janopo
17.11.10,19:02
Milí poraďáci.
Chcel by som vás požiadať o radu, či máme začať spolupracovať s architektom, ktorý má málo pracovných skúseností v navrhovaní projektov RD? Zatiaľ pod svojím menom podniká tri roky a stoja mu iba dva domčeky, ktoré navrhol. Viac sa venuje kresleniu územných plánov obcí, ako projektom RD.
Môže projekt vypracovaný architektom s takou krátkou praxou nejako ohroziť realizovanú stavbu? Napr. zlá statika, nedostatočné riešenie detailov a vznik tep. mostov, iné technické problémy...? Ešte dodám, že uvedený domček si budeme stavať svojpomocne, maximum prác budeme vykonávať sami.
Veľmi pekne ďakujem za rady.
220870
17.11.10,18:08
Architekt alebo projektant?To sú dve!
janopo
17.11.10,18:17
Je to architekt.
Stefan2005
17.11.10,18:24
... a ešte doplním - architekt spolupracuje aj so statikom, elektrikárom, kúrenárom, atď.

Samozrejme, že počet realizovaných zákaziek môže svedčiť o profesionálnej kvalite (a tým i cene) architekta - ale práve menšia prax môže mať za následok, že bude venovať problematike, požiadavkam klienta viacej pozornosti.... Koniec koncom o "kvalite" sa môžete presvedčiť aj obhliadkou tých dvoch domov - ak sa budú páčiť, prečo nespolupracovať.
janopo
17.11.10,18:30
Áno spolupracuje aj s profesistami, ale on je manažér toho projektu, tak sa radšej chceme aj takto ubezpečiť, že nemôžu vzniknúť nejaké problémy.
Radšej sme opatrný, nemáme zatiaľ skúsenosti a predsa je to celoživotná investícia...
Stefan2005
17.11.10,18:41
...Radšej sme opatrný, nemáme zatiaľ skúsenosti a predsa je to celoživotná investícia...

aj treba byť; ovšem na nedostatky som prišiel až po rokoch užívania stavby; dnes by som dosť vecí urobil inak (najmä čomu som za mlada neprikladal význam) - koniec koncom je tu na Porade téma : http://www.porada.sk/t77335-chyby-ktorych-by-som-sa-uz-pri-stavani-vyvaroval.html
janopo
17.11.10,18:50
aj treba byť; ovšem na nedostatky som prišiel až po rokoch užívania stavby; dnes by som dosť vecí urobil inak (najmä čomu som za mlada neprikladal význam) - koniec koncom je tu na Porade téma :

túto tému a jej podobné už mám zmáknuté:), len táto pre nás neštudovaných vážna problematika tam nebola riešená...
220870
17.11.10,20:41
Obyčajný rodinný dom je v podstate pre projektanta malina,prkotina,drobnosť.Teda mala by byť.Pokiaľ si s ním rozumiete nevidím v tom problem.
ciners
18.11.10,05:56
Architekti su umelci, tam je jedno kolko ma rokov. Vsetko im riesia profesie, sami sa ani vykakat nedokazu :D
jano1993
18.11.10,09:34
architekt ti nieco navrhne, nakresli vymysli logicku dispoziciu, vztahy,...nezalezi na veku a skusenosti. Dobry architekt ma okolo seba tim profesistov statika, ZTI, kurenie, ... Ti ho vratia spat na zem, pripadne mu to schvalia vzhladom na ich zameranie a normy.
chandler
18.11.10,14:18
a preco ti ma architekt co maluje uzemne plany robit projekt domu, to su uplne ine veci. najdi si stavebneho projektanta a mas pokoj.
janopo
20.11.10,18:50
a preco ti ma architekt co maluje uzemne plany robit projekt domu, to su uplne ine veci. najdi si stavebneho projektanta a mas pokoj.

Poznáš nejakého dobrého projektanta, ktorý by to spravil v nízkoenergetickom štandarde približujúceho sa k pasívnemu?
Dík
day
20.11.10,21:36
v pripade, ze sa jedna o jednoduchu stavbu tam by som vela nespekuloval, navrhnite si dispoziciu a arch ju dokonci.
z mojho pohladu, mal som predstavu, je dolezitejsi statik a stavby veduci.

skusenosti mozu byt niekedy na pritaz, myslim zabehnutu rutinu, t.z. iba tak je to "spravne"
220870
21.11.10,05:15
Poznáš nejakého dobrého projektanta, ktorý by to spravil v nízkoenergetickom štandarde približujúceho sa k pasívnemu?
Dík
Poznám.