KEJKA
04.11.10,22:23
Ahojte,
mám podlahové teplovodné vykurovanie na prízemí RD a na poschodí radiátory. Pravidelne sa nám zanášajú filtre, jedenkrát za rok ich chodí technik čistiť. Bol tu aj dnes, hovoril, že v systéme je hrozne špinavá voda, kal a najlepšie by bolo celý systém prepláchnuť včítane okruhu s radiátormi.
poradíte, kde a na koho sa mám obrátiť, to vraj nie je jeho parkta, on robí len s kotlami.
Potrebovala by som súrne niekoho spoľahlivého nájsť, kým nemrzne.
Tiež som "pozabudla", že chcem na radiátory dať namontovať nové ventily, staré sa pokazili, teraz by som chcela tuším sa volajú termoregulačné, aby sme ich mohli nastaviť na nižšiu teplotu.
220870
05.11.10,04:04
Staré sa pokazili,jednoročné sú staré!?:DTreba to aj celý nefunkčný vykurovací systém reklamovať u toho kto vám to kúrenie montoval.Spadá to pod klasickú 2 ročnú záruku.;)Mal by to prepláchnuť ten kto to montoval.
Len pre výstrahu ostatným ,takto to dopadne, keď sa pred zimou vypustí vykurovací systém a radiátory z vnútra zhrdzavejú.:mee:
Ešte čosi ak tam dáte túie termoregulačné tak tie nebudú fungovať nie po roku ale po mesiaci.Pozanášajú sa im ihličky a budete ich meniť tiež.
alltracboy
05.11.10,05:00
kejka, v tom NED mas tiez podlahovku? alebo iba rekuperaciu?
TomasHC
05.11.10,05:56
Asi sa do okruhu nedal nejaky "energy-drink" ktory zabranuje prave tomu, co sa stalo Tebe. Uz som to tu raz pisal, mne to pribalili ku kotlu Geminox - Bionabal (http://www.geminox.sk/geminox.jsp?page=bio).
KEJKA
05.11.10,11:45
pardon, uviedla som vás do omylu. zadanie otázky sa netýkalo NEDu, nového domu. Tam ani radiátory nemám.
Zatiaľ bývame v starom dome, ktorý sme rekonštruovali 2001. Čo tam dali, netuším, vtedy som ich nekontrolovala, o Porade som nechyrovala, o spôsobe stavby som nemala ani páru. Plne som sa spoľahla na firmu.
Takže teraz sa jedná o cca 10-ročné radiátory, rovnako staré podlahové vykurovanie...........pomoc!
alltracboy
05.11.10,12:02
ja viem ze sa to netykalo NED, len ma zaujimalo ci v nom mas podlahovku. co sa tyka tohoto, tak by som zohnal prirubu hadice, odpojil pri kotle priruby, supol tam tie hadice a normalne preplachol vodou z vodovodu pokial pojde spina - bez filtrov. a potom kotol a podlahovku. ty si to ale robit nebudes tak som ti nepomohol.
KEJKA
05.11.10,15:38
takže v NED nemám ani podlahovku ani radiátory, len jeden budem mať v kupelni, rebríkový elektrický. je tam teplučko, to stropné vykurovanie funguje, ale chcem odstaviť bojler, aby som odsledovala spotrebu elektriny.

No ten preplach je zhruba taký ako popisuješ, ale ja to naozaj robiť neviem a nebudem, zistila som, že vodár-kurenár, taká profesia by to mala zvládnuť.
Popis zhrubá sedí, každú vetvu treba preplachovať osobitne, bez kotka, treba tama nacínovať nejaký výpustný ventil, aby sme vodu z vodovodu naúšťali a súčasne aj vypúšťali - klasický preplach.
Potrebujem majstra od fachu a odporučenie, čo tam potom dať okrem vody, aby sa to nezanášalo, ak teda niečo také existuje.
vdaka za každú radu.
Stefan2005
05.11.10,16:15
technik čistiť. Bol tu aj dnes, hovoril, že v systéme je hrozne špinavá voda, kal a najlepšie by bolo celý systém prepláchnuť včítane okruhu s radiátormi.....to vraj nie je jeho parkta, on robí len s kotlami...

... osobne by som viac technika, ktorého parketa sú kotle a nevie v prípade potreby prepláchnuť systém, viacej do domu nevolal. Ja nie som technik. ale nerobilo by mi to problém.
KEJKA
05.11.10,17:14
on vlastne nepovedal, že to nevie, ale nechce sa mu do toho. Dom má aj poschodie, hore sú radiátory, dole 4 vetvy podlahového vykurovania, preplachovať sa má po jednej vetve. K tomu treba ešte pripočítať pracnosť z dôvodu, že je kam vodu napúšťať, ale odtok treba vyriešiť=dorobiť, aby sa vôbec preplachovať dalo.
To je jeho vyjadrenie, zhruba ako som si to zapamätala, robota na celý deň. Tak asi skôr nevie, čo má za to pýtať. Momentálne je vyťažený, ved je sezona, kebyže ho oslovím v lete, možno by sa dalo.
Takže osobne som s ním spokojná, kotol nám už zo tri razy zachránil, ale v uplynulých dvoch rokoch musel prísť trikrát len kvôli vyčisteniu filtrov.
alltracboy
05.11.10,17:36
ja si myslim , ze by si to mala robit v lete. vycisti filtre a nejaky cas to bude zasa dobre, medzitym si pozistuj ake mas moznosti rozpojenia systemu a na zaklade toho sa mozes v klude pripravit upravou prirub a pod. narychlo takto nieco riesit bude iba drahsie.
KEJKA
05.11.10,17:52
súhlasím, asi to tak aj dopadne, ale ten kal ma straší, lebo môže zaniesť výmenník v kotli a to už bude extra predražené.
Medzitým som dala dopyt na 123, uvidím či sa niekto ohlási a v pondelok skúsim zavolať vodárovi, čo robil vodu na NED domčeku.
peterkos2
05.11.10,18:06
Myslím,že s preplachom si poradí aj priemerne zručný človek
TomasHC
05.11.10,18:18
Potrebujem majstra od fachu a odporučenie, čo tam potom dať okrem vody, aby sa to nezanášalo, ak teda niečo také existuje.
vdaka za každú radu.

Pisal som to ako prispevok #4 :rolleyes:
KEJKA
05.11.10,18:50
ďakujem, to som si všimla, myslela som, že sa jedná špeciálne k tvojmu kotlu. Ja mám PROTHERM 24.
Medzičasom sa miozvala firma
http://www.eurotherm.sk/uvod.xhtml
ale podľa webstránky som na rozpakoch. Uvidím, čo mi ponúknu a povedia.
KEJKA
07.11.10,05:47
ďakujem, to som si všimla, myslela som, že sa jedná špeciálne k tvojmu kotlu. Ja mám PROTHERM 24.
Medzičasom sa miozvala firma
http://www.eurotherm.sk/uvod.xhtml
ale podľa webstránky som na rozpakoch. Uvidím, čo mi ponúknu a povedia.
a ozval sa mi p. Sitaš z Galanty, povedal, že je to robota na deň, že to robia a dohodli sme sa na štvrtok.
Poznáte ho niekto?
KEJKA
15.11.10,10:50
Pokračujem v tejto téme. P.Sitáš z Galanty prišiel, ale hlavne ho zaujímalo, prečo je systém zanesený takými nečistotami-kalom.
Pozrel rúrky, ja som si pamatala, že pred 10 romi, ked nam podlahové kúrenie inštalovali, že boli biele.
V skutočnosti boli bielošedé a niektoré dokonca šedé. Vraj je to šmejd z Číny bez kyslíkovej bariéry a teda sa postupne rozpúšťa a zanáša systém.
Ak to aj prepláchne, celý proces bude pokračovať, raz tie rúrky odídu úplne, alebo mi kal zlikviduje výmenník v kotle.
Skrátka, neodporúčal prepláchnuť, radšej si dať radiátory.
/ 5 radiátorov a trubky 16mm, celkovo 1140 EUR/.
Za preplach bez záruky by som dala 200 EUR.

Čo mi poradíte?
TomasHC
15.11.10,14:57
Pokračujem v tejto téme. P.Sitáš z Galanty prišiel, ale hlavne ho zaujímalo, prečo je systém zanesený takými nečistotami-kalom.
Pozrel rúrky, ja som si pamatala, že pred 10 romi, ked nam podlahové kúrenie inštalovali, že boli biele.
V skutočnosti boli bielošedé a niektoré dokonca šedé. Vraj je to šmejd z Číny bez kyslíkovej bariéry a teda sa postupne rozpúšťa a zanáša systém.
Ak to aj prepláchne, celý proces bude pokračovať, raz tie rúrky odídu úplne, alebo mi kal zlikviduje výmenník v kotle.
Skrátka, neodporúčal prepláchnuť, radšej si dať radiátory.
/ 5 radiátorov a trubky 16mm, celkovo 1140 EUR/.
Za preplach bez záruky by som dala 200 EUR.

Čo mi poradíte?

Dost blbe :( Ale podla mna nejaky inhibitor korozie by mohol ten proces spomalit. Aspon to tak slubuju v prospekte :confused:
peterkos2
15.11.10,15:21
Tie trubky sú plastohliník alebo?
KEJKA
15.11.10,15:36
ja neviem čo tam dávali. Plastohliník asi nie, to sú tie, ktoré sa dávajú teraz aj k radiátorom, že? Hliník vnútri by ochránil pred koroziou.
Aj ked mne sa korózia spája s hrdzavením železa.......
Sú to vraj obyčajné trubky, najlacnejšie a dôsledkom toho je to "rozpúšťanie" zvnútra - tak som to pochopila. Časom stena trubky stenkne natoľko až sa prederaví. Alebo nám ten sajrajt zanesie výmenník v kotli a môžeme meniť kotol.
Chcela by som počuť odborníkov, ako vážne mám tieto prognózy brať - do komplexnej rekonštrukcie podlahového kúrenia sa mi nechce - to bude hrozne nákladné. Natiahnuť trubky a radiátory by bolo riešenie, ale tiež by som to najradšej posunula na leto.
Celý systém bol sprevádzkovaný v r. 2001.
Stefan2005
16.11.10,21:22
KEJKA
19.11.10,08:35
prosím, ak je možnosť, ako riešiť opravu podlahového kúrenia,
dajte mi vedieť.
Akú životnosť majú trubky bez oxid-bariéry?
KEJKA
19.11.10,21:22
posúvam
KEJKA
21.11.10,17:34
posúvam
lapejko
21.11.10,17:47
podľa toho čo vravíš to je dosť smutné, tie rúrky boli zvárané alebo lisované/lepené/skrutkované ? Expanzná nádoba je tlaková pri kotli alebo otvorená na poschodí? radiátory sú oceľové alebo hliníkové/liatinové ?
KEJKA
21.11.10,17:52
Expanzná nádoba je pri kotli - tlaková
radiátory sú oceľové na poschodí

rúrky - netuším ako ich spájali, ale vraj sú bez kyslíkovej bariéry a teda oxidujú. Ako dlho môžu "vydržať"? momentálne sú v prevádzeke 10 rokov.
Mám risknúť ten preplach, alebo to už nechať "dožiť" a natiahnuť radiátory aj na prízemí? toto je moja dilema.
lapejko
21.11.10,18:01
ak sú tie rúrky zvárané, je to PPR- materiál, ktorý sa stále používa na rozvody vody, neinformovaní inštalatéri aj na kúrenie, bohužiaľ. Ak to teda je PPR preplach mu neublíži a mal by vydržať ešte aspoň10 rokov. Zanášanie spôsobuje dlhodobá nízkoteplotná prevádzka, pomohlo by občas systém zohriať na 55 stupňov v podlahe, za pár hodín takejto prevádzky dlažba neodskáče. 2-3 hod..
KEJKA
21.11.10,18:11
áno, snažili sme sa dodržať teplotu pod 50 stupňov.
Čo s tým sajrajtom?. Ak zvýšim teplotu, nemá sa kde dostať, alebo áno? Čo konkrétne spôsobí vyššia teplota, ked už to tak dlho bolo využívane s nižšou teplotou?
a čo s preplachom, ako viem, či je to PPR alebo nie je zváraný a teda či preplach ublíži, alebo neublíži?
=================
som rada, že sa niekto ozval. Ja sa totiž hlavne bojím, aby mi uprostred zimy neodišiel kotol - teda výmenník, ktorý je vraj najviac ohrozený.
lapejko
21.11.10,18:15
Takto to je o ničom. Pošli pár fotiek od kotla a hlavne nafoť rozdeľovač podlahovky príp. pripojenie radiátorov.
KEJKA
21.11.10,21:35
Takto to je o ničom. Pošli pár fotiek od kotla a hlavne nafoť rozdeľovač podlahovky príp. pripojenie radiátorov.
úprikladám, čo som mala nafotené pred upratovaním,.... demontovala som všetko staré "maskovanie a ide tam nová skrinka......
ale rozdeľovač, ktorý máš na mysli bude v pivnici, to nafotím zajtra a priložím.
Na tejto fotke je ventil na vypúšťanie - tak povedal kúrenár, ktorý by mal ten preplach robiť. A tu pozrel za tými chráničkami farbu rúrok /sivá a bielosivá...../.
lapejko
23.11.10,19:58
po konzultácii s kolegami od fachu sme sa zhodli na verdikte, že životnosť rúrok chýbajúca kyslíkbariéra neskráti, žívotnosť kotla predĺžiš týmí preplachmi.
KEJKA
23.11.10,21:08
ďakujem, podľa toho ten kúrenár si chcel viac zarobiť, ked ma presviedčal o nutnosti odstaviť toto kurenie a natiahnuť radiátory.
Srdečná vďaka, idem zasa zháňať majstra na preplach.
KEJKA
24.11.10,06:22
Takto to je o ničom. Pošli pár fotiek od kotla a hlavne nafoť rozdeľovač podlahovky príp. pripojenie radiátorov.
prikladám.......
lapejko
24.11.10,18:13
bohužiať nikde nevidím holé plastové rúrky, už len pre pokoj duše ale hlavný rozvod je ako vidím medený a s ostatnými súčasťami rozvodu je to veľmi kvalitný systém aj na dnešné pomery! Počúvaj, nedávate tam vodu zo studne a neupravenú?
KEJKA
24.11.10,19:22
určite nie, je to voda z vodovodu.
tie rúrky - to by som musela rozrezať chráničku na tom rozvode - okruhoch.
proste to dám prepláchnuť, zadala som dopyt.
Toho odborníka z Galanty nechcem osloviť, nakoľko sa tak vehementne zasadzoval za to, aby som toto kúrenie odstavila a dala radiatory.
lapejko
25.11.10,19:11
jednu izoláciu rozrež a sfoť, pre istotu, potom to oblepíš hoci aj izolepou.
peterkos2
27.11.10,19:59
Debatoval som s jedným dobrým kúrenárom a povedal mi,že ak sú tie trubky z PPR,tak ten kal je z nich.Mal tiež taký problém a po dôkladnom prepláchnutí systému upravil PH vody na 7,5 a pridal aj nejaké inhibítory.Všetko s jedným prípravkom,len už neviem ako sa volal,ale snáď na nete nájdeš.Potom mali svätý pokoj
KEJKA
27.11.10,20:11
nemôžeš mi dať nanho kontakt, keby sa to dalo urobiť aj u nás....
peterkos2
27.11.10,20:25
Bohužiaľ nemám naňho kontakt,ale v pondelok s ním možno budem,tak by som sa ho spýtal,ale veľkú nádej nedávam,lebo je veľmi vyťažený.Je to v Bratislave?
KEJKA
27.11.10,20:31
nie, pri Bratislave- v Lehniciach-Sása.
Nuž áno, je vyťažený, ale možno by mi aspoň presne povedal, čo tam treba dať.
Aj to pH ma zaujíma, predsa len sa voda do systému aj dopúšťa, takže to pH sa bude meniť a bude ho treba upravovať.
A možno mi poradí - odporučí niekoho iného.
Každá rada dobrá.
peterkos2
27.11.10,20:41
Samozrejme,ak s ním budem,nie je problém-ak nie,zistím číslo