Stui99
26.11.10,21:56
Chcem sa spýtať ako je možné aby niekto postavil dom na cudzom pozemku.
Som vlastníkom parcely na ktorú mam aj vlastnícku listinu. Parcela sa nachádza v intraviláne obce a pri poslednom zisťovaní sme prišli na to že na mojom pozemku je postavený dom. Majiteľka sa chcela formou právnika dohodnúť na odkúpení parcely, avšak nesúhlasila s cenou ktorá predstavuje najnižšiu sadzbu za m2 stavebného pozemku v danej obci. Vie mi niekto poradiť ako mám postupovať a či mám nejaké práva na domáhanie sa danej sumy?

Vďaka
beedo
26.11.10,21:08
Dynamit, dynamit dinamit udelá bum... dynamit, dynamit, dynamit ten zrovná i dum...
arizona
26.11.10,21:28
Mária27
26.11.10,22:07
V prvom rade jej oznám výšku nájomného - trhovú. Nájomná zmluva nemusí byť uzatvorená písomne. Potom si pýtaj bezdôvodné obohatenie za tie roky dozadu, odkedy tam má dom a užívala tvoj pozemok bez právneho dôvodu - za každý rok zvlášť, ak by sa dovolala premlčania, aby ti musela dať aspoň za tri posledné roky.

Ak nebude súhlasiť, upozorni ju na § 135c občianskeho zákonníka, kedy súd môže rozhodnúť o odstránení stavby, prikázaní do tvojho vlastníctva (za odplatu), alebo výnimočne o zriadení odplatného bremena (ako nájom). Návrh petitu dáš ty, súd vychádza z viacerých okolností, pritom nie je dôležité, že dostala stavebné povolenie.

§ 135c (Stavba na cudzom pozemku)
(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").
(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.
(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.
Stui99
29.11.10,11:08
Dakujem za vsetky odpovede pomohli ste mi velmi ;)
ascari
29.11.10,13:02
Hm, netreba sa na vec pozerať tak ostro ako Mária, pohár môže byť poloplný ale aj poloprázdny a stále je to to isté. Ja by som šiel na vec trochu kľudnejšie. To s tým búraním to také jednoduché nie je. :) Mali sme tu 40rokov kedy bolo vlastníctvo potláčané. Mohlo sa stať že ten pozemok Vám bol v minulosti vyvlastnený a MNV povolilo stavbu. Oni si pozemok mohli usporiadať, mali na to dosť času. Samozrejme ak nemajú žiadne doklady tak je to ich problém, nie tvoj.
V ostatnom súhlasím s Máriou, aj čo sa týka nájmu, aj odkúpenia..., cena na odkúpenie podľa VZN obce za m2 je podľa mňa správne rozhodnutie...
jonnie
29.11.10,14:45
Mame obdobny problem...kupili sme dom a ked sme dali premerat pozemok,zistili sme,ze na nasom pozemku si sused postavil hospod.budovy. XX rokov to tak bolo. Aj ustne sa dohodlo,ze sa to papierovo aj financne usporiada...toto sa tahalo cca 2 roky. Upozornovali sme ho,ze to nebude mozne - a aj tak je - museli sme riesit hypo a teraz sa to uz neda s tym hybat. Ci mate niekto skusenost,ze by banka odsuhlasila prevod? Alebo co s tym robit... nam ten pozemok nechyba...ale hypo je na 30 rokov.
Zoltán Kovács
29.11.10,14:49
Mame obdobny problem...kupili sme dom a ked sme dali premerat pozemok,zistili sme,ze na nasom pozemku si sused postavil hospod.budovy. XX rokov to tak bolo. Aj ustne sa dohodlo,ze sa to papierovo aj financne usporiada...toto sa tahalo cca 2 roky. Upozornovali sme ho,ze to nebude mozne - a aj tak je - museli sme riesit hypo a teraz sa to uz neda s tym hybat. Ci mate niekto skusenost,ze by banka odsuhlasila prevod? Alebo co s tym robit... nam ten pozemok nechyba...ale hypo je na 30 rokov.

Ak je určitá časť hypotéky splatená, tak myslím si, že je možné s bankou sa dohodnúť na nižšom ručení. Ak hypo je čerstvá, tak ťažko.

Ak banka bude súhlasiť s nižším ručením, tak asi by sa mal vyhotoviť nový geom.plán, kde sa vytvorí nová parcela. A to sa predá susedovi. Ale to je iba môj laický názor.