sito
04.07.17,20:46
A takto sa trávili dovolenky - príručný hotel....
takýchto fotiek v svokriných albumoch som našla veľa, keď som hľadala muža v kočíku.. oni prešli na aute a so stanom celý západný svet a juhosláviu.. niektoré fotky sú ako cez kopirák s duškovou..:D teraz to tak smiešne vyzerá..

No hold rovesníci. :);)
misoft
04.07.17,18:46
A táto "embéčka"... dokonca na pohľadnici mesta bola.....
lujza.j
08.07.17,11:29
alaya1
08.07.17,12:17
A táto "embéčka"... dokonca na pohľadnici mesta bola.....

Kvety chybaju :(
alaya1
08.07.17,12:21
My sme mali takuto pravdepodobne, uz si velmi nepamatam , bola som babatko :)https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpPqULQUcEDjqF-IKd6qMYBZvniztPvtQ8oivy1TzxtfGCx-ER
alaya1
08.07.17,12:24
lujza.j
08.07.17,12:47
Aj moj:Daj sportovy...
misoft
08.07.17,15:26
My sme mali takuto pravdepodobne, uz si velmi nepamatam , bola som babatko :)https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpPqULQUcEDjqF-IKd6qMYBZvniztPvtQ8oivy1TzxtfGCx-ER
SIMCA - vtedy prepychové a kvalitné vozítka.
alaya1
08.07.17,16:25
Aj moj:Daj sportovy...

to ai bola in......
buchač
08.07.17,16:37
My sme mali takuto pravdepodobne, uz si velmi nepamatam , bola som babatko :)
SIMCA - vtedy prepychové a kvalitné vozítka.
Bony, bony...nekúpiš bony....doláre, marky...nekúpiš ????? ;) :D :D :D
alaya1
08.07.17,16:53
My sme mali takuto pravdepodobne, uz si velmi nepamatam , bola som babatko :)
SIMCA - vtedy prepychové a kvalitné vozítka.
Bony, bony...nekúpiš bony....doláre, marky...nekúpiš ????? ;) :D :D :D

Si stal v rade?
alaya1
08.07.17,16:53
buchač
08.07.17,17:14
Bony, bony...nekúpiš bony....doláre, marky...nekúpiš ????? ;) :D :D :D

Si stal v rade?

Si normál ? V tom pomere, čo veksláci predávali ...?
Mal som svoje zdroje, priamo zvonku...
---------------------------

Ak sa tak obzriem do minulosti, do skúseností nie jedného (mojich rodičov vrátane), tak nezriedka končili tie bony v obálkach...a obálky vo vreckách bielych plášťov...
afrikánka
08.07.17,17:40
forinty, ruble, zloté..... :D:D:D
korela
08.07.17,19:13
svoj kociar nepamatam :) ale brat mal takyto Stegner :)
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/46/4c/e6/464ce65ba95f995bd0e1672c7c4e8125--baby-prams-retro-baby.jpg
Prvý bol detto, iba smaragdový, pre letné dieťa. Nechcela som Libertu pre jej veľkosť vaničky. Ale chyba lávky, pretože na jar v sede sa už dotýkalo hlavičkou strechy.
Tak pre ďalšie zimné sa kúpila radšej Liberta. Výhoda, že ak staršie začali boleli nožičky, tak šup k bábätku. V lete.
korela
08.07.17,19:36
A nemáte niekto náhodou foto "predchodcu" dnešných golfových palíc? Dieťa v ňom sedelo smerom dopredu, malo iba dve kolesá a vpredu pevný stojan. Aby sa mohol po jazde postaviť. Pri jazde bol naklonený logicky k dospelému.
Raz som si do Prahy nezobrala kočík, bol potrebný, nečakala som dlhšie trasy, tak mi mama požičala od priateľky tento, mohol byť ešte z 50 r., môjho muža išlo šľaktrafiť. :-))) Ja som bola rada, že sa vezie. Dieťa už tri roky.
misoft
08.07.17,20:58
A nemáte niekto náhodou foto "predchodcu" dnešných golfových palíc? Dieťa v ňom sedelo smerom dopredu, malo iba dve kolesá a vpredu pevný stojan. Aby sa mohol po jazde postaviť. Pri jazde bol naklonený logicky k dospelému.
Raz som si do Prahy nezobrala kočík, bol potrebný, nečakala som dlhšie trasy, tak mi mama požičala od priateľky tento, mohol byť ešte z 50 r., môjho muža išlo šľaktrafiť. :-))) Ja som bola rada, že sa vezie. Dieťa už tri roky.
Ja si pamätám aj takýto - malého som v ňom vozieval, do auta ako autosedačka sa používal (ale nepraktický bol až hrôza):
afrikánka
08.07.17,21:30
A nemáte niekto náhodou foto "predchodcu" dnešných golfových palíc? Dieťa v ňom sedelo smerom dopredu, malo iba dve kolesá a vpredu pevný stojan. Aby sa mohol po jazde postaviť. Pri jazde bol naklonený logicky k dospelému.
Raz som si do Prahy nezobrala kočík, bol potrebný, nečakala som dlhšie trasy, tak mi mama požičala od priateľky tento, mohol byť ešte z 50 r., môjho muža išlo šľaktrafiť. :-))) Ja som bola rada, že sa vezie. Dieťa už tri roky.
Ja si pamätám aj takýto - malého som v ňom vozieval, do auta ako autosedačka sa používal (ale nepraktický bol až hrôza):
Ja presne viem, ktorý kočík korela myslí. Mňa v takom vozili...tvar mal ako lehátko, malé bordové koliečka, antikorové blatníky, dva antikorové stojany. Sedacia časť bola tmavomodrá, akoby pogumovaný textil, niečo podobné, ako vikslajmant-tak nejako sa to volalo. Dodnes si pamätám vôňu toho materiálu. Nikde som taký nevidela, ani neviem, kde mi ho rodičia kúpili. Vraj som ho mala po klasickom športovom...rodičia chodievali často ku babičke na druhý koniec mestečka a mne sa nechcelo tak ďaleko cupitať....tak ma v ňom vozili ešte ako 5-6 ročnú. Dlho sme ho aj skladovali, ale pri asanácii domu sa muselo veľa vecí vyhodiť, zlikvidovať.
Často na ten kočík myslievam, dobre si ho pamätám a sama by som bola rada, ak by niekto mal foto....
korela
09.07.17,07:37
Afrikánka, dobrý opis, ale tvoj bol luxusnejší. Materiál sedí. Pamätala som si ho ako dieťa ešte z BA ulíc, ja som ho nemala.
lujza.j
09.07.17,14:05
http://ciernediery.sk/ludwigov-mlyn-v-bratislave/
na tento mlyn som uplne zabudla...chodila som tam ako decko nakúkať....ešte fungoval....nasyp obilia bol z metodky....škoda bola som si zaspomínať minulú sobotu...vo dvore kedysi u babky margit....šteinerka 62.....pofotila som si ...ukazala decku kde som sa hravala....aj slzavé oko bolo....škoda kedy sme zkrútili do prava....kuk by som aj mlyn...teda čo tam ostalo....ešte musím isť kuk do centrálu....štajn...je už v čudu
Terezia13
09.07.17,14:39
ani more nebolo treba
misoft
09.07.17,15:29
Jééééj ... plechová vaňa - i my sme podobnú mali a sa v nej špľachotali.
Bráška......
korela
09.07.17,16:46
ani more nebolo treba
Nuž pokiaľ tam boli detičky..., tak fajn. U nás na prázdninách tri kusy chlapcov zo severu, ďalší traja zo západu, moji dvaja bratia, až kým najmladší neprišiel za mamou, že susedka má holú liť. Vyšla pozrieť do manzardy, na povale mala zaváracie poháre :-), viac sa vonku suseda nekúpala.
Ja som bola škrk, nemôžem pamätať.
Nám tiekol Malý Dunaj na konci záhrady, ešte kým spustili Slovnaft, nádherná štrková riečka. Pri nás brod. Chlapci si užili vody dosýta.
babka - ježibabka
09.07.17,17:07
Tiež spomienka na tú " holú liť " . Starší syn, mohol mať tak 3 - 5 rokov. Sánkovali sa s tetou, mužovou sestrou. Vysypali sa zo sániek a zrejme nemala nohavičky. Potom mi syn hovoril, že teta Mariška má prasačú riť.
korela
09.07.17,17:37
Keď si prešla na sánky, tak si niekedy pomyslím, že je bezpečnejšie, ak dnes deti presedia pri PC.
Ako v lete na sánkach ... Sánkovanie v lete zo stohu slamy, dopad na kus železa, ktovie, čo tam v poli robilo, a jednému chlapcovi zostal visieť nos na kúsku, akurát tomu najmajetnejšiemu. Mama spomínala ako výstrahu celé detstvo. Bola pri tom.
Iné hry ako dnes. Aj keď zasa iné hlúposti hrozia.
alaya1
09.07.17,18:40
ja som tam nebola :)
Prešov 1969 - dožinkové slávnosti

- 9000 družstevníkov, 20 družstiev JRD
https://scontent.fbts1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19420575_1352892674830971_201476982590768549_n.jpg ?oh=2f7e4464a789386ca09a656c09dfe78d&oe=59D1AE4E
alaya1
09.07.17,18:50
lujza.j
10.07.17,06:17
mala som takú ružovú a mala aj a hlave....plavecký v dimitrovke v nafukovacej hale...
vicktor
10.07.17,06:38
Tatramat Rodeo :)
misoft
10.07.17,07:14
Pod tie "rodeo"pračky sa dokupovali také oceľové podložky,,, aby pračka nepochodovala po celej kúpeľni.
afrikánka
10.07.17,08:46
Terézia13, ďakujem za plechovú vaňu, aj to bolo moje more, kúpanie na Váhu nebolo dovolené ani pod dozorom mojich starších bratov. Občas sa navštívili Trenč.Teplice, kúpalisko Zelená žaba. Neskôr som tam chodievala aj ja, s mojím malým nezbedníkom. Dnes je to celé zrenovované...paráda.
afrikánka
10.07.17,09:08
Spomienka z albumu. Prvomájový sprievod, ešte pred znárodnením. Rodinná firma na výrobu detskej konfekcie, ktorá sa vyvážala do Rakúska a Talianska. Po znárodnení? Iba dlhy na daniach, ktoré vyrúbili do konca roku 1948, hoci schmatli vo februári. Totálne likvidačné, Jáchymovské bane, pétepáci, stopka na VŠ pre mladých.
A rok 1968? Nápodobne...
Sametová...? Akosi ani nerozoznám rozdiel. Nevolím, nekomentujem, nemám záujem. Načo byť pre niečo zapálený? Aj tak to ide iba dookola...

A kde sa mi podela fotka?
Nechcelo ju vziať...zase som politicky nespoľahlivá
korela
10.07.17,11:26
mala som takú ružovú a mala aj a hlave....plavecký v dimitrovke v nafukovacej hale...

Hej, niekedy je to nutnosť, povinné plavecké školské výcviky počas vyučovania, aj tak sa dievčatám dlhé vlasy ešte fénovali, matky chodili pomáhať, aby sa vymeškali čo najmenej ďalšie vyuč. hodiny. Hlavne v zime.
afrikánka
10.07.17,11:41
Ešte tretí pokus....poradil poraďák
Vďaka, vyšlo to;)
bettylou
10.07.17,13:06
mala som takú ružovú a mala aj a hlave....plavecký v dimitrovke v nafukovacej hale...

Hej, niekedy je to nutnosť, povinné plavecké školské výcviky počas vyučovania, aj tak sa dievčatám dlhé vlasy ešte fénovali, matky chodili pomáhať, aby sa vymeškali čo najmenej ďalšie vyuč. hodiny. Hlavne v zime.

To sú nápady, že plavecký v zime. Lebo to je taký strašný problém spraviť plavecký v júni, keď je teplo a ísť na otvorené kupko. :mad: Naše decká, primáni, šli na školský výlet na krytú plaváreň. Syn ani nešiel. Čistý debilizmus. ;)
korela
10.07.17,16:58
Pod tie "rodeo"pračky sa dokupovali také oceľové podložky,,, aby pračka nepochodovala po celej kúpeľni.
Musím opísať jednu práčku. Asi najekologickešia práčka, akú som v živote videla.
Stála na troch nohách o výške asi 60 cm s veľkými gumenými papučami. Neskákala. Bubon aj s vrtuľou bol z masívneho vysokolešteného hliníka, lopatky neboli veľmi plytké. Tesne nad ním trochu naboku bola umiestnená žmýkačka. Nerezová, o výške tak 20-25 cm, o priemere asi 50 - 60 cm, vyžmýkaná voda z vypratého prádla sa automaticky vracala do bubna práčky. Mohlo sa naraz prať aj žmýkať. Vrtuľa pracovala systémom tam a späť. Chod tichý, žiadne Romo.
Veľké prádlo bolo raz-dva vypraté, ušetril sa prášok, bielizeň sa tam nemordovala hodiny, a vyžmýchané bolo dosucha.
Myslím, že ju vyrábali v CZ možno ešte pred vojnou, al. počas, a volala sa možno Eska.
Bola dvakrát prevíjaná, potom sa posunula v rodine, ale už ju nesprevádzkovali.
korela
10.07.17,17:45
Ešte opíšem jednu pražskú sušičku v bankovom dome z 1937–1940.
Klasická domová práčovňa, kde bola radosť prať. Zariadenie kadí z leštenej žuly, betónu, al. niečoho takého, úplne hladký materiál, práčka s veľkou kapacitou, mobilná.
Zaujímavá bola predovšetkým sušička. Na plynové vykurovanie. Nespomínam si, kde mala umiestnené horáky. V práčovni tvorila "samostatnú" miestnosť. Po zapnutí bola za pár sekúnd vykúrená.
Steny na kant, v. cca 2 m, d. cca 2 - 2,40 m, š. 1 m. Dvere z dreva sa nachádzali na jednej metrovej strane, vysúvajúce, na nich z vnútornej strany upevnené šnúry. Proste výsuv ako tu http://mojdom.zoznam.sk/gl/346641/1721653/Ako-rozvrhnut-kuchynu-a-pravidla-jej-zonovania.
Kým sa oprala jedna várka, zatiaľ sa prádlo stihlo vysušiť. Tiež bez prevaľovania bielizne, zbytočne sa neničila. Keby som si stavala dom, tak takú starostlivosť o bielizeň by som chcela mať ešte aj teraz.
Čo je najdôležitejšie, nemá tam kde byť žiadne kazítko a náklady na prevádzku nízke. Takže sušička pre iks generácií.
Snáď to niekoho zaujalo.
buchač
10.07.17,17:50
Ešte opíšem jednu pražskú sušičku v bankovom dome z 1937–1940.
Klasická domová práčovňa, kde bola radosť prať. Zariadenie kadí z leštenej žuly, betónu, al. niečoho takého, úplne hladký materiál, práčka s veľkou kapacitou, mobilná.

Hm...a čo tam prali ?

Lóve ??? ;) :D :D :D :D :D
afrikánka
10.07.17,18:21
forinty, zloté, ruble...:D
misoft
11.07.17,14:54
Eperies....

http://i.imgur.com/zp9CokW.jpg

Toto som videl z prvej ruky a prvého pohľadu - býval som odtiaľ cca 100 metrov.
bjuty smis
11.07.17,17:17
Eperies....

http://i.imgur.com/zp9CokW.jpg

Toto som videl z prvej ruky a prvého pohľadu - býval som odtiaľ cca 100 metrov.
Justicak je dalej :)
misoft
11.07.17,18:06
Eperies....

http://i.imgur.com/zp9CokW.jpg

Toto som videl z prvej ruky a prvého pohľadu - býval som odtiaľ cca 100 metrov.
Justicak je dalej :)
V Bratislave hej - ale prelož si Eperies - a zistíš, že to nie je foto z Blavy....
Tweety
11.07.17,18:09
Eperies....

http://i.imgur.com/zp9CokW.jpg

Toto som videl z prvej ruky a prvého pohľadu - býval som odtiaľ cca 100 metrov.
Justicak je dalej :)
V Bratislave hej - ale prelož si Eperies - a zistíš, že to nie je foto z Blavy....
Tiež som sa divila, že v Prešove?
alaya1
11.07.17,18:37
Eperies....

http://i.imgur.com/zp9CokW.jpg

Toto som videl z prvej ruky a prvého pohľadu - býval som odtiaľ cca 100 metrov.
Justicak je dalej :)
V Bratislave hej - ale prelož si Eperies - a zistíš, že to nie je foto z Blavy....
Tiež som sa divila, že v Prešove?

To je zimny stadion v PO :)

http://www.hockeyslovakia.sk/userfiles/image/documentImage/image/zs-v-presove-foto-sita.jpg
misoft
11.07.17,21:37
Je to "sestra" Športovej haly na Pasienkoch - architekti tí istí - Poštulka+Chovanec. Akurát vzhľad fasád je trochu odlišný.
vicktor
12.07.17,05:53
...
korela
12.07.17,12:12
Tie žuvačky PEDRO boli najlepšie žuvačky, aké kedy existovali. Žiadne z dnešných sa im nevyrovnajú.
To je pravda, ale obsahovali cukor /možno nám práve oni zničili zuby:( /, tie dnešné drahšie už cukor neobsahujú.

PS: Ja ich semtam ešte niekedy vidím predávať! Neviem, kto ich však vyrába. A predstav si, kúpila som ich z nostalgie mojim deťom a im nechutili!
Dnešné obsahujú aspartam. Žiadna výhra. :-)
(Príspevok z prvej strany témy, išla som si urobiť spomienkovú dupľu.)
afrikánka
12.07.17,17:41
Taká spomienka:o
Mala som 7 a brat 15 rokov, na tejto mašine ma viezol domov z náboženstva. No a zastavoval nás žandár, brat nabral rýchlosť a ja veľký plač. Nechytil nás. O chvíľu zvonil pri dverách...:eek: Ja nič, ja som bola predsa malé dievčatko:rolleyes:, ale braček, ten si to teda dobre zlízol;):D
afrikánka
12.07.17,17:51
A toto tu, mal náš sused....mašina to bola vtedy:D. Viezol mňa a ocina k Váhu. Schválne, kde som asi sedela? Predsa v strede:eek:, tiež sa nedá zabudnúť na tú jazdu po poľnej ceste. Júj, aleže to bolelo:mee::D
Iba 5 rokov mi bolo:rolleyes:
afrikánka
12.07.17,19:14
Ja 4 rôčky a sesternica 18......to bolo, chodievala ku nám na takomto tátošovi:---. Vzdialenosť od jej mesta a môjho 80 km. Odvážna kočka, darmo, bola to dcéra úspešného motocyklového pretekára za ČSR, vlastne ešte jeden otcov brat bol v tých časoch pretekár. Obaja boli rovnako známi:);)
afrikánka
12.07.17,19:21
Niečo pre pamätníkov:)
Motorka so sajdkou. Bola u našich ďalších susedov. Češi, podnikali návštevy rodiny. Mali to medzi prvými, tiež dobré vozítko, pokiaľ však nepršalo:rolleyes:
afrikánka
12.07.17,19:34
Mamičkin miláčik, môj starší brat, blázon do motoriek, dostal k narodeninám ešte pred vojenčinou. Jazdil, ako ďábel, upravil výfuk a bolo ho počuť už od Trenčína. A že bolo aj pokút neúrekom:D.
Vrátil sa z vojny....a vraj kolienka ho bolia od motorky, tak sa poriadilo autíčko. Ale také naše, iba Octávka:). O rok nato, sa objavili prvé embéčky - na ministerský preukaz:eek::cool:
Ej veru, také časy boli:rolleyes:
afrikánka
12.07.17,20:07
Benzín mi odjakživa príťažlivo "voňal" a burácanie motorov fascinovalo. Jéé a Tatraplány nadovšetko.:---
Akoby to bolo, musela som aj ja raz začať ;). Takže leto, prázdniny a kúpanie na Váhu. Ísť pešo, taký kusisko? Veď už 14 rokov, dve staré kolesá v garáži, odvaha nechýbala a pome s kámoškou....aj nové plavky sme mali :D, pri vode kopec chlapčiskov, bolo treba zapôsobiť :---. A zase tí mizerní fízli a zase prišli k nám domov....:D
afrikánka
12.07.17,20:11
Aby bolo jasné, motorečky v spomienkach zostali a ujo Googel vykúzlil :);):D
alaya1
12.07.17,20:49
Tweety
13.07.17,07:21
A na takýchto ascotách s pravítkom niektorí začínali svoju účtovnícku prax.https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRKz0CCtEiw8RmcAU5h9OKLA_XcvSCSg 5bknKGTWDwCyxc3IsUF
babka - ježibabka
14.07.17,10:01
Hľadala som niečo na napísanie mien na darčekovú tašku na červený podklad ku svadbe. Biele nič som nenašla, ale písatiek spústa :D Asi hodím bledo zeleným.
babka - ježibabka
14.07.17,10:02
A ešte toto som našla:
Terezia13
14.07.17,16:28
....
Terezia13
15.07.17,17:36
...
misoft
15.07.17,19:18
Ad 1 - poznám; ad 2 - poznám, používal som ho často; ad 3 - poznám, mali sme doma....
babka - ježibabka
16.07.17,09:54
Tiež všetko poznám a tie poháriky mal zrejme každý doma. To teda bola v tom čase paráda :D
Terezia13
16.07.17,14:02
...................
lujza.j
16.07.17,16:55
dakujem za spomienku na radió...babka márgit mala v kuchyni...človek aj zabudne:)
misoft
16.07.17,17:59
Hen toto sme mali....
http://www.oldradio.cz/ts1105.jpg
http://www.oldradio.cz/ts1105a.jpg
vymoženosť modernej techniky - rádio, gramo, magnetofón v jednom (3in1) "balení" ... hudobná skriňa sa to v obchodoch volalo.
Terezia13
16.07.17,18:16
tak to ste boli z tých "horných 10-tisíc"
Valcake
16.07.17,18:46
Úžasné spomienky. My sme mali tiež. Keď sme predávali rodičovský dom mnoho vecí sme povyhadzovali. Ľutujem šijací stroj Singer, ale s neterou sa nedalo dohodnúť. Manželova sestra dodnes má tú skrinku.
lujza.j
16.07.17,19:28
Za singer revem aj ja:(u babky margitky bolo asi vsetko...aj som na nom "prepletala"nozickami....
Žabinka
16.07.17,19:41
singerku mám doma, muž ju zdedil po rodičoch a stále ju používa.. jeden bývalý zákazník sa zaoberá vo voľnom čase reparovaním starých strojov, tak tú našu namazal, pošteloval, a ide ako nová..:) ale ja na tom neviem robiť, neviem sa sústrediť na nohy aj na ruky naraz.. pamätám keď sme ako deti s bratom šili na mamkinej singerke, on kľačal pod strojom a rukami pedáloval, a ja som šila, zužovala som mu nohavice, na tajnáša.. ale mamka to aj tak zistila..:D
lujza.j
16.07.17,20:16
Zabka ja ako decko som si vedela aj nitku natiahnut aj šit...smutne,ze v pri smetiaku:( taky maly fajny fiok tam bol...
Valcake
16.07.17,20:38
Tiež som vedela na nej šiť. Teraz by som ju mala na chate aspoň ako ozdobu. Videla som z nej stolík alebo kvety na...nooo, vedela by som využiť. Manželov kolega mi aj prisľúbil no nie je tak pekný ani z polovice ako bol náš.:rolleyes:
vicktor
17.07.17,08:07
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
Ing. Ľubomír Janoška
17.07.17,08:10
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
vicktor
17.07.17,08:39
Pismenka - akoze sablona? Niekedy som mal, teraz uz len zakodovane pismenka.
Tweety
17.07.17,08:47
Ing. Ľubomír Janoška
17.07.17,08:56
Pismenka - akoze sablona? Niekedy som mal, teraz uz len zakodovane pismenka.
si zabil :D
babka - ježibabka
17.07.17,10:06
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
babka - ježibabka
17.07.17,10:07
A číslovačku s dátumovkou nepotrebuješ?
afrikánka
17.07.17,10:39
Starý dobrý KINEX 214 a razítko
A tie šablóny boli tiež....prečo tak rada vyhadzujem?:mee:
korela
17.07.17,11:44
Výhoda tých starých strojov je v tom, že majú krásne stehy. Mám doma dva iba preto. Na jemné veci, blúzky, vypracovanie detailov je krajšie, priemyselný využívam na rovné kusy ako závesy, posteľné prádlo, úpravu jeansov, ten šije rýchlo ako ďábel. Prešije aj kožu.
Babka si priviezla stroj z Ameriky ešte pred Titanicom, existoval v dome ešte pred 34 rokmi, Singer to nebol, asi Excelsior. Na ňom si mama (15) ušila prvé čokoládové šaty sama, látka z Tiberghienu, 100% vlna, motivácia, išla na jazykovú výmenu.
Ja som sa tiež naučila sama, ak som niečo chcela, tak zo dňa na deň v 26. r. z Burdy, svokra mala snahu tri roky predtým nemala som k tomu ešte vzťah. Mama ďaleko, bola prekvapená.
korela
17.07.17,11:53
Čo mi dnes veľmi chýba na trhu, je strihová služba. Vytvoriť aspoň jeden základný strih pre postavu.
Spolužiačka to riešila tak, ak sa jej páčil strih šiat, kúpila si ich (Budapešť), doma rozpárala, podľa nich si ušila ďalšie.
Druhú ženu čo pracovala týmto spôsobom bola známa, a takto si otvorila svoj butik ešte pred 89. Dnes sieť svojich obchodov, niečo aj v zahraničí. Nič prevratné, ale ide jej to. Má svoju cieľovku.
korela
17.07.17,12:06
Do tretice. Modistka robila súkromné kurzy strihov a šitia v 60. rokoch. Bývala v Manderlovi, pre skupinku asi tak desať žien, podnes mám odložené mamine precízne práce vytvárania strihov na A4, ešte som ich nepoužila. Brávala ma so sebou, mala som 10, vtedy z mojej strany absolútny nezáujem. Čítala som si tam.
Inak šitie bolo pre mňa najvyšším druhom pracovného relaxu. Prestup do iného sveta. :-)
Ing. Ľubomír Janoška
17.07.17,12:38
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
Nepotrebujem, len oko potešiť.
A pri pohľade na Propisot som ho hneď pocítil na nechtoch :)
afrikánka
17.07.17,14:16
Môj prvý šijací stroj Minerva, na ktorom som ako 12 ročná zúžila bratove džínsy, keď odišiel na vojenčinu. Džíny do koša a ja do kúta. Ašte aj remeň mal robotu :D.
V štrnástich som už šila lepšie. Prvé nohavice, sukne.....neskôr aj synovi, sebe manželovi vetrovky, otepľovačky. Veci z kože dobre šil Lučnik, aj do kabeliek som sa pustila. Potom už elektrický, stolový. Dnes už šijem málo. Neviem, či niet čo šiť, alebo sa mi už nechce?:rolleyes:

Minerva je dodnes funkčná, dokonca spoľahlivejšia, ako novodobé elektrické stolové ;)
misoft
17.07.17,15:02
tak to ste boli z tých "horných 10-tisíc"
Ani nie.... ale otec pracoval v obchode.... a to v takom, kde každý zavítal - potreboval tužkové baterky, 9V baterky, žiarovky, odpory, kazety do magneťákov, elektrónky do televízorov...
Mal špecializovaný obchod - v Prešovskom okrese jediný - takže bol titulovaný "pán vedúci" (nie súdruh :D). A takýto "zázrak" zohnal v Prahe (na východe sa to ťažko zháňalo) a doviezli mu to s dodávkou zásob tovaru.

Ale za to makal od 8:00 do 18:00 s prestávkou 12:00-13:00 na obed a v sobotu 8:00-12:00.
Okrem dovolenky tam bol v obchode každý deň.
pavol54
17.07.17,15:03
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
Propisot - Na diplomovku čelná úprava sa s tým robila mám taký dojem že jedna strana stála 3,50 Kčs (V roku 1980)
buchač
17.07.17,15:04
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
Nepotrebujem, len oko potešiť.
A pri pohľade na Propisot som ho hneď pocítil na nechtoch :)
Pravidelne používam tie vecičky...šablóny, pravítka, rysovaciu súpravu,...ešte aj rysovaciu dosku mám, aj rolu pauzáku.

Niet nad skrčením sa nad rys a sliepňanie...;) Vždy skôr, rýchlejšie a aj presnejšie nakreslím, ako v nejakom SW.
misoft
17.07.17,15:05
Propisot - Na diplomovku čelná úprava sa s tým robila mám taký dojem že jedna strana stála 3,50 Kčs (V roku 1980)
To nie je dojem - to je fakt - presne 3,50Kčs.... ešte pár propisotov mám doma.
A to nepočítam niekoľko šablón na písmo (šikmé, kolmé, elektrotechnické značky)
pavol54
17.07.17,15:13
Starý dobrý KINEX 214 a razítko
A tie šablóny boli tiež....prečo tak rada vyhadzujem?:mee:
Toto bola moja prvá výbava na strednú školu + rysovacia doska, v priebehu školy "logáro" . Ale v priebehu školy už začali lievikové pierka (kus 2,5 Kčs) takže sme už nemuseli hrúbku tušu nastavovaním pierka zo súpravy koľko pauzáku sa pomíňalo. Na výšku som už išiel vybavený súpravou MARS STEADLER, logáro som v prvom ročníku vymenil za pašovanú kalkulačku PRIVILEG (3000,-Kčs).
misoft
17.07.17,15:24
Moje "pozostatky" :D:D:D - logaritmické, vyťahovátka, kružidlá a v púzdre už armádne na kreslenie čiar na mapy...
Anika61
17.07.17,17:18
:D
misoft
17.07.17,17:19
Tak také sme nemali :(
Anika61
17.07.17,17:22
Tak také sme nemali :(
A my ešte stále máme:---:Pamätám si ju ako dieťa....a to už bolo pekne dávno:D
Tweety
17.07.17,17:25
Naši mali , ale lampy boli tri. Volali ich náladové lampy. Neviem presne prečo, možno preto, že sa dali ohýbať.
Terezia13
17.07.17,17:44
:D:D:D
Žabinka
17.07.17,18:20
Naši mali , ale lampy boli tri. Volali ich náladové lampy. Neviem presne prečo, možno preto, že sa dali ohýbať.
myslíš Majka takéto? my ich máme na chalupe..
Tweety
17.07.17,18:31
Áno, takéto. Kráľovali v jedálni.
vicktor
18.07.17,06:00
Vsak to su uplne moderne lampy. Na fotke je kto?
vicktor
18.07.17,06:10
Dnes už šijem málo. Neviem, či niet čo šiť, alebo sa mi už nechce?:rolleyes:
Nie je dovod sit.
Manzelka sila vsetko mozne, za sociku nebolo v obchodoch moc co vyberat.
Tiez strikovala svetre. Ale potom sa objavili fleecove mikiny, handier plne pulty, tak prestala s jednym aj druhym.
Beha po sekacoch a za smiesnu cenu kupuje hodvabne bluzky, znackove saty a ine NEPOUZITE veci. Po troch rokoch to nema kam uskladnit, tak naplni zopar vriec, odveziem do zberneho dvora a cyklus sa opakuje...
jar88
18.07.17,07:12
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
Nepotrebujem, len oko potešiť.
A pri pohľade na Propisot som ho hneď pocítil na nechtoch :)
Pravidelne používam tie vecičky...šablóny, pravítka, rysovaciu súpravu,...ešte aj rysovaciu dosku mám, aj rolu pauzáku.

Niet nad skrčením sa nad rys a sliepňanie...;) Vždy skôr, rýchlejšie a aj presnejšie nakreslím, ako v nejakom SW.

To by som chcel vidiet:)
Žabinka
18.07.17,08:42
Vsak to su uplne moderne lampy. Na fotke je kto?
svokrovci..:) poznáš?
buchač
18.07.17,08:58
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
Nepotrebujem, len oko potešiť.
A pri pohľade na Propisot som ho hneď pocítil na nechtoch :)
Pravidelne používam tie vecičky...šablóny, pravítka, rysovaciu súpravu,...ešte aj rysovaciu dosku mám, aj rolu pauzáku.

Niet nad skrčením sa nad rys a sliepňanie...;) Vždy skôr, rýchlejšie a aj presnejšie nakreslím, ako v nejakom SW.

To by som chcel vidiet:)
Ty si toho ešte veľa nevidel...
Takže vysvetlenie ... ale len a len z pohľadu mojej osoby....a len a len pre Teba. ;)

Keď chcem robiť v nejakom SW, tak sa musím naučiť čo ?
Musím sa naučiť pohybovať v ňom, vedieť s ním narábať...doplniť ďalšie.
Na dosku ale natiahnem pauzák, vezmem do ruky pentelku a pravítko, rysovaciu súpravu a hajde kresliť. Mal som aj skladací malý pantograf. Ľutujem, že som ho predal.
Len pre úplnosť...som absolventom strojníckej priemyslovky, maturitná práca z predmetu "Stroje a zariadenia" bola prevodovka. Túto som kreslil na rys formátu A1 + nejaké A2, A3, A4...samozrejme výpočty a popis - počet strán cca 30.

Po maturite som bol zamestnaný v projektovej kancelárii.
Moje práce boli ..."Prečerpávajúca vodná elektráreň Čierny Váh" a "Zlieváreň Hronec".

Takže resumé ?
Pokiaľ by som sa naučil SW, tak mám na pauzáku hotovo.
lujza.j
18.07.17,09:04
buchi vydýš...som ti mohla robiť kresličku:---:Ds hentým náradím som veru velmi dávno robila...
vicktor
18.07.17,09:04
Nuz vies, aj ja som sa pousmial ked som si predstavil jedneho (teba) skrceneho sliepnajuceho pracujuceho starou metodou a DRUHEHO s PC a SW.
Rovnako mozem povedat ze peso prejdem 10 km rychlejsie ako autom, pretoze kym absolvujem autoskolu... :)
lujza.j
18.07.17,09:15
viki...vieš....ked všetci už fičali na PC...fízli robili výsluchy na mech.pis.strojoch...ked som už mala po rokoch svoj pridelený....lebo najprv jeden ks pre niekolko fízlov.....tak som sa dlho "štartovala"kým som začala .....lebo medzi čas som mala ešte na elektrickom.....
ale zase akoby to vyzeralo....vysielačka "ešte major zemana"do nej hlásil s PC:D
Žabinka
18.07.17,09:19
viki...vieš....ked všetci už fičali na PC...fízli robili výsluchy na mech.pis.strojoch...ked som už mala po rokoch svoj pridelený....lebo najprv jeden ks pre niekolko fízlov.....tak som sa dlho "štartovala"kým som začala .....lebo medzi čas som mala ešte na elektrickom.....
ale zase akoby to vyzeralo....vysielačka "ešte major zemana"do nej hlásil s PC:D
a ja si pamätám, bolo to vlastne nedávno, keď na polícii ujovia policajti ťukali do strojov a prepisovali technické preukazy pri zmene držiteľa.. a keď sa pomýlili, šlak ich triafal, lebo od istej doby sa nemohlo v TP prepisovať, tak vybrať zo stroja, a nanovo..:D:D:D:---
lujza.j
18.07.17,09:24
žabka mala som kolegu on mal perličkový:eek:to bola jeho špecialita...výsluch na x-strán s tými mini písmenkami....a vždy milion svedkov:D:Dsa tam toho mescilo:---
pavol54
18.07.17,09:51
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
Nepotrebujem, len oko potešiť.
A pri pohľade na Propisot som ho hneď pocítil na nechtoch :)
Pravidelne používam tie vecičky...šablóny, pravítka, rysovaciu súpravu,...ešte aj rysovaciu dosku mám, aj rolu pauzáku.

Niet nad skrčením sa nad rys a sliepňanie...;) Vždy skôr, rýchlejšie a aj presnejšie nakreslím, ako v nejakom SW.

To by som chcel vidiet:)
Ty si toho ešte veľa nevidel...
Takže vysvetlenie ... ale len a len z pohľadu mojej osoby....a len a len pre Teba. ;)

Keď chcem robiť v nejakom SW, tak sa musím naučiť čo ?
Musím sa naučiť pohybovať v ňom, vedieť s ním narábať...doplniť ďalšie.
Na dosku ale natiahnem pauzák, vezmem do ruky pentelku a pravítko, rysovaciu súpravu a hajde kresliť. Mal som aj skladací malý pantograf. Ľutujem, že som ho predal.
Len pre úplnosť...som absolventom strojníckej priemyslovky, maturitná práca z predmetu "Stroje a zariadenia" bola prevodovka. Túto som kreslil na rys formátu A1 + nejaké A2, A3, A4...samozrejme výpočty a popis - počet strán cca 30.

Po maturite som bol zamestnaný v projektovej kancelárii.
Moje práce boli ..."Prečerpávajúca vodná elektráreň Čierny Váh" a "Zlieváreň Hronec".

Takže resumé ?
Pokiaľ by som sa naučil SW, tak mám na pauzáku hotovo.
Nie je nad šikovnú maličkú prevodovku na relatívne veľký výkon. Podarilo sa jednému spolužiakovi, všetci sme sa nad tým udivovali aké perfektné riešenie až jeden sa na to pozrel a hovorí že to nepôjde. Potom ukázal že jeden hriadeľ prechádza cez odľahčujúcu dieru na veľkom kolese. bolo to pár dní pred odovzdávaním prác.
korela
18.07.17,11:03
žabka mala som kolegu on mal perličkový:eek:to bola jeho špecialita...výsluch na x-strán s tými mini písmenkami....a vždy milion svedkov:D:Dsa tam toho mescilo:---
A ja si spomínam, ako tajný prišiel v modrom plášti robiť akože servis písacích strojov, a pritom iba naklepal celú klávesnicu z jedného stroja zakaždým na nový papier. :-) Neviem, či sme to aj nepodpisovali.
Takto podceňovať súdruhov a pracujúcu inteligenciu. Alebo aj súdruhov z PI.
buchač
18.07.17,11:59
Nuz vies, aj ja som sa pousmial ked som si predstavil jedneho (teba) skrceneho sliepnajuceho pracujuceho starou metodou a DRUHEHO s PC a SW.
Rovnako mozem povedat ze peso prejdem 10 km rychlejsie ako autom, pretoze kym absolvujem autoskolu... :)
Ale no táááák....to snáď nemyslíš vážne. Nehovoriac aj o tom, že prirovnanie nie veľmi adekvátne.

Predsa to bolo teda fest dávno...to po prvé.
Po druhé...nekreslím zasa toľko a ani nejak nič zložité, aby som sa potreboval učiť kresliť v mašine.
Ale šak jasné, že dnes sa aj na mojej alma mater učia tie kresliace programy.

No ruku na srdce...je to vždy dobré ?
Osobne si to nemyslím...a že prečo ?
Lebo absolvent školy, fičiaci na (LEN) rôznych softoch má problém. Nevie jednoducho kresliť...by som rád vidieť, ako by sa realizoval v nejakej výrobe, kde by mal urobiť obyčajný náčrt určitej súčiastky.
Nás profák technického kreslenia v prvom ročníku učil a mentoroval jednou vetou :

"Dobrý strojár nerozpráva, dobrý strojár kreslí. Dobrý strojár nakreslí svoju myšlienku aj na lístok od MHD."

Nezabudnuteľné slová...a to už ubehlo vyše 35 rokov.
vicktor
18.07.17,12:47
Tak potom nebudes dobry strojar alebo ten profak mal obmedzene myslenie.
V MHD na displeji tuknem 15 min a z predplatenky mi stiahne 65(?) centov, listok nevytlaci, ten je kdesi v databaze na serveri dopravneho podniku.
HA!
buchač
18.07.17,15:21
Tak potom nebudes dobry strojar alebo ten profak mal obmedzene myslenie.
----------------------------------------
V MHD na displeji tuknem 15 min a z predplatenky mi stiahne 65(?) centov, listok nevytlaci, ten je kdesi v databaze na serveri dopravneho podniku.
HA!
Ak myslíš, že som zlý, to nie je môj problém. Nepoznáš ma, nevidel si ma pri práci, nemôžeš - nemal by si hodnotiť...ALE názor Ti ja brať nebudem.
No na profáka mi nešahaj...bol to vynikajúci pedagóg, človek, strojár.
--------------------------
To MHD ?
Si ma vlastne pochopil, čo som tým lístkom chcel povedať ???
Vyššie uvedené v mojom príspevku ohľadom lístka MHD je len ako príklad...kľudne som mohol použiť " poznámkový lístok, účtenku v reštike alebo pokladničný bloček"...
Capisci ?

Nechci, aby som Ťa dal na jednu čiaru s jarom88...ten je nechápajko dast ist hrúzen. ;)
misoft
18.07.17,18:24
Tak potom nebudes dobry strojar alebo ten profak mal obmedzene myslenie.
V MHD na displeji tuknem 15 min a z predplatenky mi stiahne 65(?) centov, listok nevytlaci, ten je kdesi v databaze na serveri dopravneho podniku.
HA!
Hmmm.... a čo keď nemám predplatenku? Čo keď si MUSÍM kúpiť ten kúsok papierika (čo sa lístok volá) a označiť v tom tvojom inštrumente, čo sa označovač volá? HA?
Takže - LÍSTOK EXISTUJE, akurát ty si akosi mimo realitu.... pozri sa či máš ešte vlastné ruky a "neťukáš" do klávesnice len myšlienkami džigitálne....
Terezia13
19.07.17,14:27
:D
misoft
19.07.17,18:13
pavol54
19.07.17,19:03
:D
Tak, tak - u nás to boli autobusy Škoda RTO
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Le%C5%A1any%2C_Vojensk%C3%A9_muzeum%2C_%C5%A0koda_ RTO_LUX%2C_kabina_%C5%99idi%C4%8De.JPG
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Bus_706RTO_Brno.jpg/258px-Bus_706RTO_Brno.jpg
a Poliaci to vyrábali v licencii ako Jelcz...
omyl, ty si zverejnil fotku mladšieho brata, Terézia dala predchodcu RTO.očka.
alaya1
20.07.17,04:40
vicktor
20.07.17,06:34
buchac, misoft, nemusite vsetko brat uplne doslova, uvolnite sa
lujza.j
20.07.17,07:40
buchac, misoft, nemusite vsetko brat uplne doslova, uvolnite sa
sú takí napružení..však:D:---
vicktor
20.07.17,08:30
Ano, nadmieru napnuti alebo na... nenapada ma dalsi privlastok ... proste nadpriemerne tvrdi chlapi
lujza.j
20.07.17,09:14
Ano, nadmieru napnuti alebo na... nenapada ma dalsi privlastok ... proste nadpriemerne tvrdi chlapi
Viki...moje nove pruziny od kayaby...silno tvrde:Dledva ich milanko stáhol...stahovakmi:---:Dale ina su famózne.....:D...dóbre uz som cicho
jar88
20.07.17,09:31
Ked sa tu uz objavilo kruzidlo, pridam k nemu nieco:
písmenká by sa nenašli?
A aké potrebuješ? Pošlem. :D Mala som aj veľké ozdobné, možno ich ešte niekde nájdem.
Nepotrebujem, len oko potešiť.
A pri pohľade na Propisot som ho hneď pocítil na nechtoch :)
Pravidelne používam tie vecičky...šablóny, pravítka, rysovaciu súpravu,...ešte aj rysovaciu dosku mám, aj rolu pauzáku.

Niet nad skrčením sa nad rys a sliepňanie...;) Vždy skôr, rýchlejšie a aj presnejšie nakreslím, ako v nejakom SW.

To by som chcel vidiet:)
Ty si toho ešte veľa nevidel...
Takže vysvetlenie ... ale len a len z pohľadu mojej osoby....a len a len pre Teba. ;)

Keď chcem robiť v nejakom SW, tak sa musím naučiť čo ?
Musím sa naučiť pohybovať v ňom, vedieť s ním narábať...doplniť ďalšie.
Na dosku ale natiahnem pauzák, vezmem do ruky pentelku a pravítko, rysovaciu súpravu a hajde kresliť. Mal som aj skladací malý pantograf. Ľutujem, že som ho predal.
Len pre úplnosť...som absolventom strojníckej priemyslovky, maturitná práca z predmetu "Stroje a zariadenia" bola prevodovka. Túto som kreslil na rys formátu A1 + nejaké A2, A3, A4...samozrejme výpočty a popis - počet strán cca 30.

Po maturite som bol zamestnaný v projektovej kancelárii.
Moje práce boli ..."Prečerpávajúca vodná elektráreň Čierny Váh" a "Zlieváreň Hronec".

Takže resumé ?
Pokiaľ by som sa naučil SW, tak mám na pauzáku hotovo.

To tvoje resumé ti vyvracať nemienim.:) V tom máš určite pravdu, aspoň čo sa teba týka.:D
Ale ja som sa to naučil za sobotu a nedeľu.
Teraz už nepotrebujem sliepňať nad žiadnym výkresom. Zrejme si ten rozdiel nedokážeš ani len predstaviť.:)
jar88
20.07.17,09:41
Ano, nadmieru napnuti alebo na... nenapada ma dalsi privlastok ... proste nadpriemerne tvrdi chlapi

Ano, nadmieru napnuti alebo na... nenapada ma dalsi privlastok ... :)

Skôr by som napísal,:)
že nadpriemerne natvrdlí chlapi.;)
-----------------------
Aké šťastie, že už niesu vo funkčnom výkone. Viem si predstaviť, kde by sme sa dnes nachádzali, ak by sa také myslenie dostalo k nejakému vedeniu. Nedaj bože k vedeniu štátu.:rolleyes:
misoft
20.07.17,10:20
:D
Tak, tak - u nás to boli autobusy Škoda RTO
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Le%C5%A1any%2C_Vojensk%C3%A9_muzeum%2C_%C5%A0koda_ RTO_LUX%2C_kabina_%C5%99idi%C4%8De.JPG
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Bus_706RTO_Brno.jpg/258px-Bus_706RTO_Brno.jpg
a Poliaci to vyrábali v licencii ako Jelcz...
omyl, ty si zverejnil fotku mladšieho brata, Terézia dala predchodcu RTO.očka.
Terka dala fotku POĽSKÉHO klonu RTOčka - Jelzca.
A to čo som predložil je Škoda 706 RTO..... pretože pred nimi boli len autobusy Praga RN/RND - teda autobusová karoséria na podvozkoch nákladiakov. Potom začali vyrábať Škoda 706 RTO.
Mladší, starší - to sú len modifikácie a modernizácie karosérií - princíp, chassis, boli tie isté, motory sa len vylepšovali.
Pokiaľ nepoznáš - nepleť sa do toho.
buchač
20.07.17,11:36
To tvoje resumé ti vyvracať nemienim.:) V tom máš určite pravdu, aspoň čo sa teba týka.:D
Ale ja som sa to naučil za sobotu a nedeľu.
Teraz už nepotrebujem sliepňať nad žiadnym výkresom. Zrejme si ten rozdiel nedokážeš ani len predstaviť.:)

Jasnéééé...Ty si proste nadčlovek.
Keby si bol Boh, tak by si stvoril svet za tri dni...


Dig šun, more...a aj tak Ti neverím, že si sa naučil cez víkend.
Ono by bolo dobré vedieť, o aký program ide a potom by sa uvidelo.
Ale ako si sa mohol naučiť program na kreslenie technických výkresov, keď nedokážeš ani len príspevok upraviť tak, aby si neurobil citáciu citácie citovaného z citácií...;)
Holt Rádio Jerevan je šuviks proti tomu, čo tu dávaš...:D
buchač
20.07.17,11:42
Ano, nadmieru napnuti alebo na... nenapada ma dalsi privlastok ... proste nadpriemerne tvrdi chlapi

Ano, nadmieru napnuti alebo na... nenapada ma dalsi privlastok ... :)

Skôr by som napísal,:)
že nadpriemerne natvrdlí chlapi.;)
-----------------------
Aké šťastie, že už niesu vo funkčnom výkone. Viem si predstaviť, kde by sme sa dnes nachádzali, ak by sa také myslenie dostalo k nejakému vedeniu. Nedaj bože k vedeniu štátu.:rolleyes:
Vieš, ako sa odpovedá na takúto onačinu ?
Baba Ti je natvrdlá a nie ja.
------------------
Kde sa nachádzame teraz ? Žeby v riti, v eržike ?
Ak by som posúdiť tie Tvoje občasné myšlienkové pochody ?
Tiež nebudeš nejaký rozumový šampión.
Tiež si " určite čistý jak ľalia "...takých podobných by neočistil ani len kúpeľ v lúčavke kráľovskej...
korela
20.07.17,13:20
:D
Tak, tak - u nás to boli autobusy Škoda RTO
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Le%C5%A1any%2C_Vojensk%C3%A9_muzeum%2C_%C5%A0koda_ RTO_LUX%2C_kabina_%C5%99idi%C4%8De.JPG
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Bus_706RTO_Brno.jpg/258px-Bus_706RTO_Brno.jpg
a Poliaci to vyrábali v licencii ako Jelcz...
omyl, ty si zverejnil fotku mladšieho brata, Terézia dala predchodcu RTO.očka.
Kým sa dohodnete, ja sa zatiaľ spýtam, či si niekto spomenie na to, že niekto dostal pre MHD spásonosnú myšlienku umiestniť na ten bubon hore samoobslužné zariadenie na kúpenie si cestovných lístkov. Bolo to nízke, uložené na mieste toho obdĺžnika. V čase nástupu minisukní. Inak sa nedal lístok odtrhnúť ako v poriadnom predklone. Pre mňa osobne muky. 16 - 17 rokov. Neviem, prečo som nemala v tom čase električenku.
.
Ešte doplním, zo snímky to nie je vidno, ale ešte aj ten bubon bol na asi 10
až 15 cm stupienku.
pavol54
20.07.17,13:45
:D
Tak, tak - u nás to boli autobusy Škoda RTO
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Le%C5%A1any%2C_Vojensk%C3%A9_muzeum%2C_%C5%A0koda_ RTO_LUX%2C_kabina_%C5%99idi%C4%8De.JPG
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Bus_706RTO_Brno.jpg/258px-Bus_706RTO_Brno.jpg
a Poliaci to vyrábali v licencii ako Jelcz...
omyl, ty si zverejnil fotku mladšieho brata, Terézia dala predchodcu RTO.očka.
Terka dala fotku POĽSKÉHO klonu RTOčka - Jelzca.
A to čo som predložil je Škoda 706 RTO..... pretože pred nimi boli len autobusy Praga RN/RND - teda autobusová karoséria na podvozkoch nákladiakov. Potom začali vyrábať Škoda 706 RTO.
Mladší, starší - to sú len modifikácie a modernizácie karosérií - princíp, chassis, boli tie isté, motory sa len vylepšovali.
Pokiaľ nepoznáš - nepleť sa do toho.
To nie je pravda, bola škoda 706 RO, Skriňa bola trocha iná Inak tú 706 RO dôverne poznám pretože sme sa striedali od roku 1973 do roku 1976 dvaja ako velitelia vozu každý druhý deň, takže ty si zase pletieš všetko
Terezia13
20.07.17,14:58
chlopi, ale to neide o typ, ale či sa na také niečo pamätáme
misoft
20.07.17,17:13
To nie je pravda, bola škoda 706 RO, Skriňa bola trocha iná Inak tú 706 RO dôverne poznám pretože sme sa striedali od roku 1973 do roku 1976 dvaja ako velitelia vozu každý druhý deň, takže ty si zase pletieš všetko
Sorry - ospravedlňujem sa, tentoraz som pochybil ja - lenže 706RO mala 4ramenný volant, 706RTO mala 3ramenný
Takže - pamätáme - Terka hodila fotku z Poľska - tí vyrábali Jelcz (licencia 706RTO - 706RO sa v Poľsku nerobili - fotka je z Poľska) a v tomto (Terkina fotka) mám pravdu zase ja.
Terezia13
20.07.17,19:04
kto ich mal veľa?
babka - ježibabka
21.07.17,12:32
Ja nie :D:D:D - jenom přiměřeně.....
Ani ja nie. Vtedy sa ešte nedávali včeličky :D:D:D
Mária27
23.07.17,08:59
buchač
23.07.17,09:45
Prežili ste socializmus? Otestujte sa
https://www.cas.sk/clanok/574117/tychto-10-slov-doverne-poznaju-len-ti-ktori-prezili-socik-otestujte-sa-v-kvize-z-ich-vyznamu/
To v Novom čase nepoznajú, nevedia všetky výrazy ?

Kto to bol "predák"? *
Človek, ktorý plnil plán nad sto percent
Človek, ktorý sa nechal ľahko podplatiť
Slangový výraz pre obchodníka s ťažko dostupným tovarom


Schválne som dal tretiu odpoveď. Správna bola druhá.
Veď to je hlúposť...dokonca ani jedna varianta nie je správna.

My, čo pamätáme a aj podľa JULS - majster 1. vedúci pracovnej skupiny • predák
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=pred%C3%A1k&s=exact&c=777d&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ma&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&d=locutio&d=pskcs&d=psken&d=noundb&ie=utf-8&oe=utf-8#

P.S.:
Neužitočné som nedal ja...
Ale aj mne ho čochvíľa niekto urve. ;)
korela
23.07.17,10:10
Na Slovensku je variant, Česi nech si skloňujú variantu.
pavol54
23.07.17,10:21
spravne bolo 1 " Človek, ktorý plnil plán nad sto percent "

P.s. https://www.cas.sk/clanok/570859/takto-sa-zhovaraju-vychodniari-otestujte-sa-v-kvize-ci-rozumiete-ich-typickym-hlaskam/
dnes by sme asi napísali "líder skupiny"
lujza.j
23.07.17,10:23
Tím lider...
buchač
23.07.17,10:43
spravne bolo 1 " Človek, ktorý plnil plán nad sto percent "

P.s. https://www.cas.sk/clanok/570859/takto-sa-zhovaraju-vychodniari-otestujte-sa-v-kvize-ci-rozumiete-ich-typickym-hlaskam/
dnes by sme asi napísali "líder skupiny"
Hm...a čo/kto bol potom stachanovec ???
pavol54
23.07.17,12:27
Inak netabuľkovému vedúcemu sa nehovorilo predák ale parťák(vedúci pracovnej party, skupiny) dokonca jeden hovoril "partafírer"
Terezia13
23.07.17,13:23
............
alaya1
23.07.17,14:24
lujza.j
23.07.17,14:27
Neviem co mozem sem.....ale keby niekto....buducu sobotu...idem kuk
http://hradcervenykamen.sk/?p=17
misoft
23.07.17,14:30
jar88
23.07.17,16:23
Prežili ste socializmus? Otestujte sa
https://www.cas.sk/clanok/574117/tychto-10-slov-doverne-poznaju-len-ti-ktori-prezili-socik-otestujte-sa-v-kvize-z-ich-vyznamu/
10/10 - teda ešte pamätám......:D:D:D

:):):)
alaya1
03.09.17,16:59
buchač
03.09.17,17:18
afrikánka
03.09.17,17:40
zajtra ideme malovať, vyzerá to ako šajbovec
Alma mater v Belehrade?:rolleyes:
afrikánka
03.09.17,20:10
Pre mínuskárov,
som v rubrike "ľudia pamätáte". Nick "gudern" s poznámkou o maľovaní u mňa navodil spomienku na slovenského maliara, surrealistu Ladislava Guderna, narodeného v Nitre, ktorý v roku 1968 emigroval do Kanady, kde žil, tvoril a zomrel v roku 1999 vo veku 78 rokov. Je považovaný za jedného zo zakladateľov slovenského surrealizmu.
A maľovanie Alma mater v Belehrade? Tam vyštudoval Akadémiu výtvarných umení.
Prajem príjemne strávený večer
korela
04.09.17,07:43
guder "severské" krajiny, to bola zasa moja asociácia na tento zaujímavý nick.
Koľko ľudí, toľko chutí.
Guderna veľa ľuďom nič nehovorí, teda nie všetkým.
Ale dobre, že si ho vytiahla. :-)
afrikánka
04.09.17,08:02
Záhada asociácií vyriešená.;)
Nick "gudern" reagoval na foto účesov od buchača, jemu to zase pripomenulo maliarsku štetku "šajbovec", preto zmienka o maľovaní. Sama som sa s týmto názvom maliarskeho náčinia nikdy nestretla.


"šajbovec".... v šarišsko-zemplínskom nárečí-štetec na maľovanie
K nicku "gudern".....napr. v Košiciach je pomenovaná ulica po maliarovi Gudernovi
korela
04.09.17,09:31
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_ul%C3%ADc_v_Bratislave_premenovan%C3%BDch_p o_roku_1989
Aj tu mala jedna ulica jeho pomenovanie, komu tak v tých rokoch mohol ešte prekážať?
Keď sa na tie zmeny pozerám, nevidím u mnohých dôvod na premenovanie.
A ktovie koľko pamätníčkov k oslobodeniu sa zlikvidovalo. Okolo jedného malého ihlana som chodila denne, žeby ho preložili aspoň do úschovy?
Takto sa prepisujú dejiny, komu čo vyhovuje a už to nikto väčšinou neopravuje. Čo kronikár, iný subjektívny názor.
arizona
04.09.17,10:03
Dnesne deti maju bicykle od vymyslu sveta.
My,starsi si urcite spominame,ako sme sa bicyklovali na starych,velkych bicykloch :-D
buchač
04.09.17,10:26
Dnesne deti maju bicykle od vymyslu sveta.
My,starsi si urcite spominame,ako sme sa bicyklovali na starych,velkych bicykloch :-D
Pamätáš na heslo, motto ?
U nás sa vravievalo :

"Keď chceš vedieť, čo je drina, kúp si bickoš značky Ukrajina." ;)
afrikánka
04.09.17,11:54
A čo takáto trojkolka?:)
arizona
04.09.17,12:01
A čo takáto trojkolka?:)
Taku si nepamatam veru.
Ja som tiez mala nejaku trojkolku, dedko mi ju bol az v Prahe kupit :-)
Ale ani na tu moju si nespominam,len z rozpravania viem, ze mi ju kupili.
Potom si pamatam na dedkov rusky velky,cierny / ucenie pod rurou,ako na obrazku/ a potom mi kupili paradny Pionier a neskor Esku. To bolo radosti! Kto mal Esku, bol macher. Ani sme si neuvedomovali,kolko sme sa napedalovali na tych malych kolesach, chi
afrikánka
04.09.17,12:11
Táto trojkolka by dnes mala cca 70 rokov. Patrila mojej sesternici, mne už nie. Vždy keď som ako dieťa pozerala doma rodinné fotky, tak som po takej túžila. Trojkolku som nemala, ale zato parádnu kolobežku s brzdou. Ako šesťnástka som dostala skladací bike. Mám dodnes na pamiatku. Je ako nový.
Valcake
04.09.17,16:33
Tiež som sa učila ..pod rúrou..:D Mám na chate horský aj Esku.;)
misoft
04.09.17,17:30
A čo takáto trojkolka?:)
Taku si nepamatam veru.
Ja som tiez mala nejaku trojkolku, dedko mi ju bol az v Prahe kupit :-)
Ale ani na tu moju si nespominam,len z rozpravania viem, ze mi ju kupili.
Potom si pamatam na dedkov rusky velky,cierny / ucenie pod rurou,ako na obrazku/ a potom mi kupili paradny Pionier a neskor Esku. To bolo radosti! Kto mal Esku, bol macher. Ani sme si neuvedomovali,kolko sme sa napedalovali na tych malych kolesach, chi
Ešte väčší bol, ak mal Favorita.... :D A s "baranami"....
Mal som to "šťastie" (privilégium?) .... ale potom mi ho nejaký dobrák ukradol.... :(
alaya1
04.09.17,17:46
Ja som mala bielu skladacku, moj brat modry favorit. Mama ho zohnala niekde v sklade Domacich potrieb.:)
misoft
04.09.17,17:49
...................moj brat modry favorit. Mama ho zohnala niekde v sklade Domacich potrieb.:)
Veď jasné - na Favorita bolo potrebné privilégium - v tomto prípade známy skladník.... :D:D:D

Inak - Favority boli najviac kradnuté bicykle. Ak bola vedľa seba Eska a Favorit - Eska zostala, Favorit sa "vyparil"....
Valcake
04.09.17,18:01
Joooj ..na dedine boli bicykle všelijaké..moja babka bicyklovala do 80ky..otec skladoval na povale staré aj na súčiastky..a skladal :D
Terezia13
04.09.17,18:10
ja som si trojkolku kúpila sama cca ako 4-ročná, jednoducho som vošla do obchodu, sadla na bicykel, ktorý sa mi páčil a keďže tatko nechcel vyzerať ako skúpi, zaplatil................a doma ma skoro zabil:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
korela
04.09.17,18:19
A čo takáto trojkolka?:)
Keď som prišla po túto trojkolku, ... no, proste páči sa mi veľmi. Verím, že by mohla byť Made in Italy. Vek som odhadla celkom dobre. Tak ako? :-)
korela
04.09.17,18:30
Našej šracinke kúpili v NL sedačku na bicykel, a má presne takéto rúčky, tak sa má za čo pri jazde držať, jej aj ľuďom sa to evidentne páči, lebo komentujú. Zatiaľ iba tak po svojom okolí pomaličky, mne sa to moc nepáči, lebo helmu ešte nemá.
buchač
04.09.17,18:54
Našej šracinke
Starý som dosť, pochodil tiež nie jeden kraj...ALE o takomto výraze som nejak nechyroval.

Šrac je jasný...pochádza s košického slangu....ALE šracinka ?
misoft
04.09.17,18:55
Náááá šak je to opak - ženský rod šraca.....:---
buchač
04.09.17,19:03
Náááá šak je to opak - ženský rod šraca.....:---
...poneváč buzerant ? ;) :D :D :D
misoft
04.09.17,19:06
Alebo šrac bez "klobásky s dvoma vajíčkami a tatárskou omáčkou".....:D:D:D
korela
04.09.17,20:31
Nemôžu tu byť iba princezné, a po druhé nebudem kukučke preberať erko.
A na šracku je ešte veľmi malinká. :-)
buchač
04.09.17,20:55
Nemôžu tu byť iba princezné, a po druhé nebudem kukučke preberať erko.
A na šracku je ešte veľmi malinká. :-)

Chceš použiť adekvátny výraz, ktorý je úplne na rovnakej úrovni šraca ?
Nuž daj čája, čájočka...

...a môžete hodnotiť.
korela
04.09.17,21:21
Boli na dolniakoch na chalupe a sused, ktorý ich videl prvýkrát ... do kočíka, tak čo hééérečka?
Neviem kedy sa začala používať čája, nepáči sa mi to.
Ale konečne spoznala reálnu dedinskú "háveď", komplet, aj toho fešáka kohúta s perím na nohách, dedo s ňou pochodil pomaly celú obec, lebo doma iba vodné zvieratstvo, bežné vtáctvo a ples psov s poníkom. Tak pribudli patričné citoslovcia.
Veď ju tak volám iba tu, doma inak.
pavol54
05.09.17,05:02
Našej šracinke kúpili v NL sedačku na bicykel, a má presne takéto rúčky, tak sa má za čo pri jazde držať, jej aj ľuďom sa to evidentne páči, lebo komentujú. Zatiaľ iba tak po svojom okolí pomaličky, mne sa to moc nepáči, lebo helmu ešte nemá.
Nedráždi, nie "šracinka" ale "čajočka" (podľa východniarskeho slovenského pravopisu)
vicktor
05.09.17,06:51
Srac sa hovorilo aj v BA, tak to nie je kosicky slang.
Sracinka = male dievcatko, caja a cajocka = vacsie dievca az slecna.

A Favorita som kupil na prvu navstevu v obchode (zaciatok Kriznej).
Ale bolo to so stastim, tymto som vykupil vsetky (vystavene) zasoby. :)
buchač
05.09.17,07:41
Srac sa hovorilo aj v BA, tak to nie je kosicky slang.
Sracinka = male dievcatko, caja a cajocka = vacsie dievca az slecna.

A Favorita som kupil na prvu navstevu v obchode (zaciatok Kriznej).
Ale bolo to so stastim, tymto som vykupil vsetky (vystavene) zasoby. :)
Mne Ti je jedno jak lanský sňah...

Ešte by ma ale zaujímalo, že kedy sa tak hovorilo...že šrac a či čája....že ktoré roky presnejšie.
Lebo ako vravím, pochodil som po Slovensku teda dosť...nie raz sa mi stalo, že nevedeli, o čo sa jednalo.
Musel som prekladať...Blavákom dupľom. ;)

...a tá šracinka ?
Kuwa, tú ani JULS nepozná...;) :D
pavol54
05.09.17,13:54
Srac sa hovorilo aj v BA, tak to nie je kosicky slang.
Sracinka = male dievcatko, caja a cajocka = vacsie dievca az slecna.

A Favorita som kupil na prvu navstevu v obchode (zaciatok Kriznej).
Ale bolo to so stastim, tymto som vykupil vsetky (vystavene) zasoby. :)
Mne Ti je jedno jak lanský sňah...

Ešte by ma ale zaujímalo, že kedy sa tak hovorilo...že šrac a či čája....že ktoré roky presnejšie.
Lebo ako vravím, pochodil som po Slovensku teda dosť...nie raz sa mi stalo, že nevedeli, o čo sa jednalo.
Musel som prekladať...Blavákom dupľom. ;)

...a tá šracinka ?
Kuwa, tú ani JULS nepozná...;) :D
Hovorilo sa šrác a čaja, okolo roku 1975 som tam bol na návšteve, okolo Košíc, dovtedy som tie výrazy nepočul
afrikánka
05.09.17,14:25
Ako dieťa som vyrástla na týchto kuchynských pomôckach, verte, neverte, ale po rôznych dobových vychytávkach, sa mi najlepšie pracuje práve s týmito starinkami:);)
misoft
05.09.17,15:35
Hmmmm.... tá kuchárska kniha tam vzadu.... šak to asi moja....:D (teda tiež mám takú)....
Terezia13
05.09.17,17:10
ja som si trojkolku kúpila sama cca ako 4-ročná, jednoducho som vošla do obchodu, sadla na bicykel, ktorý sa mi páčil a keďže tatko nechcel vyzerať ako skúpi, zaplatil................a doma ma skoro zabil:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
.....hmm idem s pravdou von..........ja som si takto potom kúpila ešte aj kočík pre bábiky..........len potom to už odniesla mamulienka moja.........ale ten kočík bol krásny a stál za to "trochu" kriku
misoft
05.09.17,17:14
Fíííí - aká šikovná :D:D:D
Tweety
05.09.17,17:15
ja som si trojkolku kúpila sama cca ako 4-ročná, jednoducho som vošla do obchodu, sadla na bicykel, ktorý sa mi páčil a keďže tatko nechcel vyzerať ako skúpi, zaplatil................a doma ma skoro zabil:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
.....hmm idem s pravdou von..........ja som si takto potom kúpila ešte aj kočík pre bábiky..........len potom to už odniesla mamulienka moja.........ale ten kočík bol krásny a stál za to "trochu" kriku
Na 4 roky si bola riadne vybitá. Rodičia mali z teba radosť. Zostalo to?
misoft
05.09.17,17:17
Na 4 roky riadne vybitá.
Šak sa rodičom vydarila..... ;)... dobré gény....
buchač
05.09.17,17:23
ja som si trojkolku kúpila sama cca ako 4-ročná, jednoducho som vošla do obchodu, sadla na bicykel, ktorý sa mi páčil a keďže tatko nechcel vyzerať ako skúpi, zaplatil................a doma ma skoro zabil:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
.....hmm idem s pravdou von..........ja som si takto potom kúpila ešte aj kočík pre bábiky..........len potom to už odniesla mamulienka moja.........ale ten kočík bol krásny a stál za to "trochu" kriku

Čo môžeš urobiť hneď, neodkladaj...;)
Veď prečo si nosiť robotu domov, viď = skoro zabil ?
Fásla by si ešte rovno v obchode...to aby si ľudia nemysleli, že si rozmaznaná.
Terezia13
05.09.17,17:26
ja som si trojkolku kúpila sama cca ako 4-ročná, jednoducho som vošla do obchodu, sadla na bicykel, ktorý sa mi páčil a keďže tatko nechcel vyzerať ako skúpi, zaplatil................a doma ma skoro zabil:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
.....hmm idem s pravdou von..........ja som si takto potom kúpila ešte aj kočík pre bábiky..........len potom to už odniesla mamulienka moja.........ale ten kočík bol krásny a stál za to "trochu" kriku
Na 4 roky si bola riadne vybitá. Rodičia mali z teba radosť. Zostalo to?
no práve, nezostalo, to boli moje jediné "vydriapané" poklady, potom som už bola vzorovo nežiadostivá a "nedravá"
korela
05.09.17,18:59
ja som si trojkolku kúpila sama cca ako 4-ročná, jednoducho som vošla do obchodu, sadla na bicykel, ktorý sa mi páčil a keďže tatko nechcel vyzerať ako skúpi, zaplatil................a doma ma skoro zabil:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
.....hmm idem s pravdou von..........ja som si takto potom kúpila ešte aj kočík pre bábiky..........len potom to už odniesla mamulienka moja.........ale ten kočík bol krásny a stál za to "trochu" kriku
Na 4 roky si bola riadne vybitá. Rodičia mali z teba radosť. Zostalo to?
no práve, nezostalo, to boli moje jediné "vydriapané" poklady, potom som už bola vzorovo nežiadostivá a "nedravá"
Možno keby rodičia zaujali k týmto udalostiam iný výchovný prístup, mohli ťa vytvarovať inak.
Viď dnešné smery výchovy, razia sa úplne iné. Ako to dopadne, nechcieť radšej tušiť.
Ja som sa vždy pred vstupom do hračkárstva, potravín ... s deťmi dopredu dohodla. Nezažili sme krik, ani hádzanie sa o zem, pritom hračiek mali aj tak do aleluja, aj si mohli vyberať, aj som im šila.
Terezia13
06.09.17,16:48
ja som si trojkolku kúpila sama cca ako 4-ročná, jednoducho som vošla do obchodu, sadla na bicykel, ktorý sa mi páčil a keďže tatko nechcel vyzerať ako skúpi, zaplatil................a doma ma skoro zabil:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
.....hmm idem s pravdou von..........ja som si takto potom kúpila ešte aj kočík pre bábiky..........len potom to už odniesla mamulienka moja.........ale ten kočík bol krásny a stál za to "trochu" kriku
Na 4 roky si bola riadne vybitá. Rodičia mali z teba radosť. Zostalo to?
no práve, nezostalo, to boli moje jediné "vydriapané" poklady, potom som už bola vzorovo nežiadostivá a "nedravá"
Možno keby rodičia zaujali k týmto udalostiam iný výchovný prístup, mohli ťa vytvarovať inak.
Viď dnešné smery výchovy, razia sa úplne iné. Ako to dopadne, nechcieť radšej tušiť.
Ja som sa vždy pred vstupom do hračkárstva, potravín ... s deťmi dopredu dohodla. Nezažili sme krik, ani hádzanie sa o zem, pritom hračiek mali aj tak do aleluja, aj si mohli vyberať, aj som im šila.
veď áno, ale ja som bola vždy skromné dieťa, ktoré sa nikdy ničoho nedožadovalo, nikdy som nepotrebovala byť v strede pozornosti a kde nič tu nič som si nakúpila najprv bicykel a potom kočík a tam to aj skončilo:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Valcake
06.09.17,17:29
To je aspoň vtipné "nakupovanie"..keby si sa hádzala o zem, tak ťa tam nechám a ani sa k tebe nepriznám:D:D:D:D:D:D
korela
06.09.17,17:39
Keďže som bola najmladšia, tak pod stromčekom som hračky mávala iba ja. Mama sa ma pýtala asi ako štvorročnej, čo by som si prosila od Ježiška. Veľmi som túžila po hlbokom prútenom, ale neviem z akého dôvodu som je povedala, že chcem športový. To bolo sklamanie, keď som si ho pod stromčekom našla. Ale hlboký som mala ešte predtým, ale nie prútený. Prejavila som mierne sklamanie a vysvetlila môj omyl, aj mamu to mrzelo, dnes ma mrzí viac, že som vôbec prejavila nejaké sklamanie. U svojich detí som si overovala pre istotu ich túžby, aby sa to nezopakovalo.
korela
06.09.17,17:52
My sme sa našim nehádzali o zem nikdy. Mama spomínala iba jednu príhodu, ako išli v Žiline od fotografa s prvorodeným asi 2 r. v modrom kabátiku s bielym límčekom a čapičkou z kožušinky a k tomu z ničoho nič sa im hodil do jedinej kaluži na ulici. Nechápali, nevedeli ani reagovať. :-)))
Bol ako obrázok, fotograf, či môže jeho foto vystaviť vo výklade. S mladším bratom sme mali spoločnú inú podobu.
Keď pozerám deti Kate, takto sa "nosievali" slov. deti v 40 r.
Terezia13
08.09.17,17:40
jaj mňam
arizona
08.09.17,19:49
Retro Mototechna: ceník automobilů a příplatky v roce 1974

Zdroj: http://g.cz/retro-mototechna-cenik-automobilu-a-priplatky-v-roce-1974/
Valcake
08.09.17,21:14
Naše 1.tu chýba:---
bettylou
09.09.17,06:44
Boli na dolniakoch na chalupe a sused, ktorý ich videl prvýkrát ... do kočíka, tak čo hééérečka?
Neviem kedy sa začala používať čája, nepáči sa mi to.
Ale konečne spoznala reálnu dedinskú "háveď", komplet, aj toho fešáka kohúta s perím na nohách, dedo s ňou pochodil pomaly celú obec, lebo doma iba vodné zvieratstvo, bežné vtáctvo a ples psov s poníkom. Tak pribudli patričné citoslovcia.
Veď ju tak volám iba tu, doma inak.

neviem kedy sa ten výraz čaja začal používať, ale určite viem z ktorého jazyka je prevzatý "šukár čhaj" :D - pekná dcéra
afrikánka
09.09.17,07:18
[QUOTE="arizona"]Retro Mototechna: ceník automobilů a příplatky v roce 1974

Zdroj: http://g.cz/retro-mototechna-cenik-automobilu-a-priplatky-v-roce-1974/[/


Ešte stále opatrujem...to bolo vtedy radosti. Na také niečo sa nezabúda:)
21.1.1975, všade veľa snehu a my s novým autom zopár desiatok kilometrov domov
alaya1
14.09.17,07:04
Nikto nepamata toto uz, ale zaujala fotka :)
https://scontent.fbts1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/21740633_10214423427006504_7994561594850664174_n.j pg?oh=f4689e467e7489fdc8c7355dc84d3015&oe=5A437A4C
Rittmeister (stotník, kapitán) Fedor Zubovits von Starosta (starostai Zubovits Fedor), rodák z Horných Turoviec (Felsőtúr) v Levickom okrese a Oberleutnant (nadporučík) Stephan (von) Csatáry. Január - Február 1915. Prešov....
Oliwa
14.09.17,07:51
Boli na dolniakoch na chalupe a sused, ktorý ich videl prvýkrát ... do kočíka, tak čo hééérečka?
Neviem kedy sa začala používať čája, nepáči sa mi to.
Ale konečne spoznala reálnu dedinskú "háveď", komplet, aj toho fešáka kohúta s perím na nohách, dedo s ňou pochodil pomaly celú obec, lebo doma iba vodné zvieratstvo, bežné vtáctvo a ples psov s poníkom. Tak pribudli patričné citoslovcia.
Veď ju tak volám iba tu, doma inak.

neviem kedy sa ten výraz čaja začal používať, ale určite viem z ktorého jazyka je prevzatý "šukár čhaj" :D - pekná dcéra
Ja si pamätám na knižku "Šukar čajori" - Krásne dievča... :)
http://www.antiquariat.sk/jozef-frantisek-kunik-sukar-cajori-krasne-dievca-4055.html
arizona
14.09.17,08:55
ach jaaaj :-P
arizona
14.09.17,08:59
Niekedy u nas denne pouzivana premietacka.Ake to bolo vzacne,to si dnesne deti ani nevedia predstavit
babka - ježibabka
14.09.17,13:04
Niekedy u nas denne pouzivana premietacka.Ake to bolo vzacne,to si dnesne deti ani nevedia predstavit
Možno ešte niekde na povale je:)
afrikánka
14.09.17,13:18
Niekedy u nas denne pouzivana premietacka.Ake to bolo vzacne,to si dnesne deti ani nevedia predstavit
Možno ešte niekde na povale je:)
Mala som aj túto premietačku po synovi, aj ten skorší model, tmavohnedý "bakelitový" z môjho detstva. A kadečo, čo sa tu objavuje a ja si pripomeniem...ale babík, ty máš všetko kdesi odložené!!!:)

A ja som povyhadzovala:mee:
babka - ježibabka
14.09.17,13:25
Niekedy u nas denne pouzivana premietacka.Ake to bolo vzacne,to si dnesne deti ani nevedia predstavit
Možno ešte niekde na povale je:)
Mala som aj túto premietačku po synovi, aj ten skorší model, tmavohnedý "bakelitový" z môjho detstva. A kadečo, čo sa tu objavuje a ja si pripomeniem...ale babík, ty máš všetko kdesi odložené!!!:)

A ja som povyhadzovala:mee:
Ja som mala šanobného muža. Šecko sa zéjde :D:D:D
Ale keď to mám pretriediť ó, ó, ó, ojojój
Terezia13
16.09.17,14:33
boli pečené vždy s láskou
misoft
16.09.17,15:29
...a navyše bez pridaných konzervantov a éčiek....
Terezia13
16.09.17,15:36
...a navyše bez pridaných konzervantov a éčiek....
:D:D:D:D:D
arizona
16.09.17,16:57
boli pečené vždy s láskou
Jáááj , babkovske kolaciky! Najlepsie na svete !!!!
Co by som dnes za ne dala :-(
Terezia13
16.09.17,17:13
boli pečené vždy s láskou
Jáááj , babkovske kolaciky! Najlepsie na svete !!!!
Co by som dnes za ne dala :-(
moja "starká" vedela tie najlepšie štrúdle!!!!!!!!
arizona
16.09.17,18:35
boli pečené vždy s láskou
Jáááj , babkovske kolaciky! Najlepsie na svete !!!!
Co by som dnes za ne dala :-(
moja "starká" vedela tie najlepšie štrúdle!!!!!!!!
Aj moja robila vyborne strudle,ale jej specialitkou,ktora sa piekla takmer kazdy vikend boli syrovniky a najlepsi originalny solciansky skladanik. Ludia ho poznaju aj pod nazvom Stedrak.
My sme uz boli prejedeni, tak sme nosili spoluziakom a rodicia kolegom.Vsetci sa isli zblaznit od radosti :-)
Oliwa
16.09.17,18:42
boli pečené vždy s láskou
Toto vyzerá skôr na ruskú bábušku... ;) aj keď na chuti koláčov to nič nemení... :)
Alebo sa len dedko vrátil živý a zdravý z východného frontu a priniesol domov - samovar...
alaya1
19.09.17,10:43
buchač
19.09.17,10:52
A takto zacala vystavba najvacsieho sidliska
1980. Velmi nepamatam ....
Žeby v Prahe...???
alaya1
19.09.17,10:53
A takto zacala vystavba najvacsieho sidliska
1980. Velmi nepamatam ....
Žeby v Prahe...???

aj tam stavali.... :)
alaya1
20.09.17,11:07
Terezia13
21.09.17,18:04
má to ešte niekto?
arizona
21.09.17,18:48
má to ešte niekto?
Ja veru mam.Zo zakladnej,aj zo strednej skoly :-)
Valcake
21.09.17,19:08
Aj ja mám..;)
osky
22.09.17,03:11
Aj ja mám..;)
Aj ja mam pamätnicek
misoft
22.09.17,07:43
Ja som mal tiež niečo podobné, nie také pekné, len jednoduché, denne používané a volal som to "debilníček" :---
Oliwa
22.09.17,07:44
má to ešte niekto?
Jéjdanenky, však to sú predkovia dnešných tabletov :---... písali sa tam správy, odkazy, boli tam obrázky, fotky... :D:D:D
babka - ježibabka
22.09.17,09:52
má to ešte niekto?
Jéjdanenky, však to sú predkovia dnešných tabletov :---... písali sa tam správy, odkazy, boli tam obrázky, fotky... :D:D:D
Aj ja mám. Aj vyše polstoročný album na fotky.
Ruža v tŕní,
ruža v kríčku,
najkrajšia je
v pamätníčku.
Kto tento pamätníček ukradne,
nech mu ruka odpadne.
Či je dievča, či je chlapec,
bude visieť ako strapec.
afrikánka
22.09.17,10:22
Babík, na teba som čakala, ako odpovieš:)
Jasné, že máš;):D:--- !!!
A ja zase rovnako...mala som a vyhodila:mee:
arizona
22.09.17,19:18
Ja som mal tiež niečo podobné, nie také pekné, len jednoduché, denne používané a volal som to "debilníček" :---
misoftik, nemylis si to s dennickom?

Toto je pamatnik. Tam sa kreslili obrazky,pisali basnicky, odkazy do buducna,venovania a taaak.
Zapisy do pamatnikov sa robievali hlavne v poslednych rocnikoch skoly,aby zostala pamiatka na spoluziakov a kamaratov.
misoft
23.09.17,09:58
Nie, nie... to som "musel" používať v práci :D. Preto "debilníček" - ale rôzne denníčky, pamätníčky - nie, nie - nebol som na to....
Mária27
23.09.17,15:54
Terezia13
24.09.17,15:47
:D
misoft
24.09.17,16:31
Ako to vyzeralo v 1950 a v 2010?
http://mapy.tuzvo.sk/HOFM/Default.aspx
alaya1
25.09.17,12:48
alaya1
25.09.17,16:38
lujza.j
26.09.17,13:03
Mária27
30.09.17,14:30
bettylou
30.09.17,16:46
:D

mám na dvore, aj ked starší typ
vicktor
01.10.17,05:22
Trnavske myto - uz vtedy tam bola lekaren a je tam dodnes. :D
Ludia chodia krizom cez krizovatku a nie po prechodoch!
Co moze byt navrchu stoziara nad hodinami?
V rade napravo byval kamarat
lujza.j
01.10.17,06:37
Uz som tuto foto videla....tiez som...ze jejó....lekaren tam bola... aj je.....ja mam na fb štuknutu stranku "stare fotografie bratislavy"aj popisy k nim su....aj ine starinarske stranky:D
lujza.j
01.10.17,13:52
.
Oliwa
02.10.17,11:35
.
Nevyzeralo síce nejako vábne, ale dnes zase nekúpiš tužidlo za 11 centov :D
Ale tá trvalá potom aj trvala... ;):---
lujza.j
02.10.17,11:37
nó...ja si ho pamatám....tužilo ako ďas:D
misoft
02.10.17,15:17
Trnavske myto - uz vtedy tam bola lekaren a je tam dodnes. :D
Ludia chodia krizom cez krizovatku a nie po prechodoch!
Co moze byt navrchu stoziara nad hodinami?
V rade napravo byval kamarat
Nič.
https://u.smedata.sk/blog/article/4/41/411554/411554_article_photo_98nQX4C0_900x.jpeg?r=27b3a
je to dokonca ešte staršia fotka.
https://zelenahliadka.blog.sme.sk/c/411554/tragedia-a-dobrovolne-povstanie-trnavskeho-myta.html
vicktor
03.10.17,05:23
Zaujimave, na tej novsej fotke nevidim kolajnice ani elektricke droty ... hodiny uz stoja na ostrovceku.
misoft
03.10.17,07:51
Ajajaj.... asi som capa strelil:( - mal som napísať neskoršia - moja chyba - sorry. Ale na tom stĺpe fakt už nič nebolo - ani predtým, ani potom...
lujza.j
03.10.17,19:57
Jój kolko som ich mala...
vicktor
04.10.17,11:20
Vidim Lujza pise asi k Trnavskemu mytu co sa dozvedela od babky Margit a tu toto...
lujza.j
04.10.17,13:25
Viki...lebo som bola copaňa....margatetky,lienky....aj teraz by som mohla byt:eek::D
Musim zistit odkedy tam babka a vlastne aj mama byvala....furt zabudnem....:Dspehujem..este aj staru petržku...tam byvali pred tym..aj tatko...a.za tatka este staru trnavku....ta uz nie je to mexiko ako kdysi...
vicktor
04.10.17,14:00
Coze???
Ked sa burala stara Petrzka, tak ludi nastahovali do panelakov na Ovsiste ci Luky, nie na Stajnerku.
lujza.j
04.10.17,14:17
Coze???
Ked sa burala stara Petrzka, tak ludi nastahovali do panelakov na Ovsiste ci Luky, nie na Stajnerku.
Viki..kľúd:D...Dedo...od babky margit...v petrzke....sluzobnu cast RD mal pridelenu....potom na steinerku...ale myslim..ze to nie v case ked petrzku burali...ze skorej...
lujza.j
05.10.17,05:05
Uz viem od akeho roku spehovat 1958:)
korela
05.10.17,09:32
Spomenula som si na tzv. Piešťanské tortičky. Či išlo o originálny názov, alebo náš domáci, si už nespomínam. Neboli lacné, patrili k drahším keksíkom, tak mi ich mama kupovala občasne, ale zasa vždy, ak sa išlo niekam so školou na výlety.
Ešte keby sa dnes niekto pustil do ich výroby, mali by úspech. Niečo na spôsob dnešných Fidoriek, tie sú však oproti nim oveľa tvrdšie.
Išlo o oblátky mäkkosťou asi ako Kolonáda, mali okrúhly tvar, celomáčané v horkej čokoláde, priemer 8 - 10 cm, výška 1,5 až 2 cm, obal zo zlatého staniolu a prebalené čokoládovohnedou etiketou ako dnes niektoré chlebíky. Vršok pokrytý okrúhlou etiketou, na spodku jej konce zlepené, bola voľná, nebola súčasťou balenia.
50. roky, ani neviem, kedy sa vytratili z obchodov. Neišlo vyslovene o kúpeľné oblátky. .
Spomenie si niekto? Slov. výrobok.
korela
05.10.17,09:33
A tiež tie klasické dobré veľké perníky, nie tie jednohubky čo sa predávajú dnes. Tie bolo dostať ešte min. v 70. r., s mliekom veľmi dobrá kombinácia.
Išlo síce o jeden druh, ten istý lekvár spájal obe polovice, poleva solídna čokoládová.
korela
05.10.17,09:40
korela
05.10.17,10:01
Česi ešte používajú perník na strúhanie. Sušila som ho doma dva mesiace, ale nebol tak tvrdý, ako kedysi. Chutný.
http://www.medunkapekarstvi.cz/drobne-pernicky/pernik-na-strouhani-125-g-2/
Terezia13
05.10.17,17:59
.....
Terezia13
05.10.17,18:10
Namasté
Myslela som si, že ludý sú len dobrí a zlí. Potom som prišla na to, že zlí móžu byt aj mrchaví a dobrí aj múdri. Najhoršá kombinácia pre život sú mrchaví a sprostí. Takých sa najvác namnoží vtedy, ked sú múdri lahostajní
~ Katarína Kolníková
kukučka
05.10.17,18:36