Majky11
07.11.10,18:19
Ahojte,

Idem robiť potery a v mieste kde ma byť krb chcem vynechať polystyrén a vyliať čistý betón...

No narazil som na otázku...

Aký veľký priestor potrebujem pre krb ???

Resp. Samozrejme že to záleží od veľkosti krbovej vložky, ale koľko mám prirátať na obstavbu ?

Povedzme že bude vložka s rozmermi šírka - 730 mm a hĺbka 490 mm

Aký rozmer bude mať hotový krb ??? Samozrejme cca. Je mi jasné že zasa záleží na tvare obstavby atď.

Alebo ak niekto má podobný rozmer vložky, nech hodí foto už hotového krby + rozmery...

Vďaka
alltracboy
07.11.10,17:57
vral by mala byt okolo vlozky tak 10-13cm medzera takze si k tomu este priratej nejake tehly a mas to
pivko
08.11.10,05:12
Ja som zateploval 10cm EPS 100 a v mieste krbu som nahradil EPS Ytongom hr. 10cm a rozmermi sa nezaťažuj ,kľudne možeš pridať 10cm naviac veď bosou nohou nebudeš chodiť popri krbe.
Matias.S
08.11.10,05:19
Určite by som nechal viac priestoru a hlavne okolo krbu by som nedaval polystyrén, ale nehorľavú izoláciu napr. nobasil. Takže keď nechces rezať tak aspoň jednu platnňu dookola.
alltracboy
08.11.10,06:09
matias a preco by si akoze nedaval polystyren do podlahy pod krb? Sa bojis ze by cez tych 5 cm poteru prehorel? Ja nebudem nikomu radit ako to spravit, ale mozem napisat ako to urobim ja. Pata komina vo vyske buducej podlahy -beton. Potom pojde po celom dome izolacia. Podlahovku natiahnem kde treba, pod krb teda nie. Na to pojde poter. Potom sa spravi na tej podlahe samotny krb. Krb nelezi na zemi, ale bude minimalne 25cm vysoko nad podlahou. Ak sa rozhodne robit obostavbu ktora by mala mat nejake akumulacne schopnosti, tak mozno v miestach muru obostavby spravim betonovu patu ako na komin, ale nemyslim si ze ta obostavba z plnych tehal by bola tak tazka, ze by ju neuniesla tazka plavajuca podlaha.
TomasHC
08.11.10,06:16
Určite by som nechal viac priestoru a hlavne okolo krbu by som nedaval polystyrén, ale nehorľavú izoláciu napr. nobasil. Takže keď nechces rezať tak aspoň jednu platnňu dookola.

On sa pyta na polystyren pod poter, nie na obstavbu ;)

Ja som vynechal cca 120x70cm. Od krbu sa podlaha celkom slusne prehreje aj na 2 metre od krbu.
Matias.S
08.11.10,07:23
matias a preco by si akoze nedaval polystyren do podlahy pod krb? Sa bojis ze by cez tych 5 cm poteru prehorel? Ja nebudem nikomu radit ako to spravit, ale mozem napisat ako to urobim ja. Pata komina vo vyske buducej podlahy -beton. Potom pojde po celom dome izolacia. Podlahovku natiahnem kde treba, pod krb teda nie. Na to pojde poter. Potom sa spravi na tej podlahe samotny krb. Krb nelezi na zemi, ale bude minimalne 25cm vysoko nad podlahou. Ak sa rozhodne robit obostavbu ktora by mala mat nejake akumulacne schopnosti, tak mozno v miestach muru obostavby spravim betonovu patu ako na komin, ale nemyslim si ze ta obostavba z plnych tehal by bola tak tazka, ze by ju neuniesla tazka plavajuca podlaha.
Takéto riešenie môže byť v pohode, ja som nepredpokladal, že to chceš dať pod krb... no neviem akú bude mať váhu daný krb a ako to chceš riešiť. Ja som pod krb nedával žiadnu izoláciu nakolko je krb muravaný zo šamutových tehál kompletne a má značnú váhu, základ pod ním je samostane riešený. Ja ale určite by som si do obytných priestorov nedával polystyrén. Aj keď technológia výroby je už niekde inde a je zastabilizovaný aj tak to nie je minerálna vlna ... škodlivosť je momentálne nejednoznačne dokázaná ...
alltracboy
08.11.10,07:40
ja som tu otazku nezadaval :D ale s tou mineralnou do podlahy a samostatnym zakladom na krb suhlasim. Pokial by som to robil ty ch smiesnych izolacnych dosiek tak zaklad netreba, pokial z tehal tak treba.