Erika686
10.12.10,11:22
Neviete ako sa vola kolacik (mozno ani meno nema), ktory vyzera tak, ze sa na plech da plat cesta (nieco ako linecke), potrie sa penou z bielok, nareze sa na take obdlznicky(stvorce) a da sa upiect. Potom sa upecene spoja dzemom.
Pamatam si tieto kolaciky ako dieta , ked sa pieklo na svatby doma a velmi mi chutil a chcela by som ho upiect na vianoce.
Dakujem http://lady.sk/images/smejo.gif
bnorika
10.12.10,12:18
To je podľa mňa "Non plus ultra", ale my robíme tak, že cesto sa rozvaľká, vykrajujeme kolieska, natrieme penu (do peny sa dáva pr. cukor, ako aj ocot!), a takto dať do rúry, potom spájať s džemom! Sú výborné, ale presný recept teraz neviem, ale najskôr pondelok to môžem napísať!;)
adi11
10.12.10,12:44
možno sú to tieto:

Kolieska s glazúrou

35 dkg hl. múky
26 dkg masla
2 lyžice ml. cukru
kôra z 3 citrónov

Zmiešame, vykrajujeme kolieska, potrieme glazúrou a dáme piecť.
liennka
10.12.10,15:03
Tieto koláčiky sa v kuchárskych knihách uvádzajú ako Non plus ultra, u nás sa volajú Palko s Rudkom a tu je recept:
250 g hladkej múky
210 g masla
2 žĺtky
1 PL práškového cukru
štipka soli

Sneh: 3 bielka, 200 g práškového cukru, 1/2 vanilkového cukru

Spracujeme cesto, rozvaľkáme na obdĺžnik, orežeme okraje a natrieme sneh. Ostrôžkou pokrájame na paličky a upečieme. Zvyšné cesto opäť rozvaľkáme a urobíme podobne.
Keď má sneh ružovkastý nádych, vypneme horný ohrev a dopečieme len spodok. Po upečení zlepujeme džemom.
Niekedy iba z cesta vykrojím kolieska a navrch nastriekam sneh.
tina1
10.12.10,15:16
Tieto koláčiky sa v kuchárskych knihách uvádzajú ako Non plus ultra, u nás sa volajú Palko s Rudkom a tu je recept:
250 g hladkej múky
210 g masla
2 žĺtky
1 PL práškového cukru
štipka soli

Sneh: 3 bielka, 200 g práškového cukru, 1/2 vanilkového cukru

Spracujeme cesto, rozvaľkáme na obdĺžnik, orežeme okraje a natrieme sneh. Ostrôžkou pokrájame na paličky a upečieme. Zvyšné cesto opäť rozvaľkáme a urobíme podobne.
Keď má sneh ružovkastý nádych, vypneme horný ohrev a dopečieme len spodok. Po upečení zlepujeme džemom.
Niekedy iba z cesta vykrojím kolieska a navrch nastriekam sneh.
Vyzeraju super taketo?
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=3957
Erika686
10.12.10,15:55
Super, dakujem vam, presne to som hladala :)

BTW, v zivote by ma nenapadlo, ze maju taky nazov :-))
liennka
10.12.10,18:12
Áno, sú vynikajúce, moje deti ich zbožňujú. Priam sa rozplývajú na jazyku.
olybaba
10.12.10,22:25
snehové koláčiky - NON PLUS ULTRA

(cudzie slovo nonplusultra : nič lepšieho nad to; neprekonateľná vec, neopakovateľný jav)
tetrisss
11.12.10,12:48
Dnes som chcela piect jeden kolac, asi bol uverejneny v plus 1 den receptari, ale ani za svet som ho nenasla, mal taky zvlastny postup, ze sa tam najprv urobili gulicky z orechov a cohosi a potom sa to poukladalo na nejake asi piskotove cesto. Nepomozete mi , prosim?
skvrnka
11.12.10,14:07
Tieto koláčiky sa v kuchárskych knihách uvádzajú ako Non plus ultra, u nás sa volajú Palko s Rudkom a tu je recept:
250 g hladkej múky
210 g masla
2 žĺtky
1 PL práškového cukru
štipka soli

Sneh: 3 bielka, 200 g práškového cukru, 1/2 vanilkového cukru

Spracujeme cesto, rozvaľkáme na obdĺžnik, orežeme okraje a natrieme sneh. Ostrôžkou pokrájame na paličky a upečieme. Zvyšné cesto opäť rozvaľkáme a urobíme podobne.
Keď má sneh ružovkastý nádych, vypneme horný ohrev a dopečieme len spodok. Po upečení zlepujeme džemom.
Niekedy iba z cesta vykrojím kolieska a navrch nastriekam sneh.

Práve som dorobila tie Non plus ultra, sú výborne, akurát som poslednú
várku trochu pripiekla, čo nie je výborné.
Erika686
11.12.10,14:43
A este ma napadla otazka, ze ako dlho vydrzia, samozrejme, kym sa nezjedia :D, ale co sa uskladnenia tyka?
liennka
11.12.10,17:24
Vydržia dlho - ako ostatné vianočné pečivo, pretože nie sú plnené žiadnym krémom, no u nás miznú medzi prvými.
tetrisss
11.12.10,19:20
Zienky, nikdy ste taky kolac nevideli?prosim, prosim.