Misman2
08.11.10,19:11
Zdravim pekne. chcel by som sa spitat, ci ma moze zamestnavatel vyhodit z prace kvoli tomu ze mam vysoky plat, a nahradi ma zamestnancom s nizsim platom. A ak sa tak nahodou stane, da sa proti tomu niako branit, je to v sulade so zakonom ? za odpovede vopred dakujem
drobeceva
08.11.10,18:17
Zdravim pekne. chcel by som sa spitat, ci ma moze zamestnavatel vyhodit z prace kvoli tomu ze mam vysoky plat, a nahradi ma zamestnancom s nizsim platom. A ak sa tak nahodou stane, da sa proti tomu niako branit, je to v sulade so zakonom ? za odpovede vopred dakujem
Máš indície, že by malo k niečomu takému dôjsť? Ak by aj ten dôvod, ktorý si uviedol, bol, musia s Tebou ukončiť PP v súlade so ZP.
buchač
08.11.10,18:31
Zdravim pekne. chcel by som sa spitat, ci ma moze zamestnavatel vyhodit z prace kvoli tomu ze mam vysoky plat
Dá ...
, a nahradi ma zamestnancom s nizsim platom.
Bežná prax ...
A ak sa tak nahodou stane, da sa proti tomu niako branit,
Uhm ...v Olcnave na lampárni ...
je to v sulade so zakonom ?
Je ...a ako všetko na Slovensku ...
za odpovede vopred dakujem
Ozaj ...inak sa tomu teraz vraví ....že reorganizačné dôvody ...:eek:

Máš indície, že by malo k niečomu takému dôjsť? Ak by aj ten dôvod, ktorý si uviedol, bol, musia s Tebou ukončiť PP v súlade so ZP.
Teraz budem múdry ...šak mám dobrú učiteľku ...;)
Evka , to je pre Teba ...http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6934.gif

Skončenie pracovného pomeru
§ 59
Na začiatok

(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.

§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
Na začiatok

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

§ 61
Výpoveď
Na začiatok

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
drobeceva
08.11.10,18:43
tak, tak, Juraj.;)

Niečo podobné som zažila na vlastnej koži na predchádzajúcom pracovisku. Boli sme na oddelení 3, ja som bola zaradená do 9. plat.triedy, tie dve do 8.triedy. Vedúci mi zdôvodnil, že potrebuje "šetriť" triedu, tak sa rozhodol.
Dostala som výpoveď z organizačných dôvodov. - nevedela som sa dlho s tým zmieriť, nakoľko čo mu trebalo, chodil po rozum ku mne.
Ale, už je to za mnou a dnes som rada, že už tam nie som. Napokon, nie je tam už ani on. ;)

Takže, všetko je možné. Možno je to dobré aj pre Teba a zistíš, že niekde inde sa dá ešte lepšie fungovať a zúročovať svoje vedomosti a schopnosti.
Misman2
08.11.10,19:14
dakujem za nazor... v tom zakonniku som si precital ze ak ma vyhodi kvoli nadbytocnosti, tak 3 mesiace na moje miesto nemoze prijat ineho pracovnika. tu robotu ktoru vo firme robime sme len dvaja co to vedia, a vzdy na to musime byt minimalne dvaja, lebo jeden by to nezvladol, takze ciste teoreticky keby som dostal vypoved 3 mesiace by sa tam nic nerobylo a to je uplne nepredstavitelne pre firmu
drobeceva
08.11.10,19:18
dakujem za nazor... v tom zakonniku som si precital ze ak ma vyhodi kvoli nadbytocnosti, tak 3 mesiace na moje miesto nemoze prijat ineho pracovnika. tu robotu ktoru vo firme robime sme len dvaja co to vedia, a vzdy na to musime byt minimalne dvaja, lebo jeden by to nezvladol, takze ciste teoreticky keby som dostal vypoved 3 mesiace by sa tam nic nerobylo a to je uplne nepredstavitelne pre firmu
neviem, akú prácu vykonávaš - ale stačí, ak ju premenujú a bude figurovať pod iným názvom

áno, ináč na zrušené miesto nemôžu prijať iného zamestnanca-ale zo všetkého sa dá "vykľučkovať", všetci sme nahraditeľní
luigi72
08.11.10,19:20
dakujem za nazor... v tom zakonniku som si precital ze ak ma vyhodi kvoli nadbytocnosti, tak 3 mesiace na moje miesto nemoze prijat ineho pracovnika. tu robotu ktoru vo firme robime sme len dvaja co to vedia, a vzdy na to musime byt minimalne dvaja, lebo jeden by to nezvladol, takze ciste teoreticky keby som dostal vypoved 3 mesiace by sa tam nic nerobylo a to je uplne nepredstavitelne pre firmu

Zial, riesi sa to bezne tak, ze sa novy pracovnik prechodne prijme na ine miesto, na papiery bude mat ine zaradenie, ale bude vykonavat tu potrebnu pracu...
zk24
08.11.10,19:21
dakujem za nazor... v tom zakonniku som si precital ze ak ma vyhodi kvoli nadbytocnosti, tak 3 mesiace na moje miesto nemoze prijat ineho pracovnika. tu robotu ktoru vo firme robime sme len dvaja co to vedia, a vzdy na to musime byt minimalne dvaja, lebo jeden by to nezvladol, takze ciste teoreticky keby som dostal vypoved 3 mesiace by sa tam nic nerobylo a to je uplne nepredstavitelne pre firmu

Tak nazve tu poziciu inac a da mu tvoje povinnosti, "pomimo"...

Poznam pripad, ked kvoli "nesympatiam" vyhodili jedinu uctovnicku kvoli "nadbytocnosti"...:D Uctovnictvo potom robila slecna od kopirky...., len to inac nazvali. A uctovnicka sa mohla aj na hlavu postavit
Misman2
08.11.10,19:26
no ako vidim seliake podvody sa tu deju.. jedina moznost ktoru vidim je, ze sa s tym druhim chalanom dohodnem ze ak niekto znas dostane vypoved pojde aj ten druhy. obidvoch nas vyhodit nemozu lebo nikto iny tu nasu robotu, a nastavovanie stroja robyt nevie :D
zk24
08.11.10,19:27
no ako vidim seliake podvody sa tu deju.. jedina moznost ktoru vidim je, ze sa s tym druhim chalanom dohodnem ze ak niekto znas dostane vypoved pojde aj ten druhy. obidvoch nas vyhodit nemozu lebo nikto iny tu nasu robotu, a nastavovanie stroja robyt nevie :D

Tak vela stastia ;) Ja by som vypoved nedala, za to ze by vyhodili kolegynu...
zamestnavatel ponukne kolegovi o stovku viac, a ten ostane a bude robit robotu za dvoch ;)
Misman2
08.11.10,19:32
ne mi sme dobri kamosi, sak niaku budu nanich usijeme este uvidime ako to dopadne :D
drobeceva
08.11.10,19:34
ne mi sme dobri kamosi, sak niaku budu nanich usijeme este uvidime ako to dopadne :D
držím palce:) len aby to nebolo naopak, aby to nenašili oni na vás;)
lienocka001
08.11.10,19:35
uprimne neviem si predstavit ze niekto odide z roboty len kvoli kolegovi... a ani by som si to nedovolila od niekoho ziadat...

k tvojej otazke.. tak je to podla mna pomerne bezne... aj muzovi sa to stalo... ale po istom case to bolo pre neho velmi stastne rozhodnutie firmy.... tiez to bolo o tom ze mal prosto vela certifikatov, skusenosti na velkych projektoch, patricne vzdelanie atd... a kedze sa robilo v dost specifickej oblasti vyvoja bezpecnosti IT tak dokazal vsetko to know how si preniest inam a aj z toho vytazit... a teraz robi na veciach ako predtym ale za ine peniaze... takze aj tak sa da...
karol x
08.11.10,21:48
francuz,nemec,sved v takomto pripade zacne strajkovat alebo sa obrati na odbory
talian,srb alebo spaniel rozbije zamestnavatelovi hubu,
to len stredoeuropan-slovak, cech ma len taketo cynicke reci ako v tejto teme, ze tak to v zivote chodi a preto sa treba sklonit.
a ... madar ten spacha samovrazdu.
canbo
09.11.10,18:15
Tak vela stastia ;) Ja by som vypoved nedala, za to ze by vyhodili kolegynu...
zamestnavatel ponukne kolegovi o stovku viac, a ten ostane a bude robit robotu za dvoch ;)

Ak je vami dobre zaučený , chvíľku to zvládne sám a zaučí si svoju náhradu a potom je rad na ňom.
Paragrafy zo zákonníka práce sa " troška " pozakrúcajú , poprípade sa zmenia ,pre spružnenie zamestnávania. Určite do konca roku vydržia a počkajú na nový zák. práce , aby ich vyšlo ešte lacnejšie.