TomasHo
28.11.10,23:21
Planujem stavat bungalov s plochou strechou, zastavana plocha cca 150m2, plus garaz/dielna cca 60m2. Lokalita Marianka. Pozemok mierny sklon, doska bude vsak v rovine. Po dlhom hladani uvazujem nad systemom monolitnych betonovych stien s hrubkou 15cm, vonkajsie zateplenie EPS 25cm, na monolitnej streche 40cm EPS plus zelena nepochodzna strecha so substratom hrubky 15cm. Do zakladov ratam 20cm XPS a na to monolitnu ZB dosku 15cm, pod steny ako oddelenie tepelneho mostu penove sklo alebo tvarnice Novomur. Zakladove pasy olepene 10cm XPS. Orientacia hlavnych (vacsich) 3-sklookien na juh, vykurovanie priamovyhrevnou elektrickou podlahovkou v dennych priestoroch, salavymi ziaricmi v nocnych (v spalniach budu koberce, preto nie podlahovka), plus rekuperacia s moznym doohrevom a pripadne zemnym registrom nasavania. Ohrev TUV v hlavnej kupelni, ktora prilieha ku kuchyni mensim el. bojlerom, v dennej kupelni prietokovym ohrievacom - eliminuju sa tym rozvody TUV po dome.

V Cechach su priekopnici, co stavaju betonove monolity systemom horizontalne posuvneho preglejkoveho bednenia z vnutornej strany a strateneho bednenia z EPS z vonkajsej strany (p. Halada na tzb-info.cz). Je to vsak vraj narocne na svojpomocnu vystavbu. Ja uvazujem zvnutra vybudovat stratene debnenie z preglejky (cca 10e/m2) (alebo OSB), pripevnit trubky a skrinky na rozvody elektro, a zvonka na 15cm rozpery priklopit 25 cm EPS, spojit to zavitovymi tycami a v dvoch alebo troch vrstvach tam navibrovat po celom obvode beton. Potom stojky, debnenie na strechu, a vyliat monolit strechu. Cas hrubej stavby by mohol byt do 1 tyzdna.

Este som nerobil presne vypocty, ale malo by to byt na spodnej hranici NED, takmer EPD.

Mate niekto rady, navrhy, skusenosti, kritiku? Pomozu aj tipy na firmy, ktore robia betonove stavby, pripadne materialy, na ktore by bolo dobre sa pozriet.

Vopred vravim, ze betonove tvarnice som predbezne zavrhol, lebo sa do nich budu tazko rezat vnutorne rozvody (je to krehke), a deravu tehlu zase kvoli hrubke steny. Z ytongu som povodne stavat chcel, ale dom je pri ceste a snazim sa to maximalne odhlucnit. Koncepcia je jasna - tazka akumulacna stavba s maximalnym zateplenim. V zime sa bude prikurovat malymi kachlami (cca 5kW) - teplo by mala rozviest rekuperacia. V lete sa nebude chladit, ale tienit - na juznej fasade horizontalnym previsom cca 1,2m, plus vonkajsimi alu zaluziami.
zet07
28.11.10,23:06
A co takto pouzit betonove prefabrikaty. Ziadne debnenie, rychla vystavba, mury hladke - mozes hned malovat, variabilita. Tak isto nepotrebujes nic sekat, vsetky rozvody su uz vopred urobene. Mozem poradit.
220870
29.11.10,04:35
Týmto spôsobom sme v Prahe -Dejvice stavali celú obytnú štvrť 5-7 podlažné činžiaky ,atd.Dokonca aj šikmé strechy boli z monolitu.
Na západ od nás je to veľmi využívaný sytém stavieb.Na Slovensku sa to asi riadne predraží z dôvodu chýbajúceho systémového debnenia napr.Doka v našich firmách.Tieto systémy debnení ako asi sám dobre viete sú veľmi drahé.Takže takáto stavba sa asi trochu predraží.Malé firmy na to nemajú a Hydrostav vám to stavať nepôjde.
S tými polystyrénovými tvárnicami sú len problémy .Absolútne neodporúčam.To isté platí aj o vkladaní polystyrénu do debnení.Polystyrén je ľaký a betón tekutý,takže betón má snahu polystyrén odplaviť , dvihnúť.Takéto kotvenie polystyrénu je náročnejšie na čas a technologické spracovanie ,ako samotné debnenie.Skôr sa mi ,ako vhodné zdajú kombi dosky.
http://www.optim.sk/
chandler
29.11.10,09:44
suhlasim je to dobre ale drahe. debnenie ako si predstavujes sa spravit neda. jak tam nalejes beton tak vyvali aj eps aj preglejku. takze jedine nejaka slusna firma, ale bude to drahsie ako murovane.... odhadujem tak pol miliona?
pi3ta
29.11.10,13:45
Skus si pozrieť filigranove steny - i keď aj toto bude drahsia alternativa.
jar88
29.11.10,14:08
S tým monolitom je to pekná myšlienka.
Hlavne, ak by to mohlo vyzerať nejako takto.
http://www.suzanneperkins.com/portfolio/780AshleyRoad/index.html
Čo na to poviete?
alltracboy
29.11.10,14:10
suhlasim je to dobre ale drahe. debnenie ako si predstavujes sa spravit neda. jak tam nalejes beton tak vyvali aj eps aj preglejku. takze jedine nejaka slusna firma, ale bude to drahsie ako murovane.... odhadujem tak pol miliona?
spravit sa to da, lebo tam zalievas max 25cm vysku, ale to by sa toho clovek oprcal kym by tak zalial cely dom.

to uz mozno za uvazenie stoji odliat celu stenu na zemi, potom to pomocou zeriava umiestnit a zaliat v rohoch betonom. Ale to je blud narocny na techniku a plochu. to uz radsej velox alebo vo veloxe kupit iba spojky a dosky si zohnat inde lacnejsie.
alltracboy
29.11.10,14:12
S tým monolitom je to pekná myšlienka.
Hlavne, ak by to mohlo vyzerať nejako takto.
http://www.suzanneperkins.com/portfolio/780AshleyRoad/index.html
Čo na to poviete?
jedine tak v amerike kde mozes mat obrovsky pozemok a ked ti niekto nan vojde mozes ho zastrelit. Inak je to pekne akvarium
jar88
29.11.10,14:45
jedine tak v amerike kde mozes mat obrovsky pozemok a ked ti niekto nan vojde mozes ho zastrelit. Inak je to pekne akvarium
Skôr by som povedal, že to stojí na našej mentalite, ako na veľkosti pozemkov. Pozemkov tu totiž máme habadej a určite lacnejších, ako v tej Amerike.
ciners
29.11.10,14:57
To Ferrari v garazi by som bral, ale to sprchovanie vo vitrine by mi asi vadilo, sak by sa hned vsetky babky prezehnavali :D
jar88
29.11.10,15:28
To Ferrari v garazi by som bral, ale to sprchovanie vo vitrine by mi asi vadilo, sak by sa hned vsetky babky prezehnavali :D
Veď všade sú namontované žalúzie.
Nič ti nebráni urobiť si na obed, temnú noc a kúpanie pri sviečkach.
220870
29.11.10,15:28
Ja som tento rok takúto sprchu videl .
ciners
29.11.10,15:54
Ja som tento rok takúto sprchu videl .


mimotemy
Prazdnu? :rolleyes:;):cool:
220870
29.11.10,17:10
Bola prázdna ,a jej majiteľka nádherná.:---
TomasHo
29.11.10,20:49
alltracboy a ostatni: nemozem zatial pridavat linky, ale na tzb-info je p. Halada, ktory robil betonovy monolit po 1,2m vysokych pasoch podobnym systemom debnenia. Debnenie je samozrejme zviazane zavitovymi tycami a umelohmotnymi rozperkami, ake sa pouzivaju pri beznych systemovych debneniach. EPS s hrubkou 25cm je udajne dost neohybny, aby tlak vibrobetonu vydrzal. Preglejka by s tym nemala mat problem, ak sa zo zadnej strany niecim vypodlozi.

Pokial ide o cenu systemovych debneni, dozviem sa priblizne odhady tento piatok, ale pol miliona to urcite nebude. Prenajom je potreba na max 1 tyzden, ceny by mali byt cca 14 eur za meter, plus praca, armovanie. Samotny beton nestoji tak vela.

To akvarium by som nechcel ani nahodou - radsej si postavim stan uprostred zahrady a budem sa sprchovat z ciernej zahradnej sprchy, usetrim na to ferari a lihat budem do orosenej travy.
220870
30.11.10,04:57
Túto stránku asi poznáte.Možno niekto kto bude mať záujem nie.Pridám ju pretože by nemala v tejto diskusii chýbať.http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/konstrukcie-a-prvky-z-betonu/2/
Dá sa v nej všelčo zaujímavé "rozklikať"
alltracboy
30.11.10,06:44
vsetko sa da, ale je to narocne na cas a ludi. Systemove debnenie jeden clovek neposklada. Mozno ani dvaja. zalievat 1,2m to je uz slusny vykon. teoreticky by sa dala spravit konstrukcia z tych CD profilov na sadrokarton s tym ze by to sluzilo iba na udrzanie tvaru a potom to na to poriadne spevnene debnenie a zaliat na 3-4 krat. Tiez by sa ta stena dala spravit z betonovych tvarnic na stratene debnenie ktore by boli ako sachovnica a tie zvysky by sa salovali. To by bola hned polovicna uspora materialu a beton by tam zatiekol sachovnicovo tak by mohol byt aj slusne pevny. Pracne, ale dvaja luda by to zmakli.
ciners
30.11.10,07:13
Podla ocenovania cenkros je betonova stena lacnejsia ako murovana. Kde je pravda neviem, je to nejako statisticky urcene.
220870
30.11.10,07:27
Záleží od toho akú velkú stenu a stavbu ideš robiť.Ak si do toho nahádžeš rohy kúty výklenky, tak murované vyjde na priemernom rd lacnejšie.Veľký problém tiež bývajú inštalácie rozvody ktoré sa v stenách nachádzajú.U malej fa je problém dostať na stvbu všetku PSV v potrebnom čase a množstve,vzhľadom na to že sa nemôže zalievať nekonečná výška naraz.Skôr si myslím ,že cesta vedie cez skeletové betónové stavby s výplňovým murivom.Veľmi veľa som ich videl v Grécku.Zašalovať pár pilierov nieje tak náročné na debniace systémy navyše sa pri takejto stavbe všetky rozmery dookola opakujú, potom sú minimálne straty na predražených debniacich systémoch.
ciners
30.11.10,07:31
Hej, len v tom Grecku to je kvoli vyssiemu seizmickemu zatazeniu. U nas mi pridu betonove domy zbytocne.
TomasHo
30.11.10,08:13
220870, ciners, Vase odpovede si vzdy so zaujmom precitam, lebo podla vasich prispevkov vidim, ze ste ludia z praxe.

V mojom pripade ide o relativne jednoduchy bungalov (rozlozitelny tvarovo na 4 obdlzniky/stvorce), cize ziadne vyklenky atd.

System nosnych stlpov a vymurovky zvazujem tiez, zavisi to od ceny systemoveho debnenia pre monolitny system.

Medzitym sa snazim zjednodusit veci tym, ze zvazujem svojpomocnu vyrobu debnenia - ako pisem v uvodnom prispevku.

Monolit je iste lacnejsi pri velkych stavbach, ale som ochotny vlozit maximum svojej vlastnej prace, a spracovat dokonalu podkladovu dokumentaciu, takze dufam, ze tu cenu stlacim aj pri jednom dome.

Pokial ide o rozvody, bolo mi povedane, ze ak sa debnenie da po tyzdni dole, je beton dost makky, aby sa dali vyrezat frezkou drazky bez vacsich problemov. Ostatne veci (prestupy) musia byt vydebnene.

Jedna doplnujuca otazka - mate niekto skusenost s elektrickym stenovym vykurovanim?
ciners
30.11.10,08:35
220870, ciners, Vase odpovede si vzdy so zaujmom precitam, lebo podla vasich prispevkov vidim, ze ste ludia z praxe.

V mojom pripade ide o relativne jednoduchy bungalov (rozlozitelny tvarovo na 4 obdlzniky/stvorce), cize ziadne vyklenky atd.

System nosnych stlpov a vymurovky zvazujem tiez, zavisi to od ceny systemoveho debnenia pre monolitny system.

Medzitym sa snazim zjednodusit veci tym, ze zvazujem svojpomocnu vyrobu debnenia - ako pisem v uvodnom prispevku.

Monolit je iste lacnejsi pri velkych stavbach, ale som ochotny vlozit maximum svojej vlastnej prace, a spracovat dokonalu podkladovu dokumentaciu, takze dufam, ze tu cenu stlacim aj pri jednom dome.

Pokial ide o rozvody, bolo mi povedane, ze ak sa debnenie da po tyzdni dole, je beton dost makky, aby sa dali vyrezat frezkou drazky bez vacsich problemov. Ostatne veci (prestupy) musia byt vydebnene.

Jedna doplnujuca otazka - mate niekto skusenost s elektrickym stenovym vykurovanim?


Este by som potom rozmyslal skor tak, ze obvodove murivo moze byt murovane a vnutri urobit akumulacne jadro napriklad betonove, bez zlozitiych tvarov, cim by ste sa vyhli zlozitemu debneniu.
220870
30.11.10,10:06
Hej, len v tom Grecku to je kvoli vyssiemu seizmickemu zatazeniu. U nas mi pridu betonove domy zbytocne.
Viem že sa to tam furt trasie,jedno také malé som tam zažil.
Čo hovoríte na toto tu, beton nemusí byť len hranatý.
http://www.youtube.com/watch?v=JBHKHVoIsjM

A nafukovací dom sme tu ešte tiež nemali.:D:D:D:D
http://www.youtube.com/watch?v=I1tqVs67DNA&NR=1
220870
30.11.10,10:20
Nemeká stavebná porada dá sa tam všeličo zaujímavé pohladať.http://bauexpertenforum.eu/index.php?
TomasHo
30.11.10,10:31
ciners, murovana stavba bola jednou z alternativ - uvazoval som o ytongu kvoli jednoduchosti svojpomocnej stavby, ale dom je pri ceste a nedaleko mozno raz pojde dialnica, tak ho chcem maximalne odhlucnit. Druhy aspekt je hrubka steny, ktora pri betone staci 15cm. Treti aspekt je, ze stale dufam, ze to debnenie na monolit nebude aj s pracou a betonazou podstatne drahsie nez murovka - a vyhody su jasne, moznost vyarmovat veniec, stlpy a preklady rovno v debneni, hladka povrchova uprava v interieri, lahke kotvenie zariadovacich predmetov, atd.

O tu akumulaciu ide az v druhom rade a je to len taky benefit.

K tomu nemeckemu stavebnemu foru - to by som sa dlho trapil, nez by som si v nom hladko cital, a tak dufam, ze nie je az take podstatne - najma preto, ze v stavebnictve hraju velku ulohu dopravne naklady a podmienky lokalneho trhu.

Keby nehrali, tak urcite kupujem superlacne armatury a drobnosti z thajska (klucky za 100 korun), dlazbu a obklady tamtiez, kamenne a sklenene obklady z iranu (neuveritelne lacne a krasne veci), ale bohuzial.
alltracboy
30.11.10,11:10
trciace hajzlove rury, problem tahat siete, netreba pozerat len na vyhody. tych nevyhod bude podla mna dost. Vsetko sa to vyriesit, ale neskuseny clovek spravy chyby a beton je material na ktorom sa tazko tie chyby odstranuju.
TomasHo
30.11.10,12:37
Alltracboy, neviem, ci mas dnes zly den, alebo je len to hrozno take kysle, ale ake trciace rury? Kanalizacia moze ist v podlahe (20cm eps plus poter), alebo v predstavanom muriku, kde je schovany aj zavesny zachodovy system.

Vsetko ma vyhody aj nevyhody - ukaz material, ktory nema. Do ytongu sa lahucko reze, ale na zavesenie kazdej prkotiny potrebujes hmozdinku za euro kus (ked nevies, kde kupovat).

Vyriesit kade pojdu elektricke rozvody je brnkacka na tyzden a neviem kolko ludi pravidelne v dome meni polohu zasuviek a svietidiel, ze by potrebovali v kuse rezat do steny.

Drazkovanie v betone ide vraj dobre, ked je este cerstvy, ale nepozoroval som problemy ani v 50rocnom panelaku, kde mi prerabali komplet elektriku pred osmimi rokmi. Takze tak. Vsetko ma svoje nevyhody, a z vyhod si clovek musi vybrat tie, ktore su prenho najdolezitejsie.
ciners
30.11.10,12:45
Vezmime to takto. Kolko percent z ceny diela su obvodove a nosne steny? Po tejto stranke to je asi jedno z coho dom bude. Aj keby to bolo o 1000€ drahsie, to je z baliku penazi potrebnych na dom nic. Takze si kludne spln svoj sen a urob dom betonovy. Skor potom treba zosuladit predstavy s tvarom debnenia. Hruba stavba cela je tak do 30 ceny domu. Takze tu aj tak usetris len v ramci tych 30 percent. osobne by som to nechcel, lebo potom trosku menit dispoziciu je hovadsky problem, ale cenovo..preco nie?
TomasHo
30.11.10,13:35
ciners, nemozem tvrdit, ze betonovy dom je moj sen, len mi to zaial vyslo ako najrozumnejsie riesenie. Tiez som pocul, ze hruba stavba predstavuje len asi tretinu celkovych nakladov, ale je v tom vela faktorov a svojpomocne sa domy robia za ine ceny, nez na kluc.

Rad by som sa vsak spytal, lebo viem, ze si statik, na tvoj nazor na zelenu strechu - ak by som chcel dat 15cm substrat so vsetkymi nalezitostami (drenaz, atd) na plochu strechu, na kolko minimalne mam dimenzovat strop?

Mam rozne informacie, statici sa v podstate ustalili na hodnote 300kg/m2 statickeho zatazenia. Navrhuju zelezobeton B20, 20cm. (prepon 6m a 8m so stlpom uprostred). Len tak z voleja, je to zhruba dobre? Vdaka.
alltracboy
30.11.10,13:42
ja mam stale zly den lebo stavam dom:D ja skor hladam negativa na vsetkom ako pozitiva a vsetko ofrflem. To je dost blba povaha. Ja som to napisal preto lebo som robil vence a viem si predstavit aj to co si pisal. Od betonoveh odomu som upustil ked som cital niekoho skusenost ze ten dom je vlhky a clovek sa tam citi ako v pivnici ked necha vnutri vysusit pradlo. Mozno to mal odflaknute.. neviem. Planujes parkovat kosacku na streche? :D videl som na spektre zelenu strechu robenu ako stvorcove kochliky z plechu vedla seba.
TomasHo
30.11.10,14:26
alltracboy, ak stavias, tak zelam zelezne nervy - my uz jeden dom len dokoncujeme, ale zakazdym mi tam na niecom vytecu nervy - tu sa skrutia lacne polske zarubne, tam zas chybaju uholniky na linku, inde vylezie pur lepidlo zo skary a uz to nikto neda von : )

Vence - tych sa prave pri betonovom monolite mozem zbavit uplne. Vlhkost - to snad bola nejaka anomalia - ak to nevlhne zvonka, tak sa to musi dat za par mesiacov vysusit (bude tam rekuperacia, tak nech vetra ostosest. Mozno by pomohlo nechat to vytvrdnut a pockat s olepenim EPS. Kosacku na streche neplanujem, lebo ta strecha, co ja uvazujem by mala byt bezudrzbova - dosahuje sa to tym, ze sa substrat namiesa chudobny, a tym tam nevyrastu byliny vyssie nez 20 cm.

Modulova zelena strecha - no, nechcem pocut co to stalo : )
ciners
30.11.10,16:05
ciners, nemozem tvrdit, ze betonovy dom je moj sen, len mi to zaial vyslo ako najrozumnejsie riesenie. Tiez som pocul, ze hruba stavba predstavuje len asi tretinu celkovych nakladov, ale je v tom vela faktorov a svojpomocne sa domy robia za ine ceny, nez na kluc.

Rad by som sa vsak spytal, lebo viem, ze si statik, na tvoj nazor na zelenu strechu - ak by som chcel dat 15cm substrat so vsetkymi nalezitostami (drenaz, atd) na plochu strechu, na kolko minimalne mam dimenzovat strop?

Mam rozne informacie, statici sa v podstate ustalili na hodnote 300kg/m2 statickeho zatazenia. Navrhuju zelezobeton B20, 20cm. (prepon 6m a 8m so stlpom uprostred). Len tak z voleja, je to zhruba dobre? Vdaka.


Robil som uz zelenu strechu aj v drevodome a aj to drevo to udrzalo, bol tam maly rozpon. 20cm doska, to je uz riadna sajba, treba to posudit individualne. Zavisi aj ake rastliny tam chces mat, podla toho ake maju korene bude hrubka zeminy. 15cm zeminy to je na travnik? pocitaj 2000kg krat hrubka zeminy, ktoru tam je treba dat na danu rastlinu.
faidon
09.02.11,23:31
neviem, ci je to pre teba este aktualne, no mam monolitovy dom a tym aj mnoho skusenosti, pocnuc tym, ze som bol pri celej realizacii stavby. izolaciu mi riesili nasledovne- najprv sa postavila stena o hrubke 15cm. po zaschnuti betonu sa debnenie demontovalo a na vonkajsiu stranu sa dala izolacia. debnienie, ktore tvorilo formu vonkajsej steny sa zas primontovalo uz o existujucu stenu a izolaciu, a vytvorila sa tenka betonova vrstva- cize stena bola s izolaciou v strede.- to by mozno mohlo riesit aj tvoju predstavu.
p.s. rozvody sa zalievali spolu so stenou, cize s instalacou kablou to bolo v pohode.
skus sa obratit na firmu Faresin- je to pozicovna debnenia, no poradia aj realizatorov. polial ide o cenu, tak ma pranajom debnenia spolu s pracou stal okolo 450 Sk na stvorak
TomasHo
05.08.12,11:04
AKTUALIZACIA: Ciners, na extenzivnu zelenu strechu s 15cm substratom v mojom snehovom pasme by malo stacit dimenzovat strechu na statickych 7kN/n2. Zistil som, ze moj predchadzajuci statik strop vyznamne predimenzoval.

Faidon: nakoniec sme sa rozhodli stavat dom z extra husteho a tazkeho ytongu (tvarnice P6-650), aj ked monolit zostava mojim favoritom. Raz by som si chcel postavit aj taky dom, ale to budem este musiet nabrat skusenosti, aby som dokazal dopredu naprojektovat vsetky rozvody tam, kde mi budu vyhovovat.

Pravdepodone vsak nasledujuci dom budem chciet robit troska ekologicky, drevo, hlina, prirodne materialy...

Vdaka vsetkym za rady.