beedo
26.12.10,21:16
Čaute poradáci,
má tu niekto RD kde na kúrenie a ohrev vody používa tepelné čerpadlo?
Zaujmalo by ma akú velkú miestnosť treba, kde to všetko napratať... TČ + bojler + akumulačnú nádrž + rozvody... a aby sa tam dalo teda aj otočiť.
DušanM
28.12.10,21:46
rozmery vecí ktoré tam chceš napratať nájdeš na internete. potom už len trochu predstavivosti čo kde bude a prídeš aj na to aká veľká má byť tá miestnosť. ja mám tč rozmerov 500x500x800, bojler mám 160L a mám to v záchode oddelené posuvnými dverami. priestor, v ktorom sa to nachádza je 2,3m x 0,7m.
beedo
29.12.10,09:44
Na akom principe pracuje tvoje TP (myslim voda-voda, vzduch-voda...)
Pouzivaš ho aj na podlahove kurenie? Mas aj akumulacnu nadrz? Je vobec potrebna?
iMiki
29.12.10,16:18
Ja mám systém vzduch-voda, v interiéri mám len ovladanie na stene o veľkosti 15x30 cm a obehové čerpadlo, ktoré veľa miesta nezaberie (je veľkécca 15x10 cm). TČ je samozrejme vonku. Ohrev vody mám riešené nie cez TČ, lebo investícia bola nenávratné.
beedo
29.12.10,16:46
TČ mas len na podlahove kurenie?
Aka investicia je TČ + podlahove kurenie?
peterkos2
29.12.10,17:43
Ja mám systém vzduch-voda, v interiéri mám len ovladanie na stene o veľkosti 15x30 cm a obehové čerpadlo, ktoré veľa miesta nezaberie (je veľkécca 15x10 cm). TČ je samozrejme vonku. Ohrev vody mám riešené nie cez TČ, lebo investícia bola nenávratné.
A hydrobox máš tiež vonku?To čo je za TČ?Ohrev vody nenávratný-ešte som nevidel človeka,ktorý si dal TČ a nedal si ohrev TÚV.Napíš výrobcu.
iMiki
31.12.10,13:51
A hydrobox máš tiež vonku?To čo je za TČ?Ohrev vody nenávratný-ešte som nevidel človeka,ktorý si dal TČ a nedal si ohrev TÚV.Napíš výrobcu.
Na ohrev vody treba akumulačnú nádrž a iné príslušenstvo, samozrejme aj montáž niečo stojí a ohrev vody znižuje výkon TČ, lebo sa rozkladá medzi vykurovanie a ohrev. Keď som to prepočítal, iné systémy ohrevu vody mi na môj dom vychádzali investične návratnejšie. Ja mám TČ napojené priamo na podlahové kúrenie bez aku nádoby.
iMiki
31.12.10,13:56
TČ mas len na podlahove kurenie?
Aka investicia je TČ + podlahove kurenie?
Záleží od veľkosti domu a druhu podlahového kúrenia a systému TČ, mňa na náš malý dom to vyšlo dokopy aj s montážou a príslušenstvom a dopravou cca 4 900 Eur.
beedo
31.12.10,18:51
Záleží od veľkosti domu a druhu podlahového kúrenia a systému TČ, mňa na náš malý dom to vyšlo dokopy aj s montážou a príslušenstvom a dopravou cca 4 900 Eur.

Hmm, to sa mi nezda az tak vela vzhladom na komfort. Cize akumulacnu nadrz nemas? Potom to cerpadlo ide v kuse... Ako sa vysporiadava TC s mrazmi ktore prevladaju, prikuruje elektrika?
iMiki
01.01.11,04:55
Hmm, to sa mi nezda az tak vela vzhladom na komfort. Cize akumulacnu nadrz nemas? Potom to cerpadlo ide v kuse... Ako sa vysporiadava TC s mrazmi ktore prevladaju, prikuruje elektrika?
V kuse nejde, dnu mam termostat, klasika - navolíš si požadovanú teplotu, keď ju dosiahnuš, vypne.... a samozrejme mám tarifu pre TČ, t.j. 20 hodín denne lacný prúd a 4 hodiny drahý prúd cez, ktoré sa TČ vypína. Dá sa povedať, že nahriata podlaha pôsobí ako akumulačná nádrž. S mrazmi je to asi tak, že do -7 to vykúri samo, potom sa zapína časť elektrokotla (3 kw) a od -17 sa TČ vypne a zapne sa elektrokotol naplno (9kw). Cena sa ti zdá veľa?! Tak si daj niekomu naceniť podlahové kúrenie a TČ ale aj spríslušenstvom a montážov a uvidíš. Ja som mal viac ponúk a boli aj okolo 50 000 EUR...
beedo
01.01.11,08:31
Vravel som: nezdá sa mi veľa, vzhladom na ten konfort... myslim vzhľadom žiadna robota s drevom a podobne.
Kolký rok už maš TČ?
Náklady na kúrenie maš veľké v porovnaní s drevom, plynom, elekrickym kotlom?
Smiem vedieť v ktorej časti slovenska bývaš?
Náhodou o vrtoch pre TČ si neuvažoval?
iMiki
01.01.11,09:27
Vravel som: nezdá sa mi veľa, vzhladom na ten konfort... myslim vzhľadom žiadna robota s drevom a podobne.
Kolký rok už maš TČ?
Náklady na kúrenie maš veľké v porovnaní s drevom, plynom, elekrickym kotlom?
Smiem vedieť v ktorej časti slovenska bývaš?
Náhodou o vrtoch pre TČ si neuvažoval?
Bývam na Orave, v novostavbe, je to naša prvá zima, náklady nemám v praxi s čím porovnať, výpočtovo je to približne rovnaké ako kúrenie s drevom, ale ako si napísal ide o ten komfort, žiadny popol, žiadne rúbanie, nosenie a skladovanie dreva, čisto v dome, teplo od podlahy a podobne. V apríli sme TČ nemali, kúrili sme el. kotlom a hodiny sa len tak točili... predpokladaná návratnosť a úspora cca 3 roky oproti el. kotlu. Vrty som uvažoval ale návratnosť na náš malý dom bola okolo 15-17 rokov a to rovno môžem kúriť el.kotlom.
Ferdosondo
01.01.11,13:51
predpokladaná návratnosť a úspora cca 3 roky oproti el. kotlu.
Robil si si na to výpočty?
Mirkaska
06.01.11,17:27
Záleží od veľkosti domu a druhu podlahového kúrenia a systému TČ, mňa na náš malý dom to vyšlo dokopy aj s montážou a príslušenstvom a dopravou cca 4 900 Eur.
máš podlahové dávané na systémové dosky? robila ti to firma alebo svojpomocne? hľadáme akurát dobrého odborníka na podlahovku, ktorý by vedel aj navrhnúť kúrenie vzhľadom na dom a tepelné straty.
z ktorej firmy si bral materiál?
a akeé máš TČ - značka? pýtali sa aj vyššie.
DušanM
22.02.11,17:49
My máme zem-voda a napojené napriamo do podlahovky. Kúri 2 hodiny, chladne 3. a tak dokola. regulujem teplotu spiatočky z podlahovky. žiadne systémové dosky, na základovú dosku uložený igelit z polystyrénu, následne podlahový polystyrén zase igelit a zaliať betónom.