tiki
19.12.10,20:14
Máte niekto takúto kombináciu kotla a termostatu?
Je potrebné nejak špeciálne nastavovať termostat alebo kotol aby správne fungovali? Elektrické zapojenie kotla s termostatom je na kotli T1 ide na A a T2 ide na B svorku v termostate. Štandardne má ten termostat 6 cyklov za hodinu.

Prečo sa pýtam, deje sa mi zvláštna vec:
Najprv som mal nastavený termostat na 19 C a stále svietila ikona plamena na termostate (niekoľko hodín nepretržite), ale pritom kotol si "žil svojim životom" a spínal a vypínal sa sám, rovnako ako keď išiel bez termostatu (mesiac fungoval bez termostatu takže som to poznal). Tam bol problém v tom, že proste daná miestnosť sa nedala vykúriť na viac ako 18 C vzhľadom na teplotu vody na kotly a nastavené termohlavice na radiátoroch na 20C.

Tak som termostat znížil na 17,5 C a začal pekne cyklovať tak jak by mal (keď len udržiava teplotu), čiže ikonka plameňa vždy svieti len občas - raz za 10 minut na 1 minútu. Všetko sa zdalo byť fajn až na to, že keď som kontroloval kotol, či aj naozaj ohrieva vodu keď ho zopne termostat, tak to nesedelo. Nie vždy kotol zareaguje na zopnutie termostatu. Napríklad 2 krát po sebe ide OK tak že sa rozsvieti ikonka plameňa a aj kotol reálne hneď začne ohrievať vodu a keď termostat vypne tak aj kotol hneď vypne, ale na tretí cyklus svieti plameň ale kotol nezačne ohrievať. Pritom teplota vody v systéme je okolo 30 C a nastavených má 50 C.

Nerozumiem tomuto správaniu sa kotla, čakal by som, že bude poslúchať na zopnutie termostatu. Ešte by som pochopil ak by mal vodu niekde cez 40C, že sa rozhodne nezohriať. Ale pri 30 C už asi mal začať ohrievať, keď ho termostat zopol.

Má niekto podobné skúsenosti?
alltracboy
19.12.10,20:29
nemam ten kotol ale mne to funguje takto: na termostate moze ukazovat ze ohrieva, pritom ide iba obehove cerpadlo, lebo kotol uz dosiahol svoju nastavenu teplotu. Keby som mal na kotly teplotu 20 stupnov tak pojde do leta lebo nedosiahne napriklad na termostate nastavenych 22 v izbe. lev 28 je tusim kondenzacny tym som sa este nezaoberal.
tiki
22.12.10,18:41
Teraz som bol skontrolovať spotrebu a na moje prekvapenie spotreba za 3 dni, čo kotol ide cez termostat, stúpla z priemerných cca 12m3 na deň (za obdobie keď nebol termostat a mali sme predsa aj mrazy -15 v noci a podobne) na 18,6 m3 na deň - za tie 3 dni spotreboval 56 m3 a to sme mali už teplo vonku okolo 0 max -2C.

Kde môže byť problém?
Termostat cykluje tých 6 cyklov za hod a zapína na cca 1 minutu. Termostat ma nastavených 17,5 C a kotol teplotu vody na 50 C

Teraz som skúsil znížiť teplotu vody na 45 C, že čo to spraví.

Má niekto podobné skúsenosti?