tomas0301
18.12.10,07:54
Rekonstruoval som dvojvetvove kurenie samospad s expanzkou v jednopodlaznom dome. Jedna vetva kuchyna, kupelna, wc, chodba ostala povodna/radiatory - hrube trubky samospad, expanzka na tejto vetve/. Druha vetva - tri izby vymena povodnych trubiek samospad za medene a nakolko sa liali aj podlahy polozilo sa aj podlahove vykurovanie(do buducna). Plynova pec 15 rokov 24 kw, na spiatocku sa dorobilo obehove cerpadlo. Maximalny tlak v systeme je 1,7, Skusil som spusstit aj podlahove kurenie, ale nefunguje to, bude vymena kotla nutna? Alebo postacia ine upravy?
kiwi0105
18.12.10,11:29
kotol pravdepodobne nebude problem.podlahovka v porovnani z radiatorom ma dlhsi nabeh, tak ze to mozno kurilo ale zdanlivo nekurilo, skuste to nechat bezat dlhsiu dobu.druha moznost je ze cerpadlo nieje schopne pretlacit podlahovku tu je moznost priskrtit ventily na vetvach z radiatormy pokial sa podlahovka nerozbehne. inak dost tazka tema na riesenie cez internet,druhu moznost urcite treba konzultovat z osobou ktora vam montovala kurenie
tomas0301
18.12.10,17:22
Bezi to uz zhruba dva tyzdne. Cerpadlo je napojene na spiatocke, na vetve som skusil zavriet ventily na radiatoroch, ale bez zmeny. Druha vetva vently nema.
jahoszmsk
12.10.12,16:30
mimotemy

Čaute, mám otázku. Vysvetlí mi niekto polopate, aký je vplyv tlaku vody vo vykurovacej sústave (napr. ak mám v expanzke tlak plynu 1,5 bar, a napr. ak nemám expanzku a mám tlak vody iba 0,2 bar ), na výkon vykurovacej sústavy (€) ? Vďaka.
jahoszmsk
18.11.12,19:04
:confused: nikto?
alltracboy
18.11.12,21:29
ziaden, tlak v systeme je iba o tom ako vysoko ti ide voda v dome. uzavrety system vyzaduje expanznu nadobu a preto tam moze byt aj vyssi tlak. S tlakom to netreba prehanat, mozu ti zacat tiect ventily cez upchavky ked mas starsi system.
Emka Roman
19.11.12,08:38
mimotemy

Čaute, mám otázku. Vysvetlí mi niekto polopate, aký je vplyv tlaku vody vo vykurovacej sústave (napr. ak mám v expanzke tlak plynu 1,5 bar, a napr. ak nemám expanzku a mám tlak vody iba 0,2 bar ), na výkon vykurovacej sústavy (€) ? Vďaka.

Tlakov je viac
- hydrostatický - - musí byť taký veľký aby bola voda aj v najvyšších radiátoroch a mení sa podľa teploty vody
(objemové zmeny vody od teploty vyrovnáva v uzavretom systéme natlačený vzduch v expanzke za gumenou membránou

- dynamický - - dodáva ho obehové čerpadlo, aby voda išla cez telesá
rozdeľuje sa na vetvách podľa hydraulického odporu

môže sa nahradiť samoprúdením - - - rozdielna teplota vody robí rôznu hustotu vody a vyrovnávanie hustoty vyvolá pohyb vody
Martin1310
19.11.12,20:25
Rozhoduješ sa medzi otvorenou expanzkou a uzavretým systémom?
Na € to priamo vpliv nemá,ale záleží čím a ako kúriš.
1-Pokial budeš kúriť do akumulačnej nádrže tak s tlakom 1,5 až 2 Atm. môžeš túto nádrž zohriať až na 100stupnov,pretože voda pod týmto tlakom má bod varu niekde okolo 120stupnov takže lepšie využiješ kapacitu nádrže.Pri beztlakom systéme sa dostaneš tak max na 80stupnov.
2-Niektoré kotle na tuhé palivo majú takú vlastnosť že pri vyšších vykurovacích teplotách vznikajú lokalne zovretia vody čo sa prejavý zavzdušnovaním systému a zase pomôže vyšší tlak.
3-čerpadlo pod vyšším tlakom vody má vyššiu účinnosť,toto ale pri bežnom kúrení v RD asi nehrá rolu.
4-Prenos tepla z kovu alebo iného materiálu do vody je pod vyšším tlakom rychlejší.(toto ti nijako neviem doložiť ale z mojích skuseností som sa k tomuto dopracoval.Paradoxne pri chladení)

Mnohé plynové kotle sú už z výroby nadstavené tak že pri tlaku pod nejakú hodnotu napr. 1Atm. sa vôbec nespustia.Kotol nižší tlak považuje za poruchu systému.

Len tak mimochodom ja mám otvorenú expanzku pretože mám vysokí dom a aj s nou mám tlak 0,8Atm čo v pohode stačí.
Martin1310
20.11.12,15:17
To ešte nieje take hrozné,horší prípad by bol ked zamrzne,rozkúriš voda sa roztahuje ale nemá kam a bááác.
To proste nesmie zamrznúť.
jano111111
20.11.12,15:54
V ziadnom pripade to nesmie zamrznut
To ešte nieje take hrozné,horší prípad by bol ked zamrzne,rozkúriš voda sa roztahuje ale nemá kam a bááác.
To proste nesmie zamrznúť.
jahoszmsk
08.12.12,07:33
Vďaka za vysvetlenie, nevedel som ze pri jednopodlažnom dome so starším plynovým kotlom je to jedno či je uzavretý alebo otvorený systém.
Ešte sa spýtam, nakoľko je to pre mňa španielska dedina, aký je rozdiel pri regulovaní kúrenia napr. izbovým termostatom v obývačke, a pri regulovaní len kotlovým termostatom, nastavená kotlová voda napr. na 50 stupňov, a na radiátoroch termostatické hlavice? Nie je to jedno?
Martin1310
08.12.12,11:54
No uplne jedno to nieje,písal som tu výhody vyššieho tlaku.
Ak kúriš plynom daj si expanzomat je to v podstate jednoduchšie ked robíš nové kurenie,ak máš staré a nechceš ho prerábať nechaj expanzku. Ničomu to vadiť nebude ale ako som už písal novšie kotle ten tlak vyžadujú a neviem či sa bez neho vôbec spustí. Starý ti pôjde,tomu je to fuk.

Regulácia izbovým termostatom je lepšia pretože podmienky sa menia. Pri stálom nastavení teploty vody na kotli,napríklad tých 50 stupnov budeš mať niekedy moc teplo a inokedy zima ,podla toho ako je vonku.
Izbový termostat spustí kotol len ked bude v izbe menej stupnov ako si na tom termostate nadstavíš inak nebude kúriť vôbec.Samozrejme aj tak treba aby bola na kotli nadstavená nejaká max.teplota vody aby nemohlo dôjsť k uvareniu vody.

Termostatické hlavice môžeš použiť aj ked budeš mať izboví termostat , pretože ten bude len v jednej izbe tzv.referenčnej v tejto izbe ale nesmieš mať termostatickú hlavicu !

Riešenie z fixnou teplotou a iba termostatickými hlavicami tiež môže byť,nevýhoda je že niekedy tých 50 stupnov nebude stačiť.Nikdy by som nedaval termostatycké hlavice na všetky radiatory aspon jeden bez neho.
jahoszmsk
09.12.12,07:35
vdaka za usmernenie :)
tlakovu expanzku uz mam namontovanu, aj ked asi tlak plynu v nej, prednastaveny na 1.5 bar pri nizkom dome je asi vela, či? poistny ventil je na 1.8 bar.
len mam taky problem, ze dve rovnako velke izby vykuri rozdielne o 3 stupne, a pri zapnuti obehoveho cerpadla na max pocujem pretekat v radiatoroch vodu, pri odvzdusnovani nejde von vzduch.
Martin1310
09.12.12,22:01
Obehové čerpadlo je zbytočné dávať naplno,zvičajne majú tri stupne a ten druhý musí stačiť.
Ked máš tlakovú expanzku tak je jedno aký je dom vysoký,to hrá rolu práveže pri otvorenej expanzke.

K tým izbám,ak sú rovnako velké a aj radiatori sú rovnako velké tak tá studenšia má asi večšie tepelné straty.Napríklad má severnú stenu alebo viac okien.Môžeš tam dať tie termoventili ktoré v teplejšej miestnosti v určitom okamihu začnú privierať radiator a oto viac teplej vody sa dostane do tej studenšej.
Alebo dať do tej studenšej večší radiator.Alebo najjednoduchšie trochu priškrtit ostatné radiatory,hlavne v miestnostiach ktoré sa vykurujú dobre.
jahoszmsk
10.12.12,13:54
no práve že tá teplejšia izba má jednu stenu severnú. ináč sú izby úplne rovnaké, ale radiátor v studenšej izbe nie je teplý na celej ploche, nevyzerá byť ani zavzdušnený.
Martin1310
10.12.12,21:30
Tak ono je vcelku normálne že radiator nieje po celej ploche rovnako teplí,dolu je zvečša studenší.
Ale chápem,proste ten v chladnejšej izbe sa nezohrieva tak ako v teplejšej.Je to o celkovom hydraulickom vyvážení sistému proste sa mu nedostáva dosť vody ale to zvyšovaním výkonu čerpadla zrejme nenapravíš.Možno čiastočne.
Neviem čo máš za radiatory a ventyli ani ako je riešený okruh ale ak je ten radiator na nejakej vetve kúrania v ktorej sú dajme tomu ešte dalšie dva radiatory tak tie dva priškrť ventylom , môžeš horným ale ja to robím spodným ventylom pretože horným mi aj tak niekto časom pohne a rozladí mi to.Treba sa s tým trošku hrajkať ten správny stav nenájdeš za peť minút.
Aby si chápal,tým že priškrtíš iné radiatory na spoločnej vetve zvečšíš ich hydrodynamický odpor a tým sa ujde večšie prúdenie tomu neštastnému radiatoru čo nekúri.
Ak je nejaký starý môže byť aj pricpatý ventil.
Ak je nový pozri či máš spodný ventyl na radiatore naplno otvorený ak ho tam teda máš.
jahoszmsk
11.12.12,17:22
nie, spodné ventily na radiátoroch nie sú, vtedy sa asi nedávali na dedine také veci :)
ináč rovod kúrenia v dome vyzerá približne takto, studený radiátor je vľavo hore.
Martin1310
11.12.12,21:30
No ved jasné,je to ten najvzdialenejší radiator čiže sa mu dostáva najmenší prietok vody ak nanom nieje niečo ucpaté alebo zanesené tak priškrtit ostatné radiatory.

Ved skús tie ostatné uplne zastaviť a uvidíš či sa potom normálne zohreje a ked áno tak tie ostatné trošku pootvor až sa dostaneš na nejaký rozumný kompromis.Dúfam že ventili na prívodoch hore máš.