jozef739
24.11.10,09:59
mam suvahu alebo vykaz ziskov strat a mam tam posledny stlpec bezprostredne predchádzajuce uctovne obdobie chcem sa spytat odkial sa do tohto stlpca cerpaju udaje . dakujem pekne .
Krakonoš
24.11.10,09:15
napr. ak budeš robiť súvahu za rok 2010, tak údaje o bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období nájdeš v súvahe za rok 2009-stĺpec bežné účtovné obdobie
jozef739
24.11.10,09:25
dakujem a pokial nemam to uctovne obdobie. mam robit bez neho.
Tweety
24.11.10,09:26
dakujem a pokial nemam to uctovne obdobie. mam robit bez neho.
Áno.
alusa783
10.12.10,11:17
Zdravím

chcela by som prerobit učtovníctvo z roku 2009 nakoľko tam nebolo vela vecí zaučtovaných a v skutočnosti bolo vela konečných zostatkov nespravnych (a tie boli prenesené do 2010)
ak by som to spravila tak potom pri podaní suvahy a VZaS by mi nesedeli čísla v kolonke bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie :( je to velká chyba? prípadne čo by sa stalo ak by som to tohto stlpca uviedla sumy ktoré boli v tých pôvodných výkazoch 2009? na to by nikto nemusel prísť či?

Ďakujem za každú odpoveď
Adiks
10.12.10,12:14
Zdravím

chcela by som prerobit učtovníctvo z roku 2009 nakoľko tam nebolo vela vecí zaučtovaných a v skutočnosti bolo vela konečných zostatkov nespravnych (a tie boli prenesené do 2010)
ak by som to spravila tak potom pri podaní suvahy a VZaS by mi nesedeli čísla v kolonke bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie :( je to velká chyba? prípadne čo by sa stalo ak by som to tohto stlpca uviedla sumy ktoré boli v tých pôvodných výkazoch 2009? na to by nikto nemusel prísť či?

Ďakujem za každú odpoveď
Pokiaľ si podala súvahu a výkaz ziskov a strát za rok 2009 s nesprávnymi údajmi a potom si už neotvárala účtovné knihy za rok 2009, tak pri podaní súvahy a výkazu ziskov a strát za rok 2010 uvedieš v stľpci "bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie" nesprávne údaje z roku 2009, ale keďže tie si preniesla a opravila v roku 2010, tak stľpec "bežné účtovné obdobie" už budeš mať správny. Aby si to mohla urobiť tak, ako chceš ty, to by si musela nesprávnosti z roku 2009 opraviť ešte v roku 2009 otvorením účtovných kníh.
alusa783
10.12.10,12:42
takto

za rok 2009 sú podané výkazy
učtovníctvo 2009 som nahodila celé od znovu pretože to bolo jednoduchšie ako hladať chyby

čiže som zistila že sa podali výkazy 2009 ktoré boli nespravne teraz si nahodím aj rok 2010 tým padom dam sa mi zmenili začiatočné stavy v roku 2010,
ked budem podavat výkazy 2010 tak dam predchádzajuce obdobie z toho pôvodného výkazu ktorý bol podaný ano? či?
Adiks
10.12.10,13:31
takto

za rok 2009 sú podané výkazy
učtovníctvo 2009 som nahodila celé od znovu pretože to bolo jednoduchšie ako hladať chyby

čiže som zistila že sa podali výkazy 2009 ktoré boli nespravne teraz si nahodím aj rok 2010 tým padom dam sa mi zmenili začiatočné stavy v roku 2010,
ked budem podavat výkazy 2010 tak dam predchádzajuce obdobie z toho pôvodného výkazu ktorý bol podaný ano? či?
Neviem, či ak sa zmenili jednotlivé riadky súvahy a výkazu ziskov a strát, ale nezmenil sa výsledok hospodárenia pred zdanením (aspoň predpokladám, že sa nezmenil), ani po zdanení a nie je už možné otvoriť účtovné knihy z dôvodu schválenia účtovnej závierky je možné podať DDP k dani z príjmov s nezmeneným daňovým priznaním a opravenou súvahou a výkazom ziskov a strát. Ak áno, v stľpci "predchádzajúce účtovné obdobie" uvedieš údaje z výkazov podaného DDP k dani z príjmov.
alusa783
12.12.10,13:46
Takže mám 2 možnosti

možem použit to učtovníctvo 2009 ktoré som si nahodila od znovu a podat DDP ako to bolo uvdedené (s rovnakým VH)

alebo podla zákona o učtovníctve § 16 ods 11 doplniť učtovné zápisy ktoré neboli uvedené v roku 2009 do roku 2010 a potom to uvediem v poznámkach...

zdá sa mi ten 2. spôsob jednoduchší ale skuste mi poradiť ktorý mám zvoliť pretože niektoré zápisy ktoré zabudla nahodiť v roku 2009 sa týkajú aj bločkou a tým padom dph (predchádzajúca kolegina robila výkazy na výpočet dph ručne a tam ich zahrnula do výpočtou) ale nenahodila ich do učtovníctva, prípadne tam chýba zaučtovanie PZP, dane z nehnutelnosti a je tam jeden cesták na viac ....(tým pádom keže tam niečo nedala a niečo dala naviac je VH rovnaký aj v skutočnosti)

veeelmi pekne dakujem za radu a ospravedlnujem sa ak mám hlupy problém ale som začiatočník
alusa783
13.12.10,17:45
podarí mi niekto?? prosííím
Adiks
14.12.10,12:00
Ja sa v súvislosti s otázkou alusy 783 chcem opýtať, ako v roku 2010 účtovať DPH na výstupe, napr.z mája 2009, ktorá sa "zabudla" zaúčtovať, aby som mohol podať DDP k DPH za zdaňovacie obdobie máj 2009 ? Ak sa nezmenil VH pred zdanením, a teda aj ZD, nezaúčtované náklady z roku 2009 by sa mali účtovať v roku 2010 ako pripočítateľné položky a nezaúčtované výnosy z roku 2009 ako odpočítateľné položky? Poprosím niekoho o odpoveď, lebo moje sily na zodpovedanie otázky alusy 783 už nestačia.
Adiks
15.12.10,11:11
Posúvam ...
Adiks
17.12.10,06:49
Posúvam ...
a_je_to
17.12.10,23:57
Takže mám 2 možnosti
možem použit to učtovníctvo 2009 ktoré som si nahodila od znovu a podat DDP ako to bolo uvdedené (s rovnakým VH)
alebo podla zákona o učtovníctve § 16 ods 11 doplniť učtovné zápisy ktoré neboli uvedené v roku 2009 do roku 2010 a potom to uvediem v poznámkach...
zdá sa mi ten 2. spôsob jednoduchší ale skuste mi poradiť ktorý mám zvoliť pretože niektoré zápisy ktoré zabudla nahodiť v roku 2009 sa týkajú aj bločkou a tým padom dph (predchádzajúca kolegina robila výkazy na výpočet dph ručne a tam ich zahrnula do výpočtou) ale nenahodila ich do učtovníctva, prípadne tam chýba zaučtovanie PZP, dane z nehnutelnosti a je tam jeden cesták na viac ....(tým pádom keže tam niečo nedala a niečo dala naviac je VH rovnaký aj v skutočnosti)
veeelmi pekne dakujem za radu a ospravedlnujem sa ak mám hlupy problém ale som začiatočník

Oprava chýb minulých účtovných období musí zodpovedať zásadám a postupom podľa § 16, ods 9 – 12, ZoÚ, § 59, ods. 13 PÚP a § 17, ods. 15 a 29 ZoDP.
Ak boli v účtovníctve 2009 chyby a bolo urobené nové, do stĺpca bezprostredne predchádzajúceho obdobia za 2010 idú tie údaje, ktoré boli odovzdané na DÚ, čiže tie chybné, aj PS 2010 musia byť tie chybné. Nevadí, že za rok 2009 máš dve účtovníctva, k prípadnej kontrole za rok 2009 predložíš obidve. Hlavné je to nesprávne, ktoré bolo priznané, to druhé správne je len pomocné, na vyčíslenie rozdielov a správnych výsledkov, aj prípadného DDP za 2009. Ale rozdiely medzi chybným a správnym musíš zaúčtovať v súlade s § 16, ods. 9 a 11 ZoÚ aj do roku 2010, náklady na 429, dph k nim na 343, výnosy na 428, dph k nim na 343, v súlade s § 59 ods. 13 PÚP, opravné a dodatočné zápisy v 2010 doložíš kópiami dokladov opravených účtovaní z 2009 .... jasné, že potom aj v poznámkach. Zostatok účtu 343 na konci obdobia, v ktorom boli opravy 2009 sa bude skladať zo sumy bežného obdobia a zo sumy rozdielov DDP DPH za minulé obdobia, ktoré priznáš oddelene za 2009. S ohľadom na opísaný postup pri DPH – ručne počítané a neúčtované, treba zrevidovať aj zostatok 343 k 31.12.2009 – či sedí s priznaním.
Ak opravený základ DPPO bol vyšší, ako priznaný, postupuješ podľa § 17, ods. 15, čiže podáš dodatočné DPPO 2009, bez priložených výkazov. Ak opravený základ DPPO bol nižší, ako priznaný, tak dodatočné priznanie v súlade s § 17, ods. 29 nepodávaš, ale o tie hodnoty znížiš priamo základ dane za 2010. Teda opravy na 428 a 429 dáš ako pripočítateľné a odpočítateľné do 2010.
Ak účtovnú závierku ešte neschválilo VZ, tak možno účtovníctvo opraviť - prerobiť a podať DDP aj s opravenými výkazmi, potom platia tie. Ale ak závierka /aj zlá/ je schválená, odoslaná do zbierky listín OR a opravená schválená nebola, tak pôvodné účtovníctvo musí zostať v neprerobenej podobe. Prerobiť bokom ho môžeš, ale prípadná daňová kontrola bude zvedavá na pôvodné, ktoré bolo podkladom k priznaniu.
KEJKA
18.12.10,07:11
kvôli kontinuite citujem vybrané častí:

................
chcela by som prerobit učtovníctvo z roku 2009 nakoľko ....... bolo vela konečných zostatkov nespravnych (a tie boli prenesené do 2010)
ak by som to spravila tak potom pri podaní suvahy a VZaS by mi nesedeli čísla v kolonke bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie :( je to velká chyba? .........áno/QUOTE]

[QUOTE=alusa783;1586966].....za rok 2009 sú podané výkazy
učtovníctvo 2009 som nahodila celé od znovu pretože to bolo jednoduchšie ako hladať chyby....................

.....keď máš účtovníctvo celé nahodené a nezmenil sa ti VH pred zdaením, urobíš DPPO, zistíš že sa nezmenil ani po zdanení, čo veru sa mi nechce veriť, tak urobíš iba nové výkazy s aktuálnym dátumom vystavenia a schválenia. To sa však dá len vtedy, ak ešte RUZ2009 nebola schválená a poslaná do zb.listín.....


Neviem, či ak sa zmenili jednotlivé riadky súvahy a výkazu ziskov a strát, ale nezmenil sa výsledok hospodárenia pred zdanením (aspoň predpokladám, že sa nezmenil), ani po zdanení a nie je už možné otvoriť účtovné knihy z dôvodu schválenia účtovnej závierky je možné podať DDP k dani z príjmov s nezmeneným daňovým priznaním......načo by podávala DDP, ak sa nezmenilo?
a opravenou súvahou a výkazom ziskov a strát......ved toto práve znamená, že OTVORILA a zmenila účtovné knihy. Teda ak platí, že RUZ2009 už bola schválená, odovzdaná - nerobí nič. To nanovo nahodené účtovníctvo môže byť použité iba na to, aby vedela porovnať nový a pôvodný stav................


Takže mám 2 možnosti

možem použit to učtovníctvo 2009 ktoré som si nahodila od znovu a podat DDP ako to bolo uvdedené (s rovnakým VH)
.....áno, ak RUZ2009 NEBOLA schválená
.....nie, ak RUZ2009 BOLA schválená

alebo podla zákona o učtovníctve § 16 ods 11 doplniť učtovné zápisy ktoré neboli uvedené v roku 2009 do roku 2010 a potom to uvediem v poznámkach...
predpokladám, že tých doúčtovaní bolo veľa, a už to máš zapracované = môžeš použiť to novonahodené účtovníctvo. Vytlač si obratovú predvahu a porovnáš syntetické účty nového a starého. Ak nájdeš zmenu v syntetike, tak si k tej zmene priprav kópie dokladov, ktoré tú zmenu spôsobili.
potom jedným interným dokladom zaúčtuj rozdiely do roku 2010 napr. s dátumom 1.12.2010 súvzťažne s účtom 428. Píšeš, že HV po zdanení sa ti nemení, v takom prípade by 428 mala byť na konci nulová /dôkaz, že zmeny sú len na súvahových účtoch bez vplyvu na HV/.

zdá sa mi ten 2. spôsob jednoduchší ale skuste mi poradiť ktorý mám zvoliť pretože niektoré zápisy ktoré zabudla nahodiť v roku 2009 sa týkajú aj bločkou a tým padom dph (predchádzajúca kolegyňa robila výkazy na výpočet dph ručne a tam ich zahrnula do výpočtou) ale nenahodila ich do učtovníctva, prípadne tam chýba zaučtovanie PZP, dane z nehnutelnosti a je tam jeden cesták na viac ....(tým pádom keže tam niečo nedala a niečo dala naviac je VH rovnaký aj v skutočnosti).....VH pred alebo po zdanení?
Ak nie je zmena ani v zisku po zdanení, tak už nerobíš nič - máš opravené súvahové účty a o to ti ide, áno?
Lenže podľa predchádzajúceho odseku by to bol zázrak, aby predsa len nejaký vpyv nebol.
.............

Ja sa v súvislosti s otázkou alusy 783 chcem opýtať, ako v roku 2010 účtovať DPH na výstupe, napr.z mája 2009, ktorá sa "zabudla" zaúčtovať, aby som mohol podať DDP k DPH za zdaňovacie obdobie máj 2009 ? Ak sa nezmenil VH pred zdanením, a teda aj ZD,
.....ak sa zabudla zaúčtovať DPH na výstupe, tak sa zabudli zaúčtovať aj výnosy, či?
Dajme tomu, že nezabudli, iba tá DPH chýba, tak potom musela byť pohľadávka=faktúra účtovaná len vo výške ZD DPH, treba doúčtovať k príslušnej faktúre 311/343
nezaúčtované náklady z roku 2009 by sa mali účtovať v roku 2010 ako pripočítateľné položky .....áno
a nezaúčtované výnosy z roku 2009 ako odpočítateľné položky? .....áno
Poprosím niekoho o odpoveď, lebo moje sily na zodpovedanie otázky alusy 783 už nestačia.
v texte.
Zmiešala som príspevky dvoch, ale súvisia a veru mi riadne zamotali hlavu, čo je všetko vo svete účtovníctva a účtovníčok možné.
Adiks
20.12.10,03:17
Ďakujem ti za odpoveď. Chválabohu, nemám takýto problém, chcel som len pomôcť alusy 783, ale precenil som svoje sily. Ale jednu otázku by som ešte mal, aký má potom vôbec význam opravovať chybné účtovné zápisy z roka 2009 v účt.období 2009 ak RÚZ 2009 už bola schválená? Potom ich treba opraviť až v účt.období 2010. Žiadne nové "pomocné účtovníctvo" za rok 2009predsa nepotrebujem, ak chyby opravím až v roku 2010,či ?
Adiks
20.12.10,03:19
kvôli kontinuite citujem vybrané častí:
[QUOTE=alusa783;1586867]................
chcela by som prerobit učtovníctvo z roku 2009 nakoľko ....... bolo vela konečných zostatkov nespravnych (a tie boli prenesené do 2010)
ak by som to spravila tak potom pri podaní suvahy a VZaS by mi nesedeli čísla v kolonke bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie :( je to velká chyba? .........áno/QUOTE]


.....keď máš účtovníctvo celé nahodené a nezmenil sa ti VH pred zdaením, urobíš DPPO, zistíš že sa nezmenil ani po zdanení, čo veru sa mi nechce veriť, tak urobíš iba nové výkazy s aktuálnym dátumom vystavenia a schválenia. To sa však dá len vtedy, ak ešte RUZ2009 nebola schválená a poslaná do zb.listín.....





v texte.
Zmiešala som príspevky dvoch, ale súvisia a veru mi riadne zamotali hlavu, čo je všetko vo svete účtovníctva a účtovníčok možné.
Vo svete účtovníctva, účtovníčok a účtovníkov.
Adiks
20.12.10,03:23
Oprava chýb minulých účtovných období musí zodpovedať zásadám a postupom podľa § 16, ods 9 – 12, ZoÚ, § 59, ods. 13 PÚP a § 17, ods. 15 a 29 ZoDP.
Ak boli v účtovníctve 2009 chyby a bolo urobené nové, do stĺpca bezprostredne predchádzajúceho obdobia za 2010 idú tie údaje, ktoré boli odovzdané na DÚ, čiže tie chybné, aj PS 2010 musia byť tie chybné. Nevadí, že za rok 2009 máš dve účtovníctva, k prípadnej kontrole za rok 2009 predložíš obidve. Hlavné je to nesprávne, ktoré bolo priznané, to druhé správne je len pomocné, na vyčíslenie rozdielov a správnych výsledkov, aj prípadného DDP za 2009. Ale rozdiely medzi chybným a správnym musíš zaúčtovať v súlade s § 16, ods. 9 a 11 ZoÚ aj do roku 2010, náklady na 429, dph k nim na 343, výnosy na 428, dph k nim na 343, v súlade s § 59 ods. 13 PÚP, opravné a dodatočné zápisy v 2010 doložíš kópiami dokladov opravených účtovaní z 2009 .... jasné, že potom aj v poznámkach. Zostatok účtu 343 na konci obdobia, v ktorom boli opravy 2009 sa bude skladať zo sumy bežného obdobia a zo sumy rozdielov DDP DPH za minulé obdobia, ktoré priznáš oddelene za 2009. S ohľadom na opísaný postup pri DPH – ručne počítané a neúčtované, treba zrevidovať aj zostatok 343 k 31.12.2009 – či sedí s priznaním.
Ak opravený základ DPPO bol vyšší, ako priznaný, postupuješ podľa § 17, ods. 15, čiže podáš dodatočné DPPO 2009, bez priložených výkazov. Ak opravený základ DPPO bol nižší, ako priznaný, tak dodatočné priznanie v súlade s § 17, ods. 29 nepodávaš, ale o tie hodnoty znížiš priamo základ dane za 2010. Teda opravy na 428 a 429 dáš ako pripočítateľné a odpočítateľné do 2010.
Ak účtovnú závierku ešte neschválilo VZ, tak možno účtovníctvo opraviť - prerobiť a podať DDP aj s opravenými výkazmi, potom platia tie. Ale ak závierka /aj zlá/ je schválená, odoslaná do zbierky listín OR a opravená schválená nebola, tak pôvodné účtovníctvo musí zostať v neprerobenej podobe. Prerobiť bokom ho môžeš, ale prípadná daňová kontrola bude zvedavá na pôvodné, ktoré bolo podkladom k priznaniu.
Ide o to, že účtovanie za rok 2009 bolo chybné, niektoré veci sa "zabudli" zaúčtovať, ale VH aj základ DPPO sa nezmenil.
a_je_to
21.12.10,22:10
Ide o to, že účtovanie za rok 2009 bolo chybné, niektoré veci sa "zabudli" zaúčtovať, ale VH aj základ DPPO sa nezmenil.

Ale ... toto uvádzaš v príspevku č. 8 Ty sám ...


Neviem, či ak sa zmenili jednotlivé riadky súvahy a výkazu ziskov a strát, ale nezmenil sa výsledok hospodárenia pred zdanením (aspoň predpokladám, že sa nezmenil), ani po zdanení a nie je už možné otvoriť ....

... Alusa to predtým neuvádza, iba prijíma ako navrhnutú alernatívu, v prvej vete svojho príspevku č. 9 .... ktorej zrejme ani sama veľmi nerozumie :


Takže mám 2 možnosti
možem použit to učtovníctvo 2009 ktoré som si nahodila od znovu a podat DDP ako to bolo uvdedené (s rovnakým VH)

alebo podla zákona o učtovníctve § 16 ods 11 doplniť učtovné zápisy ktoré neboli uvedené v roku 2009 do roku 2010 a potom to uvediem v poznámkach...
zdá sa mi ten 2. spôsob jednoduchší ale skuste mi poradiť ktorý mám zvoliť pretože niektoré zápisy ktoré zabudla nahodiť v roku 2009 sa týkajú aj bločkou a tým padom dph (predchádzajúca kolegina robila výkazy na výpočet dph ručne a tam ich zahrnula do výpočtou) ale nenahodila ich do učtovníctva, prípadne tam chýba zaučtovanie PZP, dane z nehnutelnosti a je tam jeden cesták na viac ....(tým pádom keže tam niečo nedala a niečo dala naviac je VH rovnaký aj v skutočnosti)
veeelmi pekne dakujem za radu a ospravedlnujem sa ak mám hlupy problém ale som začiatočník

Podľa tohto popisu som usúdil, že nezmenený HV je veľmi vzácna zhoda alebo skôr Alusina fikcia, ktorú si jej ponúkol ako alternatívu riešenia. Veď to posúď sám, ako tam po zaúčtovaní chýbajúcich dokladov môže byť HV taký istý. A súvahové stavy sa určite zmenili. V svojom príspevku mám aj alternatívu pre nárast, pokles aj bez zmeny HV. Bral som do úvahy aj širšiu použiteľnosť svojho príspevku ... ak sa po riadnom zaúčtovaní ten HV uberie iným smerom, než bol priznaný. Ale ... nič sa nedeje .... ok !
Adiks
21.12.10,22:34
Ale ... toto uvádzaš v príspevku č. 8 Ty sám ...



... Alusa to predtým neuvádza, iba prijíma ako navrhnutú alernatívu, v prvej vete svojho príspevku č. 9 .... ktorej zrejme ani sama veľmi nerozumie :



Podľa tohto popisu som usúdil, že nezmenený HV je veľmi vzácna zhoda alebo skôr Alusina fikcia, ktorú si jej ponúkol ako alternatívu riešenia. Veď to posúď sám, ako tam po zaúčtovaní chýbajúcich dokladov môže byť HV taký istý. A súvahové stavy sa určite zmenili. V svojom príspevku mám aj alternatívu pre nárast, pokles aj bez zmeny HV. Bral som do úvahy aj širšiu použiteľnosť svojho príspevku ... ak sa po riadnom zaúčtovaní ten HV uberie iným smerom, než bol priznaný. Ale ... nič sa nedeje .... ok !
Súhlasím, vystihol si to presne. Nezmenený VH by bola veľká náhoda.