donna344
18.11.10,16:42
Dobrý deň!
Potrebujem radu ohladne predaja rozostavanej stavby. Rád by som sa spytal, či treba platiť daň z predaja rozostavanej stavby, ktorej vlastníkom je fyzická osoba. Rozostavaná stavba logicky nie je kolaudovaná, je vymeraná geodetom a urobil sa aj znalecký posudok.
V prípade, ak je potrebné zaplatiť daň, z čoho sa daň vypočítava? Je to z ceny predaja rozostavanej stavby mínus finančné náklady vynaložené na túto stavbu?
Ďakujem!!!
andiablo
18.11.10,18:24
daň sa platí zo sumy, ktorú si za stavbu utržil. Neodpočítavajú sa žiadne náklady na stavbu. Musíš podať daňové priznanie a na základe daňového priznania sa ti vypočíta daň. Je to tvoj príjem
donna344
18.11.10,18:37
Toto považujem za dosť nespravodlivé :S
Ja som z valstnych penazí postavil dom...a platil som za kezdy jeden materiál DPH..a teraz ked ho predám tak znovu musím zaplatit dan???
TomasHC
18.11.10,19:07
Joooj, toto nie su Seychely, tu su fyzicke osoby zdanene aj 10x :(
donna344
18.11.10,19:35
:(
Ďakujem za promptné odpovede!!!
petosc
19.11.10,05:26
NO ja si osobne myslím, že ked máš doklady/výdavky/ tak to kludne môžeš dať do dan,priz. t.j. že dan budeš platiť len z zisk-výdavky=a z toho dan. toto je môj názor.
Mária.K.
19.11.10,06:24
Dobrý deň!
Potrebujem radu ohladne predaja rozostavanej stavby. Rád by som sa spytal, či treba platiť daň z predaja rozostavanej stavby, ktorej vlastníkom je fyzická osoba. Rozostavaná stavba logicky nie je kolaudovaná, je vymeraná geodetom a urobil sa aj znalecký posudok.
V prípade, ak je potrebné zaplatiť daň, z čoho sa daň vypočítava? Je to z ceny predaja rozostavanej stavby mínus finančné náklady vynaložené na túto stavbu?
Ďakujem!!!
Príjem z predaja rozostavanej stavby je potrebné uviesť v daňovom priznaní fyzickej osoby typu B. Od príjmov si v daňovom priznaní odpočítate výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu. Na hodnotu vlastnej práce sa neprihliada, t.j. vlastnú prácu nemôžete oceniť a považovať ju za výdavok. Ak by preukázateľne vynaložené výdavky boli vyššie ako príjem, výdavky je možné uplatniť len do výšky dosiahnutého príjmu z predaja.
Lianka
19.11.10,07:50
O tom, ake typy vydavkov si mozes uplatnit, hovori § 8 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-a.html#8.