PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Osamelá matka - materská dovolenka



rena1977
19.11.10, 16:04
Zdravim. Chcem sa spýtať. Keď som osamelá matka, otec dieťaťa žije so mnou pod jednou strechou, trvalý pobyt má u rodičov a daňový bonus si uplatňujem ja. Považujem sa za osamelú matku? Mám nárok na 37 týždňovú materskú dovolenku? Prakticky len u mňa prespáva v dome, ktorý máme kúpený na polovicu. ďakujem za odpovede.

Tweety
19.11.10, 16:22
Zdravim. Chcem sa spýtať. Keď som osamelá matka, otec dieťaťa žije so mnou pod jednou strechou, trvalý pobyt má u rodičov a daňový bonus si uplatňujem ja. Považujem sa za osamelú matku? Mám nárok na 37 týždňovú materskú dovolenku? Prakticky len u mňa prespáva v dome, ktorý máme kúpený na polovicu. ďakujem za odpovede.
§ 40 ZP
(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.

rena1977
19.11.10, 18:27
§ 40 ZP
(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.
ďakujem za odpoveď. ja som to čítala aj v ZP, ale stále nechápem to na čo som sa spýtala. Lebo v "§ 40 ZP
(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena" sa nikde nepíše či mám nárok ako osamelá matka....

Tweety
19.11.10, 18:29
ďakujem za odpoveď. ja som to čítala aj v ZP, ale stále nechápem to na čo som sa spýtala. Lebo v "§ 40 ZP
(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena" sa nikde nepíše či mám nárok ako osamelá matka....
Nie si osamelá matka, veď žiješ v dome s priateľom, ktorý ste si kúpili spoločne.

rena1977
19.11.10, 18:36
Nie si osamelá matka, veď žiješ v dome s priateľom, ktorý ste si kúpili spoločne.
Takže keby zajtra odišiel, zmenil trvalý pobyt, ale v dome by som ostala ja bývať s deťmi, ale z domu by sa nikdy nevypísal, tak aj tak niesom osamelá matka??? Nemôžeš mi prosím poradiť v akom prípade by som sa chápala ako osamelá matka??? Ďakujem

Katy a R
19.11.10, 18:38
na stránke SP je toto:
cit
Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osobana účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby.

.. je pravda, že v zák o SP "osamelá matka" nie je definovaná ... :confused:

rena1977
19.11.10, 18:42
na stránke SP je toto:
cit
Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osobana účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby.

.. je pravda, že v zák o SP "osamelá matka" nie je definovaná ... :confused:
Ďakujem za odpoveď. Ako je dokázateľné, že so mnou žije v spoločnej domácnosti??? Trv. pob. by mal inde a všetky účty budem platiť ja? A to či u mňa niekto prespáva nie je dôkaz??? ďakujem

rena1977
19.11.10, 18:53
na stránke SP je toto:
cit
Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osobana účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby.

.. je pravda, že v zák o SP "osamelá matka" nie je definovaná ... :confused:
Dnes som 1.x čo píšem na porade. a stláčam asi somariny, tak som nechcela stlačiť výkričník... až potom mi došlo čo som stlačila. prepáč.

Tweety
19.11.10, 18:56
Ďakujem za odpoveď. Ako je dokázateľné, že so mnou žije v spoločnej domácnosti??? Trv. pob. by mal inde a všetky účty budem platiť ja? A to či u mňa niekto prespáva nie je dôkaz??? ďakujem
Ako už bolo písané vyššie, to, že nie si osamelá, sa dokazuje čestným prehlásením, takže je to na tvojej cti.

rena1977
19.11.10, 19:06
[To máš pravdu, ale kto pozerá na to? U nás v práci začali do toho vŕtať, tak len kvôli tomu sa pýtam. Raz mi povedia, že mám nárok a teraz vraj už nemám... Tak neviem komu mám veriť... A každý využíva zákon ako može. Ja nič nechcem čo mi nepatrí, ale keď sa môžem v rámci zákona dopracovať k tomu, že nárok mi vznikne, tak to chcem. Ale nemám chuť, aby spatne ma niekto naháňal, že porušujem zákon... Ja chcem všetko, len v rámci zákona. To viem o čestnom prehlásení, ale čestným prehlásením aj prehlasuješ nejaké vety, ktoré eventuálne pri spatnom riešení sú aj smerodatné a pravdivé... A tie pravdivé ja potrebujem.. Ďakujem:)

Tweety
19.11.10, 19:09
[To máš pravdu, ale kto pozerá na to? U nás v práci začali do toho vŕtať, tak len kvôli tomu sa pýtam. Raz mi povedia, že mám nárok a teraz vraj už nemám... Tak neviem komu mám veriť... A každý využíva zákon ako može. Ja nič nechcem čo mi nepatrí, ale keď sa môžem v rámci zákona dopracovať k tomu, že nárok mi vznikne, tak to chcem. Ale nemám chuť, aby spatne ma niekto naháňal, že porušujem zákon... Ja chcem všetko, len v rámci zákona. To viem o čestnom prehlásení, ale čestným prehlásením aj prehlasuješ nejaké vety, ktoré eventuálne pri spatnom riešení sú aj smerodatné a pravdivé... A tie pravdivé ja potrebujem.. Ďakujem:)
V prvom rade musíš ty sama vedieť, kde je pravda a podľa toho konať.

rena1977
19.11.10, 19:21
V prvom rade musíš ty sama vedieť, kde je pravda a podľa toho konať.
Máš pravdu.. Keď sama viem, že je to tak, tak radšej sa na to vybodnúť a ostať si na pokoji 28 týždňov, a viem, že nik iný na mňa nič nemá a kľud. Dík

nikulik
20.11.10, 20:01
Rena1977, mam kamaratku, ktorá podala do SP to čestné prehlásenie a vyplatili jej 37 tyzdn.matersku. A žila so svojim partnerom v spoločnej domacnosti. Nikto nezisťoval či to tak je alebo nie.
Ake to píšem len prípad, ktorý poznam. Jedno je čo znesie papier a druhé kde je naozaj pravda. :)

veronikasad
20.11.10, 20:12
Predpokladám, že po 37 týždňoch sa partner tvojej kamarátky hlási k spoločnej domácnosti, aby si mohol na dieťa uplatniť daňový bonus.

rena1977
21.11.10, 16:23
MOja práca je v tom problém, že ja nespadám pod SP ale pod inú inštitúciu a tam to preverujú... Takže ja si myslím či niekto u mňa neof. prespáva je úplne jedno. Ja som len chcela vedieť ako je to v zákonoch a práve orig. definované osamelá matka, aby som mohla spĺniť danú podmienku po právnej stránke.O daňový bonus mi nejde, lebo po materskej sa určite chcem vrátiť do práce a bonus mi doplatia vo vyrovnávke dani.... Ďakuejm

Katy a R
21.11.10, 18:21
MOja práca je v tom problém, že ja nespadám pod SP ale pod inú inštitúciu a tam to preverujú... Takže ja si myslím či niekto u mňa neof. prespáva je úplne jedno. Ja som len chcela vedieť ako je to v zákonoch a práve orig. definované osamelá matka, aby som mohla spĺniť danú podmienku po právnej stránke.O daňový bonus mi nejde, lebo po materskej sa určite chcem vrátiť do práce a bonus mi doplatia vo vyrovnávke dani.... Ďakuejm
.. aha, tak na teba sa vlastne nevzťahuje zákon 461 o SP ... :mee:
Musíš sa riadiť podľa "svojho";):D

evkap.
04.03.13, 19:13
pekne Vás prosim vie mi niekto vysvetlit postup, ak som slobodna a chcela by som si uplatnit predlzenu matersku aky je presny postup? najprv musim nastupit na riadnu matersku dovolenku a potom v socialnej poistovni si vyziadat cestne prehlasenie o tom ze som slobodna matka? dakujem

veronikasad
04.03.13, 21:27
pekne Vás prosim vie mi niekto vysvetlit postup, ak som slobodna a chcela by som si uplatnit predlzenu matersku aky je presny postup? najprv musim nastupit na riadnu matersku dovolenku a potom v socialnej poistovni si vyziadat cestne prehlasenie o tom ze som slobodna matka? dakujem
Čestné prehlásenie odovzdávaš spolu so žiadosťo o materské.

evkap.
05.03.13, 06:23
aj ja som to tak myslela ze spolu alebo predtym ale ja som tesne pred nastupom na matersku dovolenku a vcera som sa bola informovat na socialnej poistovni a tam mi pani hovorila ze musim riadne nastupit na matersku dovolenku a po skonceni materskej sa vybavuje tato ziadost tak teraz uz neviem :-(

Mila123
05.03.13, 06:38
aj ja som to tak myslela ze spolu alebo predtym ale ja som tesne pred nastupom na matersku dovolenku a vcera som sa bola informovat na socialnej poistovni a tam mi pani hovorila ze musim riadne nastupit na matersku dovolenku a po skonceni materskej sa vybavuje tato ziadost tak teraz uz neviem :-(
a zabudneš na žiadosť, MD ti priznajú ako ostatným....
ako Veronika napísala, predlož žiadosť o materské spolu s čestným prehlásením.....a vec (záležitosť) je vybavená

evkap.
05.03.13, 06:50
dakujem velmi pekne za pomoc este jedna taka otazka da sa aj stiahnut take tlacivo? neviete nahodou?