Scooby69
16.12.10,08:05
V roku 2009 mi bolo vydané kolaudačné rozhodnutie na novopostavenú chatu, kde ako účel stavby je napísané stavba na individuálnu rekreáciu. Túto chatu aj celoročne obývam hneď od kolaudačného rozhodnutia. V súčasnosti si chcem zobrať hypotéku a založiť chatu, avšak v banke požadujú aby bol účel stavby na celoročné bývanie aj formulovaný v kolaudačnom rozhodnutí. Ako mám postupovať pri žiadosti o doplnenie takéhoto účelu používania objektu do KR a mám vlastne šancu na takúto zmenu ? Je to veľmi súrne. Ďakujem za radu
Eva10
16.12.10,12:17
Treba požiadať o zmena v užívaní stavby podľa § 85 stavebného zákona:

(1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.

(2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.

(3) Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmenách podľa odseku 1 a 2, stavebný úrad nepovolí, ak sú v rozpore so záväznou časťou územnoplánovacej dokumentácie.

Mám obavu aby si nenarazil na ods. 3 zákona.
Scooby69
18.12.10,16:20
Dakujem EVA10 za radu. Navštívil som stavebný úrad, kde som zistil že okolitéstavby boli skolaudovanéako rekreačný objekt s možnosťou celoročného bývania. Na základe toho mi povedali, že škoda že som si nevšimol pri správoplatňovaní môjho KR, že to tam nemám takto uvedené, teraz sú ochotní to opraviť, ale postup je presne taký aký si opísala, s tým že sa budú snažiť to "stihnúť" do 30 dní..Tak uvidím....
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.12.10,19:28
Dakujem EVA10 za radu. Navštívil som stavebný úrad, kde som zistil že okolitéstavby boli skolaudovanéako rekreačný objekt s možnosťou celoročného bývania. Na základe toho mi povedali, že škoda že som si nevšimol pri správoplatňovaní môjho KR, že to tam nemám takto uvedené, teraz sú ochotní to opraviť, ale postup je presne taký aký si opísala, s tým že sa budú snažiť to "stihnúť" do 30 dní..Tak uvidím....

Len doplním, aby celé úsilie nevyšlo nazmar :



Výňatok zo stavebného zákona




§ 43b
Bytové budovy



(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria

a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.

(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.

(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.


§ 43c
Nebytové budovy



(1) Nebytové budovy sú stavby, v ktorých je viac ako polovica ich využiteľnej podlahovej plochy určená na nebytové účely. Medzi nebytové budovy patria

a) hotely, motely, penzióny a ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty,
b) budovy pre administratívu, správu a na riadenie, pre banky a pošty,
c) budovy pre obchod a služby vrátane autoservisov a čerpacích staníc,
d) dopravné a telekomunikačné budovy, stanice, hangáre, depá, garáže a kryté parkoviská,
e) priemyselné budovy a sklady, nádrže a silá,
f) budovy pre kultúru a na verejnú zábavu, pre múzeá, knižnice a galérie,
g) budovy pre školstvo, na vzdelávanie a výskum,
h) nemocnice, zdravotnícke a sociálne zariadenia,
i) kryté budovy pre šport,
j) poľnohospodárske budovy a sklady, stajne a maštale,
k) budovy a miesta na vykonávanie náboženských aktivít, krematóriá a cintoríny,
l) kultúrne pamiatky, ktoré nie sú bytovými budovami,
m) ostatné nebytové budovy, napríklad nápravné zariadenia alebo kasárne.

(2) Ak sú budovy určené na rôzne účely, rozlišujú sa podľa hlavného účelu, na ktorý pripadá najväčšia časť využiteľnej podlahovej plochy.

(3) Ak časť nebytovej budovy slúži na bývanie, vzťahujú sa na túto časť požiadavky na bytové budovy.

_______________________________________


Akýkoľvek dovetok k názvu stavby ako je chata, chatka, záhradná chata, alebo záhradný domček a pod. je bezpredmetný. Je to nebytová budova na krátkodobý pobyt. Ak nebude názov stavba rodinný dom, tak to nič nerieši. Mám za to a treba to podľa mňa riešiť touto cestou. Ak územný plán rieši dané územie aj na bývanie v rodinných domoch, teda na trvalé bývanie tak treba ísť touto cestou.


CIMOM