krcho
15.11.10,14:38
Zdravom vas, mam jeden problem a to, ako treba postupovat pri rekonštrukcii RD. Zdedil som RD ale chcel by som tam pristavať ešte jednu izbu s kupelňou. Cele to ma necelych 23 m2 a podľa toho čo mi povedali na stavebnom urade nepotrebujem projekt od autorizovaneho projektanta pokial to nemam spojene s domom. Ja to však potrebujem mať spojene s domom keďže tam ma byť izba a to zas potrebujem vraj statika, projekt, elektrikara a vsetky tieto nalezitosti. Neda sa to dako obyst tato birokracia? Popytal som sa viacerych ludi a ti mi vraveli ze toi mam ohlasit ako drobnu stavbu a potom to ohlasit ako zmenu uzivania stavby no neviem ci nahodou nebudu odomna pozadovat vsetky nalezitosti ako pri stavebnom povoleni. Nevie mi niekto poradit? Je to strasne mala pristavba a robia z toho vadsie ofuky ako keby som staval novy dom. To sa mi nezda, ved ja potrebujem malu izbycku a kupelku cele do 25 m2 co je podla zakona mala stavba kde netreba skoro nic. ako to teda je? kedze ja som bol viac krat na stavebnom a raz mi povedia ze nepotrebuju skoro nic a raz ze vsetko mozno od statika az po elektriku. Je jasze ze si dam urobit projekt, no mam projektanta bez okruhlej peciatky a statike by som sa tiez velmi rad vyhol, kedze to bude dost drahe. Nevie i niekto poradit ako postupovat?Dakujem
ciners
15.11.10,15:33
Problem nie je 25m2 pristavba, ale to, ze dokopy s tym povodnym domom to je rekonstrukcia. 25m2 osve nepotrebuje stavebko, ale rekonstrukcia resp. pristavba domu uz potrebuje. Uprimne poviem, ten projekt nech vide co vide, stale lepsie ako mat problemy s ciernou pristavbou.
Harris
15.11.10,19:11
Viete, toto sú také čudné otázky. Čo vlastne chcete počuť? Aby Vám tu niekto odobril, že projekt netreba? A ked Vám to aj niekto odobrí, tak potom spravíte čo? Vytlačíte to na A4 a pojdete s tym ako dôkazom na stavebný úrad?
To čo plánujete robiť je "Prístavba a rekonštrukcia rodinného domu". Potrebujete nato riadny projekt, a máte plnú pravdu, takýto projekt môže byť ešte objemnejší ako "Novostavba rodinného domu" nakoľko tam architekt zakresluje starý stav a nový stav. (toto myslím len stavebnú časť projektu, profesie majú samozrejme minimum práce)
Budete v tej prístavbe svietit? Tak projekt elektro. Budete tam mať vodu? Tak projekt ZTI. Statika by tiež mala byť.
Toľko v skratke k tomu ako by to malo byť. Čo Vám samozrejme nie je po voli, takže podme špekulovať.
V praxi, čo stavebný úrad to iný výklad stavebného zákona a platí to aj o konkrétnych ludoch na úradoch. To čo Vám prejde na jednom úrade, nemusí na inom. Tým chcem povedať, že sa tu zbytočne pýtate ako s tým vykýbliť, pretože to je individualne vzhladom nato, čo Vám odpustia na konkrétnom Vašom úrade. Tam treba vysondovať. Pričom ale pozor nato, že "kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie :)"
Nech Vám ten projektant niečo nakreslí a skúste to hodiť na úrad cez ohlášku ako drobnú stavbu. A počkajte si na oficialne vyjadrenie, ktoré Vám príde. Ak váš "vyženú" na stavebko - (ak sa budú riadiť stavebným zákonom, tak by mali), smola, ak to zakceptujú, hor sa stavať.
Alebo ste sa nato mali vykašlať uplne a stavať nadrzovku. Neboli by ste ani prvý ani posledný.
..
PS: V jednom Vás však od začiatku na úrade zavádzajú (bohužial, nič s tym nespravíte, nie sú jediní) Pri jednoduchej stavbe (pozor, jednoduchá stavba je niečo iné ako drobná stavba) ako je táto Vaša, nemusí projekt vypracovať autorizovaný projektant. Stačí človek ktorý nato má príslušné vzdelanie. Lenže toto je vec, na ktorú ak má stavebný úrad iný názor (byť nie je v súlade so zákonom) prakticky s tym nič nespravíte.
krcho
16.11.10,06:25
Dakujem za odpovede, ja som sa pytal len pre to, ze ked som bol na stavebnom urade, povedali mi ze nepotrebujem projekt od autorizovaneho archytekta a do TS treba zapisat iba okrajovo statiku a podobne. Ja jednoznacne budem mat projekt od osoby na to opravnenej, projekt mi vypracovava znami ktory mi urobi projekty vody, kanalizacie aj elektriku budem mat spracovanu, no nebudem mat od toho gulate razitka. Ja sa pytam hlavne preto aby som nesiel do ciernej stavby kedze som z toho pomyleny.

po case som zasa bol na stavebnom urade a ina osoba mi zasa povedala, ze potrebujem projekt od autorizovaneho archytekta, od statika, elektrikara atd. No ja neviem ako to teda je, kedze na rovnakom urade mi jedna osoba povedala jednu verziu a ina druhu verziu. No ja by soim si to nechal vypracovat, no velmi sa do toho nehrniem kedze teraz ma projektova dokumentacia vyde Y ale ked si to dam vsetkym ludom vypracovat zvlast tak to bude uz XY a bude to o dost viacej.

Chcel som iba vediet ci s tymto nema niekto podobne skusenosti. Ja som urcite nechcel aby mi niekto povedal ze sa to da a ja by som s tym siel na urad, to nie len som chcel vediet ci s vtym nemate skusenosti...
Harris
16.11.10,07:50
Včera som to napísal troška zostra, začo sa ospravedlnujem. MOja pointa chcela byť, že v tom je proste bordel. Sám vidíte, že na tom istom stavebno úrade dostanete toľko názorov, s koľkými ludmi sa o tom bavíte. Tak čo potom názory od roznych samotných stavebných úradov? Proste skúsenosti iných ludí Vám nepomôžu, lebo oni sa mohli stretnúť s inak prísnymi/benevolentnými ludmi.
Nehovoriac už o tom, že keby všetci postupujú podľa zákona, tak Vás jednoznačne vyženú na stavebné konanie.
Ako by to malo byť (tj ako káže zákon) som už popísal. Len zopakujem.
Je to prístavba a rekonstrukcia a podlieha to stavebnému konaniu. Projekty jednotlivých profesii musíte mať podľa toho, čo v tej prístavbe bude. Tie ste viac menej vymenoval. (Zas aby ste to nechápal ako neviem aký projekt, napr pre statitu tiez naozaj staci TS) Kedže to je však jednoduchá stavba, nemusí nutne (ale môže) vypracovať autorizovaný.
AK tam nemáte nikoho známeho a máte odvahu, chodte tam troška po zlotky, na základe čoho vyžadujú tú autorizáciu. Lenže viete aký to je boj. Vyhráte s nimi moožno tuto bitku o pečiatku ale nevyhrali ste vojnu. A pri dalšej príležitosti Vám to osladia.
V celej tejto problematike neexistuju nejaké všeobecné návody, pretože asi ani jeden jediny stavebný urad nekoná 100%tne v zmysle st.zakona. Každý si ho vykladá inak. Preto sa takéto vybavovačky líšia prípad od prípadu.
ciners
16.11.10,15:55
Nejaky projekt jednoznacne treba. Taky dom bez papierov je potom tazke predat alebo dedit, vtedy to treba dat na papiere a su zbytocne stresy a problemy. Projekt pre stavebne povolenie na to viac ako 1200€ asi nebude stat a mate pokoj vy aj vase deti.
jano1993
18.11.10,09:47
Dakujem za odpovede, ja som sa pytal len pre to, ze ked som bol na stavebnom urade, povedali mi ze nepotrebujem projekt od autorizovaneho archytekta a do TS treba zapisat iba okrajovo statiku a podobne. Ja jednoznacne budem mat projekt od osoby na to opravnenej, projekt mi vypracovava znami ktory mi urobi projekty vody, kanalizacie aj elektriku budem mat spracovanu, no nebudem mat od toho gulate razitka. Ja sa pytam hlavne preto aby som nesiel do ciernej stavby kedze som z toho pomyleny.

po case som zasa bol na stavebnom urade a ina osoba mi zasa povedala, ze potrebujem projekt od autorizovaneho archytekta, od statika, elektrikara atd. No ja neviem ako to teda je, kedze na rovnakom urade mi jedna osoba povedala jednu verziu a ina druhu verziu. No ja by soim si to nechal vypracovat, no velmi sa do toho nehrniem kedze teraz ma projektova dokumentacia vyde Y ale ked si to dam vsetkym ludom vypracovat zvlast tak to bude uz XY a bude to o dost viacej.

Chcel som iba vediet ci s tymto nema niekto podobne skusenosti. Ja som urcite nechcel aby mi niekto povedal ze sa to da a ja by som s tym siel na urad, to nie len som chcel vediet ci s vtym nemate skusenosti...
zozen si architekta, dohodni sa na celkovej cene a on si uz zozenie ostatnych profesistov.