kraja
21.11.10,20:40
Čaute poraďáci. Potrebovala by som súrne poradiť ako som pred nedávnom písala rekonštruujeme podkrovie. Prosím vás o radu aká je správna alebo resp. lepšia izolácia značka ISOVER alebo KNAUF. Rolka alebo dosky.
220870
22.11.10,04:58
Tepelne je to jedno.Pri doskách počítajte s väčším odpadom,ako u roliek.Ideálne bude zrejme medzi krokvy dosky na vrch cez to rolky.
pivko
22.11.10,05:19
Ja som pred zateplovaním o tom študoval veľa a prevláda názor že izolácia v doskách je lepší variant a má lepšie izolačné vlastnosti . Dosky sú kamenná vlna , rolky sú sklená vata.
Nobasil = Knauf Insulation /to isté/
Výhody tabule /MPN/:lepšiei zolačnévlastnosti,ekologické zateplenie, lepšia manipulácia/ netreba to ničím uchytávať medzi krokvy - stačí odrezať 2cm vačší rozmer a drží to tam / aj pod krokvy pri montáži sdk na krokvové závesy sa s ňou dobre robí.
Výhoda rolky : menší odpad a roboši s rolkami radšej robia ,lebo je s tym menej roboty .
Nevýhody tabule: vačší odpad + cena
Nevýhody rolky: horšie izol.vlastnosti + je to sklená a nie kamenná vata.
mendo933
22.11.10,08:37
Rolka- lambda 0,39- hr. 10cm R=2,55
MPN- Lambda 0,39 - hr 10cm R=2,55
Ci rolka, ci dosky treba sledovat Lambdu, cim nizsia tym je aj vlna drahsia takze vsetko si treba prepocitat. Pri doskach je vetsi odpad ale nieje problem ho vyuzit a povyplnat medzery inde. Jedinu nevyhodu dosiek vidim vtom ze su tahsie a pri hrubke izolacie 40cm to uz spravi vahu. Oba materialy su na mineralnej baze, vyraba to jeden vyrobca tak sa len rozhodnu podla chute, pripadne skombinovat
pivko
22.11.10,11:20
Rolka- lambda 0,39- hr. 10cm R=2,55
MPN- Lambda 0,39 - hr 10cm R=2,55
Ci rolka, ci dosky treba sledovat Lambdu, cim nizsia tym je aj vlna drahsia takze vsetko si treba prepocitat. Pri doskach je vetsi odpad ale nieje problem ho vyuzit a povyplnat medzery inde. Jedinu nevyhodu dosiek vidim vtom ze su tahsie a pri hrubke izolacie 40cm to uz spravi vahu. Oba materialy su na mineralnej baze, vyraba to jeden vyrobca tak sa len rozhodnu podla chute, pripadne skombinovat
Nemáš pravdu ,ako som už písal dosky sú kamenná vata / čadičová / rolky sú sklená vata . Ak chceš použiť ako ja hr.izolácie 18+14 MPN tak ti na to treba aj priestor 18+14= 32 ale ak by si chcel použiť rolky 18+14 aby si dosiahol rovnaký R. tak by si musel počítať s oveľa vačšou medzerou na vatu nakoľko tá v rolkách sa po rozbalení ľudovo povedané nafučí:mee: tak že ak nechcem chodiť v podkroví po kolenačky a chcem mať dostatočnú izoláciu použijem Nobasil MPN;)
http://www.knaufinsulation.sk/sk/produkty
mendo933
22.11.10,19:32
ano "nafuci" ale len na tu hrubku na ktoru ma. Co si myslis ze vata hrubky 18cm nafuci na raz taku hrubku?? Ked mas priestor 32 cm tak ci mas nobasil 18+14 ci vatu 18+14 obe vyplnia tak isto ten priestor.Stranky knaufu dobre poznam, nemusis davat link?
Neviem v com ja nemam pravdu, skor ty si trepol somarinu ze MPN izoluje lepsie ako sklenena vata. ked uz davas link mozes kuknut ze je tam aj vata s lambdou 0,035 a ta tvoja MPN ma 0,039 tak kde sa stala chyba? Takze treba porovnavat 2 produkty samostatne, nie globalne.
btw: videl si vôbec rozvinutu rolku?
Matias.S
03.11.11,05:45
Dobrý deň,

včera sme mali rokovanie a chcem sa opýtať na výber zatepľovacieho materiálu obvodového plášťa bytového domu. Väčšina bola proti použitu polystyrénu EPS s čím súhlasím aj ja. Som zástancom prírodných materiálov, takže sme rozhodovali o nobasile. Avšak včera bola položená aj otázka či nie je vhodnejšia kamenná vata, kde však neviem rozdiel medzi sklenou a kamennou vlnou rozlíšiť ? Viete niekto definovať plusy a mínusy ? ... Ďakujem