michallu
02.11.10,19:30
Mame stary dom kde neni elektrika cize nemam ani ako kurit. Jedine drevom. Studoval som na internete o kominoch a stretol som sa so vselicim teda... Cem kurit mozno tak 3hod denne aby sme tam nepomrzli a aby sa tam dalo aspon zit. Len neviem ci kupit skladanicu komina alebo som sa stretol aj s tym ze staci samot vlozka izolacia a obmurovat tehlou (zevraj to aj schvalia)... tak fakt teda neviem sa rozhodnut. A hlavne sa chcem spytat ako prebieha schvalovanie vsetko mozne okolo toho lebo fakt netusim... Este som sa stym nestretol a budem rad ked mi poradite ako to riesit...

P.S Je naozaj nutne koniec komina viviest 0.5m nad hreben strechy?? Lebo strechu mame vysoku a 3 Metre navyse murovat? (No dakujem ale chcem este zit dlhy zivot :D)

Dakujem za rady....
amoo
02.11.10,19:45
Ak to myslis s domom pre buducnodt vazne urob komin tak aby presiel reviziou aby si potom nebanoval, nevahaj zavolaj si kominara na obhliadku a ten ti poradi. vyhnes sa problemom napr. pri poistke resp. pri skodovom plneni.
vraj existuje na nete najlacnejsi slovensky komin a vraj splna normy skus minimalne to, ja som postavil leier aj to vraj nieje nic moc
a nad strechu naozaj nejakych 60cm treba ! to aby ti nefukal do komina vietor zo stitu strechy z druhej strany. ak vydrzis v provizoriu do jari to skus ale v lete do toho.
Aj ja budem nadstavovat. a aj tak treba aby od vyustenia pece rury dymovodu do komina az po hornny koniec komina bolo 4-5m to je kvoli tahu
michallu
02.11.10,20:11
a co stoji scvalovanie teda vlastne ake su naklady po postaveni?
ciners
02.11.10,20:16
Niekde som tu ohladom komina a vysky nad hrebenom dal pdfko alebo odkaz na tie pravidla, tak skus pohladat, nepamatam si presne nazov tej temy. Skus skor miesto otazky,co stoji schvalovanie popisat, ake mas financne moznosti a da sa porozmyslat, ake riesenie by bolo naj. Nie je to hanba aj ked clovek toho napr. moc nema, len takto sa neda moc mudro odpovedat.
ciners
02.11.10,20:17
Ta vyska komina je dana poziadnymi poziadavkami, pozor na to.
michallu
02.11.10,20:31
tak zase necem najlacnejsie ale ani draho nieco okolo 500-700€ max strop 1000€
220870
03.11.10,04:41
Na starom dome vám nikto komín nebude schvalovať.Nepotrebujete na to žiadne potvrdenia ,ani povolenia úradov.Kľudne to môžete urobiť z tehly vložky z izoláciou alebo aj z obyčajnej tehly bez vložky.Komín z vložkou sa rýchlejšie ohreje a tým rýchlejšie získa potrebný ťah najmä pri zakurovaní.Komín musí byť nad strechou min 45cm odporúčam min 60.Skôr ako vhodný materiál hľadajte niekoho schopného kto vám ten komín poriadne postaví.Neviem čím tam budete kúriť ale ak budete stavať nový komín je jedno z čoho tak komín stavajte tak aby mal vútorný priemer min.200mm.Ak bude slúžiť na otvorený krb tak min 250mm.Ak dáte vložku tak počítajte s tým že musíte nejako vyriešiť odvod dažďovej vody ktorá naprší do komína.Pri tehlovom tento problém nieje.
paloo
03.11.10,04:47
Staval som Prespor,teraz sú aj lacnejšie myslím,že 7,5m kúpiš do 500€:)
Tá výška je podľa toho aký je sklon strechy.U mňa to je 65 cm.
Tu je video ako na to:Dhttp://www.prespor.sk/?IDe=28081
michallu
03.11.10,15:22
neverim ze to netreba schvalit? ked dom zhori poistku asi poistovna nepreplati ci ako? a ak z tehiel tak treba aj spravit odvod na kondenzat?
alltracboy
03.11.10,15:37
mozno som obet forumoveho vymyvania mozgov, ale buduci tyzden mi firma montuje schiedel uni 200 6,5m za 1200eur.
paloo
03.11.10,16:27
mozno som obet forumoveho vymyvania mozgov, ale buduci tyzden mi firma montuje schiedel uni 200 6,5m za 1200eur.
Keď chceš schiedel asi musíš zaplatiť :D pravdepodobne viac než polovicu € chcú za robotu :)
alla66
03.11.10,16:45
Mame stary dom kde neni elektrika cize nemam ani ako kurit. Jedine drevom. Studoval som na internete o kominoch a stretol som sa so vselicim teda... Cem kurit mozno tak 3hod denne aby sme tam nepomrzli a aby sa tam dalo aspon zit. Len neviem ci kupit skladanicu komina alebo som sa stretol aj s tym ze staci samot vlozka izolacia a obmurovat tehlou (zevraj to aj schvalia)... tak fakt teda neviem sa rozhodnut. A hlavne sa chcem spytat ako prebieha schvalovanie vsetko mozne okolo toho lebo fakt netusim... Este som sa stym nestretol a budem rad ked mi poradite ako to riesit...

P.S Je naozaj nutne koniec komina viviest 0.5m nad hreben strechy?? Lebo strechu mame vysoku a 3 Metre navyse murovat? (No dakujem ale chcem este zit dlhy zivot :D)

Dakujem za rady....



MINIMÁLNA VÝSKA KOMÍNU MUSÍ BYT 650 mm NAD HREBENOM STRECHY ALE AK JE OD HREBENA VIAC AKO 150mm TAK SA TO MERIA OD OD POLPRIAMKY KTOREJ ZACIATOK JE NA HREBENI A S VODOROVNOU ROVINOU ZVIERA 10° UHOL. KDE SA PRETNE S KOMINOM TAM MUSI BYT MIN 650 mm NAD PRIESECNIKOM S KOMINOM.

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10055/78507/Navrh-komina
http://www.schiedel.sk/dolezite-informacie/legislativa/vyhlaska-c-5752005/
zdroj internet


kuk staré témy:)

http://www.porada.sk/t74935-novy-komin-v-rod-dome.html
http://www.porada.sk/t61339-komin.html
http://www.porada.sk/t108808-komin.html
http://www.porada.sk/t144416-komin-schiedel.html
http://www.porada.sk/t74332-komin.html
http://www.porada.sk/t137491-komin-v-nosnej-priecke.html
http://www.porada.sk/t74935-novy-komin-v-rod-dome.html
alltracboy
03.11.10,17:23
Keď chceš schiedel asi musíš zaplatiť :D pravdepodobne viac než polovicu € chcú za robotu :)robota je z toho 200eur.
fetya
03.11.10,17:26
schiedel uni plus 6,67 m za 630 eur bez dph, z madarska.
alltracboy
03.11.10,18:07
a doniesol by som ho na octavii nie :D inak neviem ci neviem vyhladavat,ale ja som na nete nenasiel nikoho kto by staval tie schiedel kominy okrem oficialnych schiedel firiem.. az dnes jjj stavebniny vraj maju montaz zadarmo, ale bohvie co stoji komin. maju v madarsku krb la nordica focolare 70?
michallu
03.11.10,18:16
nasiel som volaky s perlitom... len sem este neviem dat link nasiel som to na stranke kurenie-solar a kominovy sytem s perlitom.... co na ne poviete oplatia sa ?
lienocka001
03.11.10,18:48
my sme brali schiedel solid 200 vka 8 metrov.. kupovali sme tu a vysiel nas 688 EUR aj s DPH a montaz a revizia k tomu vysla na necelych 100 EUR k tomu. /dovoz zdarma/

do madarska sa nam nechcelo lebo neviem ci by sme to doviezli na voziku ... resp. neviem ci by to stalo za to..
fetya
03.11.10,19:00
dovoz: za 20 eur sa da pozicat nejaky tranzit, tie 2 palety sa lahko zmestia do toho. Mne sa to oplatilo brat odtial, lebo pracujem asi 3 km odtial, cesta domov 40 km. Transit som mal zadarmo od kamosa, mal som znameho na nakup bez dph, takze som mal zisk 380 eur. A postavim ho sam, uz som staval schiedl dvojkomin, nie je to narocne, ako lego.
lienocka001
03.11.10,19:06
dovoz: za 20 eur sa da pozicat nejaky tranzit, tie 2 palety sa lahko zmestia do toho. Mne sa to oplatilo brat odtial, lebo pracujem asi 3 km odtial, cesta domov 40 km. Transit som mal zadarmo od kamosa, mal som znameho na nakup bez dph, takze som mal zisk 380 eur. A postavim ho sam, uz som staval schiedl dvojkomin, nie je to narocne, ako lego.


no tak my sme od BA .. a aj tu robime.. takze to neni uplne blizko Madarska..
pre mna tych 158 co sme dali navyse za odbornu montaz, dovoz a najma reviznu spravu, ktoru musim dat ku kolaudacii stoji... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif a nas komin je trosku vyssi ..
fetya
03.11.10,19:16
za 158 sa neda o com hovorit, ja by som to bral tiez. V rajke, aj v mosonmagyaróvári zo stavebnin brali slovaci obrovske mnozstva stavebnin cez leto. bol som tam taborit, bolo to neuveritelne.
alltracboy
03.11.10,21:32
no tak my sme od BA .. a aj tu robime.. takze to neni uplne blizko Madarska..
pre mna tych 158 co sme dali navyse za odbornu montaz, dovoz a najma reviznu spravu, ktoru musim dat ku kolaudacii stoji... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif a nas komin je trosku vyssi ..
aka firma ti to robila? 700eur som mal ponuku ani na 6,5m prespor.
alltracboy
04.11.10,04:55
inak to je na prd rada ze v madarsku maju komin za xy bez dane, pokial to bez dane nedostanem aj ja.. a za 20 eur mi nepriviezli ani drevo zo senca. Potom si vsimnem ze ten druhy komin je solid a predtym co sa tu niekto chvalil super cenou za komin, ze jeho komin je prespor. To tak zavádza, ze je to az neporovnatelne. Ja som cloveka ktory by vedel namontovat komin v BA na nete nenasiel, a ked hej tak je to 33eur za meter. A osobne nemam 5m lesenie a uz vobec skusenosti s kominom.
lienocka001
04.11.10,05:31
napisala som vam spravu lebo neviem ci sa tu mozu uvadzat mena ludi a firiem
addo77
04.11.10,08:17
Ahojte!
som teraz v stadiu pripravy projektu a stavby rd ako takej, teraz riesim kurenie - chcem si dat plynovy zavesny kotol s prietokovym uhrievacom tuv, a dalej krb (krbova vlozka cca 10 kw), kotol ma priemer odvodu 125, a krb 180, komin bude vysoky ani nie 6 m. chcem sa spytat aky by mal byt optimalny priemer kominovej vlozky. dakujem.
Lukas
fetya
04.11.10,15:26
pre addo: pre plyn sa dava zvycajne komin priemeru 160, pre krb 200. Komin by mal mat este min 5 m nad napojenim dymovodu.
pre alltracboy: ja som vzdy hovoril o schiedel uniplus a nie o solid, ja som napisal sposob, ako som usetril cca 10 000sk, kazdy si sam zvoli, ako a co kupi. Postavit komin nie je bohvieco, da sa do lahko osvojit, pracovny navod, a aj montazne video je ku kazdemu kominu. Lesenie sa da spravit z niekolko hranolov a dosiek, traja dospeli to lahko zvladnu.
alltracboy
04.11.10,15:52
postavil som vacsinu domu sam, komin uz nemusim :D Od firmy som mal cenovu ponuku 1250 eur za solid, takto mam za tu cenu uni. a 30 rokov zaruku. Hladal som skusal som lacnejsie, nedalo sa.. ty si mozno kupil, ale ja do madarska nechodim a pochybujem ze tam zrovna mne niekto da komin bez dane. To som tam aj skridlu mohol kupit. Som videl ze bola za 18sk za kus u nas za euro.
radEg
04.11.10,19:32
Schiedel Uni 45/200 6m za 900 EUR. Polovicu som postavil sám za dve hoďky druhá ma ešte čaká. Som kancelárska krysa nie murár ale je to fakt lego.
apo
05.11.10,12:51
Pozdravujem poraďákov - stavebníkov.

Náš domček sa dostáva do posledných fáz. Kúpili sme kachľovú pec. Ako zodpovedný človek dal som sa hľadať niekoho kto mi ju zapojí. Trafil som na kominára, ktorý mi povedal:
1. Trochu remeselne zručný človek kachľovú pec pripojí ku komínu aj sám.
2. Je potrebné mať revíznu správu ku kolaudácii, ktorá má obmedzený čas aktuálnosti a preto mi povedal, aby som skontroloval:
- či sa nejaké drevené časti strechy a drvenej podlahy nedotýkajú telesa komína.
- Ak áno je nutné zabezpečiť 5 cm vzduchovú medzeru, alebo medzeru 1 cm vyplnenú nehorľavým izolantom.

A mám problém. Priznané hrady v prízemí sa dotýkajú komína a podľa fotodokumentácie zrejme aj šikmé krokvy v podkroví z jednej strany.

Takže musím rozobrať tepelnú izoláciu podkrovia a všetko skontrolovať a dať do poriadku? Dom kreslil človek ktorý je aj stavebným dozorom a stavbu realizovala stavebná firma.

Má kominár pravdu?

Ďakujem.

apo
andiablo
05.11.10,17:40
Pozdravujem poraďákov - stavebníkov.

Náš domček sa dostáva do posledných fáz. Kúpili sme kachľovú pec. Ako zodpovedný človek dal som sa hľadať niekoho kto mi ju zapojí. Trafil som na kominára, ktorý mi povedal:
1. Trochu remeselne zručný človek kachľovú pec pripojí ku komínu aj sám.
2. Je potrebné mať revíznu správu ku kolaudácii, ktorá má obmedzený čas aktuálnosti a preto mi povedal, aby som skontroloval:
- či sa nejaké drevené časti strechy a drvenej podlahy nedotýkajú telesa komína.
- Ak áno je nutné zabezpečiť 5 cm vzduchovú medzeru, alebo medzeru 1 cm vyplnenú nehorľavým izolantom.

A mám problém. Priznané hrady v prízemí sa dotýkajú komína a podľa fotodokumentácie zrejme aj šikmé krokvy v podkroví z jednej strany.

Takže musím rozobrať tepelnú izoláciu podkrovia a všetko skontrolovať a dať do poriadku? Dom kreslil človek ktorý je aj stavebným dozorom a stavbu realizovala stavebná firma.

Má kominár pravdu?

Ďakujem.

apo
áno má pravdu. musí tam byř nehorěavý materiál. Na tvojom mieste by som to tak spravil kůli dobremu spaniu
michallu
05.11.10,18:54
este ma napadlo... kebyze dam nerezovy jednovrstvovy? nebude stacit? to schvalia ne?
michallu
05.11.10,18:57
Pozdravujem poraďákov - stavebníkov.

Náš domček sa dostáva do posledných fáz. Kúpili sme kachľovú pec. Ako zodpovedný človek dal som sa hľadať niekoho kto mi ju zapojí. Trafil som na kominára, ktorý mi povedal:
1. Trochu remeselne zručný človek kachľovú pec pripojí ku komínu aj sám.
2. Je potrebné mať revíznu správu ku kolaudácii, ktorá má obmedzený čas aktuálnosti a preto mi povedal, aby som skontroloval:
- či sa nejaké drevené časti strechy a drvenej podlahy nedotýkajú telesa komína.
- Ak áno je nutné zabezpečiť 5 cm vzduchovú medzeru, alebo medzeru 1 cm vyplnenú nehorľavým izolantom.

A mám problém. Priznané hrady v prízemí sa dotýkajú komína a podľa fotodokumentácie zrejme aj šikmé krokvy v podkroví z jednej strany.

Takže musím rozobrať tepelnú izoláciu podkrovia a všetko skontrolovať a dať do poriadku? Dom kreslil človek ktorý je aj stavebným dozorom a stavbu realizovala stavebná firma.

Má kominár pravdu?

Ďakujem.

apo

inac tu je vyhlska a normy :) stavebnik.sk/download_file_f.php?id=2781
michallu
05.11.10,19:16
aeste otakzka.... Ked pisu ze kominovy system 5m tak vyska sa pocita od sopucha alebo od spodku systemu?
andiablo
06.11.10,07:29
aeste otakzka.... Ked pisu ze kominovy system 5m tak vyska sa pocita od sopucha alebo od spodku systemu?
od spodku systému
fetya
06.11.10,15:27
mne to tak hovorili, ze od zapojenia dymovodu. Co je pod zapojenim, te nema ziadny vplyv na tah komina. A dobry tah je vraj vtedy, ak komin ma min 5m nad zapojenim.
alltracboy
06.11.10,17:26
mne vraveli ze min 4m pri 200 komine, cize tych 6,5m je uz mna minimum.
Ferdosondo
07.11.10,05:28
Výška sa počíta od zapojenia dymovodu. Potrebná výška a priemer komína sú závislé od typu paliva a výkonu. Na stránke Presporu sú k tomu grafy.
michallu
08.11.10,19:07
takze... Mozem komin postavit z plnych klasickych tehal s vlozkou a izolaciou? schvalia ho atd... ?
A este kedy sa dava ten 10stupnovy uhol znizenia od akej v zdialenosti od hrebena? Lebo ako by sa dalo dat nizsie tak mi ucina vyska vychadza 480cm a ked nie tak 520cm.. staci to nie?
ciners
08.11.10,19:27
myslim, ze ci ho urobis miesto 43cm nad hreben 63cm, tak tych 20cm nehra financne ziadnu rolu, aby si sa nad tym musel zamyslat a robit ho nizsi
220870
09.11.10,04:47
radEg
11.11.10,19:35
Poraďte prosím ako správne omietnuť komín.
Môžem na betónové tvárnice komínu natiahnuť kléber a sieťku ? (V nadstrešnej časti pôjde ešte fasádna omietka) Je to štandardný postup ? Nebude to praskať ? Nehrozí nejaké nebezpečenstvo požiaru ? Aký typ klébra použiť vzhľadom aj na počasie ?
Dík.
Wlady
15.11.10,14:14
Rad by som sa poradil, ako odizolovat precku, ktora bude delit spajzu od samostatne stojacej piecky. Dakujem.
xichtik
16.11.10,14:26
tak tomu hovorim predrazeny komin...v klude to mohol byt obycajnesi komin za polovicnu cenu
michallu
19.11.10,20:24
tak teda ako? spravim tak ze urobim z tehly plnej dymovod bude 16x16cm vitiahnem meter nad strechu a dam ruru ako stare kominy a zavolam kominara a schvali to... bude sa to dat... ?? aj tak tam dam len stare kachle... lebo len tak ze mi to nikto nemusi schvalovat sa mi nezda ked dom ma poistku...
andiablo
20.11.10,07:19
tak teda ako? spravim tak ze urobim z tehly plnej dymovod bude 16x16cm vitiahnem meter nad strechu a dam ruru ako stare kominy a zavolam kominara a schvali to... bude sa to dat... ?? aj tak tam dam len stare kachle... lebo len tak ze mi to nikto nemusi schvalovat sa mi nezda ked dom ma poistku...
no tak komín musí mať určitú výšku aby mal ťah. Sú na to tabulky. Kominár ti len nestčí. POtrebuješ revízneho technika, ktorý ti schváli, že komín máš OK. často kominár a revizár sú tá istá osoba.
A ak máš dom poistený tak musíš mať od komína všetky papiere. AK dom zhorí a príčinou bude komín strácaš nárok na náhradu škody úplne alebo ti bude krátená poistka.
michallu
20.11.10,18:04
sak potiahnem ho vysoko nech ma tah to mi jasne.... ale je to stry dom tak nvm ako
alltracboy
23.11.10,18:24
co poradite, je lepsie komin oplechovat, alebo wakaflex a podobne bitumenove pasy?
pivko
03.02.11,11:59
Robia mi kúpelky a nakoľko som zvesil radiátory tak kúrim celý deň do krbu. Može byť komín Schiedel v podkrový teplý na dotyk ak je správne vymurovaný?
buchač
03.02.11,13:52
Na chalupe mi uniká dym z kachlí ...pokiaľ sa nezohrejú ...
Akonáhle by som zo začiatku pridal viac dreva a vzduchu , okamžite negatívne reagujú ...potom je to už OK ...
Ide to medzi cez špáru ...asi jeden , dva malé fugy .

Majstra by som nechcel volať ...
Aký je na to najlepší prípravok ???
Nejaký tmel , pasta ...na nete je toho viac , no nevyznám sa v tom ...:confused:
arizona
03.02.11,14:37
Tu sparu mas niekde na dymovode?
Skus kachliarsky tmel od Dan Braven
http://www.stavebniny-eshop.sk/produkt/kachliarsky-tmel--87/
pivko
03.02.11,16:27
Robia mi kúpelky a nakoľko som zvesil radiátory tak kúrim celý deň do krbu. Može byť komín Schiedel v podkrový teplý na dotyk ak je správne vymurovaný?
Posúvam .................................................. :mee:
220870
03.02.11,17:02
Robia mi kúpelky a nakoľko som zvesil radiátory tak kúrim celý deň do krbu. Može byť komín Schiedel v podkrový teplý na dotyk ak je správne vymurovaný?
Musí byť teplý.
220870
03.02.11,17:04
Na chalupe mi uniká dym z kachlí ...pokiaľ sa nezohrejú ...
Akonáhle by som zo začiatku pridal viac dreva a vzduchu , okamžite negatívne reagujú ...potom je to už OK ...
Ide to medzi cez špáru ...asi jeden , dva malé fugy .

Majstra by som nechcel volať ...
Aký je na to najlepší prípravok ???
Nejaký tmel , pasta ...na nete je toho viac , no nevyznám sa v tom ...:confused:
S tmelom nič nedosiahnete.Sú len dva spôsoby vyšší komín.Ventilátor do komína.
buchač
19.02.11,18:08
Tu sparu mas niekde na dymovode?
Skus kachliarsky tmel od Dan Braven
http://www.stavebniny-eshop.sk/produkt/kachliarsky-tmel--87/

ĎAKUJEM ......:):---:D;)
peter666666
06.03.11,09:21
zavolaj si kominara po radu ale viem ze dnes mozes komin vymurovat a zvnutra vymazat je to najlacnejsie a aj kvalita je urcite dobra len musis dodrzat technologocky postup