codinko
03.11.10,12:51
Nadar odbornici, prosim vas chcem dvihnut zakladovú dosku o 5 radov DT čok oproti nule takze budem mat dom dvihnuty o 1,25 m a neviem co je najlepsi material na vypln toho priestoru vo vnutri samozrejem vyviest niecim a potom urobit zakladovu dosku.

dakujem za rady
andiablo
03.11.10,12:19
no naj je asi hlina z toho čo si vykopal + nejakú čo ešte zoženieš ak by ti chýbalo. Zhutniť po 15 cm. Na vrch makadam 0-32 a 12-15 cm základová platňa.
TomasHC
03.11.10,12:26
Naj nie je hlina, ale stavebna sut z buracky - tehly, omietky, beton, skridle...
ciners
03.11.10,12:52
Naj nie je hlina, ale stavebna sut z buracky - tehly, omietky, beton, skridle...
V tomto som zasadne proti :rolleyes:
Cisto teoreticky je naj strk, ale to je velky objem. Takze zemina, najlepsie nie moc ilovita, po 30cm zabou zhutnit a potom 10-15cm strkove lozko, tiez zhutnit.
radEg
03.11.10,12:54
Heh. Ja mam pod základovou doskou komplet jeden dom. Ako píše Tomaš tehly, omietku, betón, škridle, občas nejaké obkladačky, občas kúsok železa .... Problém bol len zhutnenie.
expeeert
03.11.10,13:16
no naj je asi hlina z toho čo si vykopal + nejakú čo ešte zoženieš ak by ti chýbalo. Zhutniť po 15 cm. Na vrch makadam 0-32 a 12-15 cm základová platňa.

Ako najlepšie riešenie sa tiež prikláňam k tomuto. Ale nedávaj ornicu :D
Ak chceš ušetriť tak aj tú sutinu, ale to budeš mať potom "radosť" pri hutnení a hlavne ak budeš miešať sutinu so zeminou tak ju rovnomerne rozložiť
alltracboy
03.11.10,13:35
ja som sa pod domom a terasami zbavil asi 5 kubikovej hromady stavebneho bordelu.
TomasHC
03.11.10,18:06
V tomto som zasadne proti :rolleyes:
Cisto teoreticky je naj strk, ale to je velky objem. Takze zemina, najlepsie nie moc ilovita, po 30cm zabou zhutnit a potom 10-15cm strkove lozko, tiez zhutnit.

No tak naj je lomovy kamen, povedzme frakcia 32-64. Ale kto je tu milionar, vsakze ;)
tommi_d
04.11.10,05:57
Osobne som zásadne proti zemine, nedá sa dokonale zhutniť a úlahovosť je 2 až 3 roky. Ideálny materiál je štrkopiesok a zhutnenie po 15 cm, ale toto dnes robí málokto kvôli cene. Na druhej strane sa to môže vypomstiť, videl som prepadnutú podlahu na 10 ročnom dome, lebo šetrili a zhutňovali zeminu
ciners
04.11.10,06:50
Zemina sa da zhutnit, len treba poznat vlhkost pri ktorej sa dosahuje maximalne mozne zhutnenie danej zeminy a snazit sa ju ako tak dosiahnut.
TomasHC
04.11.10,07:16
...videl som prepadnutú podlahu na 10 ročnom dome, lebo šetrili a zhutňovali zeminu

Tak to bola asi deka hrubky 4cm bez zeleza ;)
tommi_d
04.11.10,07:48
Zemina sa da zhutnit, len treba poznat vlhkost pri ktorej sa dosahuje maximalne mozne zhutnenie danej zeminy a snazit sa ju ako tak dosiahnut.

možno som sa zle vyjadril, zeminu nezhutníš tak, aby ďalej nesadala.

Tak to bola asi deka hrubky 4cm bez zeleza ;)

pri zle zhutnenom, alebo nevhodnom zásype, ti nepomôže ani železo. Zlé je na tom to , že s to neprejaví hneď....
ciners
04.11.10,08:08
Kazde teleso je deformovatelne, ide o to, kolko ta deformacia bude. A na to je zemina ok. Ked je ok na cestne nasypy, na nasypy nabehov na mosty a podobne, kde sa pozaduje minimalna deformacia,tak je ok aj na rodinny dom. Len to treba poriadne urobit, zhutnit po vrstvach pri vhodnej vlhkosti a nie polievat a cakat kym sadne a ked nesada,tak ansyp 1,5m zacat zabovat :D to su take klasicke pripady. U sestry na dome sme zhutnili tak, ze sa nedal zatlct kolik fi 10, resp. dal ale velmi tazko.
ciners
04.11.10,08:09
Ta doska sa da urobit samonosna, ked prdne nasyp,tak sa nic nedeje. Vsetko sa da, len sa to predrazuje.
codinko
04.11.10,08:21
Chlapi kazde riesenie ma nieco do seba ale myslim si ze makadam je asi naj ale ako ste spominali milionar som este neni, a ten stavebny odpad mi vychadza ako dobre riesenie lebo do konca roka mi maju doviest na pozemok asi dva stare domy. neviem zaujala ma myslenka problemu so zhutneni tohto materialu ved ked budem tiez po 15 -25 cm zhutnovat vrstvy tak by to malo byt super nie????:rolleyes:
ciners
04.11.10,09:08
Kazda porucha spodnej stavby, zle zhutnenie, zle zalozenie sa prejavi dalej. Usetrite teraz par tatroviek zeminy a potom budete prasklinky opravovat 40 rokov. Je ta zemina tak strasne draha?
Tu sut nikdy tak nezhutnite, nie su tam jemne castice az po prachove castice tak, aby rovnomerne vyplnili priestor.
radEg
04.11.10,19:49
codinko: problém zo zhutnením sutiny som si zažil. Tiež som myslel budem navážať postupne a zhutňovať. Lenže do tej kopy bordelu sa lopata nedala absolútne zapichnúť. Naloženie jedného fúrika bol nadľudský úkon. Čiže riešenie bola technika. ALE technika je drahá a hlavne jej príchod a odchod. Preto som si nevedel predstaviť, že tam budem mať bager dva dni kým to ja budem vibrovať. Tento problém som zistil ja.

Ale keďže som bordel mal na pozemku už navozený tak som v jeden deň nechal všetko ponavážať do základov. Miešala sa suť (celý dom) s hlinou z výkopu. Následne som zavolal UNC aby mi rozvozilo 15 cm štrku. Určite to aj to UNC trocha zhutnilo. Medzi tým to pár dní stálo a slabo pršalo.

Štrk som užaboval a na doske nešetril. Je tam železo, kari, a 15 cm B20. Ak sadne zemina / suť na ktorú už nepôsobí počasie tak verím, že doska bude samonosná.
Možno som to zbabral ale tak som to robil ja.

Ciners: Aby som predišiel nedorozumeniu tak hneď píšem, že nechcem znevažovať roky praxe ide mi len o vysvetlenie.
Na bežnom rodinnom dome aký je rozdiel vo „výrobe“ samonosnej a nesamonosnej dosky. Viac železa, betónu ? Ak sa dá poprosím uviesť príklad. Aby som vedel či som to pohnojil alebo nie.
ciners
04.11.10,20:24
To je fakt len krajne riesenie, ak by sa inak nedalo...urobit tu dosku samonosnu, ale ako prakticku vec by som to nevidel. Samonosna je ako klasicky strop polozeny na stenach, v tomto pripade na zakladoch
fedo78
05.11.10,08:23
Ja som mal na výplň priestoru pod dekou výborný materiál - odpad z betonárky u nás v dedine. Je to štrk s cementom, čo im vypadáva z betonárky s kúskami betónu, väčšinou cementový štrk. Zhŕňajú to na kopu a raz za čas to vyvážajú na smetisko. Bolo to zadara, oni nemuseli platiť za odpad, mne to veľmi pomohlo. Po zhutnení to bolo pevné.
alltracboy
05.11.10,08:38
ked raz nasypem akykolvek stavebny bordel, a utrasiem ho tak aby bol na povrchu pevny, tak sa to uz ani nepohne a nemusi mat ani vyplnene medzery. To je ako tvrdit ze ked vysypem tatrovku kamena, do ohraniceneho priestoru, ze bude dalej sadat. Ked sa ta sut zasype este vsetvou strku, ktora sa zhutni a zaleje betonom tak sa to nemoze pohnut. Kyprena zemina bude sadat roky.
ciners
05.11.10,09:09
Rokmi zatazovanim a odlahcovanim sa tie kusky tehal polamu a vyplnia priestor medzi nimi...cize moze sa to pohnut. Zhutnena zemina to nikdy nebude. Keby to bolo lepsie riesenie ako zhutnena zemina, tak sa nikto nebabre a nerobi nasyp pod vlakovu trat so zeminy ale navezu tam bordel...
alltracboy
05.11.10,10:05
kde si videl pod tratou nasyp so zeminy? Ja poznam iba nasyp zo skaly. Staci sa pozriet v dedinach na dorabane pripojky podla prepadnuteho asfaltu a hned vies ako je na tom zhutnena zemina po case.
ciners
05.11.10,10:54
Vrchna cast je zo skaly, pod tym je zemina. Nasypy na pripojenie k mostom su tiez nasypy zeminy, priehrady tiez nasypy zeminy.
Pri urcitej vlhkosti je mozne maximalne zhutnenie a to sa laboratorne urci, to som si ja nevymyslel, to normalne existuje. Geotechnika je samostatny odbor, mechanika zemin, to vsetko normalne existuje a vsetko sa to pocita a funguje na zaklade nameranych a odskusanych veci.
Tie pripojky su blby priklad, to je chyba robotnikov, odflaknuta vec.
alltracboy
05.11.10,11:52
hadam si nemyslis ze so zabou niekto tak zhutni zem ako stavebna firma s valcami a inziniermi. Ja som si isty z v domacich podmienkach to dopadne ako s tymi pripojkami. Lebo tie tiez asi len tak nazasypali zemou.
radEg
05.11.10,18:48
Sranda je to, že železničný násyp sa robí práve tak aby nebol zhutnený. Po navezení makadamu a položení koľajníc sa špeciálnym strojom medzi každý podval zapichnú také vidly a vibrovaním sa skaly "načuchrú" aby sa otrasmi ktoré robia vagóny postupne zhutnili a preto sa toto pravidelne každých x rokov musí obnovovať "načuchrávať".
tommi_d
07.11.10,12:19
hadam si nemyslis ze so zabou niekto tak zhutni zem ako stavebna firma s valcami a inziniermi. Ja som si isty z v domacich podmienkach to dopadne ako s tymi pripojkami. Lebo tie tiez asi len tak nazasypali zemou.

pod toto sa kľudne podpíšem... preto stále budem tvrdiť, že vykopaná zemina nepatrí ako zásyp do základov, lebo v domácich pomienkach je
dokonale nezhutniteľná
tommi_d
07.11.10,12:21
Sranda je to, že železničný násyp sa robí práve tak aby nebol zhutnený. Po navezení makadamu a položení koľajníc sa špeciálnym strojom medzi každý podval zapichnú také vidly a vibrovaním sa skaly "načuchrú" aby sa otrasmi ktoré robia vagóny postupne zhutnili a preto sa toto pravidelne každých x rokov musí obnovovať "načuchrávať".

násyp a podklad sú dve rozdielne veci
Matias.S
08.11.10,07:46
Nadar odbornici, prosim vas chcem dvihnut zakladovú dosku o 5 radov DT čok oproti nule takze budem mat dom dvihnuty o 1,25 m a neviem co je najlepsi material na vypln toho priestoru vo vnutri samozrejem vyviest niecim a potom urobit zakladovu dosku.

dakujem za rady

Obvykle sa násypy robia z frakcie 0/63 mm drveného kameniva zahlineného. Používa sa to na stabilizáciu násypov pod stavby. Najlepšie by však bola frakcia 0/63 s čistého drveného kameniva. Toto je asi najlepšie riešenie ak chceš ešte robiť násyp z hliny. Ak chceš v budúcnosti robiť ešte nejaké dodatočné výkopy je lepšie to rozdeliť na viacero vrstiev (sandvič).
spider.hst
12.11.10,21:04
nasyp z hliny, zeminy, tomu by som sa vyhol neodporucam,

a len tak mimo, tie DT.cka treba mat vystuzene...aby sa na to nezabudlo