CainDrago
07.12.10,15:44
Caute poradaci.

pomaly finisujeme so staubou domu a mam jednu dilemu. Aky kupit velky elektricky boiler na ohrev TUV. TUV len na osobnu hygienu (inak bude umyvacka)

zatial sme dvaja snad o par rokov aj viac :) , pricom ja sa hlavne sprchujem v studenej vode a moja nastavajuca je tiez bleskovka v sprche, takze tej teplej vody moc neminieme. Zaujimalo by ma aky velky zasobnik kupit.

Nechcem kupovat lacne smejdy co sa pokazia za dva-tri roky. Mam vyhladnuty Stiebel Eltron SHZ co ma priamy ohrev. Zda sa mi blbost kupovat 150litrovy. Skor rozmyslam nad 80-100l.

Skuste mi helfnut kolko by nam stacilo dle vlastnych skusenosti.

Dakujem
Flinstone
07.12.10,14:54
možno by bolo efektívnejšie kúpiť väčší, aby si nemusel o pár rokov meniť kvôli nedostatočnosti a nastaviť zatiaľ menšiu teplotu vody. Myslím, že pri nižšej teplote sú aj straty nižšie. Čiže by som volil aspoň 120 litrov
TomasHC
07.12.10,15:59
možno by bolo efektívnejšie kúpiť väčší, aby si nemusel o pár rokov meniť kvôli nedostatočnosti a nastaviť zatiaľ menšiu teplotu vody. Myslím, že pri nižšej teplote sú aj straty nižšie. Čiže by som volil aspoň 120 litrov

Nizsia teplota je fajn, ale pozor na legionelu. Nizsiu teplotu TUV jedine ak ma bojler funkciu na obcasne zahriatie TUV nad 60°C, aby sa zabranilo mnozeniu legionely.
patrixo
07.12.10,16:35
Podľa toho čo opisuješ, by pre teba bol idealnym riešením prietokový ohrievač.
mahony1
07.12.10,17:27
Prietokovy ohrievac urcite neodporucam - z hladiska pohodlia :-) Ale tebe by sa asi naozaj hodil :-)

Problem pri prietokovych ohrievacoch je ten, ze je velmi tazke doladit teplotu vody presne podla pohodlia - jednoducho raz je prihoruca, potom znizis a uz je prilis studena. Alebo ked uz mas prijemnu, niekto pusti vodu v kuchyni, a prietokovy ohrievac jednoducho nestiha a ide ti studensia.

Komu toto vadi, nebude s prietokovym ohrievacom nikdy spokojny. Pri plynovych kotloch s vykonom okolo 24 kW uplne staci (aj na kupanie) 45 l zasobnik na teplu vodu (vlastna skusenost). Voda ti potom ide ohriata bez vykyvov a takyto kotol ti bez problemov staci vodu v zasobniku dohrievat.

Ale netusim, ci by to stacilo pri elektrickych kotloch - asi skus porovnat ten vykon.
Flinstone
07.12.10,17:50
Nizsia teplota je fajn, ale pozor na legionelu. Nizsiu teplotu TUV jedine ak ma bojler funkciu na obcasne zahriatie TUV nad 60°C, aby sa zabranilo mnozeniu legionely.
myslim ze stací raz za týžden vyhnať teplotu hore... ale ak je bojler pri nižšej teplote dostatočne preplachovaný (odbyt vody) nemala by sa množiť a zároveň pri nižšej teplote sa neusádza vodný kameň v takej miere. A pri výkonnejších špirálach je voda ohriata za hodinku-dve
CainDrago
10.12.10,11:04
No nad prietokovym som dlho rozmyslal. Stiebel ma prave taky, ktory ma moznost presne nastavit teplotu vody, malo to jedno dost zasadne ALE. zariadenia malo prikon az 27kW, to znamena extra krytie na poistky atd. ... tak sme od toho upustili.

Zatial som rozhodnuty pre 100l stiebel - eltron SHZ, ma to turbo ohrev, takze ked nabehne navsteva atd malo by to stacit dohriat ked bude treba ;)
Flinstone
10.12.10,17:46
No nad prietokovym som dlho rozmyslal. Stiebel ma prave taky, ktory ma moznost presne nastavit teplotu vody, malo to jedno dost zasadne ALE. zariadenia malo prikon az 27kW, to znamena extra krytie na poistky atd. ... tak sme od toho upustili.

Zatial som rozhodnuty pre 100l stiebel - eltron SHZ, ma to turbo ohrev, takze ked nabehne navsteva atd malo by to stacit dohriat ked bude treba ;)
ja som si mierne upravil bojler... dal som tam špirálu 7,5 kW, čo pri bežnom istení nieje problém a vzhľadom na to, že má 120 litrov, tak vody je stále dosť, aj keby sa chcelo kúpať basketbalové družstvo.