maslius
03.12.10,19:15
Dobry den
planujeme stavat garaz (3,65x7,65m) pre jedno auto. Aka je minimalna vzdialenost od susedneho pozemku? Sused ma na hranici postaveny dom a k mojmu pozemku je otoceny zasnou stranou s okienkami do WC, kupelne...
Vzdialenost od hranice jeho pozemku po moju garaz sa pocita od steny mojej garaze alebo od hrany strechy? (bude sedlova a presahovat cez muty o 40cm).
Dakujem za odpoved
Mária27
03.12.10,22:00
Vyhláška 532/2002

§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.
(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
marko182
03.12.10,23:17
Nekritizujem, len sa pytam...
Vsetky body v § 6 okrem 6 a 7 hovoria o rodinnych domoch, co sa asi na garaza nevztahuje, alebo ano?
maslius
04.12.10,10:57
Presne ako pise marko182, citovany zakon opisuje odstupy rodinnych domov. Preto som sem polozil otazu ako je to v pripade garaze. Vztahuje sa dany zakon aj na garaz? Z laickeho pohladu myslim ze nejaky odstup musim zachovat, pretoze ak si bude chciet suset opravit fasadu tak mu musim umoznit pristup z mojho pozemku, Neviem ale aky je minimalny odstup, hrana steny mojej garaze od hrany steny jeho domu (ktory je na hranici pozemkov). Postacovalo by 1,5m?

Dakujem
220870
04.12.10,11:28
Ak sa zo susedom dohodnete tak si garáž môžete o jeho dom aj oprieť.Ak je tá garáž pevne spojená zo zemou (základmi a pod) tak pre ňu platí to isté ako pre rodinné domy.
Mária27
04.12.10,11:34
Presne ako pise marko182, citovany zakon opisuje odstupy rodinnych domov. Preto som sem polozil otazu ako je to v pripade garaze. Vztahuje sa dany zakon aj na garaz? Z laickeho pohladu myslim ze nejaky odstup musim zachovat, pretoze ak si bude chciet suset opravit fasadu tak mu musim umoznit pristup z mojho pozemku, Neviem ale aky je minimalny odstup, hrana steny mojej garaze od hrany steny jeho domu (ktory je na hranici pozemkov). Postacovalo by 1,5m?

Dakujem
Sú to jediné odstupy v legislatíve. Pôvodne som zvažovala, že ti napíšem, že garáže sa asi môže týkať len ods. 2, ostatné sú rodinné domy. Potom som ti skopírovala celý paragraf, aby si to videl a posúdil sám. Keď poznáš predpis, tak napíš, že chceš len jeho výklad. Nemusí to poraďák vyhľadávať.
220870
04.12.10,11:37
Pri posudzovní sa nerozlišuje či ja to gráž ,chliev ,šopa.Sú taký špekulanti že si stavajú garáž a nakoniec postavia činžiak.(poznám taký prípad)
maslius
04.12.10,11:44
ospravedlnujem sa ak moj prispevok posobil podrazdene, nemal som to v umysle. Som vdacny za kazdy komentar a snahu o pomoc. Myslel som ze to bude v nejakej inej norme, vyhlaske specifikovane podrobnejsie, nieco v zmysle ze rodinny dom minimalne 2m a garaz, sklad, pristresok...min 1,5m a podobne. Ale kedze to je len na dohode so susedom tak v projekte budeme pozadovat 1,5m a ak bude mat sused nejake namietky tak sa to bude dat este trocha posunut
pivko
04.12.10,11:53
A nieje náhodou garáž drobná stavba? potom by ju kľudne mohol nalepiť na plot./Niesom si ale isty na 100%/
220870
04.12.10,11:55
Ono je skrz požiar ,zemetrasenia, povodne atd... aby sa tam mohli dostať požiarnici a im podobný ...ci...
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.12.10,07:01
Dobry den
planujeme stavat garaz (3,65x7,65m) pre jedno auto. Aka je minimalna vzdialenost od susedneho pozemku? Sused ma na hranici postaveny dom a k mojmu pozemku je otoceny zasnou stranou s okienkami do WC, kupelne...
Vzdialenost od hranice jeho pozemku po moju garaz sa pocita od steny mojej garaze alebo od hrany strechy? (bude sedlova a presahovat cez muty o 40cm).
Dakujem za odpoved


Pre garáže platí z vyhl. 532/2002 Z.z. :


]§ 6
Odstupy stavieb [/B]


(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.



So susedom sa možno dohodnúť, ale nemá to žiadnu právnu váhu. O umiestnení rozhoduje stavebný úrad a nie sused - viď http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html.



CIMOM
TSteinar
06.12.10,21:44
u nas je podobna situacia na rodicovskom dome. sused chcel stavat garaz, tak dal aj rodicom podpisat papier, oni v dobrej viere a pre zachovanie susedskych vztahov, podpisali. on ju postavil od nasho domu asi tak 1,5m vzdialenu a poschodovu s vysokou strechou. tymto vlastne zatienil jednu celu stenu domu, cize tam ani raz pocas dna nezasvieti slnko, okna tam nie su. s tymto stavom sa uz asi neda nic robit, vsak?
Wlady
07.12.10,07:45
Ak je garaz ako sucast domu, tak je posudzovana ako dom? Sused ide stavat dom, v ramci ktoreho je garaz, ktora nie je v jedej rovine s bokom domu, ale je odsadena o meter k nam. Musi uz byt aj tato garaz na dva metre od nas, alebo iba dom? Dakujem.