tibor.
02.12.10,18:36
v dlhodobom horizonte by som si dakedy chcel vyrobit lokalne rekuperatory. paci sa mi system s dvomi rekuperatormi ktore sa v kratkych intervaloch striedaju v nasavani a vyfukovani.
v alfa verzii projektu uvazujem nad dvomi klasickymi 12v ventilatormi osadenymi v dvoch rurach. chcel by som tam dat uzatvaratelne mriezky (ci uz z originalneho uzatvaracieho ventilatora, alebo ju vyrobit napr. s pohonom zo starsej pracky) a ako vymenik tepla by som chcel pouzit asi najlacnejsiu vec na ktoru som prisiel - plna rura guliciek urobenych z alobalu.
napojit by som to chcel na vlhkometer a casovac - ale elektronika uz velky problem nie je.
ma niekto lepsi napad ako to urobit?
najlacnejsi lokalny rekuperator som nasiel asi za 500€ vysmlim ze za tu cenu to nestoji.
pri vacsej hrubke steny by toto mohlo mat celkom pouzitelnu uciinost.
TSteinar
02.12.10,18:04
videl som viacero navrhov takych domacich rekuperacii, ale vsade uvadzali, ze ucinnost je mala, jednoducho neohreje tolko ten vzduch. pre lepsi pocit to mozes spravit, ale velke ocakavania asi radsej nemaj
tibor.
02.12.10,18:57
videl som par navrhov, ale vsetci sa zatial pokusali robit obojsmerny rekuperator. jednoduchsie a ucinnejsie by v domacich podmienkach bolo urobit dva jednosmerne ktore by sa striedali.
TSteinar
02.12.10,21:15
a nestracal by sa tym zmysel rekuperacie? sice vzduch by vymienalo, ale pustalo by studeny vzduch zvonku, nie?
patrixo
02.12.10,21:37
videl som par navrhov, ale vsetci sa zatial pokusali robit obojsmerny rekuperator. jednoduchsie a ucinnejsie by v domacich podmienkach bolo urobit dva jednosmerne ktore by sa striedali.

Ak správne rozumiem, chceš spraviť dve rúry, v ktorých bude sypaná náplň - guličky z alobalu. budú dva ventilátory V1 (na studenej strane) a V2(na teplej) a dve rúry s gluckami R1 a R2. V1 bude tlačiť studený vzduch z vonka cez R1, tým náplň ochladí a samotný vzduch sa ohreje, zatiaľ čo V2 bude teplý vzduch z interieru tlačiť cez R2 a náplň ohrievať a vzduch sa bude zároveň ochladzovať. Keď sa R2 ohreje na potrebnú teplotu, prepnu sa dve klapky (za výtlakom oboch ventilátorov) a studený vzduch z vonku bude tlačený ventilatorom V1 cez teplý R2. vzduch sa ohreje a R2 ochladí a z interieru pojde teply vzduch cez V2 a R1 a teply vzduch bude ohrievat R1. A takto sa to bude prepinat... pochopil som to spravne? Ak nie, to co budem pisat dalej asi nebude mat vyznam... :)

No.. nalozil si si na seba pekne bremeno :) caka ta nelahka uloha.. napad je to dobry, v praxi to funguje skvele, len mam trosku obavy, ako nacasujes prepinanie a ako budes odvadzat kondenzat, ktory vznikne pri prechode tepleho vzduchu cez chladnu napln... alebo chces casovanie nastavit tak, aby teply vzduch nielen ohrial napln ale aj vyparil vodu? ale zase takymto sposobom velmi poklesne ucinnost rekuperacie... mozno budes este viac vetrat ako ohrievat vzduch, ktory pride zvonka(cize asi by bolo rozumnejsie nejak ten kondenzat odviezt..)... Potom je tu dalsia vec.. hlinik ma sam o sebe malu tepelnu kapacitu a vysoku tepelnu vodivost. a ked to budu gulicky z alobalu, tak zdanliva hustota gulicky bude mensia(pretoze v jej objeme budu aj nejake fugy) ako hlinika ako takeho... to znamena, ze ked si vezmeme tu gulicku, tak tepelna kapacita samotnej gulicky bude este mensia ako hlinika. To znamena, ze napln sa bude rychlo ochladzovat a rychlo ohrievat. co tym chcem povedat? ze ucinnost bude extremne zavisla od regulacie.. to znamena, ze to prepinanie treba mat velmi dobre nacasovane aj v zavislosti od vonkajsej teploty. lebo ked mam napriklad 5°C vonku a mam to nastavene, ze to bude prepinat napr. kazdych 30s a ochladi sa mi na -10°C tak mi napriklad pojde 15 sekund teply vzduch a 15 studeny co asi nie je dobre... cize aby to fungovalo, bude asi potrebne mat snimac vonkajsej a vnutornej teploty, ktory bude napojeny na CPU a ten bude riadit prepinanie(na zaklade zavislosti medzi nameranou charakteristikou rekuperacnej jednotky a pozadovanych teplot,ktora musi byt samozrejme implementovana do CPU jednotky)..(ale tu moze robit paseku kondnzat a vytvarat chyby, ci su vyznamne, tak to neviem...) alebo druha moznost: dva snimace teplot na interierovej strane rekuper. jednotiek a jeden v exterieri..budu napojene na CPU a ten bude riadit na zaklade vonkajsej teploty a teploty vstupujuceho vzduchu... a tu je ten problem, pri prvej moznosti riadenia, ak vznikne mala chyba, tak aj mala chyba moze sposobit napr pri 30 sekundovom cykle 10 sekund prudenia dnu studeneho vzduchu.. ale ked mame inu napln.. keby mame 20 minutovy cyklus a pri malej chybe pri riadeni by nam siel mozno minutu studeny vzduch a 19 minut teply co nie je az take vazne ako v prvom pripade... a pri druhej moznosti riadenia je to podobne.. je tazke riadit velmi rychle zmeny a najma v domacich podmienkach... cize neviem ci je ten alobal stastne riesenie..

Inac velmi zaujimava tema, ak som nieco zle pochopil ospravedlnujem sa, ak nie, velmi rad by som sa dozvedel technicke detaily, ako by si to chcel realizovat. Prajem ti vela uspechov, lebo to fakt nebude jednoduche.. a ked to zrealizujes, prosim zreferuj vysledok.. fakt ma to dost zaujima :) vela stastia :)
fedo78
03.12.10,09:53
Na filipe je niečo takéto, ale moc z toho múdry nie som:
"Kúpiť 2 platne hliníku 0,6 mm 1 x 2 m, dať si ich nastrihať na pásy 0,2 x 1 m. Do styrodurovej dosky vo vzdialenosti 5mm narobiť drážky a do nich zasunul hliníkové dosky, takže bočné konštrukcie sú zo styroduru. Užšie strany dosiek v strede nastrihnúť, ohnúť striedavo proti sebe a zalepiť PUR lepidlom, aby cez párne medzery išiel vzduch jedným smerom a cez nepárne druhým. Tak vznikne výmenník, ktorý je odnímateľný, kvôli prípadnému čisteniu. V spodnej časti dve diery cez stenu a ventilátory. V hornej časti vetilátor, ktorý zabezpečuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Výstupná rúra je vyspádovaná smerom von, pre odtok kondenzátu. Pre porovnanie profi rekuperátor s účinnou plochou 0,8 m2 s pohybom vzduchu do kríža za 600Eur. Alebo lokálny rekuperátor za 260 Eur, ktorý by sušenie prádla v zime nestačil. Teno rekuperátor: účinná plocha 4 m2, protismerný pohyb vzduchu, nákup materiálu do 90 Eur. Je možné, že tam dám ešte teplotne závislý spínač za 30 Eur, ak by pri veľkých mrazoch začal zamŕzať kondenzát medzi doskami. Výhody sú v nízkej cene a omnoho vyššej účinnosti, vzhľadom k teplosmennej ploche a protismernému pohybu vzduchu. Nevýhody, musíte si ho spraviť sám a v miestnosti zaberá plochu 25cm x 10cm do výšky 1,6m."
patrixo
04.12.10,14:58
Na filipe je niečo takéto, ale moc z toho múdry nie som:
"Kúpiť 2 platne hliníku 0,6 mm 1 x 2 m, dať si ich nastrihať na pásy 0,2 x 1 m. Do styrodurovej dosky vo vzdialenosti 5mm narobiť drážky a do nich zasunul hliníkové dosky, takže bočné konštrukcie sú zo styroduru. Užšie strany dosiek v strede nastrihnúť, ohnúť striedavo proti sebe a zalepiť PUR lepidlom, aby cez párne medzery išiel vzduch jedným smerom a cez nepárne druhým. Tak vznikne výmenník, ktorý je odnímateľný, kvôli prípadnému čisteniu. V spodnej časti dve diery cez stenu a ventilátory. V hornej časti vetilátor, ktorý zabezpečuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Výstupná rúra je vyspádovaná smerom von, pre odtok kondenzátu. Pre porovnanie profi rekuperátor s účinnou plochou 0,8 m2 s pohybom vzduchu do kríža za 600Eur. Alebo lokálny rekuperátor za 260 Eur, ktorý by sušenie prádla v zime nestačil. Teno rekuperátor: účinná plocha 4 m2, protismerný pohyb vzduchu, nákup materiálu do 90 Eur. Je možné, že tam dám ešte teplotne závislý spínač za 30 Eur, ak by pri veľkých mrazoch začal zamŕzať kondenzát medzi doskami. Výhody sú v nízkej cene a omnoho vyššej účinnosti, vzhľadom k teplosmennej ploche a protismernému pohybu vzduchu. Nevýhody, musíte si ho spraviť sám a v miestnosti zaberá plochu 25cm x 10cm do výšky 1,6m."

Tak to je typicky doskovy vymennik tepla. Realizácia vyzerá jednoduchšie ako pri tom náplňovom variante. otázne je, či stačia 4m štvorcové, kedze vzduch ma velmi maly koeficient prestupu tepla.. a aké ventilátory tam pojdu...
tibor.
07.04.11,18:10
presny popis toho co chcem vyrobit je tu:
INVENTER (http://www.inventer.cz/popis-funkce.php)
jedna sa len o keramicky vymenik, ventilator a ovladanie.
keramicky vymenik vyzera takto:
CEAMIC HEAT (http://www.hceramic.com/Products/Honeycomb_Ceramic_Heat_Media_For_RTO/Honeycomb_Ceramic_Heat_Media_For_RTO_L.jpg)
alobal mozno nie je stastne riesenie, ale mohlo by ho byt vela a relativne lacno. skor ale by sa asi hodili nejake hlinikove piliny.
som sa pytal ako tam riesia odvod kondenzatu a odpoved bola taka ze sa este nestretli s tym ze by sa tam usadzovala voda. udajne je to teoreticky mozne len v nedavno dokoncenych novostavbach. Pre istotu to ale robia tak ze je tam mierny sklon a z vonku zlab...
ponukaju to za 400€ - to je veelmi vela.