kubicanka
21.11.10,14:39
Dborý deň,

neviete aký je postup, keď ukončím živnosť v 12/2010 a po pol roku si ho chcem znova otvoriť, pol roka budem na úrade práce a potom si zasa požiadám o nové živnost.oprávnenie, lebo v zime nemám žiadne príjmy. Začínam po tom pol roku úplne ako nový živnostník alebo musím potom platiť odvody z predchádzajúcej živnosti?

Ďakujem!
KEJKA
21.11.10,13:57
kedže si v čase od 1.7.2010 bola živnostník, tak pokiaľ založíš živnosť do 30.6., tak platíš odvody po starom.
Ak živnosť založíš od 1.7., tak odvody neplatíš - aspoň ja tomu tak rozumiem.
Nerozumiem však tvojmu nicku a čo o sebe píšeš, lebo účtovník má práve v zime najviac práce, aj ked nie vždy s tou prácou súvisia aj príjmy. Tiežúčtovník to samozrejme môže mať zorganizované inak.......
odvolávam vzhľadom na omyl vyplynuvší zo zadania otázky v 1.osobe
====================
a moja rada platí len do konca roka 2010, po 1.1.2011 už bude asi všetko inak - doplnila som na základe upozornenia v nasl.príspevku
veronikasad
21.11.10,14:03
Kejka, už aj s tými odvodmi do SP po novele zákona o soc. poistení to bude inak. Špekulácie tohto typu nepomôžu ...
kubicanka
21.11.10,14:05
Lenže ja nie som samostatný účtovník, a JÚ robím len môjmu mužovi, ktorého sa týkajú tieto otázky, keďže ako remeselný živnostík nemám celú zimu žiadnu prácu, ale odvody platiť musí. Preto musí živnosť ukončiť a ísť na úrad práce aspoň na ten polrok.
Ďakujem ti za tvoju ochotu a odpovede!
Lianka
21.11.10,15:06
Lenže ja nie som samostatný účtovník, a JÚ robím len môjmu mužovi, ktorého sa týkajú tieto otázky, keďže ako remeselný živnostík nemám celú zimu žiadnu prácu, ale odvody platiť musí. Preto musí živnosť ukončiť a ísť na úrad práce aspoň na ten polrok.
Ďakujem ti za tvoju ochotu a odpovede!

Odvody musime platit vsetci (zivnostnici), ci mame alebo nemame "pracu". Nie nadarmo Obchodny zakonnik definuje podnikatela takto:

§ 2
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.