Jofi1
07.12.10,20:37
Má niekto skúsenosti zo svojpomocnou realizáciou jednoduchého a lacného stropného chladenia v dome? Mám v pláne v sadrokartónovom podhľade v obytných miestnostiach mimo kúpeliek a kuchyne naťahať PE-AL-PE trubky o priemere 16mm v 10cm rozostupoch napojiť ich na bežný rozdeľovač podlahového kúrenia a do neho tlačiť vodu o teplote 16 až 17°C obehovým čerpadlom zo zbernej nádrže. Trubky nebudú zapustené do sadrokartónu ako je to bežné pri stropných kazetách ale budú tesne nad. Uvedomujem si, že účinnosť chladenia bude podstatne nižšia, možno polovičná. Myslím si, že nepotrebujem do nízkoenergetického domu nejaký super výkon. Zbernú nádrž plánujem chladiť vodou zo studne cez výmeník. Spínanie chladenia zbernej nádrže plánujem riešiť termostatom, ktorý by mal spínať ponorku v studni. Do blokovania obehového čerpadla plánujem zaradiť snímače rosného bodu v miestnostiach, aby nedochádzalo k orosovaniu podhľadu. Vie mi niekto poradiť ako si postaviť lacný a jednoduchý systém stropného chladenia?
alltracboy
07.12.10,20:00
Klimatizacia je lacnejsia a ucinnejsia. osobne si myslim, ze pokial to toho nepojde ovela nizsia teplota, tak to v lete nema sancu nic ochladit.
Jofi1
07.12.10,20:09
nechcem klasickú klímu, pretože som už bol viackrát chorý z klimatiky. Na nete som našiel dosť pozitívnych referencií na stropné chladenie a pripadá mi to že je to menej násilná fprma chladenia a samozrejme aj podstatne menej účinnejšia. Ako som už spomínal do nízkoenergetického domu nepotrebujem zariadanie s brutálnym chladiacim výkonom.
alltracboy
07.12.10,21:28
to ze je dom nizkoenergeticky v zime, neznamena ze bude taky isty aj v lete. To teplo co ziskas oknami je v zime plus, preto sa ti znizuje celkova spotreba, ale v lete to bude skor nevyhoda. A v lete pecie ovela viac.
Martin Špes
13.01.17,12:15
Zdravim, ako to nakoniec dopadlo? Zaujimam sa o tieto moznosti aj ja. Dakujem.
Jofi1
13.01.17,17:51
Nakoniec som to nerealizoval, zohnal som si samoinštalačnú klimatizáciu s tepelným čerpadlom Qlima SC 3331, chladiaci výkon 3,933 kW a vykurovací výkon 4,361 kW, v cene 720 Eur. Mám ju namontovanú od októbra minulého roka a som s ňou veľmi spokojný. Namontoval som ju hore na poschodie do chodby a sporadicky ju využívam na dokurovanie v zime a v lete pri veľkých horúčavach na dochladenie. Stačí mi táto jedna klíma na celý dom, keďže mám nízkoenergetický akurát musím nechať pootvárané dvere do izieb.