stanco007
14.12.10,06:47
Mate niekto nejake skusenosti s mokrymi-vlhkymi rohmy plastovych okien? Ale nie priamo okna ale murivo v rohoch kde su okna osadene. Obcas vidim v rohoch mokry flak ale väcsinou len na zapadnej strane bytu (obyvacka, kuchyna). Aj okna su zarosene v dolnej casti. Ale to bude len vetranim a potom zavretim okna...
220870
14.12.10,07:00
Tepelné mosty,nesprávne "vypenené",alebo vôbec.
Nandrolon
14.12.10,07:24
aj ja mám ten problém, dá sa to opraviť tak, že sa dajú vonkajšie rohy okna "obložiť" nejakým polystyrénom?
220870
14.12.10,07:26
Dá sa to tak urobiť.Pozor pri nezateplených vencoch a betonovych prekladoch nad oknami.Tie sa musia zatepliť celé.
Nandrolon
14.12.10,07:59
lenže potom budem mať časť rámu okna "skrytú do polystyrénu", alebo najskôr orýpať vonkajšiu stenu po obvode okna?
- ináč ja ten polystyrén som rozmýšľal iba tie časti vonkajšej steny, ktoré sú kolmé na to okno po obdove, neviem sa rozumieme...
a aký hrubý polystyrén by stačilo? ak to mokvá iba trochu pri nízkych teplotách?
220870
14.12.10,08:21
Samozrejmé čím hrubší tým lepší.Mala by stačiť 20mm vrstva.
PS na jar sme dokončili pasívny rd 30cm polystyrénu na obvodových stenách.Bol som to pozrieť.Včera tam dokonávali rekuperáciu .Od leta to ešte nevychladlo momentálne sa tam etše"nekúri"a teplota v interiéri bola príjemných 18,5°C.
Xanti
14.12.10,20:08
No ja mám podobný problém,
plastové okná mám 5 rokov, posledné 2 sa mi začali rosiť v spodnej časti, aj ked dvihnem žalúziu tak sa kondenzuje voda na oknách a steká na parapetu a potom mi rohy vlhnú.

Nechápem prečo to robí posledné dva roky, ked predtým bol pokoj. Detto kúri sa rovnako, vetrá sa rovnako a neviem prísť na chybu.
Bytovka je zateplená 5 rokov - súčastne zo zateplovaním som menila okná.
stanco007
15.12.10,04:38
No ja mám podobný problém,
plastové okná mám 5 rokov, posledné 2 sa mi začali rosiť v spodnej časti, aj ked dvihnem žalúziu tak sa kondenzuje voda na oknách a steká na parapetu a potom mi rohy vlhnú.

Nechápem prečo to robí posledné dva roky, ked predtým bol pokoj. Detto kúri sa rovnako, vetrá sa rovnako a neviem prísť na chybu.
Bytovka je zateplená 5 rokov - súčastne zo zateplovaním som menila okná.
No, my sme byt kupili v lete a okna boli robene v lete 2006. Zaruka je ako väcsinou 5 rokov. Nam nielen, ze sa rosia a to cca az do vysky 15-20cm od ramu na dolnej casti okna ale co ma viac stve a co je problem je, ze nam praska resp. sa robia trhliny okolo tych okien. Este v lete nic nebolo a volal som aj s predchadzajucim majitelom a on za 4 roky nemal problem s tym... To rosenie mali ale ze to je normalne u plastovych okien... Som zvedavy co povedia v tej firme... Jednoznacne budem ziadat napravu a podla mna bude potrebne znova nanovo osadit tie okna lebo oni ako keby "sadali-padali" nadol, zle vysparovane... kto to zaplati netusim... A aj robit sa to bude najskor v maji. Teraz budem ziadat tie prasklina aspon nejak zatesnit... Ci to urobi firma v ramci zaruky alebo to zaplati predchadzajuci majitel neviem... Byt mame polroka a neexistuje aby sa nieco take stalo... ( pre pripad krajnej nudze mam aj poistku ale tu by som nerad pouzil lebo pridem o bonus a ta zavada nebola mnou zapricinena...)
220870
15.12.10,04:53
No ja mám podobný problém,
plastové okná mám 5 rokov, posledné 2 sa mi začali rosiť v spodnej časti, aj ked dvihnem žalúziu tak sa kondenzuje voda na oknách a steká na parapetu a potom mi rohy vlhnú.

Nechápem prečo to robí posledné dva roky, ked predtým bol pokoj. Detto kúri sa rovnako, vetrá sa rovnako a neviem prísť na chybu.
Bytovka je zateplená 5 rokov - súčastne zo zateplovaním som menila okná.
Rosia sa rámy okien,omietky,alebo sklá?
220870
15.12.10,04:54
No, my sme byt kupili v lete a okna boli robene v lete 2006. Zaruka je ako väcsinou 5 rokov. Nam nielen, ze sa rosia a to cca az do vysky 15-20cm od ramu na dolnej casti okna ale co ma viac stve a co je problem je, ze nam praska resp. sa robia trhliny okolo tych okien. Este v lete nic nebolo a volal som aj s predchadzajucim majitelom a on za 4 roky nemal problem s tym... To rosenie mali ale ze to je normalne u plastovych okien... Som zvedavy co povedia v tej firme... Jednoznacne budem ziadat napravu a podla mna bude potrebne znova nanovo osadit tie okna lebo oni ako keby "sadali-padali" nadol, zle vysparovane... kto to zaplati netusim... A aj robit sa to bude najskor v maji. Teraz budem ziadat tie prasklina aspon nejak zatesnit... Ci to urobi firma v ramci zaruky alebo to zaplati predchadzajuci majitel neviem... Byt mame polroka a neexistuje aby sa nieco take stalo... ( pre pripad krajnej nudze mam aj poistku ale tu by som nerad pouzil lebo pridem o bonus a ta zavada nebola mnou zapricinena...)
Pomohlo by foto tých postihnutých miest.
stanco007
15.12.10,09:07
Pomohlo by foto tých postihnutých miest.
Tak nejake foto z okien....
stanco007
15.12.10,09:37
V lete boli okna ok a aj 4 roky dozadu co boli namontovane... Teraz v decembri sa toto stalo vo vsetkych 3 izbach... praskliny su zvrchu a aj zbokov... to je ako mozne? Pochopim keby jedno... Ale naraz vo vsetkych izbach???:confused:
220870
15.12.10,10:28
To sú nesprávne osadené okná.Omietka ostení(špaliet)musí zasahovať,prekrývať rám okna v interiéri min 5 mm v exteriéri min 10mm.Je to preto ,že pena a plast časom a rozdielom teplôt čiastočne menia tvar .Omietka ktorá je tvarostála nemení svoj tvar a na takom mieste skôr či neskôr popraská, alebo odpadne.
Vlhnutie môže mať dve príčiny.Buď sú nesprávne osadené parapety vonkajší aj vnútorný(nedostatočne vypenený priestor pod parapetmi),alebo tam vzniká tzv.tepelný tieň,nevidím tam radiátor.Tie praskliny sa nedajú reklamovať,parapety ak je to spôsobené nimi tak asi áno.
stanco007
15.12.10,10:46
To sú nesprávne osadené okná.Omietka ostení(špaliet)musí zasahovať,prekrývať rám okna v interiéri min 5 mm v exteriéri min 10mm.Je to preto ,že pena a plast časom a rozdielom teplôt čiastočne menia tvar .Omietka ktorá je tvarostála nemení svoj tvar a na takom mieste skôr či neskôr popraská, alebo odpadne.
Vlhnutie môže mať dve príčiny.Buď sú nesprávne osadené parapety vonkajší aj vnútorný(nedostatočne vypenený priestor pod parapetmi),alebo tam vzniká tzv.tepelný tieň,nevidím tam radiátor.Tie praskliny sa nedajú reklamovať,parapety ak je to spôsobené nimi tak asi áno.
A co by bolo teraz najlepsie urobit??? Urcite musim tie spary zatesnit aj zvnutra a aj zvonku... A ked bude teplo, tak nanovo ich vybrat a osadit??? Ci uz ked su raz plastove posadene uz sa nemaju vyberat a nanovo vyspravovat??? Kolko by to asi stalo vybrat okna a nanovo ho osadit a vysparovat?
220870
15.12.10,11:04
Pokiaľ sú okná dobre osadené tak ich netreba vyberať.Navrhujem pritrieť praskliny štukovým akrylom a premalovať.Ak by to praskalo ďalej tak až potom by som to riešil oškrabaním farby na osteniach a omietnutím ostení vsrstvou omietky tak aby prekrývala rám okna.
stanco007
15.12.10,11:06
Pokiaľ sú okná dobre osadené tak ich netreba vyberať.Navrhujem pritrieť praskliny štukovým akrylom a premalovať.Ak by to praskalo ďalej tak až potom by som to riešil oškrabaním farby na osteniach a omietnutím ostení vsrstvou omietky tak aby prekrývala rám okna.
Takze ich asi nebude potrebne ani vyberat asi? Uvidim mal by sa na to prist pozriet pan z firmy co to robila a navrhne co s tym... Ja som tiez planoval to nejakym pripravkom utesnit ( musim najst nieco dobre ) a ked to bude dalej praskat, tak sa uvidi potom. A tie spary treba upchat aj zvonku pocitam nie? Ale tam su mensie ako vo vnutri. Tam tiet tym stukovym akrylom?
stanco007
15.12.10,11:15
Teraz som na to pozeral poriadne podla toho ako si pisal, ze v interiery ma byt ta omietka 0,5cm a vonku 1cm a nie je to... Je okno a tak je mur-omietka. Vobec omietka neprekryva okno...
Xanti
15.12.10,11:54
Rosia sa rámy okien,omietky,alebo sklá?
Rosí sa sklo,
voda steká potom dole a po ráme sa dostáva na parapet a do kútov okien a tam sú vlhké mapy, a začínajúca plieseň.
Žabinka
15.12.10,12:01
Rosí sa sklo,
voda steká potom dole a po ráme sa dostáva na parapet a do kútov okien a tam sú vlhké mapy, a začínajúca plieseň.
Rosí sa je v mojom prípade slabý výraz, okno je pri takýchto mrazoch úplne mokré. Keď takto prituhne, nerobím ráno nič iné, len utieram parapety..
Xanti
15.12.10,12:10
No u mňa je to cca 5-10 cm nad rám okna. Ak mám dvihnutú žalúziu, ak nie tak je to oveľa vyššie.
A sem tam použijem aj stierku na okno aby som to stiahla a utrela. :D
Žabinka
15.12.10,12:24
Moje žalúzie sú do pol okna vytiahnuté, viac nemôžu byť, lebo si pripadám ako vo výklade. Už som sa s tým zmierila, že utieram a utieram.. Ale hlavne, že nič neplesnie.
220870
15.12.10,14:27
Rosí sa sklo,
voda steká potom dole a po ráme sa dostáva na parapet a do kútov okien a tam sú vlhké mapy, a začínajúca plieseň.
Je mi to ťažko lúštiť len z príspevku.Ale zrejme to má na svedomí únik plynu(argónu,kryptónu) z medzisklenného priestoru okien.:mad:Bohužiaľ asi najväčšia slabina novodobých okien.:mee:
Nandrolon
15.12.10,16:56
ale pri úniku plynu by sa to sklo rosilo vnútri okna, či?
220870
15.12.10,17:38
ale pri úniku plynu by sa to sklo rosilo vnútri okna, či?
Nie.Len v extrémnych prípadoch.
Xanti
15.12.10,17:41
Je mi to ťažko lúštiť len z príspevku.Ale zrejme to má na svedomí únik plynu(argónu,kryptónu) z medzisklenného priestoru okien.:mad:Bohužiaľ asi najväčšia slabina novodobých okien.:mee:
Okná som menila razom v celom byte, sú od jedného výrobcu, a takto sa rosia v dvoch malých izbách. V kuchyni sa rosia len ak sa viac varí a obývačke sa nerosí a pritom na parapete v obývačke sú kvetiny.
220870
15.12.10,17:48
Nemám to overené od viacerých zdrojov,len od jedného majiteľa firmy čo vyrába plastové okná,nie sklá (sa trochu preriekol pri "poldeci").Že vraj plyn tam vydrží pár rokov sotva 3ročnú záruku.Neberte to ako zaručenú informáciu!!!
Margaréta35
15.12.10,17:51
nám sa rosia iba na severnej strane,a tiež máme okná od jedného výrobcu
220870
15.12.10,17:55
Na severnej strane je vždy o pár stupňov chladnejšie a vlhkejšie.
Xanti
15.12.10,17:58
Na severnej strane je vždy o pár stupňov chladnejšie a vlhkejšie.
Súhlasím,
ale mám tri okná na západ. Rosí sa jedno z nich a to v spálni, ja chápem, človek dýcha a vydýcha aj nejakú vlhkosť, druhé okno čo sa rosí je v druhej spálni a tá je na sever.
220870
16.12.10,11:08
Na rámiku ktorý sa nachádza medzi sklami sú napísané údaje .Opíšte ich ,pomohlo by aj meno výrobcu okien.
Xanti
16.12.10,17:59
Na rámiku ktorý sa nachádza medzi sklami sú napísané údaje .Opíšte ich ,pomohlo by aj meno výrobcu okien.
No ja osobne tam mám tieto údaje ...( dúfam, že sa to nebude považovať za reklamu )
21.05.2005 Nitrasklo a.s. NITTERMPLUS N1,1 0000008650/ 2
a výrobcom okien je Slovaktual.
220870
16.12.10,18:10
To je v pohode dobré okná aj sklá od dobrej firmy.Podvod zo sklom sa dá týmto vylúčiť.Chyba bude niekde inde.
Xanti
16.12.10,18:17
To je v pohode dobré okná aj sklá od dobrej firmy.Podvod zo sklom sa dá týmto vylúčiť.Chyba bude niekde inde.
Ved práve,
ale kde môže byť chyba? Ked naozaj tri roky to bolo v pohode, ( síce sa robil byt, pred dvoma rokmi, ale hádam tie stierky už za dva roky zaschli ) , akurát rozdiel je v tom, že predtým boli v izbách koberce a teraz je plávajúca.
220870
16.12.10,19:04
Tu je dobrá rada nad zlato.
stanco007
17.12.10,04:38
Ja som hladal vcera tie udaje co maju byt napisane na okne ale nic som nenasiel... Nasiel som len nejake cisla na liste ked som otvoril okno... Ale medzi sklami som nic nenasiel... :confused: A pritom okna boli robene firmou z okolia PP, ktora je dost znama... Ale osadenie tych nasich okien je "pekelne" zle... Ta vyspravka absolutne neprekryva okno ako ma a konci na zaciatku okna. A teraz to medzi tou vyspravkou a oknom zacalo praskat a su tam tie trhliny... Uz som kontaktoval aj cloveka z firmy ktory to montoval ale povedal, ze maju vela roboty a su dalej od PP... To je co za odpoved??? Nemali by to riesit hned podla zakona ked sa mi reklamacia oznami a aj ked na pracu uz nie je zaruka??? ( ta je len 18mes. zo zakona ). A hlavne ked tu v PP je -20C a mame 2mes. dieta... Ma naseru, tak to dam na SOI a Lamparen... Ked uz nic nevybojujem, tak budu mat aspon "dobru" reklamu...
220870
17.12.10,05:13
Tú otazku som xanti položil zámerne.Nie som si100 % istý.Ale na tých rámikoch to zo zákona nemusí byť.Je to skôr taká ochrana slušných firiem pred podvodníkmi.Ten kto vyrába kvalitné zasklenia nemá problém sa na svoj výrok podpísať,dať mu meno , označiť ho, dať mu výrobné číslo a predávať pod svojim firemným menom.Na diaľku to samozrejme neviem posúdiť ,ale to že tam nieje nič napísané je prvý dôvod mať oči na stopkách a takýmto firmám sa radšej oblúkom vyhnúť.Veľakrát som po stavbách videl nevalitné zasklenie ,podvod keď miesto "termoskiel"namontovali obyčajné sklo.:mee:
Nandrolon
17.12.10,05:18
Ak prídem z práce, pozriem sa aj ja...
Dnes ráno, teplota -20,5 st. celzia, okno, rám, komplet mokré aj vrchné rohy aj špaleta alebo ako sa tomu nadáva medzi nimi, ináč všimol som si že to okno hore končí tam, ako je preklad, teda ako keď postavíš niečo na seba, nie je to nijako do prekladu "vsadené", netrebalo by nejako tú horizontálnu "špaletu" z vnútra aby bola "hrubšia" ??
neviem sa vykoktať, poobede to cvaknem...
stanco007
17.12.10,05:58
Ak prídem z práce, pozriem sa aj ja...
Dnes ráno, teplota -20,5 st. celzia, okno, rám, komplet mokré aj vrchné rohy aj špaleta alebo ako sa tomu nadáva medzi nimi, ináč všimol som si že to okno hore končí tam, ako je preklad, teda ako keď postavíš niečo na seba, nie je to nijako do prekladu "vsadené", netrebalo by nejako tú horizontálnu "špaletu" z vnútra aby bola "hrubšia" ??
neviem sa vykoktať, poobede to cvaknem...
Tak to mam aj ja. A je to zle urobene... Zacne ti praskat skor ci neskor okolo okien ta vyspravka ako mne. Treba to nanovo vyspravovat
220870
17.12.10,06:10
Ak prídem z práce, pozriem sa aj ja...
Dnes ráno, teplota -20,5 st. celzia, okno, rám, komplet mokré aj vrchné rohy aj špaleta alebo ako sa tomu nadáva medzi nimi, ináč všimol som si že to okno hore končí tam, ako je preklad, teda ako keď postavíš niečo na seba, nie je to nijako do prekladu "vsadené", netrebalo by nejako tú horizontálnu "špaletu" z vnútra aby bola "hrubšia" ??
neviem sa vykoktať, poobede to cvaknem...
Vrchná špaleta sa dá zatepliť polystyrénom horšie je to u bočných.
pivko
17.12.10,06:13
Mate niekto nejake skusenosti s mokrymi-vlhkymi rohmy plastovych okien? Ale nie priamo okna ale murivo v rohoch kde su okna osadene. Obcas vidim v rohoch mokry flak ale väcsinou len na zapadnej strane bytu (obyvacka, kuchyna). Aj okna su zarosene v dolnej casti. Ale to bude len vetranim a potom zavretim okna...
Nekvalitne urobené vysprávky:mee:,alebo montážnici šetrili v rohoch penou. Ja som olepil celé ostenie 2cm XPS ktorý prekrýva rám okna 1cm tak že u mňa to nehrozí;)
stanco007
17.12.10,06:19
Nekvalitne urobené vysprávky:mee:,alebo montážnici šetrili v rohoch penou. Ja som olepil celé ostenie 2cm XPS ktorý prekrýva rám okna 1cm tak že u mňa to nehrozí;)
Co to je to XPS a ako sa to tam prelepuje? Nemam s tym skusenosti vobec :( vdaka
Nandrolon
17.12.10,06:38
xps je ten polystyrén zelený /neguličkový/...
ivka70
17.12.10,07:04
Nekvalitne urobené vysprávky:mee:,alebo montážnici šetrili v rohoch penou. Ja som olepil celé ostenie 2cm XPS ktorý prekrýva rám okna 1cm tak že u mňa to nehrozí;)

Oblepil si to zvonka ci zvnutra ramu?
da sa XPS nalepit aj priamo na plastove okno (fuga medzi balkonovymi dverami a oknom v rame ...)?
Nandrolon
17.12.10,07:18
tam by sa hodilo strieknuť peny nie??
blazonko
17.12.10,07:21
Skús si odsledovať, kedy ti to vlhne. Stáva sa to aj mne, zväčša vtedy, ak sa viac varí, pečie. Zvýši sa vlhkosť a už aj je to tam. Ak fungujem v "normálnom" režime, žiadne mokré fľaky sa neukazujú.
ivka70
17.12.10,07:41
tam by sa hodilo strieknuť peny nie??

Zvonku ci zvnutra?
Lenze ja mam pocit, ze sa to rosi na rame, lebo je tam chladnejsie ....
Gapo
17.12.10,10:04
Ja mám AGC THERMOBEL SBB081-2208001728-46 TOP N PLUS U=1,1 - SLOVA 14.5.2008
a rosia sa tiež. Dnes -12st. C a takto to vyzerá.
220870
17.12.10,10:11
Do tých 5 cm je to v poriadku horšie by bolo 50cm.
pivko
17.12.10,11:09
Oblepil si to zvonka ci zvnutra ramu?
da sa XPS nalepit aj priamo na plastove okno (fuga medzi balkonovymi dverami a oknom v rame ...)?
Z vnútra, ale pri zameraní okien sa s tým počítalo tak že okna boli menšie o 2cm každá strana ako otvor v stene. Z vonka mi zase prečnieva rám 12cm hrúbá izolácia Nobasil FKD / čo je vlastne aj zároveň ostenie/
A xps sa nelepí na okno ,ale na ostenie. Medzi okno a XPS sa dáva APO lišta / okenný začisťovací profil/
Nandrolon
17.12.10,13:52
moje označenie je:

ZO GLOBAL + U=1,1 27.04.2010

a najviac ma serie že sa mi zdá že na faktúre máme napísané 0,8 ARGON...

- nemôžem nájsť kde otec dal faktúru, lebo nie je doma, tak zajtra to tu objasním...

- čo ak bude fakt na faktúre 0,8 ARGON ?? ako postupovať? čo ak povedia že vo výrobe nemali tie lesklé rohy s takým nápisom, tak dali 1,1 ale v skutočnosti je to 0,8? Podľa mňa treba veriť to, čo je napísané medzi sklami ako to čo je na faktúre...
- každopádne zajtra tu napíšem údaje z faktúry !
220870
17.12.10,14:02
Argónová výplň môže 0,8 dosiahnuť len pri trojskle.
Nandrolon
17.12.10,14:08
Mne sa to mýli, ale diskusia je od toho aby sme diskutovali, ja tu zajtra opíšem údaje z faktúry, lebo fakt mi to nedá...
Martin Mocko
17.12.10,18:00
Mám podobný problém. Byt aj s oknami sme kúpili, takže som fyzicky nevidel kto a ako to robil. Zaujímavé je to, že dve zimy nebol žiadny problém. Ani vlhnutie okien ani vlhnutie stieh. Až túto zimu to začalo... Taktiež stále špekulujem, čo s tým urobiť.
Podobne sú vlhké i spodné dolné rohy špaliet (pravdepodobne vy to nazývate ostenie) - ale to si myslím, že vlhne z vody, ktorá stečie z okna na parapetu.

Dom je z klasického panelu, steny s oknami nie sú zateplené. Zateplené sú iba bočné steny bez okien.
220870
17.12.10,18:26
Mám podobný problém. Byt aj s oknami sme kúpili, takže som fyzicky nevidel kto a ako to robil. Zaujímavé je to, že dve zimy nebol žiadny problém. Ani vlhnutie okien ani vlhnutie stieh. Až túto zimu to začalo... Taktiež stále špekulujem, čo s tým urobiť.
Podobne sú vlhké i spodné dolné rohy špaliet (pravdepodobne vy to nazývate ostenie) - ale to si myslím, že vlhne z vody, ktorá stečie z okna na parapetu.

Dom je z klasického panelu, steny s oknami nie sú zateplené. Zateplené sú iba bočné steny bez okien.
Toto je klasický tepelný most.Obvodová stena z porobetonu (je v priadku) betonova nadbetonavka venca ,spolu s nezateplenou konštrukciou stropu vytvárajú tepelný most.Riešenie je len jedno zatepliť fasádu a strop (ak je to vrchný byt) ,v kombinácii s celkovým odklimatizovaním činžiaku.
Halli
17.12.10,18:50
Mám podobný problém. Byt aj s oknami sme kúpili, takže som fyzicky nevidel kto a ako to robil. Zaujímavé je to, že dve zimy nebol žiadny problém. Ani vlhnutie okien ani vlhnutie stieh. Až túto zimu to začalo... Taktiež stále špekulujem, čo s tým urobiť.
Podobne sú vlhké i spodné dolné rohy špaliet (pravdepodobne vy to nazývate ostenie) - ale to si myslím, že vlhne z vody, ktorá stečie z okna na parapetu.

Dom je z klasického panelu, steny s oknami nie sú zateplené. Zateplené sú iba bočné steny bez okien.

Martin si navrchu, alebo máš nad tým oknom balkón?
Martin Mocko
18.12.10,05:54
Martin si navrchu, alebo máš nad tým oknom balkón?

Ide o prízemný byt bez balkónu. Pod nami je však ešte jeden byt. Byty na prvom a ďalšom poschodí už majú balkóny, my nemáme. Je však zaujímavé, že tento jav sa vyskytuje iba v dvoch miestnostiach. V tretej je to v pohode, žiadna vlhkosť. Ako vravím, zateplené sú iba steny bez okien.
Martin Mocko
18.12.10,05:57
Toto je klasický tepelný most.Obvodová stena z porobetonu (je v priadku) betonova nadbetonavka venca ,spolu s nezateplenou konštrukciou stropu vytvárajú tepelný most.Riešenie je len jedno zatepliť fasádu a strop (ak je to vrchný byt) ,v kombinácii s celkovým odklimatizovaním činžiaku.

Ten tepelný most venca som pochopil. Byt je prízemný, takže strop pravdepodobne môžeme nechať nezateplený. Asi budem musieť zatepliť steny z vonku. Minulá zima nebola taká studená. Takže pravdepodobne tento problém vylezie na povrch až pri teplotách okolo -8 a menej. Iba neviem, čo myslíš tým odklimatizovaním.
220870
18.12.10,05:59
Ide o prízemný byt bez balkónu. Pod nami je však ešte jeden byt. Byty na prvom a ďalšom poschodí už majú balkóny, my nemáme. Je však zaujímavé, že tento jav sa vyskytuje iba v dvoch miestnostiach. V tretej je to v pohode, žiadna vlhkosť. Ako vravím, zateplené sú iba steny bez okien.
Činžiaky trochu poznám aj ich brutálnu výstavbu som ešte zažil.Podobný problém ako máte vy nieje nič výnimočné skôr bežná chyba.Toto môže mať dve príčiny.Buď je to tepelný most,šlendriánska práca stavebnej firmy (vysoko pravdepodoné),alebo je poškodená ,prasknutá ochranná vrstva fasády,omietka a náter.Môže tam byť malá prasklina cez ktorú nasáva murivo dažďovú vodu.Potom má vlhké murivo horšie tepelnoizolačné vlastnosti,preto pri nižších teplotách môže dochádzať ku kondenzácii vodných pár z interiéru bytu na postihnutom mieste.
Nandrolon
18.12.10,06:43
Takže na faktúre máme obrázky jednotlivých okien /balkónové, kúpeľňové, schodiskové a klasické dvojité izbové/a k nim údaje. Vybral som to dvojité izbové a opisujem. /všetky údaje sú vlastne rovnaké/:

Cena - 275,07 EUR /toto som už vypočítal konečnú cenu za 1 ks vrátane DPH a 20% zľavy/

Rám: BR 66 MM/TPE Orech obojstranný
Krídlo: FL 78 MM/PCE 6-KOMOROVÝ Orech obojstranný
GLASLEISTE FUR 24 MM GLASS Orech obojstranný
Výplň: 1 F4-16-4,U=1.0 ARGON
2 F4-16-4,U=1.0 ARGON

Toto je na faktúre a na oknách je všade na rámikoch písaný ten údaj čo som písal vyššie "U-1,1" - to vypadá na "vysušený vzduch" nie ?

Alebo to všetko sedí ??
220870
18.12.10,06:58
Takže na faktúre máme obrázky jednotlivých okien /balkónové, kúpeľňové, schodiskové a klasické dvojité izbové/a k nim údaje. Vybral som to dvojité izbové a opisujem. /všetky údaje sú vlastne rovnaké/:

Cena - 275,07 EUR /toto som už vypočítal konečnú cenu za 1 ks vrátane DPH a 20% zľavy/

Rám: BR 66 MM/TPE Orech obojstranný
Krídlo: FL 78 MM/PCE 6-KOMOROVÝ Orech obojstranný
GLASLEISTE FUR 24 MM GLASS Orech obojstranný
Výplň: 1 F4-16-4,U=1.0 ARGON
2 F4-16-4,U=1.0 ARGON

Toto je na faktúre a na oknách je všade na rámikoch písaný ten údaj čo som písal vyššie "U-1,1" - to vypadá na "vysušený vzduch" nie ?

Alebo to všetko sedí ??
Všetko to sedí.Je to plnené argonom.
Nandrolon
18.12.10,07:57
lenže prečo mám potom v oknách iný údaj?

toto: "ZO GLOBAL + U=1,1 27.04.2010"
220870
18.12.10,08:10
To je klasika.Neviem nájsť trochu slušné slovo na pomenovanie.Je to klamanie zavádzanie zákazníka.Slušné firmy to nerobia dokážu sa presadiť kvalitou a svojími produktami.
Nandrolon
18.12.10,08:15
stále sa mi ale nedostalo odpovede či tovar súhlasí s faktúrou, lebo to je dôvod na reklamáciu...
220870
18.12.10,08:24
Určite je to dôvod na reklamáciu .ALE.Takéto veci sa dajú reklamovať len pri preberaní tovaru,to jest pred montážou ,alebo pred podpisom preberacieho protokolu.Teraz už je neskoro.:mee:Jedine čo by sa mohlo že by ste sa sťažovali na nejakom kontrolnom úrade ,že by dali firme mastnú pokotu.Moc pochybujem že by sa to skončilo výmenou skiel ,keď viem že podľa noriem sa u argonu nedá dosiahnuť hodnota 1,0.Je to nemožné.Možné je to len pri plnení Kryptónom.
Nandrolon
18.12.10,09:45
díky, asi sa zrejme na to vykašleme a danú firmu budeme v budúcnosti obchádzať oblúkom...
Nandrolon
19.12.10,06:23
toto sú dnes ráno pri -11 st. tie moje superokná...
pri -20 nie je ani cm2 na skle ani ráme kde by nebola voda, pričom všera som nárazovo vetral obidvoma krídlami naraz asi 6 x za deň aj pred spaním, ráno bola teplota v izbe 17 st. celzia...
pivko
19.12.10,06:43
17 brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr to je kosa.
220870
19.12.10,07:20
toto sú dnes ráno pri -11 st. tie moje superokná...
pri -20 nie je ani cm2 na skle ani ráme kde by nebola voda, pričom všera som nárazovo vetral obidvoma krídlami naraz asi 6 x za deň aj pred spaním, ráno bola teplota v izbe 17 st. celzia...
Smutné.:mee:Zobral som foták a pre porovnanie som to nafotil aj ja.Okná sú 7 ročné Incon Luxury U=1,1 argon.Vonku je -9°C vo vnútri cca 20-22.Radiátory pustené na 40°C,ale kúrim aj kachlami.(pri fotení v nich nehorelo).;)
Okná v poradí kuchyňa,obývačka,chodba,extrémista z Trenčína.
Nandrolon
19.12.10,07:34
A za 2-3 týždne tam budeme dvaja + novorodenec...
220870
19.12.10,09:03
...tak to držím palce .
milan t
21.12.10,18:50
Zdravim Vas, Ak možem poradit, nerobte si pracu naviše so zateplovanim a ešte ktomu polystyrenom je to odpad z ropy ktory vobec nedycha, a ešte mate ktomu nazory čim hrubši tym lepši ,vobec nie. Poznam ludi u ktorych som bol pozriet ,maju cele steny zateplene a problem je stale. To že sa rosia okna a su vlhke mury ,okna su v poriadku a dobre tesnia. Problem je vlhkost vzduch v byte. Ta vlhkost sa musi niekde vyzražat a usadit. Ak mate teplomer z meračom vlhkosti ukaže vam kolko je vlhkosti v byte. Ja mam ten problem len v kuchyni, kde sa vari a pušta sa voda . V izbach namam problem, dvere mam zatvorene takže vlhkost do izieb nejde a okna mam všade rovnako suche.
Zle osadene a vypenene okna zbadate len cez zimu musi byt však okolo -15 stupnov z vonkajšej strany sa vam ukaže poriadna namraza ,ak je tam trhlina. Takže vysledok ,treba častejšie vetrat a kto ma na oknach mikrovetranie treba ho použivat. Prečo na starych oknach sa vam to nikdy nerosilo? pretože stare okna mali mikrovetranie po obvode všade.
220870
21.12.10,18:58
Ako potom vysvetlíte to že mám zateplený ,kompletne utesnený ,dom a nemám problém.Poznám x zateplených domov a problém nemajú.
PS:Staré okná mali väščinou makrovertanie.
Nandrolon
22.12.10,05:28
nám sa rosili aj staré okná a to bol jeden z dôvodov, prečo sme dali nové plastové, aby mamka nemusela každé ráno behať po dome s utierkou a utierať celú zimu dookola okná...
ja som mal tiež podobný názor o tom rosení aj o vlhkosti ako "milan t" s tým polystyrénom nesúhlasím...
stanco007
23.12.10,08:06
Nam sa okna rosia viac len ked zatiahnem zaluzie. Bezne sa ale rosia minimalne. Tak cca max 5cm nad dolnym ramom. Ale nemame problemy s utieranim vody z parapety. Nie je co utierat... Praskliny okolo okien som vcera vysparoval silikonom a je to ok. Zatial. Kazdopadne sa musia robit nanovo vyspravky ale to az na jar ked uz bude teplo...
ivka70
23.12.10,09:06
Mne sa rosia plastove okna aj na kovani.
Viete mi vysvetlit, kde je v takom pripade problem?
220870
23.12.10,09:37
V nekvalitnom,zlom ,nevhodnom tesnení ,alebo v nedostatočne nesprávne nastavenom prítlaku krídla okna o rám okna.
alltracboy
23.12.10,10:22
zateplenie vam proti kondenzacii nepomoze pokial sa nebude dom aj dostatocne vykurovat. Pri oknach sa to rosi preto, lebo je tam tepelny most ktory treba vediet odstranit vhodnym prevedenim detailov.
ivka70
23.12.10,10:41
V nekvalitnom,zlom ,nevhodnom tesnení ,alebo v nedostatočne nesprávne nastavenom prítlaku krídla okna o rám okna.

a da sa to opravit?
da sa vymenit tesnenie a nastavit ten pritlak (to asi ano)?
a robi niekto aj taketo prace alebo s tym mam oslovit nejaku firmu, ktora okna montuje?
220870
23.12.10,14:40
Tesnenie sa dá vymeniť a prítlak nastaviť.Mal by to ovládať každý montér okien a každá firma ,ktorá sa zaoberá montážou okien.
Paula
02.02.12,20:27
Prečítala som si vás, hľadajúc laickú vysvetlivku. Je to normálny zjav, ak pri aktuálnych -17°C vonku a +20°C v byte rosa na obloku v páse 1 cm nad rámom statočne zamrzla? Ešte som také nezažila - ľad v byte.
220870
03.02.12,06:21
Prečítala som si vás, hľadajúc laickú vysvetlivku. Je to normálny zjav, ak pri aktuálnych -17°C vonku a +20°C v byte rosa na obloku v páse 1 cm nad rámom statočne zamrzla? Ešte som také nezažila - ľad v byte.
Máte tam tzv tepelný most.Zrejme to premŕza cez zle zateplený preklad nad oknom.
Paula
03.02.12,07:41
Máte tam tzv tepelný most.Zrejme to premŕza cez zle zateplený preklad nad oknom.


Dík. Starý panelák, nezateplený. Taká námraza je aj na schodiskových oblokoch pred cca dvoma rokmi osadenými.. Čo už. Tie svoje som pretrela čističom okien s alkoholom, pomohlo - teda dnes je iba -15°:cool:
Monika2710
06.03.13,10:03
Zdravym.My mame tiez tento problem a aj kopec inych,byvame v starsej bytovke skoro druhy rok po kupe bytu.Vymenili sme okna,urobili nove omietky,sadrokarton a kedze byvame pod strechov,okna mame mokre zatecene aj 10-20 cm od ramu a vlhnu nam z toho aj bocne steny.Robi to väcsinou v zimnom obdobi a neviem si uz dat rady.V obyvacke mavame aj mokry roh tak,ze ked moc mrzne vonku nam tecie po stene voda a chytaju sa tam plesne.
lapejko
07.03.13,20:09
Zdravym.My mame tiez tento problem a aj kopec inych,byvame v starsej bytovke skoro druhy rok po kupe bytu.Vymenili sme okna,urobili nove omietky,sadrokarton a kedze byvame pod strechov,okna mame mokre zatecene aj 10-20 cm od ramu a vlhnu nam z toho aj bocne steny.Robi to väcsinou v zimnom obdobi a neviem si uz dat rady.V obyvacke mavame aj mokry roh tak,ze ked moc mrzne vonku nam tecie po stene voda a chytaju sa tam plesne.
štandardné lacné okná s tepelnými mostami, furt to isté dookola...
12janci12
08.03.13,22:27
1. Ak sa vám rosia sklá na oknách, tak pokiaľ máte okná s izolačnými sklami Ug 1,1 a lepším tak je to jednoznačne chyba vo vysokej vlhkosti v byte (dome). Vlhkosť má byť 50%. NIKDY to nie je chyba okien. Je dobré si uvedomiť, že vysoká vlhkosť škodí životnému prostrediu - plesne. Vlhkosť v byte (dome) kontinuálne pribúda (varenie, potenie, sušenie prádla, sprchovanie.....) môžete ju prakticky znížiť len dvojakým spôsobom a) kúrením a súčasným vetraním b)rekuperáciou vzduchu. Tabletky proti vlhkosti a pod sú nezmysel. Výborne pomáha sušička prádla ktorá zberá kondenz, z jedného prania zachytí cca 1,5 až 2 l vody - to je slušné množstvo vodnej pary!
2. Ak sa vám orosuje múr aj ďalej od okna, tak je to zlé alebo žiadne zateplenie.
3. Ak sa vám orosuje okno tesne pri okne, nemáte správne alebo nemáte vôbec utesnenú montážnu špáru. Hore niekto píše rzšírenú nesprávnu predstavu, že PUR pena izoluje a utesňuje. Je to nezmysel. Pur pena má jediný účel - ustaviť polohu okna v otvore. Ako taká je nasiakavá a preto má zlé tepelne izolačné vlastnosti. Treba si uvedomiť pre laikov veľmi prekvapivú informáciu a to, že vo vnútri bytu je väčšia vlhkosť ako vonku. Preto je nutné utesnenie montážnej špáry a to dvomi páskami. Z vnútornej strany musí byť paro nepriepustná páska, nepriedušne nalepená a z vonkajšej paro priepustná páska. My máme takto urobené okná a pred pár rokmi keď boli extrémne mrazy a manželka niečo "intenzívne ako len ženy vedia" varila v kuchyni, tak sa nám orosil "kvalitný" komunistický panel. Orosila sa nám celá stena mimo dvoch zamurovaných doštičiek v paneli kde boli pôvodne uchytené rolety (vtedy hmoždinky neboli) a montážnej špáry. Teda tak, nehľadajte chybu v oknách, ale vo veciach okolo.
Halli
08.03.13,22:49
nie vo veciach okolo...ale veľakrát v sebe...
MIRCO1972
09.03.13,02:55
Ja som to vyriešil tak, že do rohov som dal malé froté handričky a tie všetku vodu vypijú. Ráno poutierať spodok okien, poriadne vyvetrať. Jednoduché a boky okien sú suché. Tento rok do jesene kupujem sušičku prádla. Aj to veľa pomôže.

:)