maslius
01.12.10,08:38
Dobry den
potrebujem radu. Chystame sa rekonstruovat strrechu na starsom rodinnom dome v obci Komjatice. Stara strecha sa odstrani, nadmuruje sa 1m a postavy sa nova strecha s ciastocnou upravou tvaru. Teraz strecha sluzi len ako povala a po rekonstrukcii bude sluzit na byvanie (3 izby + kupelna). Potrebujem poradit s nasledovnymi nejasnostami:
- co vsetko by mal obsahovat projekt na stavebne povolenie pri takomto rozsahu prac? (na internete som nasiel zoznam iba pre novostavby)
- kolko vytlackov projektu mam odovzdat na stavebny urad?
- kto vsetko sa mi musi vyjadrit k tejto rekonstrukcii?
- projektant/architekt, ktoreho si vyberiem musi byt autorizovany (musi ma okruhlu peciatku) ? nestaci aj architekt bez autorizacie komorou?
- aku sumu si moze architekt za takyto projekt pytat? (nechcem aby ma oklamali a pytali si privela)

Dufam ze mi budete vediet poradit aspon s niektorymi otazkami, pretoze na ne neviem najst odpoved.
Dakujem velmi pekne.
Peter
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.12.10,08:04
Potrebujem poradit s nasledovnymi nejasnostami:
- co vsetko by mal obsahovat projekt na stavebne povolenie pri takomto rozsahu prac? (na internete som nasiel zoznam iba pre novostavby)

1. Je to klasická PD pre zmenu dokončenej stavby (statika, ppôdorys, pohľady, rezy, vnútorné rozvody).


- kolko vytlackov projektu mam odovzdat na stavebny urad?


2. Dva.


- kto vsetko sa mi musi vyjadrit k tejto rekonstrukcii?

3. Min. elektrikari, inak nevidím viac žiadne vyjadrovačky.


- projektant/architekt, ktoreho si vyberiem musi byt autorizovany (musi ma okruhlu peciatku) ? nestaci aj architekt bez autorizacie komorou?

4. Ak to je jednoduchá stavba (§ 139b ods. 1 písm. b/ SZ), tak nie. Jednoduchá stavba je podľa uvedeného stavba na bývanie do 300 m2, môže mať jedno nadzemné podlažie, jedno podzemné a aobytné podkrovie.


- aku sumu si moze architekt za takyto projekt pytat? (nechcem aby ma oklamali a pytali si privela)


5. Podľa dohody. Odhadujem do 300 €.



CIMOM
maslius
01.12.10,14:15
dakujem za odpoved a pomoc.
predsa len mam este nejake doplnujuce otazky.
3. kto vsetko sa mi musi vyjadrit k tejto rekonstrukcii
Ak potrebujem vyjadrenie ZSE (elektro), nepotrebujem aj vyjadrenie spravcov vodovodu a kanalizacie? tak isto aj hromozvod, robim tam krbove kachle a stavam novy komin, tak aj vyjadrenie nejakeho kominara?

4. podlahova plocha by mala byt +- 100m2 takze ak spravne rozumiem tak podla vasej rady tak je sa to povazuje za jednoduchu stavbu a projekt pre stavebne povolenie mi moze robit aj architekt/projektant bez autorizacie.

5. tych 300€ ste myslel vratane profesii? teda za kompletny projekt?
Na to nadvazuje dalsia otazka: Moze rozvody elektro kanal, voda, kurenie kreslit aj architekt alebo to musia kreslit a aj peciatkovat samostatny projektanti jednotlivych profesii? Mali by to byt jednoduche rozvody nic zlozite, ved sa iba podkrovie napaja na existujuce rozvody v 1.np.

Ospravedlnujem sa za mozno az prilis podrobne a laicke otazky ale zaujimam sa o to, chcem mat o projekte prehlad a chcem vediet za co platim

Dakujem
Marekita
28.01.11,19:56
Dobrý deň,
riešim podobný problém, o chvíľu budeme mať hotový projekt so všetkými náležitosťami pre SP. Ideme zásadne rekonštruovať starší rodinný dom v BA. Chcela by som poprosiť o radu, ktoré z vyjadrení resp. úradov môžem v žiadosti o stavebné povolenie vynechať.
Ďakujem.
canbo
29.01.11,13:30
Pozor na rady to , alebo to nieje potrebné pri rekonštrukcii a jej povoľovaní, rozhodujúce je kolaudačné rozhodnutie . Tak skúste od konca čo je potrebné na kolaudáciu a v akom rozsahu .
Harris
29.01.11,15:48
Moze rozvody elektro kanal, voda, kurenie kreslit aj architekt alebo to musia kreslit a aj peciatkovat samostatny projektanti jednotlivych profesii?

Už Vám to CIMOM písal. Ak sa jedná o jednoduchú stavbu (tá Vaša taká je), tak podľa stavebného zákona nie je nutný podpis autorizovanej osoby. Tzn, že tak ako nie je nutný podpis na stavebnej časti od autorizovaného architekta, tak nie je nutný ani podpis na casti statika od aut.statika, voda..kurenie..elekto...obdobne.
Inými slovami, môže Vám to nakresliť bárs jaký projektant s potrebným vzdelaním a na všetkých častiach (achitektúra, statika, UK, elektro...) bude popodpisovaný on a bez pečiatky.

Toť teória zo stavebného zákona. Bohužiaľ, čo stavebný úrad, to iný výklad, takže potom dojdite poreferovať, či ten Váš úrad mal rovnaké zmýšlanie ako bolo povedané vyššie. Väčšinou však nie, a pečiatky vyžadujú aj tak.