Nandrolon
03.11.10,05:18
Zdravím.
S manželkou kupujeme dom a práve sa nad jedným rozhodujeme.
Jedná sa o menší /nižší/ dom 12,5 m x 8,5 m, výškovo je menší ako ostatné.
Dole má jednu veľkú miestnosť + malú miestnosť + kúpelňa, hore je podkrovný priestor.
Je na 500 m2 pozemku, vykurovanie je podlahové s teplovodným krbom, je to vlastne novostavba kolaudovaná tento týždeň, holodom bez sanity, kuchyne, obkladov napojený na vodu, kanalizáciu, elektriku...
Cena 52000 eur, upozorňujem že je na kysuciach, teda v chladnejšom regióne.
Po obhliadke sme zistili, že obvodné múry sú z 25 cm širokých Porfix + vonkajšie zateplenie 10 cm /možno 8 cm/ polystyrénom. Vo vnútri sú sadrokartónové steny.

Moja otázka znie: Je to murivo v poriadku??? Lebo som počul názor, že minimálna hrúbka vonkajšieho obvodového muriva /bez zateplenia/ musí byť min. 37 cm, väčšinou 45 cm...
Takže robia sa tieto múry aj z 25 cm?? nebude extra náročné vykurovanie?

Som vďačný za každú radu, lebo fakt neviem či áno, alebo nie a toto je pre nás rozhodujúce.

Takže stavbári, raďte :-))))

S pozdravom
Miro.
day
03.11.10,04:32
ked su dodrzane vsetky stavebne postupy, normy nie je sa coho obavat, pripadne Vam mozu ukazat staticky prepocet,

murivo ma nosnu funkciu a izolacia izolacnu,
zateplovaci tvrdia - tenka stena + hruba izolacia
nezateplovaci tvrdia - lambda 375, wiener, heluz 400 uplne staci

ja budem mat steny 250mm + izolaciu

http://www.porada.sk/t141575-p3-stavba-rd-nosne-mury-20ka-tehla.html

nezabudnut:
zavolajte si na obhliadku odbornika na posudenie
dolezity ja spravny stavebny postup

http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/68-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci

teplovodny krb + kotol? alebo ...?
220870
03.11.10,04:33
250mm múr by nemal byť problém ale je tu to ale.Ak sa nájde taký uj ktorý šetrí na 5cm porfixu tak si nedokážem predstaviť ,ako šetril na základoch ,armatúrach , vencoch tepelných izoláciach stropov,skladbe zateplenia múrov,obvodových stien .Po druhé čerstvý múr z porfixu a zateplený je 100%istota plesnivých múrov. Porfix SA NESMIE 3 ROKY ZATEPLOVAŤ!!!Vnútorné omietky sa majú realizovať min po 1 roku.Teplovodný krb nikdy sám dom nevykúri.
Nikdy by som takýto paškvil nekúpil.
day
03.11.10,04:45
ked to je dom na "kseft" tak nekupovat!
Nandrolon
03.11.10,04:58
Takže:

Teplovodný krb určený na primárne vykurovanie domu, čo je vlastne 1 miestnosť, z ktorej sa do krbu prikladá + 1 malá miestnosť + podkrovie s 2-ma malými radiátormi.

Na teplú vodu tam bude bojler na nočný prúd.

Je to dom čisto stavaný na kšeft, pred 6-7 mesiacmi to bol čistý pozemok na ktorom nič nebolo /overené cez satelitný snímok google a videli sme v tom období inzerát na predaj pozemku..../

- Zase na druhej strane si treba uvážiť, že vyšší rozpočet spolu s úverom nemám ako je tých 52000 eur, takže za túto sumu je potom lepšia nejaká stará hrča z nabíjaných škvaroviek postavená v roku 1950 a pod. ?? Lebo tieto nedostatky zase myslím kompenzuje cena... Myslel som, že ak ho kúpim, nechám ho ešte tak 2-3 roky postáť bez obývania, teda zabezpečovanie denného vetrania atď... aby sa aj vykryštalizovali chyby, ktoré by sa prípadne opravili...

Neviem ako je to z porfixom /ako aj ytongom/ ale čítal som, že stavba sa má hneď upraviť do konečnej podoby zvonku, lebo tento materiál ak moc navlhne, už sa nikdy nevysuší, ale hovorím, so stavebníctvom nemám nič spoločné, preto sa pýtam Vás, odborníkov...

Ďakujem za názory a dúfam že diskusia bude ešte pokračovať.

edit: vo vnútri okrem priečky kde je krb je všetko sadrokartón... mám dojem že zelený...
220870
03.11.10,05:07
Neviem ako je to z porfixom /ako aj ytongom/ ale čítal som, že stavba sa má hneď upraviť do konečnej podoby zvonku, lebo tento materiál ak moc navlhne, už sa nikdy nevysuší, ale hovorím, so stavebníctvom nemám nič spoločné, preto sa pýtam Vás, odborníkov.NEZMYSEL.:mad:
Vezmite si len to že ak nedal dosť ocele do veca tak náklady na sanovanie takéhoto nedostatku dvojnásbne prevýšia cenu tej stavby.Boli tu niekde fotografie popraskaných a potrhaných vencov.To samé sa týka základov.Nezhutnený základ na nenosnom nevhodnom podloží,nesprávne urobený ,z nekvelitného betónu .Takýto chytrák je tam schopný naliať aj cementovú vodu.
Nandrolon
03.11.10,05:21
Do základu "ževraj" dával výstuže a hlboký je 1 m /podľa jeho vyjadrenia/.
Dom stojí úplne na rovine, blízko /do 50 m je koryto menšej rieky/.
Ten dom je pomerne nízky a na moje prekvapenie má väčšiu rozlohu ako som si predstavoval, tak tie sily by sa mali lepšie rozložiť, nie?
Dole je aj jeho fotka. Okná sú trošku utopené pod strechou, ale s tým som sa už zmieril..., prípadne by som ich po niekoľkých rokoch znížil /na vzhľade mi moc nezáleží, skôr aby v miestnosti nebola tma, ale je pekne otočený na južnú stranu a v miestnosti sú 3 okná a veľké sklenené dvere na terasu, takže "tma" tam nebude.../
mmaarreekk
03.11.10,06:51
z baráku, ktorý bol od začiatku stavaný na kšeft, by som mal strach a asi by som do toho nešiel...Hlavne, keď si predstavím, koľko toho môže byť na rodinnom dome schovaného a zabudnutého...
- ľudí okolo si sa neskúšal pýtať na predávajúceho, resp. na dom?
Nandrolon
03.11.10,06:55
Lenže takisto je to aj pri kúpe AKÉHOKOĽVEK DOMU, teda ak si ho nepostavíš sám...

s tým rozdielom, že za uvedenú cenu kúpiš tak 50 ročný dom... a teraz treba zvážiť, akými materiálmi a technológiami sa robilo prv, jedná sa väčšinou o nabíjané steny, príp. nekvalitné škvarové kvádre...
Fakt neviem, ako sa rozhodnúť...
mmaarreekk
03.11.10,07:05
Lenže takisto je to aj pri kúpe AKÉHOKOĽVEK DOMU, teda ak si ho nepostavíš sám...

s tým rozdielom, že za uvedenú cenu kúpiš tak 50 ročný dom... a teraz treba zvážiť, akými materiálmi a technológiami sa robilo prv, jedná sa väčšinou o nabíjané steny, príp. nekvalitné škvarové kvádre...
Fakt neviem, ako sa rozhodnúť...
to verím - je to ťažké, hlavne keď ide o takéto rozhodnutie...

- tým "kšeftovým domom" som myslel dom, v ktorom jeho majiteľ-staviteľ vôbec neplánoval nikdy bývať - iné je to vtedy, ak ho staviaš pre seba a musíš ho z nejakého dôvodu predať...

- skús sa ešte popýtať ľudí v okolí domčeka...
Nandrolon
03.11.10,07:11
máš pravdu, keď som sa o tomto dome dozvedel, prvé na čo som myslel bolo to, že škoda že majiteľ tam neplánoval bývať ale to stavial rovno za účelom predaja...
Dom som našiel aj v jednej nemenovanej realitke... Ak by som to videl najskôr v realitke a nič o ňom nevedel /realitka to predáva spravidla anonymne, prípadne navymýšľa svoje "naučené príbehy ľudí" .../ tak po ňom skočím ako po životnej príležitosti /ten popis atď.../
mmaarreekk
03.11.10,07:27
máš pravdu, keď som sa o tomto dome dozvedel, prvé na čo som myslel bolo to, že škoda že majiteľ tam neplánoval bývať ale to stavial rovno za účelom predaja...
Dom som našiel aj v jednej nemenovanej realitke... Ak by som to videl najskôr v realitke a nič o ňom nevedel /realitka to predáva spravidla anonymne, prípadne navymýšľa svoje "naučené príbehy ľudí" .../ tak po ňom skočím ako po životnej príležitosti /ten popis atď.../
veď to je to - čo oči nevidia...

- a máš možnosť, aby dom obzrel aj nejaký odborník a posúdil či je v poriadku alebo nie...?
Harris
03.11.10,07:36
Asi sa Vám to nedobre číta (nechcem robiť nejaky psycho analyzy, ale z Vašich vyjadrení som tak nejak vytušil, že ste tu na porade chceli dostať viac menej skôr odobrenie ako odhováranie) ale bohužial musím sa pripojiť k mojim predprispievateľom, a nabádať Vás k ostražitosti. Skoro absolutne každý dom vypadá po dokončení veľmi pekne. Či bol postavený správne, sa ukáže však až neskôr.
Ako bolo písané, pri dome na kšeft veľký veľký pozor. Laik si ani len nedokáže predstaviť (220870 už dost naznačil) čo všetko sa dá na dome odfláknuť, ked sa chce (resp nechce) a ked je finančná motivácia z toho čo najviac vytrieskať.
Nehovorím, že sa tu nutne musí jednať o pofidernost, nabadam len na maximalnu ostražitost. Tie mury 25cm sú staticky dostatočné (ak z nich s rozvodmi nespravil ementál) ale neberte to cez statiku, pytajte sa sam seba (a aj predajcu) čo ho k takému kroku viedlo. To je možno doležitejšie ako odpoved, či to je správne. Presne ako už bolo napísane. Ak takto šetril na porobetone, ktorý odhalíte hned, ako potom šetril na veciach, ktore nevidieť? Je to proste cele nedoveryhodné. Ale možno predajcovi krivdím.
Nandrolon
03.11.10,07:39
Včera mi povedal, že dal 25 cm podľa projektu...
Vypadá, že pozatepľované a aj izolované to je, len neviem ako je to s tým vyzretím, keďže dom sa staval "chvíľu" a vo vnútri je sadrokartón...
Či by pomohlo tam zo 2 roky nebývať, iba vetrať a sledovať to, prípadne sem-tam niečo porobiť...
TomasHC
03.11.10,08:53
25ka je v poriadku, ale "majstri" co beru eura za kubicke metre muriva sa tomu brania ;)

Zaklad sa da za pol hodinu odkopat, uvidis ako je hlboko. A ak klame uz na tom, zrejme bude klamat aj na ostatnom... Ak podkrovie nie je oblozene SDK, tak sa da pozriet ako je urobeny veniec a aj krov. Pri 25ke je ten problem, ze sa musi robit salung na veniec a nedaju sa pouzit U-cka alebo lepit na boky 5ku Porfix.

Sam mam 25ku Ytong a 12cm EPS a vyslo z toho "B" na energetickom certifikate.

Vela stastia...
Nandrolon
03.11.10,09:05
asi to vyriešime nakoniec tak, že ešte počkáme na "vhodný" pozemok niekde na rovine v zastavanom území okolo 500-700 m2 a pustíme sa do stavby svojpomocne, neexistuje aby sme niečo podobné nevytvorili za 52000 eur... Ak to dokázali oni /nevyučení murári pričom si niektoré práce robili subdodávateľsky/ musí sa to dať postaviť za toľko...
Možno že aj my kvôli úspore použijeme 25-ku, ale už pekne budeme vedieť čo a ako sme robili a hlavne za seba dáme ruku do ohňa, takže asi tak...
Díky za rady, neberiem to...
day
03.11.10,09:14
problem nie je v hrubke muriva, ale v kvalite prace, pouzitych materialov.

urcite sa nerovna mur 44 (pripadne lambda) = dobre,
tymto smerom by som urcite nesiel, vobec neznamena ked ma niekto tensie mury, ze chcel setrit, mozno len pocital s fyzikalnymi vlasnostami steny ako celku.

potrebovali by ste cloveka ako 220870, t.z. odbornika na stavbu, takeho najdite a chodte kontrolovat :)
TomasHC
03.11.10,10:31
asi to vyriešime nakoniec tak, že ešte počkáme na "vhodný" pozemok niekde na rovine v zastavanom území okolo 500-700 m2 a pustíme sa do stavby svojpomocne, neexistuje aby sme niečo podobné nevytvorili za 52000 eur... Ak to dokázali oni /nevyučení murári pričom si niektoré práce robili subdodávateľsky/ musí sa to dať postaviť za toľko...
Možno že aj my kvôli úspore použijeme 25-ku, ale už pekne budeme vedieť čo a ako sme robili a hlavne za seba dáme ruku do ohňa, takže asi tak...
Díky za rady, neberiem to...

Nie je problem to postavit, ale clovek sa tam aj narobi ;)
220870
03.11.10,10:34
Do základu "ževraj" dával výstuže a hlboký je 1 m /podľa jeho vyjadrenia/.
Dom stojí úplne na rovine, blízko /do 50 m je koryto menšej rieky/.
Ten dom je pomerne nízky a na moje prekvapenie má väčšiu rozlohu ako som si predstavoval, tak tie sily by sa mali lepšie rozložiť, nie?
Dole je aj jeho fotka. Okná sú trošku utopené pod strechou, ale s tým som sa už zmieril..., prípadne by som ich po niekoľkých rokoch znížil /na vzhľade mi moc nezáleží, skôr aby v miestnosti nebola tma, ale je pekne otočený na južnú stranu a v miestnosti sú 3 okná a veľké sklenené dvere na terasu, takže "tma" tam nebude.../
Z tej fotografie sa dá včítať viacero nedostatkov .Pomúrnice sú postavené na kant,"nervy moje"to bol riadny chuj:D.Nevidel som to z vnútra ,ako je tam rišené podkrovie(ak tam vôbec nejaké je).Takýto krov potrebuje buď lavicu alebo klieštiny.Lavica tam nieje to by musela trčať z múrov,klieštiny sa tam vzhľadom na výšku okna nezmestia,ak ich aj použil tak sú mimo pôsobenia statických síl čiže na dve veci.Určite by sa toho našlo viac .Ak máte ešte nejaké foto date ho nech sa pobavíme.:D
Nandrolon
03.11.10,10:40
tu som našiel tento inzerát, dúfam že neporušujem nejaké pravidlá...
http://www.trioreality.eu/index.php?page=9&ref_id=153974
220870
03.11.10,10:47
Večer ten zázrak:D okomentujem.
alltracboy
03.11.10,10:47
nema ani odvetravacie skridle na streche? alebo je to tondach?
220870
03.11.10,10:49
Pokiaľ je suchý hrebeň tak odvetrávacie škridly niesú nutné,skôr zbytočné.
Nandrolon
03.11.10,10:59
kua ja mám niekedy po sprchovaní mokrý hrebeň :-))))))))))))))

myslím že je to taký pogumovaný plech, má to tu hodne striech, chodia to robiť priamo tu aj poliaci... mne osobne sa tento materiál aj na iných strechách pozdáva, bude zrejme aj lacný...

220870 už sa teším, ma to bude lákať aj v noci do práce na net :-))
alltracboy
03.11.10,13:37
Pokiaľ je suchý hrebeň tak odvetrávacie škridly niesú nutné,skôr zbytočné.
Suchy hreben je co? aerofirst?
Oliwa
03.11.10,14:16
Do základu "ževraj" dával výstuže a hlboký je 1 m /podľa jeho vyjadrenia/.
Dom stojí úplne na rovine, blízko /do 50 m je koryto menšej rieky/.
Ten dom je pomerne nízky a na moje prekvapenie má väčšiu rozlohu ako som si predstavoval, tak tie sily by sa mali lepšie rozložiť, nie?
Dole je aj jeho fotka. Okná sú trošku utopené pod strechou, ale s tým som sa už zmieril..., prípadne by som ich po niekoľkých rokoch znížil /na vzhľade mi moc nezáleží, skôr aby v miestnosti nebola tma, ale je pekne otočený na južnú stranu a v miestnosti sú 3 okná a veľké sklenené dvere na terasu, takže "tma" tam nebude.../
No chlapci, ak Vám môžem to toho vstúpiť... ;)
Nebudem sa vyjadrovať k stavebným veciam, ale len k "umeleckému dojmu", ktorý tento domček vo mne zanechal... :)

Prístupová cesta - to je tá medzera medzi tými dvoma domami?
Pozemok je maličký - tých 5 štvorcov - to sú okrem domu asi cca tie dve skládky dreva /žeby foršne z lešenia :rolleyes:/ z každej strany...
Dvere na terasu - tie pri plote alebo sú ešte nejaké na druhej strane okrem vchodových? Lebo pri týchto si teda terasu predstaviť neviem... Pozemok za plotom - to je miestny futbalový štadión? Ak áno a v obci to žije futbalom, tak si viem živo predstaviť pravidelné nedeľné popoludnia i lopty smerujúce do Tvojho okna, dverí či fasády + vulgárne pokriky futbalových fanúšikov ako bonus k nedeľnému múčniku na terase... :(
Ak je to budúca oráčina - tak si pozri čerstvé témy, v ktorých sa ľudia sťažujú, ako sa im každú jeseň sťahujú myši z polí do domov či áut a prehrýzajú im napr. káble v motore... :D A na jar, ak sa tam bude siať /aj keď pšenica to na Kysuciach určite nebude :) .../, alebo v lete strojovo zberať úroda, budeš mať prach nielen vonku na vyvešanom prádle, ale až v hrncoch v kuchyni...
A aj ten elektrický stĺp by som radšej videla ďalej od domu... :mad:
Okná - podľa mňa sú celkom stratené a ruku na srdce - neverím, že ak sa tam raz nasťahuješ, že ich niekedy budeš osádzať nižšie...
A ten potok 50 m od domu - poistí Ti poisťovňa dom proti povodniam, záplavám, či nebodaj spodnej vode, kdyby něco...? :eek:

Miro, neviem, čo na to Tvoja manželka, ale ja by som sa do takejto kúpy nehrnula. Radšej by som sa popozerala po nejakom inom pozemku, či domku... Kysuce sú krásny kraj, i keď zima je tam dlhá a tuhá a život ťažší...
Ako je všeobecne známe a ako Ti radili i chlapci predomnou, tieto stavby na kšeft sa stavajú narýchlo /ako sám potvrdzuješ/ a z najlacnejších materiálov, aby "investor" dobre zarobil... Takže veľa šťastia pri rozhodovaní... :) Aby Tvoja budúca téma neznela "Kúpil som dom - čo s ním...?" ;)

Záver: tenhle domeček nekupovati a dále hledati, aneb jestli to možné jest, namísto dvouletého vetráňá tohto vlastný podla obrazu svého stavati, aby ste v něm bez potíží nažívali, ak Pán Boh dá, potomstvo vychovali a na vymoženosti doby této /internet a Poradu/ vždycky enem v dobrém spomínali... :D:D:D
Nandrolon
04.11.10,04:35
Zdravím Oliwa:)

Z tých fotiek toho skoro nič nevidno, resp. dojem je o 90 % horší ako v skutočnosti. S tými oknami úplne súhlasím, sú hrozné...
Pozemok je riešený takto:
- Asfaltová "slepá" cestička čo vedie iba do tejto ulice a tam končí vedie súbežne s čelnou stranou domu, tak ako je obrubník. Čelná strana je Južná.
Tie bočné sklenené dvere je východ na terasu /západ/.
Ten trávnik je vedľajšia záhrada /z ktorej bol odkúpený tento pozemok/, a slúži iba ako trávnik...
Ten plot čo vidno kúsok od dverí na terasu sa podľa merača pozemkov ide posúvať asi o 3-4 metre do toho trávnika, takže priestor tam vyjde pomerne veľký, sám som sa čudoval. Podľa môjho odhadu to vychádza viacmenej pravidelný útvar cca 20x25 m /ak si nakreslíme zhruba štvorec, tak dom je umiestnený v ľavej hornej časti, teda čelná časť domu je presne na juh/
Pred domom je veľa priestoru, pričom až ku ceste je to ešte aj časť obecného, ale všetci tam majú postavené ploty, merače atď, proste obec to bude odpredávať, alebo sa to jednoducho nechá tak, lebo iné využitie to nikdy mať nebude...
Vzadu za domom je takisto dosť miesta... Hlavné vchodové dvere sú presne oproti tým terasovým skleneným, teda na druhej strane stavby /východ/.
Pozemok sa mi práve páči z toho najviac. Je na rovinke, slnečný a dobre situovaný, v nie moc hustej zástavbe domov.
Pred domom je x-krát viac miesta ako vidno z fotky, teda z garážou by nebol žiaden problém...
Ten potok je normálna obecná rieka. Zo strany kde je dom je strašne vysoký breh, ak by sa vyliala, všetko ide na druhú stranu, kde je breh tak 1/4 výšky z tohto...
Dom pivnice nemá, nakoľko by to bol dosť veľký problém. V tejto zástavbe ževraj pivnice nemá nikto...

- Mimochodom už som rozhodnutý a zháňame pozemok a budeme zrejme stavať, i keď ten pozemok je dosť zložité, lebo väčšinou sú veľké, prípadne vo svahu a my chceme tak 500-800 m2 a na rovinke v zast. území...