matusstefan
12.12.10,21:49
Chcel by som poprosit odbornikov v tomto odbore o priblizenie postupu elektroinstalacie v novostavbe.
Ako a s cim treba zacat, naco si davat pozor, atd.
Ide o obycajny rodinny dom - kuchyna (kombinovany sporak, mikrovlnka, chladnicka s mraznickou, umyvacka riadu), dve kupelne, 4 izby plus obyvacka, mala technicka miestnost, kde bude umiestneny aj kotol.
V projekte je vyznacene kade treba viest kable, a ake kable. Zaujimalo by ma, ako sa ma postupovat pri instalacii kompletneho systemu.

Dakujem pekne.
tienik
12.12.10,22:11
Je to velmi jednoduche, treba si najst dobreho elektrikara.
Na vsetky prace ohladom elektriky, ked neratam sekanie a sadrovanie, je potrebne elektrotechnicke vzdelanie a prislusne opravnenie. Na ukoncenu instalaciu zas revizia a vsetky dokumenty ku kolaudacii. Tam fakt nie je miesto na home-made.
Jedna rada, ak treba usetrit, da sa dohodnut z elektrikarom, ze po nakresleni si drazky na kable vysekate vo vlastnej rezii.
mahony1
13.12.10,11:49
...s touto temou to snad ani nemyslis vazne? :-)))

Jedna vec je namontovat si sam do hotovych rozvodov vypinace ci zastrcky, ale robit si v novostavbe komplet el. rozvody bez toho, aby si mal o tom potuchy...

To mi pripada, akoby sa niekto pytal - "Moju zenu boli na pravej strane v podbrusku asi to bude slepe crevo. Mozete mi niekto napisat, ako sa operuje slepe crevo? Nechce sa mi ist k lekarovi, skusim jej to najprv zoperovat sam." :)

neber si to zle, neviem ako si to presne myslel, ale asi si trochu prestrelil moznosti porady. Niekolkorocne vzdelanie nemozes nahradit len tak.
vratnik
13.12.10,12:31
Skuste si najst takeho elektrikara, ktory vam nakresli kde treba sekat, kde vysekat dieru pre krabicu. Sadrovat trubky a krabice tiez nie je na prvy krat jednoduche, tu by to bolo dobre vykonat spolocne. Po zasadrovani truebiek a krabic, vam moze ku kazdej krabici na stenu napisat farby drotov, priemer a odkial sa maju tahat. Tahat viac drotov so zalomeniami na vacsiu dlzku tiez nie je jednoduche.
E - mailom vam nik neposle univerzalny postup, existuju knizky - Elektorinstalace doma a na chate, ... ku kolaudacii vsak budete potrebovat potvrdenie od elektrikara, ktory ma na to peciatku.
fetya
13.12.10,12:36
...s touto temou to snad ani nemyslis vazne? :-)))

Jedna vec je namontovat si sam do hotovych rozvodov vypinace ci zastrcky, ale robit si v novostavbe komplet el. rozvody bez toho, aby si mal o tom potuchy...

To mi pripada, akoby sa niekto pytal - "Moju zenu boli na pravej strane v podbrusku asi to bude slepe crevo. Mozete mi niekto napisat, ako sa operuje slepe crevo? Nechce sa mi ist k lekarovi, skusim jej to najprv zoperovat sam." :)

neber si to zle, neviem ako si to presne myslel, ale asi si trochu prestrelil moznosti porady. Niekolkorocne vzdelanie nemozes nahradit len tak.

no to je uz asi prehnane. Ked ti elektrikar nekresli ciari, mozes to vysekat, krabice zasadrovat, a ked sa vyznas v tom trochu, tak mozes aj kable natiahnut - elektrikar ti povied odkial a kam, a ake kable - tak to v pohode, on ti to zapoji, vyskusa, da reviziu. Netreba sa od toho tak bat.
Janyke
13.12.10,12:51
Musim suhlasit s dvoma prispevkami nadomnou. Ak clovek chce aspon nieco na dome spravit svojpomocne a chce usetrit, elektroinstalacia je jedina vec ktora sa da urobit jednoducho a v pripade problemov nie je oprava vyrazne nakladna. Poznam niekolko ludi co si elektriku robilo svojpomocne. Uz aj ja som niekolkym pomahal. Skoro vzdy to funguje tak ze si zavolate elektrikara na 1 den. Ten obeha podla vykresov vsetky izby, ceruzov-fixou vam preleti steny a vyznaci trasu kablu, napise aky typ kablu tam date. Urobi vzorovy vypinac, vzorovu zastrcku, jednu obimku a prepojovaciu krabicku. Na papier vam napise zoznam kabelaze aku treba kupit a v priblizne kolkych metroch. Kupite si elektroinstalacnu trubicu v niekolkych balikoch, kabelaz si viete vybavit podla lepsich cien kdekolvek, nemusite brat prave to co predavaju za rohom v elektre, v nedelu zajdete vybrat pekne vypinace a zasuvky do supermarketu a na dalsi vikend sa do toho pustite. Zalezi od materialu na stenach ci to pojde lahko (Ytong, Porfix) alebo sa trosku viac namakate (tehla, beton) Do pripravenych drazok natiahnete kabelaz v trubiciach a sadrou to "prilepite" aby to odtial nevypadlo. Podobne aj krabicky na zastrcky a vypinace. Potom si treba este dokupit orezavaci nozik, kliestiky a krizovy sroubovak a hor sa na zapajanie vypinacov a zastrciek. Podla tej vzorovej napojite vsetky ostatne a potom si uz len zavolate kamarata elektrikara, ktory to vsetko obehne merakom, donesie istice, spravi vam rozvodnu skrinu da papier a ste zahojeni. Usetrit sa da pri priemernom dome aj 1000€.
matusstefan
13.12.10,15:52
Dakujem pekne za odpovede. Dodal by som len tolko, ze nikdo sa nenarodil ako elektrikar, murar, tesar, doktor, uctovnik, pilot, hocico. Vsetko sa da naucit. I ked date nainstalovat elektrinu elektrikarovi, vacsinou aj tak musite zavolat revizneho technika, ktory skontroluje rozvody.
Dakujem Janyke za uzitocny prispevok.
radek666
13.12.10,16:16
Dakujem pekne za odpovede. Dodal by som len tolko, ze nikdo sa nenarodil ako elektrikar, murar, tesar, doktor, uctovnik, pilot, hocico. Vsetko sa da naucit. I ked date nainstalovat elektrinu elektrikarovi, vacsinou aj tak musite zavolat revizneho technika, ktory skontroluje rozvody.
Keby sa tu nasiel aj odbornik - elektrikar, rad by som vypocul aj jeho nazor.
Dakujem.

Ja si teda dovolím názor za elektrikárov. Je pravda že všetko sa treba naučiť ale 4 roky strednej školy sa nedajú naučiť za týždeň. Ak ti možem ja poradiť tak pokial nemáš nejakého známeho alebo v rodine elektrikára tak sa do ťahania káblov nepúštaj. čo sa týka sekania a sadrovania tak to v pohode zvládneš a takého elektrikára zoženieš ktorý ti potom potahá káble. Ale myslím si že nájt elektrikára ktorý by chcel stráviť deň vysvetlovaním zapojovania a káblovania elektroinštalácie bude nadludský výkon. Najhoršie na tom je že ani ludia nemajú predstavu kde a kolko vypínačov, odkial ovládať svetlo a pod. Z hodne vecami ti pomôže elektrikárova prax. Jedna vec je projekt a druhá je realita. Vieš kolko kombinácií je pri zapojení vypínačov. nehovorím o zapojení klasického vypínača ale 5B,6,7 a ovládanie tak z 5 miest jedno svetlo. Aké žily, prierez, farba, počet vodičov a je toho kopec. Ďalej ak nechceš mať urobenú elektroinštaláciu z 50 rokov tak už sa nepoužívajú rozvodné krabice ale už sa všetko spája pod vypínačmi vago svorkami. Tiež na to treba trocha grifu lebo vodičov je vela a miesta málo takže treba to tam všetko natlačit. Tolko asi z tej druhej strany - elektrikárskej. dajú sa písať o tom litánie ale snáď ti to bude nápomocné. Suma sumárum. sekanie sadrovanie áno, káblovanie, zapájanie nie. V neposlednej rade elektrina zabýja.
fetya
13.12.10,17:44
aj kriva stena moze na teba spadnut, aj farba ti moze ist do oka...vsetko moze ta moze zabit, ked to vezmes. netreba pracovat pod prudom, a hotovo. kto je zrucny, ten to zvladne. No, tie vago svorky by som nehal bokom, uz nejednu zhorenu som musel odstranit a nahradit klasickymi srobovacimi vencekmi. sekanie, sadrovanie, kablovanie ano, zapajanie - zasuvky ano. Je to na polutovanie, ak elektrikar citi svoju pracu v ohrozeni, lebo niekto chce si usetrit na niektorych vydavkoch. Nemyslim teba, ale skutocne je to vo vacsine tak. A najst dobreho a ochotneho elektrikara je tazke.
Harris
13.12.10,17:53
aj kriva stena moze na teba spadnut
Ano a preto nato zakony pamataju napr tym, ze nemozes stavat bez stavebneho povolenia a na realizaciu potrebujes stav.dozor. A toto je take minimum, ze Ti ta kriva stena nespadne.

aj farba ti moze ist do oka
To už ideš fakt do extremu. Porovnavať elektrinu s farbou

Je to na polutovanie, ak elektrikar citi svoju pracu v ohrozeni, lebo niekto chce si usetrit na niektorych vydavkoch.
No to je podľa mna prirodzena ludska vlastnost a myslim, že nikto nie je vynimka. Ak niekto obhajuje svoju prácu nenásilne, poukazovaním na objektívne rizika, nevidim v tom nič zlé. Druhá vec je, ak niekto robí z komara somara len aby zdoraznil svoju vynimočnost.
fetya
13.12.10,19:08
Mam elektrotechnicku aj pedagogicku vzdelanost, a myslim si, aj z vlastnej praxe, ze netreba z elektriky robit velku hlavu pri stavbe. Ak elektrikaj nie od jednej prace chce ziskat svoj mesacny prijem, ale ochotne vysvetli niektore zakladne principy tohto remesla, a necha tu cast prace, ktora zaberie najviac casu, je najviac spinava investorovi, a on spravi len cistu elektrikarsku cast, tak sanemoze nic stat.Inak aj tie caty,ktore robia domy su prevazne tak, ze mas tam jedneho-dvoch odbornikov, ostatne osoby su na sekanie, tahanie, sadrovanie. Ja nechcem zarabat na vrtani a sekani, mne platia za spravne zapojenie, reviznu spravu...Niekedy sa stane, ze investor omylom zatiahne iny kabel, je to kratke, atd. ale to su nizkonakladove opravy. Pri odovzdani je aj tak vsetko viackrat premerane, testovane, kontrolovane. A viac cistej elektrikarskej prace sa da spravit na viacerich stavbach naraz, ako od sekania az po reviznu spravu na jednom.
radek666
13.12.10,19:13
aj kriva stena moze na teba spadnut, aj farba ti moze ist do oka...vsetko moze ta moze zabit, ked to vezmes. netreba pracovat pod prudom, a hotovo. kto je zrucny, ten to zvladne. No, tie vago svorky by som nehal bokom, uz nejednu zhorenu som musel odstranit a nahradit klasickymi srobovacimi vencekmi. sekanie, sadrovanie, kablovanie ano, zapajanie - zasuvky ano. Je to na polutovanie, ak elektrikar citi svoju pracu v ohrozeni, lebo niekto chce si usetrit na niektorych vydavkoch. Nemyslim teba, ale skutocne je to vo vacsine tak. A najst dobreho a ochotneho elektrikara je tazke.

ja sa o svoju prácu nebojím ale ja chodím do práce zarobit nie sa narobit. Elektiku som sa vyučil ale živím sa ňou len okrajovo. Narobit sa chodím na svoju stavbu. v elektroinšatlácii je kopec variant ako čo pozapájať nieje to ako voda že teplá a studená alebo odpady 110 alebo 50 (tým zase nechcem diskriminovať vodárov). Na tom sa dá ušetriť. Ušeriť može z elektrikárskeho fochu na ťahaní FTP prípadne TV. Už na začiatku napríklad musí vedieť či chce vypínače do rámčekov alebo nie (iná vzdialenosť vypinačov od seba), dvojzásuvku do rámčeka nedostane. To mu povie elektrikár alebo teraz už to vie odtialto. Ale ked by si mu chcel napísať prípadne vysvetliť všetko okolo inštalacie RD tak by ti ani ten týždeň nestačil. Ja si stojím za svojím ťahanie a zapájanie nie a hovorím to nezaujato. Ked chce nech si to skúsi sám držím mu palce a ked položí konkrétnu otázku na zapojenie tak mu rád odpoviem ale na kompletné vysvetlovanie fakt nemám čas. Ak ty máš môžeš mu poradiť.
Janyke
13.12.10,19:31
Ale myslím si že nájt elektrikára ktorý by chcel stráviť deň vysvetlovaním zapojovania a káblovania elektroinštalácie bude nadludský výkon. Vieš kolko kombinácií je pri zapojení vypínačov. nehovorím o zapojení klasického vypínača ale 5B,6,7 a ovládanie tak z 5 miest jedno svetlo. Aké žily, prierez, farba, počet vodičov a je toho kopec. Ďalej ak nechceš mať urobenú elektroinštaláciu z 50 rokov tak už sa nepoužívajú rozvodné krabice ale už sa všetko spája pod vypínačmi vago svorkami. Tiež na to treba trocha grifu lebo vodičov je vela a miesta málo takže treba to tam všetko natlačit.
Nechcem tuto diskusiu nejak vyhrocovat ale ak sa niekto pyta na elektroinstalaciu krok za krokom, predpokladam ze stavia dom svojpomocne, lebo inak by to neriesil, tym padom dalej dedukujem ze nestavia dom za 300tisic € aby potreboval ovladat jedno svetlo z 5tich miest. Predpokladam ze je to priemerny domcek mozno tak s jednym komplikovanym vypinacom na schodisku pre ovladanie svetla na dvoch stranach. Ved tie komplikovane vypinace necha na elektrikara alebo mu to aj sam povie ze co neviete tak nezapajajte. Zily a prierez vodicov dokaze rozlisit aj cvicena opica. Ved ked vam napise elektrikar na stenu k zasuvke kabel CYKY 3Jx2.5 tak tam nedate CYKY 3Jx1.5. Co sa tyka vago svoriek....ano pouzivaju sa uz vsade, vsetky hypermarkety su nimi pospajane, ale tiez uz som ich niekolko menil za klasicke skrutkove svorky, bud z dovodu uvolnenia vodica alebo uz spominaneho spalenia. Robi sa s nimi ovela jednoduchsie a aj chyba sa hlada lahsie. A cudovali by ste sa v kolkych novostavbach sa pouzivaju rozvodne krabice, a nikto netvrdi ze je to instalacia z 50tych rokov. A co sa tyka elektrikara...poznam niekolko ludi co robia takto domy ako bokovku, pretoze sa zaoberaju velkymi stavbami a rozvadzacmi na ktorych pracuju aj cely tyzden takze v sobotu vybehnu na pol dna poradit ludom co to potrebuju, prilepsia si k svojmu platu a skoro vobec sa nenadru. Nestraste zbytocne zadavatela temy, on chcel poradit a nie odradit.
Janyke
13.12.10,19:33
Este azda taka mala pomocka pri studovani jednoduchych elektroinstalacii.
http://www.vypinac.sk/Pytate-sa
radek666
13.12.10,20:02
Nechcem tuto diskusiu nejak vyhrocovat ale ak sa niekto pyta na elektroinstalaciu krok za krokom, predpokladam ze stavia dom svojpomocne, lebo inak by to neriesil, tym padom dalej dedukujem ze nestavia dom za 300tisic € aby potreboval ovladat jedno svetlo z 5tich miest. Predpokladam ze je to priemerny domcek mozno tak s jednym komplikovanym vypinacom na schodisku pre ovladanie svetla na dvoch stranach. Ved tie komplikovane vypinace necha na elektrikara alebo mu to aj sam povie ze co neviete tak nezapajajte. Zily a prierez vodicov dokaze rozlisit aj cvicena opica. Ved ked vam napise elektrikar na stenu k zasuvke kabel CYKY 3Jx2.5 tak tam nedate CYKY 3Jx1.5. Co sa tyka vago svoriek....ano pouzivaju sa uz vsade, vsetky hypermarkety su nimi pospajane, ale tiez uz som ich niekolko menil za klasicke skrutkove svorky, bud z dovodu uvolnenia vodica alebo uz spominaneho spalenia. Robi sa s nimi ovela jednoduchsie a aj chyba sa hlada lahsie. A cudovali by ste sa v kolkych novostavbach sa pouzivaju rozvodne krabice, a nikto netvrdi ze je to instalacia z 50tych rokov. A co sa tyka elektrikara...poznam niekolko ludi co robia takto domy ako bokovku, pretoze sa zaoberaju velkymi stavbami a rozvadzacmi na ktorych pracuju aj cely tyzden takze v sobotu vybehnu na pol dna poradit ludom co to potrebuju, prilepsia si k svojmu platu a skoro vobec sa nenadru. Nestraste zbytocne zadavatela temy, on chcel poradit a nie odradit.

tiež nechcem vyhrocovat diskusiu ani odraďovať. Nič tým nezískam ani nestratím. Len píšem z vlastnej skúsenosti. Tiež som zo začiatku vysvetloval ale potom tie polhodinové telefonáty čo ako urobit ma zarazili a chcel som hodit telefon cez plot. Pokial pochopí princíp fungovania podla odkazu čo si sem dal a nájde elektrikára čo s ním pod takouto taktovkou pojde do toho nech si to urobí sám. Len som napísal svoj názor a takisto napíšem názor že moderný dom dnešnej doby nieje o jednom alebo dvoch komplikovaných zapojeniach vypínačov (pokial nechce po dome nachodiť kilometre kvoli zhasnutiu svetla). Len v podkroví pokial ho bude mať a bude tam mať 3 izby + kupelku + schodisko tak chodbu ovláda z 5 miest.
Takže hurá do toho. Ja si tiež robím skoro všetko sám ale šalovanie schodov som nechal na tesárov a to tam len búchaš hrebíky do dosiek.
matusstefan
14.12.10,05:06
Dakujem pekne za prispevky.
Vobec nechcem podcenovat pracu elektrikarov. Ide len o to, ze mame naozaj velmi jednoduchy projekt (skusim naskenovat), nieco som uz aj nastudoval z odbornej literatury. Nemame ani jeden krizovy spinac, akurat mame po dva striedavych v obyvacke a pri schodisku. Teoriu je mozne si osvojit bez problemov aj z literatury, tu na porade len hladam postup ako zacat. Odkial mam zacat tahat kable (od skrinky?), ktory obvod sa robi najprv (zasuvky, ci svetla), ci sa dava kuchyna na viac obvodov, mam zvlast dat poistku na ruru, chladnicku, mikrovlnku, umyvacku, alebo staci jeden obvod? Na kotol staci iba jedna zasuvka a to je vsetko?
radek666
14.12.10,06:54
Dakujem pekne za prispevky.
Vobec nechcem podcenovat pracu elektrikarov. Ide len o to, ze mame naozaj velmi jednoduchy projekt (skusim naskenovat), nieco som uz aj nastudoval z odbornej literatury. Nemame ani jeden krizovy spinac, akurat mame po dva striedavych v obyvacke a pri schodisku. Teoriu je mozne si osvojit bez problemov aj z literatury, tu na porade len hladam postup ako zacat. Odkial mam zacat tahat kable (od skrinky?), ktory obvod sa robi najprv (zasuvky, ci svetla), ci sa dava kuchyna na viac obvodov, mam zvlast dat poistku na ruru, chladnicku, mikrovlnku, umyvacku, alebo staci jeden obvod? Na kotol staci iba jedna zasuvka a to je vsetko?

postup ako zacat - vysekaj si všetky krabice pod vypínače a zásuvky, rozvodnú krabicu na ističe a zasádruj do steny (treba počítať s hrúbkou omietky takže ich vypustit trocha do priestoru aby neboli moc utopené).
Odkial mam zacat tahat kable - možeš začať od skrinky tam nechaj rezervu aspon pol metra. Zásuvky 3x2,5 do jedného okruhu max. 10 jednozásuviek alebo 5 dvojzásuviek (to je norma realita je že sa dáva aj 10 dvojzásuviek pri izbách ako obývačka a izby tam niesu velké spotrebiče). Vypínače 3x1,5 až 5x1,5 záleží od vypínača. Pokial chceš vypínače do ramčeka treba kúpit krabice ktoré sa dajú zasunút do seba tie ti dajú presnú rozteč na rámiky. Doporučujem všetky krabice hlboké tie plytké pod vypínač tzv. liftky sú dost natesno.
ktory obvod sa robi najprv - zásuvkové sú jednoduchšie takže začal by som tým, sadrovať všetky rozvody až na konci (dočasne ich prichitiť len nejakými hrebíkmi) a pokial možno sústreďovať rozvody do určitých zväzkov aby si nemal na stene z káblov sieťovinu.
kuchyna na viac obvodov - určite. minimálne 1 obvod umývačka, 1 obvod nad pracovnú dosku, 1 obvod chladnička+mikrovlnka+ostatné zásuvky v kuchyni. Šporák pokial máš elektrinu aj vrch aj spodok tak 400V tj. min 5x2,5. Pokial máš len rúru elektrickú tak samostatný obvod 3x2,5. Pokial máš sklokeramiku tak zase 400V.
Na kotol - zásuvka doporučujem samostatne len čisto na kotol.
radEg
14.12.10,08:56
postup ako zacat - vysekaj si všetky krabice pod vypínače a zásuvky, rozvodnú krabicu na ističe a zasádruj do steny (treba počítať s hrúbkou omietky takže ich vypustit trocha do priestoru aby neboli moc utopené).
Odkial mam zacat tahat kable - možeš začať od skrinky tam nechaj rezervu aspon pol metra. Zásuvky 3x2,5 do jedného okruhu max. 10 jednozásuviek alebo 5 dvojzásuviek (to je norma realita je že sa dáva aj 10 dvojzásuviek pri izbách ako obývačka a izby tam niesu velké spotrebiče). Vypínače 3x1,5 až 5x1,5 záleží od vypínača. Pokial chceš vypínače do ramčeka treba kúpit krabice ktoré sa dajú zasunút do seba tie ti dajú presnú rozteč na rámiky. Doporučujem všetky krabice hlboké tie plytké pod vypínač tzv. liftky sú dost natesno.
ktory obvod sa robi najprv - zásuvkové sú jednoduchšie takže začal by som tým, sadrovať všetky rozvody až na konci (dočasne ich prichitiť len nejakými hrebíkmi) a pokial možno sústreďovať rozvody do určitých zväzkov aby si nemal na stene z káblov sieťovinu.
kuchyna na viac obvodov - určite. minimálne 1 obvod umývačka, 1 obvod nad pracovnú dosku, 1 obvod chladnička+mikrovlnka+ostatné zásuvky v kuchyni. Šporák pokial máš elektrinu aj vrch aj spodok tak 400V tj. min 5x2,5. Pokial máš len rúru elektrickú tak samostatný obvod 3x2,5. Pokial máš sklokeramiku tak zase 400V.
Na kotol - zásuvka doporučujem samostatne len čisto na kotol.

Prvý príspevok ktorý má zmysel. Pripojím sa k téme.

Kadiaľ ťahať káble v RD ? Zásuvkové v stene alebo podlahou ? V RD bude teplovodné podlahové kúrenie.

Svetelné v stene alebo stropom ? Strop je montovaný ytong + nosníky + betón. Ešte som sa nerozhodol či budem dávať sadrokartón alebo omietku.

Aké sú výhody resp. nevýhody ?

PS:
Elektriku revizák premeria. Nosnosť ŽB prekladu overí kto ?
radek666
14.12.10,10:31
Prvý príspevok ktorý má zmysel. Pripojím sa k téme.

Kadiaľ ťahať káble v RD ? Zásuvkové v stene alebo podlahou ? V RD bude teplovodné podlahové kúrenie.

Svetelné v stene alebo stropom ? Strop je montovaný ytong + nosníky + betón. Ešte som sa nerozhodol či budem dávať sadrokartón alebo omietku.

Aké sú výhody resp. nevýhody ?

PS:
Elektriku revizák premeria. Nosnosť ŽB prekladu overí kto ?

Mám rovnakú skladbu ako ty a ja som sa rozhodol takto. zásuvkové všetko v stene. cez podlahu nechcem viesť nič. Výhody lepšie sa ti bude potom dávať hydroizolácia pri natavovaní možeš porušiť chráničku a kábel ,tepelná izolácia do podlahy sa tiež bude dávať jednoduchšie, nižšie výdavky - nemusíš dávať káble do chráničky). Nevýhody viacej sekania.
Svetelné takisto v stene a zbytok pod stropom lebo idem dávať všade sadrokartóny. Pokial pojdeš ty do omietky tak stropom čo najkratšou trasou na stenu plochým káblom ale pokial je to montovaný ytong tak tam by mohlo ist dobre sekať takže možeš aj klasický kabel. Ak pojdeš do omietky tak stropom len káble k svietidlám zbytok po stene. Ak sadrokartón možeš íst všetkým pod stropom.
Nosnost ŽB prekladu ak už je urobený vypočíta statik na základe tvojich tvrdení z čoho sa preklad skladá. Inak sa to robí opačne statik ti navrhne únosnosť ŽB prekladu a ty ho podľa toho urobíš.
Janyke
14.12.10,10:31
Nasiel som este jeden celkom uzitocny dokument:
http://soseza.edupage.org/files/Instalacia.pdf

Co sa tyka vedenia, ja by som to dal radsej do steny, je to sice pracnejsie ale pripadna zavada sa odstranuje lahsie, nemusite rozbit polovicu domu a staci len zapucovat a vymalovat.
tienik
14.12.10,12:24
Fuha, je to radost vediet ze clovek studoval zbytocne :-)
Ja ale aj tak trvam na tom co som pisal - laik moze maximalne vysekat drazky, popripade zasadrovat skatule. To nema vplyv na bezpecnost ako taku.

Kladenie kablov - to nie je len bachnut ich tam ako pride a zasadrovat. Treba brat do uvahy sposob ulozenia (vzduch, trubka, zvazok, omietka, XPS....) a z toho sa meniace maximalne oteplenie vodica. Dalej vhodnost pouziteho kabla, system "zohnal som od kamaratovho brata sesternice nejaky kabel" velmi pouzit nejde - mame jednak elektrikarske a jednak poziarnicke normy.

V principe, revizak by nemal vydat reviznu spravu na instalaciu, kde nevieme dokladovat jej prevedenie odbornikom. Ked pride, on uz nevidi co je pod omietkou, takze by mal pre vlastne krytie pozadovat doklad o odbornom vyhotoveni - co by elektrikar s prislusnym paragrafom mal byt, lebo je podla vyhlasky za svoje dielo automaticky zodpovedny.

Berte to tak, kazdy sme na cosi odbornik, tak robme kazdy to v com sme dobry. ANi ja sa nejdem do nemocnice sam operovat :-), ale necham to na ludi ktori su v tom doma. A na oplatku, asi nezazijem lekarov co si v nemocnici budu klast elektroinstalaciu...
matusstefan
14.12.10,12:55
Fuha, je to radost vediet ze clovek studoval zbytocne :-)
Ja ale aj tak trvam na tom co som pisal - laik moze maximalne vysekat drazky, popripade zasadrovat skatule. To nema vplyv na bezpecnost ako taku.

Kladenie kablov - to nie je len bachnut ich tam ako pride a zasadrovat. Treba brat do uvahy sposob ulozenia (vzduch, trubka, zvazok, omietka, XPS....) a z toho sa meniace maximalne oteplenie vodica. Dalej vhodnost pouziteho kabla, system "zohnal som od kamaratovho brata sesternice nejaky kabel" velmi pouzit nejde - mame jednak elektrikarske a jednak poziarnicke normy.

V principe, revizak by nemal vydat reviznu spravu na instalaciu, kde nevieme dokladovat jej prevedenie odbornikom. Ked pride, on uz nevidi co je pod omietkou, takze by mal pre vlastne krytie pozadovat doklad o odbornom vyhotoveni - co by elektrikar s prislusnym paragrafom mal byt, lebo je podla vyhlasky za svoje dielo automaticky zodpovedny.

Berte to tak, kazdy sme na cosi odbornik, tak robme kazdy to v com sme dobry. ANi ja sa nejdem do nemocnice sam operovat :-), ale necham to na ludi ktori su v tom doma. A na oplatku, asi nezazijem lekarov co si v nemocnici budu klast elektroinstalaciu...


Samozrejme kabel si kupim taky, aky mam v projekte. Netvrdim, ze elektroinstalaciu zvladne hocikto. Tvrdim len, ze sa to da nastudovat, tak ako to nastudovali 15 rocni chalani na strednej, ktori sa popri tom venovali dalsim predmetom. Elektroinstalaciu budeme robit tak cca o pol roka, takze ked zacnem studovat teraz a pozhanam co najviac informacii o danej teme, tak si myslim, ze by som to mohol zvladnut.
Prirovnavat elektroinstalaciu jednoducheho domu k operacii je tiez extremne. Nechcem instalovat elektrinu na riadiacu vezu letiska. Ked mate nadchu, ani vy nejdete hned k doktorovi, ale pojdete do lekarne a opytate sa lekarnicky co vam odporucuje.
Tuto temu som zalozil, aby som dostal rady od skusenejsich. Nejdem navrhovat elektrosiet novostavby, ale zrealizovat podla projektu, ktory bol vypracovany odbornou osobou, ktora uz navrhla kabelaz, umiestnenie, a pod. Len som chcel vediet ako sa do to pustit, cim zacat.
Bol by som velmi rad, keby sem uz nepisali ludia, co ma chcu odhovarat.
Mna zaujimaju prispevky ako od Janyke a posledny od Radka666. Som si vedomy toho, ze elektroinstalacia nie je hracka, a kto sa na to neciti, nemal by sa do toho pustat.
Este raz dakujem za doterajsie rady a prajem kazdemu pekny den.
Wlady
14.12.10,13:30
Nasiel som este jeden celkom uzitocny dokument:
http://soseza.edupage.org/files/Instalacia.pdf

Co sa tyka vedenia, ja by som to dal radsej do steny, je to sice pracnejsie ale pripadna zavada sa odstranuje lahsie, nemusite rozbit polovicu domu a staci len zapucovat a vymalovat.

Mne elektrikar povedal, ze nie je vobec dovod sa bat tahat kable pod podlahou. Pokial je vsetko zapojene riadne na isticoch a chranicoch, kable ktore sa pouzivaju teraz preziju nase vnucata....
Stefan2005
14.12.10,13:42
Janyke
14.12.10,14:03
Raz ked budem staviat dom, tak ho urcite budem staviat svojpomocne a elektriku si urobim urcite sam. Na priemerny dom je to praca pocas 1-2 vikendov. Pred kazdou stavebnou cinnostou si vopred nastudujem dostupne materialy a literaturu a az potom uvazim ci to zvladnem sam alebo to necham na odbornika. Nepatrim k ludom, ktorym padaju zlate tehly z neba a tiez nebudem podporovat podnikatelov s 40% marzami na material a 5x nadhodnotenou cenou za pracu. Drzim palce pri studovani a stavbe domu zadavatelovi tejto temy.
PS: Pri studiu Vam mozno pomoze prirucka od Kazimíra s nazvom Elektroinstalacia v malych stavbach a objektoch.
matusstefan
14.12.10,15:26
Raz ked budem staviat dom, tak ho urcite budem staviat svojpomocne a elektriku si urobim urcite sam. Na priemerny dom je to praca pocas 1-2 vikendov. Pred kazdou stavebnou cinnostou si vopred nastudujem dostupne materialy a literaturu a az potom uvazim ci to zvladnem sam alebo to necham na odbornika. Nepatrim k ludom, ktorym padaju zlate tehly z neba a tiez nebudem podporovat podnikatelov s 40% marzami na material a 5x nadhodnotenou cenou za pracu. Drzim palce pri studovani a stavbe domu zadavatelovi tejto temy.
PS: Pri studiu Vam mozno pomoze prirucka od Kazimíra s nazvom Elektroinstalacia v malych stavbach a objektoch.

Dakujem za informaciu o literature.
Pri svojpomocnej vystavbe je najdolezitejsi vyber projektu. Spravnym vyberom sa da usporit nielen tym, ze si vacsinu veci dokazete spravit sami, ale aj usporou materialu trebars pri jednoduchej sedlovej streche. Kde nemusite rezat skridly, nemusite kupovat polovicne, netreba sa babrat uzlabim, odkvapovy system vyjde tiez lacnejsie.
tienik
14.12.10,16:57
elektroinstlacia za 1-2 vikendy, marza 40%, 5x predrazeny material....
to kde je ta krajina? idem robit tam hned :-)
Uz som videl vela "jednovikendovych" instalacii v tomot ponimani, horsie vsak ze som ich musel opravovat. To bola fakt praca....
Nic v zlom, kazdy si strojcom svojho stastia. Ak si myslite ze je to "len instalacia domu" a zvladnete to podla jednej knihy za vikend, tak OK. Neviem, robim to uz roky, ale dones mam tak trosku rychlejsi tep, ked spustim novy RD pod napatie a ver tomu, ze aj 2x premeriam kazdu zasuvku a vyvod, ci to na 100% sedi. Je to vec ktorou mozem naraz odpratat z tohoto sveta aj viac ludi, takze som asi az prilis opatrny.... a ked si prestavim, ze by som to riskoval podla nejakej knihy a este k tomu na vlastnej rodine....
Kazdy mame asi ine hodnoty.
fetya
14.12.10,19:07
Co sa tyka vedenia zasuvkovych obvodov - mozes to dat do podlahy, tak predtym urobis hydroizalaciu a potom pri stenach tahas kable, v rure, v sivej, ta je do betonu. Este pred zaliatim podlahy a zapucovanim steny vo vlastnom zaujme by som to nafotil fotakom, pridas k tomu pravitko alebo nieco, na com vidis, ze ako ide to kablovanie, a ked budes po rokoch nieco robit, tak predtim mozes urcit, ze kde netrafis na kabel.
Pri svetelnych obvodoch pozor na to, ze na povale radsej netahat nic do izieb, lebo tam sa para vo vnutri rurok ti spravi kondenz, a bude kvapkat z lampy. Pod stropom, ak mas sadrokarton ja pouzivam radsej svorkovnice do vlhka na zapojenie, krizenie, ktore su vodotesne, a wagovki radsej dat bokom, nie je sranda, ak musis rozrezat sadro kvoli roztaveniu wago.
Pri rozvodovej skrine nehat min 70 cm, ale kludne aj meter kabla navyse, aby sa to mohlo aj prehladne zapojit, kazdu zilu oznacit, a pred zapojenim premerat, ci je kabel v poriadku. Pri klasickych bodovkach - halogenoch- pozor na prehriatie vaty nad sadrokartonom. Tam sa akumuluje vela tepla - ja som napr. robil tie bodove v eps-i tak, ze som tam zalepil zvutra maly crepnik - nie plastovy, a potom som dal bodove. Klasicka hlina udrzi to teplo od ziarovky, a neroztavi sa parozabranna folia.
beedo
14.12.10,19:35
Len tak mimo témy... stretol som sa s elektroinštáláciou v jednom dome, mimo SR, že: Keď som spojil uzemňovací káblik (žltozeleny) s pracovním nulákom (modrím) vyhodilo eletriku v celom dome... tá norma je aj u nás? Nás myslím SR.
fetya
14.12.10,19:41
norma v eu, ale u novostavbach bezna vec - je v okruhu zabudovany prudovy chranic. Medzi nulákom a zemou velakrat je velmi maly prud, a na to reaguje chranic. PEN je rozdeleny pri hodinach na PE a N.
Chodime ozvucovat na vela miest, a mali sme problemy velakrat pri zapichnuti nasho rozbocovaca na 400V. Vymenili sme 4zilu na 5zilku, oddelene nuly a zeme, a pri starych systemoch pouzijeme adapter, v ktorom je nulak a zem spojeny. A problemy uz nemame. Beedo bud vynechat prudovy chranic - neodporucam, alebo pozijes 3zilovy kabel a zapojis zasuvku PE a N oddelene, nespojis modry so zltozelenym.
beedo
14.12.10,19:54
Fetya ja len ma to napadlo ked citam tuto temu ci sa to tak robi, alebo presnejsie povada ma sa robit aj u nas na slovensku. Mna to len prekvapilo lebo som sa dovtedy s tym nestretol. Ale inak dobra vec. Ved dakedy "domaci kutilovia" prepojili v zasuvke modrim kablikom dierku aj kolik a vec mali vybavenu... len ked kopala pracka cudovali sa precoooo??? Sorry za pomenovania, nie som elektrikar.
fetya
14.12.10,20:01
Je to v poriadku, ja sa zivim z ucenia, ale elektrikou bokom zarabam niekedy viac :)
Teraz uz su na to nove normy, menia sa stale, v unii by mali byt jednotne, ale to este 50 rokov, kym u nas sa vsetko vymeni. Ma svoje vyhody-nevyhody. Je to bezpecnejsie, spolahlivejsie, viac zivotov sa ustrazi, ale uz stare spotrebice - viac nez 10 rokov nie su vzdy kompatibilne s novou el. sustavou. Ja byvam v panelaku este, tam vsetko ide, u kamosa v novostavbe v kupelni nevedeli pouzivat staru pracku, lebo superbezpecne spinace hned vypli prud. Ja som za reformu, ale osvedcene veci treba niekedy nechat - venceky - verzus superlacne cinske wago. Teraz sa nulák a zem sa vedie oddelene a je v tom logika. Problem je v starych domoch, ked sa rekonstruuje len cast.
tienik
15.12.10,06:35
No nechem provokovat, ale niektore rady tu su zaujmave:

"pouzi sedu trubku, ta je do betonu" - skuste mrknut katalog napriklad Kopusu, farba nic nehovori o vohodnosti pouzitia.
"svorkovnice pod sadrokartonom" - norma nepovoluje, musia byt pristupne na kontrolu, nie je podstatne ze su vodotesne.
"nekompatibilne stare spotrebice" - nic take neexistuje. Spravne zapojeny spotrebic bez poruchy musi rovnako dobre fungovat v sieti TN-C aj TN-S. Popisovany pripad z prackou je typicky opis nebezpecneho spotrebica, ktory ma byt vyhodeny a nie pouzivany v starsej kupelni (inac klubuk dole, naozaj odvaha)
"venceky namiesto wagoviek" - tak to je blbost roka. Videl a opravoval som uz x vyhorenych vencekov, ale nemenil ani jednu vyhorenu wagovku (orginal myslim) preco asi?

Ked uz robit, tak si nastudujte priamo nove materialy, nie x rokov stare. Nech to uz vypada dako k svetu - nie je to na 2 roky.
TomasHC
15.12.10,06:39
Pri klasickych bodovkach - halogenoch- pozor na prehriatie vaty nad sadrokartonom. Tam sa akumuluje vela tepla - ja som napr. robil tie bodove v eps-i tak, ze som tam zalepil zvutra maly crepnik - nie plastovy, a potom som dal bodove. Klasicka hlina udrzi to teplo od ziarovky, a neroztavi sa parozabranna folia.

100% pravda! Velmi dobry postreh, tiez som to tak robil - neskor :) Ale je dobre ten crepnik este prikryt izolaciou (zateplenie na strope, nie medzi krovkami), lebo tam kondenzovala vlhkost ;)
tienik
15.12.10,06:51
Technicky je to tak dobre, ale pozor na jednu vec.
Ak nedajboze vyhorite, poistovna sa s vami s usmevom rozluci - nepouzili ste vyrobok do daneho prostredia urceny. Ten vyhlasia sa pricinu a plnenie je tam tam. Viem o par pripadoch, ked to takto z "uspechom" zahrali do autu. Neboli to konkretne bodovky, ale technicky vzate podobna situacia.
TomasHC
15.12.10,09:07
Technicky je to tak dobre, ale pozor na jednu vec.
Ak nedajboze vyhorite, poistovna sa s vami s usmevom rozluci - nepouzili ste vyrobok do daneho prostredia urceny. Ten vyhlasia sa pricinu a plnenie je tam tam. Viem o par pripadoch, ked to takto z "uspechom" zahrali do autu. Neboli to konkretne bodovky, ale technicky vzate podobna situacia.

Tomu o poistovni celkom verim. Ale myslim ze bodovka nezapali ani SDK ani 24cm sklenej vaty. Tolko k tejto konkretnej situacii.
fetya
15.12.10,11:11
"venceky namiesto wagoviek" - tak to je blbost roka. Videl a opravoval som uz x vyhorenych vencekov, ale nemenil ani jednu vyhorenu wagovku (orginal myslim) preco asi?

tak si este nerobil elektriku v tescu, alebo v niektorych obchodoch sama. Ja som uz vyhadzal roztavene, zhorene wago spoje, venceky este nikdy!
Pri velkych zatazoch - to je cca nad 2kw by som nedaval wago nikdy: el. sporak, rura, silnejsie mikrovlnky, pracky, prietokovy ohrievac.

Skus si staru stavebnu miesacku zapojit do novej sustavy,na 80 % ti vyhodi ochranu, pritom ten stroj pouzivali 20 rokov bez poruchy.
tienik
15.12.10,14:31
No, mozno sme kazdy na inej planete, ale stojim si za tym co som napisal - z orginal Wago som nemal v zivote problemy a to som ich pouzil v pohode aj na vyrobcom udavane maxima. Pochybujem ze na stavbach, kde padaju strechy a prejavuju sa ine zavazne poruchy pouzili orginal Wago - tam to iste bola cenovo "vyhodnejsia" nahrada. Vencek s principu nemoze byt spolahlivejsi ako patentovana wago svorka - rozdiel je v tom, ze pri venceku urcuje silu pritiahnutia monter - pri Wagovke je to presne dane od vyrobcu a je to zachovane pocas celej zivotnosti. Vies ako konci skrutkovy spoj utiahnuty za medzu ptuznosti medi po par rokoch? skus pogooglit.
Len tak pre info, pohybujem sa pracovne v energetike - bezne pouzivame wagovky aj na vodice prierezu 70 mm2 a vsetko krasne funguje. Si si isty, ze 2,5 mm2 moze byt problem?

Doplnene: nahoda je potvora, ale pozrite o com prave diskutuju odbornici.
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,18086.msg125783.html#msg125783

K druhej casti, ak stara miesacka vyhodi chranic, znamena to ze je tam unikajuci prud vacsi ako 15 mA (minimalne) to znamena ze je to zariadenie zivot ohrozujuce a je potrebne ho ihned opravit. Hlaska " za to moze nova instalacia" je krasnou cestou na cintorin. To je haluz, obhajovat pokazeny stroj a obvinovat za poruchu spravne chranenu instalaciu.... Zvyknime si nato, ze kazde zariadenie ma svoju zivotnost a ked je raz zle, treba riesit jeho stav, nie prisposobovat inac dobru instalaciu tomu aby ta haraburda nevyhadzovala chranic. Zivot mam ja osobne len jeden, takze radsej by sla do srotu miesacka.
chovan.j
15.12.10,15:08
ja každému tvrdím nevolaj elektrikára ale odborníka
tienik
15.12.10,16:59
" Tomu o poistovni celkom verim. Ale myslim ze bodovka nezapali ani SDK ani 24cm sklenej vaty. Tolko k tejto konkretnej situacii."



Trosku este na vysvetlenie - ja som nepisal ze poziar vznikne od toho, ja som pisal ze TO bude vyhlasene za pricinu poziaru. Bohuzial taka je u nas realita, elektrika je velmi vdacny dovod vo vysetrovacich spravach poziarov. Ked sa tak stane, nemate moznost sa viac menej branit - tvrdenie ze to nemohlo byt tak teple neobstoji. V takej situacii plati len katalogovy list vyrobcu a vyhlasenie o zhode - doklady ze svietidlo je na dany sposob montaze urcene priamo vyrobcom.
Ako technici si to mozeme preberat do nekonecna - technicky mam nato aj ja iny ako "oficialny" nazor, ale mame tu legislativu ktora nepusti.
alltracboy
05.09.11,11:16
Ma vyznam sa nejak zamyslat nad vyrobcami isticov? Moeller(eaton), schneider, OEZ, SEZ...STILO..

v projekte mam pisane vsetky istice s charakteristikou C. Kedze mam pocit ze cely ten projekto niekto vytriasol z rukavu, tak sa pytam ci to ma zmysel. B ckove by som tam skor typoval a C iba na hlavny a na cirkular :D Dokonca vraj hlavny istic ZSE je B, tak aby nevyhdazovalo istic na ulici skor ako v skrini.
mendo933
05.09.11,11:25
istice + prudove chranice som daval moeller , z viacerych nezavyslych zdrojov mi to bolo doporucovane a prepetovky b+c mam OTO a D mam saltek
rudopp
05.09.11,12:57
No, mozno sme kazdy na inej planete, ale stojim si za tym co som napisal - z orginal Wago som nemal v zivote problemy a to som ich pouzil v pohode aj na vyrobcom udavane maxima. Pochybujem ze na stavbach, kde padaju strechy a prejavuju sa ine zavazne poruchy pouzili orginal Wago - tam to iste bola cenovo "vyhodnejsia" nahrada. Vencek s principu nemoze byt spolahlivejsi ako patentovana wago svorka - rozdiel je v tom, ze pri venceku urcuje silu pritiahnutia monter - pri Wagovke je to presne dane od vyrobcu a je to zachovane pocas celej zivotnosti. Vies ako konci skrutkovy spoj utiahnuty za medzu ptuznosti medi po par rokoch? skus pogooglit.
Len tak pre info, pohybujem sa pracovne v energetike - bezne pouzivame wagovky aj na vodice prierezu 70 mm2 a vsetko krasne funguje. Si si isty, ze 2,5 mm2 moze byt problem?

Doplnene: nahoda je potvora, ale pozrite o com prave diskutuju odbornici.
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,18086.msg125783.html#msg125783

K druhej casti, ak stara miesacka vyhodi chranic, znamena to ze je tam unikajuci prud vacsi ako 15 mA (minimalne) to znamena ze je to zariadenie zivot ohrozujuce a je potrebne ho ihned opravit. Hlaska " za to moze nova instalacia" je krasnou cestou na cintorin. To je haluz, obhajovat pokazeny stroj a obvinovat za poruchu spravne chranenu instalaciu.... Zvyknime si nato, ze kazde zariadenie ma svoju zivotnost a ked je raz zle, treba riesit jeho stav, nie prisposobovat inac dobru instalaciu tomu aby ta haraburda nevyhadzovala chranic. Zivot mam ja osobne len jeden, takze radsej by sla do srotu miesacka.

A ešte hliníkový :).
(a keby tak nejaký amatér miesto cupalovej spojky spojil priamo hliník a meď :D:D:D )
Indeed
05.09.11,14:19
Raz ked budem staviat dom, tak ho urcite budem staviat svojpomocne a elektriku si urobim urcite sam. Na priemerny dom je to praca pocas 1-2 vikendov. Pred kazdou stavebnou cinnostou si vopred nastudujem dostupne materialy a literaturu a az potom uvazim ci to zvladnem sam alebo to necham na odbornika. Nepatrim k ludom, ktorym padaju zlate tehly z neba a tiez nebudem podporovat podnikatelov s 40% marzami na material a 5x nadhodnotenou cenou za pracu. Drzim palce pri studovani a stavbe domu zadavatelovi tejto temy.
PS: Pri studiu Vam mozno pomoze prirucka od Kazimíra s nazvom Elektroinstalacia v malych stavbach a objektoch.

To je správny nazor !

Ked by som mohol udelil by som 1000 suhlasov !

Ved najlepšie sa zarába na ľudskej nevedomosti.

A ked niekto chce studovať a robiť práce naozaj ODBORNE , tak ho kritizujú,lebo nedal niekomu zarobiť ...

Janyke len do toho !

Ja to robím , tak isto !
tienik
05.09.11,15:32
Zaujmave, vsetci mozu zarabat, len elektrikar ma doplacat z vlastneho :-)
Ja osobne by som rad videl elektrikara co pracu nefusuje ako by mal 40% marzu - to by boli ine ceny....

Ja osobne nikoho neodhovaram ale:

1) elektricke zariadenia su vyhradenymi zariadeniami podla platnej legislativy tohoto statu (aj v ramci EU)
2) Najkratsia doba studia na to aby sa praca dala robit naozaj aj v ociach zakona ODBORNE je 3r na strednom odbornom ucilisti zo zameranim na elektrotechniku
3) ak sa nedajboh cosi stane, poistovna zvykne mat dotierave otazky a poziadavky.

Takze kazdy si je svojho stastia panom....
Ale pre pracu s elektrikou sa treba rozhodnut najneskor po ukonceni SPS, pri vybere VS. Pri zaciatku stavby RD je uz vacsinou neskoro.
Ale ked niekomu nevadia rizika - niet co riesit, na internete je momentalne dostupne vsetko potrebne.

PS: zaujmave, ze nikto si sam nerobi plynove rozvody, pritom je to podobne...
rudopp
05.09.11,15:41
Zaujmave, vsetci mozu zarabat, len elektrikar ma doplacat z vlastneho :-)
Ja osobne by som rad videl elektrikara co pracu nefusuje ako by mal 40% marzu - to by boli ine ceny....

Ja osobne nikoho neodhovaram ale:

1) elektricke zariadenia su vyhradenymi zariadeniami podla platnej legislativy tohoto statu (aj v ramci EU)
2) Najkratsia doba studia na to aby sa praca dala robit naozaj aj v ociach zakona ODBORNE je 3r na strednom odbornom ucilisti zo zameranim na elektrotechniku
3) ak sa nedajboh cosi stane, poistovna zvykne mat dotierave otazky a poziadavky.

Takze kazdy si je svojho stastia panom....
Ale pre pracu s elektrikou sa treba rozhodnut najneskor po ukonceni SPS, pri vybere VS. Pri zaciatku stavby RD je uz vacsinou neskoro.
Ale ked niekomu nevadia rizika - niet co riesit, na internete je momentalne dostupne vsetko potrebne.

PS: zaujmave, ze nikto si sam nerobi plynove rozvody, pritom je to podobne...

Tam väčšinou treba vedieť zvárať plameňom (možno preto).
tienik
05.09.11,15:45
Tam väčšinou treba vedieť zvárať plameňom (možno preto).


sak pohoda, najdem knihu "zvaranie pre zaciatocnikov" a idem, nie? :-)

ked sme pri tom, pri elektrike zas treba merat, pochybujem ze si laik na jednu instalaciu zakupi vsetky take pristroje ako pouziva na overovanie instalacie elektrikar, zialbohu musim siahnut aj do vlastnych radov - ani kopa "elektrikarov na papieri" si ich nikdy nekupi.
Indeed
05.09.11,15:50
Tam väčšinou treba vedieť zvárať plameňom (možno preto).
nemusí vedieť zvárať,

može urobiť rozvod aj normálne závitovým sposobom , ako keby ťahal vodu.

samozrejme v Fe-Zn trubkach , nie v plastových.
Indeed
05.09.11,15:51
sak pohoda, najdem knihu "zvaranie pre zaciatocnikov" a idem, nie? :-)

ked sme pri tom, pri elektrike zas treba merat, pochybujem ze si laik na jednu instalaciu zakupi vsetky take pristroje ako pouziva na overovanie instalacie elektrikar, zialbohu musim siahnut aj do vlastnych radov - ani kopa "elektrikarov na papieri" si ich nikdy nekupi.

Stači Ohm-meter, či multimeter.
tienik
05.09.11,15:57
Stači Ohm-meter, či multimeter.

to staci "elektrikarom" elektrikar toho pri praci pouzije viac a za dost viac €
Neviem, ale pre mna osobne nemoze byt revizia mojho diela prekvapenim, moje "elektrikarske srdce" by mi nedalo keby som vsetko nemal premerane a odskusane podrobne este pred nou. Potom to povazujem za reviziu. Nie tie akcie ze dojde revizak na stavbu, sem tam ani nic nezmeria, sem tam ano a 80% casu vymysla ako to zaonacit aby sa dala napisat vyhovujuca revizia.

Kazdy asi berieme svoju pracu inac...
Indeed
05.09.11,16:13
to staci "elektrikarom" elektrikar toho pri praci pouzije viac a za dost viac €
Neviem, ale pre mna osobne nemoze byt revizia mojho diela prekvapenim, moje "elektrikarske srdce" by mi nedalo keby som vsetko nemal premerane a odskusane podrobne este pred nou. Potom to povazujem za reviziu. Nie tie akcie ze dojde revizak na stavbu, sem tam ani nic nezmeria, sem tam ano a 80% casu vymysla ako to zaonacit aby sa dala napisat vyhovujuca revizia.

Kazdy asi berieme svoju pracu inac...

suhlasim,

v opačnom prípade by to znamenalo len jedno,

a síce, že si použil súčiastky" Made in Viet-nam" :D
tienik
05.09.11,16:21
suhlasim,

v opačnom prípade by to znamenalo len jedno,

a síce, že si použil súčiastky" Made in Viet-nam" :D

by si sa cudoval co sa da najst :-)
A to podotykam, ze aj pri znackach zvucnych mien. Ale je pravda, ze pri tych znackach sa to aspon lahko reklamuje.
rudopp
05.09.11,16:24
nemusí vedieť zvárať,

može urobiť rozvod aj normálne závitovým sposobom , ako keby ťahal vodu.

samozrejme v Fe-Zn trubkach , nie v plastových.

A konope na utesnenie spojom namaže vazelínou :D:D:D .

Alpex :---
Indeed
05.09.11,16:31
a prečo nie ?

nepojde tam kyslik
rudopp
05.09.11,16:49
a prečo nie ?

nepojde tam kyslik

Plyn zvnútra / kyslík zvonku/ oddelené vazelínou/urobil domáci kutil = doooobre by som si to popozeral, či tam chcem spávať
tienik
05.09.11,17:05
Plyn zvnútra / kyslík zvonku/ oddelené vazelínou/urobil domáci kutil = doooobre by som si to popozeral, či tam chcem spávať

takze vidim ze aj z plynom dopadneme podobne ako z elektrikou :-)
alltracboy
05.09.11,18:26
tiez som vystudoval elektriku, aj ked to toho uz nejak extra nevidim, mal som p.74. Rozhodol som sa robit elektriku sam. Asi mesiac som vymyslal co kde ako natiahnut. potom som navrtal krabice. porobil nejake drazky, potom som spravil ine drazky lebo som sa rozhodol tahat co najviac v muroch a nie po podlahe. Samotne tahanie kablov bola otazka jedneho dna, ale to sekanie nemalo konca. a este to tmelenie. a este ten rozvadzac. nechat to na elektrikara co to robi kazdy den je vyhoda, lebo vie co sa ako robi. ja som napriklad na svetla nevedomky kupil kabel 3x1,5-O a tak mozem preznacovat, lebo som si debil nepozrel co som to kupil za kabel. Inak elektrika v katalogovom projekte mojeho domu stoji za h***o. cize som si musel vsetko navrhnut sam. Pokial by som sa nad tym projektom zamyslel skor ako som kupoval podla neho material, mohol som usetrit dost penazi. este potrebujem poradit s tymi isticmi.. ja by som dal vsade B charakteristiku.
tienik
05.09.11,18:34
tiez som vystudoval elektriku, aj ked to toho uz nejak extra nevidim, mal som p.74. Rozhodol som sa robit elektriku sam. Asi mesiac som vymyslal co kde ako natiahnut. potom som navrtal krabice. porobil nejake drazky, potom som spravil ine drazky lebo som sa rozhodol tahat co najviac v muroch a nie po podlahe. Samotne tahanie kablov bola otazka jedneho dna, ale to sekanie nemalo konca. a este to tmelenie. a este ten rozvadzac. nechat to na elektrikara co to robi kazdy den je vyhoda, lebo vie co sa ako robi. ja som napriklad na svetla nevedomky kupil kabel 3x1,5-O a tak mozem preznacovat, lebo som si debil nepozrel co som to kupil za kabel. Inak elektrika v katalogovom projekte mojeho domu stoji za h***o. cize som si musel vsetko navrhnut sam. Pokial by som sa nad tym projektom zamyslel skor ako som kupoval podla neho material, mohol som usetrit dost penazi. este potrebujem poradit s tymi isticmi.. ja by som dal vsade B charakteristiku.

Nuz, to uz treba tie skusenosti - niekedy co to zasetria. Aj ked uznavam, ze mat papiere neznamena hned mat aj skusenosti.
Elektriku v katalogovych projektoch nekomentujem, lebo by ma zmazali aj z rodnym listom.
Mas daky problem s isticmi? Nejak som taky prispevok nezaregistroval, skus ma naviest - hadam poradim :-)
alltracboy
05.09.11,18:36
Nuz, to uz treba tie skusenosti - niekedy co to zasetria. Aj ked uznavam, ze mat papiere neznamena hned mat aj skusenosti.
Elektriku v katalogovych projektoch nekomentujem, lebo by ma zmazali aj z rodnym listom.
Mas daky problem s isticmi? Nejak som taky prispevok nezaregistroval, skus ma naviest - hadam poradim :-)
no tu je prispevok. http://www.porada.sk/1842300-post41.html
alltracboy
05.09.11,18:39
este jeden postreh. ja som narozdiel od pana co tu pisal ako robit elektriku postupoval smerom k rozvadzacu. cize som zacal najvzdialenejsim okruhom a postupne pridaval kable. potom som si upravil okolie rozvadzaca. Svetelne okruhy som tahal ako prve, lebo ich mam poza krabice.
Indeed
05.09.11,22:07
Plyn zvnútra / kyslík zvonku/ oddelené vazelínou/urobil domáci kutil = doooobre by som si to popozeral, či tam chcem spávať


Nepreháńaj..........:)

Podľa chémie je horenie reakcia horĺavej látky s kyslíkom.

Podĺa tejto teorie, by bolo všetko v okolí permanentne v plameňoch :eek:

ako vidíš aj sám, :rolleyes:

nedeje sa to. :(
rudopp
06.09.11,03:55
Nepreháńaj..........:)

Podľa chémie je horenie reakcia horĺavej látky s kyslíkom.

Podĺa tejto teorie, by bolo všetko v okolí permanentne v plameňoch :eek:

ako vidíš aj sám, :rolleyes:

nedeje sa to. :(

Noooooo.

Ja som nepísal, že horelo

písal som o inštalácii plynovodu neplynárom a že by som si to prezrel a rozmýšľal

PS
Ty však asik riešiš zložitejšie veci :


určití vplyvní ľudia vymysleli a naštartovali KRÍZU

práve preto aby ešte viac zbedačili masy a zlikvidovali ľudí, čo sa vedia uživiť


a vyzerá to, že sa """vyznáš""" aj v nadnárodnej ekonomike, nie iba v plyne
alltracboy
06.09.11,06:13
mimotemynechcete si to poriesit cez sukromnu postu? nemam pocit ze je toto topic o zvarani, plyne a politike!!!!!!!!!!!!mimotemy
rudopp
06.09.11,07:18
mimotemynechcete si to poriesit cez sukromnu postu? nemam pocit ze je toto topic o zvarani, plyne a politike!!!!!!!!!!!!mimotemy

Neviem ako Inde ide, ale ja :
1, riešim hneď
2, nemám SS
3, nemám odkazy do profilu
alltracboy
06.09.11,08:36
tak si zalozte niekde prispevok kde sa budete hadat a toto by mal admin premazat.
tienik
06.09.11,08:52
Ma vyznam sa nejak zamyslat nad vyrobcami isticov? Moeller(eaton), schneider, OEZ, SEZ...STILO..

v projekte mam pisane vsetky istice s charakteristikou C. Kedze mam pocit ze cely ten projekto niekto vytriasol z rukavu, tak sa pytam ci to ma zmysel. B ckove by som tam skor typoval a C iba na hlavny a na cirkular :D Dokonca vraj hlavny istic ZSE je B, tak aby nevyhdazovalo istic na ulici skor ako v skrini.


takze tvoj postreh je spravny, C ka tam nemaju co hladat. Ani na ten cinkular, taky velky asi doma nemas co by to potreboval.
A hlavny istic je fakt B cko, takze lahko sa stane presne to co pises.
To bol zas "projektant"....
dasoft
15.03.12,08:34
Je to sice tema o elektroinstalacii a navyse uz dost stara, ale ak mozem spytam sa este jeden detail ludi skusenejsich ako som ja :
Mam hrubu stavbu z tehly, obvod. steny Heluz Family 44 brus. na lepidlo, vnut. nosne Heluz 24 brus. a priecky Heluz 8. A teraz tie otazky...
Mozem sekat rozvod pre elektriku do Family 44 a do akej hlbky? (ona je pevna iba na krajoch, v strede sa to samo rosypa a ked tie kraje oslabim, tak riadne oslabim aj celu tehlu... nehovoriac o teplenom prestupe) A cim to potom pridrzat? Sadra je slaba tehla zostane oslabena...
Alebo by bolo vyhodnejsie potahat kable po zemi a co najmenej sekat?
mendo933
15.03.12,09:46
Drazky do tehly sa najlepsie robia frezou. Ma dva kotuce, vyrezes drazku siroku a hlboku aku potrebujes. Ide to rychlo, nieje ziadny prach kedze sa to napoji na vysavac a tehla sa az tak nelame ako pri bezhlavom sekani. Za frezou staci ist s buracim kladivom s patricnym nastavcom na drazky a drazka je pekna. Do tej 8cky by som sekal max. na jeden kabel k zasuvke prip. k vypinacu
dasoft
15.03.12,11:15
Vdaka za info. Samozrejme frezkou, len som sa trochu obaval, ci tym nenarusim pevnost obvodovej tehly Heluz Family 44-ky (vnutri je to tehla ako papier, drzia to vlastne pokope iba tie boky tehly).. Ked napr. vyrezem drazku v sirke 2-4 cm po dlzke cez cely dom, aby sa mi nestalo ze by som tym tehlu nejako prilis oslabil... a este jeden detail - do akej hlbky sa zvacsa zapustaju krabice ked pocitam omietka bude max. cca 1,5cm (kriva stena)?
fetya
15.03.12,12:13
ja mam takisto heluz family 44 na lepidle. kamos - elektrikar to robil obycajnou karboskou, dvakrat presiel, ja som potom to pekne vysekal sekacom a kladivom. ked aj vysekas okraj tehly, tak este ti zostane min 40 cm okrajov na ostatnom obvode do hlbky, takze nehrozi, ze ti padne dom na hlavu kvoli elektrike. Ja mam priecky 11,5, do tych sa da pekne sekat, ale od 8icky by som bal. ked uz, tak by som tahal tak-ake je to mozne, ze robyt len zvisle ciary,a tahat na strope v chranicke a vyhybat sa vodorovnych, lebo najme tie oslabuju priecky.
dasoft
15.03.12,13:44
Ok, vdaka za radu, tiez sa trochu obavam tych priecok...
btw. nie je lepsie predsa len tahat kable co najviac po zemi? Clovek sa tolko nenaseka... (samozrejme v trubkach...)
henry_sk
24.09.15,17:29
Sice reagujem na staru temu, ale niekomu mozno poradim.

Kto ma problem s krehkymi tehlami a obavou o statiku pri obriezke muriva dookola domu, tak moze od kazdej zasuvky a vypinaca tahat kable vertikalne hore pod strop, ak planuje sadrokarton. Pod sadrosom sa vsetky dalsie vedenia schovaju. Vertikalny zarez v murive nie je ani zdaleka tak staticky nebezpecny.
Samozrejme, ak su nejake zasuvky blizko seba tak na 1-2m tak medzi nimi horizontalny spoj hadam statike neuskodi...
A pod vypinacmi pri dverach je vhodne umiestnovat zasuvky a tahat vodice spolu v jednej linii hore.