tornado
20.12.10,11:40
Dobry den,
robim rekonstrukciu kurenia v 3 izbovom byte. plynovy kotol protherm 12 kW. Moja konkretna otazka sa tyka priemeru pouzitych medenych rozvodov a vplyvy priemeru na prudenie, ci efektivnost.
Dakujem za radu
patrixo
20.12.10,11:41
Dobry den,
S klesajucim priemerom potrubia klesa aj objemovy prietok kvapaliny, pretože rastie odpor a tým aj strata tlaku. Ale zas keď je príliš veľký priemer, klesá efektivita z toho hladiska, ze rozvody budu aj drahsie. Čiže ak chceme vedieť ideálny priemer, musíme poznat ceny a životnosť rozvodov, charakteristiku/y potrubia a čerpadla a urobiť jednoparametrickú optimalizáciu, kde je podmienkou, že celkové náklady počas životnosti budú minimálne... vo všeobecnosti pre vodu a kvapaliny s podobnou hustotou a viskozitou platí, že optimálna rýchlosť sa pohybuje medzi 0,5-2 m/s v závislosti od materiálu rozvodov
tornado
20.12.10,12:07
smerodajne faktory su vykon a konstrukcia cerpadla a celkove mnozsvo media v systeme. Gro celej veci je, ze chcem predist prehrievaniu v kotli a moznemu vyhadzovania poruchy, a taktiez efektivne vyuzit prudenie-prietok na zasobovanie radiatorov, tym zabezpacit ich maximalny vykon. v systeme budu zaradene 5 radiatorov cca 600 x 1000mm
patrixo
20.12.10,15:24
smerodajne faktory su vykon a konstrukcia cerpadla a celkove mnozsvo media v systeme. Gro celej veci je, ze chcem predist prehrievaniu v kotli a moznemu vyhadzovania poruchy, a taktiez efektivne vyuzit prudenie-prietok na zasobovanie radiatorov, tym zabezpacit ich maximalny vykon. v systeme budu zaradene 5 radiatorov cca 600 x 1000mm

ale ved si sa pytal na nieco uplne ine :D pytal si sa na vplyv priemeru na prudenie a efektivitu :D efektivita je maximalna, ked su celkove naklady minimalne, nie?
apropo... vykon radiatora logaritmicky rastie s prietokom.. cize maximalny vykon budes mat, ked prietok bude nekonecne velky :D a cim budes mat vacsi prietok, pri danych rozvodoch, tym budes mat vacsie naklady na prevadzku cerpadla :) ale ked je podla teba smerodajny vykon cerpadla, nech sa paci.. proti gustu ziaden disputat :) a prehrievanie kotla? co tam neni termostat?
tornado
21.12.10,07:25
z tvojej odpovede sudiac, mal by som kupit tie najlacnejsie komponenty. v podstate si na ziadnu z otazok neodpovedal konkretne ani korektne. nesnazim sa o zostrojene perpetum mobile, takze teoriu o nekonecne velkom prietoku si mozes strcit za klobuk.
efektivita je myslena globalne, nie len efektivita vyuzitia potencialu radiatorov, ale vstupuje tam aj ekonomicky faktor. takze tvoje teorie su protichodne. k prehrievaniu len tolko, ked nemas zabezpeceny dobry obeh, kotol sa prehrieva, vtedy vsupuje do hry termostat a vypina. ale radiatory mas studene, chytrak :D to ta na vysokej nestihli naucit :D
patrixo
21.12.10,09:04
z tvojej odpovede sudiac, mal by som kupit tie najlacnejsie komponenty. v podstate si na ziadnu z otazok neodpovedal konkretne ani korektne. nesnazim sa o zostrojene perpetum mobile, takze teoriu o nekonecne velkom prietoku si mozes strcit za klobuk.
efektivita je myslena globalne, nie len efektivita vyuzitia potencialu radiatorov, ale vstupuje tam aj ekonomicky faktor. takze tvoje teorie su protichodne. k prehrievaniu len tolko, ked nemas zabezpeceny dobry obeh, kotol sa prehrieva, vtedy vsupuje do hry termostat a vypina. ale radiatory mas studene, chytrak :D to ta na vysokej nestihli naucit :D

o cenach komponentov som nic nepisal, to si si vymyslel v tvojej hlave.. od zaciatku vravim o ekonomickom faktore, ktorym su celkove naklady na prevadzku a ty teraz vyrukujes s ekonomickymi faktormi.. a jake perpetuum mobile? ved ty si chcel maximalny vykon radiatora, aj ked mi stale nie je jasne, ze preco, ked by si na tom prerobil.. takze by to ziadne perpetuum mobile nebolo.. a ja som ti iba povedal, v akom pripade by si ten tvoj maximalny vykon dosiahol, ... bud mas v tom gulas...lebo raz pytas na priemer potrubia a jeho vplyv na prudenie.. aj ked neviem ake prudenie, ci prudenie tepla, alebo media.. potom zacnes montovat do toho konstrukciu cerpadla, ci co... potom o prehrivani kotla.. a a ekonomickych faktoroch...krizis hada s jezom, alebo tu pises len preto, aby si tu zavrhoval kazdy prispevok... tak sa rozhodni konecne chlape :D
tornado
21.12.10,09:42
jasne, uz tomu rozumiem, vravis o ekonomickom faktore. takze podla tvojej teorie, ked nebudem mat ziadne kurenie usetrim 100% prostriedkov, to sedi. Ekonomicky faktor uzko suvisi s efektivitou. jedine ze by si vykuroval neefektivne, pri otvorenych oknach, alebo v letnom obdobi :D
maximalny vykon, to ano, ale s ohladom na efektivnost. zatial dokezes hovorit len o jednej veci. dve veci dat dokopy ti robi problem. podla teba maximalny vykon dosiahnem ked bude prietok nekonecne velky. to samozrejme nie je pravda, lebo by si ho nestihal hriat, a ani rozhanat obehovym cerpadlom. tam sa dostavame k vykonu a konstrukcii cerpadla...
prosim ta, neodpovedaj na veci, v ktorych nemas jasno. a studuj..
ahoj a dik za snahu.
patrixo
21.12.10,09:45
jasne, uz tomu rozumiem, vravis o ekonomickom faktore. takze podla tvojej teorie, ked nebudem mat ziadne kurenie usetrim 100% prostriedkov, to sedi. Ekonomicky faktor uzko suvisi s efektivitou. jedine ze by si vykuroval neefektivne, pri otvorenych oknach, alebo v letnom obdobi :D
maximalny vykon, to ano, ale s ohladom na efektivnost. zatial dokezes hovorit len o jednej veci. dve veci dat dokopy ti robi problem. podla teba maximalny vykon dosiahnem ked bude prietok nekonecne velky. to samozrejme nie je pravda, lebo by si ho nestihal hriat, a ani rozhanat obehovym cerpadlom. tam sa dostavame k vykonu a konstrukcii cerpadla...
prosim ta, neodpovedaj na veci, v ktorych nemas jasno. a studuj..
ahoj a dik za snahu.

ty si uplne, ale uplne mimo :D.. strata času s tebou :D... a nezabudni mi dat "neužitočné" :D :D :D
tornado
21.12.10,09:59
hned na zaciatku v prvej vete je uvedeny max. vykon kotla 12kW, ako mozeh hovorit o nekonecne velkom prietoku. zamysli sa nad tym. takych chytrakov su plne fora, ale nikto nepovie nic k danemu problemu.
citujem ta : "vykon radiatora logaritmicky rastie s prietokom"
vies co je to logaritmicky?

k predstave o zavislosti prietoku a vykonu si mozes pozriet na stranke usskorad, v sekcii pre projektantov a montaznikov


oblbovat svojime vedomostami mozes nedozrete zeny, nie mna :D
patrixo
21.12.10,11:30
hned na zaciatku v prvej vete je uvedeny max. vykon kotla 12kW, ako mozeh hovorit o nekonecne velkom prietoku. zamysli sa nad tym. takych chytrakov su plne fora, ale nikto nepovie nic k danemu problemu.
citujem ta : "vykon radiatora logaritmicky rastie s prietokom"
vies co je to logaritmicky?

k predstave o zavislosti prietoku a vykonu si mozes pozriet na stranke usskorad, v sekcii pre projektantov a montaznikov


oblbovat svojime vedomostami mozes nedozrete zeny, nie mna :D

tie nedozrete zeny si si mohol odpustit...
pozrel som si a potvrdilo sa to, co som hovoril
http://www.usskorad.sk/doc/zavislost_vykonu_na_prietoku.pdf
na siedmej a osmej strane je to krasne vidiet, ze cim mas vacsi prietok, tym mas vacsi vykon... vravim.. bud si mimo, alebo si robis srandu.. ale porada je o niecom inom... podla toho co som cital etiketu porady..
tornado
21.12.10,11:36
a skus sa vratit este na zaciatok....alebo najlepsie do skoly
tornado
21.12.10,11:39
ako by si potom zabezpecil maximalny prietok pri danych parametroch?
tornado
21.12.10,11:43
ako by si zabezpecil maximalny prietok pri danych parametroch a poziadavkach? staci v skratke.
patrixo
21.12.10,13:53
a skus sa vratit este na zaciatok....alebo najlepsie do skoly



ako by si zabezpecil maximalny prietok pri danych parametroch a poziadavkach? staci v skratke.

dakujem za cennu radu.. s tou skolou...

a preco by som mal zabezpecit maximalny prietok preboha? ci ty mas elektrinu zadarmo?


mimochodom.. doteraz si nesformuloval jasnu otazku...

a tie reci o nezrelych dievcatach a o navrate do skoly svedcia o tom, ze mas ovela vacsi problem ako problem s kurenim.... problem, ktory sa zrejme tyka tvojej osobnosti ale ten problem patri do ruk inym odbornikom

uz nebudem reagovat na tvoje prispevky, skoda casu a energie...
maj sa krasne a prajem vela dusevneho zdravia..