Erika686
22.11.10,08:09
Pred tyzdnom som si kupila novu zehlicku- tefalku, zehlila som na nej asi 3x a normalne sa okolo tych otvorov na zehliacej strane zacal vytvarat kamen (vodny). Byvame v rod. dome, mame dost tvrdu vodu, destilovanu vraj neodporucaju pouzivat.
Normalen som rozmyslala nad tym, ze dam napr. do 1l vody rozpustit krystalicku sol, kt. sa dava na zmakcovanie vody a to budem liat do zehlicky. Co vy na to? Mohla by som? Jedna zehlicka mi uz koli kamenu odisla:mad: .
lujza.j
22.11.10,11:41
ja používam iba detilovanú vodu, žehličku mám možno aj 10r ešte z éry keď philips bola pre mňa kvalitná značka, žehlí ako keby som ju "včera" kúpila, žiadny vodný kameň mi nevypadáva;) keby som si kupovala novú tak určite budem používať destilovanú vodu;)
katike
22.11.10,12:29
Aj ja som si kúpila asi pred týždňom žehličku TEFAL a bol som upozornená že sa má do nej dávať vyslovene len destilovaná voda.Žehlila som zatiaľ len raz, takže uvidím čo ma bude čakať po ďalších žehleniach. V minulosti som mala žehličku BRAUN , tá destilovanú vodu nevidela,dávala som do nej od začiatku obyčajnú vodu a vydržala dobrých 12 rokov. Možná by bol funkčná aj naďalej, ale mi spadla na zem.
Teraz som sa rozhodla, že sa budem riadiť pokynmi predavača a uvidím ako dlho mi vydrží táto.
terezamaria
22.11.10,12:55
Záleží od toho, či žehlička má alebo nemá odvápňovací systém. Pokiaľ nemá, tak nutne treba používať len destilovanú vodu.
Tefal žehličky zvyčajne odvápňovací systém majú. Ale s destilovanou vodou nemôžeš nič pokaziť.
Erika686
22.11.10,14:08
tak jo, dakujem vam. zaujimave, lebo predavac mi hovoril, ze prave destilovanu vodu nie :rolleyes:...a ked dozehlite, tak vylievate vodu alebo nechavate tak?
A este ked by ste mi vedeli poradit, lebo som to nikde nenasla, ze ci ta tycinka sa nejak meni alebo co? alebo to je vlastne ten odvapnovaci system? mam tento typ http://www.tefal.sk/All+Products/Starostlivosť+oblečenie/Steam+irons/Products/Supergliss+30/Supergliss+30.htm

Lebo ked si dam, na ich stranke, ze ako cistit, tak mi pise toto:
7 - Akým spôsobom mám na svojej žehličke značky Tefal čistiť ventil proti usadzovaniu vodného kameňa?

Žehliacu plochu je možné čistiť pomocou teplej vody a tekutého umývacieho prostriedku na umelohmotnej umývacej hubke pre nelepivé povrchy. Na odolné škvrny použite čistiaci roztok Cif, teplú vodu a umelohmotnú umývaciu hubku.

...co sa mi zda dost odveci odpoved :rolleyes:
Melnick
22.11.10,14:34
Ja si dávam prevariť viac vody, dám do fľaše od minerálky a dolievam podľa potreby. Napriek tomu, že máme vodu tiež veľmi "tvrdú" žehličku mám v pohode už 2. rok.:):):)
veronikasad
22.11.10,14:43
Majka, to ma nenapadlo. Dolievala som len vodu čo mi zostala v kanvici po varení kávy ... A tá zanášala žehličku viac ako voda z vodovodu.
arizona
22.11.10,14:46
tak jo, dakujem vam. zaujimave, lebo predavac mi hovoril, ze prave destilovanu vodu nie :rolleyes:...a ked dozehlite, tak vylievate vodu alebo nechavate tak?
A este ked by ste mi vedeli poradit, lebo som to nikde nenasla, ze ci ta tycinka sa nejak meni alebo co? alebo to je vlastne ten odvapnovaci system? mam tento typ http://www.tefal.sk/All+Products/Starostlivosť+oblečenie/Steam+irons/Products/Supergliss+30/Supergliss+30.htm (http://www.tefal.sk/All+Products/Starostlivos%C5%A5+oble%C4%8Denie/Steam+irons/Products/Supergliss+30/Supergliss+30.htm)

Lebo ked si dam, na ich stranke, ze ako cistit, tak mi pise toto:
7 - Akým spôsobom mám na svojej žehličke značky Tefal čistiť ventil proti usadzovaniu vodného kameňa?

Žehliacu plochu je možné čistiť pomocou teplej vody a tekutého umývacieho prostriedku na umelohmotnej umývacej hubke pre nelepivé povrchy. Na odolné škvrny použite čistiaci roztok Cif, teplú vodu a umelohmotnú umývaciu hubku.

...co sa mi zda dost odveci odpoved :rolleyes:
Mám Tefalku už 8 rokov.Prežila aj pád zo stola pred pár rokmi :D
Používam iba obyčajnú vodu./tiež máme tvrdú vodu/ Vždy po žehlení zbytok vody "vyprskám" pomocou gombíka na prudké vypustenie pary,tým sa uvoľnuje aj príp.usadený vodný kamen.
Tyčinku občas vyberiem a ponorím do štamprlika s octom.

Predošlú žehličku som mala Phipips,používala som ju asi 10r.,potom som ju vymenila za novší model,inak je stále funkčná.
Tiež nikdy nevidela destil.vodu.
Kupovali sme spolu s kamarátkou tú istú.Ona používala iba dest.vodu,žehlička sa pokazila po 3 rokoch.
lijana1
22.11.10,17:29
my máme tiež velmi tvrd
ú vodu, takže do žehličky používam obyčajnú vodu z mestského vodovodu od susedov už asi tri roky a žehlička nemá žiadny nános kamena. Destilovaná voda nemôže poškodiť
dad111
22.11.10,18:26
Tá destilovaná voda by mohla škodiť práve svojou čistotou. Jej zlá vlastnosť je tá, že v podstate zo všetkých možností najviac podporuje koróziu. Je to ale viacmenej teória, ktorá sa v praxi nemusí negatívne prejaviť, žehlička skôr doslúži pre poruchu ako skoroduje nejaká jej časť. V obchodoch zväčša predávajú demineralizovanú vodu a nie destilovanú. Destilácia môže byť energeticky náročnejšia a teda aj drahšia. Preto aj voda kúpená v hypermarketoch by mohla pre žehličku vyhovovať.
Používať vodu upravenú kryštalickou sódou by asi nebolo správne. Myslím, že to, čo by zostávalo na prádle by mohlo vyvolávať nejaké kožné reakcie.
hagemann
18.01.11,15:59
aj ja mam tvrdu vodu. Uz druhu zehlicku som vyhodila. Teraz namontoval moj muz zmäkcovac vody Delfin OWA a mame pokoj. Sme velmi spokojny, aj pracka lepsie perie, kavovaric nemusim cistit.
KATA50
23.01.11,19:09
Už roky používam v kuchyni filter na vodu Britta. Túto filtrovanú vodu potrebujem na pitie a na varenie čaju. Dávam ju aj do žehličky. Všetko v pohode. Žiadny kameň.
patrixo
23.01.11,20:45
To s tou krystalickou solou si sa zrejme nejak zmýlila, alebo si mala zlé info... sodne kationy sa pouzivaju v ionovymennej chromatografii, kde sa za adsorbuju Mg2+ a Ca2+ kationy a uvolnuju Na+ kationy, ktore sa pri vysokých teplotách nevyzrážajú.. na to treba specialne zariadenie, a nie len tak davat do vody kuchynsku sol :) normalne sa da pouzivat destilovana voda, aj ked ma zehlicka vselijake blbosti na odvapnenie... tak ci tak vydrzi dlhsie s destilovanou vodou
Erika686
24.01.11,06:46
To s tou krystalickou solou si sa zrejme nejak zmýlila, alebo si mala zlé info... sodne kationy sa pouzivaju v ionovymennej chromatografii, kde sa za adsorbuju Mg2+ a Ca2+ kationy a uvolnuju Na+ kationy, ktore sa pri vysokých teplotách nevyzrážajú.. na to treba specialne zariadenie, a nie len tak davat do vody kuchynsku sol :) normalne sa da pouzivat destilovana voda, aj ked ma zehlicka vselijake blbosti na odvapnenie... tak ci tak vydrzi dlhsie s destilovanou vodou
Ja som nemyslela kuchynsku sol, ale tu krystalicku, ktora je urcena na zmakcovanie vody, napr. sa dava do pracky...take velke krystaliky v sacku.
Ale robim to tak ako tu niekto pisal, ze prevarenu vodu...:)