janopo
19.12.10,10:37
Ahoj poraďáci,

ako správne naprojektovať okná do pasívneho domu, aby bola ekonomicky efektívna výroba?

Jedná sa mi hlavne o rozmery a spôsob osadenie, aby to nebolo navrhnuté neštandardne a aby ma to potom nestálo majland.

Ďakujem veľmi pekne za rady z porady:-)
220870
19.12.10,09:49
Nieje mi celkom jasné čo myslíte tým naprojektovať?Cenu okien zvyšujú všetky oblúky ,šikminy,predelenia.
andiablo
19.12.10,11:38
no asi máš na mysli či výrobcovia nemajú nejaké štandardné rozmery.inak suhlas 220870
janopo
19.12.10,13:45
Myslím tým, že ako najefektívnejšie nastaviť rozmery okien, aby nebola výroba predražená. Či existujú nejaké štandardné rozmery, alebo je to jedno aký rozmer sa zadá do výroby. Nechcem aby sme navrhli okná a výrobca mi potom povie, že to je neštandard a preto to bude +20%.
Chceme to urobiť čo najefektívnejšie, budeme mať rekuperáciu, preto napr. v každej miestnosti bude iba jedno otvárateľné okno -"kdyby neco" a ostatné budú pevné presklenia.
marleau
19.12.10,13:49
To závisí od toho-ktorého výrobcu,doba predpisových noriem skončila,štandard pri rozmere neexistuje,pokiaľ nie sú splnené podmienky v príspevku 2.
janopo
19.12.10,14:11
To závisí od toho-ktorého výrobcu,doba predpisových noriem skončila,štandard pri rozmere neexistuje,pokiaľ nie sú splnené podmienky v príspevku 2.

To teda znamená, že si môžeme dať napr. rozmer Š:1900 x V:2200 mm a pri výpočte ceny pôjdu podľa tej istej logiky ako keď robia cenovú kalkuláciu napríklad na okno, ktoré je v štandardnom rozmere panelákových okien, ktorých výrábajú veľké množstvá?
220870
19.12.10,14:12
Myslím tým, že ako najefektívnejšie nastaviť rozmery okien, aby nebola výroba predražená. Či existujú nejaké štandardné rozmery, alebo je to jedno aký rozmer sa zadá do výroby. Nechcem aby sme navrhli okná a výrobca mi potom povie, že to je neštandard a preto to bude +20%.
Chceme to urobiť čo najefektívnejšie, budeme mať rekuperáciu, preto napr. v každej miestnosti bude iba jedno otvárateľné okno -"kdyby neco" a ostatné budú pevné presklenia.
Tak ako som písal ,šikminy oblúky.Medzi neštandard ešte firmy zaraďujú príliš veľké okná ,dvere nad 2400 mm(záleží to od profilu a výrobcu) a rozmery pod 340mm(takto malé okno nedokáže vyrobiť automat,dá sa vyrobiť ale s väčším podielom ľudskej práce,niektoré firmy to zohľadňujú v cene).Cenu trochu predražia aj stĺpiky,medzisklenné mriežky,neštandardné umiestnenie kľučiek madiel ,neštandardná farba.Niektorý najmä Poľský výrobcovia ponúkajú už hotové okná v najbežnejších rozmeroch .Sú to rozmery ktoré boli štandardizované za komunistickej veľkovýstavby najmä panelákových bytoviek.Okien rozmeru 1580 x2080.1480 x2 080 sú stovky tisíc.Osobne by som takéto okno nikdy nekúpil.Je to tovar určený pre najnenáročnejších zákazníkov ,pochybnej kvality a pôvodu.
Rozdiel medzi otváravým a otváravo sklopným krídlom je podľa velkosti okna od 8-13 €.Ak staviate pasívny alebo nízkoenergetický dom s (len)rekuperáciou tak sa vám na oknách neoplatí šetriť.Na takýchto domoch sa každé preplatené euro za kvalitu niekoľkonásobne vráti.
220870
19.12.10,14:15
To teda znamená, že si môžeme dať napr. rozmer Š:1900 x V:2200 mm a pri výpočte ceny pôjdu podľa tej istej logiky ako keď robia cenovú kalkuláciu napríklad na okno, ktoré je v štandardnom rozmere panelákových okien, ktorých výrábajú veľké množstvá?
Ano.
janopo
19.12.10,14:18
Nieje mi celkom jasné čo myslíte tým naprojektovať?Cenu okien zvyšujú všetky oblúky ,šikminy,predelenia.

Počul som, že najdrahšie na oknách sú práve kovania a rámy. To znamená, že cena za meter štvorcový je vyššia pri okne 1x1m ako pri okne 2,5x2,5m. Preto je výhodnejšie dať si jedno veľké okno ako dve malé, pretože tá väčšia presklená plocha nenavyšuje tak cenu okna ako spomínané kovania a rámy. Je to podľa Vás pravda?
Ďakujem.
220870
19.12.10,14:23
V podstate máte pravdu.Dve okná s celkovou plochou 6,25m2 budú vždy drahšie ako jedno okno o ploche 6,25m2.Ceny na oknách sú zhruba 1/3 plast s výstužou,1/3 kovanie,1/3 zasklenie, u klasického otváravého okna.Iné je to u pevných ,neotváravých okien.
janopo
19.12.10,14:26
Tak ako som písal ,šikminy oblúky.Medzi neštandard ešte firmy zaraďujú príliš veľké okná ,dvere nad 2400 mm(záleží to od profilu a výrobcu) a rozmery pod 340mm(takto malé okno nedokáže vyrobiť automat,dá sa vyrobiť ale s väčším podielom ľudskej práce,niektoré firmy to zohľadňujú v cene).Cenu trochu predražia aj stĺpiky,medzisklenné mriežky,neštandardné umiestnenie kľučiek madiel ,neštandardná farba.Niektorý najmä Poľský výrobcovia ponúkajú už hotové okná v najbežnejších rozmeroch .Sú to rozmery ktoré boli štandardizované za komunistickej veľkovýstavby najmä panelákových bytoviek.Okien rozmeru 1580 x2080.1480 x2 080 sú stovky tisíc.Osobne by som takéto okno nikdy nekúpil.Je to tovar určený pre najnenáročnejších zákazníkov ,pochybnej kvality a pôvodu.
Rozdiel medzi otváravým a otváravo sklopným krídlom je podľa velkosti okna od 8-13 €.Ak staviate pasívny alebo nízkoenergetický dom s (len)rekuperáciou tak sa vám na oknách neoplatí šetriť.Na takýchto domoch sa každé preplatené euro za kvalitu niekoľkonásobne vráti.

Určite neplánujeme šetriť na celkovej kvalite okien - rámy, sklá, kovania... Ale potrebujeme dosť veľké presklené plochy, kvôli slnečným ziskom a bojím sa aby ma to potom nezabilo cenou. Radšej mať o niečo menšie slnečné zisky ako okná za 15tis € :-)
A čo sa týka tých otvárateľných okien, vzhľadom na charakter domu a jeho celkové naprojektovanie pre nás nie sú potrebné všetky okná otvárateľné, stačí max jedno do každej miestnosti pre istotu, preto to nechceme zbytočne preplácať, keď to nepotrebujeme :-)
220870
19.12.10,14:35
Tento rok na jar sme dokončili jeden pasívny dom v Trenčíne.V pondelok som tam bol pozrieť ešte nekúrili,a vo vnútri bolo 18°C.Možno sa inšpirujete.
http://picasaweb.google.com/107564108512268292937/PasivnyDom02#
janopo
19.12.10,14:44
Tento rok na jar sme dokončili jeden pasívny dom v Trenčíne.V pondelok som tam bol pozrieť ešte nekúrili,a vo vnútri bolo 18°C.Možno sa inšpirujete.


Ďakujem veľmi pekne za typ na pekný fotoblog. Niečo podobné plánujeme aj my. 25 Ytong + 25 polystyrén. Chcem sa opýtať, ten polystyrén ste aj kotvili alebo iba lepili? Vidím tam, že je to z dvoch vrstiev.
220870
19.12.10,14:53
Polystyrén je len lepený.nieje z dvoch vrstiev.Je to jedna vrstva 30cm hrubá,s odsadenými hranami.
janopo
19.12.10,14:59
Polystyrén je len lepený.nieje z dvoch vrstiev.Je to jedna vrstva 30cm hrubá,s odsadenými hranami.

Neopadne to, keď sa to neukotvilo. Mne stavebný dozor povedal, že to musím aj kotviť 4 kotvami na m2.
mendo933
19.12.10,15:01
Ak chces pasivny dom tak tam setrenie na rozmeroch okien nejde do kopy a nelam si stym absolutne hlavu.Tam treba okna navrhnut tak aby splnali bilanciu a ked nemas otom sajnu nechaj to na projektanta , a radsej by som sa zaujmal jeho hladanim, lebo dnes projektuje pasivne domy skoro kazdy, len nie kazdy ma otom sajnu. Toze tam das ytong 25 + 25 eps zatial nic nevypoveda o tom ze to bude pasivny dom, tam ide o ine detaily, skladba konstrukcie je velmi na hrane medzi PD + NED
janopo
19.12.10,15:10
Ak chces pasivny dom tak tam setrenie na rozmeroch okien nejde do kopy a nelam si stym absolutne hlavu.Tam treba okna navrhnut tak aby splnali bilanciu a ked nemas otom sajnu nechaj to na projektanta , a radsej by som sa zaujmal jeho hladanim, lebo dnes projektuje pasivne domy skoro kazdy, len nie kazdy ma otom sajnu. Toze tam das ytong 25 + 25 eps zatial nic nevypoveda o tom ze to bude pasivny dom, tam ide o ine detaily, skladba konstrukcie je velmi na hrane medzi PD + NED

Je to na hrane PD, ale zatiaľ predpokladáme, že by to malo vyjsť. Mám mladého architekta, ktorý začína projektovať PD, nedávno získal certifikát na projektovanie PD, preto pevne verím, že sa s tým vyhrá a dá si záležať. Čo sa týka tých okien, existuje nejaká finta, ktorou by sa dala odhadnúť ich cena, pretože cenové ponuky budem žiadať až po dokončení projektovej dokumentácie na jar. Na jednej výstave som sa bavil s f. Pražák a oni to odhadli zhruba na 6000kč za m2.
220870
19.12.10,15:11
Neopadne to, keď sa to neukotvilo. Mne stavebný dozor povedal, že to musím aj kotviť 4 kotvami na m2.
Mne sa to tiež nepozdávalo a nepozdáva dodnes.Na druhú stranu podľa noriem ,do 6m výšky sa nemusí kotviť.V podstate je to ako keby ste murovali ukladáte 30 cm hrubý kváder na kváder.Podklad musí byť na 100% rovný.Tam už neexzistuje žiadna tvarová korekcia roviny.Ono to tak na prvý pohľad nevyzerá ,ale je to extrémne náročná práca.
220870
19.12.10,15:14
Je to na hrane PD, ale zatiaľ predpokladáme, že by to malo vyjsť. Mám mladého architekta, ktorý začína projektovať PD, nedávno získal certifikát na projektovanie PD, preto pevne verím, že sa s tým vyhrá a dá si záležať. Čo sa týka tých okien, existuje nejaká finta, ktorou by sa dala odhadnúť ich cena, pretože cenové ponuky budem žiadať až po dokončení projektovej dokumentácie na jar. Na jednej výstave som sa bavil s f. Pražák a oni to odhadli zhruba na 6000kč za m2.
Do tých 200€ sa určite zmestíte.
janopo
19.12.10,15:33
Do tých 200€ sa určite zmestíte.

Myslíte za 3-sklo z dobrým tepelnoizolačným plastovým rámom?
mendo933
19.12.10,15:34
drevene alebo drevo-hlinik?
janopo
19.12.10,15:45
drevene alebo drevo-hlinik?

Chceme plastové, s tým Pražákom sme sa bavili vtedy len tak informačne o drevených.
220870
19.12.10,15:55
Myslíte za 3-sklo z dobrým tepelnoizolačným plastovým rámom?
Momentálne aj tie najlepšie na trhu sú pod 200€/m2 ,vrátane ,žaluzii parapetov.
marleau
19.12.10,16:59
Ja som dal vyrobiť do Talianska v Žiline z profilu Trocal 88 plus,ak chce niekto,hodím nejaké ceny,za aké mám ponuku.Je to trojsklo,samozrejme.
mendo933
19.12.10,17:12
tie mam aj ja, aj velke posuvno-vyklopne terasovky s 3-sklom.
janopo
19.12.10,18:16
tie mam aj ja, aj velke posuvno-vyklopne terasovky s 3-sklom.

Skúste napísať ceny čo to vyjde.
Jarka Č.
26.12.10,21:33
Neopadne to, keď sa to neukotvilo. Mne stavebný dozor povedal, že to musím aj kotviť 4 kotvami na m2.

Netreba kotviť. Ani tu nekotvili:
http://www.tzb-info.cz/5432-pasivni-domy-v-zidlochovicich

Stavebníci robili aj pokusy, čo to vydrží. Vždy povolil EPS - spoj držal.

Okná:
Ak je možné, treba dať radšej veľké ono ako x menších. Cena, hodnota U, množstvo svetla.