peter20
14.12.10,08:52
Dobrý deň,
niekde som sa dočítal, že v sučastnej dobe je možné vyplatiť staršiu nevyhodnú hypotéku novšou vyhodnejšou. Vraj banky na to ponukajú špecialné hypotéky. No môj problém spočíva v tom. V súčasnosti čerpám štátny príspevok vo výške 2,5% z úrokov ročne (1,5% štát 1% banka). je to zo zákona o štátnom rozpočte. Dočítal som sa, že ak by som zobral tu špeciálnu hypotéku na úhradu starej musel by som uhradiť štátny príspevok využitý doteraz a do ďalších rokov by som nemal naň nárok. Je to pravda? Vďaka za odpovede.
Braňo
14.12.10,07:59
V prípade štátneho príspevku sa nezbavíš ťarchy na liste vlastníctva, takže to neurobíš. V prípade banky to ide.
peter20
14.12.10,08:17
a dalo by sa to ričšiť takto? mne ide vlastne o to aby som zobral vyššiu hypotéku, vyplatil starú a zvyšne peniaze potrebujem dačo dorobiť. Chcem sa spýtať či by sa dalo v súčasnej banke navýšiť túto hypotéku a ten štátny príspevok by mi ostal. Na druhý rok mi končí fixácia úrokovej sadzby a predpokladam, že pri súčasných pomienkach mi uroková sadzba klesne, takže by mi splátka ostala rovnaká, alebo mierne stúpla. Bolo by to možné takto?
Mirica-LV
14.12.10,08:18
a dalo by sa to ričšiť takto? mne ide vlastne o to aby som zobral vyššiu hypotéku, vyplatil starú a zvyšne peniaze potrebujem dačo dorobiť. Chcem sa spýtať či by sa dalo v súčasnej banke navýšiť túto hypotéku a ten štátny príspevok by mi ostal. Na druhý rok mi končí fixácia úrokovej sadzby a predpokladam, že pri súčasných pomienkach mi uroková sadzba klesne, takže by mi splátka ostala rovnaká, alebo mierne stúpla. Bolo by to možné takto?

najistejšie je ísť do banky a preveriť;)
Braňo
14.12.10,14:17
ak by si ručil inou nehnuteľnosťou.
Chelsea34198
14.12.10,15:31
a dalo by sa to ričšiť takto? mne ide vlastne o to aby som zobral vyššiu hypotéku, vyplatil starú a zvyšne peniaze potrebujem dačo dorobiť. Chcem sa spýtať či by sa dalo v súčasnej banke navýšiť túto hypotéku a ten štátny príspevok by mi ostal. Na druhý rok mi končí fixácia úrokovej sadzby a predpokladam, že pri súčasných pomienkach mi uroková sadzba klesne, takže by mi splátka ostala rovnaká, alebo mierne stúpla. Bolo by to možné takto?

dalo by sa to cisto teoreticky, trebalo by to prepocitat, aby to bolo v sulade s nariadeniamy NBS a MFSR. nie som si ista ci ti to umozna pred ukoncenim fix. úrokovej sadzby, a druhá vec je že sa ti uplne zmenia podmienky uveru. predpokladam, že by to banka riesila dodatkom k uverovej zmluvu a tie sa riadia aktualnymi predpismi - podla mna su teraz nevyhodne. dalsia vec je pri tom prepocte to podla mna malo komu vida, predoze je strasne vela zalob, pre nesplacanie uverov, a banky su opatrnejsie a ponukaju mensiu % z hodnoty nehnutelnosti ako pred tym.
Chelsea34198
14.12.10,15:42
este dodam ide o takzvane refinancovanie uveru.
Zvedavôčka
15.12.10,23:54
V princípe je to možné, ale závisí od toho ako dlho splácaš hypo a do koľko % hodnoty nehnuteľnosti si si ju bral. ??? :) Inak, medzi nami dievčatami, tie hypo so štátnym príspevkom sú brutálne nevýhodné .... :)
Ak máš záujem o konkrétnejšiu odpoveď, ozvi sa SS :)