Michael0
23.11.10,09:19
Dobrý deň,

rád by som sa predbežne informoval ohľadom toho, akú strechu budem môcť postaviť na štvorcový dom 8x11m. Chcel by som strechu čisto bez bočných múrov. Samozrejme že ju dám presne naprojektovať a zostaviť odborníkom, ale chcem dopredu vedieť s čím môžem rátať. Moja predstava je asi takáto:
na pomúrnice hranoly cez celú šírku (8m), na ne postaviť Ačka do výšky 4 metre (možno 3,5) v strede a spojiť ich asi meter od vrchu. Chcel by som mať to podkrovie totiž obývateľné ale podlaha bude ľahká, bez zalievania betónom. Iba izolácia medzi hranolmi a možno aj pod nimi. Bude možné taktúto strechu skonštruovať s ohľadom na vyhovujúce zaťaženia/statiku? A ak áno, tak viete poradiť aké hrúbky hranolov? (pomúrnica, preklad, áčko, spojka na áčko). A pardón za neodborné výrazy.
Pre ilustráciu prikladám náčrt.

Ďakujem za rady
marleau
23.11.10,11:36
To ti navrhne statik.
Michael0
23.11.10,16:04
Dakujem za fakt podnetnu radu. Ja chcem hlavne vediet, ci nad takymto riesenim mozem uvazovat, nechcem si hned davat robit projekt.
TomasHC
23.11.10,16:14
Dalsi nevdacny novacik...

Statik Ti navrhne vhodny typ krovu a Ty potom mozes riesit zvysok.
fetya
23.11.10,16:56
bez statika mozes len odhadnut rozmery krokvy a spoliehat sa na tesarov sa neda, malo je skutocnych odbornikov. Bud to bude predimenzovane-zbytocne vyhodene peniaze, alebo poddimenzovane - zacne sa krutit, ohybat drevo, a ovela viac budes musiet dat na opravu. Uspora na statike je kopec nervovania, zbieranie informacii , ktore nie su pre tvoj dom vhodne, zbytocne vyhodene peniaze.
Na tvojom mieste by som zdvihol mur nad vencom, cize platnou asi o 3 rady tehal, a tak vies lepsie vyuzit priestor az na okraj strechy. Ja nie som odbornik, len tak rozmyslam, 220870 ti to vie odborne povedat.
marleau
23.11.10,16:57
Dakujem za fakt podnetnu radu. Ja chcem hlavne vediet, ci nad takymto riesenim mozem uvazovat, nechcem si hned davat robit projekt.
Tak to ti rovno poradím.Uvažuj len nad tým,že ak tomu nerozumieš,nechaj to na odborníkov.K prípadu.Áno ,dá sa,ale keď ti statik navrhne lepenáč,hrubé krokvy,klieštiny v nevyhovujúcej výške a čo je viem čo ešte,potom neplač.Takže áno,možeš nad tým uvažovať,dá sa to.
vladoziak
23.11.10,17:36
Dobrý deň,

rád by som sa predbežne informoval ohľadom toho, akú strechu budem môcť postaviť na štvorcový dom 8x11m. Chcel by som strechu čisto bez bočných múrov. Samozrejme že ju dám presne naprojektovať a zostaviť odborníkom, ale chcem dopredu vedieť s čím môžem rátať. Moja predstava je asi takáto:
na pomúrnice hranoly cez celú šírku (8m), na ne postaviť Ačka do výšky 4 metre (možno 3,5) v strede a spojiť ich asi meter od vrchu. Chcel by som mať to podkrovie totiž obývateľné ale podlaha bude ľahká, bez zalievania betónom. Iba izolácia medzi hranolmi a možno aj pod nimi. Bude možné taktúto strechu skonštruovať s ohľadom na vyhovujúce zaťaženia/statiku? A ak áno, tak viete poradiť aké hrúbky hranolov? (pomúrnica, preklad, áčko, spojka na áčko). A pardón za neodborné výrazy.
Pre ilustráciu prikladám náčrt.

Ďakujem za rady

Podla mna si zbytocne uberies priestor v podkrovi.
Ja mam taky isty rozmer 8x11.
Nad stropom mam 4 rady tehal t.j.1m vyska+15 cm pomurnica=1,15 m.
Krov je hambalkovy.Staticky je veniec pod pomurnicou previazany 6 x ZB stlpikmi so stropom a ako poiskahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifje vsetko previazane ZB vencom po celom obvode domu,t.j.nekonci veniec pri balkonovych dverach ale ide sikmo a zaroven tvori aj nadokenny preklad.Co sa tyka rozmerov hranolov to ti nikto nepovie len tak od brucha,zalezi na snehovej oblasti,druhu krytiny a kopu dalsich veci.Ja mam pomurnice 15x15cm,krokvy 18x8cm,kliestiny ak ma pamät neklame 18x5 cm.Kazdy spoj je spojeny zavitovymi tycami a maticami,krokvy s pomurnicou su istene este pasovinou a priskrutovane.Krytina Bramac,4 snehova oblast.
vladoziak
23.11.10,17:39
A este kliestiny sa nedavaju hocikam ako tebe pasuje,ale ako to pasuje statike krovu.
ciners
23.11.10,17:52
Tak, ako je ta predstava na obrazku sa to neda spravit.
Nie je mi jasne a aky tvar strechy ide... na stvorcoch zvykla dakedy byvat ihlanova strecha.
Michael0
24.11.10,05:58
Tak aby som to este doplnil:
nechcem to viac dvihat, viem, ze si zmensim priestor, ale nepotrebujem ho mat cez celu sirku, uz toto je len pre istotu aby tam bol vyuzitelny priestor, inak som povodne uvazoval len nad strechou s nizkym sklonom. Chcel som to co najjednoduchsie zmenit tak, aby tam mohol byt nejaky priestor aj obyvatelny v buducnosti (spalne, detska izba). A to Acko som navrhol polozit po sirke na hranol, lebo si myslim, ze v tom pripade tie kliestiny mozu byt vyssie a nebude to spodok Acka (pomurnice) roztlacat do stran kedze to bude položene na tych hranoloch a nie priamo na pomurnici. A dvihat to nechcem tiez preto, lebo nebudem robit ZB strop, iba dreveny na tych vodorovnych hranoloch po sirke domu s izolaciou (hlavne protihlukovou, lebo izolovana bude strecha). No a strecha nebude ihlan, ale trojuholnik postaveny na obdlzniku 8x11, pricom pohlad na obrazku je z profilu a takyto prierez bude po celej dlzke 11 m.


PS to TomasHC: nie som tu vacsi "novacik" ako Ty (nehovorim o pocte prispevkov), akurat nie som odbornik a nevyznam sa. Dostal som tu par dobrych rad (resp. sa docital), za co som vdacny, ale tu mi ide o to, ci je moja predstava vobec zrealizovatelna. Uz predtym som pisal, ze viem ze budem musiet ist za statikom, ale rad by som za nim isiel s konkretnou predstavou nech len vypocita co, ako, akej hrubky a nepoviem mi ze to je cele na p...
Nikoho som sa nechcel dotknut a nie som nevdacny, cakal som ze mozno niekto riesil podobnu zalezitost a poradi mi k akym zaverom prisiel.

PS2: na stavbu poschodia zatial nemam projekt, aj preto kvoli streche v tejto faze ist za statikom nemozem, asi by musel mat projekt celeho domu.

Zatial Vam aj tak dakujem, este som zvedavy co mi napise k tomu 220870.
fetya
24.11.10,15:20
podla mna tie hranoly neudrzia strechu. Ja by som daval dvojity veniec, nad prvy by som daval tie hranoly, ktore tvoria strop, nad to druhy veniec, a ten by drzal pomurnicu. Stena - vlastne veniec ti ovela lepsie rozlozi tu vahu strechy, ako tie hranoly. Davno robili taketo strechy, ale pouzivali kvalitne vysusene drevo, nie take, na ktorom pred mesiacom drozd piskal, a bola to gulatina, tvrda. Nemusis mat ZB strop, aby ti udrzal tu vahu. Ak velmi zatazis tie hranoly, tak vaha strechy bude na koncoch tych hranolov, a potom aj stred zatazit, no neviem.
chandler
29.11.10,09:55
michal, tak ako to mas nakreslene to urcite nemoze byt. 8metrove tramy ti neudrzia obytny priestor. je to prilis velky rozpon.
mozes spravit po
a. ZB strop a krov ako si predstavujes. (ale 8 metrov je aj tak uz dost)
b. pridat do stredu este jednu nosnu stenu (nemusi byt presne v strede), potom by to tak mohlo byt.
Michael0
29.11.10,10:04
Dakujem za odpoveď. V tom planiku je 8 metrov od okraja po okraj vonkajsku obvodovych stien, takze ten rozpon je kusok mensi ale ano, planuje sa jedna nosna stena asi 2-2,5 m od obvodovej steny. Cize vnutorny priestor bude rozdeleny na 2 so sirkou povedzme 4,5 a 2,5 m. Dufam, ze za tychto okolnosti to uz bude realizovatelne.
chandler
29.11.10,10:32
v takom pripade to moze byt. tie tramy budu okolo 20/25. problematicke bude kotvenie krokiev k tramom alebo pomurniciam, ale to ti navrhne statik. len si to potom na stavbe ustraz aby to spravili presne tak ako to navrhol.