TSteinar
28.11.10,11:36
zvazujem taku vec, preco v nasim zemepisnych sirkach nie je mozne nakupit 3 alebo 4 lodne kontajnery, zvarit ich dokopy, zvonku zateplit 10cm polystyrenom a pouzivat ako obytny priestor? ved priecky vo vnutri si clovek da ako chce, okna tiez osadi... co na to legislativa? a psychologicky efekt z tohto byvania nechcem posudzovat, v inych statoch tak bezne byvaju a je to taka lacnejsia alternativa k drahym bytom/domo
220870
28.11.10,10:40
Prečo by sa to nedalo.Aj tu na porade sú na túto tému min 3-4 témy.
http://www.porada.sk/t147084-kupa-montovaneho-rodinneho-domu-do-zahrady-v-o-v.html
tie kontajnery sa tu tiež rozoberali cca.pred rokom.
alltracboy
28.11.10,11:12
naco kupovat kontajnery, ked montovana stavba je lacnejsia. Ak by si mal kontajnery na zahrade tak nepoviem. Byvat mozes aj v stane, len ti to neskolauduju. Ak by si mal deti tak by mohol byt problem.
TSteinar
28.11.10,11:22
montovana stavba je lacnejsia? pod milion bez zakladovej dosky sa neda dostat. kto tvrdi nieco ine, neverim tomu. jedine ak chce stavat uplne sam, pripadne s kamaratmi, ktorym to vrati neskor, ale treba si zratat tu stratu, co clovek nemoze pracovat a nejde mu prijem.
a preco by nebolo mozne skolaudovat taku stavbu? a nechapem tomu problemu, keby boli deti? skodlivost? polystyren by bol z vonkajsej strany, zvnutra by to bolo osetrene natermi a sadrokarton, tak nechapem.

220870, dakujem za temu, pozrel som si ju, ale moc tam k tomu nebolo. pred zadanim temy som skusal aj vyhladavanie a nenasiel som nic. mohol by si ma, prosim ta, odporucit na konkretnu temu, kde sa to preberalo?
220870
28.11.10,11:51
TSteinar
28.11.10,12:15
o firmu nejde, nedaval by som si to nikomu robit, nevidim v tom nic zlozite, aby som to nemohol dat dokopy sam. myslel som temu na porade.
alltracboy
28.11.10,15:33
montovana stavba je lacnejsia? pod milion bez zakladovej dosky sa neda dostat. kto tvrdi nieco ine, neverim tomu.

aha ja som nevedel ze porovnavas lodny kontajner a montovanu vilu. Ja vravim ze montovana buda ala lodny kontajner ta bude stat menej ako samotny lodny kontajner. Obvodova konstrukcia z dreva velkosti kontajnera, vyplnena izolantom. Tie deti som myslel z pohladu socialky. Asi by sa im nepacilo ze mas dieta v zime v stane :D
TSteinar
28.11.10,16:47
no neviem, vezmi si rozmery takeho bezneho 2-izboveho bytu, teda 50m2 a viac. jeden kontajner ma 6x2,5 =15m2, dame dokopy 4, co je 60m2. cena za jeden ked ratam 1000€, tak je 4 tisic + zateplenie, to si nedovolim odhadnut cenu. povedzme 10 000€ aj so zateplenim, zvnutra sadrokarton, nejakou provizornou strechou, kedze ta bude vlastne tvorena samotnym plechom aj. vojdes sa do 10 tisic € pri montovanej stavbe? dost vaham. alebo si to myslel inak?
lapejko
28.11.10,16:54
www.rikostav.sk
alltracboy
28.11.10,17:35
myslim ze ked najdes kontajner v dobrom stave za 1000eur tak to bude skor rarita. Dajme tomu ze najdes, potom platis dopravu. nakladku a vykladku zeriavom cca 1h s presunom cca 100eur a stale je to len 1 plechova bedna 6x2,5x2,5m

drevenny kontajner 6x4x4m to mas 0,8m3 dreva 120x120mm hranol dajme tomu so zavetrenim 1m3 dreva za 220eur s danou+ opláštovanie 128m2 trapezovym plechom 768eur. Ale to som kvoly vypoctom trochu prehnal s rozmermi. takze to mas 1000eur aj so srobami za bednu 6x4x4m.

neda sa to len tak na kolene porovnat. ale logika mi hovori ze zelezo je drahsie ako drevo cize to musi byt lacnejsie. len sa musis tu drevostavbu stavat tak ako kontajner a nie ako montovany dom.
aviator
29.11.10,20:15
Kontajner nepotrebuje základy, montovaný dom áno, to je často obrovský rozdiel z pohľadu legislatívy.
alltracboy
29.11.10,20:59
ked nepotrebuje zaklady kontajner, tak ani montovany kontajner nepotrebuje zaklady
korela
30.11.10,01:31
Možno to niekoho zaujme. Asi v r. 1992 rozpredávali železnice vlakové cisterny a ponúkali obyvateľstvu na použitie v záhradách ako podzemné nádrže. Prešlo to správami v novinách. Zaujímalo by ma, či niekto ponuku využil, neboli drahé, výkopové práce vyšli možno drahšie.mimotemy
Matias.S
30.11.10,06:05
zvazujem taku vec, preco v nasim zemepisnych sirkach nie je mozne nakupit 3 alebo 4 lodne kontajnery, zvarit ich dokopy, zvonku zateplit 10cm polystyrenom a pouzivat ako obytny priestor? ved priecky vo vnutri si clovek da ako chce, okna tiez osadi... co na to legislativa? a psychologicky efekt z tohto byvania nechcem posudzovat, v inych statoch tak bezne byvaju a je to taka lacnejsia alternativa k drahym bytom/domo

Na Slovensku existuje viacero spoločností ponúkajúcich takéto riešenia bývania v kontajneroch a často sa využívajú aj na staveniskách ....
Príklady firiem: Containex, Touax, Neuschwendtner ... je ich dost ;)
jar88
30.11.10,07:04
montovana stavba je lacnejsia? pod milion bez zakladovej dosky sa neda dostat. kto tvrdi nieco ine, neverim tomu. jedine ak chce stavat uplne sam, pripadne s kamaratmi, ktorym to vrati neskor, ale treba si zratat tu stratu, co clovek nemoze pracovat a nejde mu prijem.
a preco by nebolo mozne skolaudovat taku stavbu? a nechapem tomu problemu, keby boli deti? skodlivost? polystyren by bol z vonkajsej strany, zvnutra by to bolo osetrene natermi a sadrokarton, tak nechapem.

220870, dakujem za temu, pozrel som si ju, ale moc tam k tomu nebolo. pred zadanim temy som skusal aj vyhladavanie a nenasiel som nic. mohol by si ma, prosim ta, odporucit na konkretnu temu, kde sa to preberalo?
Ten nápad s kontajnermi je veľmi dobrý, hlavne ak máš svoj pozemok.
Určite nemáš predstavu, že to bude konečné riešenie, ale len prechodné, s výhľadom, že v budúcnosti budeš stavať.
----------------------------------------
Viem si predstaviť pekné bývanie z dvoch takých kontajnerov. Stačilo by ich postaviť na zrovnaný podklad zo zhutneného štrku, vo vzdialenosti 5 až 5,5 metra a medzi nimi vybudovať celo drevenú bunku s rozmerom 5,5 x 6 m.
Určite by to bolo jednoduchšie a zároveň aj lacnejšie, ako izolovať a prerábať kontajneri z vnútra. Kontajneri by tak slúžili ako základ komplexu a na technické a skladovacie účely.
-----------------------------------------
Sám som to jedného času počítal a v najluxusnejšej variante to bolo do 150 tisíc korún, čo je dnešných cca 5000 €.
Ja som to zmákol za 25.000 Kčs, ale mal som kontakty na ČSAD a ČSPD. To znamená, že kontajnery za cenu šrotu a dovoz na miesto za pusinku. Šofér mi to zložil na miesto po ceste pre iný kontajner.
-----------------------------------------------
Využíval som to bývanie pri stavbe domu a nikde som to nemal hlásené.
Na ploche 30 m2 som mal spanie pre celú štvorčlennú rodinu, kúpeľňu so sprchou a dvomi umývadlami, kompletnú kuchyňu s teplou vodou a jedálenským pultom a naviac aj kanceláriu so stolom. (jediný problém - kadibudka na konci pozemku/cca 65 m)
-----------------------------------------------------
V kontajneroch som mal náradie, miešačku, bojler, čerpadlo, hadice, cirkulár, hobľovačku, materiál a podobne. Bola to veľká pohoda, ale susedia sa čudovali načo také zázemie. Podľa nich stačí na stavbu plechová búda s rozmerom 2 x 3 metre. (jasné, že plná bordelu)
Hold, staré myslenie - kto nemá v hlave musí platiť. Dom na hypotéku za 150.000 € a s úrokom za 300.000 €.
jar88
30.11.10,07:08
Na Slovensku existuje viacero spoločností ponúkajúcich takéto riešenia bývania v kontajneroch a často sa využívajú aj na staveniskách ....
Príklady firiem: Containex, Touax, Neuschwendtner ... je ich dost ;)
Máš pravdu, že ich je dosť, ale ani jedna nieje alternatívou na lacnejšie riešenie proti drahým bytom, či domom.
Jeho myšlienka s kontajnerom, to elegantne rieši.
jar88
30.11.10,07:12
zvazujem taku vec, preco v nasim zemepisnych sirkach nie je mozne nakupit 3 alebo 4 lodne kontajnery, zvarit ich dokopy, zvonku zateplit 10cm polystyrenom a pouzivat ako obytny priestor? ved priecky vo vnutri si clovek da ako chce, okna tiez osadi... co na to legislativa? a psychologicky efekt z tohto byvania nechcem posudzovat, v inych statoch tak bezne byvaju a je to taka lacnejsia alternativa k drahym bytom/domo
Ešte jedna otázka.
Máš vlastný pozemok?
Ak áno, tak kde sa nad tým zamýšľaš, myslím lokalitu, nie adresu.
Matias.S
30.11.10,07:25
Máš pravdu, že ich je dosť, ale ani jedna nieje alternatívou na lacnejšie riešenie proti drahým bytom, či domom.
Jeho myšlienka s kontajnerom, to elegantne rieši.
Jasne, že je to dobra myšlienka :rolleyes: ...
Ice dive
30.11.10,07:29
Možno to niekoho zaujme. Asi v r. 1992 rozpredávali železnice vlakové cisterny a ponúkali obyvateľstvu na použitie v záhradách ako podzemné nádrže. Prešlo to správami v novinách. Zaujímalo by ma, či niekto ponuku využil, neboli drahé, výkopové práce vyšli možno drahšie.mimotemy
za mojich mladých študentských čias, keď som chodil brigádovať po stavbách tak jeden majetný občan si takto dve cisterny nechal zakopať pod vilkou a zviedol do nich daždovú vodu zo strechy aby bolo čím polievať trávnik...
cisterny boli za cenu šrotu a zakopanie poriešil bager pri výstavbe... takže to bolo dobre vymyslené... ale osobne ak by som nad takýmto niečim uvažoval tak by som to riešil jedine pri stavbe domu určite by som takýto projekt nerozbiehal pri už postavenom dome...(najmä z dôvodu manipulácie a dopravy tých cisterien...)
a ktovie ako by sa na to dnes pozerali ochranári a rôzne iné organizácie, nakoľko niektorí ľudia takto riešili svoje žumpy pri domoch...
TSteinar
30.11.10,15:27
Ten nápad s kontajnermi je veľmi dobrý, hlavne ak máš svoj pozemok.
Určite nemáš predstavu, že to bude konečné riešenie, ale len prechodné, s výhľadom, že v budúcnosti budeš stavať.
----------------------------------------
Viem si predstaviť pekné bývanie z dvoch takých kontajnerov. Stačilo by ich postaviť na zrovnaný podklad zo zhutneného štrku, vo vzdialenosti 5 až 5,5 metra a medzi nimi vybudovať celo drevenú bunku s rozmerom 5,5 x 6 m.
Určite by to bolo jednoduchšie a zároveň aj lacnejšie, ako izolovať a prerábať kontajneri z vnútra. Kontajneri by tak slúžili ako základ komplexu a na technické a skladovacie účely.
-----------------------------------------
Sám som to jedného času počítal a v najluxusnejšej variante to bolo do 150 tisíc korún, čo je dnešných cca 5000 €.
Ja som to zmákol za 25.000 Kčs, ale mal som kontakty na ČSAD a ČSPD. To znamená, že kontajnery za cenu šrotu a dovoz na miesto za pusinku. Šofér mi to zložil na miesto po ceste pre iný kontajner.
-----------------------------------------------
Využíval som to bývanie pri stavbe domu a nikde som to nemal hlásené.
Na ploche 30 m2 som mal spanie pre celú štvorčlennú rodinu, kúpeľňu so sprchou a dvomi umývadlami, kompletnú kuchyňu s teplou vodou a jedálenským pultom a naviac aj kanceláriu so stolom. (jediný problém - kadibudka na konci pozemku/cca 65 m)
-----------------------------------------------------
V kontajneroch som mal náradie, miešačku, bojler, čerpadlo, hadice, cirkulár, hobľovačku, materiál a podobne. Bola to veľká pohoda, ale susedia sa čudovali načo také zázemie. Podľa nich stačí na stavbu plechová búda s rozmerom 2 x 3 metre. (jasné, že plná bordelu)
Hold, staré myslenie - kto nemá v hlave musí platiť. Dom na hypotéku za 150.000 € a s úrokom za 300.000 €.


tak urcite to pre seba nepovazujem za trvale riesenie, aj ked verim, ze keby sa to zavedie do praxe ako pouzitelne riesenie a kvalitou byvania by to bolo obdobne ako v typickom panelovom dome, tak preco to neponuknut aj ako riesenie byvania pre beznych ludi?
Napad s dvomi kontajnermi viac vzdialenymi od seba tiez nie je zly, ale moja predstava bola vsadit na to, ze sa daju pekne spojit dokopy a tym to je aj pevne.
urcite by bolo super mat podobne kontakty aj teraz a zohnat kontajnery tak lacno, takze kto viete, pomozte ;)

a hej, pozemok by bol - NITRA

zacinam to pomaly zistovat a keby to bolo realne (hlavne z pohladu penazi, lebo ak to ma vyjst draho ako byt/dom, tak je to zbytocne), skusim to postavit. chcel by som tam zaviest normalne inzinierske siete(asi bude treba stavebne povolenie), postavit to na nejake vyvysene stlpiky, aby to nebolo priamo na zemi...
TSteinar
30.11.10,16:00
co mam informacie, tak tieto lodne kontajnery su vyradovane po nejakych 2 - 3 rokoch pouzivania prave pre tuto slanu vodu. ono neznamena, ze tento kontajner je uz poskodeny, asi nejaka norma, ale ide ho lahko osetrit novymi natermi, takisto by nebol priamo vystaveny dalsim vplyvom (dazd, vietor, sneh...) takze neobaval by som sa, ze zhnije :)
alltracboy
30.11.10,18:41
TSteinar, postavis dom z kontajnerov, ktory bude mat cenu len pre teba na rozdiel od murovanej alebo montovanej stavby klasickeho typu aj ked o 500tis drahsiej, ktora sa da v pripade nudze urcite lespie predat ako kontajner. To by chcelo poriadne prepocitat.
TSteinar
01.12.10,12:21
alltracboy, ani nedufam, ze by sa tam stahovala starsia generacia, ti asi zopakuju tvoje slova a proste nedaju dopustit na normalny tehlovy dom. ale verim, ze sa najde plno mladych, ktori chcu niekde zacat a kupovat rovnaky byt (stary) za 50k €, alebo novy s rovnakymi rozmermi, nie medzi prehustenymi barakmi (lebo som nad tym premyslal len ako jednoposchodove) a teda s miestom na parkovanie za 30k €, tak podla mna je to jasne, ktora forma je lepsia. o tom, ci niekto bude riesit, ze to je z kontajnerov, je otazne, pretoze by ich ani z jednej strany nebolo vidiet. mozno to stoji za skusku, naprojektovat, urobit reklamu a podla zaujmu ludi sa uvidi

Pitko-amater, tesi ma, ze niekto, kto sa v tom vyzna, prispel. naozaj by to potrebovalo dodatocne vystuzenie? jednoznacne jedna zo stran by sa rezala, niekde mozno obidve. tento argument som nikde nenasiel, povazoval som to za pevnu konstrukciu.
je za tym vela veci, aby sa to dalo realizovat, ale ked sa to vychyta a pojde to aj s dobrou cenou, tak stale to vidim realne
KEJKA
01.12.10,12:28
my máme domček=zrúcaninku, o ktorú sa roky nikto nestaral. Aj strecha zateká, nie je nikto, kto by to riešil.
Niekde som sa tu dočítala, že aj taký domček je možné upraviť na prijateľné bývanie /kúpeľňa, WC, kuchyňa, voda, elektrina, kúrenie/ za cca 12-14 K€.
Ak by si sa mal rozhodnúť, bol by si za renováciu starého, alebo radšej zbúrať a voliť tie kontajnery?
jar88
01.12.10,16:31
co mam informacie, tak tieto lodne kontajnery su vyradovane po nejakych 2 - 3 rokoch pouzivania prave pre tuto slanu vodu. ono neznamena, ze tento kontajner je uz poskodeny, asi nejaka norma, ale ide ho lahko osetrit novymi natermi, takisto by nebol priamo vystaveny dalsim vplyvom (dazd, vietor, sneh...) takze neobaval by som sa, ze zhnije :)
To že sa vyraďujú veľmi skoro, neznamená že sú na tvoj účel nevhodné, lebo sú už oslabené. V doprave sú určené na nosnosť 20 ton a na prekladiskách sa bežne štosujú na 3 až 4 poschodia.
Naviac v lodnej doprave sa nakladajú aj na 15 poschodí a tam už môže na spodný kontajner pôsobiť váha aj viac, ako 200 ton. To znamená, že každý jeden roh kontajneru, nesie 50 ton a možno aj viac.
---------------------------------------------------
Problém tých kontajnerov bude skôr v rosení. Nikdy sa ti nepodarí ich zaizolovať tak, aby ti niekde z vnútra nevlhli.
(Tým som chcel povedať, že nikdy z toho nebude trvalé riešenie.)
aviator
01.12.10,19:26
alltracboy, ani nedufam, ze by sa tam stahovala starsia generacia, ti asi zopakuju tvoje slova a proste nedaju dopustit na normalny tehlovy dom. ale verim, ze sa najde plno mladych, ktori chcu niekde zacat a kupovat rovnaky byt (stary) za 50k €, alebo novy s rovnakymi rozmermi, nie medzi prehustenymi barakmi (lebo som nad tym premyslal len ako jednoposchodove) a teda s miestom na parkovanie za 30k €, tak podla mna je to jasne, ktora forma je lepsia. o tom, ci niekto bude riesit, ze to je z kontajnerov, je otazne, pretoze by ich ani z jednej strany nebolo vidiet. mozno to stoji za skusku, naprojektovat, urobit reklamu a podla zaujmu ludi sa uvidi

Pitko-amater, tesi ma, ze niekto, kto sa v tom vyzna, prispel. naozaj by to potrebovalo dodatocne vystuzenie? jednoznacne jedna zo stran by sa rezala, niekde mozno obidve. tento argument som nikde nenasiel, povazoval som to za pevnu konstrukciu.
je za tym vela veci, aby sa to dalo realizovat, ale ked sa to vychyta a pojde to aj s dobrou cenou, tak stale to vidim realne

Urob pokus: vezmi krabicu od topánok a skús ju skrútiť, keď má vrchnák a keď nemá-tá bez vrchnáku=ten kontajner bez steny.....
KEJKA
01.12.10,20:06
ak vrchnák nechám a vyrežem len otvor, tak to pevné zostane.
Dva kontajnery spojené a vyrezaný otvor pre dvere..........hm?
TSteinar
01.12.10,21:37
kejka, neviem, tam zavazi asi viac faktorov. opravovat stary dom vyjde draho, ak si to date niekomu spravit. svojpomocne sa to da, ale zase to dlho trva. a treba mysliet aj na vymenu elektroinstalacii, rozvodov... takze toto je zlozita debata.

a teraz sa tu objavuju dva ine nazory. jeden pise o tom, ako kontajner udrzi obrovsku vahu. druhy nazor s krabicou od topanok. nemyslim si, ze by to bolo take kriticke s tym, ze sa vyreze jedna stena. ono tie kontajnery sa nejak spajaju sami o sebe, potom sa este zvaria dokopy. aj keby sa tam pouzije nejaky preklad, co to dodatocne spevni, myslim, ze to bude postacujuce, aj ked to je otazka na statika. to by sa vyriesilo


jar88, fakt si myslis, ze nie je cesta ako vyriesit to vlhnutie? ja neviem, laicky navrh. zvnutra dat 5cm eps s nejakym lepidlom, na to dat paronepriepustnu foliu a na to konstrukciu so sadrokartonom a zateplit vlnou alebo vatou. keby sa praca neodflakne, nemala by sa kadial dostat ta vlhkost do stien, nie?
alltracboy
02.12.10,06:27
zvnutra dat 5cm eps s nejakym lepidlom, na to dat paronepriepustnu foliu a na to konstrukciu so sadrokartonom a zateplit vlnou alebo vatou. keby sa praca neodflakne, nemala by sa kadial dostat ta vlhkost do stien, nie?
nejde o to ci sa dostane vhkost do stien, ale ako dostat vlhkost von. Bud rekuperaciou, alebo spravit zo stien sito (vyvrtanim milionu dier) a zvonku vlnu s odvetranou fasadou.
TSteinar
02.12.10,17:10
pitko, no neviem, keby je to raz urcene ako verejna zastavba viacerych bytov, asi by to nebolo svojpomocne, cize to treba vymysliet tak, aby to nebolo ani financne a ani casovo narocne.

alltracboy, fakt sa v tom asi nevyznam, ale nechapem, ako sa moze ta vlhkost do stien vobec dostat. predstav si skladbu stien, ako som to popisoval. zvonku nejaka omietka alebo cetris, potmo samotny kontajner, cize plech, smerom dovnutra bude lepidlo a na tom 5cm EPS, ktorym sa obalia vsetky steny, paronepriepustna folia kvalitne dana (tu by musel byt doraz na to) a konstrukcia sadrokartonu. pripadne do tej konstrukcie dat nejake ventilatory na fukanie? rekuperaciu asi nie, este stale je velmi draha a pri zvazovani co najnizsich nakladov sa s nou asi neda ratat.
jar88
02.12.10,18:35
pitko, no neviem, keby je to raz urcene ako verejna zastavba viacerych bytov, asi by to nebolo svojpomocne, cize to treba vymysliet tak, aby to nebolo ani financne a ani casovo narocne.

alltracboy, fakt sa v tom asi nevyznam, ale nechapem, ako sa moze ta vlhkost do stien vobec dostat. predstav si skladbu stien, ako som to popisoval. zvonku nejaka omietka alebo cetris, potmo samotny kontajner, cize plech, smerom dovnutra bude lepidlo a na tom 5cm EPS, ktorym sa obalia vsetky steny, paronepriepustna folia kvalitne dana (tu by musel byt doraz na to) a konstrukcia sadrokartonu. pripadne do tej konstrukcie dat nejake ventilatory na fukanie? rekuperaciu asi nie, este stale je velmi draha a pri zvazovani co najnizsich nakladov sa s nou asi neda ratat.
TSteinar, naozaj ti fandím aby sa ti podarilo vyriešiť si to bývanie lacnejšie, ale trvale bývanie z oceľového kontajneru nikdy nebude.
------------------------------------------------------
Ten studený plech bude totiž vždy fungovať, ako kondenzátor na vzdušnú vlhkosť. Zaizolovať sa v žiadnom prípade nedá. Vždy sa nájde trhlinka, zle utesnený spoj a podobné problémy.
Nakoniec, ak by sa ti to aj náhodou podarilo dokonale utesniť, vznikne z toho termoska. Skús si predstaviť, koľko pár vydýcha jeden človek, koľko pary sa uvolní pri zovretí jednej konvice vody, koľko pri jednom sprchovaní atd. Je toho naozaj veľa a pritom nezáleží, či je rosný bod momentálne pred obkladom, alebo za obkladom. Vždy z toho vznikne stuchnutá voda a z nej sa bude šíriť stuchnutý zápach.
---------------------------------------
Viem že som ťa nepotešil, ale je to tak.
(murované je tak či tak najlacnejšie a najkvalitnejšie riešenie) S tým nič nenarobíš. Je to holý fakt.
TSteinar
02.12.10,19:01
nepotesil, ale su to fakty, ktore potrebujem poznat.
v zahranici sa bezne vyuzivaju tieto kontajnery na byvanie, tam ako riesia tieto problemy, nevies?
uvazoval som nad roznymi variantami, ze urobit zeleznu konstrukciu, obalit to hotovymi panelmi (skladba montovaneho domu), ale bude to lacne? neviem, keby bolo, preco by to tak nestavali vsetci? este ma napadla taka vec, urobit konstrukciu, nakupit euro palety, do tych napchat vatu, nejak este dodatocne zateplit a toto pouzit na steny :) asi uz moc fantazirujem, ale ked to tak sledujem, postavit, alebo uz aj kupit hotove byvanie je nerealne pre mnohych ludi a to nemyslim ani na ceny pozemkov
Flinstone
02.12.10,20:02
čítam to od začiatku, ale viac názorov je tu ako to nejde...

http://www.koma-slovakia.sk/site.php

tu je projekcia jednej fy z Nitry, že to ide. Dá sa z toho postaviť čokoľvek a od lodných kontajnerov sa to moc nelíši, len to, že obvodové steny majú tepelnú izoláciu 60mm min.vlnu.
Dom sa dá postaviť na kľúč alebo aj svojpomocne... Podobne kontajnerový dom.
Držím palce a keď bude stáť pricapni pár fotiek
kisko@inmail.sk
02.12.10,20:16
skús vygooglit mobilne domy.určite lepšia možnosť
Flinstone
02.12.10,20:44
ale priestorovo je to malé... najväčšie som videl 4x11 metrov. Super ako chata, prípadne pre jedného, ale rodina potrebuje priestor
TSteinar
02.12.10,22:17
som z Nitry a chystam sa tam ist pozriet, ze ako to maju riesene. som na to zvedavy, tak potom dam vediet

mobilny dom by som nikdy nepovazoval za plnohodnotne a trvale byvanie, takze urcite nie
elkibo
02.12.10,22:56
nepotesil, ale su to fakty, ktore potrebujem poznat.
v zahranici sa bezne vyuzivaju tieto kontajnery na byvanie, tam ako riesia tieto problemy, nevies?
uvazoval som nad roznymi variantami, ze urobit zeleznu konstrukciu, obalit to hotovymi panelmi (skladba montovaneho domu), ale bude to lacne? neviem, keby bolo, preco by to tak nestavali vsetci? este ma napadla taka vec, urobit konstrukciu, nakupit euro palety, do tych napchat vatu, nejak este dodatocne zateplit a toto pouzit na steny :) asi uz moc fantazirujem, ale ked to tak sledujem, postavit, alebo uz aj kupit hotove byvanie je nerealne pre mnohych ludi a to nemyslim ani na ceny pozemkov

Nejako je mi to jedno ale co tu citam o negativach kontajnerov a ako v nich byvat a ze to sa neda a ze murovane je len murovane...
Podla mna sa netreba toho bat. Pokial ide o vlhkost vo vnutri a ze kolko clovek tam nadycha,kolko kanvica da vlhkosti - tak na to jednoduchy recept - bud tam budes mat digestor nad sporakom a ked varis tak ho zapnes, alebo budes vetrat oknom co samozrejme tam tiez budes mat. Zrazanie vody na plechu? To akoze rosny bod? no ked to bude zateplene z vnutra trebars fasadnym polystyrenom hrubky 100mm tak ten ma tepelny odpor 2,55m2K/W a stena z porfixu hrubky 300mm ma tepel. odpor v normalnej prevadzke zhruba 2,20m2K/W. Z toho mi vyplyva ze ked opriem z vonkajsej strany o porfixovu stenu plech tak sa bude rosit. Sprostost ako zimne gumy na kosacku!
Netreba sa bat byvat v kontajnerovych domoch ci uz si ich sami urobite alebo si ch kupite. Ide tu o styl byvania. 50 rocny asi tazko bude prerabat kontajneri na byvanie radsej si postavi dom z tehal, ale mlademu to moze byt jedno. Na splovensku prevlada a je vzity nazor ze dom musi stat na pevnych zakladoch a musi byt z "tehal". Tiez ked sa zacali na slovensku montovat montovane domy tak susedia somrali spoza plota ze pride vietor a dom padne ako z kariet.
Tak hor sa do niecoho noveho!!!
P.S.: sendvicove panely su v zlozeni: plech - PUR pena - plech a montuju sa z nich automobilky , hypermarkety...
mahony1
03.12.10,10:29
čítam to od začiatku, ale viac názorov je tu ako to nejde...

http://www.koma-slovakia.sk/site.php

tu je projekcia jednej fy z Nitry, že to ide. Dá sa z toho postaviť čokoľvek a od lodných kontajnerov sa to moc nelíši, len to, že obvodové steny majú tepelnú izoláciu 60mm min.vlnu.
Dom sa dá postaviť na kľúč alebo aj svojpomocne... Podobne kontajnerový dom.
Držím palce a keď bude stáť pricapni pár fotiek


Pozrel som tu stranku http://www.koma-slovakia.sk/site.php a podla mna to je presne to, o com TSteinar hovori... Podla mna si tym trafil do cierneho.

Odporucam pustit si to video na hlavnej stranke... Som rad, ze taka firma na Slovensku uz existuje.

Pozrite si, co vsetko sa z toho da spravit:
http://www.koma-slovakia.sk/kontajner/news/top/aktuality/
TSteinar
03.12.10,12:04
takze som zistil nejake nove informacie. ZATEPLUJE SA TO ZVONKU! ako dovod bol uvedeny prave ten rosny bod, pretoze ak by sa dalo zateplnie z vnutornej strany, rosny bod by sa posunul a vznikala by plesen. ked sa da zvonku, tento problem nie je.
ceny su dost vysoke pri nizkoenergetickych poziadavkach (trojsklo, 160mm zateplenie steny, 220mm strop...), tym som bol zaskoceny, vychadzalo to 900€/m2. ze pracuju na tom, aby sa to znizilo na 650€/m2, ale stale mam pocit, ze za rovnake peniaze clovek svojpomocne postavi montovany dom.
inak firma Koma sama vyraba tie kontajnery, su pozinkovane... proste maju to prepracovane, ale za dost vysoku cenu.
keby tak existuje lacnejsie riesenie.
a dostal som info, ze v BA je jeden dom takto postaveny a vyuzivany ako trvale riesenie.
jar88
03.12.10,17:29
takze som zistil nejake nove informacie. ZATEPLUJE SA TO ZVONKU! ako dovod bol uvedeny prave ten rosny bod, pretoze ak by sa dalo zateplnie z vnutornej strany, rosny bod by sa posunul a vznikala by plesen. ked sa da zvonku, tento problem nie je.
ceny su dost vysoke pri nizkoenergetickych poziadavkach (trojsklo, 160mm zateplenie steny, 220mm strop...), tym som bol zaskoceny, vychadzalo to 900€/m2. ze pracuju na tom, aby sa to znizilo na 650€/m2, ale stale mam pocit, ze za rovnake peniaze clovek svojpomocne postavi montovany dom.
inak firma Koma sama vyraba tie kontajnery, su pozinkovane... proste maju to prepracovane, ale za dost vysoku cenu.
keby tak existuje lacnejsie riesenie.
a dostal som info, ze v BA je jeden dom takto postaveny a vyuzivany ako trvale riesenie.
Ak to stojí 900 €/m2 tak to nemá žiadny význam.
9 x 3 = 27 m2 provizórneho bývania na 8 rokov za 24.300 €, to je ako nájom za 253 €/mesiac na 96 mesiacov (= 253 x 96 čo je 24.288 €).
To nerátame cenu sieti a nejaké tie betonove základy.
jar88
03.12.10,17:47
Nejako je mi to jedno ale co tu citam o negativach kontajnerov a ako v nich byvat a ze to sa neda a ze murovane je len murovane...
Podla mna sa netreba toho bat. Pokial ide o vlhkost vo vnutri a ze kolko clovek tam nadycha,kolko kanvica da vlhkosti - tak na to jednoduchy recept - bud tam budes mat digestor nad sporakom a ked varis tak ho zapnes, alebo budes vetrat oknom co samozrejme tam tiez budes mat. Zrazanie vody na plechu? To akoze rosny bod? no ked to bude zateplene z vnutra trebars fasadnym polystyrenom hrubky 100mm tak ten ma tepelny odpor 2,55m2K/W a stena z porfixu hrubky 300mm ma tepel. odpor v normalnej prevadzke zhruba 2,20m2K/W. Z toho mi vyplyva ze ked opriem z vonkajsej strany o porfixovu stenu plech tak sa bude rosit. Sprostost ako zimne gumy na kosacku!
Netreba sa bat byvat v kontajnerovych domoch ci uz si ich sami urobite alebo si ch kupite. Ide tu o styl byvania. 50 rocny asi tazko bude prerabat kontajneri na byvanie radsej si postavi dom z tehal, ale mlademu to moze byt jedno. Na splovensku prevlada a je vzity nazor ze dom musi stat na pevnych zakladoch a musi byt z "tehal". Tiez ked sa zacali na slovensku montovat montovane domy tak susedia somrali spoza plota ze pride vietor a dom padne ako z kariet.
Tak hor sa do niecoho noveho!!!
P.S.: sendvicove panely su v zlozeni: plech - PUR pena - plech a montuju sa z nich automobilky , hypermarkety...
Sprostosť ako zimné gumy na kosačku.
Hlavne k tým halám.
Je tam iná kubatúra, nemožno to porovnávať s malým kontajnerom a naviac aj cena kúrenia v takých halách sa má komu naúčtovať.
------------------------------------------------------
No jasné že je pravda, že dom má byť dom a nie papundeklová krabica.
Kedysi sa staval montovaný dom s názvom OKAL. Máš pravdu, že žiaden neodfúklo, ale do tridsiatich rokov každý zhnil a rozpadol sa.
Murované z tých časov sa ešte dnes predávajú za 100 a viac tisíc euro. Koľko by si dnes zaplatil za OKÁL...??
-------------------------------------------------------
Montovaný dom je hlúposť až to mraky hamuje. Zistili to už aj v Amerike a pritom to roky považovali za normálne.
220870
03.12.10,17:53
Tak ako píše jar.Úžitková hodnota takéhoto domu sa nedá porovnávať s murovanou stavbou.Tomu je aj prispôsobená cena týchto domov v USA je sotva tretinová.Slováci musia najskôr vyskúšať na vlastnej koži až potom pochopia.Nedokážeme sa poučiť z chýb iných.
jar88
03.12.10,18:46
Tak ako píše jar.Úžitková hodnota takéhoto domu sa nedá porovnávať s murovanou stavbou.Tomu je aj prispôsobená cena týchto domov v USA je sotva tretinová.Slováci musia najskôr vyskúšať na vlastnej koži až potom pochopia.Nedokážeme sa poučiť z chýb iných.
Presne, ako píšeš. Papundekláč v Kanade stojí niečo cez 60.000 dolárov. Nemyslím tým hotový dom, ale komplet vyrobené dielce vo výrobe, pripravené na odvoz a montáž na mieste.
Chybou našich mladých je, že nevedia normálne a racionálne uvažovať. Dosť dobre nechápu, ako vzniká dom, stavebný pozemok a ako sa spláca tridsaťročná hypotéka. Nevedia si uvedomiť, že ak začnú splácať v dvadsiatich piatich rokoch, skončia v päťdesiatich piatich. Oni asi nechápu, že si takto "preserú" najlepšie roky života.
-----------------------------------------
Škoda rečí, hlavne že vedia, načo sú dobré zimné gumy na kosačku.
-------------------------------------------------------------------
Mám cez päťdesiat, ale ešte dnes by som si vedel poriešiť bývanie za 15 až 20 tisíc euro. Oni musia za 150.000 € a ešte k tomu na hypotéku. No nekopol by si ich do gúl ???
ciners
03.12.10,19:42
Aj dreveny dom je montovany a na Orave, Kysuciach, Terchovej a podobne si nemyslia, ze su to hnile chajdy a sprostosti jak zimne gumy na kosacku. Vsetko sa da odborne spravit, aj ten kontajner.
jar88
04.12.10,06:19
Aj dreveny dom je montovany a na Orave, Kysuciach, Terchovej a podobne si nemyslia, ze su to hnile chajdy a sprostosti jak zimne gumy na kosacku. Vsetko sa da odborne spravit, aj ten kontajner.
Dúfam, že nechceš porovnávať klasickú drevenicu na kamenných základoch s otvorenou, hlinenou podlahou s dokonale vetranou strechou a stropom dokonale zatepleným senom s terajšími montovanými domami. O plechovom a igelitovom sa vyjadrovať nemienim.
----------------------------------------------------------------------
Možno si to neuvedomuješ, ale klasická drevenica nie je kosačka so zimnými gumami.
....................................
Skús dať na drevenicu plechovú strechu, vybetonuj podlahy, namontuj si do nej sprchový kút a dobre ju zaizoluj polystyrénom.
Hlavne mi sem napíš, ako sa to dá "odborne spraviť".
TSteinar
04.12.10,06:35
jar88, co tak dat nejaky typ, ako postavit za 15 - 20 tisic € slusne byvanie. ale nie svojpomocne, ono je to pekne, ze starsia generacia ovlada remeslo, ale mladi si sam nepostavi, takze skus.
mne by sa pacila myslienka, ze kontajnerovy byt vo velkosti 60m2 by vysiel na nejakych 25 tisic € v standarde. mladi tam pobudnu 5 rokov, kym nasporia na normalnejsi byt, potom predaju za 23 tisic € dalsim mladym. neviem si predstavit, ze to bude tolko stracat na hodnote, kym to bude normalne uzivatelne (tym rozumej, ze nebudu plesnive steny, bude to tesnit, kurit, tiect voda...) a ze sa to o 30 rokov rozpadne? no budis, ti posledni to kupia za 10 tisic, douzivaju to a koniec. ja neocakavam, ze taketo byvanie bude mat drziacu sa hodnotu a takisto by som nechcel presiahnut milion za obstaranie na trhu. co myslis?
jar88
04.12.10,07:22
jar88, co tak dat nejaky typ, ako postavit za 15 - 20 tisic € slusne byvanie. ale nie svojpomocne, ono je to pekne, ze starsia generacia ovlada remeslo, ale mladi si sam nepostavi, takze skus.
mne by sa pacila myslienka, ze kontajnerovy byt vo velkosti 60m2 by vysiel na nejakych 25 tisic € v standarde. mladi tam pobudnu 5 rokov, kym nasporia na normalnejsi byt, potom predaju za 23 tisic € dalsim mladym. neviem si predstavit, ze to bude tolko stracat na hodnote, kym to bude normalne uzivatelne (tym rozumej, ze nebudu plesnive steny, bude to tesnit, kurit, tiect voda...) a ze sa to o 30 rokov rozpadne? no budis, ti posledni to kupia za 10 tisic, douzivaju to a koniec. ja neocakavam, ze taketo byvanie bude mat drziacu sa hodnotu a takisto by som nechcel presiahnut milion za obstaranie na trhu. co myslis?
Dobre napíšem, ale až po obede. Teraz mám niečo v meste.
Ale k tomu, že to musí kúriť a tiecť voda ti napíšem hneď.
-------------------------------------------------------
Ak tam má tiecť voda a má to aj kúriť a má to byť vlastne trvalo obývateľné, potrebuje to jednu základnú vec a tou sú kompletné siete.
Tak že celé sa to musí začať sieťami a aby boli finančne dostupné, treba čo najviac účastníkov.
220870
04.12.10,08:31
Aj dreveny dom je montovany a na Orave, Kysuciach, Terchovej a podobne si nemyslia, ze su to hnile chajdy a sprostosti jak zimne gumy na kosacku. Vsetko sa da odborne spravit, aj ten kontajner.
Myslel som to trochu inak.Presnejšie by bolo pýtať sa otázkou.Prečo sú Slováci ochotný zaplatiť za drevodom( z OSB dosiek a pod .) cca toľko čo za murovaný?Kde majú rozum a ako ho používajú?Ke ď sú toto ochotný zaplatiť.Písal som to tu na porade ,už viackrát.Nemám nič proti tomu ,že sa tu takéto domy stavajú.Je to dobrá konkurencia pre murované stavby .Svojim spôsobom ,trochu držia murované stavby cenami pri zemi.Nemám nič proti ,ale cena takéhoto domu v porovnaní s murovanou stavbou by mala byť sotva polovičná.Preto že úžitková hodnota je tiež sotva polovičná.V tej "amerike" to tak je.Oni chápu ,že dom zbitý pár klincami ,začne po pár rokoch vŕzgať ,hniť,možno sa sa do stien nasťahujú chrobáky hlodavce.Dá sa to zbúchať za pár dní vo fabrike ,preto to je to v porovnaní s murovanou stavbou lacné .Pretože je to svojim spôsobom rýchloobrátkový tovar.V USA sa tieto domy začali stavať pre menej majetné skupiny obyvateľstva.Boli menej náročný na kvalitu za nižšiu cenu.Boli a sú tam veľmi lacné pozemky tak mohli stavať grndiózne širokánske ulice domčeky na obrovských pozemkoch.U nás "komači" v tej istej dobe začali stavať činžiakové byty.V tom je rozdiel.Američan kúpi ,pozemok za zlomok ceny stavby ,u nás stojí pozemok tretinu ceny stavby.
Preto ma zaujala aj táto téma ktorú založil TSteinar.On hľadá spôsob ,ako bývať čo najlacnejšie.Spôsob ako sa vyhnúť činžiaku ,asi mu to vadí podobne ,ako aj mne.Byty sú nenormále predražené.Kamarát dal v BA za 3i na Vajnorskej 4,5mil SKK.Za to sa o podobnej výmere m2 dajú postaviť dva RD.
ciners
04.12.10,10:31
Problem je, ze u nas je ten drevodom este drahsi ako murovany, lebo je to "in". A ludia si zaplatia, lebo chcu byt ini. To mas ako s autami, kupia na leasing BMW, ledva ho splaca, ale hlavne ze je iny ako sused.
ciners
04.12.10,10:33
Dúfam, že nechceš porovnávať klasickú drevenicu na kamenných základoch s otvorenou, hlinenou podlahou s dokonale vetranou strechou a stropom dokonale zatepleným senom s terajšími montovanými domami. O plechovom a igelitovom sa vyjadrovať nemienim.
----------------------------------------------------------------------
Možno si to neuvedomuješ, ale klasická drevenica nie je kosačka so zimnými gumami.
....................................
Skús dať na drevenicu plechovú strechu, vybetonuj podlahy, namontuj si do nej sprchový kút a dobre ju zaizoluj polystyrénom.
Hlavne mi sem napíš, ako sa to dá "odborne spraviť".

Jar88, ja viem, ze Ty si vzdy naj odbornik, ale ubezpecujem Ta, ze v tomto fachu som lepsi, takze hadat sa nebudem, nema to vyznam.
jar88
05.12.10,06:49
Jar88, ja viem, ze Ty si vzdy naj odbornik, ale ubezpecujem Ta, ze v tomto fachu som lepsi, takze hadat sa nebudem, nema to vyznam.
No tak na projektovanie ITONGu, možno si "fachman",
ale určite si neriešil toľko konkrétnych problémov vo firmách zaoberajúcich sa výrobou montovaných domov, ako ja.
Nepasujem sa na fachmana, ale tu si sa kopol rovnako, ako pri tom BMW a aj pri tom, že montovaný dom si ľudia kupujú, aby boli "IN".
Montovaný dom má svoje výhody, ale je jasné, že ty o nich nič nevieš.
Rovnako aj to BMW má niečo o čom nevieš, alebo pre teba nemá cenu, ale sú ľudia, pre ktorých iné auto nemá žiadnu cenu.
-----------------------------------------------------
Jednoducho povedané, sme rôzni a máme rôzne záujmy.
alltracboy
05.12.10,08:22
montovany dom ma len jednu vyhodu, a to tu ze ho postavia komplet za kratky cas. Sef taky dom ma, zatial sa sice tvari ze je ok, ale uz tam treba klimu, rekuperaciu, zaluzie kvoly prehrievaniu, pri silnom vetre maju pocit ze im odleti strecha atd.. A to nieje ziadna lacna budka do dvoch mega.
ciners
05.12.10,09:18
No tak na projektovanie ITONGu, možno si "fachman",
ale určite si neriešil toľko konkrétnych problémov vo firmách zaoberajúcich sa výrobou montovaných domov, ako ja.
Nepasujem sa na fachmana, ale tu si sa kopol rovnako, ako pri tom BMW a aj pri tom, že montovaný dom si ľudia kupujú, aby boli "IN".
Montovaný dom má svoje výhody, ale je jasné, že ty o nich nič nevieš.
Rovnako aj to BMW má niečo o čom nevieš, alebo pre teba nemá cenu, ale sú ľudia, pre ktorých iné auto nemá žiadnu cenu.
-----------------------------------------------------
Jednoducho povedané, sme rôzni a máme rôzne záujmy.

To bolo vsetko?
Uz si tu bol fachman na projekciu, kde si chcel za 5€ nakupit autocady.
Uz si za 15000€ vyriesil otazku byvania.
Dnes si fachman na montovane domy, pri tvojom veku cez 50 rokov asi o tych novych vies tolko co o okaloch.
A pocuj. Preco si vlastne nezalozis poradnu, kde budes mladych ucit ako za 15000€ byvat? Hned ti dam na ruku 1000€, ked mi povies ako na to, oplati sa mi to.
Citali sme tu uz po tebe kopu fantasmagorii, neviem v akom storoci zijes, ale rad by som za 15000€ byval v Trnavskom kraji, Bratislavsky nepotrebujem.
Zil som 9 rokov v Bratislave, viem preco si ludia kupuju BMW a urcite nie kvoli spotrebe 4,2l/100km. Odisiel som trosku na zapad a vidim, ze tu BMW nie je "in" preto, preco je "in" na Slovensku.
My si tu na poradu chodime pomahat, ak si si nevsimol. Tvoje rady ako mladych nakopat do gul, take vyplujeme vsetci po 6 pivach. Pripominas mi svokra, kopa reci a skutek utek. Ani len si zadavatelovi temy nebol schopny povedat, ako za tych 15000€ splasi byvanie.
jar88
05.12.10,09:34
To bolo vsetko?
Uz si tu bol fachman na projekciu, kde si chcel za 5€ nakupit autocady.
Uz si za 15000€ vyriesil otazku byvania.
Dnes si fachman na montovane domy, pri tvojom veku cez 50 rokov asi o tych novych vies tolko co o okaloch.
A pocuj. Preco si vlastne nezalozis poradnu, kde budes mladych ucit ako za 15000€ byvat? Hned ti dam na ruku 1000€, ked mi povies ako na to, oplati sa mi to.
Citali sme tu uz po tebe kopu fantasmagorii, neviem v akom storoci zijes, ale rad by som za 15000€ byval v Trnavskom kraji, Bratislavsky nepotrebujem.
Zil som 9 rokov v Bratislave, viem preco si ludia kupuju BMW a urcite nie kvoli spotrebe 4,2l/100km. Odisiel som trosku na zapad a vidim, ze tu BMW nie je "in" preto, preco je "in" na Slovensku.
My si tu na poradu chodime pomahat, ak si si nevsimol. Tvoje rady ako mladych nakopat do gul, take vyplujeme vsetci po 6 pivach. Pripominas mi svokra, kopa reci a skutek utek. Ani len si zadavatelovi temy nebol schopny povedat, ako za tych 15000€ splasi byvanie.
Len malý dotaz, nech sa tu veľmi nerozpisujem.
Ten tvoj svokor je originál - trnavák ???
Ešte by ma zaujímalo aj to, či si aj ty originál, alebo len prisťahovaný.
---------------
Neskôr ti napíšem aj o tých domoch, nech aspoň niečo poriadne vieš.
O autách a blavákoch ti písať nebudem.
-------------------------------------------------
Doplním:
Mohol by si oživiť tu tému o projektovaní rodinných domov, s prívlastkom - projektovanie, ako umelecká činnosť. (veď naprojektovať dom je umenie - či nie...???) Za 800 € umelec predsa nepracuje.
TSteinar
05.12.10,10:15
220870, preco myslis, ze montovany dom ma polovicnu hodnotu? neviem, ci rozlisujes medzi panelmi vyrabanymi vo fabrike, alebo v stavbe robenej priamo na stavenisku, ale nemyslim si, ze ta hodnota az o tolko nizsia. beriem, ze montovany dom by mal mat nejaku usporu voci murovanemu domu, aj ked ako protihodnota je, ze v montovanom dome je vyborna klima a drevo je skvely stavebny material.
zase som rad, ze sa zhodneme v nazore na byvanie v panelaku, to je proste otras, ludia vedla sa vecer LEN rozpravaju a je to pocut, nad nami chodia po dlazbe, je to pocut, cista kralikaren a v BA kraji za neuveritelne ceny, preto najlepsie vymysliet nejaky lacny stavebny system a kludne by to bolo situovane aj za mesto, kde su lacnejsie pozemky. vacsina kto tam pojde, nech rata s dopravou vlastnym autom a casom by tam sa tam mohla zaviest verejna doprava, ktora bude chodit vzdy rano v bezny cas pred pracou a potom kazdu hodinu? na dedine to je obdobne.

alltracboy, no neviem ako je to u toho sefa, ale to o com pises, tak inde som nepocul. je na internete viac blogov o stavbe (aj Tomas G, ktory si ho sam projektoval) a nespominaju to. ale vsetci si to nedavali z predpripravenych panelov, ale stavali rovno na stavbe. System nepouzili ten "americky", ale hrubsie rozmery uz len kvoli pocitu. klima je o komforte, rovnako ako rekuperacia. v povodnom byte v panelaku na slnecnej strane byva 27 stupnov pocas dna, niekedy aj o trosku viac a preziva sa. ked bude pravidelne vetrat, ma postavene v interieri nejake tehlove steny, moze aj vetrat. teplo sa udrzi na tych tehlach a zaroven sa aj rychlo vykuri cely dom od kurenia. zaluzie treba aj na beznom dome, ak nechces prehrievat interier v lete.

montovane domy by som uzatvoril tym, ze isiel by som do toho, keby je stavba aspon o 15% lacnejsia oproti murovanej. ale porovnatelne s podielom na praci. ak mi ma montovany dom postavit partia z vychodu, tak aj murovany si dam postavit partii. a ja si myslim, ze je to realne s tou cenou, usetri sa na zakladoch (mozes pouzit len podlozenie domu, ani nie zaklady), na case. postupne pride setrenie aj na uzivani, takze montovany dom ma hodnotu, uvidime ako na tom bude o 30 rokov, ale nikto ho nestavia s tym, ze o 30 rokov s tym urobi biznis a preda ho este drahsie :cool:

ciners, vyriesime v tejto teme ako postavit kvalitne dom z tych kontajnerov a bude to realne niekde na okrajovej casti trnavy :D
ciners
05.12.10,11:27
Len malý dotaz, nech sa tu veľmi nerozpisujem.
Ten tvoj svokor je originál - trnavák ???
Ešte by ma zaujímalo aj to, či si aj ty originál, alebo len prisťahovaný.
---------------
Neskôr ti napíšem aj o tých domoch, nech aspoň niečo poriadne vieš.
O autách a blavákoch ti písať nebudem.
-------------------------------------------------
Doplním:
Mohol by si oživiť tu tému o projektovaní rodinných domov, s prívlastkom - projektovanie, ako umelecká činnosť. (veď naprojektovať dom je umenie - či nie...???) Za 800 € umelec predsa nepracuje.

Chcem pocut, ako za 15000€ budu mladi byvat a nie ako im nakopat gule.
Blavaci...joj tod vyhodniarsky komplex si tu ktosi vybija?
jar88
05.12.10,11:52
220870, preco myslis, ze montovany dom ma polovicnu hodnotu? neviem, ci rozlisujes medzi panelmi vyrabanymi vo fabrike, alebo v stavbe robenej priamo na stavenisku, ale nemyslim si, ze ta hodnota az o tolko nizsia. beriem, ze montovany dom by mal mat nejaku usporu voci murovanemu domu, aj ked ako protihodnota je, ze v montovanom dome je vyborna klima a drevo je skvely stavebny material.
zase som rad, ze sa zhodneme v nazore na byvanie v panelaku, to je proste otras, ludia vedla sa vecer LEN rozpravaju a je to pocut, nad nami chodia po dlazbe, je to pocut, cista kralikaren a v BA kraji za neuveritelne ceny, preto najlepsie vymysliet nejaky lacny stavebny system a kludne by to bolo situovane aj za mesto, kde su lacnejsie pozemky. vacsina kto tam pojde, nech rata s dopravou vlastnym autom a casom by tam sa tam mohla zaviest verejna doprava, ktora bude chodit vzdy rano v bezny cas pred pracou a potom kazdu hodinu? na dedine to je obdobne.

alltracboy, no neviem ako je to u toho sefa, ale to o com pises, tak inde som nepocul. je na internete viac blogov o stavbe (aj Tomas G, ktory si ho sam projektoval) a nespominaju to. ale vsetci si to nedavali z predpripravenych panelov, ale stavali rovno na stavbe. System nepouzili ten "americky", ale hrubsie rozmery uz len kvoli pocitu. klima je o komforte, rovnako ako rekuperacia. v povodnom byte v panelaku na slnecnej strane byva 27 stupnov pocas dna, niekedy aj o trosku viac a preziva sa. ked bude pravidelne vetrat, ma postavene v interieri nejake tehlove steny, moze aj vetrat. teplo sa udrzi na tych tehlach a zaroven sa aj rychlo vykuri cely dom od kurenia. zaluzie treba aj na beznom dome, ak nechces prehrievat interier v lete.

montovane domy by som uzatvoril tym, ze isiel by som do toho, keby je stavba aspon o 15% lacnejsia oproti murovanej. ale porovnatelne s podielom na praci. ak mi ma montovany dom postavit partia z vychodu, tak aj murovany si dam postavit partii. a ja si myslim, ze je to realne s tou cenou, usetri sa na zakladoch (mozes pouzit len podlozenie domu, ani nie zaklady), na case. postupne pride setrenie aj na uzivani, takze montovany dom ma hodnotu, uvidime ako na tom bude o 30 rokov, ale nikto ho nestavia s tym, ze o 30 rokov s tym urobi biznis a preda ho este drahsie :cool:

ciners, vyriesime v tejto teme ako postavit kvalitne dom z tych kontajnerov a bude to realne niekde na okrajovej casti trnavy :D
Čo sa týka ceny vo výrobe, že je vysoká, tak k tomu len jedno. Vo firmách, ktoré sú zamerané na výrobu montovaných domov, majú všetko tak dokonale zmáknuté, že hotový dom ich nestojí viac, ako keby si nakúpil použitý materiál na konkrétny dom v Baumaxe. Všetko nad tú sumu je obchodná prirážka firmy.
Čo sa týka tých problémov v panelákoch, ako že čo všetko je počuť a tak ďalej, je len zanedbateľná čerešnička na torte. V panelákoch je podstatne viac a podstatnejších problémov. Spoločné hospodárenie, kúrenie a všetko čo podmieňuje zákon 182 zz.
No a čo sa týka tých lacnejších pozemkov za mestom, tak to ťa tu na porade veľmi rýchlo vyvedú z omylu. Pekne ťa oboznámia, že stavať za mestom sa nesmie, lebo....lebo...a ak to nieje stavebné, tak na to zabudni.
Stavebný pozemok je len ten, ktorý stojí 80 € a cez to podľa našich poraďákov nejde vlak.
No a čo sa týka ciners-a, tak s ním na niečo "lacnejšie" zabudni. On je zastánca N1, že predsa za kvalitu sa platí, aj keby na chlieb nebolo. Ak je niečo lacnejšie, tak je to vlastne pod cenu a to je určite nejaký brak.
jar88
05.12.10,11:56
Chcem pocut, ako za 15000€ budu mladi byvat a nie ako im nakopat gule.
Blavaci...joj tod vyhodniarsky komplex si tu ktosi vybija?
Zrovna teba budem poúčať. :---
Veď ty to nepotrebuješ. Ty máš iné krédo.
ciners
05.12.10,12:27
No a čo sa týka ciners-a, tak s ním na niečo "lacnejšie" zabudni. On je zastánca N1, že predsa za kvalitu sa platí, aj keby na chlieb nebolo. Ak je niečo lacnejšie, tak je to vlastne pod cenu a to je určite nejaký brak.

Ano, za kvalitu sa plati a ked na to nemam, tak si kupim to, naco mam.
Lacnejsie? Myslis tych stavarov a projektantov, co robia za 5€ a nakoniec clovek zisti, ze nepaltia odvody? Takym maju ti poctivi ako konkurovat? Tiez som sa cudoval, ako to robia, ze kreslia skoro zadarmo, az ked som ich par spoznal a odvody do socialnej poistovne a zdravotky ich moc netankuju. Dlh socialnej poistovni15000€, znamy projektant, co kresli za 5€, takemu konkuruj mudrlant. Za tych 15000€ mas to tvoje byvanie,tak asi je to dost.
Flinstone
05.12.10,12:30
páni, mňa táto téma celkom zaujala a myslel som, že tu nájdem nápady ako to ide a nie ako sa to nedá. Vaša osobná vojna tu zabrala minimálne jednú stranu. Ako však posunula tému?

P.S. Mám dom, ale už som bol aj v situácii, že sa mi pozdávala myšlienka na mobidom. Takže ak by mal byť kontajner relatívne dostupnou alternatívou, prijal by som aj poschodový kontajner s garážou.
ciners
05.12.10,12:45
páni, mňa táto téma celkom zaujala a myslel som, že tu nájdem nápady ako to ide a nie ako sa to nedá. Vaša osobná vojna tu zabrala minimálne jednú stranu. Ako však posunula tému?

P.S. Mám dom, ale už som bol aj v situácii, že sa mi pozdávala myšlienka na mobidom. Takže ak by mal byť kontajner relatívne dostupnou alternatívou, prijal by som aj poschodový kontajner s garážou.

mimotemy
Ale ved tema je uz poriesena :)
Montovane domy nie, lebo su zle a murovane tiez nie, lebo Ta Pur nakope do guli:D
CodeLee
05.12.10,13:43
diskusia sa zmenila na "flame war" :-)

vratil by som sa k povodnej myslienke. Kontajnery by boli perfektne byvanie, ale iba docasne. V skutocnosti je tema o tom ako sa da postavit byvanie za napr. 15000 euro, a co sa za tuto cenu este da postavit.

Myslim ze sa zhodneme na tom ze jedina moznost je stavat to svojpomocne a postupne, ako clovek naspori peniaze. Hypoteka nieje cesta, rovnako ani dat to zmontovat do fabriky, alebo platit firmu s celym aparatom. To treba prenechat tym co na to maju.


Preto by som sa rad spytal ludi z tohoto fora, ci niekto vie KONKRETNE poradit akym sposobom je mozne co NAJLACNEJSIE postavit svojpomocne murovany dom (prosim nie rady typu svokor mi vybavi zlavu na heluz 40%, svokra zozene beton za 30 euro kubik)

Nieje nutne napr. dom hned zateplovat, takisto podkrovie sa da dorobit neskor ked sa nesporia peniaze.

Uz som sa zmieril s tym ze najefektivnejsi typ domu je "chalupka", cize nijake rovne strechy a velke presklene casti.
TSteinar
05.12.10,13:58
je pravda, ze tema je uz uplne mimo, ale tu sa asi nenajde odbornik, co na to da dostatocnu odpoved, cize asi uzavrete.
ked chces odpoved, ako za lacno postavit dom, je tu moznost - http://svepomocidomek.websnadno.cz/Uvod.html
mojou radou by asi bolo nastudovanie si slamenych domov. asi ten dom neskolaudujes, co je jediny problem, ale inak je to za lacno a je to dobre byvanie, na internete je o tom dost popisane.

jar88, tak chcel si dat navrh na postavenie lacneho byvania, vyskusaj teda. teraz ti to nechcem komplikovat, ale v dnesnej dobe drahych energii a casom este drahsich, by som neisiel daleko od parametrov nizkoenergetickeho domu. pretoze platit nehorazne peniaze za plyn, ci elektrinu, nie je ta spravna cesta podla mna. a co je dalsia vec, nie svojpomocne. malo mladych ludi ovlada remeslo, aby boli schopni postavit sami. cize nejakymi zivnostnikmi povedzme;)
220870
05.12.10,14:05
Touto myšlinkou sa už dávnejšie zaoberám aj ja.Práve na tých "drobnostiach" sa dá najviac ušetriť.
Najväčší problém vidím v tom ,že.Podfinancovaná slovač niečo vidí u tej bohatšej skupiny a hneď to chce mať.Načo podlahovka načo najdrahší obklad,predražené vodovodné batérie, čačky na fasádach atd atd.Úplne sa prestalo stavať jednoducho z rozumom.Kdesi som čítal ,že Kanadania sa sťahujú do iného domu v priemere každých 5 rokov.Nebolo tam vysvetlené prečo.Možno to bude tým ,že si najskôr zadovážia malý lacný domček(drevennú búdu) bez prepichu.Keď sa trochu zmôžu kúpia väčší ,potom ten najväčší atd....hrad.....Ja tie domy staviam a vôbec nerozumiem ľuďom čo nemajú peniaze a začnú stavať obrovskú barabizňu ,sú ochotný sa preto zadĺžiť na celý život(takýto dom sa potom ťažko predáva ).Veď postavím malý dvoj izbový 70-80m2,keď sa tam nebudem mestiť ,kúpim väčší ,malý predám,alebo postavím tak aby sa dalo pristaviť ,keď budú "bubáky".;).Chceme mať všetko a hneď.:mad:
220870
05.12.10,14:11
je pravda, ze tema je uz uplne mimo, ale tu sa asi nenajde odbornik, co na to da dostatocnu odpoved, cize asi uzavrete.
ked chces odpoved, ako za lacno postavit dom, je tu moznost - http://svepomocidomek.websnadno.cz/Uvod.html
mojou radou by asi bolo nastudovanie si slamenych domov. asi ten dom neskolaudujes, co je jediny problem, ale inak je to za lacno a je to dobre byvanie, na internete je o tom dost popisane.

jar88, tak chcel si dat navrh na postavenie lacneho byvania, vyskusaj teda. teraz ti to nechcem komplikovat, ale v dnesnej dobe drahych energii a casom este drahsich, by som neisiel daleko od parametrov nizkoenergetickeho domu. pretoze platit nehorazne peniaze za plyn, ci elektrinu, nie je ta spravna cesta podla mna. a co je dalsia vec, nie svojpomocne. malo mladych ludi ovlada remeslo, aby boli schopni postavit sami. cize nejakymi zivnostnikmi povedzme;)
Nevýhoda tých slamenných je v tom že neustále pracujú.Praskajú múry,je to veľmi háklivé na vzdušnú vlhkosť.Neverte tomu že je to lacné.Iné je urobiť dom za 100 000 SKK a bývať v ňom bez opráv týždeň a iné postaviť za milion a mať pokoj.
TSteinar
05.12.10,14:15
az tolko som sa nevenoval tym slamenym domom, myslim, ze ich este nie je vela postavenych, ale je to zaujimava alternativa pre toho, co je zrucny a chce si to skusit. keby mam volny pozemok a chut stavat, tak to vyskusam. materialy su pomerne lacne, cize mozno by to nebolo ani tych 3 tisic €, a ked to nevyjde, tak :confused: no co, nevyslo :)
220870
05.12.10,14:25
Kde ušetríte na takom dome.V podstate len na obvodovom murive.Čo ušetrite na murive musíte investovať do požiarnej bezpečnosti.Inštalácie a strecha sa tým trochu predražia.Podľa mňa je to neefektívne stavanie.Veľmi rizikové na tú vodu.Slama ak zvlhne začne hniť a to môže byť kameň úrazu takého domu.Stavebníctvo sa celé tisícročia snaží ochraniť nosné prvky stavieb základy obvodové múry krovy pred poveternostnými vlpyvmi,tak aby tieto prvky neboli narušené.Urobiť nosný prvok zo slamy je podľa mňa len výstrelok doby.
TSteinar
05.12.10,14:44
a myslis teda, ze existuje nejaky system, ktory sa da pouzit komercne a bude to lacne?
CodeLee
05.12.10,14:46
je pravda, ze tema je uz uplne mimo, ale tu sa asi nenajde odbornik, co na to da dostatocnu odpoved, cize asi uzavrete.
ked chces odpoved, ako za lacno postavit dom, je tu moznost - http://svepomocidomek.websnadno.cz/Uvod.html


keby pouzil na obvodove murivo tehlu, zateplil zvonka min. vlnou, na strechu betonovu krytinu a spravil podkrovie tak by sa dostal k tomu co mam momentalne v hlave :-)
jar88
08.12.10,10:56
ked chces odpoved, ako za lacno postavit dom, je tu moznost - http://svepomocidomek.websnadno.cz/Uvod.html


jar88, tak chcel si dat navrh na postavenie lacneho byvania, vyskusaj teda. teraz ti to nechcem komplikovat, ale v dnesnej dobe drahych energii a casom este drahsich, by som neisiel daleko od parametrov nizkoenergetickeho domu. pretoze platit nehorazne peniaze za plyn, ci elektrinu, nie je ta spravna cesta podla mna. a co je dalsia vec, nie svojpomocne. malo mladych ludi ovlada remeslo, aby boli schopni postavit sami. cize nejakymi zivnostnikmi povedzme;)
Nemám až takú lacnú predstavu, ako realizoval pán Barták. On to pojal ako stavebnú búdu a naviac budoval to sám. Myslím tým hlavne to sám, ako jediný stavebník, jednej stavby.
Ak by sa do toho pustilo viac stavebníkov, nie penzistov, ale mladých chlapov, dostali by sa s dobrým projektom, aj na 10.000 €. Jasné že bez pozemku a bez kanalizácie (prípadne žumpy). On tiež do ceny nerátal cenu pozemku a na kanalizáciu (2,5 či 3 metre PVC) rátal čosi menej, ako 100 €.
--------------------------------------------
ciners mi trochu pripomenul debatu o cenách projektov za 5 €
http://www.porada.sk/t121149-p9-projekt-rodinneho-domu.html
tak som si ju znova prebehol.
Pritom som narazil aj na tému o stavbe domu za milión.
http://www.porada.sk/t108466-p2-dom-za-milion.html
Po viac ako roku (29.3.2009) je to zaujímavé čítanie. Vtedy nikto nebol ochotný, ani len pripustiť, že by sa to niekedy dalo realizovať za 33.000 €. Vraj ani len materiál na stavbu domu za milión nebude.
-------------------------------------------------
Prešiel rok a niečo,
a čas mi dal za pravdu. Dnešné ceny sú tam kde sú a dokonca klesli aj stavebné práce. Tak že na jar 2011 dom za milión bude realita.
(za predpokladu, že sa nič vážne s eurom nestane) Dúfajme, že na jar, nebude na euro neskoro.
mahony1
20.12.10,09:09
A co by ste povedali na nieco take? Hotove byvanie za 700.000 Kc:
- bez projektu
- bez robotnikov
- hotove za 1 den
- da sa to skladat dokopy
- elektricky sebestacny (netreba pripojku)
- netreba napajat na odpad (ma uz integrovanu cisticku)

http://bydleni.idnes.cz/domek-za-700-tisic-i-s-nabytkem-navrhl-cesky-architekt-podivejte-se-phu-/architektura.asp?c=A101007_182819_architektura_rez
Ferdosondo
20.12.10,09:16
A co by ste povedali na nieco take? Hotove byvanie za 700.000 Kc:
- bez projektu
- bez robotnikov
- hotove za 1 den
- da sa to skladat dokopy
- elektricky sebestacny (netreba pripojku)
- netreba napajat na odpad (ma uz integrovanu cisticku)

http://bydleni.idnes.cz/domek-za-700-tisic-i-s-nabytkem-navrhl-cesky-architekt-podivejte-se-phu-/architektura.asp?c=A101007_182819_architektura_rez
Dosť premrštená cena za takú psiu búdu. Za také peniaze postavím murovaný domček s dvojnásobnou plochou a serióznym pripojením k sieťam.
Brčo
20.12.10,20:20
Kde ušetríte na takom dome.V podstate len na obvodovom murive.Čo ušetrite na murive musíte investovať do požiarnej bezpečnosti.Inštalácie a strecha sa tým trochu predražia.Podľa mňa je to neefektívne stavanie.Veľmi rizikové na tú vodu.Slama ak zvlhne začne hniť a to môže byť kameň úrazu takého domu.Stavebníctvo sa celé tisícročia snaží ochraniť nosné prvky stavieb základy obvodové múry krovy pred poveternostnými vlpyvmi,tak aby tieto prvky neboli narušené.Urobiť nosný prvok zo slamy je podľa mňa len výstrelok doby.
Zo slamou to nie je az take zle,v UK je dokonca poschodovy slameny dom,kde je slama nosny prvok :)
http://www.youtube.com/watch?v=yCdDkzGBGOo&feature=player_embedded#!
misoft
20.12.10,20:31
220870
21.12.10,01:31
Ekologický nízkoenergetický dom:
http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/prve-televizne-noviny/51094
Proti gustu nieje dišputát.Položím otázku.O koľko sa scvrkne balík slamy za rok -dva?;)
Tento ste už videli?
http://udrzatelne.sk/dom-z-plastovych-flias
220870
07.01.11,07:20
day
20.01.11,20:40
jar88 mozes nam prosim este rozpisat byvanie za 15tis E,
dakujem, ideme stavat a dost by su pomohol
jar88
20.01.11,21:29
jar88 mozes nam prosim este rozpisat byvanie za 15tis E,
dakujem, ideme stavat a dost by su pomohol
Ty ideš stavať objekt s rozmermi stavebnej búdy, ako ten pán Barták ?
A budeš to deklarovať na stavebnom úrade, ako rodinný dom (jednoduchú stavbu) :confused:
day
21.01.11,06:11
Mám cez päťdesiat, ale ešte dnes by som si vedel poriešiť bývanie za 15 až 20 tisíc euro. Oni musia za 150.000 € a ešte k tomu na hypotéku. No nekopol by si ich do gúl ???

potreboval by som INFO ako dokazes poriesit byvanie za 15-20tis€
jar88
21.01.11,12:33
potreboval by som INFO ako dokazes poriesit byvanie za 15-20tis€
Viem, že tu otázku nemyslíš vážne. Skôr to vo mne vzbudzuje dojem, že si chceš z toho urobiť posmech. Rád by si sa pri tom uistil, že za 15 až 20.000 € sa to nedá.
--------------------------------------------
Musím ti dať za pravdu. Tak, ako si to predstavuješ ty a 99% ľudí, sa to naozaj nedá. Sám jeden človek (individuálny stavebník) to jednoducho nedokáže.
--------------------------------------------
Treba na to skupinu ľudí, tak ako som to tu na Porade popísal. Myslel som si, že sa tu nájde pár jednotlivcov, ktorí by sa k nám pridali. Priznám, že pár ľudí prejavilo záujem, ale nikto sa skutočne nepridal.
Tiež som napísal, že to nie je riešenie všeobecne pre všetkých, ale len pre obmedzený počet ľudí a na obmedzenú sumu peňazí. Tu sumu sme zhodou okolností naplnili minulú sobotu a tak sa skupina uzavrela. Všetci sú priatelia, priatelia priateľov a známi ich kamarátov. Ideme nakupovať pozemky a neskôr uvidíme kam sa až z cenou dostaneme.
-------------------------------------------------------
Niektorých to bude stáť 20.000 €, niektorých len tých spomínaných 15.000 €, ale nájdu sa aj takí, čo ich to nebude stáť ani Euro, alebo na tom dokonca zarobia.
macacko
22.01.11,11:27
Matej Bucko
27.03.11,18:46
nechcem vas tu nejak draždit ale 3 roky dozadu sme kupili murovany dom v okrese hlohovec na 9 arovom pozemku zo sietami, nepoškodenou strechou a kurenim na drevo,čo je teraz velmi super, lebo klima a cena je neskutočna a stal rovnych 25000 eur aj s dodatočnimi pracami a upravami ,, všetko som tam robil osobne a svojpomocne a byva sa tam super . a teraz by som dokazal to iste aj za 20000 , stači sa len poobzerat po starych domoch , avšak ide o to či sa chce človek stahovat zo svojej rodnej zeme a byvat niekde v zapadakove s jednymi potravavynami a jednosmernou cestou do dediny.
janozbudy
05.08.11,06:36
caves,tiez sa zaujmam o kontajnerove byvanie.pokrocil si niak v hladani informacii?mohli by sme pokecat a hladat riesenia ako to ide a nie ako to nejde,aj mimo tohto fora?
TSteinar
05.08.11,12:52
ahoj, ak to bolo na mna, tak aj pokrocil, aj nepokrocil...
-pozistoval som si s pomocou znamych legislativnu problematiku, dospeli sme k zaveru, ze bez stavebneho povolenia to nepojde, to je jedna vec.
-zaklady by sa dali riesit sposobom zemnych vrutov, ktore by mali byt dostatocne pevne na tu vahu.

-najviac potesujuca sprava je, ze jeden clovek, moj kamarat, ma zaujem sa pustit do podobnej stavby. ale viac informacii zatial nejdem podavat, je to predsa jeho stavba a snad sa casom ozve sam na internete, ako pokracuje :)
janozbudy
05.08.11,20:08
prezeram net a hladam kazdu informaciu,ako sa to da.mam par napadov.a uz aj konkretny nakres ako to bude vyzerat :))) rad by som ich s nim prekonzultoval ci to je realne,pretoze som tiez len laik.ale podla mna to musi ist,kedze su foto aj popisy na strankach.mozme ist sukromne ?haadac@azet.sk
TSteinar
06.08.11,09:00
skusim sa ho spytat, ako je s casom a pripadne nech sa ti ozve
vseobecne, je to realne, stavia sa tak. DOLEZITY aspekt je cena. pokial to ma byt za rovnaku alebo podobnu cenu ako stavba beznymi sposobmi (tehla, porobeton, montovany dom...) tak to nema zmysel, lebo dostanes stavbu s neoverenymi technologiami.
ked som to riesil ja, hladal som riesenia ako usetrit co najviac penazi, ale stale su tam nejake veci, ktore sa nahradit nedaju a stoja dost. zatial som v tom nasiel nejaku usporu penazi + rychlost vystavby
janozbudy
06.08.11,20:23
jasne,ale zatial mozme kludne vymenit info a pokecat.ale nie tu. Ako som tu cital mas uplne rovnaky pohlad na vec ako ja :)
forel
07.08.11,10:42
V Dražovciach pri Nitre už stojí jeden domček z unimobuniek,teraz by nikto nepovedal z čoho je postavený.Unimobunka má nosnú konštrukciu veľmi podobnú kontajnerom,akurát výplne sú riešené inak. toto by mohol byť dobrý základ :reality.bazar.sk/4038240-darujem-unimobunky-za-odvoz
korela
05.05.12,16:02
conhome
04.11.13,16:43
je to uz nejaky cas od posledneho prispevku, ale zaujimalo by ma, ci sa niekto pusitl do stavby domu z kontajnerov a ako to dopadlo.
uvazujem o takejto stavbe a chcel by som vediet plusy/minusy, ci je problem so stavebnym povolenim, ake su naklady na stavbu (v porovnani s tehlou, drevostavbou) a este vela dalsich veci :)
dakujem
torrus
03.04.14,16:30
vratil by som sa tiez k teme

vlhkosti sa obavat nemusite pri zatepleni zvonka je to uplne v klude a z vnutra pri oblozeni sadrokartonom tam vzdy je dostatocne prudenie vzduchu aby plesen nevznikala

staval som v cudzine podobne boxy a na mieste sme ich upravovali a boli to mienene trvale riesenia ziadne docasne hluposti takze ak to legislativa na sk dovoli a cely projekt neodflaknes tak mas trvacne a kvalitne byvanie
tomas9999
10.07.14,11:25
A ja by som sa vrátil k téme , niekto z pôvodných diskutujúcich riešil dom , chatu podobným spôsobom?
taiko
10.07.14,11:32
toto by aj mna zaujimalo, ci niekto naozaj aj byva v takom kontajnerovom dome
misoft
10.07.14,15:37
lapejko
10.07.14,19:47
www.rikostav.sk
taiko
10.07.14,20:28
MLieskovan
17.07.14,14:25
Zaujimava tema a zaujimava diskusia ohladne lodnych kontajnerov:

Tiez sa sam o rovnaky napad zaujimam a pridal by som niekolko odkazov na realizacie, mozno Vas zaujmu:
kontajnerove domy su podla mna na "Zapade", kde sa realizuju vnimane ako vec image, udrzatelneho rozvoja a recyklacie materialov a nemusia byt vo vysledku lacnejsie ako montovana drevostavba podobnych rozmerov.
Problem kontajnerov vidim v tom, ze su obmedzene svojou modulovou sirkou 2,4 m, inak dlzka 12 m u prevedeni najvacsich kontajnerov je na stavbu domu pozitelna. V spojeni 2 takychto kontajnerov moze vzniknut startovacie byvanie "ako vysite"

Paci sa mi Vasa diskusia a chcel som s Vami zdielat moje oblubene odkazy, realizacie zo sveta, slovenskych uz sme mali dost :D:

1.Holandsko, prikald pouzitia, zeleznicna stanica, esteticky zvladnuta stavba

http://www.dezeen.com/2013/10/29/barneveld-noord-railway-station-by-nl-architects/

2.Pekny RD z 3 kontajnerov, Nemecko. Je tam vidiet aj vyriesenie dispozicie, kontajnery vypadaju "ako nove",

http://www.archdaily.com/408980/containerlove-lhvh-architekten/

3. Kontajnery maju vyhodu, maju velku tuhost oproti montovanym stavbam, vyuzitie tejto vlastnosti pri vzniku "sexy" formy objektu (bar/ restauracia)
-btw jedna z ich vlastnosti, o ktorej tu este nebola rec

http://www.archdaily.com/256117/wahaca-southbank-experiment-softroom/

a nakoniec - web s odkazom studii a realizacii stavieb, od komernych, po byvanie a stavby pre sport a rekreaciu

http://www.archdaily.com/tag/containers/

Vratim sa k diskutovanej teme, vlhkosti v interieri:
Nevidim v tom problem, dnesne nizkoenergeticke domy maju najdolezitejsi poziadavok tzv." neprevzdusnost", co je vlastnost uzavretej ocelovej konstrukcie neprepustat vzduch a ani vlhkost, samozrejme.
Riesi sa to dodatocnym vetranim, rekuperaciou.
ALe inak - neverim, ze sa v pripade kontajnerovej konstrukcie podari dokonale osadit vyplne otvorov (okna, dvere), takze dom a jeho obalka urcite nebude vzduchotesna...

Problem nevidim ani v izolacii, nie je problem kontajner zaizolovat zvonku a poriesit fasadu.

Interier, SDK podhlady.

Problem vidim skor - STRECHA. Bude treba vyriesit vyspadovanie a vytvorenie novej hydroizolacnej vrstvy a odvodnenie strechy.

Inak problem domu z kontajnerov bude jeho neschopnost "tepelnej akumulacie", tzn. rychlo vychladne a rychlo sa prehreje. Moze byt problem v letnych mesiacoch. Tam nepomaha ziadna izolacia, jedine - klimatizacia. Nakolko sa ocelova konstrukcia rozpali a sala teplo do interieru. Murovana stavba funguje opacne, drzi si svoju teplotu dlho a v lete prijemne "chladi"

Asi z mojho pohladu najdolezitejsia vec je - da sa povazovak takato stavba sa stavbu trvalu - tj vyzaduje stavebne povolenie?

Teoreticky nie. Nie su potreba zaklady ani zakladova doska. Postaci zhutnit zeminu a podlozie vysypat strkom ktory sa musi zhutnit, zhutnit a ulozit. Asi by som navrhol ulozit kontajner na niekolko ocelovych profilov (typicke I alebo HEB profily), aby sa zaistilo, ze nebude uplne "na zemi" hlavne z dovodu vlhkosti. Medzera medzi kontajenrom a zeminou bude prave strk.

V takomto pripade sa jedna o stavbu podobnu mobilehomu, ktory takisto nepotrebuje zaklady.
naldo
20.11.14,18:39
v UK polozili na temu kontajnerovy dom vysoko latku........................






https://www.youtube.com/watch?v=oTgwLCMzpjc







​ (https://www.youtube.com/watch?v=oTgwLCMzpjc)
je pravdou ze akumulacia tepla..., to je ina tema..., ale pokial sa poriesi spravne tienenie a izlocia.., tak to ma buducnost....

na celom svete sa stavaju taketo stavby a vyzera to na velky "boom"....

ja osobne idem stavat dom a takyto jeden kontajner 40" som si uz kvoli ulozeniu stavebeneho naradia a materialu
zakupil... a silne uvazujem.., ze ak sa dokonci hlavna stavba.., tak dokupim este jeden kontajner a urobim z toho
"hostovsky".., dom...


:)
taiko
20.11.14,21:34
v UK polozili na temu kontajnerovy dom vysoko latku........................






https://www.youtube.com/watch?v=oTgwLCMzpjc







​ (https://www.youtube.com/watch?v=oTgwLCMzpjc)
je pravdou ze akumulacia tepla..., to je ina tema..., ale pokial sa poriesi spravne tienenie a izlocia.., tak to ma buducnost....

na celom svete sa stavaju taketo stavby a vyzera to na velky "boom"....

ja osobne idem stavat dom a takyto jeden kontajner 40" som si uz kvoli ulozeniu stavebeneho naradia a materialu
zakupil... a silne uvazujem.., ze ak sa dokonci hlavna stavba.., tak dokupim este jeden kontajner a urobim z toho
"hostovsky".., dom...


:)
tak to je nieco
kukučka
20.11.14,23:08
Ak ti ide len o krásu, tak je jedno z čoho sú steny, zariadiš ako chceš. Mať taký výhľad, paráda.
Ale toto je technická téma, tak nespamujme.
MLieskovan
21.11.14,16:21
Naldo,

vdaka za skvely odkaz - to video je podarene, aj ked je to trochu prikreslene, ale je to velmi podareny projekt.
Ak mas este viac podobnych videi, odkazov, zdielaj :) rad si pozriem.

Inak, za kolko sa da zohnat pouzity kontajner u nas -40 ka?

Co som pozeral po roznych bazaroch, tak mi tie ceny prisli pomerne vysoke,

dakujem,

m
korela
21.11.14,22:19
montovana stavba je lacnejsia? pod milion bez zakladovej dosky sa neda dostat. kto tvrdi nieco ine, neverim tomu. jedine ak chce stavat uplne sam, pripadne s kamaratmi, ktorym to vrati neskor, ale treba si zratat tu stratu, co clovek nemoze pracovat a nejde mu prijem.
a preco by nebolo mozne skolaudovat taku stavbu? a nechapem tomu problemu, keby boli deti? skodlivost? polystyren by bol z vonkajsej strany, zvnutra by to bolo osetrene natermi a sadrokarton, tak nechapem.

220870, dakujem za temu, pozrel som si ju, ale moc tam k tomu nebolo. pred zadanim temy som skusal aj vyhladavanie a nenasiel som nic. mohol by si ma, prosim ta, odporucit na konkretnu temu, kde sa to preberalo?
Ten nápad s kontajnermi je veľmi dobrý, hlavne ak máš svoj pozemok.
Určite nemáš predstavu, že to bude konečné riešenie, ale len prechodné, s výhľadom, že v budúcnosti budeš stavať.
----------------------------------------
Viem si predstaviť pekné bývanie z dvoch takých kontajnerov. Stačilo by ich postaviť na zrovnaný podklad zo zhutneného štrku, vo vzdialenosti 5 až 5,5 metra a medzi nimi vybudovať celo drevenú bunku s rozmerom 5,5 x 6 m.
Určite by to bolo jednoduchšie a zároveň aj lacnejšie, ako izolovať a prerábať kontajneri z vnútra. Kontajneri by tak slúžili ako základ komplexu a na technické a skladovacie účely.
-----------------------------------------
Sám som to jedného času počítal a v najluxusnejšej variante to bolo do 150 tisíc korún, čo je dnešných cca 5000 €.
Ja som to zmákol za 25.000 Kčs, ale mal som kontakty na ČSAD a ČSPD. To znamená, že kontajnery za cenu šrotu a dovoz na miesto za pusinku. Šofér mi to zložil na miesto po ceste pre iný kontajner.
-----------------------------------------------
Využíval som to bývanie pri stavbe domu a nikde som to nemal hlásené.
Na ploche 30 m2 som mal spanie pre celú štvorčlennú rodinu, kúpeľňu so sprchou a dvomi umývadlami, kompletnú kuchyňu s teplou vodou a jedálenským pultom a naviac aj kanceláriu so stolom. (jediný problém - kadibudka na konci pozemku/cca 65 m)
-----------------------------------------------------
V kontajneroch som mal náradie, miešačku, bojler, čerpadlo, hadice, cirkulár, hobľovačku, materiál a podobne. Bola to veľká pohoda, ale susedia sa čudovali načo také zázemie. Podľa nich stačí na stavbu plechová búda s rozmerom 2 x 3 metre. (jasné, že plná bordelu)
Hold, staré myslenie - kto nemá v hlave musí platiť. Dom na hypotéku za 150.000 € a s úrokom za 300.000 €.

V princípe je myšlienka od jar88 totožná s výstavbou tohto domu http://lepsiebyvanie.centrum.sk/architektura-a-dizajn/817249/moderna-stavba-zo-starych-kontajnerov. Čo mu chýba? Plocha 185 m2. Pod článkom je fotogaléria s 12 obr. Od postupu výstavby po interiér.
http://img.mediacentrum.sk/gallery/250/1826877.jpg


http://img.mediacentrum.sk/gallery/250/1826779.jpg
korela
21.11.14,22:29
naldo
06.12.14,22:16
alebo............:::
naldo
06.12.14,22:17
kontajner sa uz niekde inde posunul.... : https://www.youtube.com/watch?v=oTgwLCMzpjc
taiko
07.12.14,11:44
kontajner sa uz niekde inde posunul.... : https://www.youtube.com/watch?v=oTgwLCMzpjc
ved to uz naldo spominal tento dom ;)
korela
04.01.15,00:28
johnnymac
30.01.15,20:21
Pustili ste sa uz niekto do stavby toho kontajneroveho domu?
Imonzo
06.03.15,00:17
Ahojte, naštudoval som si veľa vecí ako kontajnerový dom postaviť, rýchlo, lacno, a efektívne. Možno bych sa do toho aj pustil ale zastavilo ma to že budem na to potrebovať stavebné povolenie, dosť ma to zaskočilo. To ako keď si robotníci postavia budovu z týchto kontajnerov niekde na okraji mesta musia ísť naprv pre povolenie ? :/ - http://img.cas.sk/img/4/galleryBig/586783_nizna-mysla-zaplavy-povodne-zosuv-pody-video-unimobunky-kosice-lunik-ix-lunik-kontajnerove-byty.jpg?time=1277438625&hash=f3f6a4471254a72da2aa2ffd95eec5e3
Poznám dokonca jedného pána ktorý si pri vlastnej firme postavil takýto dom, kvoli tomu že iný by mu tam úrady nedovolili. Teraz som dosť zmätený ako to teda je ? :/ Ráta sa takáto vec vôbec ako stavba ? :D Nemôže sa to rátať iba akože mám doma na dvore kontajnery ? To by potom museli aj kontajnery v prístave hlásiť na stavebný úrad, hlavne keď sú 10 rokov na tom istom mieste :D ... Teraz sa v tom strácam :/

Každopádne konštatujem že je to ideálne bývanie pre mladých ludí ktorý nemajú na murovaný dom, alebo drahšie stavby no max. pre mladý bezdetný pár. Zo začiatku je to vyhovujúca alternatíva a výhoda v tom je keď sa niekto neskôr rozhodne pre murovaný dom (napr. pretože už má peniaze a nemusí brať pôžičku) stačí mu kontajnery odstrániť a má pekný takmer neporušený pozemok ;)
taiko
06.03.15,07:54
Ahojte, naštudoval som si veľa vecí ako kontajnerový dom postaviť, rýchlo, lacno, a efektívne. Možno bych sa do toho aj pustil ale zastavilo ma to že budem na to potrebovať stavebné povolenie, dosť ma to zaskočilo. To ako keď si robotníci postavia budovu z týchto kontajnerov niekde na okraji mesta musia ísť naprv pre povolenie ? :/ - http://img.cas.sk/img/4/galleryBig/586783_nizna-mysla-zaplavy-povodne-zosuv-pody-video-unimobunky-kosice-lunik-ix-lunik-kontajnerove-byty.jpg?time=1277438625&hash=f3f6a4471254a72da2aa2ffd95eec5e3
Poznám dokonca jedného pána ktorý si pri vlastnej firme postavil takýto dom, kvoli tomu že iný by mu tam úrady nedovolili. Teraz som dosť zmätený ako to teda je ? :/ Ráta sa takáto vec vôbec ako stavba ? :D Nemôže sa to rátať iba akože mám doma na dvore kontajnery ? To by potom museli aj kontajnery v prístave hlásiť na stavebný úrad, hlavne keď sú 10 rokov na tom istom mieste :D ... Teraz sa v tom strácam :/

Každopádne konštatujem že je to ideálne bývanie pre mladých ludí ktorý nemajú na murovaný dom, alebo drahšie stavby no max. pre mladý bezdetný pár. Zo začiatku je to vyhovujúca alternatíva a výhoda v tom je keď sa niekto neskôr rozhodne pre murovaný dom (napr. pretože už má peniaze a nemusí brať pôžičku) stačí mu kontajnery odstrániť a má pekný takmer neporušený pozemok ;)
mimotemy
podla mna pre mladych zacinajucich je fajn aj toto
http://www.obelix.cz/mobilni-drevostavby/
http://mobile-point.cz/rubrika/katalog/samostatne-moduly/
mozes zacat s malom a pridat modul ak je vas uz viac :)

napr jeden modul v najdrahsom prevedeni (cca 40m2) ta vyjde asi na 27000EUR
Marika Bosíková
01.12.15,08:52
Predaj lodných kontajnerov.
12m - 1695€
6m - 1650€
Bôry s.r.o.
http://bory-zilina.sk/
Wey66
21.02.16,18:40
Doporučujem Vám kuknúť si na FB Fan page Kontajery inšpirácie. je tam veľa foto stavieb z celého sveta na viac tém, ale najmä bývanie. Je tam taktiež možné lacno lodné kontajnery nakúpiť..
https://www.facebook.com/kontajnery/
Lubikee
22.05.16,05:38
ahojte , dal si niekto doviesť na SK dom od www.obelix.cz/mobilni-drevostavby/ ? Ako veľmi bola zvýšená cena oproti tej ktorú uvádzajú v CZK?
buchač
22.05.16,06:39
ahojte , dal si niekto doviesť na SK dom od www.obelix.cz/mobilni-drevostavby/ ? Ako veľmi bola zvýšená cena oproti tej ktorú uvádzajú v CZK?

Schválne som klikol na daný link a vychádza mi len nasledovné :

1. Záleží od domu z katalógu
2. Záleží od vzdialenosti
3. Záleží od kurzu NBS
4. Otvor a čítaj http://www.obelix.cz/financovani-od-obelixu/
5. Otvor, zroluj celkom dole, kde je také zelené okienko, ktoré vyplníš a odošleš http://www.obelix.cz/mobilni-drevostavby/