bugi_el
07.12.10,13:00
Zdravím,
potrebujem prosím poradiť.
Idem prerábať elektrinu v 1 izb. byte v paneláku.

Tu je terajší stav:
TNC-common sieť - od vonkajších hlavných ističov do bytovej rozvodnej skrinky s ističmi mi ide 380V - hlinikové vodiče - 3 fázy a jeden PEN (nulák + ochranný vodič).
Tieto tri fázy sú potom rozvádzané do jednotlivých okruhov.

Chcem to prerobiť na TNS-separate sieť(3 fazy + N + PE):
Plánujem priviesť od hlavných ističov k rozvodnej skrinke medený kábel CYKY5C (3 fazy + 1 N + 1 PE).


Moje otázky:
Dá sa v niekde v hlavných ističoch napojiť môj vyvedený PE vodič na nejaký centralny zemniaci vodič paneláku?
Ak dotiahnem z mojich rozvádzačov 5c kabel až na chodbu k hlavným ističom- stačí mi požiadať ZSE o pripojenie a oni mi to napoja za nejaký poplatok?
Ak áno budú k tomu žiadat nejakú dokuentáciu - myslím niečo ako projekt alebo doklad od elektrikára čo mi to prerábal?

za všetky odpovede vopred ďakujem
bugi_el
07.12.10,13:20
co myslis pod tym "nema opodstatnenie"?
"bohato stačí PE" - asi si myslel PEN?

inac myslim si ze TNS alebo TNC-S su bezpecnejsie ako TNC
canbo
07.12.10,15:47
TNS sieť nemá veĺké opodstatnenie , načo Ti je v domácich podmienkach aj N aj PE ?

Bohato stačí PE .
Ak zanedbáme bezpečnosť,normy tak preto,že dnešná zásuvka v TNC sa nedá zapojiť " priebežne" má málo skrutiek.
canbo
07.12.10,16:03
[
Chcem to prerobiť na TNS-separate sieť(3 fazy + N + PE):
Plánujem priviesť od hlavných ističov k rozvodnej skrinke medený kábel CYKY5C (3 fazy + 1 N + 1 PE).

Skúste najprv overiť aký máte elektromer (jednofázový/trojfázový)

Moje otázky:

Dá sa v niekde v hlavných ističoch napojiť môj vyvedený PE vodič na nejaký centralny zemniaci vodič paneláku?

Vodič PE sa pripája na spoločnú zbernicu PEN - Bod rozdelenia TN-C / TN-S,
V starších bytových domoch sa to ináč nerieši(odkaz z STN normy...)Ale :Pre pripojenie cez elektromer a kvôli možnosti krádeže dovoľujú rozvodné závody spájať až na svorke elektromera.

Ak dotiahnem z mojich rozvádzačov 5c kabel až na chodbu k hlavným ističom- stačí mi požiadať ZSE o pripojenie a oni mi to napoja za nejaký poplatok?
Nahlásiť zmenu napojenia, doložiť revíznu správu a poplatky za pre-plombovanie elektromera.

Ak áno budú k tomu žiadat nejakú dokuentáciu - myslím niečo ako projekt alebo doklad od elektrikára čo mi to prerábal?

Revíznu správu.

za všetky odpovede vopred ďakujem[/QUOTE]
bugi_el
09.12.10,16:31
Dakujem za odpoved.
Takto to vyzera v u mna v rozvadzacoch na chodbe.
Na istice by som napojil fazy L1 L2 L3. Na zbernici PEN by som rozdelil PEN na PE a N - len ako ten bod potom uzemnit?. Takto by som potom viedol kabel k bytovym rozvadzacom.
Da sa to takto urobit, alebo by bolo lepsie rozdelit PEN v bytovych rozvadzacoch. Vraj podla STN by sa k bodu rozdelenia mal tahat kabel PEN s priemerom 10mm2.
canbo
09.12.10,18:22
Dakujem za odpoved.
Takto to vyzera v u mna v rozvadzacoch na chodbe.
Na istice by som napojil fazy L1 L2 L3. Na zbernici PEN by som rozdelil PEN na PE a N - len ako ten bod potom uzemnit?. Takto by som potom viedol kabel k bytovym rozvadzacom.
Da sa to takto urobit, alebo by bolo lepsie rozdelit PEN v bytovych rozvadzacoch. Vraj podla STN by sa k bodu rozdelenia mal tahat kabel PEN s priemerom 10mm2.

AJ tak še dá, vodič PEN je uzemnený na vstupe do domu. Pre bytové domy pri rozdelení PEN na PE a N platí " výnimka" z STN ... ,stačí "prizemnenie" na PEN vodič . Nevyžaduje sa samostatne uzemniť bod rozdelenia(npr.z 25poschodia)
ALE : ako som písal minule o tom rozhodujú rozvodné závody , obvykle sa bod rozdelenia prevádza až za elektromerom kvôli možnosti krádežiam elektriny.
Z obrázka nieje zrejme kde sa elektromer nachádza ,ak- istič pred elektromerom, tak musí byť v kryte pre plombu .
Vraj podla STN by sa k bodu rozdelenia mal tahat kabel PEN s priemerom 10mm2.[/QUOTE] Medený vodič: minimálne 6mm2, nemusí byť väčší ako 25mm2, rozhoduje záťaž,spôsob uloženia...
Ak je terajší prívod v poriadku ,tak rozdeliť až v ističovej skrini v byte, najčastejšie na prúdovom chrániči.( bod rozdelenia bez/s prízemne-ním pri hlavnom ističi podľa možnosti zriadenia)
retriever007
30.05.20,14:35
Citujem - "Ak áno budú k tomu žiadat nejakú dokuentáciu - myslím niečo ako projekt alebo doklad od elektrikára čo mi to prerábal?"

Ja mám za to, že elektrikár Vám nemá čo ani len zapájať, pokiaľ nemá projet - od projektanta. Tým je to samovysvetľujúce.