buchač
21.04.17,20:53
Na mäso je malý.

Základ je určite mlynček na mäso.
Ten zvyšok sú špeci nástavce ... veď predsa existujú aj tie nástavce na plnenie klobás alebo jaterníc.
Tie nástavce na cesto sa len tak veru nevidia...to je už veru z kategórie starožitnosť.

Mlynčeky PORKERT ako antique sa predávajú za pár stoviek / kus...malý príklad.
http://www.ebay.com/itm/Antique-Porkert-Fruit-Juicer-Mill-Grinder-1940-039-s-/190768748267
Žabinka
21.04.17,18:55
Porkert boli kvalitné mlynčeky na mäso.. Nie ako tie dnešné.. Aj my sme ho mali, aj starí rodičia ho mali.. Ale aj iní pomocníci do kuchyne boli tejto značky..
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Josef_Porkert
babka - ježibabka
21.04.17,19:16
Na mäso je malý.

Základ je určite mlynček na mäso.
Ten zvyšok sú špeci nástavce ... veď predsa existujú aj tie nástavce na plnenie klobás alebo jaterníc.
Tie nástavce na cesto sa len tak veru nevidia...to je už veru z kategórie starožitnosť.

Mlynčeky PORKERT ako antique sa predávajú za pár stoviek / kus...malý príklad.
http://www.ebay.com/itm/Antique-Porkert-Fruit-Juicer-Mill-Grinder-1940-039-s-/190768748267
Na mäso mám iný a funkčný. Je v ich zložení rozdiel. Zajtra oba rozoberiem a odfotím. Potom budeme špekulovať. Do tohoto sa dáva tá časť na posúvanie tade, kde je rúčka, takže šťava z mäsa by vytekala. Na mäsovom ide ten posuvník spredu.
lujza.j
21.04.17,19:21
Buchi to je "odstavovac"...
buchač
21.04.17,20:08
Buchi to je "odstavovac"...
Maj trochu porozumenie pre to, čo som napísal....teda to vyššie.
Slovo "Základ" je základným výrazom pre daný mlynček na cestoviny.

Ten link na ebay je s poznámkou "malý príklad"...nechce sa mi hľadať presne daný výrobok.
babka - ježibabka
21.04.17,20:38
babka - ježibabka
21.04.17,20:41
Aká pekná debata vznikla iba preto, že som bola lenivá strúhať cesto. Dobrú noc všetkým.
alaya1
21.04.17,20:42
lujza.j
21.04.17,21:34
Buchi to je "odstavovac"...
Maj trochu porozumenie pre to, čo som napísal....teda to vyššie.
Slovo "Základ" je základným výrazom pre daný mlynček na cestoviny.

Ten link na ebay je s poznámkou "malý príklad"...nechce sa mi hľadať presne daný výrobok.
Ja som myslela to co si ty dal...nie to co babik.na tom cestovinu....bóžinku:D
misoft
21.04.17,22:40
Ale ako som pozeral - takto cestoviny len tak hocikto nemá.... :D
Oli - si eso! :D
pavol54
22.04.17,04:08
Na mäso je malý.

Základ je určite mlynček na mäso.
Ten zvyšok sú špeci nástavce ... veď predsa existujú aj tie nástavce na plnenie klobás alebo jaterníc.
Tie nástavce na cesto sa len tak veru nevidia...to je už veru z kategórie starožitnosť.

Mlynčeky PORKERT ako antique sa predávajú za pár stoviek / kus...malý príklad.
http://www.ebay.com/itm/Antique-Porkert-Fruit-Juicer-Mill-Grinder-1940-039-s-/190768748267
odkôtskovač, na výrobu džemu z čerešní alebo višní mali sme ho požičaný z boku to vytláčalo kôstky
misoa24
22.04.17,11:33
Pre pamätníkov:
jawa 50/21 sport 1971
Oliwa
22.04.17,12:04
babka - ježibabka
22.04.17,12:58
Včera som sľúbila fotky. Mám slabú baterku, jednu fotku mi ani neurobilo a kvalita tiež je pochybná, ale niečo mám. V predmetnom strojčeku nafotené, ako je vnútro zložené. Tie dierky vpredu nejdú dolu. Odkôstkovač to na 100% nie je. Snáď krájač zeleniny, keďže v lom linku je univerzálny krájač. Na ďalšej z fotiek je klasická mäsová mašinka č. 8,ďalej odšťavovač drobného ovocia - ríbezle, maliny, egreše a pod. Výrobca Kovosmalt Fiľakovo, cena 83 korún. Ten bol využitý festovne, je tam aj drevený náhradný diel namiesto pôvodného kovového. Železo je železo a zlomí sa :D A ešte maková mašinka. V lete budem pokračovať v likvidácii, tak ešte niečo bude :D:D:D
babka - ježibabka
22.04.17,13:05
Ale ako som pozeral - takto cestoviny len tak hocikto nemá.... :D
Oli - si eso! :D
Aké eso? Guľové? Nový druh cestovín vymyslený z lenivosti. :D:D:D Vynálezcovia sú hlavne muži, lebo sú leniví robiť a radšej špekulujú, alo by sa to dalo urobiť bez roboty. Nezabite ma, už som tu neny. Deti ma dajú do ústavu, že baba sa hrá s deckámi na fazulky.
misoft
22.04.17,15:07
Aké eso? Guľové? Nový druh cestovín vymyslený z lenivosti. :D:D:D Vynálezcovia sú hlavne muži, lebo sú leniví robiť a radšej špekulujú, alo by sa to dalo urobiť bez roboty. Nezabite ma, už som tu neny. Deti ma dajú do ústavu, že baba sa hrá s deckámi na fazulky.
E-e... nem gulové...... slížové.....:D:D:D
vulxy
24.04.17,20:00
Pre pamätníkov:
jawa 50/21 sport 1971
ja som mal Mustang-a... bebebe ...
misoft
25.04.17,09:11
Aj my sme mali 21-tku.... nezmar. Sused zase mal Manet-a a chalani (veľkí "záškodníci" :D) mu ho roztlačili, ale dozadu a on nakopol. Tak ho nechali naštartovaný a keď tam vrazil jednotku - vyštartoval, ale dozadu.
Dodnes to nechápem...ale asi to bola "zvláštnosť" týchto skútrov....
vicktor
25.04.17,09:45
Motor sa tocil naopak??? Co predstih zapalovania, ovladanie ventilov, ... ?
misoft
25.04.17,09:48
No práve - to mi v hlave vŕta..... Inak bol to dvojtakt.
Ale ako chalan som to videl....Nadával na chalanov, nasadol, zaradil jednotku a vyrazil a preletel cez riadidlá.... A potom nadával trojnásobne.....:D:D:D.
Ale do dneška ani za toho oného nepochopím, ako to dokázali......
Terezia13
26.04.17,18:00
...
pavol54
27.04.17,07:29
Motor sa tocil naopak??? Co predstih zapalovania, ovladanie ventilov, ... ?
a po hodine vylieval z preplnenej nádrže benzín:). Inak ja som videl ako rybár vytiahol z rybníka horiacu petrolejovú lampu:)
babka - ježibabka
27.04.17,09:54
Motor sa točil naopak. A hodiny, ktorým ručičky idú naopak ste videli? Mám jedny kukučky, doma prerobené, ale neviem, či sú momentálne funkčné.
vicktor
27.04.17,10:07
Ano, videl som take hodiny, ale rucicky sa vzdy tocia jednym smerom, nie raz tak a inokedy naopak.
misoft
27.04.17,10:14
Ano, videl som take hodiny, ale rucicky sa vzdy tocia jednym smerom, nie raz tak a inokedy naopak.
Ale i také som videl - fr. film Veľký Bazár.....
pavol54
27.04.17,10:48
Motor sa točil naopak. A hodiny, ktorým ručičky idú naopak ste videli? Mám jedny kukučky, doma prerobené, ale neviem, či sú momentálne funkčné.
"prerobené áno"
vicktor
27.04.17,11:37
Vo fr. filme som videl aj Fantomasovo lietajuce auto pred 45 rokmi a teraz je z toho halo, ze aky vynalez.
"Opacne" hodiny sa daju kupit v zartovnych suveniroch.

Krasna starozitnost za dobru cenu:
pavol54
27.04.17,11:48
Vo fr. filme som videl aj Fantomasovo lietajuce auto pred 45 rokmi a teraz je z toho halo, ze aky vynalez.
"Opacne" hodiny sa daju kupit v zartovnych suveniroch.

Krasna starozitnost za dobru cenu:
Neviem ale pokiaľ ma pamäť neklame tak sa mi zdá že som v telke videl ako niekde(na nejakom dôležitom pracovisku) majú nástenné hodiny obrátenú stupnicu a idú opačne aj vysvetľovali prečo (nechcem kecať ale asi na nejakom dispečerskom pracovisku)
babka - ježibabka
27.04.17,18:10
Kukučky som odfotila. Ciferník je už moderný z cédečka :D Preto sú to hodiny, lebo nejdú hala - bala, ale presne a iba jedným smerom a to opačným ako bežné hodiny. Ale existuje aj niekoľko kusov originál hodín, ktoré idú opačne. Či je to vyrobené vo fabrike, alebo to robil nejaký amatér neviem. A určite je niekoľko kusov aj budíkov, ktoré idú opačne. Donedávna sa u nás povaľoval opačný budíkový ciferník. Amatérsky hodinár bol svokor a po ňom trochu aj manžel.
misoft
28.04.17,10:38
Istotne sú to hodiny na "export" :D:D:D - tzv. Cuckoo clock for the Muslim landscapes - tí tiež píšu (skôr sypú čaj :)) sprava do ľava.
babka - ježibabka
28.04.17,10:59
Duško, ponúkala som ti na hranie pre diablika a mohli sme sa dohodnúť na týchto :D:D:D
misoft
28.04.17,11:05
No diablik už nie je malé, milé mačiatko.... už ho nejako tie čačky-hračky nebavia.... ale zato má pasiu zápasiť s rukou.... akože bojovať. Naznačuje hryzenie (ale nezahryzne riadne), labkami sa bije (ale pazúriky nevysunie).....

A keď mu "dr*ne" - lieta po byte ako namydlený blesk.....:D:D:D
vicktor
28.04.17,11:12
babka - ježibabka
29.04.17,10:27
Neny zme doma líčíme. Keď budeme smädní, zarobíme si sifón a keď nás zastihne tma zapálime petrolejku.
Terezia13
29.04.17,18:39
Aj my sme mali 21-tku.... nezmar. Sused zase mal Manet-a a chalani (veľkí "záškodníci" :D) mu ho roztlačili, ale dozadu a on nakopol. Tak ho nechali naštartovaný a keď tam vrazil jednotku - vyštartoval, ale dozadu.
Dodnes to nechápem...ale asi to bola "zvláštnosť" týchto skútrov....
skútre boli elegancia tých čias........hm, nikto ma na ňom nepovozil
afrikánka
29.04.17,22:12
No diablik už nie je malé, milé mačiatko.... už ho nejako tie čačky-hračky nebavia.... ale zato má pasiu zápasiť s rukou.... akože bojovať. Naznačuje hryzenie (ale nezahryzne riadne), labkami sa bije (ale pazúriky nevysunie).....

A keď mu "dr*ne" - lieta po byte ako namydlený blesk.....:D:D:D
Aj môj Mio sa tak bije.......aj lieta po dome, až sa koberčeky premiestňujú. Ale ja lietam s ním. Strašne sa rád hrá na naháňačku a schovku. Vletí do spálne a schová sa pod paplón. Skáče hore na nábytok, len sa tak všetko trasie. Schová sa za roh a odtiaľ na mňa vyskočí, skoro až po ramená. Manžel iba kuká, čo vystrájame. Potom musím pol hodinu upratovať, čo je po nás všetko rozhádzané. A chodíme spolu nakupovať...pekne na mňa čaká pred obchodom. Ani nepotrebuje postroj, statočne za mnou všade cupká. Na prechode pekne čaká so mnou, ide, až pokiaľ mu nedám povel. A v noci sa ku mne túli...líčko na líčko:), aj labka okolo krku.:--- Nedávno sme stretli poriadneho psiska, štekal, pani ho mala na vodítku a môj nebojácny kocúrik mu vlepil facku:D.
Terezia13
30.04.17,16:44
....
kopretinka
30.04.17,17:32
...pekne na mňa čaká pred obchodom. Ani nepotrebuje postroj, statočne za mnou všade cupká. Na prechode pekne čaká so mnou, ide, až pokiaľ mu nedám povel. Nedávno sme stretli poriadneho psiska, štekal, pani ho mala na vodítku a môj nebojácny kocúrik mu vlepil facku:D.
:eek::eek::eek:
neverím :D šak si tvrdila,že nechodíš nakupovať
kopretinka
30.04.17,17:34
....
to na druhom obrázku je čo? :confused:
Terezia13
30.04.17,17:44
....
to na druhom obrázku je čo? :confused:
loptička na gumičke z krepového papiera, boli krásnych farieb, každá loptiča inakšia
babka - ježibabka
30.04.17,17:53
....
to na druhom obrázku je čo? :confused:
loptička na gumičke z krepového papiera, boli krásnych farieb, každá loptiča inakšia
To je taká, čo predávali v maringotkách na jarmokoch a na hodoch kolotočári? A chalani nám ako takým pubertiačkam vystreľovali ruže z krepového papiera.
babka - ježibabka
30.04.17,18:11
A je vymaluvané. Aj štráfik spravený, aj vercajch umytý.
Terezia13
30.04.17,18:44
....
to na druhom obrázku je čo? :confused:
loptička na gumičke z krepového papiera, boli krásnych farieb, každá loptiča inakšia
To je taká, čo predávali v maringotkách na jarmokoch a na hodoch kolotočári? A chalani nám ako takým pubertiačkam vystreľovali ruže z krepového papiera.
áno, ani neviem ako sa toto podarilo niekomu uschovať, už to má inú gumičku
kopretinka
02.05.17,12:09
....
to na druhom obrázku je čo? :confused:
loptička na gumičke z krepového papiera, boli krásnych farieb, každá loptiča inakšia
jááááááááj aha :D
afrikánka
02.05.17,12:32
...pekne na mňa čaká pred obchodom. Ani nepotrebuje postroj, statočne za mnou všade cupká. Na prechode pekne čaká so mnou, ide, až pokiaľ mu nedám povel. Nedávno sme stretli poriadneho psiska, štekal, pani ho mala na vodítku a môj nebojácny kocúrik mu vlepil facku:D.
:eek::eek::eek:
neverím :D šak si tvrdila,že nechodíš nakupovať
Počuj, kvetina;), nakupovať nechodím, to je pravda, ťažké nákupy rieši manžel. Ale občas zájdem i ja....do novinového stánku pri mestskom úrade, alebo sa vydám smerom k tržnici...... Ťažko sa mi popisuje trasa, ktorou chodím po mojom mestečku:). To by si musela tiež v ňom bývať:cool::D.
A po ňufáku môj kocúrik frkol havinovi. A nie prvému. By si počula tie sťažnosti od psíčkarov:D, aké kolujú na môjho bieleho nebojácneho anciáša. Pred nedávnom tak vyprovokoval jedného obra, že sa vyrútil na kocúra tak....až pani strhol a bola na prdelke. Zbierala orechy v Miovom rajóne.:D:---
Mária27
05.05.17,16:18
sito
05.05.17,16:43
Terezia13
05.05.17,17:25
babka - ježibabka
05.05.17,17:32
[QUOTE="Mária27"]Račianska / Kominárska

..šiš Mária, Mária kde to berieš? V archíve ...
Sitko, tento pán má tu veľmi veľa rôznych starých fotografi. Objavila som ho náhodou a verím, že sa na mňa nenahnevá, že som ho tu dala :D https://plus.google.com/u/0/collection/8jEXX
sito
05.05.17,18:04
[QUOTE="Mária27"]Račianska / Kominárska

..šiš Mária, Mária kde to berieš? V archíve ...
Sitko, tento pán má tu veľmi veľa rôznych starých fotografi. Objavila som ho náhodou a verím, že sa na mňa nenahnevá, že som ho tu dala :D https://plus.google.com/u/0/collection/8jEXX

Olinka, vždy ma poteší fotografia z minulosti, aj keď priamo nesúvisí s mojím poznaním. V Bratislave sa ten základ, stred nezmenil keď som tm bol prvý krát. Prior už nie je možno prioritný, no nie je už ritný, je tam. Tiež Kijev je, je už len na Ukrajine? Manderlák?
lujza.j
05.05.17,18:14
To bola februárka:D..oproti fizli....kominarska to je ta co na konci most ponad filialku?
buchač
05.05.17,18:17
...
Nandrolon
05.05.17,18:47
Buchac, to poznam, to je u Vas na Ukrajine :-))))))))))))))))
sito
05.05.17,19:12
Buchac, to poznam, to je u Vas na Ukrajine :-))))))))))))))))

Skôr Amsterdam, nie Benátky, či Karle Varle? Jarovnice? Voda a domy? Sú potrebné pre život, či nie?
Tweety
05.05.17,19:18
Nandrolon
05.05.17,19:26
Bol som v Kosiciach v hotely Yasmin a podobny kanal tiekol pred hotelom.
Tweety
05.05.17,19:38
Bol som v Kosiciach v hotely Yasmin a podobny kanal tiekol pred hotelom.
Ani omylom to nebol podobný.
misoft
05.05.17,19:45
A čo toto?
http://pis.sk/image/19182/img_1254862237.jpg
Nápoveda: budova v ľavej polovici foto má niečo spoločné s elektrinou.
korela
05.05.17,19:46
[QUOTE="Mária27"]Račianska / Kominárska

..šiš Mária, Mária kde to berieš? V archíve ...
Sitko, tento pán má tu veľmi veľa rôznych starých fotografi. Objavila som ho náhodou a verím, že sa na mňa nenahnevá, že som ho tu dala :D https://plus.google.com/u/0/collection/8jEXX
https://plus.google.com/photos/photo/106762829374469387213/6411294864182159826?icm=false
Vybrala som z fotiek túto, skúška mostu SNP, projektant zabudol na taký malý detail, a síce, že jeho telesom prechádza vodovodné potrubie 800 mm, keby náhodou došlo k poruche, tak tie autíčka na vozovke v porovnaní s váhou vody v uzavretom profile by sa dali porovnať asi tak s maketou. Všimol si to 23 r., nie projektant.
Dodatočne sa vytvorili otvory v spodnej časti mostu.
.
Opravujem 2x potrubie 800 mm, čiže 1 000 l/sek, t.j. 1 t/sek.
sito
05.05.17,19:52
To je Mlynský náhon.
http://kosicednes.sk/dennik/clanky/mlynsky-nahon-daval-mestu-zivot/

To je Mlynský náhon.
http://kosicednes.sk/dennik/clanky/mlynsky-nahon-daval-mestu-zivot/

Bol som v Prahe, na značku pokiaľ bola na Kampe voda som nedosiahol, Zle by sa mi dýchalo, ak by som tam vtedy bol. Bol som v Otrokovicach, na značku som dosiahol, no voda na mňa nedosiahla. Tam tiež, vtedy nebol som. Dunaj, naj, naj, naj? Tiež risku, maximálnu v Hainburgu, Rakúsku videl som.

Neradno, ak vode v ceste stojí dom.

Pôjdem sa pozrieť do Košíc, či voda tam nespravila nic, či bola tam, je?
Tweety
05.05.17,19:57
Nandrolon
05.05.17,20:10
Bol som v Kosiciach v hotely Yasmin a podobny kanal tiekol pred hotelom.
Ani omylom to nebol podobný.
Ale trochu bol. Voda v jarku je voda v jarku.
A Benatky? Z toho smradu by sa kosicania museli stahovat...
sito
05.05.17,20:19
[QUOTE="Mária27"]Račianska / Kominárska

..šiš Mária, Mária kde to berieš? V archíve ...
Sitko, tento pán má tu veľmi veľa rôznych starých fotografi. Objavila som ho náhodou a verím, že sa na mňa nenahnevá, že som ho tu dala :D https://plus.google.com/u/0/collection/8jEXX
https://plus.google.com/photos/photo/106762829374469387213/6411294864182159826?icm=false
Vybrala som z fotiek túto, skúška mostu SNP, projektant zabudol na taký malý detail, a síce, že jeho telesom prechádza vodovodné potrubie, tuším 800 mm, keby náhodou došlo k poruche, tak tie autíčka na vozovke v porovnaní s váhou vody v uzavretom profile by sa dali porovnať asi tak s maketou. Všimol si to 23 r., nie projektant.
Dodatočne sa vytvorili otvory v spodnej časti.

A kde zobrali toľké Tatry? Či odvtedy sa spieva " od Tatier k Dunaju Tatry sa zbiehajú?
misoft
05.05.17,20:22
A kde zobrali toľké Tatry? Či odvtedy sa spieva " od Tatier k Dunaju Tatry sa zbiehajú?
No vtedy neboli v Tatrách Tatry, lebo Tatry boli s Tatrami na moste......:D:D:D:D:D
sito
05.05.17,20:33
A kde zobrali toľké Tatry? Či odvtedy sa spieva " od Tatier k Dunaju Tatry sa zbiehajú?
No vtedy neboli v Tatrách Tatry, lebo Tatry boli s Tatrami na moste......:D:D:D:D:D

Tatry tam neboli, Tatry tam boli, už nie sú. Hlavne, že tie konštrukcie nás unesú, unesú aj kauzu únosu ... , či nás vždy za rieku prenesú? K budúcnosti ..............
alaya1
05.05.17,21:23
A čo toto?
http://pis.sk/image/19182/img_1254862237.jpg
Nápoveda: budova v ľavej polovici foto má niečo spoločné s elektrinou.

Ktora budova? Myslis Bosakova banka?
Valcake
05.05.17,21:28
Aj túto parádu máme : http://kosicednes.sk/dennik/clanky/potocik-na-hlavnej-ulici/
Tak, tak...ukáž čo všetko máme vo východoslovenskej metropole;)
sito
05.05.17,21:43
A čo toto?
http://pis.sk/image/19182/img_1254862237.jpg
Nápoveda: budova v ľavej polovici foto má niečo spoločné s elektrinou.

Ktora budova? Myslis Bosakova banka?

Záznam, fotka je aká je, tata aká skutočnosť bola, vtedy.

U nás na úrade sú tiež také staré, staré, staré fotografie. Ak si na úrade musím počkať na vybavenie svojej záležitosti a nie je pred dverami šora, rád si ich vždy pozriem. Kde je dnes asfaltka, bola štrková, prašná cesta. Kde bola lúka, tam už sú iné, iné možnosti mesto núka, aby širšie bolo. Nové, iné. Ale, stále.
misoft
05.05.17,22:11
A čo toto?
http://pis.sk/image/19182/img_1254862237.jpg
Nápoveda: budova v ľavej polovici foto má niečo spoločné s elektrinou.

Ktora budova? Myslis Bosakova banka?
BINGO!!!! Po znárodnení tam boli elektrárne. Jedna z mnoha nádherných budov...potom ešte Čierny orol, DJZ (staré), Bergerova kaviareň (alebo neskôr hotel Verchovina).... Toľko krásnych budov tam je....
Tweety
07.05.17,08:35
Bol som v Kosiciach v hotely Yasmin a podobny kanal tiekol pred hotelom.
Ani omylom to nebol podobný.
Ale trochu bol. Voda v jarku je voda v jarku.
A Benatky? Z toho smradu by sa kosicania museli stahovat...
Nepochopil si moju odpoveď. Nevadí. Nebol ani omylom podobný, pretože to je on, resp. to, čo z neho zostalo.
Mária27
10.05.17,20:43
misoft
10.05.17,21:03
Neučili ste sa náhodu pri Interi na parkovisku jazdiť? Žiaden Polus.

Ja hej.... prvých 15 minút :D, potom už len mesto...., kamoš mi robil inštruktora, takže som mal isté výhody - mal som dlhšie jazdy - až 2,5 hodinové....
vicktor
11.05.17,07:35
Ja nie, prvu hodinu som mal na odstavnom parkovisku pod hradom. Bolo plne len ked v PKO bola Flora, inak prazdne. Dnes uz tiez neexistuje, je tam novy Cukrmadl (lubozvucna presporactina, spravne Zug-den-Mantel :) ).
Ale pri Interi som absolvoval 6 etapove cyklisticke ziacke preteky. Po piatich etapach som viedol, ale na siestu prisiel novy chalan a ten nas predbehol o kolo (ja druhy). Do Slovana zavolali prvych piatich, ale mali iba jeden novy galuskac a dostal ho ten novopriselec, nie ja s najvacsim poctom bodov... :( Ostatni sme jazdili na vlastnych...
lujza.j
11.05.17,08:18
Maria...vzdy das paradnu foto...na spomienky...dik:)
Terezia13
11.05.17,19:13
..
vicktor
12.05.17,06:57
Teraz pekne po poriadku uvarime kasu sladku.
Sadni sem, na samy kraj, na mliecko mi pozor daj!
afrikánka
12.05.17,10:59
Teraz pekne po poriadku uvarime kasu sladku.
Sadni sem, na samy kraj, na mliecko mi pozor daj!

Si ma prekvapila viktorka, ako dobre si pamätáš román z rannej mladosti.........:D:---
korela
12.05.17,11:10
Teraz pekne po poriadku uvarime kasu sladku.
Sadni sem, na samy kraj, na mliecko mi pozor daj!
Ja mám ešte svoju. Stále vychádza.
afrikánka
12.05.17,11:28
Teraz pekne po poriadku uvarime kasu sladku.
Sadni sem, na samy kraj, na mliecko mi pozor daj!
Ja mám ešte svoju. Stále vychádza.
Máš svoju?
Tak to ti úprimne závidím.....tú moju počmarigal, dokmásal môj neposedný potomok. Aj kuchynku mi rozrúbal, aj malým bábikám telíčka rozmontoval:mad:. Občas mu to aj pripomeniem, aké hriechy napáchal....:(šak to hanba, takto vlastnú mať pripraviť o také cennosti.:rolleyes:
Tweety
12.05.17,11:42
Tiež mám, resp. už ju majú moje vnučky. Oj, ako sa jej tešili.
afrikánka
12.05.17,11:57
Nemuseli by ste sa vychvaľovať......iba jatríte moje rany:mee:. Sa neudržím, zoberiem telefón a budem riešiť s potomkom. Potom on mne pripomenie kadečo....a nakoniec sa to skončí tým, že som akosi zanedbala výchovu.:eek:
No veď hej, potrebovalo to dobre preplesknúť, zopár po prdelke remeňom a mohla som mať aj ja všeličo.:D:---
Tweety
12.05.17,12:06
Šak ja nič, a to nepíšem, že po dvoch potomkoch sa zachovali aj inšie knihy. Napr. Rozum do vrecka, Malý princ, Dobšinského rozprávky., Ferdo mravec, Babka na rebríku......
Len vnučky sa občas pýtajú, kto tu počarbal?( ak náhodou)
Žabinka
12.05.17,12:17
ja mám všetky moje detské knižky.. časť je doma u mňa, a časť doma u ocka, lebo to nemám kam dať.. všetky sú skoro ako nové ( :D teraz mi napadla hláška z Slnko, seno, erotika ..vždyť to nikdy nikdo nečet.. a ...my demokraté knihy nepálíme.. :D ).. snáď to ostane pre vnúčatká..
korela
12.05.17,12:27
Nemuseli by ste sa vychvaľovať......iba jatríte moje rany:mee:. Sa neudržím, zoberiem telefón a budem riešiť s potomkom. Potom on mne pripomenie kadečo....a nakoniec sa to skončí tým, že som akosi zanedbala výchovu.:eek:
No veď hej, potrebovalo to dobre preplesknúť, zopár po prdelke remeňom a mohla som mať aj ja všeličo.:D:---
Stačilo nekombinovať knihy s ceruzkami. :-)
vicktor
12.05.17,12:33
dobre si pamätáš román z rannej mladosti.........:D:---
Pamatam este viac, ale uz nie poradie a ani vsetko.
A nepamatam z detstva svojho, lez vnuckinho asi spred 2 rokov.

Pred obedom clipki-clapky, umyjeme obe labky.
Uz ta obed ocakava - cukrik, kolac, biela kava.

???
To zviera aj rozprava? Jaj hus, nebud zvedava.

???
Vezmite ma sebou tiez! Nie, nie, ty pred budou lez!

Mlade kozla od koryta ani sa nic neopyta.
Len na Macka pozera, coze je to za zviera?

Aj rychlo aj pomaly, brodili sme, plavali.
Potom koprrrc na breh znova, opalit sa do kavova.

Jaj, nehoda velika, voda stiahla Macika.
Vsetky labky hore zdvihol, Bodrik, Bodrik, chytaj mi ho!

Takto smutni stupame po chodnicku ku mame.
Bunda sta mys zmoknuta, zas pojdeme do kuta...
babka - ježibabka
12.05.17,12:40
Nejaké detské knižky by sa našli aj u mňa. Nedávno som dostala mailom českú abecedu. Chcela som to priložiť ako prílohu a nedá sa mi to.
korela
12.05.17,13:58
Nemuseli by ste sa vychvaľovať......iba jatríte moje rany:mee:. Sa neudržím, zoberiem telefón a budem riešiť s potomkom. Potom on mne pripomenie kadečo....a nakoniec sa to skončí tým, že som akosi zanedbala výchovu.:eek:
No veď hej, potrebovalo to dobre preplesknúť, zopár po prdelke remeňom a mohla som mať aj ja všeličo.:D:---
Stačilo nekombinovať knihy s ceruzkami. :-)
Ale bolo aj povolené, po každom špenáte kým sedela ešte vo vysokej stoličke, ako dojedla, poďme rukou do taniera a maľovalo sa po stene. Bola umývateľná. :-) To bol taký malý rituál.
Záujmy detí od útleho detstva vyústili do povolaní. U dcéry to bolo čitateľnejšie, a hlavne ako to nadväzovalo krok za krokom, akoby ju viedla neviditeľná ruka osudu. Druhé detto, inak.
Čo mňa najviac bavilo do 6-ich rokov, to mi mng zatrhol tri roky pred 89. Takže osobne pokladám toto obdobie za podstatné pre výber povolania. Neviem, ako u vás ...
korela
12.05.17,13:59
Jedno dievčatko strihalo brušká handrových bábik a opäť zašívalo, dokola, múdri rodičia, nechali ju, ...chirurgička.
afrikánka
12.05.17,14:07
Nemuseli by ste sa vychvaľovať......iba jatríte moje rany:mee:. Sa neudržím, zoberiem telefón a budem riešiť s potomkom. Potom on mne pripomenie kadečo....a nakoniec sa to skončí tým, že som akosi zanedbala výchovu.:eek:
No veď hej, potrebovalo to dobre preplesknúť, zopár po prdelke remeňom a mohla som mať aj ja všeličo.:D:---
Stačilo nekombinovať knihy s ceruzkami. :-)
To sa ti povie, dať pozor na ceruzky....:(
Keď som musela dávať pozor na nože, klince, sponky....veď to ti všade bolo, všetko prešmátralo, ani bezpečnostné vložky do el. zásuviek nepomohli, šak som ho raz prichytila, že tými prštekmi vybral a strčil sponku....očká vypleštené, ale vďakobohu prežil.
To ti bolo hrozné, u jednej babičky podpálil kuchynský stôl, druhá ho prichytila, ako prchal s dedkovov naozajstnou pištoľkou, náboje vo vačku, vraj chce ukázať chalanom 3-4 roky to malo:mad:.
Ej veru, dobrá diéta to bola, vážila som sotva 42 kg, až ma musela ratovať medicínska veda a vpravovať do mňa dávky Superanabolu a také všeličo, skoro, ako v NDR podávali športovcom:D
korela
12.05.17,15:04
Ak je dieťa ticho, zaručene sa zaujíma o niečo, čo nemá. Pravidlo. Treba spozornieť.
Však sme tým prešli. Aj vtedy, aj teraz.
pavol54
12.05.17,16:06
Ak je dieťa ticho, zaručene sa zaujíma o niečo, čo nemá. Pravidlo. Treba spozornieť.
Však sme tým prešli. Aj vtedy, aj teraz.
Presne prišli sme v lete na návštevu, dievčence mali postavený stan na dvore a moji synovia tiež ešte neboli školou povinní, celé dopoludnie šantenie a krik, zrazu ticho zalezení v stane, manželka "idem pozrieť čo je ticho" a oni v stane a mladší už stačil zistiť že sesternica nemá vrabca.
buchač
12.05.17,16:33
Jedno dievčatko strihalo brušká handrových bábik a opäť zašívalo, dokola, múdri rodičia, nechali ju, ...chirurgička.

Hehehe...tie Tvoje "príbehy" ma raz dostanú, že sa zadusím.....aj včul mi káva zabehla. ;) :D
Tweety
12.05.17,16:37
Jedno dievčatko strihalo brušká handrových bábik a opäť zašívalo, dokola, múdri rodičia, nechali ju, ...chirurgička.

Hehehe...tie Tvoje "príbehy" ma raz dostanú, že sa zadusím.....aj včul mi káva zabehla. ;) :D Hm, pousmiala som sa tiež pri pomyslení , čo by tak mohol robiť malý budüci gynekológ.
Žabinka
12.05.17,16:40
Jedno dievčatko strihalo brušká handrových bábik a opäť zašívalo, dokola, múdri rodičia, nechali ju, ...chirurgička.

Hehehe...tie Tvoje "príbehy" ma raz dostanú, že sa zadusím.....aj včul mi káva zabehla. ;) :D Hm, pousmiala som sa tiež pri pomyslení , čo by tak mohol robiť malý budüci gynekológ.
:D:D majka..:D
Tweety
12.05.17,18:10
Jedno dievčatko strihalo brušká handrových bábik a opäť zašívalo, dokola, múdri rodičia, nechali ju, ...chirurgička.

Hehehe...tie Tvoje "príbehy" ma raz dostanú, že sa zadusím.....aj včul mi káva zabehla. ;) :D Hm, pousmiala som sa tiež pri pomyslení , čo by tak mohol robiť malý budüci gynekológ.
Mínuskár asi nemá fantáziu, alebo je pes zakopaný inde.
sito
12.05.17,18:43
Ale má! Aj rohy, aj nohy. Ale, nemá to v hlave. V knihách to má.
afrikánka
12.05.17,19:00
Môj mínuskár?
Rada by som poznala jeho výchovné metódy. Lebo mne sa podarilo z toho môjho neposedného deca vychovať mladého muža, ktorý absolvoval vysokú školu s červeným diplomom. Má dve krásne a múdre deti, ktoré vychováva spoločne s manželkou. Je dobrým otcom, milujúcim manželom. Je cieľavedomý a zodpovedný človek.
Dnes v rodinnom kruhu spomíname na jeho lotroviny a schuti sa zasmejeme. Vtedy si uvedomím, že stálo za to, potrápiť sa s jeho výchovou. A tie obete? Že mi pichli zopár injekcií? To nič, veď to zabolelo iba na momentík. Čo je to, proti tomu, akého mám dnes skvelého syna a jeho rodinku?
korela
12.05.17,19:58
Jedno dievčatko strihalo brušká handrových bábik a opäť zašívalo, dokola, múdri rodičia, nechali ju, ...chirurgička.

Hehehe...tie Tvoje "príbehy" ma raz dostanú, že sa zadusím.....aj včul mi káva zabehla. ;) :D Hm, pousmiala som sa tiež pri pomyslení , čo by tak mohol robiť malý budüci gynekológ.

Tu niečo spomenúť, je ako predložiť Rorschacha. Každý vidí niečo iné. :-)))
buchač
12.05.17,20:24
Jedno dievčatko strihalo brušká handrových bábik a opäť zašívalo, dokola, múdri rodičia, nechali ju, ...chirurgička.

Hehehe...tie Tvoje "príbehy" ma raz dostanú, že sa zadusím.....aj včul mi káva zabehla. ;) :D Hm, pousmiala som sa tiež pri pomyslení , čo by tak mohol robiť malý budüci gynekológ.

Tu niečo spomenúť, je ako predložiť Rorschacha. Každý vidí niečo iné. :-)))

Hm...žeby ? ;) :D :D :D :D :D
Valcake
12.05.17,21:01
Hm, až mi je ľúto, že môj nevystrájal:confused: tiež mám odložené aj leporelá, aj Dobšinského..aj anglické rozprávky..čítal veľmi rád asi nevynechal ani jednu knižku..iba ezoterické:D:D
afrikánka
12.05.17,21:44
Hm, až mi je ľúto, že môj nevystrájal:confused: tiež mám odložené aj leporelá, aj Dobšinského..aj anglické rozprávky..čítal veľmi rád asi nevynechal ani jednu knižku..iba ezoterické:D:D
Je ti ľúto?
Počkaj na vnúčatka, možno sa zadarí pri nich.
Hovorí sa, že každých sedem rokov príde k zmene, tak som očakávala, že aj u toho môjho tak bude....nie, až keď mal deväť, akoby čarovným prútikom niekto mávol. Od vtedy bol pokoj a on sa stal rozumným chlapcom. Obávala som sa, čo bude neskôr, v puberte. Všetko v poriadku, žiadne vzbury........ diplomy za výborný prospech a chovanie. Stohy prečítaných kníh, sústavné vzdelávanie, ktoré pretrváva dodnes.:)
alaya1
13.05.17,05:06
Nemuseli by ste sa vychvaľovať......iba jatríte moje rany:mee:. Sa neudržím, zoberiem telefón a budem riešiť s potomkom. Potom on mne pripomenie kadečo....a nakoniec sa to skončí tým, že som akosi zanedbala výchovu.:eek:
No veď hej, potrebovalo to dobre preplesknúť, zopár po prdelke remeňom a mohla som mať aj ja všeličo.:D:---
Stačilo nekombinovať knihy s ceruzkami. :-)
To sa ti povie, dať pozor na ceruzky....:(
Keď som musela dávať pozor na nože, klince, sponky....veď to ti všade bolo, všetko prešmátralo, ani bezpečnostné vložky do el. zásuviek nepomohli, šak som ho raz prichytila, že tými prštekmi vybral a strčil sponku....očká vypleštené, ale vďakobohu prežil.
To ti bolo hrozné, u jednej babičky podpálil kuchynský stôl, druhá ho prichytila, ako prchal s dedkovov naozajstnou pištoľkou, náboje vo vačku, vraj chce ukázať chalanom 3-4 roky to malo:mad:.
Ej veru, dobrá diéta to bola, vážila som sotva 42 kg, až ma musela ratovať medicínska veda a vpravovať do mňa dávky Superanabolu a také všeličo, skoro, ako v NDR podávali športovcom:D

Skor zlyhala vychova, autorita rodica
alaya1
13.05.17,05:20
Hm, až mi je ľúto, že môj nevystrájal:confused: tiež mám odložené aj leporelá, aj Dobšinského..aj anglické rozprávky..čítal veľmi rád asi nevynechal ani jednu knižku..iba ezoterické:D:D

Moj syn ako dieta bol velmi zivy, od 2 rokov korculoval,. plaval, behal, bicykloval, vybil energiu, dcera naopak pokojna - ale nikdy mi nic neznicili, ani si neublizili, lebo som davala na nich pozor. nebezpecne veci boli ulozene mimo ich dosah, doteraz aj ked su dospeli, mam lekarnicku na najvyssej policke v skrini :). Noze v linke v skrinkach, kde nedosiahli,. Knizky mam neposkodene, citali sme si z nich spolu. Na stenu sme natiahli jeden pruh bielej tapety v kuchyni,. tam si malovali, vzdy som ich zamestnala, so mnou upratovali, aj varili, je to vycerpavajuce pre rodica, ale ak sa nastavi system, funguje.
alaya1
13.05.17,06:32
Hm, až mi je ľúto, že môj nevystrájal:confused: tiež mám odložené aj leporelá, aj Dobšinského..aj anglické rozprávky..čítal veľmi rád asi nevynechal ani jednu knižku..iba ezoterické:D:D

Moj syn ako dieta bol velmi zivy, od 2 rokov korculoval,. plaval, behal, bicykloval, vybil energiu, dcera naopak pokojna - ale nikdy mi nic neznicili, ani si neublizili, lebo som davala na nich pozor. nebezpecne veci boli ulozene mimo ich dosah, doteraz aj ked su dospeli, mam lekarnicku na najvyssej policke v skrini :). Noze v linke v skrinkach, kde nedosiahli,. Knizky mam neposkodene, citali sme si z nich spolu. Na stenu sme natiahli jeden pruh bielej tapety v kuchyni,. tam si malovali, vzdy som ich zamestnala, so mnou upratovali, aj varili, je to vycerpavajuce pre rodica, ale ak sa nastavi system, funguje.

Ved OK, nesuhlaste, dajte noze rovno do ruky, spendliky, lieky ponuknite :) :)
alaya1
13.05.17,06:35
A čo toto?
http://pis.sk/image/19182/img_1254862237.jpg
Nápoveda: budova v ľavej polovici foto má niečo spoločné s elektrinou.

Ktora budova? Myslis Bosakova banka?
BINGO!!!! Po znárodnení tam boli elektrárne. Jedna z mnoha nádherných budov...potom ešte Čierny orol, DJZ (staré), Bergerova kaviareň (alebo neskôr hotel Verchovina).... Toľko krásnych budov tam je....

Je stranka na FB Presovska historia, najdes tam vela starych fotografii, velmi pekna a prijemna stranka.
mari2x
13.05.17,08:27
Hm, až mi je ľúto, že môj nevystrájal:confused: tiež mám odložené aj leporelá, aj Dobšinského..aj anglické rozprávky..čítal veľmi rád asi nevynechal ani jednu knižku..iba ezoterické:D:D

Moj syn ako dieta bol velmi zivy, od 2 rokov korculoval,. plaval, behal, bicykloval, vybil energiu, dcera naopak pokojna - ale nikdy mi nic neznicili, ani si neublizili, lebo som davala na nich pozor. nebezpecne veci boli ulozene mimo ich dosah, doteraz aj ked su dospeli, mam lekarnicku na najvyssej policke v skrini :). Noze v linke v skrinkach, kde nedosiahli,. Knizky mam neposkodene, citali sme si z nich spolu. Na stenu sme natiahli jeden pruh bielej tapety v kuchyni,. tam si malovali, vzdy som ich zamestnala, so mnou upratovali, aj varili, je to vycerpavajuce pre rodica, ale ak sa nastavi system, funguje.
Dvojročný :
korčuľoval
plával
bicykloval

ach tá dlhodobá pamäť
alaya1
13.05.17,08:54
Hm, až mi je ľúto, že môj nevystrájal:confused: tiež mám odložené aj leporelá, aj Dobšinského..aj anglické rozprávky..čítal veľmi rád asi nevynechal ani jednu knižku..iba ezoterické:D:D

Moj syn ako dieta bol velmi zivy, od 2 rokov korculoval,. plaval, behal, bicykloval, vybil energiu, dcera naopak pokojna - ale nikdy mi nic neznicili, ani si neublizili, lebo som davala na nich pozor. nebezpecne veci boli ulozene mimo ich dosah, doteraz aj ked su dospeli, mam lekarnicku na najvyssej policke v skrini :). Noze v linke v skrinkach, kde nedosiahli,. Knizky mam neposkodene, citali sme si z nich spolu. Na stenu sme natiahli jeden pruh bielej tapety v kuchyni,. tam si malovali, vzdy som ich zamestnala, so mnou upratovali, aj varili, je to vycerpavajuce pre rodica, ale ak sa nastavi system, funguje.
Dvojročný :
korčuľoval
plával
bicykloval

ach tá dlhodobá pamäť
Presne tak, mal v marci dva roky a v lete sa naucil plavat - v mori, , korculovat na on line a bicyklovat s kolieskami samozrejme, Je to dieta sportovca. Co Milanko, nepaci sa ti?
korela
13.05.17,09:07
Verím.
Valcake
13.05.17,10:01
Veru na také veci sa nezabúda...veď sú to naše deti. Môj v dvoch rokoch tiež bicykloval. Musel zo zdravotných dôvodov.
korela
13.05.17,10:18
Hm, až mi je ľúto, že môj nevystrájal:confused: tiež mám odložené aj leporelá, aj Dobšinského..aj anglické rozprávky..čítal veľmi rád asi nevynechal ani jednu knižku..iba ezoterické:D:D

Moj syn ako dieta bol velmi zivy, od 2 rokov korculoval,. plaval, behal, bicykloval, vybil energiu, dcera naopak pokojna - ale nikdy mi nic neznicili, ani si neublizili, lebo som davala na nich pozor. nebezpecne veci boli ulozene mimo ich dosah, doteraz aj ked su dospeli, mam lekarnicku na najvyssej policke v skrini :). Noze v linke v skrinkach, kde nedosiahli,. Knizky mam neposkodene, citali sme si z nich spolu. Na stenu sme natiahli jeden pruh bielej tapety v kuchyni,. tam si malovali, vzdy som ich zamestnala, so mnou upratovali, aj varili, je to vycerpavajuce pre rodica, ale ak sa nastavi system, funguje.
Tento príspevok mi hovorí z duše. Aby rodič sám nežil pri deťoch v strese, mal by sa v byte upraviť systém. Ešte dodám, že som varievala na zadných platniach, rúčky z panvíc a z kuchty nikdy nesmerovali do priestoru kuchyne, ale nad linku, papier z tlačiarenských rolní som zacvakla do pivničných hladkých dverí a kreslievali aj takto, podnes na to spomínajú, knihy detto, nerozprávkové a bohato ilustrované (encykl.) od troch sami, najmä syn, vždy poruke, rozložené leporelá neskôr slúžili pri hre na podlahe ako miestnosti v pôdoryse, bezhraničná fantázia, vtedy som nevedela o nich hodiny. :-)
Na čo však spomínam najradšej, ako si ročná sama pri mne listovala celý Schoner Wohnen bez roztrhnutia jedného listu (ten časopis bol dlho jedným z mojich najväčších relaxačných prostriedkov), dokázala sa koncentrovať na detaily, čo jej zostalo podnes. Dvojročná vydržala na rukách prezerať obraz za obrazom na Bienále ilustrácií, ... a už so svojou nie ročnou pokračuje v podobných aktivitách. Včera boli http://festivalmini.cz/.
Napriek všetkej mojej snahe mi je ľúto, že som nič nevedela o Montessori, ale svojím spôsobom zažili aj taký prístup. Priestor a čas na seba.
Tatko nešportovec, ale dokázal im fyziku vysvetľovať s desaťročným náskokom, čo som pokladala za predčasné, mala som ho v tom podporovať, pretože sa nebránili a názorné príklady vnímali.
Trochu som sa nechala uniesť.
Valcake
13.05.17,10:44
Vôbec nie ..krásne spomienky a páči sa mi tá predvídavosť. Mnoho detí sa obarí, vyskúšajú či je v zásuvke el./bolo prvé že sme tam dali štuple ..spadnú do šácht, pivnice..aby som iné nespomínala.
pavol54
13.05.17,10:45
čo dvojročné, moje boli v maternici a už plávali. a vraj aj bicyklovali.
alaya1
13.05.17,10:49
Vôbec nie ..krásne spomienky a páči sa mi tá predvídavosť. Mnoho detí sa obarí, vyskúšajú či je v zásuvke el./bolo prvé že sme tam dali štuple ..spadnú do šácht, pivnice..aby som iné nespomínala.

Vzdy je to o rodicoch, nie o detoch.
Valcake
13.05.17,10:50
Presne tak 100bodov!!
afrikánka
13.05.17,10:51
Nemuseli by ste sa vychvaľovať......iba jatríte moje rany:mee:. Sa neudržím, zoberiem telefón a budem riešiť s potomkom. Potom on mne pripomenie kadečo....a nakoniec sa to skončí tým, že som akosi zanedbala výchovu.:eek:
No veď hej, potrebovalo to dobre preplesknúť, zopár po prdelke remeňom a mohla som mať aj ja všeličo.:D:---
Stačilo nekombinovať knihy s ceruzkami. :-)
To sa ti povie, dať pozor na ceruzky....:(
Keď som musela dávať pozor na nože, klince, sponky....veď to ti všade bolo, všetko prešmátralo, ani bezpečnostné vložky do el. zásuviek nepomohli, šak som ho raz prichytila, že tými prštekmi vybral a strčil sponku....očká vypleštené, ale vďakobohu prežil.
To ti bolo hrozné, u jednej babičky podpálil kuchynský stôl, druhá ho prichytila, ako prchal s dedkovov naozajstnou pištoľkou, náboje vo vačku, vraj chce ukázať chalanom 3-4 roky to malo:mad:.
Ej veru, dobrá diéta to bola, vážila som sotva 42 kg, až ma musela ratovať medicínska veda a vpravovať do mňa dávky Superanabolu a také všeličo, skoro, ako v NDR podávali športovcom:D

Skor zlyhala vychova, autorita rodica
Akože cituješ mňa, zase si neodolala......vybrala si si ranný vek dieťaťa.
Ten môj sa nikdy nenaučil korčuľovať, hoci som mu postupne kupovala korčule. Tak isto to bolo aj s lyžami. Plávať, to áno, to vedel skoro. Všetky deti vo veku 6 mesiacov sa vedeli posadiť, môj nie, keď som ho v kočíku posadila, klátilo ho na všetky strany, ale zase vedel odpozorovať ústa a zopakovať jednoduché slová....mama, baba tata. Neplazil sa, nechodil štvornožky. Mal necelých 10 mesiacov, keď sa postavil a začal behať, nie chodiť, ale doslova behať. Vedel sa vynájsť, popodkladal si pod nôžky hračky a dosiahol tam, kde chcel. Áno, býval zranený, na pohotovosti nás dobre poznali....drobné zošívania na obočí, dlani, hrdle, pery, vždy manželovi strčil nôžku do bicykla. Nepoznala som obdobie otázok, že prečo? Vôbec nikdy sa nepýtal....všetko si vedel vysvetliť, zdôvodniť. Nechcem povedať, že rozumne, ale mal nekonečne bujnú fantáziu. A hygiena? Denne bobky v punčožkách, nebolo času zdržovať sa....strata času čupnúť, odbehnúť na vecko. Skončilo to v piatich rokoch, až potom, keď si s plačom musel sám prať gaťky v lavóriku. Ako prváčik cestou zo školy skočil pred tirák. Vodič sa triasol od hrôzy, čo nájde pod vozidlom....čupel tam chlapček, aktovka na chrbáte....vraj chcel vyskúšať, ako nad ním prefrčí.....to mi ten šofér prišiel povedať. Ako sa učil? Od začiatku výborne. V prvej triede sa učiteľka vyjadrila, že za svoju 36 ročnú prax sa s takým dieťaťom nestretla....keď ma spomínal, tak...... Pipuška
Vidím si mínusky....poznámky o tom, ako som zlyhala vo výchove a pozornosti o dieťa. Bol taký, aký bol a ja som bola nekonečne vďačná, že nedošlo k horším udalostiam.

To bol ten ranný vek, ale tým výchova nekončí. Nepíšeš, čím sú tvoje deti v dospelosti, kam si ich doviedla. Ten môj má dve vysoké školy. Diplomy a Európske certifikáty mu visia na pracovisku. Chodí prednášať na sympóziá, je predseda asociácie. Nedávno mi volal z hotela, kde si ešte zoraďoval podklady.....ja som mu povedala....Bože, ten môj malý neposedný synáčik, chodí dnes s aktovkou na ministerstvo. Ten čas tak nekonečne beží

Vieš, vôbec by som to ani nepísala, akosi ma vždy vieš vyprovokovať. Raz prepadnem tvrdým slovám, teraz zase akoby chváleniu.....reagujem na tvoje uštipačné poznámky, mínusku ti ale nedám. Nechcem ti pripomienkovať odkazom, alebo ss, lebo akosi ani tam nemám dôveru. Riešim teda takto, verejne....veď je sobota.

A vôbec ani nie je podstatné, čo naše deti dnes robia a čím sa živia. Vôbec nie. Najdôležitejšie je, aké sú. Ako sa správajú k partnerom, spolupracovníkom, akí sú z nich ľudia. Či na nás nezabúdajú v tom svojom uponáhlanom živote a majú pre nás čas na návštevu, rozhovor, milé slovo....spýtať sa nás, či sme zdraví ......To je potom výsledok našej výchovy, tam sa ukáže, ako sme to zvládli a ako sme sa zapísali do spomienok našich detí. Asi toľko, k tvojej citácii a vete, ktorou si reagovala.
alaya1
13.05.17,11:05
afrikanka- :)....ake su moje deti teraz? Su hlavne zdrave a ziju stastny zivot. To je to najdolezitejsie.

Ja som reagovala len na to, co bolo v prispevku a je jedno, kto to napisal, lebo ak male decko robi to, co robil tvoj syn, zodpovedny je vzdy rodic, nie dieta.

To je vsetko.
misoft
13.05.17,11:12
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11900.gif

čo dvojročné, moje boli v maternici a už plávali. a vraj aj bicyklovali.
A keď už mali prísť na svet - zvnútra sa ozvalo:
"Nech sa páči, pán inžinier..."
"Nie, nie - až po vás, pán doktor...."
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
pavol54
13.05.17,11:18
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11900.gif

čo dvojročné, moje boli v maternici a už plávali. a vraj aj bicyklovali.
A keď už mali prísť na svet - zvnútra sa ozvalo:
"Nech sa páči, pán inžinier..."
"Nie, nie - až po vás, pán doktor...."
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
neboli dvojičky, inak informácia pre teba, všetky plávajú v plodovej vode, a od určitého mesiaca sa hýbu, a mne sa ich matka zdôverila "teraz tak kope ako keby bicykloval" tak neviem čo je na tom také smiešne, možno tvoja neznalosť
misoft
13.05.17,11:21
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11900.gif

čo dvojročné, moje boli v maternici a už plávali. a vraj aj bicyklovali.
A keď už mali prísť na svet - zvnútra sa ozvalo:
"Nech sa páči, pán inžinier..."
"Nie, nie - až po vás, pán doktor...."
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
neboli dvojičky
Aha - tak smola - a kto bol prvý? Inžinier, alebo doktor? :D:D:D
pavol54
13.05.17,11:37
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11900.gif

čo dvojročné, moje boli v maternici a už plávali. a vraj aj bicyklovali.
A keď už mali prísť na svet - zvnútra sa ozvalo:
"Nech sa páči, pán inžinier..."
"Nie, nie - až po vás, pán doktor...."
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
neboli dvojičky
Aha - tak smola - a kto bol prvý? Inžinier, alebo doktor? :D:D:D
ani jeden nie je na VPP, A ten inžinier je aj doktor. a tvoje čo?
kukučka
13.05.17,11:47
krásne spomienky, nenaťahujte sa ešte aj v tejto oddychovej téme :)
misoft
13.05.17,12:50
ani jeden nie je na VPP, A ten inžinier je aj doktor. a tvoje čo?
Normálni ľudia......
pavol54
13.05.17,13:02
ani jeden nie je na VPP, A ten inžinier je aj doktor. a tvoje čo?
Normálni ľudia......
Po tebe?
misoft
13.05.17,13:44
A možno aj..... :D....
afrikánka
13.05.17,13:58
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11900.gif

čo dvojročné, moje boli v maternici a už plávali. a vraj aj bicyklovali.
A keď už mali prísť na svet - zvnútra sa ozvalo:
"Nech sa páči, pán inžinier..."
"Nie, nie - až po vás, pán doktor...."
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
neboli dvojičky
Aha - tak smola - a kto bol prvý? Inžinier, alebo doktor? :D:D:D
ani jeden nie je na VPP, A ten inžinier je aj doktor. a tvoje čo?
Ale no tak, chalani....jeden hybaj na role, druhý ďábla na vodítko

:D:D;)
misoft
13.05.17,16:35
Ďábel sleduje holuby (nie pečené......:D) - zase ho se*kajú.....:---
misoft
13.05.17,16:38
neboli dvojičky, inak informácia pre teba, všetky plávajú v plodovej vode, a od určitého mesiaca sa hýbu, a mne sa ich matka zdôverila "teraz tak kope ako keby bicykloval" tak neviem čo je na tom také smiešne, možno tvoja neznalosť
A ja že to bocian nosí....
Alebo si hádam myslíš, že som také tupelo stupído?:mad:
mari2x
13.05.17,18:13
nie je podstatné, čo naše deti robia ale aké sú.

Či majú pre nás čas na návštevu

A či to prenášajú na svoje deti

PS
Inak :
Najviac, čo môžeš v živote dostať, je - - úsmev.
kukučka
13.05.17,19:06
Objatie
vitaj Milanko
korela
15.05.17,08:44
https://sketcher.startitup.sk/vdaka-dvom-slovakom-sa-typograficke-skvosty-este-z-cias-socializmu-vratili-spat/
Vďaka dvom Slovákom sa typografické skvosty ešte z čias socializmu vrátili späť
mari2x
15.05.17,18:18
Objatie
vitaj Milanko
ščera boli u nás na návšteve
A vnučka vraví (treba ešte stíchnuť na pár sekúnd, aby si to sformulovala) :
Babi , bolo by dobre, keby si ma niekedy zobrala ty do škôlky.
(detské túžby )
alaya1
26.05.17,14:47
bettylou
27.05.17,11:29
na tym som vyrosla,
sito
27.05.17,12:10
Žeby, len Ty? :);)
bettylou
28.05.17,05:59
som vôbec nechcela mamine mlieko, asi som bola urazená, že nás v pôrodnici hneď od mamy zobrali a decká sme leželi na inej izbe a k maminám nás nosili len na kŕmenie. chúďa mamina, jak ju museli bolieť také naliate mliekom.:mee::(
misoft
28.05.17,09:40
To boli pozostatky socialistického zdravotníctva...žiaľ....novorodenec ihneď umyť, odvážiť, zmerať, zabaliť a šup do inej miestnosti. Žiadne prikladanie k matke - rovno oddeliť. Potom bolo logické, že novorodenec mal slabé sacie reflexy a kŕmili ich rovno sunarom....
sito
28.05.17,12:05
Ako na výrobnej linke.

Ja som to šťastie nemal. :);)
korela
28.05.17,12:52
Ako na výrobnej linke.

Ja som to šťastie nemal. :);)

A teba kde privítal tento svet?
sito
28.05.17,14:14
Ako na výrobnej linke.

Ja som to šťastie nemal. :);)

A teba kde privítal tento svet?

Môj ročník ešte doma. Potom už všetky v nemocnici, ak to stihli.
Darina1234
28.05.17,15:47
ja tiez doma
babka - ježibabka
28.05.17,19:21
ja tiez doma
A mala si už dovtedy súrodenca? Lebo bývalej susede sa druhé dieťa dievčatko narodilo tiež v noci doma. Starší brat sa zobudil a potom mi referoval: Teta, mamina ocikala bábatko :D:D:D
afrikánka
28.05.17,19:26
ja tiez doma
Aj ja doma, hoci sa vtedy už bežne rodilo v nemocnici.;)
A privítal ma otecko, ako ináč......s fľašou borovičky :D:---
misoft
29.05.17,09:55
ja tiez doma
Aj ja doma, hoci sa vtedy už bežne rodilo v nemocnici.;)
A privítal ma otecko, ako ináč......s fľašou borovičky :D:---
Ako správny otecko - po slovensky privítal.....;):---

Veď predsa.....
Mária27
02.06.17,19:30
lujza.j
02.06.17,19:57
Pamatam velmi presne...nedaleko babka margit byvala....moje prazdniny...na steinerke:D
vicktor
03.06.17,06:24
Myslim ze to bolo davnejsie, v 80. rokoch uz boli kolajnice odstranene.
Lujza, pamatas ked Steinerka bola zlta?
lujza.j
03.06.17,09:42
Viki..ale trznica uz stoji...spital stavaju....myslim,ze aj babkin dom bol zlty...posledny..dole drogeria....potraviny,knihy..masar...ten hned vedla centralu....
vicktor
03.06.17,09:58
Nemyslim zlte domy (cinzaky, bytovky), ale zltu cestu / povrch vozovky / dlazbu.
Tusim ze aj Vazovova aspon horna cast a mozno aj Radlinskeho boli take.
Hlavne ze mas pekne nostalgicke spomienky na prazdniny na krizovatke.
Babka ta poslala do potravin a popri tom sa dalo stihnut aj pivecko v Centrali. :D
misoft
03.06.17,10:29
Myslim ze to bolo davnejsie, v 80. rokoch uz boli kolajnice odstranene.
Lujza, pamatas ked Steinerka bola zlta?
Mám dojem, že ich odstránili v rozmedzí 1979-1980 - a Filiálka začala pustnúť..... Dovtedy tam chodil osobák.....
lujza.j
03.06.17,15:32
Viki..co uz:Dmala som to tam rada...vo dvore sa dalo hrat...na mildu blizo....pamatam ako mi babka dala 50hl...a pytala som si kvasak v tej cene...cestu si taku nepamatam ja som rok vrhu:D69
sito
03.06.17,19:14
To si teda, nie šteňa, že? :D:D:D
lujza.j
04.06.17,08:29
To si teda, nie šteňa, že? :D:D:D
Hmm..nie ...uz stary dospelak:D......
alaya1
04.06.17,08:31
To si teda, nie šteňa, že? :D:D:D
Hmm..nie ...uz stary dospelak:D......

Rovesnicka :)
sito
04.06.17,08:50
To si teda, nie šteňa, že? :D:D:D
Hmm..nie ...uz stary dospelak:D......

Rovesnicka :)

Noo, keby bolo " Uhádni môj vek ", eura by len tak, zvesela odsýpalo.
vicktor
04.06.17,11:03
Ludia, pamatate sa na poradakov?
Z dlhej chvile som klikol na zaciatok a nespoznal ziaden znamy nick.
Az po rokoch sa zrazu zacali objavovat buchac, duves, misoft, kvaka, veronikasad, pavol54, lujza, sito,...
Ti pred vami uz pomreli?
Žabinka
04.06.17,11:05
Ludia, pamatate sa na poradakov?
Z dlhej chvile som klikol na zaciatok a nespoznal ziaden znamy nick.
Az po rokoch sa zrazu zacali objavovat buchac, duves, misoft, kvaka, veronikasad, pavol54, lujza, sito,...
Ti pred vami uz pomreli?
a co já..:---:---;):D:D:D
vicktor
04.06.17,11:15
Ked sa ozyvas, tak si este nazive. Bud rada, ber to pozitine.
pavol54
04.06.17,12:17
Ludia, pamatate sa na poradakov?
Z dlhej chvile som klikol na zaciatok a nespoznal ziaden znamy nick.
Az po rokoch sa zrazu zacali objavovat buchac, duves, misoft, kvaka, veronikasad, pavol54, lujza, sito,...
Ti pred vami uz pomreli?
minimálne tri nicky(čo ja viem), išli na inú trvalú doménu. Niektorí si povedali "zdochol tu pes" a skončil
lujza.j
04.06.17,12:20
po poslednej prerábke stránky...išlo vela ludí het...
korela
04.06.17,13:10
Nie je tu nejaká dobrá duša, ktorá by vedela deň spustenia tejto stránky?
sito
04.06.17,13:27
No, keď si to Ty nepamätáš. My, bažanti, ťažko. :D Ja si pamätám, nie presne, že pri prihlásení bolo členov okolo 140 000. Dnes? 360 000 členov. Návštevnosť členov a hostí býva tak 1 : 10, Tiež sa objavovala informácia koľko je na porade súčasne členov, rekord bol, myslím okolo 2 000 členov. Dnes už šéfa asi také veci nezaujímajú, ledakoľko stránka sype. Ako píše pavol, jedneho krásneho prvého mája tu skapal pes, a nastala migrácia, odliv členov ako na mori. Ale, nikoho to nemorí.
korela
04.06.17,14:03
Neviem, preto sa pýtam. Ja som sem dostala pozvánku.
Katy a R
04.06.17,14:32
a čo podľa tohto profilu ???

Richard Richard admin
Členom od 21.04.04
sito
04.06.17,14:40
Logické :);) Možno potvrdí.
arizona
04.06.17,15:54
Ako dieta som ich milovala.Tiez ste mali take?
Žabinka
04.06.17,16:53
Ako dieta som ich milovala.Tiez ste mali take?
samozrejme.. veď sme všetky chceli byť parádnice..;)
babka - ježibabka
07.06.17,12:31
Upratujem v šope. Ideme na výlet. Ešte niekde nájdem aj varič na malú propán - butánovú bombu.
misoft
07.06.17,12:36
Ad 1. obrázok - nedeliteľná súčasť vojenského života v poli (ale aj v kasárňach, keď netiekla voda....) :D
V materiálovej nomenklatúre: trojdielne jedálenské nádobie hliníkové..... po vojensky EŠUS....
lujza.j
07.06.17,14:24
Babík varic mam v pivke... som si na nom uzila v tomto byte ked som sa nastahovala...nemala som plyn...herecky mali elektriku ...a kuch.linka het...nova v obyvke polozlozena....a kamarat dve preprafky marhul-zadara.....dotiahol....tak som na nom varila dzem:D
vicktor
07.06.17,15:21
Na turach som si varil (ohrieval) na liehovych kockach. Plynovy varic bolo cosi extra, to mali iba horolezci co pochodili svet.
Esus vlastny mi posluzil na turistike, statny na vojencine - maso, ryza a zaliat slivkovym kompotom, pomiesat. To som uz zabrdol do temy co na obed.
misoft
07.06.17,17:07
Na turach som si varil (ohrieval) na liehovych kockach. Plynovy varic bolo cosi extra, to mali iba horolezci co pochodili svet.
Esus vlastny mi posluzil na turistike, statny na vojencine - maso, ryza a zaliat slivkovym kompotom, pomiesat. To som uz zabrdol do temy co na obed.
Pepo - liehové kocky - syn chodieva na 1-2 dni von do prírody - ešte používa zo starých zásob, čo som mu dal.... ale míňajú sa mu.... :D
vicktor
07.06.17,17:59
nooo neviem ... boli dva druhy - na baze liehu a na baze petroleja a zda sa mi ze pe-po bol ten petrolejovy
babka - ježibabka
07.06.17,18:34
nooo neviem ... boli dva druhy - na baze liehu a na baze petroleja a zda sa mi ze pe-po bol ten petrolejovy
Máš pravdu s tými kockami. Donedávna sa u nás povaľovali tie maličké ako kocka cukru liehové, myslím, že si ich zobral syn. Pe po boli asi 5 x 5 cm na podkurovanie a asi boli petrolejové, lebo smrdeli.
sito
07.06.17,18:44
Také biele ako kockový cukor asi 3,5 x 3,5 x 1 po 10 ks balené a tabatierka, plechová asi 15 x 10 x 2, teda varič.
babka - ježibabka
07.06.17,18:47
A ešte sa vrátim k tomu náradiu. Nádoby boli vlastné. Manžel v zamestnaní chodil zastupovať dovolenky a péenky. Vo vykurovacom období nebol problém zohriať si obed na kachliach, keďže, aby mu nebolo zima musel si kúriť. Nakoľko bol domáci kutil, malú bombu sme mali doma a bola festovne využitá, takže sme dokúpili na leto varič. A ten sme niekedy využili tiež dostatočne. Pri chystaní dreva na zimu sme spojili príjemné s užitočným. My, strýko a teta od naproti zobrali sme deti, posadali na malú vlečku, zobrali suroviny, do konvičky vodu, tlakáč, bombu a ide sa do hory. Deti sa vyšantili, obed sme si navarili, napapali sme sa a aj dreva nachystali . :D
misoft
07.06.17,21:18
Také biele ako kockový cukor asi 3,5 x 3,5 x 1 po 10 ks balené a tabatierka, plechová asi 15 x 10 x 2, teda varič.
Tú "tabatierku" tiež má synátor.... šikovná to vecička....
A ako málo stačí, aby si si v prírode dlabanec navaril... z konzervy.... čaj z jahody.....
vicktor
08.06.17,06:19
Varic za korunu, kupil som za taku sumu. :)
buchač
08.06.17,06:34
Varic za korunu, kupil som za taku sumu. :)
Ešus ešte mám, ten varič vo forme tabatierky na Pepo tiež.
Také veci sa proste nevyhadzujú.

Ale ešus nie je problém kúpiť aj teraz.
https://www.google.sk/search?q=e%C5%A1us&client=opera&hs=vEE&channel=suggest&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiQlYK20K3UAhVMthQKHUybCVwQ_AUIBQ

Variče v rôznych vyhotoveniach na turistiku tiež.
https://www.municak.sk/polne-varice/vreckovy-varic-esbit-velky/
vicktor
08.06.17,06:45
Povodne alu esusy za 7 Kcs manzelka vyhodila a chalanom kupila "nehrdzove".
buchač
08.06.17,06:54
Povodne alu esusy za 7 Kcs manzelka vyhodila a chalanom kupila "nehrdzove".
...a preto so mnou (alebo niekto iný) nesúhlasíš...Že také veci sa nevyhadzujú ?
Čo je na tom čudné a či zlé ?
Veď skoro všetky tie moderniny v podobe hrncov sú na báze hliníka.

Ale šak dobre, šak fajn...niekto vyhadzuje, niekto uschová.
Ja napríklad mám aj kotlík z Al, mám aj kotlík medený...
babka - ježibabka
08.06.17,08:06
Juraj, pozrela som link, ktorý si dal. Mali sme aj niečo takéto. Nie som si istá, či sa to u nás ešte nachádza. Nechám sa pri ďalšom popratávaní prekvapiť :D
http://sberatelstvi.hyperinzerce.cz/ostatni-sbirky/inzerat/9925255-starozitny-esus-nabidka-hradec-kralove/
misoft
08.06.17,08:23
Povodne alu esusy za 7 Kcs manzelka vyhodila a chalanom kupila "nehrdzove".
Dúfam - do zberu farebných kovov - ale inak - nemdobre sa rozhodla.... (môj názor)....
vicktor
08.06.17,08:57
Jaaaj, to uz bolo davno, neviem.
Kedysi boli v domoch vodovodne potrubia ba aj kadejake riady z olova.
Donedavna esusy, hrnce, pribory z hlinika. Nejaki zdravotnici ci hygienici to zakazali - neviete?
Tak naco opatrovat haraburdy? Ale inych mam nadostac
Nandrolon
08.06.17,10:03
Aj teraz je veľmi veľa moderného riadu z hliníka. Akurát je nutná kvalitná a odolná povrchová úprava.
Je otázne, čo je "zdravé". Asi mesiac dozadu keď som kupoval jeden špeciálny hrniec v lidli som dosť o tom čítal, výsledok? Nerez je tiež škodlivý, o keramike ani nehovorím, teflón asi to najhoršie na pečenie. Okrem toho nerezu je toľko druhov, že človek sa potom čuduje že niečo z nerezovej ocele začne hrdzavieť. Pritom je to stále nerezová oceľ, akurát s iným podielom zložiek.
vicktor
08.06.17,10:21
Manzelka si vyziadala umyvacku riadu a po nedlhom case nerez/stainless pribory sa zmenili tak ako ked "samopal zrezavi / zkoroduje".
Kupili sme novu sadu a tablety sa lamu na polovicu, ale proces je neodvratny...
Nandrolon
08.06.17,10:27
Tablety do umývačky sú tak agresívne svinstvo, že naleptajú aj obyčajné sklo /ktoré nie je špeciálne pre umývačky riadu/.
buchač
08.06.17,18:13
Jaaaj, to uz bolo davno, neviem.
Kedysi boli v domoch vodovodne potrubia ba aj kadejake riady z olova.
Donedavna esusy, hrnce, pribory z hlinika. Nejaki zdravotnici ci hygienici to zakazali - neviete?
Tak naco opatrovat haraburdy? Ale inych mam nadostac
Keďže som takpovediac načal tému o ešusoch, tak pokračujem...a povedzme, že aj argumentujem.

Hm, kedysi,kedysi....kedysi som bol pekný, mladý a zdravý. Teraz som už len pekný.

Tie ešusy ?
Ale šak je si potrebné vziať v úvahu, že vývoj ide dopredu. Donedávna boli amalgánové plomby a teraz sú už zakázané.
Tie ešusy ? Nuž vezmime si, že to bola najlacnejšia verzia pre potreby vojska. Predsa sa ich vyrobilo na milióny kusov...či ? Snáď sa nemalo vyrábať so smaltu alebo nerezu.
Mimochodom...doporučujem si pozrieť, koľko stojí jeden väčší hrniec zo smaltu...mňa minule skoro vystrelo z tej cifry, cca 80€.

Tie ešusy ?
Nuž vezmime si, že kde sa rýchlejšie zohreje jedlo, voda na teplý nápoj ? Predsa na hliníku. A jedinec v lese s tým malým varičom na pepo (alebo na prírodnom ohníku) nehľadí na to, z čoho bude a čím bude jesť. Hlavne, že bude jesť !
Zdravotné onačiny idú bokom a občasné použitie aj toho nezdravšieho ešte nikoho nezabilo.

Aj olovo je zdraviu škodlivé, napríklad taký Luger...no a čo ? ;)

Apropó...haraburda.
Pre niekoho (nemyslím teraz práve na ešus) je niečo haraburda a ten druhý by za to dal tisícky....a to vravím z vlastnej skúsenosti.
pavol54
08.06.17,18:55
Jaaaj, to uz bolo davno, neviem.
Kedysi boli v domoch vodovodne potrubia ba aj kadejake riady z olova.
Donedavna esusy, hrnce, pribory z hlinika. Nejaki zdravotnici ci hygienici to zakazali - neviete?
Tak naco opatrovat haraburdy? Ale inych mam nadostac
lebo sa zistilo že hliník uvoľňuje jonty ktoré blokujú niečo v nervovej sústave(to mi z hľadiska všeobecného prehľadu stačí nie som neurochirurg).
pavol54
08.06.17,19:08
Jaaaj, to uz bolo davno, neviem.
Kedysi boli v domoch vodovodne potrubia ba aj kadejake riady z olova.
Donedavna esusy, hrnce, pribory z hlinika. Nejaki zdravotnici ci hygienici to zakazali - neviete?
Tak naco opatrovat haraburdy? Ale inych mam nadostac
Keďže som takpovediac načal tému o ešusoch, tak pokračujem...a povedzme, že aj argumentujem.

Hm, kedysi,kedysi....kedysi som bol pekný, mladý a zdravý. Teraz som už len pekný.

Tie ešusy ?
Ale šak je si potrebné vziať v úvahu, že vývoj ide dopredu. Donedávna boli amalgánové plomby a teraz sú už zakázané.
Tie ešusy ? Nuž vezmime si, že to bola najlacnejšia verzia pre potreby vojska. Predsa sa ich vyrobilo na milióny kusov...či ? Snáď sa nemalo vyrábať so smaltu alebo nerezu.
Mimochodom...doporučujem si pozrieť, koľko stojí jeden väčší hrniec zo smaltu...mňa minule skoro vystrelo z tej cifry, cca 80€.

Tie ešusy ?
Nuž vezmime si, že kde sa rýchlejšie zohreje jedlo, voda na teplý nápoj ? Predsa na hliníku. A jedinec v lese s tým malým varičom na pepo (alebo na prírodnom ohníku) nehľadí na to, z čoho bude a čím bude jesť. Hlavne, že bude jesť !
Zdravotné onačiny idú bokom a občasné použitie aj toho nezdravšieho ešte nikoho nezabilo.

Aj olovo je zdraviu škodlivé, napríklad taký Luger...no a čo ? ;)
lenže s olovom príde zasiahnutý do styku zo strelou tak z malorážky alebo nejakej historickej zbrane. U moderných zbraní to býval spravidla TOMBAK, to olovo slúžilo vzhľadom k špecifickej hmotnosti na zvýšenie pohybovej energie. Takže medienka je svinstvo. Ja si pamätám ešte výbehové ešusy, zrejme to bol pocínovaný plech, ale bol ťažší nikto ho nechcel.
kukučka
08.06.17,19:15
nasinec podtatransky esus postavil na varic juwel, uvaril caj, v druhom oprazil slaninu, cibulu, lamsmit, po veceri pivo, rum a bol blazeny :D

buchy ma pravdu, odlozene, len hlinikova krabica sa kdesi stratila, v tej sa nosili kolace
pavol54
08.06.17,19:22
Aj teraz je veľmi veľa moderného riadu z hliníka. Akurát je nutná kvalitná a odolná povrchová úprava.
Je otázne, čo je "zdravé". Asi mesiac dozadu keď som kupoval jeden špeciálny hrniec v lidli som dosť o tom čítal, výsledok? Nerez je tiež škodlivý, o keramike ani nehovorím, teflón asi to najhoršie na pečenie. Okrem toho nerezu je toľko druhov, že človek sa potom čuduje že niečo z nerezovej ocele začne hrdzavieť. Pritom je to stále nerezová oceľ, akurát s iným podielom zložiek.
dnes sa vyrába hliník kvalitnejší metódou, tak ako u leteckých materiálov jedná sa o proces "precipitácia hliníka kremíkom" To znamená že sa do roztaveného hliníka "narve" neuveriteľné množstvo čistého kremíka. ten sa potom pri pomalom chladnutí zmesi vydifunduje na okraj molekúl hliníka, čím sa získajú patričné pevnostné vlastnosti. (Na rozdiel od kalenia ocele rýchlym schladením ostáva mäkký a tvárny) ďalej sa eliminuje tzv. otieranie mikročastíc hliníka teda aj prenikanie voľných jontov hliníka do potravín a následne do organizmu. (Nauka o materiáli bola po predmete pružnosť a pevnosť druhým najobľúbenejším všeobecným predmetom, najmä keď sme videli v labákoch prototypy)
pavol54
08.06.17,19:24
nasinec podtatransky esus postavil na varic juwel, uvaril caj, v druhom oprazil slaninu, cibulu, lamsmit, po veceri pivo, rum a bol blazeny :D

buchy ma pravdu, odlozene, len hlinikova krabica sa kdesi stratila, v tej sa nosili kolace
bolo svinstvo keď sa ešus neumyl a po nejakej dobe kyseliny a zásady spravili v ňom trvalú mozaiku
buchač
08.06.17,19:27
Aj olovo je zdraviu škodlivé, napríklad taký Luger...no a čo ? ;)

lenže s olovom príde zasiahnutý do styku zo strelou tak z malorážky alebo nejakej historickej zbrane. U moderných zbraní to býval spravidla TOMBAK, to olovo slúžilo vzhľadom k špecifickej hmotnosti na zvýšenie pohybovej energie. Takže medienka je svinstvo. Ja si pamätám ešte výbehové ešusy, zrejme to bol pocínovaný plech, ale bol ťažší nikto ho nechcel.

mimotemy
Mierne povedané ?

Nepochopil si absolútne, čo som poslednou vetou chcel povedať !
Ten smajlík veľa napovedá, len ho treba vedieť pochopiť.

Olovo je slangový výraz pre strelu ako takú...nezáleží absolútne na jej zložení.
Ale čo už, Ty sa rád hádaš a bazíruješ na maličkostiach...ale ja nie som Misoft, na také onačiny ja nemám vždy a za každú cenu náladu.

Ale rád si s Tebou pokecám o následkoch priestrelu olovom (pardón ... jednotnou olovenou strelou, potiahnutou tombakom) ... teda, ak si ovšem nejaký vôbec zažil, mal, máš jazvu.
Pokecáme aj o postraumatickom šoku, liečbe strelného poranenia podobne.

Skriptá nechaj na povale....
pavol54
08.06.17,19:42
Aj olovo je zdraviu škodlivé, napríklad taký Luger...no a čo ? ;)

lenže s olovom príde zasiahnutý do styku zo strelou tak z malorážky alebo nejakej historickej zbrane. U moderných zbraní to býval spravidla TOMBAK, to olovo slúžilo vzhľadom k špecifickej hmotnosti na zvýšenie pohybovej energie. Takže medienka je svinstvo. Ja si pamätám ešte výbehové ešusy, zrejme to bol pocínovaný plech, ale bol ťažší nikto ho nechcel.

mimotemy
Mierne povedané ?

Nepochopil si absolútne, čo som poslednou vetou chcel povedať !
Ten smajlík veľa napovedá, len ho treba vedieť pochopiť.

Olovo je slangový výraz pre strelu ako takú...nezáleží absolútne na jej zložení.
Ale čo už, Ty sa rád hádaš a bazíruješ na maličkostiach...ale ja nie som Misoft, na také onačiny ja nemám vždy a za každú cenu náladu.

Ale rád si s Tebou pokecám o následkoch priestrelu olovom (pardón ... jednotnou olovenou strelou, potiahnutou tombakom) ... teda, ak si ovšem nejaký vôbec zažil, mal, máš jazvu.
Pokecáme aj o postraumatickom šoku, liečbe strelného poranenia podobne.

Skriptá nechaj na povale....
nezažil, len sme zabezpečovali drevené futrále tým čo hrali za a, na kovbojov za b, na kukačky. Ja sa nehádam len uvádzam veci na pravú mieru. lenže prvý si hlúposť strelil ty lebo pôvodne nebola reč o munícii. A keď už tak meď. Skriptá z vojenských predmetov ostali na VAAZ
misoft
09.06.17,09:34
nasinec podtatransky esus postavil na varic juwel, uvaril caj, v druhom oprazil slaninu, cibulu, lamsmit, po veceri pivo, rum a bol blazeny :D

buchy ma pravdu, odlozene, len hlinikova krabica sa kdesi stratila, v tej sa nosili kolace
A nezabudni na ďalšie diely "povinnej" výbavy - otvárač na konzervy
http://www.webareal.sk/fotky28580/fotos/_vyrn_8232mtov4289_af6cc6f54fc8d302025547e1a9a1ab6 c.jpg
a samozrejme "bager"..... :D - (AL lyžica, ktorá mala zahnutú rukoväť ako hák)
https://www.4camping.sk/files/photos/o/5/535c842f6562c7e99365d86819af8f4624098a5a.png
vicktor
12.06.17,14:36
Také veci sa proste nevyhadzujú.
Mam onakvejsie veci ako esus, postupne budem pridavat. :)
OP z roku 1960 stale platny bez casoveho obmedzenia! Ale ockovanie uz asi neucinne...
vicktor
12.06.17,14:41
Stroj este par rokov starsi, solvina zasa par rokov mladsia.
vicktor
12.06.17,14:45
Sampus z roku 2001, este par desatroci a dam da drazby.
A kava z roku 2003 tiez hadam rokmi vyzreje a zlespi kvalitu. :)
vicktor
12.06.17,14:51
Knihy z prvej republiky a citatelsky preukaz - celkom inflacia ku koncu.
buchač
12.06.17,16:45
Také veci sa proste nevyhadzujú.
Mam onakvejsie veci ako esus, postupne budem pridavat. :)
OP z roku 1960 stale platny bez casoveho obmedzenia! Ale ockovanie uz asi neucinne...
Ale šak daj, pridávaj....;)
Možno dám, pridám aj ja...ešte sa uvidí.
pavol54
12.06.17,17:58
Také veci sa proste nevyhadzujú.
Mam onakvejsie veci ako esus, postupne budem pridavat. :)
OP z roku 1960 stale platny bez casoveho obmedzenia! Ale ockovanie uz asi neucinne...
Takže máš minimálne 72, ak ti ho náhodou povinne nemenili za predošlú verziu, v ktorej ešte musel byť aj otlačok palca
vicktor
13.06.17,07:13
Omyl, policajti by nepredlzili OP platnost na furt, ale vydali novy.
Treba si spomenut co som pisal pred par dnami o suziti generacii.
Rodne cislo zacina 25...
babka - ježibabka
13.06.17,08:06
Stroj este par rokov starsi, solvina zasa par rokov mladsia.
Náš písací stroj (ťažký ako kôň) sa niečo nacestoval autobusom s manželom do roboty. Nosil si svoj. http://www.porada.sk/t15458-p115-ludia-pamatate-sa.html#post2635878
babka - ježibabka
13.06.17,08:08
Dom v strání, síce o 20 rokov novšie vydanie mám. Darček, možno vianočný, od študentskej lásky :D
vicktor
13.06.17,11:47
Skor nez bola povinna rustina, bola povinna nemcina.
korela
13.06.17,17:21
Skor nez bola povinna rustina, bola povinna nemcina.
Alebo iba maďarčina, aj to nie ako ďalší povinný jazyk, ale úradný.
Mária27
16.06.17,08:08
Tak že toto je stanica NIVY a mal tam zastavku aj Bus smer Stupava. A ta elektička tade chodila a kolaje viedli až do Wiedne

Stanica - Bratislava (rok 1896)

Foto od: Oliver Ondrejko (https://www.facebook.com/Olinooooooo)
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/19225162_1208163742646781_4437625279824603381_n.jp g?oh=8a209be0e9c15b288353a16befd87776&oe=59E6E69A
vicktor
16.06.17,09:11
Toto nepamatam...
Ing. Ľubomír Janoška
16.06.17,09:25
Toto nepamatam...
takto si ju nepamätáme, ale pred 40 rokmi ešte fungovala
Gorzil
16.06.17,11:00
Jooooo pamatam
misoft
16.06.17,15:31
Terezia13
20.06.17,19:07
zopár vybraných.......
Terezia13
20.06.17,19:09
.........
vicktor
21.06.17,07:10
Kedysi chlapci dostali darcek. Boli mali, tak sme odlozili na neskor. Teraz su uz prilis velki, rakety ostali pre vnukov. Ti su ale este primali...
misoft
21.06.17,17:11
Kedysi chlapci dostali darcek. Boli mali, tak sme odlozili na neskor. Teraz su uz prilis velki, rakety ostali pre vnukov. Ti su ale este primali...
Hmmmmm.... ale keď im to dáš - budú to nástupcovia Elona Muska.....:D:D:D
http://albertomatus.com/wp-content/uploads/2016/07/elonmusk-tesla.jpg
Mária27
22.06.17,08:43
misoft
22.06.17,09:04
alaya1
25.06.17,20:45
misoft
25.06.17,21:31
A čo tento "krásavec"?
http://nasenovinky.sk/files/SBFCTSKCYVVH.dd03cc7cc952bfdbbaf17b4a4979895a-crop-0-0-498x498-resize-1280
Keď ho niektoré decká na obrazovke zbadali - zrádnika chytili....
bettylou
29.06.17,05:47
Tyy volee KUKO :D
Mária27
01.07.17,20:32
Mária27
01.07.17,20:44
misoft
02.07.17,11:55
lujza.j
02.07.17,12:17
hrúza:(
afrikánka
02.07.17,13:12
Príspevok o bombardovaní Bratislavy mi pripomenul príhodu zo školy:rolleyes:.
Bola som tretiačka na ZŠ, keď súdružka učiteľka vyzvala žiačikov, že ak doma majú nejaké obrázky z vojny, aby ich priniesli. Vraj sa bude robiť nástenka....už som zabudla k akému výročiu to malo byť. A ja som si spomenula, že doma v sekretári máme niečo také odložené....a tak som to, ako svedomité dievčatko s hrdosťou priniesla:). Aké bolo moje sklamanie, keď súdružka učiteľka popozerala a vrátila mi to, že tie moje sa na nástenku neprišpendlia:mee:. A ešte dodala, aby prišla do školy moja mamička:confused:.
Až po návšteve mojej mati, som sa dozvedela, že prečo tie moje neboli prijaté....veď to Sovietska armáda bombardovala Bratislavu:eek::rolleyes::cool:
Ale súdružka učiteľka prejavila ochotu tento politický prešľap mojej rodiny prehliadnuť, vraj treba dávať pozor na deti, čo je doma odložené....a starostlivo uschovať .;):---
babka - ježibabka
02.07.17,13:34
K tým deťom. Kto chce vedieť tajné veci, nech sa spýta malých detí. Spomínala som, že mám piatich humnových susedov. Trhala som si nedávno višne iba tak na zjedenie a objavil sa tam malý 4 - 5 ročný sused. Debatovali sme spolu :D, podávala som mu do ručičiek višne cez pletivo na plote a on mi hovorí: Hentam býva ježibaba aj na mna volala. Tak asi nazvala maďarská suseda jeho babka druhú bratislavskú susedu, lebo viem, že raz sa niečo spolu povadili. :D:D:D
afrikánka
02.07.17,21:03
Malé deti? Čo nevedia to neprezradia...:)zase som si spomenula na politickovýchovný prešľap, tentoraz môj, ako som zlyhala:mad:. A nech sa páči mínuskárovi, opäť mi môže nadeliť...:---
Viete, ako sa deti tešia na Ježiška. Tak som môjmu škôlkárovi pripravila prekvapenie. Dopredu som na prenosný magnetofón nahrala môj príhovor, (akože hovorí Ježiško);) vložila do potravinovej skrine a kládla otázky....čo by si drobček prial pod stromček. Môj malý synček nadšene odpovedal a sľuboval za darčeky poslušnosť. Všetko som to zohrala tak, že som mu nechala časový priestor na odpovede:). No bol z toho nesmierne vytešený. Na druhý deň hneď ráno narobil v škôlke rozruch medzi deťmi, že on sa s Ježiškom rozprával a veru súdružka učiteľka nemá pravdu, keď tvrdí, že darčeky nosí Dedo Mráz...:eek:
A veruže bolo z toho zle....súdružka mi dohovárala, že kazím socialistickú výchovu detí a mládeže:D:---
vicktor
03.07.17,08:02
...Sovietska armáda bombardovala Bratislavu...
Ostatne obrazky boli asi bez textu.
S Nemeckom sme boli spojenci, BA bombardovala iba US Army (Apollo), Cervena armada pouzila delostrelectvo.
vicktor
03.07.17,08:03
Zacali prazdniny a dovolenkove obdobie, idem balit.
misoft
03.07.17,10:38
A veruže bolo z toho zle....súdružka mi dohovárala, že kazím socialistickú výchovu detí a mládeže:D:---
No jóóó.... sučka učka bola politicky pevná.....:D:D:D
afrikánka
03.07.17,15:11
...Sovietska armáda bombardovala Bratislavu...
Ostatne obrazky boli asi bez textu.
S Nemeckom sme boli spojenci, BA bombardovala iba US Army (Apollo), Cervena armada pouzila delostrelectvo.
A čo ti ja už viem povedať? Kde som ja v tom čase bola...
Odložený časopis, na dvojstránke veľa záberov zo zničenej Bratislavy a všetky texty boli nasmerované na Rusov
afrikánka
03.07.17,15:14
Zacali prazdniny a dovolenkove obdobie, idem balit.
Tú batožinu si určite podedil;)
Taký istý kufor som nedávno s ťažkým srdcom dala do zberu:cool:
Terezia13
03.07.17,15:53
to boli časy - ešte ani kríže neboleli
misoft
03.07.17,19:09
Pamätám, pamätám..... vždy sme si parta vyberali koniec poľa :D:D - tam sa vyorávač otáčal, takže sme aj menej robili....
babka - ježibabka
03.07.17,19:44
Na zemiakovej som nebola. Bola som na chmeľovej v Domoušiciach okr. Louny.
Žabinka
03.07.17,19:53
poobedné zemiakové brigády..:) najlepšie po dopoludňajšom táraní sa po radvanskom jarmoku.. :--- ťažko sa zbieralo, ťažko, poniektorí aj museli ísť domov, lebo "im zaškodil majonézový šalát, súdružka profesorka"..:D alebo občerstvenie zabezpečené spolužiačkou z dediny, domáce červené vínko...:cool: boli to fajn časy, študentské..
sito
03.07.17,20:35
Na zemiakovej som nebola. Bola som na chmeľovej v Domoušiciach okr. Louny.

A starci tam boli? :);)
babka - ježibabka
03.07.17,20:43
Na zemiakovej som nebola. Bola som na chmeľovej v Domoušiciach okr. Louny.

A starci tam boli? :);)
Možno aj áno, ale dievčence sme kukali po študentoch a nie po dedkoch :D
sito
03.07.17,20:49
Na zemiakovej som nebola. Bola som na chmeľovej v Domoušiciach okr. Louny.

A starci tam boli? :);)
Možno aj áno, ale dievčence sme kukali po študentoch a nie po dedkoch :D

Aj babky ...

https://www.youtube.com/watch?v=364a2uMFl2E
vicktor
04.07.17,06:52
Taký istý kufor som nedávno s ťažkým srdcom dala do zberu:cool:
Moja manzelka s tazkym srdcom niekolkokrat kapitulovala ked som ho horko-tazko zachranil.
korela
04.07.17,11:11
Prdopeč je všeobecne známy aj dnes. Ale prdoper som nepočula, prášok do perníka.

Podobné bylo z lidové tvořivosti i poprdo - Po Pr Do - potřeby pro domácnost a také panapr - toaletní papír a podobně.

Někdo vzpomene na Hudrák, z doby, kdy se za presidenta soudruha Husáka zdražila káva a když si lidé v práci dělali kávu, říkali, že si dávají hudrák, neboli Husákovu drahou (zdraženou) kávu.

Prdůch, neboli pracující důchodce.
To už dávno neplatí - dneska je to pra-se :-D (pacujúci senior?)

Zdroj: https://www.poradte.cz/spolecnost/48213-co-je-prdopec.html
bettylou
04.07.17,12:19
Pamätám, pamätám..... vždy sme si parta vyberali koniec poľa :D:D - tam sa vyorávač otáčal, takže sme aj menej robili....

My sme si vždy "hraničné kamene" posúvali, tak sme mali ca 3m úsek :D a tí vedľa nás aj dobrých 15m. Keď šla okolo profesorka, tak to "napravila", ale vždy len na tú chvíľu, kým sa na nás dívala. :D Nikto zo spolužiakov nechcel vedľa nás robiť. :D
Mária27
04.07.17,15:28
Žabinka
04.07.17,15:41
v takom podobnom nízkom kočiariku sa vozil môj muž.. moja maminka bola asi modernejšia, lebo mňa vozila už v takom vysokom..:)
misoft
04.07.17,19:14
Pche!
Hľa - bráško a za nim parádny "kabriolet" s perfektným pružinovým pérovaním.....
misoft
04.07.17,19:32
A takto sa trávili dovolenky - príručný hotel....
Tweety
04.07.17,19:34
A takto sa trávili dovolenky - príručný hotel....
Tu si už Ty?
misoft
04.07.17,19:40
E-e - furt bráško....

Hen.... tu sme obaja....
Žabinka
04.07.17,19:43
A takto sa trávili dovolenky - príručný hotel....
takýchto fotiek v svokriných albumoch som našla veľa, keď som hľadala muža v kočíku.. oni prešli na aute a so stanom celý západný svet a juhosláviu.. niektoré fotky sú ako cez kopirák s duškovou..:D teraz to tak smiešne vyzerá..
Terezia13
04.07.17,19:44
A takto sa trávili dovolenky - príručný hotel....
musela som sa zasmiať - mali sme takúto "embéčku" a už nám z nej trčali nohy - dlážky boli totálne deravé, mali sme ich prikryté rohožkami