brop
08.12.10,21:06
Dobry den

vedel by mi niekto poradit
rekonstrujem starsi dom a mam vlhke steny ( steny su s kamena ), bolo mi povedane ze ma dat drenazne rury do vnutra miestnosti ku stenam a urobit vyvody von aby sa tam urobil prievan a vlhkost sla von, a potom urobit taku istu drenaz z vonka.
Kam maju byt drenazne rury vyvedene, do kanalizacie ci len ukoncene otvormi aby sa tam robil prievan
220870
09.12.10,04:51
Urobiť prievan ,znamená prechladzovať múr.Buď ste zle počuli ,alebo to pochopili,alebo vám takúto hlúposť poradil hlupák.Takýmto spôsobom skôr dosiahnete opak najmä cez zimu.Po druhé si nedokážem predstaviť ako by ste presekávali otvor pre drenážnu trubku cez kamenný múr.
brop
09.12.10,20:21
dakujem za radu

takze drenazne rury ma dat iba z vonku?
a musia byt vivedene do kanalizacie? ( lebo moja kanalizacna rura je iba 60cm od povrchu)
220870
09.12.10,20:25
Dám vám ešte jeden link.Len pozor je to skôr na zamyslenie ,ako na svojpomocnú výstavbu.Dá sa tým viac pokaziť ako napraviť.Neodporúčam robiť svojpomocne bez konzultácie s technikom ktorý sa tomu rozumie.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/poruchy-a-opravy/odstranenie-vlhkosti-z-interieru-vytvorenim-prevetranej-podlahy-4262.html
jano1993
10.12.10,08:46
alebo vyskusaj toto: "Izolácia proti zemnej vlhkosti vzduchovou vrstvou", daj do googla, najde clanok v ASB.
mozno by to slo aj svojpomocne
barancik
10.12.10,13:04
Predpokladám, že sa jedná o obvodové múry. Postup je následovný: pozdĺž muru vykopať ryhu-kanál až pod základ, urobiť lôžko v zložení makadam ako spodná vrstva a na vrch štrk, do výkopu na lôžko uložiť drenážnu plastovú trubicu, priemer asi 10 cm, po obvode perforovaná - dostať bežne kúpiť v stavebninách, trubicu vyviesť na oboch koncoch tesne nad úroveň terénu, tak aby sa do nej nedostala voda zo zrážok, koncové otvory opatriť nejakou sieťkou, aby sa tam nedostala nejaká nečistota (lístie, tráva a pod), múry natrieť asfaltovým penetračným náterom, k múru po celej dĺžke priložiť nopkovú ("hrboľatú) fóliu, tú tiež dostať bežne v stavebninách. Tá sa tiež pokladá do výkopu tak, aby zasahovala pod základ a na vrchu presahovala tesne nad úroveň terénu. Na vrch trubice ide vrstva štrku a potom zemina z výkopu. Vnútorné omietky obiť až po zdravý podklad a natiahnuť novú sanačnú omietku s prípadným sanačným postrekom, ale to už podľa vlastného výberu a ten je široký (google) - A máte vystarané.
V takýchto prípadoch je obvykle potrebné "obuť dom do suchých topánok" . Existuje aj iný spôsob, a to podrezať vonkajšie múry a vnútorné steny ošetriť injektážou - ten je však náročný na financie aj odborné prevedenie a sotva sa dá urobiť svojpomocne. Výber veľmi závisí od toho, či vlhkosť spôsobuje tlaková voda (napr. dom napr. pod kopcom, úrovňou cestnej komunikácie, atď.) alebo či to spôsobuje vzlínavosť spôsobená vysokou hladinou spodnej vody.