avv
18.11.10,11:02
Mám FeZn drôt 10mm, pôvodne určený na bleskozvod, ale mám ho navyše. A potrebujem spraviť výstuž venca z prútov 10mm. Bolo by možné použiť tento ako výstuž?
ciners
18.11.10,10:15
Nie.
jano1993
18.11.10,10:16
co sa tyka fyzikalno mechanickych vlastnosti, tak by aj mohol byt. Ale v sucastnosti sa hladka vystuz nesmie nepouzivat, z dovodu nizkej sudrznosti s betonom. Pouziva sa len rebrovana vystuz, kde rebra su zaistuju cca 80% sudrznosti s betonom.
Ak to vsak chces iba do vencov a nie prekladov alebo stropov, tak by si to mohol pouzit.
peter3377
18.11.10,10:17
si robis srandu?ked chces daj, ale ja by som to nerobil
jano1993
18.11.10,10:24
dovod?
ciners
18.11.10,10:30
Naco pchat do betonu nieco, co nema jasne definovanu sudrznost? Hladku vystuz moze pouzit len totalny diletant bez ohladu na to, do akeho prvku ju dava.
Jano, ked uz si pisal, ze si statik, tak mu daj na ten veniec s hladkym drotom peciatku.
To ze ma ten drot priemer 10mm este neznamena, ze je to vsetkymi vlastnostami betonarska ocel.
jano1993
18.11.10,10:43
Naco pchat do betonu nieco, co nema jasne definovanu sudrznost? Hladku vystuz moze pouzit len totalny diletant bez ohladu na to, do akeho prvku ju dava.
Jano, ked uz si pisal, ze si statik, tak mu daj na ten veniec s hladkym drotom peciatku.
To ze ma ten drot priemer 10mm este neznamena, ze je to vsetkymi vlastnostami betonarska ocel.
Ja som pisal, ze hladka vystuz sa v sucasnosti nepouziva. Tak isto som pisal, ze tento drot by som nedal do prekladov alebo stropov. A tak isto viem, ze to nie je betonarska ocel, bez ohladu na to ci ma alebo nema 10 mm.
Tak isto tvrdim, ze do venca, ktory ma funkciu, stuzovat stavbu, vyrovnavat nerovnomerne sadania, je tato vystuz len konstrukcneho charakteru, by som v jej pouziti az taky problem nevidel. V tomto pripade ten drot bude len konstrukcne spajat strmene.
Ale ako som uz pisal, pouzivanie hladkej vystuze je neakceptovatelne normami.
peter3377
18.11.10,10:55
ja nie som odbornik. ale uz len z toho dovodu nie ,ze ked sa ten drot vola uzemnovaci bleskozvodu , tak nech uzemnuje bleskozvod a nie veniec, lebo pre tento ucel bol asi vyrobeny, a zas opacne, nebudem predsa uzemnovat roxorom,
ciners
18.11.10,10:55
Clovek nevie takto z internetu, ci ten veniec nahodou neprebera aj nejake reakcie z krovu, preto jednoducho odpoved je:nie.
Zase tolko toho zeleza do toho venca nejde, aby sa to muselo do takychto krajnosti tlacit.
jano1993
18.11.10,11:21
Clovek nevie takto z internetu, ci ten veniec nahodou neprebera aj nejake reakcie z krovu, preto jednoducho odpoved je:nie.
Zase tolko toho zeleza do toho venca nejde, aby sa to muselo do takychto krajnosti tlacit.
ak ide o podkrovny veniec, to je iny pripad. mas pravdu, ze ten prebera aj vodorovne reakcie z krovu a vtedy sa vystuz dimenzuje na tieto.
Skratka ,presvedcili ste ma:)
Ak sa do toho majitel velmi nevyzna, resp. nepozna tok sil, nech radsej pouzije klasicku vystuz na to urcenu.
avv
18.11.10,11:22
Ďakujem za názory, zrejme ho tam nedám.

Dôvod bol úspora: drôt mám v dostatočnom množstve a zvýši mi, nič iné. Ale možno aj z druhej ruky ho predám za toľko, čo stojí roxor...

Ešte som kedysi počul o dákych zlých vzťahoch zinku so zásaditým prostredím betónu, ale neviem, v akom smere to bolo, napr. pozinkovaná zemniaca pásovina sa bežne ukladá do betónu.
jano1993
18.11.10,11:26
asi jediny problem je s tou sudrznostou.
Pozinkovana rebrovana vystuz do betonu sa vsak pouziva.
avv
18.11.10,11:31
Sily z krovu veniec nepreberá - je tam pultová strecha s nízkym sklonom na jednopodlažnej prístavbe bez podkrovia, plocha strechy 45m2.

Aj tak sa mi zdá riadne predimenzované, čo mi projektant naprojektoval: veniec výšky 25cm, výstuž 4x10mm. Veniec bude len z troch strán, štvrtá strana je pôvodná stena, dilatačne oddelená. Strop bude drevený, možno preto. Neviete mi k tomu niečo povedať?
jano1993
18.11.10,12:04
vyska venca 25 cm bola asi odvodena z pozadovanej vysky steny a ako vysla vyskovo posledna tehla. a vystuz 4x10 (2xhore a 2xdole) je standard co sa dava do vencov. projekt by som musel vidiet aby som sa vedel presne k problemom vyjadrit.
avv
18.11.10,12:38
Ďakujem, už odbáčame od témy. Iba to, že z výšky tehly to odvodené nebolo, tá nebola v projekte ani presne špecifikovaná.
ciners
18.11.10,13:00
Kazda dnesna murovacia tvarnica, okrem tych malych ma 25cm na vysku. A tie male sa uz na obvodove steny nepouzivaju
day
18.11.10,13:54
nespekuluj, daj inzerat na net a drot je predany
chandler
18.11.10,14:12
Aj tak sa mi zdá riadne predimenzované, čo mi projektant naprojektoval: veniec výšky 25cm, výstuž 4x10mm.

pretoze podla teba by uplne stacilo tak 10x10cm a niekde zohnat 4mm drot? :)
alebo ako je to podla teba predimenzovane? :)
andiablo
18.11.10,14:26
nesmie tam ísť hlavne preto lebo jeho medza klzu, medza pevnosti a pod. je úplne idne ako pri armatúre na to určenej. Znesie omnoho menšie zaťaženie