kyci
12.12.10,16:20
Dobry den .Rekonstruujem rodinny dom,a potrebujem urobit ustredne kurenie,nakolko tu nebolo -kurilo sa kachlami.Plyn tu nie je,takze len pevne palivo.Teraz sa neviem rozhodnut /kotol bude asi viadrus/ kotol bude v pivnici,ci rurky pert-al-pert,alebo klasicke ocelove?Je to len prizemie a ake priemery rurok zvolit/stupacky asi 5/4/ zhovaral som sa s kurenarom doporucoval len plastove/zo zeleznymi je vraj vela roboty/,ale tie plastove sa mi moc nezdaju vhodne na tuhe palivo ?Dakujem
Zoltán Kovács
12.12.10,16:15
A čo tak kúriť s propánom z nádrže?
TomasHC
12.12.10,16:36
A čo tak kúriť s propánom z nádrže?
Robil som prepocet a ak si clovek vie zohnat lacno drevo (nekupuje hotove v Baumaxe), tak v porovnani s propanom kuri asi za 1/4 ceny. Ja som propan zavrhol, len kvoli ich marketingu - povinne rocne poplatky 260 EUR :(

Ceny s DPH za 1kWh, spriemerovane za rok, vratane vsetkych poplatkov:

- zemny plyn, tarif D2 - 1,252 Sk
- elektrina ZSE D11, nizky tarif - 2,746 Sk
- propan Probugas - 4,115 Sk

Ale k teme - Al-pex trubky su urcene myslim na max. 70°C prevadzkovu teplotu.
kyci
12.12.10,16:51
tak isto som pocital aj ja ,takze vychadza mi tuhe palivo ,devo sa da zohnat pomerne lacno
Zoltán Kovács
12.12.10,17:25
Ja som propan zavrhol, len kvoli ich marketingu - povinne rocne poplatky 260 EUR :(


Ja kurím od začiatku s propánom, a neplatím žiadne ročné poplatky.
TomasHC
12.12.10,18:38
Ja kurím od začiatku s propánom, a neplatím žiadne ročné poplatky.

Citujem ponuku, dufam ze ma nikto za to nenakopne do ***:

Zasobnik 2700 ltr. - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 89 Euro / ks
Regulator - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 45 Euro / ks
Základný servis: 84,- Euro / ks
Uvedené ceny sú bez DPH.
Zoltán Kovács
12.12.10,20:43
Citujem ponuku, dufam ze ma nikto za to nenakopne do ***:

Zasobnik 2700 ltr. - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 89 Euro / ks
Regulator - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 45 Euro / ks
Základný servis: 84,- Euro / ks
Uvedené ceny sú bez DPH.


No ja mám nádrž už 5 rokov. Zaplatil som nájom na 15 rokov dopredu (na rok 66 eur). A to bolo všetko čo som musel platiť, samozrejme okrem pravideľného naplňania. Nádrž je 2400 litrová, a naplňať musím tak raz za 12-14 mesiacov.
TomasHC
13.12.10,06:23
No ja mám nádrž už 5 rokov. Zaplatil som nájom na 15 rokov dopredu (na rok 66 eur). A to bolo všetko čo som musel platiť, samozrejme okrem pravideľného naplňania. Nádrž je 2400 litrová, a naplňať musím tak raz za 12-14 mesiacov.

Ved ja sa nehadam. Ale prevadzkove naklady su aj tak vysoke. Ked sa inak neda a clovek je pohodlny (citaj nechce tuhe palivo)... :)
Zoltán Kovács
13.12.10,10:59
Ved ja sa nehadam. Ale prevadzkove naklady su aj tak vysoke. Ked sa inak neda a clovek je pohodlny (citaj nechce tuhe palivo)... :)

Tomas, nejde ani o pohodlnosť, skôr to, že drevo neviem zohnať lacnejšie ako ten propán.
brumteles
13.12.10,12:29
Ceny s DPH za 1kWh, spriemerovane za rok, vratane vsetkych poplatkov:
- elektrina ZSE D11, nizky tarif - 2,746 Sk

No to ani nahodou nie je cena vratane vsetkych poplatkov. ZSE ma neumerne vysoku cenu za kWh vo vysokej tarife a aj vysoke pausalne poplatky (hlavne distribucia), takze ta cena po spriemerovani za rok mne vychadza 4.28 Sk/kWh.
Od buduceho roka menime dodavatela, to iste mnozstvo vyjde na 3.70 Sk/kWh.
drozdm
13.12.10,13:57
tiež rozmyšľame do domu tuhe palivo. Momentalne ho mam zadarmo tak niet čo riešiť. Keby som ho aj kupoval tak to vyjde lacnejšie ako plyn
kyci
13.12.10,17:14
mam moznost zohnat lacne odpadove drevo ,tak len to.
dolfort
13.12.10,17:57
zhovaral som sa s kurenarom doporucoval len plastove/zo zeleznymi je vraj vela roboty/,ale tie plastove sa mi moc nezdaju vhodne na tuhe palivo ?Dakujem

A tie rurky tam idú kvôli kúrenárovi alebo kvôli tebe?
Nedajbože ti vyvrie voda a ten plast v spojoch ti povolí len tak bude strieľať.
Ak budeš mať prevádzkovú vodu vyššiu než 60 stupňov tak radšej si priplať za matroš aj robotu ale máš to na istotu. Meď je meď, toť môj názor.
Nezabudni na pretlakový ventil a iné poistky, ale to máš asi aj tak v projekte.
drozdm
13.12.10,20:27
Dobry den .Rekonstruujem rodinny dom,a potrebujem urobit ustredne kurenie,nakolko tu nebolo -kurilo sa kachlami.Plyn tu nie je,takze len pevne palivo.Teraz sa neviem rozhodnut /kotol bude asi viadrus/ kotol bude v pivnici,ci rurky pert-al-pert,alebo klasicke ocelove?Je to len prizemie a ake priemery rurok zvolit/stupacky asi 5/4/ zhovaral som sa s kurenarom doporucoval len plastove/zo zeleznymi je vraj vela roboty/,ale tie plastove sa mi moc nezdaju vhodne na tuhe palivo ?Dakujem
Medene určite. Tiež s nimy nieje tolko roboty a vydržia viac
TomasHC
14.12.10,07:33
No to ani nahodou nie je cena vratane vsetkych poplatkov. ZSE ma neumerne vysoku cenu za kWh vo vysokej tarife a aj vysoke pausalne poplatky (hlavne distribucia), takze ta cena po spriemerovani za rok mne vychadza 4.28 Sk/kWh.
Od buduceho roka menime dodavatela, to iste mnozstvo vyjde na 3.70 Sk/kWh.

Vo VT je to ozaj drahe, ale tie 4h denne sa to da prezit ;)

Ceny si vypocitaj podla cennika:

http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1221&id_left_navigation=1253

http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1251&id_left_navigation=1283

Cena el. sa sklada z ceny el. + distibucia + poplatky. Prepocitaval som to viac krat a je to ako som pisal:

D5-D11 a 3x25A istic na privode
NT - 0,09113875 €/kWh
VT - 0,51763875 €/kWh
brumteles
14.12.10,08:32
Vo VT je to ozaj drahe, ale tie 4h denne sa to da prezit ;)
Ceny si vypocitaj podla cennika:
http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1221&id_left_navigation=1253
http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1251&id_left_navigation=1283
Cena el. sa sklada z ceny el. + distibucia + poplatky. Prepocitaval som to viac krat a je to ako som pisal:

D5-D11 a 3x25A istic na privode
NT - 0,09113875 €/kWh
VT - 0,51763875 €/kWh
Tie cenniky samozrejme poznam a nemusis to ani rucne spocitavat, maju aj integrovany cenniik, kde je prave vysledna cena: http://www.zse.sk/index.php?www=sp_file&id_item=522

Takze cena za kWh v NT je skutocne taka ako si pisal, lenze ta cena nic neznamena - to len "mudre hlavy" v ZSE vymysleli taku fintu.
Pretoze ak chce niekto prejst z ineho druhu vykurovania na elektricke, tak musi spocitat ako sa mu zvysia celkove naklady pri prechode z D2 na D5. Takze musi tam pripocitat aj:
- o kolko sa mu zvysi pausalna platba (za odberne miesto) - ta je riadne vysoka a musi ju platit cely rok - aj mimo vykurovacej sezony
- o kolko mu vysoka sadzba vo VT zvysi celkove rocne naklady
Takze to co som pisal ja, su realne cisla z mojej rocnej spotreby - za kazdu kWh (nie len na vykurovanie) zaplatim po zapocitani VSETKYCH nakladov 4.28 Sk, pri D2 by to bolo 3.88. Istic mam najmensi 3x25A a nie len vykurovanie ale vsetky vacsie spotrebice (pracka, susicka, umyvacka, zehlicka) pustame iba v NT.
Ta sadzba D5 sa v ZSE vobec neoplati - v skutocnosti za rok zaplatim viac ako v sadzbe D2. A nie som sam komu to takto vyslo - na e-filip tiez k tomu bola diskusia kde to ludom vyslo podobne. Na www.setri.sk (co je portal ZSE) su udaje o priemernej spotrebe v jednotlivych sadzbach, ked tieto udaje dosadis do ich cennika (aj online vypocet na http://www.zse.sk/index.php?www=tariff_calc) tak uvidis vysledok.
kyci
14.12.10,19:31
Ja som chcel medene je to sice drahe ale med je med,kamarat stale ze plast staci ,plast sa ani mne nezda a rurky tam idu koli radiatorom,najradsej by som bez nich, ale to nejde