besttracker
07.11.10,19:15
Dobry den
mam taky problem a potreboval by som tak poradit:
mam vedla seba nevysporiadany pozemok a rad by som si ho prenajal ak by to slo....,ale ma to hacik.Povodne bol jeden velky obrovsky pozemok ktory patril jednej firme,ta krachla a ten velky pozemok rozdeleli na katastri na 15 parciel,na jednej z tych parciel je aj moj tuzeny pozemok,podla aktualnej katastralnej mapy je rozdeleny pozemok tak ze uprostred parcely je dalsia parcela kde stoji budova,o tu budovu mi nejde,majitelom budovy je samospravny kraj ktoru uz asi 6-7 r nevyuziva,mne ide len o pozemok,na katastralnom urade mi dala cislo listu vlastnyctva povodnej parceli teda ten pozemok,ale aj s tou budovou uprostred,tak sa chcem opytat ,majitelom povodnej parceli ,teda parceli aj s budovou ma asi 30 majitelou,a chcem sa opytat,ako by som sa mohol dopracovat k najmu k pozemku? mam obehat vsetkych majitelou parceli a s kazdym sa dohodnut na najme pozemku?co ak jeden z majitelou nebude suhlasit s prenajmom,tak mi je pozemok nanic? ci sa to da nejak odclenit?vsimol som si ze niektore mena su uz pomrety,v tom pripade musim pockat kim prebehne dedicke konanie?cisa to da nejak dohodnut aj predbezne s potencionalnymi dedicmi?
diky vopred za info,
Mária27
07.11.10,20:03
Už sa mi to nechce tretíkrát čítať, nejako si to s tými parcelami prekombinoval.
Ak si chceš pozemok prenajať, podpíš zmluvu s tým spoluvlastníkom, ktorý pozemok užíva. Medzi spoluvlastníkmi je to tak, že jeden môže spravovať vec - konať za druhých, aj v takýchto prípadoch, ak má od nich súhlas, hoci aj vopred alebo dodatočný, hoci aj konkludentný ... skrátka, keď mu to do troch rokov nenapadnú.
Podľa § 139 občianskeho zákonníka "Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne." To je práve pre tretie osoby - teda aj pre teba.
Ak si chceš pozemok prenajať na dlhšiu dobu, dajte zmluvu aj do katastra.