rozum
30.06.11,19:25
Žeby to bol Edward Maya ft. Alicia - Stereo Love?
http://www.youtube.com/watch?v=5Dk0-nFqom4

No to bola skladba bez spevu, a hrala sa za socíku.
Ajk&
01.07.11,15:19
Mama ma už ako 5-6 ročnú posielala pre vajíčka k babke autobusom. Autobus bol taký modro-biely, oblých tvarov, vpredu vedľa šoféra sedela fešná sprievodkyňa v modrej uniforme aby pasovala k autobusu. Mala takú taštičku a klieštikmi robila dierky do cestovných lístkov ktoré boli zviazané v takých bločkoch. Vždy sa postavila ku dverám a keď pocvikala lístky, tak zazvonila, šofér prestal čítať noviny a naštartoval autobus.
Aby mama predsa mala istotu že sa nestratím, tak ma dala na starosť sprievodkyni Mariške (lebo všetci v okolí 50 km sa poznali zo všelijakých schôdzí, zábav, školení, porád, kurzov):
- "Mariško vylož ju na horném konci, starenka ju už bude vyhlédat! A kedy idete naspäť .... o 18.00? No tak ti hneď zaplatím aj naspäť a tu mi ju zas vylož!"
Takto si ma posielali ako balík. No aj šofér býval v okruhu 50 km a veru neraz aj on robil poštára: lieky sa posielali babkám, zabíjačky, koše ovocia, topánky z opravy. A to si predstavte že neboli mobily, ale sa len odkazovalo po žiakoch, susedoch, kolegoch a nikdy sa nič nestratilo, vždy bolo všetko načas v poriadku doručené.
Dokonca sme mali aj takú hru s taštičkou: s detskými klieštikmi, lístkami buď na vlak alebo autobus. A keď sme sa hrali na výpravcu vlakov, tak tam bola aj čapica a plácačka.

Ešte si pamätám obyčajné rušne na uhlie medzi Malackami a Bratislavou: keď sa išlo do tunela, tak sme všetci povstali a museli pozatvárať okná, lebo všetky sadze naleteli dovnútra a boli sme čierni. Ale tunel pri Bratislave bol dosť dlhý aj na to, aby sme sa tam ako pubertiaci aj bozkávali. Dokonca moja kamoška ktorej mama zakazovala maľovať si oči, sa v tuneli potme namaľovala - dovnútra išlo bledé dieťa a z tunela vyšla slečna s čiernymi linkami, vytočenými mihalnicami a pusou á la Bardotka.
babka - ježibabka
01.07.11,15:51
Tak to bolo asi s tým posielaním po šoférovi zaužívané všade nie iba u Vás na Zahorí v Mauackách ale aj na druhej strane Záhorá :D:D:D. A keď píšeš o mobiloch. Keď sme boli v pôrodnici a bolo nás tam aj 20 mamičiek a každá sme čakali na telefón, bolo povolené nám volať 2 hodiny doobeda a 2 hodiny poobede. Čakali sme pouliepané ako lastovičky po celej chodbe a čakali na telefón. Veru neraz keď sa nám zdalo, že niektorá dlho telefonuje sme jej prerušili hovor, aby sa každej ušlo. Správali sme sa ako malé deti.:):):)
misoft
01.07.11,16:03
No to bola skladba bez spevu, a hrala sa za socíku. No tak smola - socík mi z hlavy vyšumel :D

Ajk&, myslíš takýto? http://www.csadplzen.cz/foto/v_rto_01ec.jpg
duves
01.07.11,16:09
Ešte si pamätám obyčajné rušne na uhlie medzi Malackami a Bratislavou: keď sa išlo do tunela, tak sme všetci povstali a museli pozatvárať okná, lebo všetky sadze naleteli dovnútra a boli sme čierni. Ale tunel pri Bratislave bol dosť dlhý aj na to, aby sme sa tam ako pubertiaci aj bozkávali. Dokonca moja kamoška ktorej mama zakazovala maľovať si oči, sa v tuneli potme namaľovala - dovnútra išlo bledé dieťa a z tunela vyšla slečna s čiernymi linkami, vytočenými mihalnicami a pusou á la Bardotka.
To si pamätam aj ja, ale nie ako pubertiak. Potom zrazu parne rušne z tej trate zmizli ako gáfor.
Ajk&
01.07.11,16:11
Čo ti poviem babka-ježibabka: doma sme telefón nemali a keď som nastúpila do roboty, tak som sa bála zostať sama v kancelárii - kvôli telefónu. Čo keď niekto zazvoní, čo mu poviem keď ho nevidím? A ktovie či ale nevidí on mňa? Boli ešte také čierne hranaté s veľkými sluchátkami a vytáčacím ciferníkom. Potom neskôr také bakelitové šedo-červené alebo čierne. Ale neskôr som sa do telefonovania zamilovala keď som robila sekretárku. Veselo som prepájala, blikalo zelené svetielko, vytočila som "nulku" a veselo kvákala s kamoškou na ministerstve. Vtedy nechodili výpisy, nikto nekontroloval koľko sme pretelefonovali, aj babke, aj tetke som vyvolávala ...... až potom neskôr sa začalo šetriť a medzimesto bolo len u šéfa. No ale šéf často mal porady, chodil na služobky, na schôdze ZO KSS, ROH, ........
misoft
01.07.11,16:18
Potom zrazu parne rušne z tej trate zmizli ako gáfor.
Skôr ako para :D


Vtedy nechodili výpisy, nikto nekontroloval koľko sme pretelefonovali, aj babke, aj tetke som vyvolávala ...... až potom neskôr sa začalo šetriť a medzimesto bolo len u šéfa. ..... no a teraz máš mobil, počítaš sekundy, pozeráš na výpis a účet a trieskaš hlavou o stenu, lebo sa veľa "prevolalo" (ak nemáš paušál - ale i to je zradné :D)
Ajk&
01.07.11,16:18
áno, misoft - to je on, ten krásny autobus. A keď boli hody, dožinky a svadby tak sa musela pripnúť ešte aj vlečka aby sme sa pomestili. Bolo v nej strašne veselo, lebo sedadlá boli po obvode, prostriedok bol prázdny na státie a držalo sa len za také remene. Keď sa šofér ponáhľal s nejakou fľašou čo mu hodovníci zabalili domov, tak rezal zákruty a bolo mu jedno kto sa váľa na zemi, lebo nevidel do vlečky. V robotný deň tam chlapi dali doprostriedka na kolená diplomatku a na nej mastili karty.
misoft
01.07.11,16:22
Ajk&
01.07.11,17:11
takáto hrdzavá nie, to by bezpečnostný technik ČSAD nepustil na medzimestské cesty, ale videla som takúto zapnutú za buldozér a ženičky čo sadili v lese stromčeky sa na nej viezli domov ... heh !
duves
01.07.11,17:27
No ale taketo čudo hrdzave ste ešte v terene nevideli. Predpokladam, že to mali lesní robotníci. Nachadza sa to nad Smolenicami.
https://lh6.googleusercontent.com/-IjwFeFDa3Do/Tg4Cfhlp2MI/AAAAAAAAI08/N3MledkpzFY/s640/IMG_2781.JPG
************************************************** ****
https://lh3.googleusercontent.com/-nTbsq5Sgxeo/Tg4CgZz7JRI/AAAAAAAAI1A/cFV20EweVgI/s640/IMG_2778.JPG
************************************************** ****
https://lh5.googleusercontent.com/-rvD56pdWpF8/Tg4Cg7b3XfI/AAAAAAAAI1E/LAb5_cesxcI/s640/IMG_2779.JPG
Ajk&
01.07.11,17:41
A kde sa to v Smoleniciach vzalo, veď tam nechodí vlak, to je z tých malých podhorských vláčikov nie? Museli to tam dotrepať lesní robotníci, mali tam uložený vercajch a desiatovali. Inak je to škoda, keby to nebolo také zožraté hrdzou - pekná pamiatka.
duves
01.07.11,19:06
Takto dajako sme mali trasu, možno to tam poznaš - nápis "rušeň" lokalizuje ten hrdzavy kolos.
https://lh6.googleusercontent.com/-yZCl4fL6m2E/Tg4aXcLm8UI/AAAAAAAAI1Y/ZjqwLfjGDt4/s640/mapa.jpg
Ajk&
02.07.11,04:41
Keby to dal niekto do poriadku, bol by z toho - bufet heh !
Maruška54
02.07.11,06:06
- "Mariško vylož ju na horném konci, starenka ju už bude vyhlédat! A kedy idete naspäť .... o 18.00? No tak ti hneď zaplatím aj naspäť a tu mi ju zas vylož!"
Zdravím zo Záhoria na Záhorie...toto je mi dôverne známe a ja po presťahovaní do Malaciek som takto posielala syna na dedinu k rodičom, ale už neboli sprievodkyne ani RTO už boli modernejšie autobusy, ale vždy dieťa docestovalo bez problémov aj tam aj späť. Teraz by som sa už bála.
duves
02.07.11,08:38
Ja som tiež kedysi vyrastal v Malackach, od narodenia (1963-1971).
Maruška54
02.07.11,08:52
ja tam sídlim od roku 1979 a som Marianna z Lábu akurát Sandokan mi chýba
duves
02.07.11,09:42
si ročník 79?
Maruška54
14.07.11,11:45
veru nie som v 1979 som sa tam presťahovala
trisestri
20.07.11,12:28
a boli také autobusy s ,,vlečkou,,,väčšinou sa tam zašivali experti bez lístka,raz taká partia opitých expertov z nej vyhodila revizora.
My sme zvykli v nej hrat karty a čakat na prichod spoja,len raz tak sa niečo pokazilo a šofer ,,vlečku,, odpojil a my pozerali z nej ako nám spoj odchadza.
misoft
20.07.11,17:38
pepsikova
20.07.11,17:41
..hm, taký autobus s vlečkou chodil z Kremnických baní so Kremnice...mala som nejakých 7-8 rokov..
video1983
20.07.11,17:43
no to som este asi ani v plane nebol :D

to aj bolo take alebo je to nejaky podvrh :D
pepsikova
20.07.11,17:48
no to som este asi ani v plane nebol :D

to aj bolo take alebo je to nejaky podvrh :D..

..to aj bol taký autobus, jednodverový, chodili aj v PD ako mestská doprava a boli dobré...
misoft
20.07.11,17:49
This has been really. Inak toto bola verzia pre prímestské spoje a toto mestské MHD
http://www.fotodoprava.com/images_mhd_v6/pa07rto_v.jpg
video1983
20.07.11,17:50
no vy pamätnici ste to nemali teda bohvie co :D :D
srska
20.07.11,17:52
- ako armádna kyvadlová doprava lm - lipt. hrádok - mokraď (voj. objekt "b" pri jamníku) v rokoch 1970 - 74 a aj neskôr

- ako kyvadlová doprava pn - drahovce - madunice - žlkovce - sep ebo a späť
srska
20.07.11,17:53
no vy pamätnici ste to nemali teda bohvie co :D :D ba nopak super - vzadu boli dve 4-ky kde sa pravidelne hrával mariáš:D

luxusná verzia - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Le%C5%A1any,_vojensk%C3%A9_muzeum,_706_RTO_LU X,_interi%C3%A9r_autobusu.JPG
misoft
20.07.11,17:54
Verzia De Luxe (zájazdový):
http://i.idnes.cz/08/093/gal/JAN25ea10_467A9202_0.jpg

4-ky kde sa pravidelne hrával mariáš umiestnené nad zadnou nápravou (kolesami)
pepsikova
20.07.11,18:00
...na takýchto luxusákoch sme chodili na školské výlety..jaaj, dávno...a pamatám aj červený,mali sme zastávku pod oknami v PD...

...a to autobusy mali ešte "korman", skoro meter mal priemer)))):D:D:D
vcielkaisr
20.07.11,18:24
A potom prišli harmoniky,resp.Ikarusy,keď sa pokazil a sme sa vyhrnuli z neho,ľudia mysleli že ide prvomajový sprievod.
srska
20.07.11,18:27
A potom prišli harmoniky,resp.Ikarusy,keď sa pokazil a sme sa vyhrnuli z neho,ľudia mysleli že ide prvomajový sprievod.nie - najprv prišli ešelky:)
Ajk&
20.07.11,19:06
Pamätáte si Okresné komunálne podniky? Pod jednou strechou bolo všetko:
- čistiareň: to sa na jar a na jeseň nosili celej rodine vyčistiť kabáty, nohavice, sukne. Na rukáv našili takú stužku s číslom ktoré sedelo s číslom na lístku a bola buď "rýchločistiareň" do troch dní za príplatok alebo "normálne" cca 1-2 týždne,
- oprava obuvi: tiež na jar a na jeseň sa nosili do opravy topány celej rodine. Bol tam zvláštny puch topánok a lepidla. Opravovalo sa všetko: opätky, rozpárané päty, lepili sa podrážky.
- oprava pančúch: opravárky mali také silné svetlo, špeciálne háčiky a chytali očká na pančuchách: znie to neuveriteľne, ale naozaj ich tak opravili že to nebolo ani vidieť. Veď nové pančuchy stáli aj 30 Kčs. Tiež sa štopkali ponožky chlapom: urobila sa taká hustá mriežka
- maliari izieb čo maľovali valčekom a vyzeralo to ako keby boli tapety. Jeden čas bola móda v detských izbách mať detské vzory ktoré sa maľovali cez takú šablónu,
- kominári pravidelne každý deň čistili a opravovali po domoch komíny takou zatočenou štetkou, chodili v čiernych montérkach s bielou čapicou. Tvár mali špinavú od sadzí, dokonca bolo na to aj 3-ročné učilište treba absolvovať a získať výučný list,
- po bytoch sa opravovali vodovody, WC, televízory, šporáky, rádiá, gramafóny, mixéry a boli to lukratívne miesta, lebo vtedy každý dával tringelt ktorý bol okrem platu - na ruku.

Najlepšie sa mali čašníci (dostávali sprepitné) mäsiari (robili a predávali na čierno klobásky, údené), murári (všetci sme stavali chaty, opravovali staré chalupy, v záhradkárskych osadách sa stavali malé záhradné chatky, takže murári si cez týždeň niečo našporili na družstevných bytovkách a potom z toho popredali materiál ostatným - murári a ostatní remeselníci boli pomaly najbohatší ľudia).
misoft
20.07.11,19:22
Ajk& a dnes sú to živnostníci a niekedy sa plazia skoro po dne (finančnom).
trisestri
21.07.11,12:19
pamätate sa,bolo také ročné obdobie,ked niekolko týždnov v kuse bolo pekne teplo bez záplav a búrok,tuším leto sa to volalo.
Nella_2
21.07.11,12:28
pamätate sa,bolo také ročné obdobie,ked niekolko týždnov v kuse bolo pekne teplo bez záplav a búrok,tuším leto sa to volalo.
Aj v škole sme sa učili, že máme 4 ročné obdobia... a teraz? Obávam sa, že deti našich detí už budú sneh poznať len z fotografií a o krásnom lete len z počúvania starých rodičov. :rolleyes:
tom_i
21.07.11,13:02
Na všetko sa dá spomenúť s kúskom nostalgie, ale častejšie si parafrázujem jednen úryvok z piesne: "čo bolo bolo, teraz skúsme nájsť to odstatné to čo je v nás"
pretože ja si spomínam, že voľakedy mali ľudia k sebe bližšie, v lete sme vybehli von, nechali rozškľabené dvere celý deň a nič sa nestratilo, dlhšie nebolo vidno susedku naši sa išli pozrieť či je v poriadku, stretávali sme sa celá banda z ulice, stretávali sa naši rodičia, my sa s našimi susedmi tiež navštevujeme, vymenili sme si kaľúče od bytu Keby náhodou a sme tŕňom v oku že to sa už dnes nenosí :(
duves
21.07.11,14:10
Nepamätam. Lebo si pamätam, že prišla burka a z račianskych kopcov voda stiahla všetko bordel čo tam ludia nadovažali - hrnce a pod.
pepsikova
21.07.11,14:52
...duves, ale tak sa v skutočnosti žilo a bol to dobrý život, pamätám si to aj ja...žeby pod račianskymi kopcami kedysi ľudia nemali k sebe bližšie?..
Ajk&
21.07.11,16:03
Veru že mali ľudia k sebe bližšie: takmer pred každým domom bola lavička tam si vysedávali najmä dôchodcovia a pritom kontrolovali aj detiská aby nevyvádzali a aj kto cudzí sa motá po dedine. Aj cudzie deti sa mohli napomínať a aj sa chodilo domov rodičom žalovať. Starí ľudia požívali úctu, žili do svojej smrti v rodine, bola to hanba ak niekto dal mamu alebo otca do starobinca. Z rodiny išli naozaj až vtedy keď sa o nich nikto nemohol starať. Obyčajne ženy zostávali so starkými doma a trpezlivo sa starali o nich, dostávali príspevky, lekár chodil ich domov ošetrovať, sestričky tiež chodili domov napr. pichať injekcie, merať tlak. Doba starostlivosti sa počítala ako keby žena robila a bolo to aj niekoľko rokov.

Ja si dokonca pamätám že keď sme sa nasťahovali do činžiaku tak sme mali domovníčku a u nej sme si nechávali kľúče. Aj upratovala ale aj dozerala na poriadok, nesmeli sme behať po schodišti, dupotať alebo kričať. Hneď otvárala dvere a už sme aj fujazdili.

Tiež sme sa stretávali so susedmi, ženy v hlúčkoch alebo cez okná klebetili a muži zasa ubzikávali do krčiem. Tie boli strašne plné, stálo sa na pivo v rade, posedelo sa v záhradných reštauráciách, čašníci nestíhali, vypomáhali študáci v lete - zberali prázdne poháre a dobre si zarobili. Veľa sa hrali karty: kanasta, mariáš. Každý bol už o tej 16.00 hod. doma, najedol sa a už sme sa podvečer postretali, vypiskovalo sa pod oknami, vyvolávali sa mená. Bicyklovali sme sa, hrali vybíjanú, škôlku, futbal, veľa sa chodilo do kina aj v týždni, na všelijaké koncerty alebo len tak sa poprechádzať na korzo. Naši čumeli niekedy aj so susedmi do telky na seriály: Traja chlapi v chalupe, Sága rodu Forsythovcov, no a úplne národný sviatok bol keď bol hokej, futbal alebo krasokorčuľovanie: ešte aj ja si pamätám ako baba zvučné mená futbalistov trnavských "bílych andelú", alebo reprezentačný team hokejistov. No a mňa teda očarili súrodenci Romanovci, Hanka Mašková a Ondrej Nepela.
Veľa sa chodilo na zájazdy autobusmi zadarmo aj celé rodiny: do divadiel až do Prahy (národné, Rokoko, Semafor) a tak isto aj do Bratislavy, na výstavy do Brna, na Flóru Olomouc, do Ostravy tuším sa to volalo Země živitelka, do Nitry na nábytok a Agrokomplex. Tiež na nákupy do MĽR, Poľska, NDR - a to sme pašovali čo sa len dalo: detské topánočky, dupačky, krémy, prášky.... stále sme voľačo kupovali, ja neviem kde sme na to brali peniaze ?
Kvaka
21.07.11,16:14
Ešte si zabudla, dobrí boli aj Belousovová - Protopopov a dvojica Kiliusová - Bäumler


.
tom_i
21.07.11,17:21
duves nie som citlivka, ale téma znie ľudia, pamätáte sa? Môžem si spomínať aj na hmotné veci - okrem tých nehmotných ako je priateľstvo a spolupatričnosť. Takže stavebnica merkur, ktorú mali všetci chalani, mali sme aj Lego, bábiky s platňami, drevenné kocky, LPčka čo ta príjemne praskali, na mikuláša pomaranč a mandarinky, ktoré na rozdiel od tých dnešných rozvoňali celý byt a chutili neskutočne zvláštne, varenie slivkového lekváru, na ktorom sa zúčastňovala celá rodina lebo sa varil celý deň aj noc vo veľkom kotly, pretekárske "autíčka" ak sa to tak dá nazvať, ktoré sa zhotovovali z latiek a ložísk, sánkovačky keď v záprahu boo aj 10 saní (vtedy nebolo pred každým domom toľko áut), neskutočne úžasný VITACIT (mňamka), plnotučné mlieko ktoré chutilo ako smotana, a nesmiem zabudnúť na tašky diplomatky na ktoré sa vo VDI čakalo aj celý deň - dôvod zdúchnuť zo školy a ako nitrančanka nostalgicky sopmínam na AX a tie úžasné zelené stánky - stany, kde sa zišla celá republika, bol pravý burčiak, pivo, pečená klbása, hrala cigánska muzika a zas som na začiatku bavilo sa
duves
21.07.11,17:22
Ospravedlnujem sa za moju reakciu, mala patriť sem
http://www.porada.sk/1801559-post1285.html

pamätate sa,bolo také ročné obdobie,ked niekolko týždnov v kuse bolo pekne teplo bez záplav a búrok,tuším leto sa to volalo.
Tak ešte raz:

Nepamätam. Lebo si pamätam, že prišla burka a z račianskych kopcov voda stiahla všetko bordel čo tam ludia nadovažali - hrnce a pod.
Kvaka
21.07.11,18:24
Duves, ale tom_i reagovala asi na bod mimotémy, ktorý si jej dal v príspevku, zrejme omylom. http://www.porada.sk/1801639-post1287.html
Prečo je mimotémy?
duves
21.07.11,18:48
Neviem, bol som v tom, že som reagoval na príspevok #1285
adi11
21.07.11,18:50
to sa stava
Kvaka
21.07.11,18:51
Skús ešte raz kliknúť mimotémy v príspevku tom_i, dá sa to zrušiť opätovným klikom.
adi11
21.07.11,18:55
to funguje len tusim do par hodin v ten den
duves
22.07.11,04:57
duves nie som citlivka, ale téma znie ľudia, pamätáte sa? Môžem si spomínať aj na hmotné veci - okrem tých nehmotných ako je priateľstvo a spolupatričnosť. Takže stavebnica merkur, ktorú mali všetci chalani, mali sme aj Lego, bábiky s platňami, drevenné kocky, LPčka čo ta príjemne praskali, na mikuláša pomaranč a mandarinky, ktoré na rozdiel od tých dnešných rozvoňali celý byt a chutili neskutočne zvláštne, varenie slivkového lekváru, na ktorom sa zúčastňovala celá rodina lebo sa varil celý deň aj noc vo veľkom kotly, pretekárske "autíčka" ak sa to tak dá nazvať, ktoré sa zhotovovali z latiek a ložísk, sánkovačky keď v záprahu boo aj 10 saní (vtedy nebolo pred každým domom toľko áut), neskutočne úžasný VITACIT (mňamka), plnotučné mlieko ktoré chutilo ako smotana, a nesmiem zabudnúť na tašky diplomatky na ktoré sa vo VDI čakalo aj celý deň - dôvod zdúchnuť zo školy a ako nitrančanka nostalgicky sopmínam na AX a tie úžasné zelené stánky - stany, kde sa zišla celá republika, bol pravý burčiak, pivo, pečená klbása, hrala cigánska muzika a zas som na začiatku bavilo sa
Jasne Tomi, suhlasím. Fakt som to tam dal omylom, nešlo o provokaciu. Neviem čo sa stalo, ale už to pozorujem nejaku dobu, že ak chcem poznamkovať posledny prispevok a medzitym niekto napíše medzitym dalsi príspevok, tak to hodí nie pod ten, ktory som chcel poznamkovať. Nasledne som si už nepozrel vysledok mojej činnosti.:mad:
avalik
22.07.11,07:43
Vyrastali ste na začiatku 90 rokov? vzrástla vo vás s pribúdajúcim vekom nostalgia? Znovuobjavte čaro tohto obdobia!!!

- zbierali sme pogy

- tancovali sme na "Wanabee" od Spice girls

- plakali sme v kine, keď zomrel Mufasa z Levieho kráľa

- pozerali sme Doktorku Quinovú a Domček v prérií v premiére

- Teri Hatcher vždy bola a bude Lois Lanovou

- chodili sme do školy s deťmi, ktoré sa volali Katka, Janka, Majka, Zuzka, Veronika, Ivanka, Danka, alebo Peťo, Tomáš, Lukáš, Maťo, Rišo, Mišo, Dano, David

- čítali sme Ohník, Slniečko, Zorničku, alebo Fifíka

- do obchodu sme si chodili kupovať Calipo, ruskú zmrzlinu alebo Orion čokolády (ktorých hviezdy sme si potom lepili po oknách) a platili sme korunami...

- boli sme v škole, keď sa zrútili dvojičky World Trade Center

- hrali sme v škole telefón

- zdravé jogurty boli označené BIO, nie Activia

- narodili sme sa ešte kým existoval socializmus

- na fotkách z našich prvých vianoc má náš oco pletený sveter s geometrickými tvarmi a mama vestu fluorescentnej farby s veľkými nafúknutými časťami na pleciach

- prvý zamilovaný film, ktorý sme videli v kine bol Titanic

- v MHD sme platili 2-6korunovými lístkami, čipové karty neexistovali

- pozerali sme Iku-Tiku-Gymnastiku, Bol raz jeden život, Pa a Pi, Gumkáčov, Poďte s nami a neskôr Od Kuka do Kuka

- po večeroch sme pozerali s našimi Pohotovosť

- váš starší bratranec/ujo počúval Micheala Jacksona a bol ešte čierny a mal svoj nos

- trávili sme hodiny hraním tetrisu, šťastnejší Gameboya

- každy kto nemal domáce zviera, mal Tamagoči

- jedným z najväčších prekvapení bolo vždy vybrať hračku z "Kinderka"

- korčule mávali dva rady a rôzne bočné kolieska

- nahrávali sme si videom veci na VHSky

- všetko, čo bolo z Ameriky, bolo úžasné

- počas voľných hodín sme v škole vonku skákali gumu, hrali futbal, "chytky" (na hanky), skrývačku alebo sa liezlo na tie farebné studené železné konštrukcie

- robili sme si bunkery zo stoličiek a prikrývok

- české deti nám nemali problém rozumieť a naopak

- cez leto sme pili vodu so sirupom a jedli chlieb s maslom

- aj keď nás mnohí často varovali, nikdy sme si nevypichli oko

- stavali sme drevené, krabicové káry, aby sme sa na nich pustili dolu kopcom a na konci zistili, že sme zabudli namontovať brzdy...

- reťazovka a autíčka boli úplne najlepšie kolotoče na svete (od 10 rokov)

- aspoň raz ste boli na dovolenke v chorvátsku

- telefónne čísla sme mali napísané v Zrkadielku

- prvý mobil, ktorý sa na trhu objavil, stál 100 tisíc

- Norton Comander a neskôr Windows 95! neexistovalo nič lepsie!

- vieme, čo je walkman

- všetci sme tancovali Macarenu

- neexistoval internet a vrcholom zábavy na počítači bolo hrať karty, míny či neskôr Doom, alebo Golden Axe

- mať 20 znamenalo byť starý

- na fotkách sme sa vždy snažili zatváriť čo najhviezdnejšie- neboli erase funkcie digitálneho foťáka

- počúvali sme celý čas rádio, aby sme vystihli svoju obľúbenú pesničku a potom si ju mohli nahrať na kazetu

- na školských taškách sme nemali Spidermana, ale psa, nejaké pravítko alebo ceruzky s očami

- vieme, kto je Willy a Mitch Buchenan

- všetci sme nosili tie hrubé hnedé vrúbkované punčochy, ktoré sa aj tak vysunuli tak, že ste mali kilometrovú nohu

- Volali-Nevolali či Crn-Crn boli tie úžasné znaky toho, že v telke ide Majster N

- miesto palace cinemas a iných sa kiná volali Tatran, Družba, Úsvit či Slovan

- netušili sme, čo je mango

- chodili sme spávať po večerníčku, kým ujo bača nezhasol všetky hviezdy na oblohe

- mali sme alebo sme počúvali u kamaráta kazetu Michaely Paštékovej, Lucky Vondráčkovej, alebo Paľa Haberu

- kto mal béemixku, bol frajer

- cez deň sme boli celý čas s kamarátmi, behali sme po vonku a vraciavali sme sa až keď sa zapálili lampy

- videli sme na vlastné oči kravu, kozu či sliepku

- jedli sme kysličku (tie zelené lístky) a vsugerovavali si, že je to dobré, lebo to robili starší kamaráti

- na rok 2000 sme boli zvedaví v očakávaní, či sa niečo stane

- v škôlke sme si lepili na nosy tie lístky zo stromov, čo sa rozdvojujú, a snažili sa nech tam vydržia stáť čo najdlhšie

- na karnevaloch sme okrem klasických princezien a pirátov bývali rôzne muchy, chrobáky a iný hmyz

- namiesto v Superstar sme chceli spievať v Hviezdičke, Zlatej bráne či Talentáriu

- pamätáte tých frajerov Železňákovcov v kožených bundách na motorke? :)

- na správnych slovenských letných výletoch do hôr s rodičmi nám v "ruksaku" nikdy nesmeli chýbať Horalky

- ako správne deti revolúcie :D sme dávali "Čestné pionierske"

- aspoň nejakou mierou sme boli zberateľmi céčok

- aký to bol hit nosiť kľúče na farebných šnúrkach na krku

- v zime býval sneh

- a "uhoľné" prázdniny

-podľa všetkých tých amerických filmov sme túžili mať bud opicu, psa, tuleňa, Falca, prípadne raz nadviazať nevšedné priateľstvo s kosatkou, alebo kengurou "Skippy"

- červené karafiáty boli ešte stále v kurze

- s babkou sme nadšene pozerali Repete

- istý čas sme si kupovali tie želatínové lepkavé oči, malé slizké guľky, a hádzali sme ich po stenách (vždy sa tak nechutne rozpľaskli)

- "Hneď ku kôlničke utekám keď spravím niečo zlé. Môj ocko beží ako ja, no až tak rýchlo nie. Kôlnička hej bum-tra-la-lííí, kôlnička hej bum-tra-la-lá, som rád že si, bum-tra-la-lííí a že ťa mááám bum-tra-la-lá."

- čítali sme Medzi nami dievčatami, Troch pátračov a Slávnu päťku

- pozerávali sme Kakao, Maxihru či to detské štúdio, čo na stv-čke moderovala Jurinová

- jedávali sme Bebe puding a krupicu

- aj keď ponuka nebola až taká bohatá, nebolo nad jahodovú Perličku, žltý vaječný šampón, modrý olejček Aviril či oldschool Indulónu

- takú čierno-žltú Vranku Danku či iného plyšáka, na ktorého stále v kúte padal prach, má doteraz určite každý z nás

- miesto hamburgerov a bagiet sme si s našimi kupovali po večeroch v meste pečené gaštany, burizóny či turecký med

- nosili sme tie rukavice spojené na gumičke, aby sa nám nestrácali, no vkuse to omínalo na chrbte a keď sme si dali dole bundu, tá šnúra s rukavicami bola všade

- najtvrdší alkohol: vaječný likér a detské šampanské

- kupovali sme si žuvačky Pedro a neskôr keď sa objavili Huba Buba, sme si ich strkali čo najviac do úst (to bolo ale sladké!!)

- veru, školský bufet, ak bol, mal maximálne resanku

- namiesto dohodnutia, že ideme von cez mobil sme zazvonili dole v bráne na zvonček, ozval sa rodič a my : dobrý ďééň môže ísť andrejka vóón? a občas sme sa zabávali tým, že sme niekomu zazvonili a utiekli (hlavne baby chalanom)

- dievčatá si rozstrihávali dolné časti tričiek na také šnúrky (či špagety či čo to bolo), aby boli sexy

- nesmieme zabudnúť na školy v prírode strávené vo farebných šušťákoch

- pri najväčšom scifi príbehu tých čias, Majke z Gurunu, sme všetci sedeli ako priklincovaní keď letela ponad Bratislavu v tej rúre

- a potom sa dievčatá dávali všetky strihať na Majku z Gurunu

- zovšadial sa na nás valili protidrogové kampane (vrátane Paštékovej "Nikdy nezober drogu"), stále sme to kreslili na výtvarnej a od cudzích ľudí sme si kvôli tomu nikdy nesmeli brať cukríky

- chodievali sme ku babke na záhradu zbierať mandelínky zo zemiakov

- " VY MÁTE SATELIT? fííííha "

- mali sme také tie hlúpe posmešky na deti, ktoré nosili okuliare, strojček, sedeli v prvej lavici či mali tri čierne body

- keď chcelo dievča zbaliť chalana, tak jedným z "50 zaručených typů jak ho sbalit" z Brava bolo napísať mu "nevtieravý a prirodzený" zamilovaný list a nechať ho v lavici, alebo mu jemne odstrániť neviditeľné smietko z ramena

- mysleli sme si, že v Baywatchi ide vážne o záchranu ľudí


Pár znakov toho, že vážne starneme...

- čítaš si tento text a vravíš si "Ježíš..." !!

- na stolíku, alebo v kabelke máš tabletky proti bolesti hlavy, brucha...(ženy)

- deti vám vykajú a hovoria teta alebo ujo

- potrebuješ aspoň pol dňa aby si sa dal/a do poriadku po ťažšej noci...

- čítaním tohto textu si si spomenul/a na svoje detstvo a aspoň raz si sa usmial.. :))
duves
22.07.11,08:11
V 60, 70 a 80-ych rokoch zdrave jogurty u nas neboli nijako označene, ani ako BIO a ani ako aktivia
Nella_2
22.07.11,08:15
ani to nebolo potrebné, lebo boli všetky zdravé - s krátkou dobou trvanlivosti ;)
avalik
22.07.11,08:20
a tie jogurty boli "prave", ziadne zahustovadla - balene v skle a naspodku dzem
srska
22.07.11,08:35
lp z 1971 - 2 album konvergencie
pepsikova
22.07.11,19:07
...ten Olympic v Lucerne mám ešte doma..
trisestri
22.07.11,19:28
ja pamätám iba na nechutné biele jogurty,prvýkrat som ochutený jedol vo vojenskej nemocnici.
srska
22.07.11,19:31
ja pamätám iba na nechutné biele jogurty,prvýkrat som ochutený jedol vo vojenskej nemocnici.obyčajný stál tuším korunu a ochutený 1,30?, 1,60 kčs?
Laura1
22.07.11,19:32
....pamätáte si na pekné, nie vyzývavé vysokoškoláčky v tesilkách??,chodili na letné brigády?,také skromné mladé kočky, ktoré nemali značkové kabelky, topánky, silikóny...???
peter.atarek
22.07.11,19:38
Aj dnes predávajú Pedro.Raz som si ju kúpil z nostalgie a po 20 minútach sa mi v ústach úplne rozpadla na horkú kašu. Takže radšej zostanem pri vzpomienkach .........
pepsikova
22.07.11,19:45
ja pamätám iba na nechutné biele jogurty,prvýkrat som ochutený jedol vo vojenskej nemocnici...

...ja si nepamätám chuť žiadnych jogurtov, iba že ma mama mlátila ako žito, lebo som ich nechcela..pľula som ako opica..dávala do toho domáci džem..
pepsikova
22.07.11,19:47
Aj dnes predávajú Pedro.Raz som si ju kúpil z nostalgie a po 20 minútach sa mi v ústach úplne rozpadla na horkú kašu. Takže radšej zostanem pri vzpomienkach ...........

...z tých kedysi sa dali robiť veľké bubliny...to sa z dnešných nedá...
pepsikova
22.07.11,19:49
...a turecký med za 40 halierov?..sa mi snívalo minule o ňom..to sa dnes už ani nevidí...v bielom voskovom papieri bol zabalený...

..a čokoládka Tortilla, oriešková za kačku 60...
jozka56
22.07.11,19:49
ja si osobne jogurty nekupujem, ked tak iba biely alebo smotanu a šup do nich lekvar...a najnovsie si tam aj vysypem musli:)
Kvaka
22.07.11,19:50
rumba bola za 2,60? alebo 2,40?
pepsikova
22.07.11,19:51
..neviem, rumbu nemusím ani teraz...
pepsikova
22.07.11,19:52
...ale bývali také likerové flaštičky v plastovej krabičke, stálo to asi 21Kčs...to bolo dobré...
Kvaka
22.07.11,19:52
lebo máš roombu, však?
pepsikova
22.07.11,19:56
...alečoby...rumové príchute mi nechutia...ale višne v čoklese to teda hej!...
pepsikova
22.07.11,19:59
...sa pamatujem, keď naši vymieňali doma tkané tepichy za kupované...do obývačky taký plyšák, hrubý a ťažký, tatík potom kúpil vysávač, to bolo čudo, hučalo ako lietadlo, ale nebolo treba každú sobotu vyprašovať...
...a prádlo sa vešalo na dvore, na spoločných šnúrach, nie na balkonoch, v pivnici bola veľká práčovňa a zošit, kde si každý zapisoval, kedy chce prať...za 50 halierov poplatok...
..a mangel na posteľné- to bola almázia robota s mojím tatíkom..dááávno je to...

..a keď plynofikovali Prievidzu a rušili sa uhlové šporáky...des, mamka sa bála ma doma nechať, že vybuchneme...
srska
22.07.11,20:04
a čo tak namiesto jogurtu - coppa caffe? alebo jesenku?
jozka56
22.07.11,20:07
kava sa nerata:) to je normalne jedlo:)
lujza.j
22.07.11,20:07
a čo tak namiesto jogurtu - coppa caffe? alebo jasenku?

pikao, alebo fragola limone?
srska
22.07.11,20:15
pikao, alebo fragola limone?bb puding za 3kčs
lidus
22.07.11,20:17
....pamätáte si na pekné, nie vyzývavé vysokoškoláčky v tesilkách??,chodili na letné brigády?,také skromné mladé kočky, ktoré nemali značkové kabelky, topánky, silikóny...???
hmmm, dnes sú baby atraktívnejšie ... ale - sú aj múdrejšie?
pepsikova
22.07.11,20:20
hmmm, dnes sú baby atraktívnejšie ... ale - sú aj múdrejšie?..

..no spýtaj sa niektorej na čo sa používa varecha...:D
lujza.j
22.07.11,20:29
....pamätáte si na pekné, nie vyzývavé vysokoškoláčky v tesilkách??,chodili na letné brigády?,také skromné mladé kočky, ktoré nemali značkové kabelky, topánky, silikóny...???

mimotemy časť dnešných vysokoškoláčok má dnes iné brigády článok v časopise EMMA č.6/2011 "VŠ prostipútky"
http://www.pluska.sk/zena/pribehy/vysokoskolske-prostitutky.html
Kvaka
22.07.11,20:36
Pamätáte si niekto na prvú misku Alžbetu Štrkulovú? To ma napadlo v súvislosti so študentskými časmi.
jozka56
22.07.11,20:37
nie, priznavam:) ale tv u nas bola od r.1956:)
Kvaka
22.07.11,20:37
ja hej
jozka56
22.07.11,20:42
a som hodila uja G, keď bola miss, už by som si aj mohla pamatat:)
adi11
22.07.11,20:45
Strkulka bola fesanda
jozka56
22.07.11,20:47
u mna strkulka ani obraz ani zvuk, no co uz..
adi11
22.07.11,20:50
Kvaka
22.07.11,20:51
bola fešanda, nie ako tie dnešné anorektičky
jozka56
22.07.11,20:54
:D ale su modne a ziadane
pepsikova
22.07.11,20:55
...a pamatáte sa, keď dávali prvýkrát Angeliku?..ja som bola vtedy iná hviezda, mala som vlasiská po riť a vlnité, ako nikto z okolia,to boli okuky!!..
pepsikova
22.07.11,20:56
..nechce sa mi ani spomínať...idem het..
adi11
22.07.11,20:57
ja zase ostrihana na kratko, natupirovane..abych bola vyssia..
jozka56
22.07.11,20:58
ja som bola na angelike prvykrat na amfiku s mojim tatenkom:):D inac by ma nepustili...
jozka56
22.07.11,21:00
a j a som mala haro skoro ako angela davison, ale v sk podani:D
avalik
22.07.11,21:03
avalik
22.07.11,21:13
avalik
22.07.11,21:39
spartakiada

ja som bola na Strahove v 1985:

http://blog.sme.sk/blog/14103/220273/spartakiada1_85.JPG
misoft
23.07.11,16:32
Gapo
23.07.11,16:39
A aký bol dobrý ten Pionier, keď bol zohriaty jazdil aj na petrolej a naftu :)
Gapo
23.07.11,16:45
ja pamätám iba na nechutné biele jogurty,prvýkrat som ochutený jedol vo vojenskej nemocnici.
Nechutné biele jogurty? To bol pán jogurt, dnes sú to nechutné brečky.
Obyčajný 1,10 a s džemom 1,30 Kčs
misoft
23.07.11,16:49
adi11
23.07.11,16:51
a kde ma sarhany ?
misoft
23.07.11,16:54
Potrhané :D
Gapo
23.07.11,16:58
Dnes som si spomenula na kolieskovú šumienku: jedno koliesko biele druhé hnedé, nasliniť, pošúchať jedno o druhé, olíznuť a tak dokola ....
Či len ja som taká pamätníčka?

ps:
srska, vďaka za spomienku ... prvý bozk v kine, krásne časy!

Ja si ich pamätám kockaté a volali sa TIKY:)
adi11
23.07.11,17:07
..to uz ake modernejsie bicykle..
..na tom pindurovi cervenom som sa rada vozila ale len po dvore..
pepsikova
23.07.11,17:22
..ja som dnes hľadala v mojej škatuli kresby krížikových výšiviek pre moju kamku, no a hádajte, čo som našla...na starovekom skladanom toaleťáku odkreslené kresbičky do pamätníka...majú iste aj 45 rokov...ale kvalita toho toaleťáka sa nezmenila...stál tuším 1.10,to presne neviem...
adi11
23.07.11,17:27
to bola ina kvalita
misoft
23.07.11,17:28
.. a pri utieraní "opory človečenstva" sa netrhali a nešpinili prsty :D:D:D
Nella_2
23.07.11,17:40
Na takomto papieri to bolo nakreslené?... kvalitný bol, len dosť nepraktický...:)

http://vtipy.netroof.eu/data/images/skladany-toaletny-papier.jpg
vcielkaisr
23.07.11,17:42
Alebo pojazdný zmrzlinári či predajcovia cukrovej vaty na sviatočných podujatiach a kofola ktorá chutila lepšie ako terajšia.
Nella_2
23.07.11,17:43
spartakiada

ja som bola na Strahove v 1985:

http://blog.sme.sk/blog/14103/220273/spartakiada1_85.JPG
A na cvičenie sme mali takéto cvičky (Jarmilky) a trenírky.



http://media.novinky.cz/106/131065-original-tgk2y.jpghttp://media.novinky.cz/107/131070-gallery1-vrac8.jpg
vcielkaisr
23.07.11,17:44
Na takomto papieri to bolo nakreslené?... kvalitný bol, len dosť nepraktický...:)

http://vtipy.netroof.eu/data/images/skladany-toaletny-papier.jpg

A boli časy kedy ani takého nebolo,toaletný papier,vložky a aviváž boli nedostatkový tovar.
Nella_2
23.07.11,17:45
A boli časy kedy ani takého nebolo,toaletný papier,vložky a aviváž boli nedostatkový tovar.
Jóóój, pamätám, to bolo strašné...
trisestri
23.07.11,17:50
A na cvičenie sme mali takéto cvičky (Jarmilky) a trenírky.



http://media.novinky.cz/106/131065-original-tgk2y.jpghttp://media.novinky.cz/107/131070-gallery1-vrac8.jpg

a radi sme sa pozerali ako dievčatá cvičia v tých cvičkách :):D:)
misoft
23.07.11,17:50
Banány, mandarínky, pomaranče, citróny a buráky : jedine pred sviatkami a obmedzené množstvo .... "sladký" socializmus. Ak si nemal známosti, tak si nemal ani "kapitalistické" exotické ovocie.
Nella_2
23.07.11,17:54
Banány, mandarínky, pomaranče, citróny a buráky : jedine pred sviatkami a obmedzené množstvo .... "sladký" socializmus. Ak si nemal známosti, tak si nemal ani "kapitalistické" exotické ovocie.
Dodnes mi vôňa mandirínok pripomína Vianoce a Mikuláša (vtedy Deda Mráza). :)
drobeceva
23.07.11,17:54
a co premietacka? :)

http://www.vychytane.sk/filesystem/small/image/200911/2719-0-diax.jpg

také máme odložené po deťoch... ľúto mi je to vyhodiť...;)
teraz si mi oživila spomienky:) deťúrence posadali a už sa premietalo
/už som si myslela, že ste to vytiahli z našej skrýše/
drobeceva
23.07.11,17:56
drobeceva
23.07.11,17:59
Banány, mandarínky, pomaranče, citróny a buráky : jedine pred sviatkami a obmedzené množstvo .... "sladký" socializmus. Ak si nemal známosti, tak si nemal ani "kapitalistické" exotické ovocie.
...a ešte kokosová múčka, figy...jedine spod pultu...kto nemal známosti, mal smolu;)
Tweety
23.07.11,18:00
http://media.novinky.cz/106/131065-original-tgk2y.jpg
u nás sa im hovorilo "glotky"
K tomu ešte biele tričko a boli sme na telocviku.:---
pepsikova
23.07.11,18:02
Na takomto papieri to bolo nakreslené?... kvalitný bol, len dosť nepraktický...:)

http://vtipy.netroof.eu/data/images/skladany-toaletny-papier.jpg..

..no presne!..na prekreslovanie bol lepší než kopirák...a kopirák už tiež nevidno...máme skenery, tlačiarne..
duves
23.07.11,18:17
Motorka prvých mladých frajerov:
http://jawa50pionier.wbl.sk/15.34_002.jpg


Uplne, ved aj vo filme Pelíšky su takí frajeri.
lujza.j
23.07.11,18:23
K tomu ešte biele tričko a boli sme na telocviku.:---

a cvičky:) baby pamätáte ako sme si ich farbili farbou na textil "dúha"?
lujza.j
23.07.11,18:25
ježiši, cvičky sa už spomínali nevidela som ich:)
tom_i
23.07.11,18:37
K tomu ešte biele tričko a boli sme na telocviku.:---
my sme mali pekné žlté :D biele mali chlapci k červeným trenírkam :eek:
Tweety
23.07.11,18:41
Uplne, ved aj vo filme Pelíšky su takí frajeri.
Presne na takej chodil za mnou môj nápadník z KOšíC až do Prešova-Hanisky, no nezober si ho.:---
tom_i
23.07.11,18:44
Banány, mandarínky, pomaranče, citróny a buráky : jedine pred sviatkami a obmedzené množstvo .... "sladký" socializmus. Ak si nemal známosti, tak si nemal ani "kapitalistické" exotické ovocie.
ale aspoň mali nejakú chuť a vôňu - a bolo v tom nejaké to čaro, vždy prvá mandarinka a pomaranč v mikulášskom balíčku aj s hrsťou arašid, banán a k tomu úžasné kavenky, klokanky alebo slavie, mačacie jazýčky
Tweety
23.07.11,18:47
ale aspoň mali nejakú chuť a vôňu - a bolo v tom nejaké to čaro, vždy prvá mandarinka a pomaranč v mikulášskom balíčku aj s hrsťou arašid, banán a k tomu úžasné kavenky, klokanky alebo slavie, mačacie jazýčky
Pod pultom boli aj výberové vianočné salónky, bon pari pre deti, ,.... mňamky, to bola radosť prísť domov s takými dobrotami, nie ako terazky, už to nie je, čo bývalo. Veď ak máme na niečo chuť, a máme aj kupidlo, raz dva je to v košíčisku, ale ten pôžitok akosi už nie je.
tom_i
23.07.11,18:52
A keď sme mali prvý krát Tuzexové fúkané ozdoby, skoro ich červíky zožrali jak sme si ich opatrovali a to nehovorím o tom staniole
Nella_2
23.07.11,20:07
a cvičky:) baby pamätáte ako sme si ich farbili farbou na textil "dúha"?
My sme si aj biele tričká farbili - s náplňou s fixky. :):D
petmar
23.07.11,20:15
Ten dnešný svet - narástli nám papule ale všetky tovary sú menšie. Napríklad:
jogurty v sklenených pohároch 0,33l, dnes si ho ani nekúpim, keď ho je tam 120 mililitrov,
čokolády, tyčinky, keksy, stále menšie a štíhlejšie, ešte aj tie tik-taky pozerám, také drobce, a tak ďalej...
asi aj dobre, že ma pri pohľade na takéto výrobky prechádza chuť na sladkosti
avalik
23.07.11,20:20
srska
23.07.11,20:32
moje prvé hodinky (mal som z modrým ciferníkom - 1970)
alena2703
24.07.11,12:55
a čo mydlové tabuľky tie som zbožnovala:---
misoft
24.07.11,13:59
dalekopis
http://img.geocaching.com/cache/29425eea-9048-477c-963e-78a1d704d140.jpg

= alternatíva elektronickej pošty :D. No tak na ten si dobre pamätám - v službe keď zaťukal, mali sme zavolať spojára, lenže som na to kašľal a obsluhoval som ho sám (dokonca rýchlejšie ako cvičený spojár). Možno aj Jurko si na to spomína :D
Ajk&
24.07.11,15:03
Vy sa smejete že nebolo banánov, mandarínok, pomarančov, burákov, atď..... Ja vám poviem prečo nebolo: pretože sme všetci robili a všetci sme si ich mohli dovoliť t.j. vedľa mňa stála v zelovoci na toto ovocie aj pani čo mala 6 detí, alebo rómka čo mala 10 detí. Preto ho nebolo pre všetkých dosť. Viete si predstaviť že by dnes kupoval niekto 5 kg pomarančov, 5 kg banánov a 5 kg mandarínok? Každému sa dávalo dajme tomu po kile, preto v rade stáli aj manželia alebo babka aby mohli viac kúpiť. Ako by dnes jasali poloprázdne potravinové reťazce keby mali takýchto zákazníkov?

Ale to bolo so všetkým tak: nebolo dostatok nábytku, kobercov, spotrebičov pretože v priebehu 4-5 rokov sa postavila bratislavská Petržalka so 150 000 obyvateľmi a všetci naraz sme chceli mať byty zariadené, lebo sme si to mohli dovoliť. Neruinovali nás ani pôžičky či už z FKSP alebo mladomanželské pretože sama banka úver nastavila tak, aby ho rodina mohla splácať a nedošla o strechu nad hlavou. Za všetkým bolo jedno: dostatok práce pre všetkých. Je to otrepaná ale pravdivá fráza: práca vychováva a komu je práca aj koníčkom tak má šťastie.

Keby dnes boli Rómovia a ostatní neprispôsobiví zamestnaní nebolo by toľko problémov: znížila by sa kriminalita, neživili by sme deti v DD, dali by sa vymáhať cez zamestnávateľa podlžnosti, výživné na deti, nemuseli by sme chovať kukláčov, nebolo by feťákov, plné basy, dlžôb v poisťovniach. Sme tu všetci zrejme vo veku keď si pamätáme ako sme museli byť všetci zamestnaní a veru bolo to dobré. Poriadny človek nemal problém chodiť do roboty. A že sa našli aj takí čo to zneužívali, flákali sa? Ale to bolo je a predsa aj vždy bude. :cool:
pavol54
24.07.11,15:11
= alternatíva elektronickej pošty :D. No tak na ten si dobre pamätám - v službe keď zaťukal, mali sme zavolať spojára, lenže som na to kašľal a obsluhoval som ho sám (dokonca rýchlejšie ako cvičený spojár). Možno aj Jurko si na to spomína :D
Bolo milé keď ma ráno vítal dozorný útvaru s polmetrovým dalekopisom. Najviac boli v láske tie večerné.
srska
24.07.11,15:20
toto tiež bola "strojovňa":)
srska
24.07.11,15:24
kopmpjúter pmi-80:) (tesla piešťany)
buchač
24.07.11,15:24
moje prvé hodinky (mal som z modrým ciferníkom - 1970)

...a také ešte máš - respektíve podobné ?????????????? ;):rolleyes::cool:

Lebo ja hej ....pilotné ...som zdúpnel svojho času pri ich cene ...:rolleyes:


http://www.k-hodinky.cz/images/produkty/middle/5292.jpg
buchač
24.07.11,15:26
= alternatíva elektronickej pošty :D. No tak na ten si dobre pamätám - v službe keď zaťukal, mali sme zavolať spojára, lenže som na to kašľal a obsluhoval som ho sám (dokonca rýchlejšie ako cvičený spojár). Možno aj Jurko si na to spomína :D

..ale hej ........lenže u nás na to bola stála služba ....predsa len , kolos sme boli ...:rolleyes:
srska
24.07.11,15:35
...a také ešte máš - respektíve podobné ?????????????? ;):rolleyes::cool:

Lebo ja hej ....pilotné ...som zdúpnel svojho času pri ich cene ...:rolleyes:


http://www.k-hodinky.cz/images/produkty/middle/5292.jpg
také nie ale mal som vyfasované takéto eterny:
dajú sa aj dnes zohnať za 1050eur - http://shop.joseph-watches.com/joseph/en/FMPro?-db=gaj.fp5&-format=index.html&-view
avalik
24.07.11,15:36
..ale hej ........lenže u nás na to bola stála služba ....predsa len , kolos sme boli ...:rolleyes:

ja v ramci 24hod. sluzby som bola taka ohucana, ze v noci, ked sme mali oddych na odpocivarni, som sa furt strhavala, ze mi ide nejaka sprava

na pracovisku sme mali 10 takych strojov a takmer nonstop bol prijem alebo odosielanie - posielali sme letove plany :)
duves
24.07.11,15:36
Vy sa smejete že nebolo banánov, mandarínok, pomarančov, burákov, atď..... Ja vám poviem prečo nebolo: pretože sme všetci robili a všetci sme si ich mohli dovoliť t.j. vedľa mňa stála v zelovoci na toto ovocie aj pani čo mala 6 detí, alebo rómka čo mala 10 detí. Preto ho nebolo pre všetkých dosť. Viete si predstaviť že by dnes kupoval niekto 5 kg pomarančov, 5 kg banánov a 5 kg mandarínok? Každému sa dávalo dajme tomu po kile, preto v rade stáli aj manželia alebo babka aby mohli viac kúpiť. Ako by dnes jasali poloprázdne potravinové reťazce keby mali takýchto zákazníkov?

Myslim, že to až tak nebolo. Vela vecí a zvlašť z dovozu bolo limitovanych.
A naše potraviny - mäso, mliečne vyrobky, vajcia....putovali za bratsku pomoc v plnych vagonoch na východ. Preto sme mali prazdne regale.
Dnes už od nas ziadne plne vagony neputuju. Dojna krava sa šklbe cez financie. Raz sme dojna krava východu a teraz západu.
srska
24.07.11,15:38
ja v ramci 24hod. sluzby som bola taka ohucana, ze v noci, ked sme mali oddych na odpocivarni, som sa furt strhavala, ze mi ide nejaka sprava

na pracovisku sme mali 10 takych strojov a takmer nonstop bol prijem alebo odosielanie - posielali sme letove plany :)v ktorých rokoch?:)
tom_i
24.07.11,16:58
Ajk& nemyslí si že sa niekto smeje ja to beriem ako fakt že to malo chuť aj vôňu
avalik
24.07.11,17:53
v ktorých rokoch?:)

ja konkretne 1986 az do 1993, potom som presla na ine pracovisko, tak nepamatam do kedy sa este dalekopisy pouzivali
misoft
24.07.11,22:09
Bolo milé keď ma ráno vítal dozorný útvaru s polmetrovým dalekopisom. Najviac boli v láske tie večerné. ... ktorých splnenie malo byť hotové včera. To bol len potom frmol.
veronikasad
24.07.11,22:41
= alternatíva elektronickej pošty :D. No tak na ten si dobre pamätám - v službe keď zaťukal, mali sme zavolať spojára, lenže som na to kašľal a obsluhoval som ho sám (dokonca rýchlejšie ako cvičený spojár). Možno aj Jurko si na to spomína :D
Mám tiež osvedčenie na obsluhu ďalekopisu, po niekolkotýždennom školení na krajskej pošte a záverečných skúškach ...
To bolo "rachotu", keď som si dlhšiu správu naťukala na diernu pásku a potom pustila z nej ...
pavol54
25.07.11,11:57
... ktorých splnenie malo byť hotové včera. To bol len potom frmol.
Alebo keď tam bol rozbor nejakej mimoriadky s opatreniami.
Ajk&
25.07.11,12:51
Svoje neopakovateľné čaro a puch mali aj závodné jedálne: kuchárky-dôchodkyne varili 2 druhy polievok, 1 mäsité jedlo, 1 zeleninové (alebo aj prívarky) a 1 múčne jedlo. K nám chodili s obedármi aj dôchodcovia-bývalí zamestnanci, ktorí dostávali nejaké zľavy z ROH. Neviem ako to robili tie kuchárky, ale ako-tak aj chutne navarili a ešte odchádzali aj s plnými taškami domov. Stravovacia komisia dostávala o niečo plnšie taniere a pod vrchným kúskom mäsa bol schovaný ešte jeden ako všimné. Lístky sme mali po 2,50,- Kčs a po zdražení boli po 2,80,- Kčs, obedy sa pečiatkovali deň vopred alebo ráno do 8.00 hod. sa muselo zavolať. Babky-kuchárky vedeli vynikajúco piecť a tak sme si razili na múčne jedlo aj dva lístky a brala som domov koláče, parené buchty, štrúdľu......

Tie isté babky-kuchárky boli variť aj cez leto v našom pionierskom tábore pre moje deti tu na Slovensku (na Duchonke v brezovom hájiku) a potom neskôr aj pre rodinné rekreácie v Bulharsku. To by som brala aj ja teraz takú robotu ....... trebárs len riady umývať
adi11
25.07.11,13:11
..s tetami kucharkami sa oplatilo kamaradit..
duves
30.07.11,11:00
Ja si taleto zavaracie pohare pamätam zo 60-ych rokoch. Muselo sa to, ta guma natierať bielkom, aby tade neprechadzal vzduch - gumička lepšie prilnula. Pamätam si na vyššie pohare a tam sa toho hojne vmestilo, to nie ako male omnia pohare. Ale určite nie je dôvod sa k tomu vracať.
misoft
30.07.11,17:09
A najlepší bol spôsob otvárania - stačilo potiahnuť za gumové uško, ono to urobilo "pššt" a bolo otvorené (nie ako dnes - s viečkami - niekedy neotvoríš, kým tým trochu nepobúchaš, aby sa povolilo viečko, alebo nepoužiješ "univerzálny otvárač viečok").
srska
30.07.11,17:22
Ja si taleto zavaracie pohare pamätam zo 60-ych rokoch. Muselo sa to, ta guma natierať bielkom, aby tade neprechadzal vzduch - gumička lepšie prilnula. Pamätam si na vyššie pohare a tam sa toho hojne vmestilo, to nie ako male omnia pohare. Ale určite nie je dôvod sa k tomu vracať.mamka zavarila, šupla na pohár celofán, dala dve gumičky a bolo hotovo:)
doplním: v pohári dala ešte napr. nad uhorky kúsok dýhy aby uhorky netlačilo z pohára von
pepsikova
30.07.11,17:51
...celkom nedobre sa mi spomína na dávne letá, keď ešte boli doma všetci hadi,v počte 3+1...predstava 60 kusov 4-litrových téglov zavarených uhoriek,tak 4 stovky všemožného ovocia,plus do stovky lečo a čalamáda mi teraz vyrába nočné mory,kedy som to všetko stihla...ale pravda je, že som bola mladšia a šikovná..brr..a sušenie hríbov na jeseň-uf!...nescem..
(veru, tie tégle sa zavárali s celofánom a klasickými gumičkami,deko malo drievko a to boli panie uhorky zo záhumienky,často som nevedela, kde tá roľa je, donáška bola starosť chlapov!)
Katarina
30.07.11,18:54
A čo tak šumienky v papierom guľatom tégliku. Jedna bola biela a druhá tuším ružová. Spolu sa dávali do vody.
drobeceva
30.07.11,18:57
na tie si spomínam...jedna žltá-sladká, biela - kyslá. A pamätáte tabličky zemiakového cukru?
Katarina
30.07.11,19:06
Ano , boli veľmi dobré. Aj dnes ich dostať na jarmoku, ale to už nie je ono.
erzet
04.08.11,06:33
MarcelkaT
04.08.11,06:37
Máme doma ešte tie LP platne a keď chcem si spomenúť na dobrú dovolenku tak si pustím juhoslovanské pesničky, zatvorim oči a už len dať nohy lavora a si po mori.
Anita.....
04.08.11,06:49
pamätám sa, pesničky môjho mládí, mala som cca 20 rokov
trisestri
05.08.11,19:38
Pamätate na také velké stany v ktorých boli svadby pri drevených stoloch a na drevených lavičkách-zmestilo sa tam aj vľe sto ludí a bolo veselo až do rána a potom aj nedelu do noci.
AlaNR
10.08.11,13:14
Toto som si dneska požičala z českého Mimibazaru.

To je obľúbená hračka mého mládí...
Tweety
10.08.11,13:20
Toto som si dneska požičala z českého Mimibazaru.

To je obľúbená hračka mého mládí...
Veď aj terazky sú, podobné(krajšie) som kupovala mojím malým vnúčatkám ku kuchynke Kity.:)
pmajap
06.09.11,22:49
Prečítala som si prvých 75 strán, plakala som od smiechu, až mi sople tiekli. A pamätáte si na baganže,čo sme nosievali ako zimnú obuv. Na ne sa montovali korčule gvintky.
Moja starká mala už 82 rokov popíjala modrý alkohol so strieborným prachom a volalo sa to Raketa.Najlepšia káva bola melta osladená lisovaná do kocky, domáce kyslé mlieko spustené do studne v kandličke s krajcom domáceho chleba, páni to bola dobrota.
misoft
07.09.11,12:38
trisestri
07.09.11,12:52
pmajap
07.09.11,16:54
V dedine sne mali tri hudobné skupiny.Čaje o piatej hrali každý týždeň iná.
- baby v tesilových šatočkách farba sivokrémová,svetlosivá,modrosivá a tmavosivá,protekčne modrá
-fešáci tesilové nohavice,dolu čím viac rozšírené,vzadu sa museli dotýkať cesty, topánočky naleštené čierne so zaväzovaním na dve dierky,špice hore, farebné froté ponožky,dederónka, kravata z umelej hmoty na gumičke a šušťáková bundička.
Keď sa takáto silueta /vlk z Počkaj Zajac/ zjavila vo dverách kulturáku, až sa nám kolienka do seba bili.
Na čaje sme nesmeli chodiť bez dozoru.V zadu v kultúrnom pri dverách boli lavice pre garde / mama,starká,teta/, ktoré dozerali . Stlmili svetlá, ruka hore a išlo sa domov, pri slaďáku malá medzera,detto. A takto to bolo do mojich 21.
V Bratislave na Bernoláku na čajoch hrával Elán v tesilových červených sakách a krémových nohaviciach.
v noci sme sa chodili najesť do nočného baru neďaleko Kijeva /perugia?/ na fazuľovku a tatarák.
Kvaka
07.09.11,17:14
.......
v noci sme sa chodili najesť do nočného baru neďaleko Kijeva /perugia?/ na fazuľovku a tatarák.
Kryštal bar alebo La Paloma na Markušovej? Perugia bola inde.
trisestri
07.09.11,17:36
a v septembri to vonalo na dedinach,varil sa lekvar v kotloch
buchač
07.09.11,18:03
V dedine sne mali tri hudobné skupiny.Čaje o piatej hrali každý týždeň iná.
...mesiac zvykne mať 4 týždne ...tú poslednú nedeľu ste asi len snívali ...
- baby v tesilových šatočkách farba sivokrémová,svetlosivá,modrosivá a tmavosivá,protekčne modrá
-fešáci tesilové nohavice,dolu čím viac rozšírené,vzadu sa museli dotýkať cesty, topánočky naleštené čierne so zaväzovaním na dve dierky,špice hore, farebné froté ponožky,dederónka, kravata z umelej hmoty na gumičke a šušťáková bundička.
...he ...poniektorí zvykli mať v zadnom vrecku ešte aj bugiľár natrieskaný všetkým možným ,len love chýbali ...
....jááááj ,nezabudnúť na masívny hrebeň s dlhou rúčkou ...čistý čávo ...;):---:D:D:D
Keď sa takáto silueta /vlk z Počkaj Zajac/ zjavila vo dverách kulturáku, až sa nám kolienka do seba bili.
Na čaje sme nesmeli chodiť bez dozoru.V zadu v kultúrnom pri dverách boli lavice pre garde / mama,starká,teta/, ktoré dozerali . Stlmili svetlá, ruka hore a išlo sa domov, pri slaďáku malá medzera,detto. A takto to bolo do mojich 21.
V Bratislave na Bernoláku na čajoch hrával Elán v tesilových červených sakách a krémových nohaviciach.
v noci sme sa chodili najesť do nočného baru neďaleko Kijeva /perugia?/ na fazuľovku a tatarák.
...holt ...čááááje na čaje ...:cool:
rudopp
07.09.11,18:07
V dedine sne mali tri hudobné skupiny.Čaje o piatej hrali každý týždeň iná.
- baby v tesilových šatočkách farba sivokrémová,svetlosivá,modrosivá a tmavosivá,protekčne modrá
-fešáci tesilové nohavice,dolu čím viac rozšírené,vzadu sa museli dotýkať cesty, topánočky naleštené čierne so zaväzovaním na dve dierky,špice hore, farebné froté ponožky,dederónka, kravata z umelej hmoty na gumičke a šušťáková bundička.
Keď sa takáto silueta /vlk z Počkaj Zajac/ zjavila vo dverách kulturáku, až sa nám kolienka do seba bili.
Na čaje sme nesmeli chodiť bez dozoru.V zadu v kultúrnom pri dverách boli lavice pre garde / mama,starká,teta/, ktoré dozerali . Stlmili svetlá, ruka hore a išlo sa domov, pri slaďáku malá medzera,detto. A takto to bolo do mojich 21.
V Bratislave na Bernoláku na čajoch hrával Elán v tesilových červených sakách a krémových nohaviciach.
v noci sme sa chodili najesť do nočného baru neďaleko Kijeva /perugia?/ na fazuľovku a tatarák.

Na druhej strane Kristal bar

Perugia bola v uličke vedľa zeleného domu na korze
rudopp
07.09.11,18:08
a v septembri to vonalo na dedinach,varil sa lekvar v kotloch

Aj 5 hodín

A miesto varechy - drevené "L"
Ibaka
07.09.11,19:09
Kryštal bar alebo La Paloma na Markušovej? Perugia bola inde.
Do Kryštal baru sme chodili tiež, keď sme sa zdržali, tak na internát hore po hromozvode. V Perugii bol aj prvý striptíz, tam som sa nedostal. :)
BIZAL
07.09.11,19:44
pamätáte sa ešte na podpultový tovar a na známosti keď sme chceli niečo kúpiť

a to nehovoriac o tridsatmetrovych radoch na mandarinky alebo kubanske pomarance
BIZAL
07.09.11,19:45
Ja som mala rada oskarky- farebné tvrdšie gumené cukríky a askot ( trojfarebná v tégliku) zmrzlinu a tuším aj tie chrumky boli viac orieškové ako je tomu dnes :D . Slivkové furé som kúpila keď som mala narodky za 3kčs ( tie boli najdrahšie:D) ale Slávie som mala radšej :D

kopakafe, fragolalimone:)
buchač
07.09.11,19:47
a to nehovoriac o tridsatmetrovych radoch na mandarinky alebo kubanske pomarance

...kto ako ....:---:D
BIZAL
07.09.11,19:49
ale aspoň mali nejakú chuť a vôňu - a bolo v tom nejaké to čaro, vždy prvá mandarinka a pomaranč v mikulášskom balíčku aj s hrsťou arašid, banán a k tomu úžasné kavenky, klokanky alebo slavie, mačacie jazýčky
:D:D:D:D:D:D:Daka klasika
BIZAL
07.09.11,19:49
...kto ako ....:---:D

si bol za pultom, ci pod pultom?
buchač
07.09.11,19:53
si bol za pultom, ci pod pultom?

...mal som na to lidi ......za pultom ...;)

...poprípade cez zadný vchod som ...:rolleyes:
BIZAL
07.09.11,19:56
...mal som na to lidi ......za pultom ...;)

...poprípade cez zadný vchod som ...:rolleyes:

aj my:rolleyes:

este aj dnes som videla v jednej dedine napis ZELOVOC a MASNA:) pamatas ake boli tie tabule s napisom ZELOVOC standardne? tusim tam bol banan, kalerab, nieco prerezane cistym rezom.....:D
BIZAL
07.09.11,19:58
Hrávali sme guličky do jamky. Mali sme také hlinené. Ten, kto mal sklenenú, ten bol frajer. Na guličky sme mali také plátené vrecúško. Ja si pamätám, ako dievča na základke, sme si robili na topánky z plechovíc (pri reštaurácii sme hľadali plechovice z Coly alebo piva, už si presne nepamätám) opätky. Potom sme sa po meste prechádzali a všetci sa na nás pozerali:eek:

minule mali Cecka v Lidli. len musime detom ukazat ako sa to hraje a cakat, ci budu hrat:D
lujza.j
07.09.11,20:02
minule mali Cecka v Lidli. len musime detom ukazat ako sa to hraje a cakat, ci budu hrat:D

ja normálne neviem kde sa moje podeli:( bože a toľko ich bolo....
BIZAL
07.09.11,20:04
kazda doba ma plusy aj minusy,kazdy to vnima inak
len si myslim, ze je zbytocne sa prilis zatazovat niecim co uz bolo, najma, ked clovek ma mizive percento na zmenu, ved co tu mame teraz? nie to iste len v " ruzovom"?:mad:
" gazduje" tu zopar jednotlivcov, ktorym je evidentne uplne ale uplne jedno co je s " masami" hlavne, ze oni a ich deti a deti ich deti ak vsetko nerozflakaju su " zahojeni" na vecne casy a " nikdy inak":eek::rolleyes:
mne uz je smiesne jak sa ludia rozculuju a stale porovnavaju " vcera a dnes"
a pritom vo volbach " vraj demokratickych" zas zvitazi ten, na ktoreho sa kyda....tak potom o com to je?
preto som spomienky na "totac" zredukovala na " pekne";)
cize aj tie, ktore ma vytacali uz su iba usmevne:)
ty si dostala facku od ucitelky? super, ja som dostala po strede dlane tym velkym srobom, ktory spajal to obrovske kruzidlo, ktorym sme kreslili na geometrii od ucitela za to, ze som nemala podpisanu domacu ulohu a pritom som bola jednotkarka, ktora " vzdy vsetko vedela, vzdy mala ulohy":mee:
tiez som stala v pozore v nechutnej sukni, koseli a satke a pravu ruku som mala zdvihnutu na pocest vojakom a kukala na mna cela obec ked bolo kladenie vencov, nehccela som tam ist, musela som
mali sme straaaasne zapalenu - slobodnu zvazacku, nieco jak pionierska veduca, ktora pravidelne organizovala " skolske porady" v kulturnom dome - cela skola tam napochodovala v pionierskom a " riesili " sme plany budovania svetlych zajtrajskov:eek::D:D
ale ja to beriem teraz takto:
ucitel co ma zmlatil, uz davno zomrel, naco minat energiu?
vence sa uz v obci tusim ani nekladu, nikto tam nedrzi " cestnu straz" , moje dieta si to nevie ani predstavit, je to ako nejake " sci-fi":confused:
z budovania zajtrajskov sa neskutocne smejem - deti, ktore si kladli za ulohu vyzbierat x - kilo papiera, textilu a gastanov, napisat spravu z pobytu v tabore v madarsku, ktory dostali za dobre znamky, plany ohladom hviezdoslavovho kubina a puskinovho pamatnika a tak dalej
veci, ktore su uplne irelevantne, lebo ked obyvatelia obce nebudu odoberat noviny a uroda gastanov bude mala tak plany nenaplnim aj keby som sa nakrajala:eek::D:D:D
vetu " praci cest" sme doplnili a zveladili na " praci cest a robote pokoj":D

pamatam sa, ked otec niekedy v juni priniesol prve paradajky – jednu som rozkrajala a zjedla som k tomu 3 maslove chleby len aby mi ta paradajocka vydrzala k co najvacsiemu poctu hryzancov
a paradajky po sezone teraz? Zbytocne kupovat, vyzeraju, akoby ich vozili z jaslovskych bohunic“ take su chudery priesvitne, jak po stiepnej reakcii:eek:
a horalky – prepac, ale uz nic moc, uz sa priblizili tak ako aj orion cokoladova hviezda k nejakej neidentifikovanej chuti, vsetko uz „ sidia“
je zaujimave , ze ked sme mohli chodit do moskvy, do odesy, na slnecne pobrezie, tak sme brblali, ze chceme na zapad, ked mozeme ist na zapad, tak cestovky ako vychytavky ponukaju 2 tyzdne v leningrade, okruh pobaltskymi krajinami a cinu a v bulharsku autobusom uz boli snad vsetci slovaci, lebo teraz je to moderne, chodia aj „ susedia“ a keby sme my neisli bola by to normalne potupa:D:---
tak potom co vlastne chceme? Jednoznacne to, co vzdy nie je
aj ti co su slobodni by sa najradsej „ navliekli „ do chomuta, ti co su uz navleceni by najradsej z neho vyliezli
z tohto mojho monologu mi jasne vychadza, ze clovek je sice tvor spolocensky, ale za to vecne nespokojni a hlavne nepoucitelni:---:---:---:D:D:D

vy ste museli byt ale zle:D
BIZAL
07.09.11,20:09
ja normálne neviem kde sa moje podeli:( bože a toľko ich bolo....

urcite sme vsetky predali za nejake HITECH hracky:D

raz mi mama kupila falosnu barbie za 140 korun a k veceru rovnakeho dna som ju predala susede za 120 korun. vies ako s detmi...chcu vela, vela. za 120 korun som kupila od dalsej susedy penazenku v tvare mysky, taky umely koslik /modry s bielym kvetom - asi ho mal kazdy/, sklenky, a viac nepamatam...bola som so sebou spokojna:D:D:Dotras
BIZAL
07.09.11,20:14
A na dederonové košele, topánky krokodílky, a ...

VYKAMIENKOVANE:D:D:D:D:D
misoft
07.09.11,22:52
a to nehovoriac o tridsatmetrovych radoch na mandarinky alebo kubanske pomarance
... a to si nespomenul niekedy nedostatok tužkových batérií, 1,5 voltových monočlánkov, deväťvoltových a plochých batérií (potrebných do "moderných elektronických" produktov značky TESLA). Najmä pred sviatkami nedostatkový podpultový tovar. A kto bol "frajer" a mal kazeťák, tak aj kvalitné CC kazety TDK, FUJI, SONY, BASF, MAXELL 90 minútové - dostupné boli často len EMGETON 45minútovky (mňa sa to netýkalo, batérie i kazety som mal stále k dispozícii - fotrík bol priamo pri zdroji - on ich predával :D)
http://www.it.cz/doc/img/atc/219028142-C90HF_D.jpg
http://vintagecassettes.com/basf/basf_files/image5446.jpg
http://obrazky.prodejdvd.cz/products/2934.jpg
http://www.njuskalo.hr/image-w450/audio-ostalo/audio-kazeta-maxell-xl-iis-90-slika-8638353.jpg
Starší z Prešova možno si budú pamätať elektro obchod Domáce potreby oproti Baťovi - to bol ten zdroj.
http://www.slovakia.travel/data/Resources/Upload/Images_watermark/KulturneAtrakcie/Muzea/budovy_%20galer_JPG.jpg (Teraz tam predávajú knihy)
http://maps.google.sk/maps?q=Pre%C5%A1ov+hlavn%C3%A1+49&hl=sk&ie=UTF8&ll=48.996174,21.241309&spn=0.000861,0.003396&sll=48.995924,21.241668&sspn=0.003442,0.009495&vpsrc=6&t=h&z=19
plada
08.09.11,06:22
...mal som na to lidi ......za pultom ...;)

...poprípade cez zadný vchod som ...:rolleyes:


Už mi je jasné, prečo sme my všetci museli stáť v rade a neušlo sa každému. Buchač, Ty sa nezdáš, ale teraz si priznal, že už za komančov si kšeftoval s mandarinkami a pomarančami. Je to tak?
buchač
08.09.11,06:32
Už mi je jasné, prečo sme my všetci museli stáť v rade a neušlo sa každému. Buchač, Ty sa nezdáš, ale teraz si priznal, že už za komančov si kšeftoval s mandarinkami a pomarančami. Je to tak?

...nie , nie je to tak ...

...až neskôr , za čias bohatého blahobytu , v časoch neobmedzených možností som začal .....;):---:D

...a čo bol predmet kšeftov , holt nechám na fantázii všetkých ...už je to aj tak pasé...:rolleyes:
durisovad
08.09.11,06:38
Je zaujimave, ze v obchodoch nebolo nicoho, ale kazdy mal vsetko.
BIZAL
08.09.11,07:47
... a to si nespomenul niekedy nedostatok tužkových batérií, 1,5 voltových monočlánkov, deväťvoltových a plochých batérií (potrebných do "moderných elektronických" produktov značky TESLA). Najmä pred sviatkami nedostatkový podpultový tovar. A kto bol "frajer" a mal kazeťák, tak aj kvalitné CC kazety TDK, FUJI, SONY, BASF, MAXELL 90 minútové - dostupné boli často len EMGETON 45minútovky (mňa sa to netýkalo, batérie i kazety som mal stále k dispozícii - fotrík bol priamo pri zdroji - on ich predával :D)
http://www.it.cz/doc/img/atc/219028142-C90HF_D.jpg
http://vintagecassettes.com/basf/basf_files/image5446.jpg
http://obrazky.prodejdvd.cz/products/2934.jpg
http://www.njuskalo.hr/image-w450/audio-ostalo/audio-kazeta-maxell-xl-iis-90-slika-8638353.jpg
Starší z Prešova možno si budú pamätať elektro obchod Domáce potreby oproti Baťovi - to bol ten zdroj.
http://www.slovakia.travel/data/Resources/Upload/Images_watermark/KulturneAtrakcie/Muzea/budovy_%20galer_JPG.jpg (Teraz tam predávajú knihy)
http://maps.google.sk/maps?q=Pre%C5%A1ov+hlavn%C3%A1+49&hl=sk&ie=UTF8&ll=48.996174,21.241309&spn=0.000861,0.003396&sll=48.995924,21.241668&sspn=0.003442,0.009495&vpsrc=6&t=h&z=19
schotter?
misoft
08.09.11,16:22
Nie. Tí začali v 93-ťom a sídlia niekde v miestach bývalého krytého kúpaliska. Môj "zdroj" skončil presne 28.2.1991 - jednoducho schluss.
BIZAL
08.09.11,16:55
Nie. Tí začali v 93-ťom a sídlia niekde v miestach bývalého krytého kúpaliska. Môj "zdroj" skončil presne 28.2.1991 - jednoducho schluss.

sa pytam, pretoze je moj sused...:)
BIZAL
08.09.11,17:11
stolvertky
Rozalka
08.09.11,17:13
Je zaujimave, ze v obchodoch nebolo nicoho, ale kazdy mal vsetko.

Ani by som nepovedala: napr. mäso bolo často len v názve predajne, na hákoch viseli kurence a slanina.

Nechcela si to napísať takto?
"Je zaujímavé, že v obchodoch nebolo ničoho, ale zopár vyvolených mali všetko"
durisovad
08.09.11,18:18
My sme nikdy neboli ziadni VYVOLENI, ale od hladu sme nezomreli a napriklad maso sa dalo dochovat alebo kupit od chovatelov. Je pravda, ze v decembri sme nemali cerstve paradajky a papriky, ale zato sme mali v komore doma dopestovane zdrave jablka a hrusky.
katalóg
09.09.11,10:38
Ani by som nepovedala: napr. mäso bolo často len v názve predajne, na hákoch viseli kurence a slanina.

Nechcela si to napísať takto?
"Je zaujímavé, že v obchodoch nebolo ničoho, ale zopár vyvolených mali všetko"
Asi by bolo vhodnejšie napísať o ktoré roky ide, kým to neprejde do politickej debaty.
Ale čo si ja spomínam, tak boli v pohode aj 60. roky, 70. až po 89. rok.
V 60. rokoch bežne visela konská saláma. (My sme ju nekupovali.) O tovare v predajni Ryba ani nehovorím. Perfektné. Pravý tuniak, krájal sa ako šunka. A to filé prvotriedna kvalita. Dodnes neviem také dostať. Biele, ničím nenapustené biele mäso. Neobsahovalo 40% vody. Teda natlakovanej.
Ani s ovocím a zeleninou, mliečnymi výrobkami , jogurt v skle bez prísad (sa lámal pod lyžičkou, žiadne tekuté čudo), mlieko detto a čerstvé, pečivom (Karlovarské rohlíky a slané rohlíky ...:-).
Ja si spomínam len v dobrom, skutočne bez nejakej propagandy.
Ak niečo niekedy nebolo, tak bolo na druhý deň.
Zrejme sa treba na zásobovanie v tedajšej dobe pozerať z hľadiska lokality.
Samozrejme iný tovar bol vždy v Dome potravín v Prahe na Václavskom nám. To bola výkladná československá skriňa potravín vždy, aj v 60. rokoch.
Dnes mám problém nakúpiť normálne potraviny. Prakticky neexistujú.
Maďari pred pár dňami zvýšili DPH na potraviny s vysokým obsahom tuku, cukru a pod. V záujme záchrany svojho obyvateľstva pred obezitou. Väčšinou sa jedná o výrobky z dovozu, ako sú chipsy, coly a pod. Takže jednou ranou dva zásahy.
Tomu hovorím záujem štátu.
Rozalka
09.09.11,16:01
Ako začínajúca gazdinka koncom 70-ych a začiatkom 80-ych rokov som veru nemala ten pocit, že je všetkého dosť.
Mali sme pri podniku obchodné centrum, u mäsiara trvale nič, len kurence - mali sme ich každý víkend, vtedy to bola z núdze cnosť. Ešte aj to kakao pre moje deťúrence som musela nakupovať v Maďarsku, nehovoriac o iných potravinách.
trisestri
09.09.11,16:29
A pamätte ako nas chodili v 80 rokoch Poliaci vykupovat,hlavne mäso.
misoft
09.09.11,16:42
.....no a teraz chodia Slováci ku Poliakom toto mäso kupovať späť :D:D:D:D
pmajap
10.09.11,11:29
Pamätáte sa na "bazény" ktoré sme si pracne od jari robili v potoku, pred mostom.Každý mal povinnosť dotiahnuť z domu foršne,guľatinu a rôzne haraburdie na zahatanie potoka.Učili sme sa plávať spolu s husami z celej dediny, neustále nám križovali plavecké dráhy.
Žiadna chlórovaná priezračná voda, pekne kalná v ktorej sa super hralo na podvodnú naháňačku.Po vynorení huba rozškľabená na meter x meter a oproti tíško plával husacník. Jóóój či bolo ťažké vybrať zákrutu.:D:D:D:D
trisestri
28.09.11,12:18
Rozalka
28.09.11,15:43
Jo, jo, celé mužské osadenstvo našej rodiny to absolvovalo ....
Jasne si pamätám jedno rodičovské združenie, spýtala sa ma teta učiteľka v MŠ, či by manžel (bývalý) nešiel na spartakiádu s mladším synom. Ja som vedela, že on teda nie je za žiadne masové akcie, tak som povedala, že určite nie.
Na druhý deň, keď som prišla pre synáčika do škôlky, celý rozradostený ma vítal: ja pôjdem na palkidáju (=spartakiádu), myslela som si, že si to manžel rozmyslel.
No nerozmyslel, to synáčik sa chopil iniciatívy.
Starší chodil s nimi na nácviky.
Tesne pred vystúpením si jedno chlapča zlomilo nohu (pádom z kolotoča), tak môj starší synáčik nastúpil ako náhradník.
555555
05.10.11,06:26
Pamätáte sa,že salámu "u mäsiara "nešúpali , doma pred použitím sme si museli každé koliesko salámy olúpať :)neskôr to robili za poplatok:)
VERONIKA6
05.10.11,06:54
a to nehovoriac o tridsatmetrovych radoch na mandarinky alebo kubanske pomarance
Niekdy sme na toto ovocie stáli v radoch, ale to bolo iné ovocie ako teraz. Nikdy nezabudnem na tú vôňu pomarnča alebo mandarinky.
katalóg
05.10.11,08:58
Linka dôvery.
srska
05.10.11,09:15
10 ks/5 Kčs
erzet
05.10.11,09:41
Pamätáte sa? Ja našťastie nie, ale asi ma to čaká, za dva roky. A že história sa neopakuje, a to máme 21 storočie, na Slovensku
http://www.cas.sk/clanok/207408/dehonestujuce-tisic-ludi-cakalo-na-muku-zadarmo-dlhe-hodiny.html
srska
05.10.11,09:50
misoft
05.10.11,16:06
srska: všetko speje k tomu! Budú sa tlačiť "žobračenky".
trisestri
05.10.11,16:57
Pamätáte sa? Ja našťastie nie, ale asi ma to čaká, za dva roky. A že história sa neopakuje, a to máme 21 storočie, na Slovensku
http://www.cas.sk/clanok/207408/dehonestujuce-tisic-ludi-cakalo-na-muku-zadarmo-dlhe-hodiny.html

My pozicame eura a potom na oplatku dostaneme toto-lakali nas na prosperitu v EU,ale teraz smerujeme tymto k Afrike.Ale potravinove listky tusim boli po vojne,tak neviem kam spejeme.
katalóg
05.10.11,21:43
To srška:
Bolo po vojne. Napr. veľká Británia ukončila prídelové lístky v roku 1954, kedy začal byť dostatok mäsa a syrov..
Začala s nimi prezieravo už 1940 (obmedzený dovoz, nedostatok mužskej pracovnej sily).
Prísnejší bol systém po vojne - chlieb a zemiaky neboli počas vojny limitované, ale až v r. 1946 až 48.
Čaj bol na prídel ešte v r. 1952, 1953 ukončili vajcia a cukor.
trisestri
13.10.11,11:01
555555
18.10.11,05:59
Telefonovanie .Medzimestský hovor na pošte.Prišiel si,požiadal si pracovníčku za okienkom,kam chceš volať,ona vytočila číslo a zakričala do ktorej kabínky máš ísť,tam si sa zatvoril a telefonoval a potom si znova pri priehradke zaplatil za počet prevolaných minút:) a bolo to riadne dlhotrvajúce a veselé:o
Hansa
18.10.11,06:24
Telefonovanie .Medzimestský hovor na pošte.Prišiel si,požiadal si pracovníčku za okienkom,kam chceš volať,ona vytočila číslo a zakričala do ktorej kabínky máš ísť,tam si sa zatvoril a telefonoval a potom si znova pri priehradke zaplatil za počet prevolaných minút:) a bolo to riadne dlhotrvajúce a veselé:o

- a poštárka sedela s natrčenými ušami a počúvala celý rozhovor!!!:)
misoft
18.10.11,16:40
A také posielanie telegramu:
"Jeden telegrafný blanket, prosím"
Dostal si papier, napísal odosielateľa, prijímateľa, tlačeným text, odniesol tetuške za okienkom, tá vzala ceruzu a podčiarkovala slová (odosielateľ + adresát + text), spočítala a vypľula sumu. Zaplatil si a telegram možno o tri dni dorazil k adresátovi.
pavol54
18.10.11,19:08
A také posielanie telegramu:
"Jeden telegrafný blanket, prosím"
Dostal si papier, napísal odosielateľa, prijímateľa, tlačeným text, odniesol tetuške za okienkom, tá vzala ceruzu a podčiarkovala slová (odosielateľ + adresát + text), spočítala a vypľula sumu. Zaplatil si a telegram možno o tri dni dorazil k adresátovi.

Pred pár mesiacmi som chcel poslať telegram novomanželom a tetuška pozrela na mňa spoza prepážky ako na mentálne retardovaného, vraj to už niekoľko rokov nerobia.
olybaba
19.10.11,10:35
ja mam skusenost spred mesiaca - poslany telegram z posty pre novomanzelov
babka - ježibabka
19.10.11,10:45
A to kde sa stalo? Lebo to sa už skutočne dávno nedá poslať. Iba ak si kúpiš a pošleš blahoželanie do obálky. Som prekvapená. Asi každá pošta má iné pravidlá.
babka - ježibabka
19.10.11,10:55
Pamätáte sa? Ja našťastie nie, ale asi ma to čaká, za dva roky. A že história sa neopakuje, a to máme 21 storočie, na Slovensku
http://www.cas.sk/clanok/207408/dehonestujuce-tisic-ludi-cakalo-na-muku-zadarmo-dlhe-hodiny.html
U nás zabezpečil rozvoz pre prihlásených obecný úrad, takže prebehlo všetko v poriadku. Dodatočne zapisovali ďalších, ktorí sa v prvej várke neprihlásili.
2009
04.11.11,03:38
2009
11.11.11,11:22
jak jsme mohli přežít ????
KoxXxo
20.11.11,16:43
Prvé PC:
Alena Ribanská
20.11.11,17:07
Dnes som bola nakupovať v našom malom, obchodíku - je to síce samoška ale netreba hádzať do vozíka žetón alebo € aby ste sa odpojili. Vozíky sú do seba len pozastrkované. Potrebovala som zemiaky a vidím 3 druhy:
- jedny v sieťke, čistulinké, vyumývané, kožka svieža, nasvietené, len sa tak núkali - vezmi si ma. Lenže minule boli koťuhy tvrdé, konce zelené, nemohli sme ich jesť ani keď som ich opiekla.
- Druhé boli už trošku scvrknuté, so stopami blata, veľké, zložené voľne v debničke, mimo osvetlenia neónkami. Tie ma síce zaujali tým že boli veľké - ale reku čo keď tiež nebudú dozreté, zelené. A tak som sa pohla k tretej debničke.
- Tretie boli strednej veľkosti, tiež so stopami blata, ale čo ma na nich zaujalo boli k l í č k y .
A vzala som tie tretie a viete prečo? Konečne som videla zemiaky ktoré žijú, nemajú klíčivosť zastavenú chemikáliou, nad neosvetlenou, najlacnejšou debničkou sa vznášal starý, už aj zabudnutý ale známy puch babkinej pivnice.

A napodiv boli dobré: urobila som cibuľový šalát, nedrobili sa mi, neboli akoby surové, dokonca som si jeden len-tak osolený vhodila do pusy. Neviem prečo, ale som sa zrazu ocitla s tým dnešným šalátom u mojej babky ktorá už samozrejme nežije a kde bol na stole k rezňom tento obyčajný šalát.
trisestri
20.11.11,17:10
a boli doby ked sme zacali Vianoce vnimat tesne pred ich prichodom,ale bola to taka lahodna atmosfera,este doobedu na Stedry den sa robilo.
Darina1234
20.11.11,17:15
Ja som zistila že sa bližia Vianoce až ked oco alebo brat s chalanmi z ulice bral lyže, voskoval ich sviečkou a išiel do lesa po stromček, to bola chlapská praca a my s mamou sme robili kolekciu , taku z furmičiek, obalenu v pozlatku.
misoft
22.11.11,21:03
Užite si "pravé" slovenské Vianoce:

http://www.youtube.com/watch?v=32qOgaFtyAo
:D:D:D

Už sa to začína - opäť stále rovnaké!
Katarina
22.11.11,21:04
Na stromčeku boli ozajstné sviečky, ktoré sa dávali do takých štipcov. Nám sa raz stromček aj chytil. Toho času boli ozaj krásne vianoce. Nebol problém v akej farbe bude stromček dominovať, nakoľko nebol výber. Dnes je to o niečom inom. Škoda, že sa vytratilo čaro vianoc.
misoft
22.11.11,21:06
Čaro sa nevytratilo - len je "odložené" niekde v pivnici!
sito
22.11.11,22:12
Čaro sa nevytratilo - len je "odložené" niekde v pivnici!

Hlboko a nadlho zakopané, nie pre všetkých.
misoft
22.11.11,22:17
....ako pre koho :D:D:D
ivuliatko
22.11.11,22:56
Rada si spomínam, ako sme pred Vianocami robili salónky - nastrihali sme okraje papierikov na strapce, potom sme pridali staniol a zabalili sme do toho kúsky nugátu, ktorý sa dal kúpiť na kilá. Stromček sme so sestrou zdobili až na Štedrý deň predpoludním a pritom sme mali pustenú telku (samozrejme čiernobielu), kde vysielali rozprávky.
Alena Ribanská
25.11.11,23:09
Aj keď sme na Štedrý deň ešte doobeda robili, vlastne sme nerobili: každá už mala niečo napečené, tak sme podonášali, chlapi kúpili nejakú Plisku alebo Bikavér ...... posedelo sa. Ešte na poslednú chvíľu sa zháňala šunka v sieťke alebo krásne údené čo voňalo naozaj údeným dymom.

A vôbec: veľa sa oslavovalo aj keď to bolo zakázané, ale po pracovnej dobe sme mohli. No a keď šéf dovolil tak sme pracovnú dobu mimoriadne skončili už o 14.00 hod. Porobili sa obložené misy, chlebíčky, každý si doniesol svoj hrnček na kávu a nalieval sa do neho gin alebo myslivec. Ženy usrkávali anglický punč alebo karpatské horké. My sme vždy sedeli v rozmnožovni, lebo tam sa dalo zamknúť: blany museli byť evidované a pod zámkom ........
ivuliatko
25.11.11,23:14
Veru, údené mäso bolo vtedy naozaj mäso a nie tento želatínový humus :mee:
lujza.j
25.11.11,23:19
Veru, údené mäso bolo vtedy naozaj mäso a nie tento želatínový humus :mee:

bože to áno a bolo naozaj zaúdené, iná vôňa iná chuť po uvarení....:mee:
lujza.j
25.11.11,23:25
dakujem za toto vaše spomínanie, krásne som si aj ja zaspomínala s úsmevom na tvári:) škoda že len tu:mee:, lebo ja už Vianoce neznášam:mad: ja sa už len tvárim a to ja nerada... na silu...
Alena Ribanská
25.11.11,23:35
@lujza.j - tohto roku budem aj ja po prvý krát sama. Ja si to neviem predstaviť: sama si nakúpim, sama si uvarím zemiakový šalát s kaprom a najhoršie je že si nemám s kým pripiť..... sama so sebou? Sama sebe zaželať šťastné a veselé? No už teraz mám obavu z toho aby som to psychicky zvládla, aby som neprerevala celé Vianoce. Budú aspoň nejaké rozprávky v telke??
lujza.j
25.11.11,23:39
@lujza.j - tohto roku budem aj ja po prvý krát sama. Ja si to neviem predstaviť: sama si nakúpim, sama si uvarím zemiakový šalát s kaprom a najhoršie je že si nemám s kým pripiť..... sama so sebou? Sama sebe zaželať šťastné a veselé? No už teraz mám obavu z toho aby som to psychicky zvládla, aby som neprerevala celé Vianoce. Budú aspoň nejaké rozprávky v telke??

Alenka aj mne sa niečo podobné rysuje :) ešte sa nad tým nezamýšľam..... moj chlap budúcu nedelu opäť odchádza do De a neviem či príde a moje decko ešte nevie aké služby vyfasuje, takže asi tak.... tak si tu pripijeme;)
misoft
25.11.11,23:48
HE, babenky! Ja už mám doma pravú domácu klbásu správne vyúdenú (žiadny šmejd). 3/4 ju doniesla z Horehronia - pol hodiny som musel "fetovať" klbásový odór (ako Húrka z Profesionálov :D)
lujza.j
25.11.11,23:54
HE, babenky! Ja už mám doma pravú domácu klbásu správne vyúdenú (žiadny šmejd). 3/4 ju doniesla z Horehronia - pol hodiny som musel "fetovať" klbásový odór (ako Húrka z Profesionálov :D)


normálne si predstavujem tú vôňu, tá vôňa je fenomenálna!!!! milujem dobré domáce klobáse!!!mňááááám
misoft
25.11.11,23:59
A najlepšie je, že to môžeš "legálne" fetovať :D, ani zdravie si nezničíš!
verkaz
26.11.11,09:06
A nemohol si sa zastaviť a dať ochutnať ?:confused::mee:
misoft
26.11.11,13:23
A nemohol si sa zastaviť a dať ochutnať ?
Hehehe :D To si nechávam na "slávnostné" prežieranie :D. Zatiaľ len čuchám.
verkaz
27.11.11,10:40
Je to krásne si takto zaspomínať. Začína sa lyžiarska sezóna. Pamätáte si ešte na to, že žiadne vleky neboli, lyže sa nosili hore na pleciach a ak niekto náhodou mal lyžiarky BOTAS, tak to bola paráda. Obyčajné šponovky, vetrovka, čiapka, okuliare obyčajné slnečné ale sneh sme mali fantastický (nebol ešte umelý) ale aj takéto lyžovanie bolo super.
misoft
27.11.11,21:23
...a lyže SUĽOV - kvalita! A frajerom si bol(a), keď na očiach neboli obyčajné okuliare, ale lyžiarske (s farebnými sklami) a mal si "špičkové" bezpečnostné viazanie (nie lankové).
lujza.j
27.11.11,21:26
misoft
27.11.11,21:32
Týýýýýý brďo - ona to našla!
lujza.j
27.11.11,21:38
tiež som také mala, ale viazanie bolo iné...
verkaz
28.11.11,14:44
to ako keby sa mi snívalo ... Super
KoxXxo
01.12.11,08:10
Včera zomrel Z. Miler, tvorca Krtka.
http://www.duels.cz/galerie/krtek.gif
misoft
01.12.11,17:43
On zomrel, ale krtek bude večne živý!
adi11
01.12.11,17:59
dcera ide v jeho slapajach..
misoft
01.12.11,18:03
.... uffff, tak to je dobre!