Vladi87
12.12.10,17:32
zdravím.

mám dve spolu nesúvisiace témy, ale môj problém som spojil do jednej témy :-)

Prvé, o čom by som sa chcel s vami podeliť je smrad, ktorý ide z geberitu.

- Jedná sa o byt v 50 ročnom bytovom dome (2NP/2), ktorý bol začiatkom tohto roka zrekonštruovaný. V každom byte je nezávislé kúrenie. Kúpeľňa a WC sú v jednej miestnosti. Wc bolo zariadené moderne so zabudovanou nádržou Geberit.

Asi pred týždňom začal byť v kúpeľni neznesiteľný zápach z kanalizácie. Keď sme hľadali zdroj, zistili sme veľmi prekvapivú vec. Smrad ide z tlačidiel od Geberitu. Nesmrdí ani stupačka, ani výlevky ale smrdia proste tlačidlá od Geberitu. Nestretol sa s tým niekto? Nevie, kde môže byť problém. Neviem si totiž predstaviť, čo môže v nádržke od Geberitu smrdieť, keď samotná stupačka nesmrdí. Pokiaľ viem do nádržky od Geberitu ide prívod studenej vody, odvod vody do misy a potom prístupová "šachta" cez tlačidlá.
Neviem, či to má nejaký súvis, ale predtým, ako to začalo smrdieť som domestosoval nádrž a nechal pôsobiť 24h. Ja osobne tam však žiaden súvis nevidím.

Druhá vec je prosba o radu, ako vykurovať miestnosti.

V byte máme 6 radiatorov napojených na jeden vykurovací okruh, ktorý je riadený kondenzačným kotlom. Na každom radiatore sa nachádza kohútik s termostatom a stupnicou 0 - 5. Na kotli sa dá nastaviť teplota obehovej vody.
Ak by to takto fungovalo, celkom by som tomu rozumel - na kotli by som nastavil teplotu obehovej vody a radiatory nastavil na 0 alebo 5 (pricom de facto by slo o % vyjadrenie 0% az 100%). Akurat neviem ako by termostat na radiatore vedel, pri kolkych °C ma vypnut. Kazdopadne, pri stupni 5 je na kazdom radiatory napisana mala 27cka (takze to chapem tak, ze 5ka = 27 °C, a privod do radiatora z obehu zastavi, ak nameria 27°)

Tu je to v pohode. Situaciu ale uplne komplikuje fakt, ze na kotli sa da nastavit teplota Auto a ku kotlu je "dialkova ovladacia jednotka", kde sa da nastavit, aka ma byt pozadaovana teplota v byte, pricom tato jednotka je vybavena termostatom a je v chodbe, daleko od vsetkych radiatorov.

Ako su zosuladene radiatorove termostaty s ovladacovym radiatorom? Ak nastavim ovladac na 30°C (hypoteticky) a vsetky radiatory dam na 5ku (teda 27°C) tak potom sa tych 30°C nikdy nedosiahne, lebo radiatory pri 27°C vypnu... Ak nastavim 19°C a dam radiatory na 5ku (teda 27°C) tak budu kurit nonstop, lebo sa vypinaju az pri 27°C.

Ci v situacii ked mam dialkove ovladanie, je kohutik na radiatore naozaj len na to, aby som urcoval kolko % z pozadovanej teploty ma radiator kurit? (ak chcem mat v mieste jednotky 25°C, ale v izbe s konkretnym radiatorom 20°C, dam tam radiator na 1ku)

naozaj by som potreboval vysvetlit, ako su takto zosuladene tie termostaty.

Kotol je Buderus Logamax a radiatory Korady...

vdaka :-)
TomasHC
12.12.10,16:49
1) jeden radiator by NEMAL MAT termostaticku hlavicu - idealne ten, kde je aj izbovy regulator
2) na kotli nastavit teplotu "auto", a teplotu v miestnosti s regulatorom udrzovat pomocou regulatora
3) ostatne izby doregulovat teromstatickymi hlavicami na pozadovanu teplotu

Ak potrebujes najvyssiu teplotu inde ako je bytovy termostat, tak je idealne kupit termostat na dialkove ;)

Aspon jeden radiator nesmie mat term. hlavicu aj preto, lebo ak by sa vsetky radiatory zatvorili, tak by kotol isiel do bypass-u a vypol by sa (ochrana).
220870
12.12.10,17:16
Bytový termostat ak je pripojený ku kotlu tak je nadradený nastaveniam na kotli.Termostatická hlavica meria teplotu interieru tj vzduchu tých 27 °C je dosť.kotol meria teplotu odchádzajúcej (zohriatej)vody,nie vzduchu.
Smrad z geberitu.Niekoľko desiatok som ich namontoval,ale z ničím podobným som sa ešte nestretol.Jediné čo ma napadá je to že by mohla byť zle napojená misa na kanalizačné rúry.V tom prípade treba odmontovať misu a skontrolovať ne-tesnosť spojov.
Vladi87
12.12.10,17:33
Aha, tak už asi rozumiem :-)
Bytový termostat je nadradený radiatorovým a radiatorový má len funkciu "lokálneho maxima"?

Teda ak by som dal bytový termostat na 30° mám smolu (taký prípad ale nenastane).
Ak dám na 20°C a radiatory dám na 27°C, tak ak sa v byte dosiahne 20°C jednoducho sa prestane zohrievat voda v okruhy a radiatory majú smolu...

Ak je opačný prípad, že dám bytový na 25°C a radiator na 20°C tak ak sa dosiahne v miesnosti s radiatorom 20°C, zastaví sa prívod vody do radiatora, a jednoducho funguje vykurovací okruh bez neho...

A ak dám všade na 20°C a bytový na 27°C tak po 20°C sa prívod vody do všetkých radiatorov vypne, ale voda sa bude v systéme naďalej zohrievať a prúdiť.

Všetky radiatory majú u nás hlavice... ale mám podozrenie, že kúpeľňový rebrinový sa nedá vypnúť, resp. mám pocit, že tam je len kohútik bez termostatu - tento je aj najbližšie...

Ďakujem vám pekne :-)


A ten geberit prešetrím...
hipi
13.12.10,20:33
ja som pochopil tak, ze ty bytovy termostat nemas. Na kotli si nenastavujes teplotu, ktora ma byt v byte, na kotli si nastavujes teplotu vykurovacej vody. To nastavenie teploty vody na AUTO je s najvacsou pravdepodobnostou nastavneie na ekvitermiku, takze tu asi nemas, na nastavenie auto zabudni.
teraz mas zrejme system rieseny tak, ze kotol ti fici v kuse (obehove cerpadlo) a termostaty v radiatoroch si riadia tepltou v izbach. Ked u mna bol kurenar, tak mi povedal, ze na radiatorovych termostatoch je to obvykle tak, ze 3jka je 20stupnov, 4ka je 22 stupnov.
Je cekom efektivne dokupit bytovy termostat, ale ten musi byt v najchladnejsiej alebo najvacsiej miestnosti(miestnosti kde je potreba vydat najvac energie na vykurenie). V tej miestnosti radiatorovy termostat nemusis mat. Na izbovy termostat ale musis dotiahnut kabel od kotla, aj ked som niekde cital ze su aj bezdrotove, ale na to by som sa nespoliehal. izbove termostaty su na principe on/off, alebo s ekvitermikou. U teba staci on/off, tj ked sa vykuri na pozadovanu teplotu, kotol sa vypne aj s cerpadlom.

ohladom zachoda, "za stenou", kde je nadrz je velka murovana dutina, v nej by som hladal zradu, mozno spoj na odpadovych rurach, mozno prasknuta... modli sa aby to bolo nieco ine(aj ked si nevie predstavit co) lebo budes musiet burat, staci jedna kachlicka von, v nej vyburat dieru a potom uz len zdetekovat problem...
hipi
13.12.10,20:46
Aha, tak už asi rozumiem :-)
Bytový termostat je nadradený radiatorovým a radiatorový má len funkciu "lokálneho maxima"?


ano, radiatorovy ovlada len jeden radiator a meria teplotu okolia v danej miestnosti(alebo jeho okoli)
------------------------------------------------------------------

Teda ak by som dal bytový termostat na 30° mám smolu (taký prípad ale nenastane).
Ak dám na 20°C a radiatory dám na 27°C, tak ak sa v byte dosiahne 20°C jednoducho sa prestane zohrievat voda v okruhy a radiatory majú smolu...


Ak das bytovy termostat na 20, tak po dosiahnuti 20 stupnov v miestnosti, kde je bytovy termostat sa kotol vypne. Preto na radiatore nemusis mat vobec radiatrovy termostat, je tam zbytocny, aj tak mas mat radiator pusteny naplno. Ostatne miestnosti sa "riadia" radiatorovymi termostatmi. Bytovy termostat musi byt v miestnosti, ktora sa najtazsie vykuruje(treba najviac casu na vykurenie), lebo ked sa vykuri skor, ako ostatne , tak bytovy termostat kotol vypne a ostatne miestnosti ostanu nevykurene.

------------------------------------------------------------------




Ak je opačný prípad, že dám bytový na 25°C a radiator na 20°C tak ak sa dosiahne v miesnosti s radiatorom 20°C, zastaví sa prívod vody do radiatora, a jednoducho funguje vykurovací okruh bez neho...


ano, ak myslis radiator a bytovy v tej istej miestnosti, tak kotol ostane zapnuty, v podstate budes mat rovnaky stav, aky mas teraz. Tj zbytocna spotreba elektriky, a aj tepelne straty, kedze ti zbytocne cirkuluje v trubkach tepla voda a vykuruje v stenach asi aj susedov.

------------------------------------------------------------------



A ak dám všade na 20°C a bytový na 27°C tak po 20°C sa prívod vody do všetkých radiatorov vypne, ale voda sa bude v systéme naďalej zohrievať a prúdiť.


tak tak, ta ista situacia, ako bola predosla.

------------------------------------------------------------

Všetky radiatory majú u nás hlavice... ale mám podozrenie, že kúpeľňový rebrinový sa nedá vypnúť, resp. mám pocit, že tam je len kohútik bez termostatu - tento je aj najbližšie...

Ďakujem vám pekne :-)


A ten geberit prešetrím...
TomasHC
14.12.10,07:34
Ked u mna bol kurenar, tak mi povedal, ze na radiatorovych termostatoch je to obvykle tak, ze 3jka je 20stupnov, 4ka je 22 stupnov.

Treba si pozriet web vyrobcu a mas to uplne presne ;)