alltracboy
27.12.10,14:06
Moze sem niekto nahodit par fotiek ohladne vnutornych rozvodov? Trci mi v dome hlavny privod vody a neviem ako pokracovat dalej. ci sa dava nejaka hlavna rozvadzacia rura z ktorej idu tenke rury do miestnosti atd. Skusam nieco najst na internete, ale pokial vie niekto nahodit par fotiek a vysvetlit tak budem rad.
220870
27.12.10,15:17
TomasHC
27.12.10,16:28
Ja tam mam len dva male ventily a hlavny uzaver ( http://lh6.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/SnmNwZJrGtI/AAAAAAAABoQ/sfzTTO04Wpc/s912/DSCF2572.jpg ).

Tymto viem docielit kombinacie:
- cely dom obecna voda
- cely dom studna
- kuchyna obecna voda, zvysok studna
220870
27.12.10,16:31
Šikovne a múdro vyriešené.Ak budú vodu neustále dvíhať urobím to aj ja takto.
misomiso
27.12.10,16:38
Ja tam mam len dva male ventily a hlavny uzaver ( http://lh6.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/SnmNwZJrGtI/AAAAAAAABoQ/sfzTTO04Wpc/s912/DSCF2572.jpg ).

Tymto viem docielit kombinacie:
- cely dom obecna voda
- cely dom studna
- kuchyna obecna voda, zvysok studna

Ako prosim ta tymito dvoma ventilmi dosiahnes tu tretiu moznost ???
peter3377
27.12.10,16:52
ja mam nieco podobne a tiez s 2 ventilmi ale do kuchyne ide vzdy len obecna voda
mendo933
27.12.10,17:35
pri vode zo studne pozor na to aby bola oddelena od obecnej , aby nebolo mozne vpustit do obecneho vodovodu vodu zo studne
drozdm
27.12.10,17:51
Ja tam mam len dva male ventily a hlavny uzaver ( http://lh6.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/SnmNwZJrGtI/AAAAAAAABoQ/sfzTTO04Wpc/s912/DSCF2572.jpg ).

Tymto viem docielit kombinacie:
- cely dom obecna voda
- cely dom studna
- kuchyna obecna voda, zvysok studna

toto presne plánujem ale sledujem že maš len jednu privodnu hadicu /čiernu/ kde prepínaš studnu a obecny vodovod.Vo vod. šachte?
drozdm
27.12.10,17:55
mam prístup k studni s dobrým zdrojom vody. Myslíte že je potrebne alebo dobre dať prip. aj k obec. vodovodu? Mam totiž dosť velku vzdialenosť k najbl. bodu napojenia /cca 60m/ a vod. šachta by musela byť na cudzom pozemku, čo by do bud. tiež nebolo idealne a ak budem využívať vodu so studne , nie je to zbyt. inv. do prípojky?
TomasHC
27.12.10,18:09
Ano, to som zabudol spomenut :) V garazi mam este jeden ventil, lebo tam mam privedenu vodu zo studne (zatial len priprava).

Momentalne bezim na obecnej vode, takze ventil v garazi je zastaveny a oba motylikove su otvorene (ten lavy je kuchyna, pravy je zvysok domu).

Ak chcem vsade vodu zo studne, tak zatvorim hlavny uzaver obecnej vody a otvorim ventil v garazi.

Ak chcem kombinaciu, tak otvorim hlavny privod obecnej aj zo studne v garazi a uzatvorim pravy motylikovy ventil, ktory vlastne oddeli vodu zo studne a obecnu vodu.

PS: ano som debil, lebo som mohol potiahnut pod dekou HDPE ruru na vodu zo studne za par eur priamo k privodu obecnej vody, a nie dat robit rozvod vodarovi za tazke prachy :( No co, clovek sa uci, najlepsie na vlastnych chybach.
alltracboy
27.12.10,18:29
ja mam tiez dva privody vody cez zaklady, jeden pojde zo studne. Je tazke zvarat s tou zvarackou na plastove trubky? v akych vyskach sa montuju baterie, privod do WC a pod?
TomasHC
28.12.10,07:18
Baterie su povacsine uz stojankove, t.j. "stoja" na umyvadle, takze vyvod na teplu/studenu vodu treba dat pod umyvadlo a zaroven nad odpadovu ruru. Ja mam vrch umyvadla vo vyske 85 cm od finalnej podlahy a vyvody vody 60 cm od podlahy. Odpad cca o 7 cm nizsie ako privod vody, vid foto.
Ferdosondo
28.12.10,12:24
Výška prívodu vody k umývadlu závisí od hĺbky použitého umývadla. Takisto aj odpad, ten je závislý od hĺbky umývadla a použitého sifónu. Tlačítka a pod. posúvajú odpad nižšie na to treba pamätať, lebo odpadová voda do kopca nepôjde.
TomasHC
28.12.10,15:04
Výška prívodu vody k umývadlu závisí od hĺbky použitého umývadla. Takisto aj odpad, ten je závislý od hĺbky umývadla a použitého sifónu. Tlačítka a pod. posúvajú odpad nižšie na to treba pamätať, lebo odpadová voda do kopca nepôjde.

Suhlas - ja som dal na dve umyvadla click-clack a musel som pouzit namiesto sifonu flexibilnu hadicu :(
fetya
28.12.10,18:21
pri vode zo studne pozor na to aby bola oddelena od obecnej , aby nebolo mozne vpustit do obecneho vodovodu vodu zo studne
to sa ti nemoze stat, nakolko vo vodomernej sachte pri novej pripojke musis mat zabudovany spatny ventil, ktory nedovoli prudit,zmiesat obecnu vodu s inou vodou, prave preto, lebo aj vodarne vedia, ze mnohi pouzivaju v dome vodu zo studne na splachovanie, pracku, sprchu...
alltracboy
28.12.10,19:49
a aky typ rur ste pouzili na rozvod vody? Vyrobcu, typ..
alltracboy
29.12.10,08:26
v projekte mam trubky na vodu od rehau rauhis. pozeral som technicke info a o par centov na meter je drahsi rautitan plastohlinikova trubka. pisu tam, ze sa pouziva aj na kurenie. Je to ten typ rury co sa pouziva aj na podlahove vykurovanie? Dost komplikovane sa to spaja nejakymi speci lisovacimi kliestami ktore neviem ci niekde zozeniem na pozicanie
alltracboy
29.12.10,19:08
mam pouzit ppr potrubie? je niekde nejaka tabulka kde sa udava v akej vyske sa montuju jednotlive pripojky od 0,0, lebo v tom projekte nieje nic konkretne. budem tam mat WC, sprchu a umyvadla, pracku, umyvacku...
TomasHC
30.12.10,18:07
Ja som dal PPR...
alltracboy
31.12.10,08:00
* výška umývadla 86cm
* výška vodovodnej batérie (os) 105cm
* výška odpadového sifónu (os) 53cm
* výška spodnej vonkajšej hrany pisoárovej mušle 65cm
* výška sedáka WC 40cm
* výška vaňovej batérie (os) 70cm
* výška el. zásuvky v kúpelni 135cm
* výška sifónu pre práčku 40cm
* výška práčkového ventilu 40-50cm
* rozteč vsuviek pre batériu (os) 15 alebo 10cm
* šírka priestoru pre WC min. 80cm
* výška sadrokartónového stropu min. 235cm
alltracboy
03.01.11,08:10
mam spravit rozvod vody z PPR, alebo plastohliniku? Niekto vravy, ze PPR je zastarala technologia. Plastohlinik zasa potrebuje drahe lisovane spojky a fitingy. Viete odporucit nejaku zlacnu plastohlinikovych hadic so spojkami za rozumnu cenu?
TomasHC
03.01.11,08:22
mam spravit rozvod vody z PPR, alebo plastohliniku? Niekto vravy, ze PPR je zastarala technologia. Plastohlinik zasa potrebuje drahe lisovane spojky a fitingy. Viete odporucit nejaku zlacnu plastohlinikovych hadic so spojkami za rozumnu cenu?

Ako som uz pisal, ja som dal PPR. Jediny problem je, ze ak dlhsie stoji voda v PPR trubke, tak zosmradne :D Ak vodu pouzivas normalne, tak to nemas sancu postrehnut.
Anita.....
03.01.11,08:44
Mňa by len zaujímalo podľa čoho platíš vodárňam stočné? ktoré sa platí podľa výšky spotrebovanej vody. Je legálne používať vlastnú vodu aj obecnú a platiť stočné len za obecnú vodu, keď do kanalizácie ide aj voda z vlastnej studne?
alltracboy
03.01.11,09:01
tak sa s tym moc nechval a uzivaj si nizsie stocne.
Anita.....
03.01.11,09:09
netreba sa tým ani chváliť veď tí pracovníci z vodární na to prídu keď odčítavajú spotrebu vody, že je veľmi nízka...... a pokuta ťa neminie
alltracboy
03.01.11,09:57
nikto ta nemoze nutit kolko vody mas spotrebovat. Ale to sa netyka tejto temy, takze stacilo.
drozdm
03.01.11,16:39
mimotemy ake mate skusenosti s vodarenskými firmamy? Mne Vychodosl. vodarne riadne piju krv už pár rokov. Ich obchodnu "genialitu" zatienuje snad už len Slovenska pošta .
alltracboy
04.01.11,14:06
videl som polsky rozdelovac pre podlahove kurenie Aqualpex LUX a ma na sebe hlavice ktore su ovladane nejakou obdobou termostatu v izbe ktory je pre kazdy obvod. Zda sa mi to byt dost sikovne riesenie ktore si udrzuje nastavenu teplotu. Nema s tym niekto skusenost? Na akom principe to funguje? z fotiek som toho moc nevykukal.
alltracboy
09.01.11,13:31
kde sa da v BA a okoli kupit material na podlahovku za rozumnu cenu? idealne ak by tam predavali rury aj na metre.
alltracboy
12.01.11,19:08
kolko metrov rurky 16 sa dava na jeden okruh podlahoveho vykurovania?
mendo933
12.01.11,19:30
Myslis max. dlzku okruhu? Ak ano tak 80-100m. Aku dlzku je potrebne pre dannu miestnost,treba vypocitat
vladoziak
13.01.11,09:50
mam spravit rozvod vody z PPR, alebo plastohliniku? Niekto vravy, ze PPR je zastarala technologia. Plastohlinik zasa potrebuje drahe lisovane spojky a fitingy. Viete odporucit nejaku zlacnu plastohlinikovych hadic so spojkami za rozumnu cenu?

mna teraz na jar caka vnutorny vodovod a rozvod radiat.kurenia,vyberal som medzi ppr a plastohlinikom.Rozhodol som sa plastohlinik,pises,ze pri plastohliniku su drahe lisovacie spojky,ale ked si uvedomis,ze plastohlinik sa da ohybat a vodu aj kurenie budem tahat v podlahe tak sa jednoznacne oplati,pri ppr musis na kazdy ohyb pouzit kolienko a ked budes mat na jednom vedeni 2 kolienka a pri plastohliniku ziadne tak ten cenovy rozdiel nebude az taky strasny.Rozvod bude pomocou rozdelovacov a kazde odberne miesto bude mat samostatnu rurku a napr.pri umyvadle pojde od rozdelovaca jedna rurka a na nej bude pripojenie k rozdelovacu a nastenka,pri ppr by uz museli byt 2 kolienka a mat zvarany spoj v podlahe sa mi moc nepaci.Znacka,rozhodujem sa medzi Herz alebo Giacomini.Zalezi kde budu poziciavat aj naradie na lisovanie.
alltracboy
13.01.11,10:43
ja som tiez rozhodnuty pre plastohlinik a kedze pochybujem ze niekto pozicia lisovacie klieste, dam tam srobovacie. su drahsie o par centov. na znacke mi nezalezi, lebo kazda trubka bude dobra, asi dam polske aj na podlahovku. keby to bol smejd tak si to ani poliaci nedavaju.
alltracboy
13.01.11,10:45
Myslis max. dlzku okruhu? Ak ano tak 80-100m. Aku dlzku je potrebne pre dannu miestnost,treba vypocitat
nemam pocit ze by to niekto pocital, kolko trubky treba.. skor iba vyplnia priestor trubkami a ked je predimenzovane, tak sa to uskrti na rozdelovaci, a ked podimenzovane, tak sa dvihne teplota.

cize ak je velka miestnost, tak sa nedava jedna hadica 200m ale dva okruhy po 100?
vladoziak
13.01.11,11:20
ja som tiez rozhodnuty pre plastohlinik a kedze pochybujem ze niekto pozicia lisovacie klieste, dam tam srobovacie. su drahsie o par centov. na znacke mi nezalezi, lebo kazda trubka bude dobra, asi dam polske aj na podlahovku. keby to bol smejd tak si to ani poliaci nedavaju.

Pozicaju,v Ziline mam jednu predajnu,ktora ak odoberiem od nich material tak aj klieste pozicaju,este skusim v Martine,a znacku dam radsej osvedcenu,nie nejaku neznamu
mendo933
13.01.11,12:31
nemam pocit ze by to niekto pocital, kolko trubky treba.. skor iba vyplnia priestor trubkami a ked je predimenzovane, tak sa to uskrti na rozdelovaci, a ked podimenzovane, tak sa dvihne teplota.

cize ak je velka miestnost, tak sa nedava jedna hadica 200m ale dva okruhy po 100?

Presne tak,v ziadnom pripade nie 200m. U mna je max 80m dlhy okruh. Dobre je ked su okruhy napojene na rozdelovac rovnako dlhe. Cim budes mat viac metrov hadice a cim mensi priemer hadice tym su vetsie tlakove straty= mensie prietoky. Dalsia vec, teplota vstupnej vody, stlacit co najnizsie ale zas v medziach aby nevysli dlhe okruhy. Je vela veci ktore su od seba zavisle a zmenenim jedneho parametra sa menia aj ostatne.Preto doporucujem projekt ,lebo inak je to len pokus omyl. Ak projekt nemas co predpokladam asi nemas tak odporucam stiahnut techcon- napr. univenta, da sa tam ratat s 15,16,17-kami rurkami. Hodit pôdorysi z Cadu. Zadat konstrukcie, tym padom vypocita aj tepelne straty aj pre jednolive miestnosti a stoho uz program vyrata kolko tepla potrebuje , ktora izba.

K rurkam , polskym sa vyhni. Za take ceny sa da nakupit aj na SK a vies co kupujes. Napr. viega ma pex-al-pex za neakych 60centov . Ja davam Pex-c 17x2 za 0,92€/m dodavaju ju po 650m cize ziadny odpad. Rurky vyraba par firiem a ostatne firmi si tam len davaju svoje znacky a tym aj rastie/klesa cena
alltracboy
13.01.11,18:57
mne ten techcon nechce nacitat DWG subor.. nieje to vysvietene. asi iba v platenej verzii. a ked som tam nahadzal izby tak to vykodilo asi milion okruhov a ze na dosiahnutie 22 stupnov by podlaha musela mat 29 co je moc a podobne pikosky.

ten program je dost divny.. na miestnost 4x3m mi navrhol 3 okruhy po 4m2
mendo933
13.01.11,20:09
mne ten techcon nechce nacitat DWG subor.. nieje to vysvietene. asi iba v platenej verzii. a ked som tam nahadzal izby tak to vykodilo asi milion okruhov a ze na dosiahnutie 22 stupnov by podlaha musela mat 29 co je moc a podobne pikosky.

ten program je dost divny.. na miestnost 4x3m mi navrhol 3 okruhy po 4m2

program je v poriadku, chyba je v medzikuse:)
dwg priamo nenacita ,treba to prekonvertovat v cade do ineho suboru vid napoveda. Chod podla manualu, je dobre spracovany.
Poriadne sprav konstrukcie a vypocet TS, lebo podla toho to rata.
alltracboy
14.01.11,04:59
som sa pomylil, nie dwg ale dxf.. proste sa tam neda nacitat pozadie, ani zmazat pozadie ako je pisane v manuale. nicmenej tie okruhy to vypluilo z toho tabulkoveho modu.

edit.. uz som to nasiel na ich webe.. treba najprv vytvorit poschodie.

ako mam vediet ake ma dom tepelne straty?
mendo933
14.01.11,08:00
Postupuj podla manualu a pôjde to. Aby si mohol prejst k vypoctu podlahovky, potrebujes vypocitat TS. Tie sa vypocitaju po zadani konstrukcie- podlahy,steny, stropy. Mas soft od univenty?
fiunko
14.01.11,08:02
Ja tam mam len dva male ventily a hlavny uzaver ( http://lh6.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/SnmNwZJrGtI/AAAAAAAABoQ/sfzTTO04Wpc/s912/DSCF2572.jpg ).

Tymto viem docielit kombinacie:
- cely dom obecna voda
- cely dom studna
- kuchyna obecna voda, zvysok studna
ja som počul do v jednej vetve nemôže byť aj mestská a aj studňová voda, čiže tako ako to mä väčšina spravená je zle. ak máš studňu musíš mať vlastný rozvod len na studnovú vody. že tak môže prísť ku komtaminácii mestskej vody a môžu byť rozdielne tlaky.
či takýto zákon je neviem, možno to je iiba fáma:-)
alltracboy
14.01.11,08:32
Postupuj podla manualu a pôjde to. Aby si mohol prejst k vypoctu podlahovky, potrebujes vypocitat TS. Tie sa vypocitaju po zadani konstrukcie- podlahy,steny, stropy. Mas soft od univenty?
maj aj univenta, aj rehau. dnes sa s tym pohram
mendo933
14.01.11,09:46
Rozhodni sa pre jeden, lebo potom neotvoris (aspon mne to neslo) univentacky subor v rehau techcone a naopak. Ja som ronbil v oboch, teraz pouzivam univentu lebo ma viac moznosti trubiek. Rehau sa mi zda ma len 17x1
alltracboy
14.01.11,10:13
rehau ma hlavne axialne lisovacie spojky takze to som zatial zavrhol.
alltracboy
23.01.11,08:02
Kedze univenta program dost blbol, tak som to spravil v rehau.

vyplulo mi to vysledky na tepelne straty -projektovany tepelny prikon 3260 W a Roční potřeba tepla = 25.92 GJ/rok

moze to byt spravne?
day
10.04.11,14:08
na kontrolu, mozno pomoze
alltracboy
24.05.11,21:08
cim sa zvyknu zapchavat drazky po kabloch, rurach a podobne? v ytongu.
TomasHC
25.05.11,05:03
cim sa zvyknu zapchavat drazky po kabloch, rurach a podobne? v ytongu.

U mna Unimalt-ou.
alltracboy
25.05.11,05:20
mam este murovaciu maltu, mozem aj to pouzit, alebo je moc hruba?
alltracboy
30.08.11,04:43
vyminal som vsetku murovaciu maltu, este mam par vriec ytong lepidla tak ho zmiesam s pieskom alebo s ytongovym prachom. Aj tak sa to cele este presietkuje. mozno to popraska, ale skusim to na drazke ktora sa zaleje do podlahy.
alltracboy
16.09.11,19:41
Ma niekto informacie aku maju zivotnost spojky na vodovodne PE potrubie? http://www.vodoshop.sk/potrubne-systemy/tlakovy-potrubny-system-z-pe/spojky-priame/plassim-spojka-priama-16.html?page_id=517

idem nadpajat hadicu co bude zakopana v zemi. udajne tie spojky sa pouzivaju na miestach kde je pristup kvoly tomu, ze casom povolia kedze plast sa rozteka. Uvazujem nad elektrofuznym zvarom.
tienik
16.09.11,20:06
pouzi mosadznu spojku. Princip rovnaky, ale pevnost znacne ina.

http://www.ivarsk.sk/sk/zverne-spojky-potrubia-z-pe-mosadzne
alltracboy
16.09.11,20:38
to som chcel a a urcite je pevnejsia ako plast, ale ten chlapik co zvara plasty mi povedal co povedal. ze tecie ta hadica a ze jediny spolahlivy spoj ktory je porovnatelny so zivotnostou rury je zvar. Stary dom je pripojeny na tie mechanicke spojky roky a netecie.... ale stale je to v mieste kde je pristup. nemam chut za 20-30 rokov kopat jamu.
tienik
16.09.11,20:42
tak ak tam nie je pristup, potom fakt pre istotu niet co riesit - zvaraj
alltracboy
16.09.11,20:49
mna len zaujima ci niekto nenasiel nejaky domkument ohladne realnej zivotnosti toho mechanickeho spoja.
tienik
16.09.11,20:52
k tomu tazko najdes taketo nieco, skor by som skumal kto ma najstarsi prevadzkovo schopny takyto spoj.
Ja osobne mam PE hadicu davanu tak, ze ma len prechod na zaciatku (studna, vodomerna sachta) a potom v dome, nad podlahou. Ale aj tak davam mosadzne prechodky.