fiunko
14.12.10,06:28
Ahojte poraďáci,
mám novostavbu RD, kúrim plynom, mám kondenzačný kotol Buderus a radiatórové vykurovanie (korado), jeden okruh s termostatom na prízemí. Keď mi plynár oživoval kotol tak mi vravel, že teplotu mám ovládať iba termostatom, pričom termostatické hlavice majú byť stále na plno otovrené. Je to písané aj v manuáli na kotol. Toto je krásna teória ale prax je nasledovná pri naplno otvorených hlaviciach. V pivnici mám 20°, na prízemí 22° a v podkroví 25°C čiže pripadám si ako v trópoch.

Chcem sa opýtať či môžem napriek "radám" plynára a výrobcu kotla ovládať radiátory cez termostaické hlavice a trochu stiahnúť výkon v pivnici a v podkroví?

Ďakujem
mendo933
14.12.10,05:48
ano na to su, aby sa snimi regulovalo. Termostaticka hlavica by nemala byt v "referencnej" miestnosti, kde je termostat.
Ja by som to spravil tak ze najprv si vyladim izby, lebo kazda izba ma ine tepelne straty a pochybujem ze radiatory su presne dimenzovane pre kazdu izbu presne a v nie kazdej izbe potrebujete trenkovu teplotu. Takze najprv to nastelovat na hlaviciach a nakoniec zapnut termostat.
Dost zalezi aj aky mas termostat, ci mas ekviterm- nastavenie krivky, ktore cidla mas pozapinane a tak