milošššš
21.11.10,10:08
Ahojte,
mám niekoľko pozemkov v extraviláne, ale ani jeden z nich nie je v oblasti územného plánovania obce. Dva su blízko chatovej oblasti. Chcel by som si na niektorom postaviť chatu. Niekde som ale našiel informáciu, že mi nepovolia vyňatie, lebo sa pozemok nenachádza v územnom pláne obce. Je to skutočne tak? Ako najlepšie postupovať? Už mám v tom dosť chaos, nič iné nerobím, len čítam forá ohľadom týchto vecí. :confused:.

Ďakujem
Mária27
21.11.10,10:18
Územný plán sa dá zmeniť. Veď vieš, že aj vinohrady, o ktorých je dokonca osobitný zákon, sa dokázali zmeniť na stavebný pozemok.
Dobre by bolo, keby ste zmenu územného plánu žiadali viacerí v tej lokalite. Dôvodí sa rôzne: vlastník má právo užívať svoj majetok - družstvo ho dobre nevyužíva či málo platí, cestovný ruch ... Najmä keď je blízko chatová oblasť, ktorá by sa len rozšírila.
Mária27
21.11.10,10:33
Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:

§ 13
(2) Návrh podľa odseku 1 musí byť pred schválením podľa osobitného predpisu11) odsúhlasený orgánom ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22). Na vydanie súhlasu s budúcim možným použitím poľnohospodárskej pôdy na stavebné zámery a iné zámery a určenie podmienok súhlasu je rozhodujúci celkový konečný rozsah zamýšľaného odňatia poľnohospodárskej pôdy. Súhlas je podkladom na vydanie rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy podľa § 17.

§ 14
(1) Návrhy nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy, ktoré menia alebo dopĺňajú schválenú územnoplánovaciu dokumentáciu podľa osobitného predpisu, 11) podliehajú posúdeniu z hľadiska ochrany poľnohospodárskej pôdy a vydaniu súhlasu podľa § 13. Návrhy posudzuje orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) so zreteľom na doteraz nepoužité plochy v rámci platnej územnoplánovacej dokumentácie.
(2) Návrhy podľa odseku 1 a § 13 ods. 1 predkladá na posúdenie orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) orgán územného plánovania.

§ 15
(1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) môže udeliť súhlas aj k individuálnemu návrhu nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy na konkrétny stavebný zámer alebo iný zámer.
(2) Podkladom na posúdenie individuálneho návrhu podľa odseku 1 je okrem údajov o pozemku podľa katastra, prípadne technických podkladov na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri aj projektová dokumentácia, stanovisko vlastníka a dotknutých orgánov štátnej správy, ktoré chránia verejné záujmy podľa osobitných predpisov.8)
verkaz
21.11.10,10:36
Býva to zvyčajne na dlhé trate (záleží od štátnych úradníkov).
Matias.S
21.11.10,10:56
Ahojte,
mám niekoľko pozemkov v extraviláne, ale ani jeden z nich nie je v oblasti územného plánovania obce. Dva su blízko chatovej oblasti. Chcel by som si na niektorom postaviť chatu. Niekde som ale našiel informáciu, že mi nepovolia vyňatie, lebo sa pozemok nenachádza v územnom pláne obce. Je to skutočne tak? Ako najlepšie postupovať? Už mám v tom dosť chaos, nič iné nerobím, len čítam forá ohľadom týchto vecí. :confused:.

Ďakujem

Záleží aj na katastrálnom úrade, kde sa dané pozemky nachádzajú. Najlepšie informácie ti dajú tam a určite ti aj povedia ako na vyňatie.
olybaba
21.11.10,12:32
- doporucujem navstivit prislusny obvodny pozemkovy urad, ktory je aj organom ochrany polnohospodarskej pody
- zabezpecuje zmeny druhov pozemkov a aj odnatie z podneho fondu
- pracovnik ochrany polnohospodarskej pody vam urcite poradi
jar88
21.11.10,16:36
Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:

§ 13
(2) Návrh podľa odseku 1 musí byť pred schválením podľa osobitného predpisu11) odsúhlasený orgánom ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22). Na vydanie súhlasu s budúcim možným použitím poľnohospodárskej pôdy na stavebné zámery a iné zámery a určenie podmienok súhlasu je rozhodujúci celkový konečný rozsah zamýšľaného odňatia poľnohospodárskej pôdy. Súhlas je podkladom na vydanie rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy podľa § 17.

§ 14
(1) Návrhy nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy, ktoré menia alebo dopĺňajú schválenú územnoplánovaciu dokumentáciu podľa osobitného predpisu, 11) podliehajú posúdeniu z hľadiska ochrany poľnohospodárskej pôdy a vydaniu súhlasu podľa § 13. Návrhy posudzuje orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) so zreteľom na doteraz nepoužité plochy v rámci platnej územnoplánovacej dokumentácie.
(2) Návrhy podľa odseku 1 a § 13 ods. 1 predkladá na posúdenie orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) orgán územného plánovania.

§ 15
(1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) môže udeliť súhlas aj k individuálnemu návrhu nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy na konkrétny stavebný zámer alebo iný zámer.
(2) Podkladom na posúdenie individuálneho návrhu podľa odseku 1 je okrem údajov o pozemku podľa katastra, prípadne technických podkladov na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri aj projektová dokumentácia, stanovisko vlastníka a dotknutých orgánov štátnej správy, ktoré chránia verejné záujmy podľa osobitných predpisov.8)
Zaujímavé, že si to sem vlepila len po § 15
zákon 220/2004 zb pokračuje
§ 16
(1) Ak predložený návrh podľa § 13 až 15 nespĺňa zásady ochrany poľnohospodárskej pôdy podľa § 12, orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 22) súhlas podľa § 13 až 15 neudelí.

(2) Súhlas podľa § 13 až 15 sa nevyžaduje, ak ide o celkovú a konečnú výmeru odňatia poľnohospodárskej pôdy do 1 000 m2, ak ide o usporiadanie neoprávnených záberov poľnohospodárskej pôdy, alebo ak ide o dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy.

No a mám pocit, že na stavbu domu stačí aj menej, ako je 1000 m2, na ktoré sa súhlas nevyžaduje.
---------------------------------------
Nemáš pocit, že trošku zavádzaš?
Stavebný zákon umožňuje zriadiť stavebný pozemok už od 200 m2.
------------------------------------------------------------------
Čo z toho máte, keď takto ľudí zavádzate a strašíte ich, že je to zložité, či dokonca nemožné vybaviť.
Ide vám o to, aby ľudia kupovali radšej hotové stavebné pozemky za 50 či 100 €/m2..???
Mária27
21.11.10,21:55
Zaujímavé, že si to sem vlepila len po § 15
zákon 220/2004 zb pokračuje
Nemáš pocit, že trošku zavádzaš?
Čo z toho máte, keď takto ľudí zavádzate a strašíte ich, že je to zložité, či dokonca nemožné vybaviť.
Ide vám o to, aby ľudia kupovali radšej hotové stavebné pozemky za 50 či 100 €/m2..???
Vyprosujem si takéto reakcie na môj príspevok! Kto sa tu pokúša zavádzať - nie si to náhodou ty? Vidíš niekde, že ho straším?

Zadávateľa som naviedla na preštudovanie si zákona - celého - a uviedla som z neho - napríklad - . Nebudem kopírovať celý zákon, lebo predpokladám, že čítať vie. Aj som zvažovala, ktorý paragraf mu odcitujem, dôležité sú všetky. Odcitované ustanovenia sa týkajú jeho slov a a dôležitých orgánov.

A ty vieš dobre čítať? Prečítaj si to ešte raz:

Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:
jar88
22.11.10,06:14
Vyprosujem si takéto reakcie na môj príspevok! Kto sa tu pokúša zavádzať - nie si to náhodou ty? Vidíš niekde, že ho straším?

Zadávateľa som naviedla na preštudovanie si zákona - celého - a uviedla som z neho - napríklad - . Nebudem kopírovať celý zákon, lebo predpokladám, že čítať vie. Aj som zvažovala, ktorý paragraf mu odcitujem, dôležité sú všetky. Odcitované ustanovenia sa týkajú jeho slov a a dôležitých orgánov.

A ty vieš dobre čítať? Prečítaj si to ešte raz:

Preštuduj ešte poriadne zákon 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, či nemôžeš využť niektoré ustanovenie, napr.:
Zbytočne takto reaguješ a niečo si vyprosuješ.
----------------------------------------------
Zadávateľ témy spomenul, že má pozemky v extraviláne a že nie sú v územnom pláne. Napísal, že chce stavať chatu a že sa nikde nedočítal dôvod, prečo mu nepovolia....atd.
-----------------------------------------------
Ty si mu na to odpovedala, že sa dá zmeniť územný plán.
On nepotrebuje meniť územný plán obce, lebo sa nevzťahuje na jeho pozemky.
Ďalej si mu spomenula paragrafy, ktoré sa na jeho prípad nevzťahujú a nikto mu to podľa nich nemôže schvaľovať a schváliť.
Pritom si mu nespomenula paragraf 16, podľa ktorého nepotrebuje schvaľovanie, ale predpokladáš, že si to bude vedieť prečítať.
-------------------------------------------------------------
Ja by som skôr predpokladal, že mi budeš oponovať, že nemám pravdu.
Pritom si nereagovala na príspevky od verkaz, olybaba a Matias.S, že to bude na dlhú trať a že záleží na úradníkoch. Predpokladám, že s nimi súhlasíš.
(To od kedy robia úradníci zákony?)
Mária27
22.11.10,07:58
Mohol si si všimnúť, že ja na príspevky nereagujem, pokiaľ sa ma priamo nedotýkajú. Hlavne nevyvolávam konflikty, ale radím. U teba je to naopak.
jar88
22.11.10,08:33
Mohol si si všimnúť, že ja na príspevky nereagujem, pokiaľ sa ma priamo nedotýkajú. Hlavne nevyvolávam konflikty, ale radím. U teba je to naopak.
Píšeš, že nevyvolávaš konflikty, ale "radíš". No fajn, tak mu poraď.
Skús nám objasniť, ako máme využiť paragraf 13, 14, 15 a načo máme aj paragraf č.16
Marína
22.11.10,11:51
jar88, nedá mi nereagovať. Mária na tomto fóre odviedla kus veľkej roboty a zdôrazňujem, dobrovoľne, to hádam uznáš. Svojim prístupom sa ju hádam snažíš odradiť? Nestačilo z tvojej strany jednoduché - dávam do pozornosti aj § 16?
Ďakujem ti za pozornosť.

jar88,

Píšeš, že nevyvolávaš konflikty, ale "radíš". No fajn, tak mu poraď.
Skús nám objasniť, ako máme využiť paragraf 13, 14, 15 a načo máme aj paragraf č.16
milošššš
22.11.10,15:50
nejako sa to tu rozohnilo.
veď kľud, nejde o život ;).
keď si vlastne dám vyňať pôdu len pod stavbou čo bude cca 35m2 aj keď parcela má 1500m2 tak teoreticky spĺňam §16?
jar88
22.11.10,18:02
nejako sa to tu rozohnilo.
veď kľud, nejde o život ;).
keď si vlastne dám vyňať pôdu len pod stavbou čo bude cca 35m2 aj keď parcela má 1500m2 tak teoreticky spĺňam §16?
Najmenšia parcela musí mať 200 m2 a viac.
marjankaj
23.11.10,12:59
Najmenšia parcela musí mať 200 m2 a viac.

A teraz nezavádzaš ty?:---
Aspoň uveď zdroj, odkiaľ si to čerpal. Iných vieš skritizovať.:rolleyes:
milošššš
24.11.10,15:03
Bol som dnes na referáte pre životné prostredie a tam mi povedali, že pokiaľ tá parcela nie je v oblasti územného plánovania, nikto mi tam postaviť chatku nepovolí :(.
milošššš
24.11.10,15:32
Je možné, aby som si tam dokázal postaviť nejakú "búdu" bez potrebných povolení? Napr. taký karavan by som si tam mohol zaparkovať. Je na kolesách a na to stavebné povolenie ani nič v podstate nepotrebujem. Počul som niečo o hospodárskej budove, len neviem čo je na tom pravdy. Ďakujem
olybaba
24.11.10,15:43
- neviem v akej velkej obci byvas, mensie obce nemusia mat uzemny plan, tam ho nahradza vyjadrenie obce k tvojej ziadosti
- su pripady, ze su postavene objekty a aj v sucasnosti sa "nacierno" postavia v extravilane
- ich legalizacia ... vsetko co okolo toho prebehne je s pokutou ... nakolko sa stavebnik dopustil priestupku, staval bez vynatia z podneho fondu, bez stavebneho povolenia a pod.
milošššš
24.11.10,16:21
Nebývam v obci, som z mesta. Tá parcela je ale pri jednej obci, ktorá ale patrí pod mesto. Územný plán mesta som videl a nie je tam naplánovaná výstavba. Nemáte skúsenosti, alebo nepočuli ste o niekom, ktorému prišli na čiernu stavbu a akú dostal pokutu?
vratnik
24.11.10,18:29
Uz to nieje take ako kedysi. Ludia sa motaju a udaju vas aj ked spilite na vlastnom pozemku strom. Alebo niekto kto ma blizko chatu, hned vystartuje ked vas uvidi vedla seba ciernu stavbu. Aj ochranari chodia a sleduju co sa rube, co sa spiluje, ... a urcite nedovolia zlegalizovat jednu chatku, lebo o 5 rokov ich tam bude 10. Mozete si tam umiestnit mobilny dom - chatku, pripadne skusit s povolenim zruboveho sennika, ktory by ste mohli vyuzivat ako chatku, ale aj to nemusia nepovolit. Najlepsie je ked existuje stare kamenne zaklady, ze kedysi stal na tom mieste sennik - stal. Nie nadarmo sa ponukaju taketo pozemky po 1,5 eura za stvorec a aj tak ich nik nechce.