matto312
08.11.10,21:08
O tento stromček sa zaujímam už dlhšiu dobu a chcel by som ho začať pestovať. Bohužiaľ nemám teraz finančné prostriedky na jeho kúpu v niektorom zo známejších internetových obchodov. Nepozná niekto ozaj lacný spôsob ? Ďakujem za rady. :D
lavanda
08.11.10,23:36
Mám. Nechcem. Podarujem.
P.S. Ale ak to chceš pestovať na plody, musíš mať samca aj samičku. Tie moje nerodia, keď som ich sadila, ešte som o nich nič nevedela, páčili sa mi kry samotné. Visačka pri nich nebola, takže netuším, čo mám. Ak ich chceš len tak pre potechu oka, alebo ak vieš určiť ich pohlavie, prídi si vykopať. A dokúpiš si len tú druhú, aby si mal aj úrodu.
wabi
09.11.10,02:17
Najlacnejší spôsob ako ich získať, je asi naozaj vykopať ich niekde. Vyskytujú sa často pri cestách najmä na spevnenie svahov, len si ich nepomíl s Hlošinami, tie majú podobné plstnaté tenké ihličkovité listy...
Sú pichlasvé a poznháš ich podľa toho, že majú ptesne pri konárikoch prirastené plody tmavšie žltej farby. Aspoň ich ochutnáš... Chuťovo teda nič moc, :eek: ale vraj zdravá vec, verím že to neuškodí a naopak prospeje ale poznám aj podstatne chutnejšie :--- vitamíny do záhradky:D!
S opeľovaním majú niektorí ľudia problém. Fakt je že v prárode nikdy nerastie iba jeden samec a jedna samica vedľa seba, ale vždy celý porast viacerýchj samcov a samíc a preto aj v sadocha prírode sa opeľujú v pohode ale v malej záhradke kde si nasadíš len jednu samicua jedného samca to je často horšie. :(
S tým vykopaním saom samozrejme nenavádzal, aby si poškodzoval porasty stromov pri cestácha parkoch. Rakitník totiž dosť odnožuje - robí koreňové výmladky v pomerne hojnom počte často, takže stačí keď je napršané jeden z nich aj s koreňom vytiahnuť a máš to zadarmo...:D
Samir
09.11.10,19:26
V prípade potreby sa dajú bez problémov zabezpečiť samčie, aj samičie rastliny. U nás v škôlke majú najčastejšie odrody Leikora a Pollmix, ale žiaľ zadarmo to nie je. Kupoval som ich pred dvomi rokmi a už sa neviem dočkať prvých plodov. Kvoli opeleniu sa určite odporúča sadiť viac rastlín, na jednohé samca. V lete som bol na severe na jednom ostrove pozrieť, kde sa vyrábali rôzne produkty z rakytníka, od lekvárov, sirupov až po likéry a iné produkty. Mne náhodou chutili aj čerstvé z kríku, rozhodne tam cítiť vysoký obsah vitamínu C, len sa veľmi ťažko oberajú.
paloo
10.11.10,14:44
Trochu osvety o rakytníku a jeho produktoch.V cz no aj u nás sú ponúkané tieto odrody:
http://www.rakytnik.com/Eshop/index.php?main_page=index&cPath=20
http://www.mountberry.sk/sk/pestovanie-ovocia/cennik-sadenic/?pageNo=4&
A to už sú tu dovezené nové odrody z Ruska ktoré by mali byť vraj sladké,okoštujeme snáď už na budúci rok.
No a sortiment výrobkov isto nie je malý:)
http://www.rakytnik.com/Eshop/index.php?main_page=index&cPath=28
Takže už treba len skúsiť:)
16ursus
12.05.12,14:42
Dobrý deň
Kde sa nachádza taká lokalita s rakytníkmi na odkopanie odnoži /ale aby rodili/ vopred ďakujem.
paloo
13.05.12,07:36
Dobrý deň
Kde sa nachádza taká lokalita s rakytníkmi na odkopanie odnoži /ale aby rodili/ vopred ďakujem.

Vedľa dialnice :D
Samir
13.05.12,07:43
Vedľa dialnice :D

Horšie to bude s parkovaním :D
16ursus
14.05.12,07:29
Ďakujem a kde? BA - TA???
alchstuip
14.05.12,12:10
Mna by skor zaujimalo, ako sa z tejto "potvory pichlavej" zbera uroda..... nevie niekto?
veronikasad
14.05.12,12:19
Mna by skor zaujimalo, ako sa z tejto "potvory pichlavej" zbera uroda..... nevie niekto?
Vlani som dostala odstrihnuté konáriky s plodmi - bolo mi poradené dať ich zmraziť a potom oberať. Pomohlo.
alchstuip
15.05.12,10:14
Ano, nieco podobne som pocul... ale to sa da s konarikom,nie so stromom....
KoxXxo
28.05.12,12:27
Stromy som videl rásť v Šuranoch okolo nadjazdu ponad železničnú trať.
osky
04.10.12,03:38
zaujimave,ze to sadia len tak pri cestach,ked je to take super zdrave ovocie.
len od cesty krik-to by som ja nechcela,uz je zamoreny.....
radsej radu,kde to kupit a ako zistim,ktore je samec a ktore samica.a ako velke to asi narastie-kolko plochy potrebujem na take 3-4 stromceky/ked uz budu dospele/.
deane7
04.10.12,05:08
len od cesty krik-to by som ja nechcela,uz je zamoreny.....
ako zistim,ktore je samec a ktore samica.
Malý krík od cesty vyrastie a podiel zamorenia nebude väčší ako vypestovaný v škôlke ktorá tiež môže byť vedľa cesty.
Nerozoznáš samca od samice? My sme vždy pozreli pod chvost ;o)
Milas265
04.10.12,19:09
napr.plantex.sk
osky
04.10.12,19:46
rakytnik ma tiez chvost??
deane7
04.10.12,20:37
deane7
04.10.12,20:38
Taký malý chvostík. ;o)
paloo
05.10.12,06:33
Ja som tento rok obdržal zásielku z Barnalu :)


Altayskaya - keř středního vzrůstu, kompaktní, bez trnů. Plody oválné, jasně oranžové, průměrná hmotnost 0,7 - 0,9g. Obsah cukru do 9,71%, kyselin do 1,14%, vitamín C do 84mg/100g, olej do 5,2%. Vhodná pro přímý konzum - výborný poměr cukru a kyselin z ní činí jednu z nejsladších odrůd rakytníku. Průměrná úrodnost uváděná autory: 7,5kg na keř.
Elizaveta - středně rostoucí keř s oválnou korunou průměrné hustoty. Trnitost velmi slabá. Váha plodů 0,8 - 1,1g, tvar válcovitý, barva oranžová. Stopky dlouhé (5 - 6mm), charakter odtržení polosuchý, síla střední. Obsah cukrů 5,9 - 8,9%, kyselin 1,1 - 1,6%, vitamínu C 71 - 100mg/100g, oleje 4,4 - 5,1%. Odrůda pro univerzální použití, díky příjemné chuti vhodná i pro přímý konzum. Průměrná úrodnost uváděná autory: 14kg na keř.
Rosinka - stromovitý růst, koruna oválná, řídká. Větve bez trnů. Plody do hmotnosti 0,8g, široce oválné, oranžové s hustou dužninou. Délka stopky 4 - 6mm. Charakter odtržení suchý. Obsah cukrů 5,6 - 8,0%, kyselin 1,3 - 2,0%, vitamínu C 40 - 92mg/100g, oleje 4,1 - 7,0%. Pro univerzální použití. Průměrná úrodnost uváděná autory: 10kg na keř.
Inja - stromovitý, středně bujný růst, malé množství trnů. Plody s hmotností 0,7 - 0,9g široce oválné, červené se světlými skvrnkami poblíž stopky. Dužnina hustá, stopka o délce 3 - 5mm. Obsah cukrů 4,4 - 6,7%, kyselin 1,6 - 2,9%, vitamínu C 60 - 126mg/100g, podíl karotenoidů 12 - 30mg/100g, obsah oleje 3,6 - 4,9%. Začíná plodit již druhým rokem od výsadby. Určena především pro zpracování. Průměrná úrodnost uváděná autory: 9,5kg na keř. Raná odrůda.
Zemchuznitsa - keř mírnějšího vzrůstu, kompaktní s oválnou korunou. Plody s průměrnou hmotností 0,8g, světle oranžové, široce oválné, délka stopky 5 - 6mm. Obsah cukru 7,5%, kyselin 1,2%, vitamin C 100mg/100g, olej 7,2%. Univerzální využití. Průměrná úrodnost uváděná autory: 12,5kg na keř. Raná odrůda.
Sudarushka - středně rostoucí keř s malým množstvím trnů. Plody hmotnosti 0,8 - 0,9g oranžové barvy. Univerzální použití. Úrodnost uváděná autory: 12,5kg na keř.
Klavdia - středně rostoucí keř s malým množstvím trnů. Plody hmotnosti 0,7 - 0,89g oranžové barvy, oválný tvar. Univerzální použití. Úrodnost uváděná autory: 9,5kg na keř.
Gnom - samčí rostlina (opylovač). Keř středně rostoucí kompaktní beztrnný. Svou dobou kvetení je ideální pro opylování většiny odrůd z produkce Lisavenkova institutu.

Pekné sadeničky u ktorých na budúci rok bude aj koštovka;)
osky
05.10.12,07:50
paloo-prosim,prosim,popis podrobnejsie:kolko si za ne dal a budu sa" parit" v pohode?
na akom mieste,aku hlinu treba-svetlo,teplo,ci skor tien...?
Barnal-tak sa vola dodavatelska firma??
alchstuip
05.10.12,15:36
kazdy samec musi mat chvost, nie? :D :D :D
paloo
06.10.12,05:55
paloo-prosim,prosim,popis podrobnejsie:kolko si za ne dal a budu sa" parit" v pohode?
na akom mieste,aku hlinu treba-svetlo,teplo,ci skor tien...?
Barnal-tak sa vola dodavatelska firma??
Najskôr opravím preklep ;) Barnaul
http://www.niilisavenko.org/variets/sbtvar.htm
No boli drahé,ale to by vedel povedať len ten kto mi ich podaroval :cool:
Hlina bude piesočnatá a či sa budú,,parit,,sa uvidí na budúci rok :) No a stanovisko slnečné.
Stačí?
deane7
06.10.12,07:31
bettylou
13.10.12,11:21
Mna by skor zaujimalo, ako sa z tejto "potvory pichlavej" zbera uroda..... nevie niekto?

po omrznutí sa odlamujú celé konáriky, potom to ľahko opadáva, len sa to nesmie rozmraziť skôr ako to oberieš
Valcake
13.10.12,12:51
Rakytník rašetliakový... no nekúp ich:D;)..jediná bobuľa obsahuje viac vit. C ako citrón.

Jedna bobuľa - denná dávka vit.C

http://www.botanika.wbl.sk/Rakytnik-rasetliakovy-.html
http://www.mountberry.sk/domain/mountberry1/files/letak_rakytnik_10-03-25.pdf
http://www.celostnimedicina.cz/rakytnik-resetlakovy.htm
http://www.ekozahrady.com/rakytnik.htm
http://www.klivia.com/ovo-rakytnik.htm

...oplatí sa prečítať,;)...likéry, oleje, mrazené..atď.
...iste koho to zaujíma si to už vyhľadal...ja by som si zasadila veľmi rada tiež, ale už iba na jar...;)
bettylou
06.11.12,15:27
Dá sa rakytník namnožiť tak, že sa konáriky napichajú do zeme ako napr. tuja, brest alebo krušpán. Ak áno, kedy je najvhodnejší čas a ako dlho korenia, kým sa môžu presadiť?
Valcake
07.11.12,14:37
petermikuláš
15.11.12,10:44
všetkým, ktorí ste prispeli svojim príspevkom do tejto témy som veľmi vďačný, sám som veľký fanda tejto rastlinky už som aj niekoľko doma vysadil a sám ako zdravotník som presvedčený o tom, že toto je naozaj rastlina budúcnosti, rakytníkové liečiteľské účinky so skrátka neuveriteľné a neskutočné, ke´d som to pred časom detailne študoval, nevychádzal som skrátka z úžasu, čo toto je za rastlinu, pripomína mi to tak trochu obrazne, že kto má doma nasadený rakytník akoby vlastnil na záhrade takú malú súkromnú kliniku alebo polikliniku, skrátka neuveriteľné niečo ten rakytník
Valcake
15.11.12,11:19
...už sa teším na jar, keď nasadím Rakytníky..;)..urobím z nich asi živý plot. Ja mám veľmi rada aj Alamanchier muchovník a rodí 2x ..takže je čo zobnúť aj skoro na jar a aj neskôr..:)
deane7
15.11.12,11:34
kúpil som dva druhy a opeľovač v kvetináčoch, presadil som do väčších. Nech zatiaľ rastú a rozširujú korene než pripravím pôdu.
Valcake
15.11.12,11:56
ok. dobrý nápad, lenže ja som to zmeškala a v paneláku by sa im nedarilo..
magda26
16.11.12,06:23
ja mám tiež rakytník zasadený na záhrade už ho mám cca druhý rok. Ale tento rok mi ešte nerodil, ale som si s neho nasušila listy, aby som si mohla robiť čaj. A ešte by som asi aj dokúpila. Po koľkých rokoch má rakytník plody? Čo takto sem aj pridať na čo všetko je dobrý, aby to bolo pekne na jednej kope?
Valcake
16.11.12,11:00
...Veď si prečítaj tému napr. v príspevku č.21, 23.. je toho dosť...nemôže byť všetko duplovane..;)
paloo
16.11.12,14:15
...už sa teším na jar, keď nasadím Rakytníky..;)..urobím z nich asi živý plot. Ja mám veľmi rada aj Alamanchier muchovník a rodí 2x ..takže je čo zobnúť aj skoro na jar a aj neskôr..:)

Tak Amalanchier vôbec nerodí 2x v jednom roku ;)
osky
16.11.12,17:07
tak teda rodi ci nerodi-nech viem co sadim....
Valcake
16.11.12,20:03
...milý Paľko, mám to zdokumentované a ubezpečujem ťa, že je to Alamanchier a rodí mi 2x...isteže nie toľko ako na jar, ale je toho dosť na zobnutie;)
Milas265
17.11.12,21:23
Akurát,že to nie je normálné....:D
deane7
18.11.12,11:09
Však predávajú ich v kvetináči a dajú sa kúpiť tak aj na jar. Mal som cestu do Nitry tak som odbehol ten kúsok do Veľkého Kýra.
beba13
21.11.12,21:10
Ja mam rakytniky už ale 5 rokov tento rok zarodil prvy krat plody su ešte na konarikoch,alamanchier mi rodi už ale 6 rokov ale vždy len na jar,ešte nikdy sa nestalo aby rodil ešte na jesen.
osky
21.11.12,21:49
krasa-trpezlivost plodiky priniesla.
beba13
23.11.12,09:28
ano trpezlivost ruže prináša
Kvaka
31.07.20,09:25
Mám dva rôzne rakytníky, obidva sú obsypané plodmi, ale už teraz začínajú padať prezreté na zem. Asi budem musieť začať oberať ručne, do mrazáku sa mi málo zmestí. Ako to oberáte, aby nepopichali??
romana147
31.07.20,09:34
[QUOTE="Kvaka"]Mám dva rôzne rakytníky,


obidva sú obsypané plodmi

[/QUOTE

Veru veru = SEDEMROČNÝ kríček ( 390 ! týždňový ) je v bujnej plodivosti.