lover
08.11.10,18:39
Ahojte,

v 1/2 decembra nam maju doviest novu kuchynsku linku, avsak dnes sme mali u nas monterov na vymeranie a prisli sme na problem, o ktorom sme vedeli, ze urcite pride.

Totizto, ked sme mali doma majstrov, ktori nam robili sadrokartonove stopy a steny v kupelni a zachode, tak sa svojvolne rozhodoli, ze vyrovnaju dost krivu panelakovu stenu aj v kuchyni. Spociatku sa nam to nepozdavalo, ale ked nas presvedcili, ze omietkami by sa nam to zbytocne predrazilo, tak sme to nechali tak.

Pytali sme sa ich na pripadne uchytenie linky, kedze sadrokarton sa mi nezda dostatocne pevny a tvrdili, ze sa vyvrtaju proste diery az do panelu a daju sa dlhsie sroby. Teraz nam vsak vymeriavali pracovnici kuchynskeho studia pristor na linku a nevedia ako vrchne skrinky ukotvia. Nakoniec sa rozhodli, ze to urcite staci iba na sadrokarton, vraj v tom nemoze byt ziadny problem, pretoze SDK je vraj dostatocne pevny. Co si o tom myslite, mne sa to nezda, bojim sa, ze to raz niekomu padne cele na hlavu... :(

DAKUJEM!
jelalim
08.11.10,17:55
Nuz neviem ci mate inu moznost ako to risknut. V kazdom pripade je nutne pouzit do sadrokartonu specialne hmozdinky, ktore su urcene do sadrokartonu. Pred objednavkou KL by som ale poziadal predajcu, ci Vam moze dat kontakt na konkretneho cloveka co to bude montovat ci s tym ma skusenosti.

Hmozdinky by som si kupil mozno aj sam, aby som mal istotu, ze si nejaky montaznik nedonesie nejake smejdy. Tiez je urcite vhodne skrine pripevnit na viac bodov, ako pri montazi do panelu...

Aj ked skutocne zaklad su spravne hmozdinky.
video1983
08.11.10,17:59
a ako ste mali uchytenu linku pred tym? mylsim po tom co dali ten sadrokarton ci este stale bez KL
lover
08.11.10,18:04
Nuz neviem ci mate inu moznost ako to risknut. V kazdom pripade je nutne pouzit do sadrokartonu specialne hmozdinky, ktore su urcene do sadrokartonu. Pred objednavkou KL by som ale poziadal predajcu, ci Vam moze dat kontakt na konkretneho cloveka co to bude montovat ci s tym ma skusenosti.

Hmozdinky by som si kupil mozno aj sam, aby som mal istotu, ze si nejaky montaznik nedonesie nejake smejdy. Tiez je urcite vhodne skrine pripevnit na viac bodov, ako pri montazi do panelu...

Aj ked skutocne zaklad su spravne hmozdinky.

Dakujem za odpoved! Ja mam stale nejake predsudky pred SDK., predsa len panel znesie viac ako nejaky karton...

No, ved uvidime, snad naz z pod toho nebudu za nejaky cas vyslobodzovat... :o
lover
08.11.10,18:05
a ako ste mali uchytenu linku pred tym? mylsim po tom co dali ten sadrokarton ci este stale bez KL

Predtym sme tam nebyvali a kuchynska linka bola pripevnena klasicky o panel, avsak teraz po rozsiahlejsej rekonstrukcii tam mame sadrokarton... a na nom sme doteraz nemali nic, kedze tam nebyvame...
treborztv
08.11.10,18:06
Ja by som to na sadrokarton nedaval. Neviem nepisete ako je ten sadrokarton ucheteny na stenu ci su tam klasicke CD,UD profily ak ano by som asi miesto prichytenia skriniek vyrezal vypodlozil drevenou latou a znova upenil karton prebrusil vymaloval.
video1983
08.11.10,18:16
Ja by som to na sadrokarton nedaval. Neviem nepisete ako je ten sadrokarton ucheteny na stenu ci su tam klasicke CD,UD profily ak ano by som asi miesto prichytenia skriniek vyrezal vypodlozil drevenou latou a znova upenil karton prebrusil vymaloval.


tak ako pises kde bude linka tam to nebude vidiet vyrezat a prichytit teda o panel a kraje pekne upravit , ale aj tak tazko radit ked to neni vidiet. urcite by som to nedaval na ten s.karton.
peterkos2
08.11.10,18:22
Vyvrtať diery až do panela.dať dlhšie skrutky,poprípade medzeru medzi SDK a panelom vymedziť-napr. kúskom trubky z PPR-ky
bony-p
08.11.10,20:29
Ja mám kuch. linku zavesenú na SDK už 10 rokov ,vešal som ju na molly hmoždiny ,kartón je nalepený a kotvený natľkacími hmoždinkami. http://www.snex.sk/upevnovanie_lahke.php
220870
09.11.10,04:56
Pokiaľ je sdk lepený na panel ,tak treba dať dlhšie hmoždinky.SDK sám osebe kuchynskú linku neudrží.
lover
09.11.10,07:16
Ja by som to na sadrokarton nedaval. Neviem nepisete ako je ten sadrokarton ucheteny na stenu ci su tam klasicke CD,UD profily ak ano by som asi miesto prichytenia skriniek vyrezal vypodlozil drevenou latou a znova upenil karton prebrusil vymaloval.

Zdielam Vas nazor. Neviem o ake uchyty presne ide, pretoze neviem, co tam majstri dali. Viem len, ze nie je lepeny priamo na stenu...
Monteri z kuchynskeho studia najprv hovorili nieco o vypodlozeni, potom vsak tvrdili, ze nejake specialne hmozdinky do sadrokartonu to udrzia...
Ja by som bol skor za vypodlozenie, i ked ako pisete, tak to prebrusovanie a malovanie uz by som nechal tak, pretoze to budu robit "za jazdy" pocas montovania linky...
lover
09.11.10,07:18
Vyvrtať diery až do panela.dať dlhšie skrutky,poprípade medzeru medzi SDK a panelom vymedziť-napr. kúskom trubky z PPR-ky

Povodne som myslel, ze takto to budu automaticky robit, aj sadrokartonari nam hovorili, ze takyto je postup pri zavesovani linky na SDK. Monteri vsak maju zase nazor iny... No, som zvedavy...
lover
09.11.10,07:22
Ja mám kuch. linku zavesenú na SDK už 10 rokov ,vešal som ju na molly hmoždiny ,kartón je nalepený a kotvený natľkacími hmoždinkami. http://www.snex.sk/upevnovanie_lahke.php

Suhlasim, ale problem je v tom, ze nas SDK nie je lepeny, ale uchyteny na profiloch, lebo vyrovnava nerovnosti steny - je tam pristor medzi SDK a panelom niekde aj 3cm....
lover
09.11.10,07:24
Pokiaľ je sdk lepený na panel ,tak treba dať dlhšie hmoždinky.SDK sám osebe kuchynskú linku neudrží.

Dakujem za jasnu odpoved. Presne toto sme hovorili monterom aj my... Takze teraz dumaju, ako to nakoniec vyriesia... Vraj sa nemame bat... ;)
peterkos2
09.11.10,11:39
Vyvrtať diery až do panela.dať dlhšie skrutky,poprípade medzeru medzi SDK a panelom vymedziť-napr. kúskom trubky z PPR-ky
Takto napríklad vešiam konzoly na vonkajšie klímy,keď je barák zateplený.Používam hmoždiny 12x140-takže vyvŕtam dieru 12 do hľbky 140+hrúbka zateplenia.potom spravím do zateplenia dieru 25-ku,nasuniem kúsok trubky PPR,označím kraj zateplenia-čiže dľžku trubky,trubku vytiahnem,označené odstrihnem,zasuniem naspäť do diery.Vsuniem hmoždinu,tak aby bola v murive.Priložím konzolu,dám skrutku dľžky 140+zateplenie a zatiahnem.Už som ich tak pár robil,zatiaľ drža všetky.
ski555
09.11.10,16:12
zavesiť kuchynskú linku na SDK može len hlupák v tomto prípade,na to sa nedajte naviesť,rozhodne,ako už bolo uvedené dlhšie hmoždiny a do panela istiť
dolfort
18.11.10,23:48
SDK sa delí tak, ze sa reže ulamovacím rezatkom. Zavesil by som si na to skrinku, ktorá s materiálom vo vnútri môže vážiť plus mínus 50kg, často aj viac?
KEJKA
25.11.10,15:19
prosím, čo je to tá PPR rúrka?
potrebujem tiež na stenu, kde je 5cm SDK, upevniť kuch.skrinku, výška 40 cm, tiež digestor.
Musím nejako upevniť nielen hornú časť, ale aj spodnú, aby váha skrinky nepretláčala SDK do steny.
alltracboy
25.11.10,15:44
v tychto polystyrenovych domoch sa to vyzere az na beton a potom sa to bud vyplni maltou, alebo drevom. Srob co to drzi, ale musi byt v tom nosnom betone.
KEJKA
25.11.10,16:11
....vyzere.................:):):):)
nuž - priznám sa, že som to chvíľu čítala s písmenkom "s"
až potom som si uvedomila, že sú prehodené slabiky.
vyreže........ ďakujem aj to je alternatíva, len sa to musí urobiť precízne, zrejme potom aj upraviť tmelom. Zvonka je 15cm, takže asi sa báť nejakého tepelného mosta nemusím, že? Takto mi to radí aj montážnik.
lenže v predch.príspevkoch sa spomínajú konzoly a PPR rúrky, tak som si myslela, že bude lepšia alternatíva.
A ešte ten digestor - tam rezať nemôžem, potrebujem ho mať nad sporákom, nie v stene.
peterkos2
25.11.10,17:35
prosím, čo je to tá PPR rúrka?
potrebujem tiež na stenu, kde je 5cm SDK, upevniť kuch.skrinku, výška 40 cm, tiež digestor.
Musím nejako upevniť nielen hornú časť, ale aj spodnú, aby váha skrinky nepretláčala SDK do steny.
Nemusí to byť nutne PPR rúrka,ja som to napísal preto,lebo to takto robím ja.PPR rúrky sú plastové rúrky,ktoré sa používajú na rozvody vody v domoch.My ich používame na odvod kondenzu z klimatizácie.Na delenie používame špeciálne nožnice,ale dajú sa aj rezať.Trubky dostať kúpiť v každej VODO-predajni
alltracboy
25.11.10,17:56
....vyzere.................:):):):)
nuž - priznám sa, že som to chvíľu čítala s písmenkom "s"
až potom som si uvedomila, že sú prehodené slabiky.
vyreže........ ďakujem aj to je alternatíva, len sa to musí urobiť precízne, zrejme potom aj upraviť tmelom. Zvonka je 15cm, takže asi sa báť nejakého tepelného mosta nemusím, že? Takto mi to radí aj montážnik.
lenže v predch.príspevkoch sa spomínajú konzoly a PPR rúrky, tak som si myslela, že bude lepšia alternatíva.
A ešte ten digestor - tam rezať nemôžem, potrebujem ho mať nad sporákom, nie v stene.
sak je tie body pod srobom treba spevnit. Samozrejme ze nie zapustat linku alebo digestor pod steny.. nakreslim ked odmrznem
KEJKA
26.11.10,05:30
ďakujem, vyzerá to fajn. Rúrku mám, takto sa mi to páči. Zapustíme rúrky až na batón, hore bude šroub-hmoždinka počítam 17 cm, aby prešla do tvárnice do druhého betonového "okna", t.j. cez dve 2cm betobove vrstvy /2+7+2/ plus5 cm polystyrén plus omietka a hrubka kartonu skrinky.
Dole sa skrinka bude opierať o tie PPR rúrky v dvoch bodoch, takže nebude tlačiť a deformovať polystyrén.
/tvárnica je blok 2*3 dutiny s 2cm betonovými stenami./
KEJKA
28.11.10,21:45
sak je tie body pod srobom treba spevnit. Samozrejme ze nie zapustat linku alebo digestor pod steny.. nakreslim ked odmrznem+príloha bola-pomohla.


.............. Zapustíme rúrky až na betón, hore bude šroub-hmoždinka počítam 17 cm, aby prešla do tvárnice do druhého betonového "okna", t.j. cez dve 2cm betonove vrstvy /2+7+2/ plus5 cm polystyrén plus omietka a hrubka kartonu skrinky.
Dole sa skrinka bude opierať o tie PPR rúrky v dvoch bodoch, takže nebude tlačiť a deformovať polystyrén.
/tvárnica je blok 2*3 dutiny s 2cm betonovými stenami./
takže sme to realizovali, avšak s osmičkami-hmoždinkami 8 cm dlhými.
V betonovej tvárnici teda bol koniec 2cm. Skrinka síce drží, ale v podstate len vdaka tým 2cm v betone. Brat to odskúšal na trh -vraj by to malo vydržať, to nevydržalo.
Ešte je tam podľa mňa aj problém, že vnútorný priemer PPR je podstatne väčší ako hrubka hmoždiny, takže táto je v trubke v priestore voľná, navrtálo sa to tak, aby sa dotýkala spodnej strany v rúrke, ale nemali by sme tam ešte niečo dať ? Drevo, sadru, čojaviemčo? na vyplnenie?
==============
Ak nie je iná možnosť, tak zostávajú tie 17cm hmoždiny a šrouby, ale aj v tomto prípade je to o tom, že tá bude držať len na konci v 2cm hrúbke betonu.
KEJKA
29.11.10,20:33
posúvam.........
nezávisle od mojich úvah sa ozval brat s podobnou myšlienkou.
ten kúsok PPR rúrky oblepiť sieťkou a zasadrovať do diery v polystyréne. Vnútro PPR vyplniť maltou, po zatvrdnutí by sme
vyvrtali dieru a do toho dostali hmoždinku aj šroub.
Myslíte, že takto by to skrinku udržalo?................

Iný teoretik odporúčal kotvy - vraj znesú podstatne vyššie zaťaženie. Obávam sa, že tie sú použiteľné len v kombinácii s vyrezaním polystyrénu po celej dotykovej ploche skrinky.
Alebo sa kotvy dajú - a ak áno ako použiť aj pri vyššie popísanom postupe?
alltracboy
30.11.10,06:52
Doplnok:to s tou trubkou v eps ani neskusaj.

povodny text som pomazal, z toho by si mala misung. Nemusis ist do druhej steny betonovej tvarnice, treba zvolit dobru hmozdinku ktora spravi v dutine taky hrib a uz nepojde vytiahnut.

cize moje nove odporucanie je, spravit vrtak na EPS, vyvrtat dieru cca 5cm, vymazat zmesou malty a cementu, prevrtat to az do tvarnicedat, vhodny srob a hmozdinku, poriadne pritiahnut. Spodok skriniek sa srobovat nemusi. Na digestor sprav do eps pasik 5xX v mieste uchytenia po celej vyske digestora, a ten isty postup.
petruska000
30.11.10,19:42
je to troska od veci ale prosim o radu . viete mi niekto poradit kolko by ma vyslo znizenie stropu pomocou sadrokartonu. dakujem
KEJKA
30.11.10,20:11
...............................
cize moje nove odporucanie je, spravit vrtak na EPS, vyvrtat dieru cca 5cm, vymazat zmesou malty a cementu, prevrtat to az do tvarnicedat, vhodny srob a hmozdinku, poriadne pritiahnut. Spodok skriniek sa srobovat nemusi. Na digestor sprav do eps pasik 5xX v mieste uchytenia po celej vyske digestora, a ten isty postup.
a ešte aký vhodný šroub.... podľa obrázka sú to akoby dve diery do betonu a ten hríb je v polystyréne, nie v betone......
alltracboy
30.11.10,20:35
ten obrazok zasa neber tak vazne. http://www.fischercentrumzlin.cz/ux.php
dala by sa pouzit aj ramova kotva, ale snad tu niekto o tom vie viac. ja nemam tusenie, ale myslim ze ta hmozdinka by to mala bez problemov udrzat.
KEJKA
30.11.10,21:20
super, ................
mahony1
01.12.10,12:17
Upevnovat kuchynsku linku na sadrokarton si ani neviem predstavit.
Ked nam montoval stolar kuch. linku vyrobenu na mieru na 8-10 cm tehlovu stenu, tak sa rozhodol nespoliehat na kvalitu tehly ale radsej prevrtal celu 10 cm stenu az na druhu stranu.

Nasledne z druhej strany steny vyhlbil okolo prevrtanej diery do hlbky asi 1cm kruh s priemerom asi 2cm. Do diery dal skrutku tak, aby neprecnievala na druhej strane von z diery. Z druhej strany dal na skrutku velku podlozku, utiahol s maticou, cim podlozka s maticou krasne zapadla zozadu do vnutra steny (do toho kruhu s priemerom asi 2cm). Tym zozadu netrcala ani podlozka ani matica. Potom stacilo zatriet omietku na druhej strane a bolo - akoby v stene ziadna skrutka s maticou nikdy nebola.
mahony1
01.12.10,12:26
Ved prave! Ako sa potom moze niekto spoliehat na upevnenie kuchynskej linky na sadrokarton...
Nasa kuchynska linka ma teda v sebe nalozene riadne, a vzdy si spokojne pomyslim, ze ako super, ze to mame utiahnute zozadu cez maticu a nemusim sa bat, ze mi to raz spadne na dieta.
KEJKA
01.12.10,13:26
ved neupevnujem na polystyren, akurát, že ten tam zavadzia. matica ide do betonu, akurat že je to duté.
Zatiaľ to drží, ale určite to nenecháme tak, idem kupit tie špecialne hmoždiny do dutých materiálov.
peterkos2
01.12.10,14:36
ďakujem, vyzerá to fajn. Rúrku mám, takto sa mi to páči. Zapustíme rúrky až na batón, hore bude šroub-hmoždinka počítam 17 cm, aby prešla do tvárnice do druhého betonového "okna", t.j. cez dve 2cm betobove vrstvy /2+7+2/ plus5 cm polystyrén plus omietka a hrubka kartonu skrinky.
Dole sa skrinka bude opierať o tie PPR rúrky v dvoch bodoch, takže nebude tlačiť a deformovať polystyrén.
/tvárnica je blok 2*3 dutiny s 2cm betonovými stenami./
Keď tam dáš dlhé hmoždiny cez dve steny napr.fí 12 a použiješ skrutky fí 8 a pritiahneš o tú rozpernú trubku,kľudne si na to sadnem.Mám 80 kg