babka - ježibabka
09.12.11,16:41
Pri upratovaní som naďabila na nejaké suveníry a zaspomínala som si na doby dávno minulé. Ruský samovar. Ja mám iba maketu. Samovary aj funkčné sa nosili zo ZSSR, keď nám (obyčajným pracujucim) ROH dožičil zájazd lietadlom v počte 29 osôb do Moskvy, alebo do Leningradu. Kúpili sme si podľa možností, koľko rubľov sa nám podarilo zohnať a prepašovať, prípadne čo sme predali recepčnej na ubytovni. Dali sa predať pančuchy, krištál, polokrištál, prípadne iba liate sklo. :D:D:D Vedenie si užilo lepšie zájazdy. Rodinné do Soči, alebo na Krym.
babka - ježibabka
09.12.11,15:44
A takéto voňavky sa nosili.
ivuliatko
09.12.11,15:59
Jééj, aj my sme takú mali doma :---
Teraz keby som začuchala ten ruský drasťák, asi by mi hlava praskla :D:D:D
misoft
09.12.11,20:10
Ruský samovar. Ja mám iba maketu.
:D:D To ja mám skutočný! Aj s originál ruskou šnúrou a ruskou zástrčkou.
arizona
09.12.11,20:55
My sme zas dlhe roky pouzivali rusku "zažigalku" :D
Prakticka pomocka do kuchyne...
ivuliatko
09.12.11,21:08
Švagriná si ešte ako školáčka dopisovala s dievčaťom zo Saratova (klasika - družobné mestá) a dostala od nej v balíku vianočné svetielka na stromček. Verte-neverte, fungovali bez problémov s pôvodnými žiarovkami (nedali sa vymieňať) až do minulého roka - teda plných 35 rokov!!! :cool:
(...a švagriná je vianočný maniak, takže stromček svieti každé Vianoce minimálne 3 týždne skoro furt)
srska
09.12.11,21:20
My sme zas dlhe roky pouzivali rusku "zažigalku" :D
Prakticka pomocka do kuchyne...keď ju bývalá odkialsi doniesla, vyhodil som ju okamžite do kontajnera (220V)
duves
09.12.11,21:45
Švagriná si ešte ako školáčka dopisovala s dievčaťom zo Saratova (klasika - družobné mestá) a dostala od nej v balíku vianočné svetielka na stromček. Verte-neverte, fungovali bez problémov s pôvodnými žiarovkami (nedali sa vymieňať) až do minulého roka - teda plných 35 rokov!!! :cool:
(...a švagriná je vianočný maniak, takže stromček svieti každé Vianoce minimálne 3 týždne skoro furt)
Išlo to stale, čo? Ako rusky tank!
:D
verkaz
10.12.11,11:21
:D:D To ja mám skutočný! Aj s originál ruskou šnúrou a ruskou zástrčkou.
Tak to už máš ten modernejší, lebo ja mám ešte ten na drevené uhlie. A veru ho nevyhodím.
verkaz
10.12.11,11:29
Dostala som sa k obrázku zo spartakiády. Tak som si zaspomínala a nejde mi do hlavy koľko je tých záberoch usmiatych ľudí. Mne sa aj teraz tlačia slzy do očí keď to vidím. Hlavne to, čo to bola za drina (sama som bola 2x v Prahe), ale brali sme to ako odmena, keď sme mohli cvičiť na Strahove.
http://external.ak.fbcdn.net/safe_image.php?d=AQCAGhfkn07ZVb4Z&w=130&h=130&url=http%3A%2F%2Fi3.ytimg.com%2Fvi%2F2g31XyMCl9o%2 Fhqdefault.jpg
hubatá
10.12.11,12:15
Spomínam si veľmi rada na Spartakiádu, ale len si predstavte koľko peňazí to stálo! A neviem, neviem či nebolo všetko zadarmo vrátane stravy, ubytovania, lekárskej starostlivosti, dopravy, kultúry, lebo by som sa asi neprebojovala cez okresné a krajské kolo. Ale cvičili predsa celé rodiny: mama s bratom. Dokážete si to dnes predstaviť odkiaľ by dnešná vláda vzala na to peniaze?

Ešte si rada spomínam koľko novín a časopisov sme odoberali: mama: Slovenka, Dorka, otec: Hlas ľudu, Šport, ja: Smena, Beseda, bratia: Ohník, Včielka, Pionierske noviny, ABC, babka s dedkom: Práca.
Ale to celý národ intenzívne čítal, lebo viem že sme to mali predplatené cez PNS len preto že niekedy sa stalo že v stánku PNS boli ihneď vypredané. Ešte viem že sme dokupovávali aj atraktívnejšie časopisy ako bol napr. Život, Praktická žena, Svet socializmu, Móda, Receptár, Chatár, Svět motoru. Neviem si to teda dnes predstaviť ani náhodou že by som dala toľko peňazí len za noviny, a preto chodím do knižnice.
luja5
10.12.11,12:21
Pri upratovaní som naďabila na nejaké suveníry a zaspomínala som si na doby dávno minulé. Ruský samovar. Ja mám iba maketu. Samovary aj funkčné sa nosili zo ZSSR, keď nám (obyčajným pracujucim) ROH dožičil zájazd lietadlom v počte 29 osôb do Moskvy, alebo do Leningradu. Kúpili sme si podľa možností, koľko rubľov sa nám podarilo zohnať a prepašovať, prípadne čo sme predali recepčnej na ubytovni. Dali sa predať pančuchy, krištál, polokrištál, prípadne iba liate sklo. :D:D:D Vedenie si užilo lepšie zájazdy. Rodinné do Soči, alebo na Krym.


http://www.porada.sk/images/misc/paperclip.png Priložené obrázky http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=106088&stc=1&thumb=1&d=1323445206 (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=106088&d=1323445206)

Doplním, čo patrilo k samovaru ;). Dával sa do toho sklenený pohár podobný "horčičáku", z takýchto sme pili vo vlaku, kde bol veľký samovar, keď sme ako študáci cestovali do Leningradu :). Bola zábava, veľa zážitkov aj zo samotného cestovania ;):).
lujza.j
10.12.11,12:52
Doplním, čo patrilo k samovaru ;). Dával sa do toho sklenený pohár podobný "horčičáku", z takýchto sme pili vo vlaku, kde bol veľký samovar, keď sme ako študáci cestovali do Leningradu :). Bola zábava, veľa zážitkov aj zo samotného cestovania ;):).
krásny kúsok:) moja mama si tiež dopisovala, s ruskou dostala od nej nenormálne krásne kúsky vyrobené z kameňa bola niekde od Uralu.dodnes existujú.... najbližšie nafotim:)
lujza.j
10.12.11,12:53
...lu.....ozaj nie je to striebro?
luja5
10.12.11,12:58
asi nie, lebo sa to nečistí ako striebro a je to z vlaku ...:D
lujza.j
10.12.11,13:11
neva, je to krásne:)
luja5
10.12.11,13:17
...lu.....ozaj nie je to striebro?

Tak asi určite ;) nie, lebo z tých čias a končín mám aj takúto soľničku, nádobka je po vyčistení na pohľad z podobného materiálu, ale čistiť ju musím a je to horšie, ako umývať okná po zateplení domu ...:D.
lujza.j
10.12.11,13:33
hmmm... tiež pekný kúsok, a nedráždi tými peknými dečkami :):)
verkaz
10.12.11,16:52
Mám tiež takú ale je strieborná
arizona
10.12.11,20:25
keď ju bývalá odkialsi doniesla, vyhodil som ju okamžite do kontajnera (220V)
Ta nasa sluzila dlhe roky.Po rokoch sme dostali "podarunok" taku istu,ale stara este fungovala...tak ta nova zostala v zasobe....
arizona
10.12.11,20:37
Švagriná si ešte ako školáčka dopisovala s dievčaťom zo Saratova (klasika - družobné mestá) a dostala od nej v balíku vianočné svetielka na stromček. Verte-neverte, fungovali bez problémov s pôvodnými žiarovkami (nedali sa vymieňať) až do minulého roka - teda plných 35 rokov!!! :cool:
(...a švagriná je vianočný maniak, takže stromček svieti každé Vianoce minimálne 3 týždne skoro furt)
Ja som mala tiez dlhe roky druzobnu kamosku zo Saratova.Pisali sme si dhe roky,vymienali baliky.Ona mi vzdy posielala typicke ruske suveniry :D, my sme posielali vzdy nejake veci na oblecenie,napr.bavlnene pyzama,tricka pre nu a mladsieho brata ,pastelky, fixky a samozrejme "zevacky", ktore sme vzdy schovavali .Ci nam to podarilo, doteraz netusim .
Potom nejako nasa korespondencia upadla...Chcela som ju aj najst na FB,ale zial, zabudla som na preizvisko,ktore je uz asi zmenene...
Ale uz som za tie roky aj azbuku zabudla,tak neviem,ako by sme si pisali .Ale rada by som vedela,ko sa ta dievcinka ma...
ivuliatko
11.12.11,18:04
Toto mi dnes prišlo od kolegyne. Treba si zapnúť zvuk a klikať na kazety. Duhová víla (Zagorová+Rezek) nemá chybu...

http://www.projekt-spad.cz/galerie.html
lujza.j
18.12.11,14:52
krásny kúsok:) moja mama si tiež dopisovala, s ruskou dostala od nej nenormálne krásne kúsky vyrobené z kameňa bola niekde od Uralu.dodnes existujú.... najbližšie nafotim:)

tak kúsky mojej maminy:) ten domček ak sa tam dajú baterky krásne svieti a to je teda pekných pár rokov a už takáto "technika":) to posledné taká malá šperkovnica.
luja5
19.12.11,08:51
Sódová fľaša na bombičky :).
sisima
19.12.11,11:40
Spomínam si veľmi rada na Spartakiádu, ale len si predstavte koľko peňazí to stálo! A neviem, neviem či nebolo všetko zadarmo vrátane stravy, ubytovania, lekárskej starostlivosti, dopravy, kultúry, lebo by som sa asi neprebojovala cez okresné a krajské kolo. Ale cvičili predsa celé rodiny: mama s bratom. Dokážete si to dnes predstaviť odkiaľ by dnešná vláda vzala na to peniaze?

Ešte si rada spomínam koľko novín a časopisov sme odoberali: mama: Slovenka, Dorka, otec: Hlas ľudu, Šport, ja: Smena, Beseda, bratia: Ohník, Včielka, Pionierske noviny, ABC, babka s dedkom: Práca.
Ale to celý národ intenzívne čítal, lebo viem že sme to mali predplatené cez PNS len preto že niekedy sa stalo že v stánku PNS boli ihneď vypredané. Ešte viem že sme dokupovávali aj atraktívnejšie časopisy ako bol napr. Život, Praktická žena, Svet socializmu, Móda, Receptár, Chatár, Svět motoru. Neviem si to teda dnes predstaviť ani náhodou že by som dala toľko peňazí len za noviny, a preto chodím do knižnice.

v 89 som síce mala len 8 rokov, ale dodnes si pamätám ako som túžila ísť cvičiť na spartakiádu... toto sa mi nikdy nesplnilo... s tými časopismi máš pravdu, tiež knihy... ;) mne každý povie, že mi šibe, ale môj krátky život počas tej doby sa mi páčil... všetci mali prácu a hlavne istotu! a práve tú "istotu" nám 89´vzal...;( si nepamätám, žeby som vtedy videla tak smutných a zúbožených dôchodcov... aj cigánov vedeli tí komunisti ako tak držať.. ľuďom sa vytratila z tvári pohoda a vystriedal ju akýsi úškrn beznádeje bez lepšej budúcnosti... tak to vnímam ja...;(
KoxXxo
19.12.11,13:01
Ale môžeš cestovať...
Zitulda
19.12.11,13:09
Ale môžeš cestovať...
...ale iba ak na to máš.(, kto nemá sedí doma a počíta centíky naa živobytie. A takých je čím ďalej tým viac...či sa nebodaj mýlim?:)
KoxXxo
19.12.11,13:11
Máš 100%-nú pravdu , ja iba túto vetičku používam na nas...anie môjho okolia.
trisestri
19.12.11,13:46
síce spartakiadu nemame,ale za to cenzori a idelogický vsevedkovia zostali,cestovat sice mozme,ale kto nema auto,ten aby prestupoval kazdych 30 km a kto nema peniaze ten sa ani po hranice nedostane a sloboda je taka ze uzitocnejsie je hadzanie hrachu na stenu ako sa slobodne vyjadrovat
pamätam ako sa kamarat so mnou hadal o tom ako je viera v boha hlupa,teraz po vyse 20 rokoch ten isty syn okresneho tajomnika kss a zurivy ateista my ide vycitat to ze sa nepostim,ze je to hriech
dakedy nic pomaly nebolo v obchodoch a predsa kazdy mal to co potreboval a hlavne kvalitnejsie potraviny-teraz mame mandarinky,zhnite v akciovych debnickach a take co v inych krajinach nechcu a plne pulty,len z tou kvalitou je to horsie,este ze mame parky,salamy,klobasy na ktorych je uvedene ze obsahuju vysoky podiel mäsa:)ja :Dmyslel ze sa robia zo zeleniny a muky:)
sisima
19.12.11,18:16
ano cestovanie... hmm vtedy ludia dostavali poukazy do tatier, do kupelov, bezne sa chodievalo do juhošky, bulharska,rumunska, na balaton... atd atd dnes tisíce rodín nemá nato, aby šli na výlet do susedného mesta, pozriet hrad, ci hlavné mesto, nemajú ani na lístky do kina... vlastne skoro celá moja rodina na východe naposledy cestovala ešte v tej dobe... dnes už ani nesnívajú, lebo nato nikdy nenašporia... :( tak isto nábytok si naposledy kupovali pred 20 rokmi...:(
úplne vážne mi chýbajú aj tie kvalitné potraviny, tie kvalitné smotanové jogurty či mlieko, z ktorého sa dal urobiř tvaroh... dnes keď chce človek zdravšie žit musí nakupovat len bio, co nie je teda lacne, a nemá ani istotu v tom, ze je to naozaj bio, a nie len slovicko na obale... a opat som pri tej istote... vrr
misoft
19.12.11,19:16
vlastne skoro celá moja rodina na východe naposledy cestovala ešte v tej dobe...
:D:D - za to ja cestujem ako divý - kurzorom po digitálnej mape. Kua, celý svet som prešiel, i na Mesiaci som bol!

úplne vážne mi chýbajú aj tie kvalitné potraviny ani vtedy neboli bohvie čo, ale stále lepšie ako teraz, tie kvalitné smotanové jogurty či mlieko, z ktorého sa dal urobiř tvaroh... tvaroh? a to je čo? Dnes už tvaroh je len v názve dnes keď chce človek zdravšie žit musí nakupovat len bio, co nie je teda lacne, a nemá ani istotu v tom, ze je to naozaj bio svätá pravda - je to BIO, nie je to BIO? Ale cena je BIO, a nie len slovicko na obale...obal znesie všetko -i tie hausnumerá, čo nič nevravia, ale pekne sa tam vynímajú
arizona
19.12.11,20:05
Ale môžeš cestovať...
Ano, ta sloboda cestovania je fajn, ale...

Prv sme nemali tolko moznosti cestovat po celom svete,ale o to viac sme cestovavali k babickam kde sa stretavali cele rodiny,surodenci, bratranci,sesternice z neviemkolkeho kolena...predebatovalo sa vsetko mozne,ludia si pomahali,mali k sebe blizko...
Boli to krasne casy.

Dnes sa deti hanbia povedat v skole , ze boli na prazdninach IBA u babicky niekde na vidieku...
trisestri
19.12.11,20:28
[QUOTE=arizona;1921263]Ano, ta sloboda cestovania je fajn, ale...

Prv sme nemali tolko moznosti cestovat po celom svete,ale o to viac sme cestovavali k babickam kde sa stretavali cele rodiny,surodenci, bratranci,sesternice z neviemkolkeho kolena...predebatovalo sa vsetko mozne,ludia si pomahali,mali k sebe blizko...
Boli to krasne casy.

a chodili sme vinsovat po pribuznych a susedoch,odpust bol niekde ako mala svatba,sviatky boli skromnejsie ale veselsie a mali atmosferu
babka - ježibabka
19.12.11,21:04
a chodili sme vinsovat po pribuznych a susedoch,odpust bol niekde ako mala svatba,sviatky boli skromnejsie ale veselsie a mali atmosferu
A chodili sme za Mikulášov, za Lucky a keď mal niekto z rodiny, alebo dobrých známych zabíjačku tak za maškary. A keď nám dali výslužku, tak všetci psi išli po nás a my sme liezli aj po plotoch namiesto po ceste, len aby nám to tie psiská nezobrali. Veru bolo veselo. Kto by sa takto v dnešnej dobe bavil?
lujza.j
19.12.11,21:21
ufff, ako som si pekne zaspomínala :(
sito
19.12.11,22:07
Ano, ta sloboda cestovania je fajn, ale...

Prv sme nemali tolko moznosti cestovat po celom svete,ale o to viac sme cestovavali k babickam kde sa stretavali cele rodiny,surodenci, bratranci,sesternice z neviemkolkeho kolena...predebatovalo sa vsetko mozne,ludia si pomahali,mali k sebe blizko...
Boli to krasne casy.

Dnes sa deti hanbia povedat v skole , ze boli na prazdninach IBA u babicky niekde na vidieku...

Janka, to už nie je honos, ale humus, alebo opačne? :);)
alabut
20.12.11,09:36
Cestovanie bol zazitok.
babka - ježibabka
20.12.11,19:15
ano cestovanie... hmm vtedy ludia dostavali poukazy do tatier, do kupelov, bezne sa chodievalo do juhošky, bulharska,rumunska, na balaton... atd atd .. vrr
S tými poukazmi a rôznymi zájazdami to bolo v štátnych podnikoch tiež také všelijaké. Využilo vedenie a funkcionári ROH. Lenže to nemohli robiť všetci. Dodnes si pamätám výrok ekonómky: Pôjdem ja. Predsa to nedáme bárjakej robotníčke. Ale keby robotníci nevyprodukovali hodnoty, tak aj ona by sedela doma. Je pravda, že občas sa nejaký zájazd vybavil aj pre radových zamestnancov, ako kosť pre psa na zaslepenie očí, ale čo to bolo pre veľký podnik s dvomi pobočnými závodmi. Ušlo sa iba tomu, kto mal šťastie v podobe známosti s funkcionármi ROH. Do zahraničia cestovali pomerne dosť iba družstevníci autobusmi za odmenu. Na púť chodili tiež autobusom akože zájazd po stopách SNP, lebo oficiálne sa na púť ísť nesmelo (napr. moja teta). A tie politické previerky každú chvíľu. Ale to záležalo od vedenia, aké bolo kde uvedomelé. Môj muž napr. také nemal. A sledovanie pred kostolom, kto tam chodí. Riaditeľ evanjelík pred katolíckym a pani katolíčka - už neviem akú mala v strane funkciu pred evanjelíckym. Ale všetko má svoje pre a proti. Takisto vtedy ako aj teraz. Treba sa optimisticky naladiť.
alabut
22.12.11,07:21
Zajazdov bolo dost, ale nebol zaujem. Preto chodili ti isti, pripadne sa museli vziat uplne cudzi ludia.
lujza.j
24.12.11,10:53
to boli časy ked som tatkovi kúpila na Vánove tento luxus:)
http://www.janeline.sk/fotky6351/fotos/_vyr_154musk.jpg
day
24.12.11,11:34
paradne casy, axe, denim, zacinal sa predavat old spice :D
lujza.j
24.12.11,11:44
old špajs:) to áno....
lujza.j
27.12.11,16:36
buchač
27.12.11,16:49
paradne casy, axe, denim, zacinal sa predavat old spice :D

....fúúúúj ....ani jedno by som na seba neurval ......myslím tým after shave...:rolleyes:
VERONIKA6
27.12.11,16:50
Bledučko modré. Ešte ich mám niekde odložené ako nové.
lujza.j
27.12.11,17:10
moje červené tiež možno ešte niekde v pivke:)
ivuliatko
27.12.11,19:55
Aj ja som mala bledomodré. Rada na ne spomínam, boli super protišmykové.
srska
31.12.11,01:58
každý raz začínal
106884
106885
Zdenka 0705
31.12.11,06:54
http://boticky.wordpress.com/category/snehule/

m (http://boticky.wordpress.com/category/snehule/)ala som červené
...robili ich u nás v ZDA Partizánske, boli v tej dobe najvychytenejšie, kúpiť ich riadnou cestou, bez známosti, skoro nemožné
220870
31.12.11,07:02
každý raz začínal
106884
106885
Otázka na pamätníkov .Ktorá ,alebo aká téma bola prvá na porade?
hubatá
31.12.11,07:43
:confused:@220870 - ja som už pod vplyvom návykovej látky, cucla som si čuča. Daj ľahšiu úlohu!

A čo sa týka tých poukazov ROH tak to naozaj musela byť náhoda, lebo tak ako napísal pán Alabut, poukazy sa núkali: robila som kultúrnu referentku, obiehala som kancelárie, vyvolávala telefónom len aby preboha niekto si vzal poukaz za 250,- Kčs pre 4 osoby na týždeň, s preplateným cestovným!!!! A to isté bolo aj s pionierskymi tábormi: mali sme svoje rekreačné stredisko letné v Patinciach, zimné na Táloch. Čo som sa ja nazháňala po ostatných podnikoch aby sme vymenili zopár miest, aby sa ľudia nešli rekreovať do toho istého podniku 2 x za sebou!!! Vybavovala som aj v Čechách výmenné rekreácie, vypisovala ponúkala - takže neklamte že boli protekčné. Dokonca sme mali aj v Albene na 2 mesiace prenajatý hotel, kde sa vystriedal celý podnik a na druhý rok som zasa vymieňala s iným podnikom rekreácie aby rekreanti sa nesťažovali že sú stále na tom istom mieste pri mori. A aká kontrola bola: ak sa niekto sťažoval na ubytovanie, stravu, už aj hrčal diaľnopis alebo sa faxovalo, vybavovalo - len aby boli pracujúci spokojní, lebo každý mal možnosť na schôdzi ma zdrbať pod čiernu zem ak sa mu niečo nepáčilo. Dnes kde si otvoríme huby???? Na porade.......... hehe.......
alabut
31.12.11,07:57
Aky pan Alabut? Som myslel, ze sme kamarati z vojny. :-)
220870
31.12.11,08:04
Ja si pamätám len posledných pár rokov komančov,a môžem len súhlasiť s hubatá.Už ako učeň som chodil na ROH zájazdy,.......nám ponúkali zadara vždy najlepším v triede (neberte ako sebechválu) 2-3 ročníku som bol v Adršpašské skály, a v "Tatroch".Aj po vstupe do pracovného pomeru každý rok núkali a núkali zájazdov dozblbnutia.+ každý rok v pionierskom tábore niekedy aj dvakrát .
lujza.j
06.01.12,20:11
...robili ich u nás v ZDA Partizánske, boli v tej dobe najvychytenejšie, kúpiť ich riadnou cestou, bez známosti, skoro nemožné

ani ja som ich nemala riadnou cestou....:)
srska
06.01.12,20:21
bežne v pn v predaji okolo 200,- - ale boli fakt dobré
kukučka
07.01.12,01:18
aj text Tichej noci je prerobený, no Zora Kolínska ju spieva krásne

http://www.youtube.com/watch?v=pdaM-cHDxA8
hubatá
15.01.12,12:07
Hehe, ale sme všetci všetko nakupovali, bodaj by potom obchody neboli prázdne. Dnes by sa hyperbordely bili o takých zákazníkov čo si trhali tovar z rúk. A aká krásna zima na horách, tú si teda komančovia nemuseli vziať so sebou .........
lujza.j
15.01.12,12:12
hmmmm... nemuseli :(
lujza.j
15.01.12,20:20
lujza.j
15.01.12,20:24
Rozalka
15.01.12,20:25
Super cukrovinky ...
najradšej som mala Hořické trubičky, akoby po nich zľahla zem.
Nedávno som natrafila na lázeňské oplátky Kolonáda, môj brat, keď príde spoza mláky, len o nich sníva ...
lujza.j
15.01.12,20:30
lujza.j
15.01.12,20:31
Super cukrovinky ...
najradšej som mala Hořické trubičky, akoby po nich zľahla zem.
Nedávno som natrafila na lázeňské oplátky Kolonáda, môj brat, keď príde spoza mláky, len o nich sníva ...

http://www.google.sk/search?q=ho%C5%99ick%C3%A9+trubi%C4%8Dky&hl=sk&site=webhp&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=kzcTT-K-AcWaOq26qdwD&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CBEQ_AUoAQ&biw=1366&bih=643
lujza.j
15.01.12,20:32
Rozalka
15.01.12,20:39
čo s nimi, keď sú len na obrázku ...
Smú sa vyrábať len kdesi v Podkrkonoší, takže sme ani len náhodou nezavítajú.
lujza.j
15.01.12,20:41
lujza.j
15.01.12,20:46
Rozalka
15.01.12,20:46
Iste dali, kvôli poštovnému aspoň kilo-dve, ale čo moja nadváha....
Budem si pamätať, kde ich nájdem, keď pôjdem okolo ;)

A tá stokorunáčka mi je veľmi známa - nedávno "vylovená z práčky" - zaletela do nej (medzi plášť a bubon), keď si ju syn položil a obliekal kabát. Oželela som ju, veď opravár by vyšiel viac.
lujza.j
15.01.12,20:54
ivuliatko
15.01.12,22:16
Super cukrovinky ...
najradšej som mala Hořické trubičky, akoby po nich zľahla zem.
Nedávno som natrafila na lázeňské oplátky Kolonáda, môj brat, keď príde spoza mláky, len o nich sníva ...

Hořické trubičky majú u nás v TT v supermarkete COOP Jednota, možno aj v iných mestách by ich mohli mať (asi záleží na vedúcej predajne, či ich objedná?)
Rozalka
15.01.12,22:22
a pravé, ozajské?
v coope som naposledy bola hádam v r. 93, musím mrk
alabut
16.01.12,13:56
luja5
20.01.12,10:26
Ahojte,
obraciam sa na Vás, ktorí si pamätáte, alebo inak viete, názvy ulíc v Bratislave cca začiatkom druhej polovice minulého storočia.
Existovala ulica Národného povstania (nie nám. SNP)? Ja si myslím, že áno a že je to dnešná Lazaretská, predtým Dukelská či Duklianska a ešte predtým Národného povstania.
Ď.
avalik
20.01.12,10:39
Ahojte,
obraciam sa na Vás, ktorí si pamätáte, alebo inak viete, názvy ulíc v Bratislave cca začiatkom druhej polovice minulého storočia.
Existovala ulica Národného povstania (nie nám. SNP)? Ja si myslím, že áno a že je to dnešná Lazaretská, predtým Dukelská či Duklianska a ešte predtým Národného povstania.
Ď.

vraj Lazaretska - http://imhd.zoznam.sk/ba/doc/sk/10075/Kompletna-siet-liniek-so-zastavkami-k-31-3-1961.html

a tu to mas tiez - http://bratislava.sme.sk/c/1907849/ulicu-pomenovali-podla-mestskeho-lazaretu.html
luja5
20.01.12,10:52
vraj Lazaretska - http://imhd.zoznam.sk/ba/doc/sk/10075/Kompletna-siet-liniek-so-zastavkami-k-31-3-1961.html

a tu to mas tiez - http://bratislava.sme.sk/c/1907849/ulicu-pomenovali-podla-mestskeho-lazaretu.html
Ďakujem. Nebola som si istá, lebo mám doma "Potulky po Bratislave" z roku 1965 a tam je spomínaná aj ulica Národného povstania - v súvislosti s trolejbusom č. 11, aj Dukelská ulica - v súvislosti so zdravotníckymi zariadeniami-detskou nemocnicou na Dukelskej. Tak som len chcela vedieť, či v tom čase nebola tá dlhá ulica náhodou nejako rozdelená, alebo sú v tej publikácii len pomiešané staro-nové údaje.
avalik
20.01.12,11:04
Ďakujem. Nebola som si istá, lebo mám doma "Potulky po Bratislave" z roku 1965 a tam je spomínaná aj ulica Národného povstania - v súvislosti s trolejbusom č. 11, aj Dukelská ulica - v súvislosti so zdravotníckymi zariadeniami-detskou nemocnicou na Dukelskej. Tak som len chcela vedieť, či v tom čase nebola tá dlhá ulica náhodou nejako rozdelená, alebo sú v tej publikácii len pomiešané staro-nové údaje.

tak to mas potvrdene ... ja som len vyskusala uja googla ... a vdaka tvojej otazke som zistila, ze nazov ulice kde byvam bol v minulosti pouzity na uplne inej ulici :)
luja5
20.01.12,11:29
tak to mas potvrdene ... ja som len vyskusala uja googla ... a vdaka tvojej otazke som zistila, ze nazov ulice kde byvam bol v minulosti pouzity na uplne inej ulici :)
Však aj ja som sa najprv snažila vygúgliť a zistiť, ako je to s údajmi v tej publikácii, ale nejako nie a nie sa dostať na tú správnu stránku ... hold, nie každý je taký nešikovný, ako ja ...:D.
Ako s malou sa so mnou na tú ulicu do domu s ešte postavným lešením prisťahovali moji rodičia, to lešenie si pamätám, len nie názov ulice (bola som na to príliš malá), preto ma to tiež zaujímalo ;).
Aj keď si myslím, že jeden údaj na stránke http://bratislava.sme.sk/c/1907849/ulicu-pomenovali-podla-mestskeho-lazaretu.html tiež nie je celkom košér, lebo sa tam píše, že "Lazaretská ulica sa nachádza medzi Cintorínskou a Dostojevského radom", ale ona pokračuje aj za Cintorínskou :).
avalik
22.01.12,11:36
hubatá
22.01.12,12:07
Rozalka - oblátky Kolonáda som videla v našej mini samoobsluhe CBA ešte pred Vianocami. Sú naozaj výborné: chrumkavé, voňajú kakom, sladené cukrom a nie bohviečím. Napíš mi e-mail, kúpim ti aby si mohla poslať bratovi do Ameriky.
Ale pozor: výrobca už začal inovovať (samozrejme k horšiemu) a namiesto kvalitnej kakaovej plnky sa zjavili s akousi tvrdou nazvime to čokoládovou plnkou v tmavohnedom obale. Tie pôvodné mali modrý obal a boli naozaj mňam, mňam.
misoft
22.01.12,12:12
AlaNR
22.01.12,12:18
Mám zábavku na poobedie :D

http://www.youtube.com/user/StareReklamy
Rozalka
22.01.12,12:36
Rozalka - oblátky Kolonáda som videla v našej mini samoobsluhe CBA ešte pred Vianocami. Sú naozaj výborné: chrumkavé, voňajú kakom, sladené cukrom a nie bohviečím. Napíš mi e-mail, kúpim ti aby si mohla poslať bratovi do Ameriky.
Ale pozor: výrobca už začal inovovať (samozrejme k horšiemu) a namiesto kvalitnej kakaovej plnky sa zjavili s akousi tvrdou nazvime to čokoládovou plnkou v tmavohnedom obale. Tie pôvodné mali modrý obal a boli naozaj mňam, mňam.

http://ke.potraviny.eu/sladkosti/oblatky/oblatky-kolonada-oriesok-cokolada-opavia-1ks-140g.html
t (http://ke.potraviny.eu/sladkosti/oblatky/oblatky-kolonada-oriesok-cokolada-opavia-1ks-140g.html)ieto som mala na mysli, a keď brat príde, vždy mu ich nakúpim za vagón, ale tam mu nič posielať nebudem. Ak má chuť, nech príde a keď nie, nech si dá gofre s javorovým sirupom (blééé).
hubatá
22.01.12,12:49
Pravdu máš Rozalka: mal s nami dožiť v socializme, budovať po roku 89 prvotnopospolnú spoločnosť a jesť pritom horalky, lázeňské oplatky, tresku, piť kofolu a rum. Hrdinovia sme my čo sme tu zostali a teraz jeme milky, pangasiusa, pijeme coca-colu a whisky.
Holáá, hollá hop!
misoft
23.01.12,17:21
Hrdinovia sme my čo sme tu zostali a teraz jeme milky, pangasiusa, pijeme coca-colu a whisky. - hééééj? Tak potom som asi trochu iný - Milku bléééé, pangasius - aj tak je tam 60% vody - to skôr pstruha (zo slovenských vôd), Coca-Cola - bléééé, whisky - nemusím, nechýba mi.
Rozalka
26.01.12,09:11
lujza.j
28.01.12,16:46
avalik
30.01.12,17:48
Noc v archive - Ako sme vyrabali (STV, 29.1.2012)
- nafukovacka, lyze, babeta, elektricka, cukriky, chemicke cistenie

http://www.stv.sk/online/archiv/noc-v-archive?date=2012-01-29&id=47741
Zdenka 0705
30.01.12,17:55
a ešte tam bola reportáž zo ZDA Partizánske ... dnes neexistujúce...tunelári urobili svoju prácu na výbornú...:(
srska
09.02.12,11:42
chýba mi tam 3 Kčs minca
trisestri
01.04.12,08:56
trisestri
09.04.12,08:57
pamätam ked som mal 12-13 rokov,ta sme chodili oblievat a nas nukali pijatikou,ta ved ste nejaky chlapy tak vypite,nuz my slusne vychovany:Dnauceny starsich posluchat:) tak sme vypili,lenze to aj na chlapa vela by bolo tu rum, slivka, barackovica, vodka, hruskovica, liker,cervene vino,biele vino,pivo a do toho salat,vajicka,udene,plnene a potom po ceste tie nasledky a v case ked vsetky klebetnice postavali vonku,lebo bolo pekne-ej veru nechcelo sa dalsie roky oblievat,vsak vtedy boli vacsinou vajcia ako vysluzka a nie cokoladove ale take akych aj doma bolo dost,vtedy ani kinderka nebuli a tych cokoladovych usiakov raz dva pokupili za bony a to neboli iba tak ze pre kupacov
ale na zabave bolo veselsi,pred polnocou sme obliali my dievcata a po polnoci nam to vratili alebo sa snazili vratit,skoda ze som par takych zabav zmeskal,teraz neviem ja ci mlady miesto oblievacek a zabav nefacebokuju a potom su depresivny a znudeny,vsak pomaly z izby do izby si skypuju ,esmeskuju,mobiluju /internet aj mobil nie zla vec,ale ked sa vyuziva z mierou a z rozumom/
erzet
18.05.12,06:59
Pamätáte sa?
Tešili sme sa, dnes sa vytešujeme. Problémy sa riešili, dnes sa ošetrujú. Nevedeli sme, dnes netušíme. Boli sme v poriadku, dnes sme v pohode. Boli klubové karty, dnes Clubcarts. Boli sme usmiaty, dnes sme vysmiaty. Tovar bol na sklade, dnes je skladom. Neviem kto bol pred tým, ale dnes je týpek. Nie všetci sme trendy. Nevieme sa "nastailovať". Basketbalové družstvo z Košíc bolo Dobrí anjeli, dnes Good Angels. Nie som cool, keď nemám rád takéto novotvary.
lujza.j
23.06.12,14:39
babka - ježibabka
23.06.12,14:49
A pipku k nej nemáš? Bolo by im veselšie.
duves
23.06.12,15:32
Noboli take pipky, to si spominam
lujza.j
23.06.12,17:06
lujza.j
23.06.12,19:33
misoft
23.06.12,19:35
Natáčky - aj mi sme ich mali doma.
srska
23.06.12,19:36
misoft
23.06.12,19:36
srska
23.06.12,19:41
srska
23.06.12,19:43
a dačo pre buchyho (http://www.militaria.wz.cz/cs/sa-24.htm#) (možno má na povale):D
misoft
23.06.12,19:47
Za mlada môj fotrík kúpil takéto a u t o http://www.eurooldtimers.com/temp/stroj_big_zoom_5278.jpg
, neskôr, keď nám ho ukradli a "zrámovali" zlodeji, tak po oprave bola táto kastľa:
http://www.volny.cz/skodamb/DSC_0235bs.jpg
a napokon toto:
http://nd04.jxs.cz/450/784/2e0e024cdb_71629626_o2.jpg
lujza.j
23.06.12,19:48
hladala som tie plechové s gumičkou a tou plastovou guľkou...
buchač
23.06.12,20:04
srska
23.06.12,20:18
mattto
23.06.12,20:19
pamätá si niekto papierové voskové poháriky na kofolu? nenašiel som originál fotku, boli biele s takými červeno-oranžovými "frkancami" väčšinou to mali stánky, kolotoče a pod., z takých mi kofola chutila najviac a ten okraj pohára sa dal vždy zubami narovnať :D

http://www.jarico.cz/pic_zbozi/400015.jpg
misoft
23.06.12,20:25
ivuliatko
23.06.12,20:30
fuj, ja mám ešte takú doma... keď ju oblizneš, smrdí až ťa napne :-))
trisestri
23.06.12,20:59
pamätam na meltu ktoru ludia za komunistov hojne vyhadzovali na smetisko a teraz je za drahu cenu v obchodoch
lujza.j
23.06.12,21:01
aj ja prvé, že fúúúj
lujza.j
23.06.12,21:08
avalik
23.06.12,21:26
co kofola ... ale pivo ako chutilo hned po skole :)
avalik
23.06.12,21:30
joooj ako ma z nich hlava bolievala ... no ale ked som chcela byt v škole "čaja" tak som vydrzala :)
lujza.j
23.06.12,21:32
pamätáte na tie ovocné mušty čo mali v zelóvoci......zaprášené zelené fľaše.....nikto to nekupoval......
avalik
23.06.12,21:43
my sme mali najprv trabanta

http://www.transport.sk/files/articles/full/trabant_-blogfile_6Labb.jpg

a potom moskviča, rodičia v ramci zabehu šli na dovolenku do Soči - 5 dní tam, 5 dní more, 5 dní späť :eek:

http://www.trolejbus.cz/auta/moskal.jpg
ivuliatko
23.06.12,21:48
my sme doma mávali taký sirup, volal sa Karotela (mrkvový s pomarančovou príchuťou)
avalik
23.06.12,21:50
dečky z chemlonu - na handru sa priliepalo nahriate nad ohnom vlákno chemlonu, navlečené do trubky z verzatilky
KoxXxo
23.06.12,22:02
KoxXxo
23.06.12,22:03
avalik
23.06.12,22:07
a s rumom :D
avalik
23.06.12,22:12
avalik
23.06.12,23:18
pk987
24.06.12,04:30
ten som mal rad
Tweety
24.06.12,07:43
s tým som teda nikdy nevedela písať,
korela
24.06.12,09:21
pamätáte na tie ovocné mušty čo mali v zelóvoci......zaprášené zelené fľaše.....nikto to nekupoval......
Osobne som ich mala veľmi rada. Jablkové. Aj s kolegyňou sme si ich kupovali najmä k desiate. To bol taký nezáujem? Netušila som. Možno podľa toho kde.
A ja som uvažovala, prečo sa prestali vyrábať. Aj vtedy som sa zaujímala o obsah cukru. Chuť mali vynikajúcu.
lujza.j
24.06.12,09:24
Osobne som ich mala veľmi rada. Jablkové. Aj s kolegyňou sme si ich kupovali najmä k desiate. To bol taký nezáujem? Netušila som. Možno podľa toho kde.
A ja som uvažovala, prečo sa prestali vyrábať. Aj vtedy som sa zaujímala o obsah cukru. Chuť mali vynikajúcu.
aj ja....hej chutili výborne.
lujza.j
24.06.12,09:27
dečky z chemlonu - na handru sa priliepalo nahriate nad ohnom vlákno chemlonu, navlečené do trubky z verzatilky
moja mam toto robila, bud mala nastrihané vlákno a prevliekala to háčikom a potom to kombinovala s nakrátko nastrihanými a lepila to. bože ako je to dávno:rolleyes:
korela
24.06.12,09:44
Myslela som si, že si mala tiež zatratené.
babka - ježibabka
24.06.12,19:29
Ešte niekde na povale je.
misoft
25.06.12,18:23
babka - ježibabka
26.06.12,08:49
dečky z chemlonu - na handru sa priliepalo nahriate nad ohnom vlákno chemlonu, navlečené do trubky z verzatilky
Myslíš takéto? Veru sme sa ich narobili. Tá handra sú štvorčeková uteráky, aby to bolo pekne vedľa seba nalepené. Podlepené ešte viledonom, alebo vliselinou aby sa to neodlepovalo.
srska
26.06.12,09:09
Monika Kováčová
26.06.12,09:36
toto keby mi niekto priniesol:
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/35232_1312349978326_5078211_n.jpg

tak tejto mám plný mrazák... môj SB kúpil všetky kartóny v obchode, keď to zbadal... aj tú ovocnú aj túto kávovú...
AlaNR
26.06.12,09:46
aj Ascot bol vynikajúci, teraz som ho našla pod názvom Tosca

http://www.pinko.cz/produkty/vyrobek_45_view.jpg
misoft
26.06.12,13:39
Prečítaj TOSKA a prešmyška TOSKA - AKSOT - ASKOT = Ascot :D:D:D
avalik
26.06.12,14:08
my sme vlakna strihali, asi vo vyske 1 cm, vyzeralo to ako kobercek
jb0863
26.06.12,15:06
http://img100.imageshack.us/img100/3361/vietnammj2.jpg

to bola úľava , keď sme si potreli pod nos, alebo čelo...
Tweety
26.06.12,15:07
Ja som mala z tej masti migrénu
jb0863
26.06.12,15:16
avalik
26.06.12,15:20
lujza.j
26.06.12,15:22
tak tejto mám plný mrazák... môj SB kúpil všetky kartóny v obchode, keď to zbadal... aj tú ovocnú aj túto kávovú...
Fragola-limone...tuším:)
misoft
26.06.12,18:35
Tweety ty migrnénu - mne to pomáhalo (keď ma mozgovňa bolela) - tabletky som nehltal.
lujza.j
30.06.12,20:06
moja babka mala takéto radijko:D
http://i.sme.sk/cdata/4/60/6075474/fotka_tesla.jpg
duves
01.07.12,05:29
http://img100.imageshack.us/img100/3361/vietnammj2.jpg

to bola úľava , keď sme si potreli pod nos, alebo čelo...
alebo spolužiakovi okolo očí
(veru, aj take sprostosti sme robili)
ivuliatko
01.07.12,19:05
Motýľ Emanuel a dievčatko Makovička :)

http://slecinky.eu/images/25576612923016425273.png
lujza.j
01.07.12,19:12
pamätáte sa na tie malé ruské rádia, čo sa dali doma poskladať? jedno bolo také červené a druhé také strieborno čierne....hladala som to na nete , ale nenašla som.
wagner
01.07.12,19:48
Ako vidíš tá mastička prežila až dodnes a stále je dobrá, pomáha
wagner
01.07.12,19:49
Veru nepamätám, ja som bola z chudobnej rodiny, nemali sme na také rádiá
misoft
01.07.12,22:44
Voltík 1
http://www.babyhracky.sk/images/produkt_max/voltik-i-elektronicka-stavebnica.jpg
Voltík 2
http://www.soucastky.eu/files/products/voltik2.jpg
Voltík 3
http://www.techmarket.sk/data/images/692_1_tn3.jpg
Začiatky elektrotechniky pre decká. Keď bolo šikovné, poskladalo rádio, ktoré aj hralo!

Inak - toto bol fasa tranzistorák:
http://www.radiohistoria.hu/Oldradio/main.nsf/wcatalid/6478ED9D8A153122C125733A003E0882/$file/Tesla-Radio_04.jpg

Inak - ako krpec som na takomto podobnom počúval prvé rádio:
http://www.radioman.wz.cz/krystalka-lorenz.jpg
lujza.j
05.07.12,21:20
ivuliatko
05.07.12,21:26
aj ja :)
lujza.j
05.07.12,21:28
hmmm....ale je to dávno.....:)
Tweety
06.07.12,06:19
U mňa viedlo Film a divadlo
ivuliatko
07.07.12,10:10
Mototechna - cenník z roku 1977-78 :)
Bibika22
07.07.12,10:14
Myslíš takéto? Veru sme sa ich narobili. Tá handra sú štvorčeková uteráky, aby to bolo pekne vedľa seba nalepené. Podlepené ešte viledonom, alebo vliselinou aby sa to neodlepovalo.


l
Bibika22
07.07.12,10:19
Táto ruža vyzerá, že je vypichovaná a nie lepená. To bola taká špeci ihla. S ňou to išlo oveľa rýchlejšie ako nalepovať.


A ešte. Objavila som limo v sáčku. majú ho na Krasňanskom kúpalisku v Rači a aj v Pezinku na stanici a na kupku som ho videla.
Už tak strašne netečie, ale chutí skvelo. Bez sladidiel.
Ak by ste náhodou naň natrafili, tak vzadu je slamka, z ktorej navrchu strhnete fóliu(celú slamku strhnúť ide ťažko, mohlo by sa to roztrhnúť) a vpredu je šipka, kam ju zasuniete a zloženú fóliu vo vnútri prepichnete. A po vypití a opätovnom nafúknutí skvelo striela. Deti, ak to objavia, budú sa tešiť ako sme sa tešili my.
A nejak takto to vyzerá.
220870
08.07.12,11:16
Možno to už je ak by náhodou nie ,tak......
http://socikstylearchiv.blogspot.hk/
hubatá
08.07.12,13:07
Ale držalo to! Dnes ani obálka už nemá lepidlo na sebe a nemám potom čo lízať......
hubatá
08.07.12,13:09
My sme ju nevyhadzovali, pili sme ju ako deti a bola v letných horúčavách osviežujúca ...... Prečo ju vyhadzovali?
hubatá
08.07.12,13:10
Aj ja, robili nám ho aj v školskej jedálni k obedu alebo do obrovského hrnca ......
hubatá
08.07.12,13:11
Toto robili takto lajdáci, to bol len obal na tuhu ale nie pero.
misoft
08.07.12,14:06
No v tom blogu, keď vyberieš cigarety, tak som si spomenul na vtip.
Dvaja chlapíci v bare sa stavia, kto skôr zbalí babu na krabičku cigariet.
Prvý položí cigarety ABC, druhý BT. O chvíľu príde kočka k tomu, ktorý má BT a odíde s ním.
Na druhý deň sa dohadujú, čo jednotlivé značí.
Prvý: Auto, Byt, Cinzano
http://1.bp.blogspot.com/-FnFGwwyMEac/TzmSBTww1bI/AAAAAAAADM4/Nx34_f0DNqU/s1600/318814_280581671958211_169860773030302_1272615_476 208425_n.jpg
A druhý na to: Budem Tr*kať.
http://s17.postimage.org/lpzgjp167/IMG_7087.jpg
ivuliatko
08.07.12,14:27
Ja som si tiež spomenula na starý vtip - čo znamená BT...

Lenin - BT (boľševik teoretik)

Stalin - BT (boľševik tyran)

Husák - BT (Brežnevov tajtrlík)
misoft
08.07.12,14:30
...a ČSSR - BT (Boľšoj teátr)
KoxXxo
14.07.12,18:45
lujza.j
14.07.12,19:00
kransňanské kúpalisko je jedno a v Rači je tiež...tak kde?...:-D
tictac7
14.07.12,19:02
PMD 85 napojené na malý MERKUR - aké dobré hry to boli - kto si pamätá ŽABKY? A neskôr - takí bohatí mali (neviem, ako to bolo správne, takže napíšem foneticky) Atari Sinklér. ....a môj brat si ho kúpil, za poistku, čo dostal vyplatenú k 18.-ke. Mama ho čoskoro zabila. On si to zapojil v obývačke na telku (Auroru sme mali) a hrali sme na tom aj také, že Benny Hill, a ešte nejaký už si nepamätám , niečo ako Darevill - alebo čosi také podobné ;)
lujza.j
14.07.12,19:16
tictac7
14.07.12,19:51
...jeeej, Sunar na olíznutý prst - to bola maškrta (lepšia ako BB-puding - aj keď drahšia) ...a ešte tam aj taká odmerka bola....
....a tá smiešna vec na kolečko na malé obrázky - umelá hmota, a strašný stisk to chcelo na precvaknutie - úžasnéééééé...
....spofa plast nikdy nelepil - vždy sa to od krajov tak začalo stáčať - možno po záruke to bolo (vtedy sa ešte také veci nerazili na obaly)
....násobilku si pamätám -len jednu chybu mala .... síce túto hru zvládlo mnoho detí, z násobilky vždy guľu dostali - kto si pamätá, prečo?
....vojenskú knižku som otcovu videla..
...grepy nemusím ani teraz :-)
buchač
14.07.12,19:58
http://soc.sme.sk/image.php/ltn/0305
kuk tu aj iné....http://soc.sme.sk/show.php?id=79
...kua , ešte aj rok na tej knižke pasuje.......plus dva navyše strávených v " detskom tábore "...
lujza.j
14.07.12,20:25
som našla medzi ostatnými..... hlavne cena
http://soc.sme.sk/image.php/full/0004
lujza.j
14.07.12,20:39
tieto som milovala....
http://i.idnes.cz/05/083/gal/VENd2d4d_IMG_0605.jpg
ivuliatko
14.07.12,20:47
aj ja...
lujza.j
14.07.12,20:49
lujza.j
14.07.12,21:10
http://www.dinersclub.sk/3-2009/spomienky-na-budovanie-svetlych-zajtrajskov
v pozadí konzervy s párkami...."espreso tea" to bolo také to rumové.....
tictac7
14.07.12,21:15
zimné boli lepšejšie :-)
tictac7
14.07.12,21:18
...sáčkové mlieko - hovorilo sa, že sáčok je z odpadu z ropy vyrábaný - mliečnu desitu v sáčku v škole som pila (pokiaľ to nebolo "jahodové" alebo "kakaové" v 1/4 l sáčku, inak sme doma mali len päťkorunové mlieko
tictac7
14.07.12,21:20
v chlebníku som nosila fľašku so sosákom a pohárom :-)
tictac7
14.07.12,21:21
polárkový snih - to bola iná "polahodamliečnabezvodová"
tictac7
14.07.12,21:22
v pozadí konzervy s párkami...."espreso tea" to bolo také to rumové.....[/QUOTE]

Solamyl a čaj v plechovke "mi niečo hovoria". Káva ešte do dnešného dňa nič....
misoft
14.07.12,22:04
Tiež ju ešte "opatruješ"? :D:D
misoft
14.07.12,22:05
Sinklér = Sinclair ZX Spectrum
Rozalka
15.07.12,09:36
Bola som na obede v jednej nemenovanej reštaurácii a prestieranie (tmavohnedá so svetlou zelenou) mi pripomenula skvelé cukríky z raného detstva, na pohľad dačo ako milánska zmes, ale tu boli cukríky tmavohnedé a svetlozelené. Po zahryznutí mali konzistenciu ako rumové pralinky (pod polevou cukor) a vnútri v hnedých kávový likér a v tých zelených dačo ako "chartreuse" likér.
Nikto z môjho okolia si na ne nepamätá, čo som už taká stará?
lujza.j
15.07.12,09:46
Bola som na obede v jednej nemenovanej reštaurácii a prestieranie (tmavohnedá so svetlou zelenou) mi pripomenula skvelé cukríky z raného detstva, na pohľad dačo ako milánska zmes, ale tu boli cukríky tmavohnedé a svetlozelené. Po zahryznutí mali konzistenciu ako rumové pralinky (pod polevou cukor) a vnútri v hnedých kávový likér a v tých zelených dačo ako "chartreuse" likér.
Nikto z môjho okolia si na ne nepamätá, čo som už taká stará?
a boli aj s takou mentolovou plnkou? boli také guľaté trošku placaté ?
lujza.j
15.07.12,09:57
a boli aj s takou mentolovou plnkou? boli také guľaté trošku placaté ?
http://www.read.cz/img/vyrobky_small/2671_1.jpg
takéto, ale s plnkou o ktorej píšeš? ja pamätám , ale neviem ako sa volali...
Rozalka
15.07.12,10:05
a boli aj s takou mentolovou plnkou? boli také guľaté trošku placaté ?
Ak sa dobre pamätám, boli guľkaté.
Plnka bola tekutá - presne ako rumové pralinky, určite to neboli Peperminky.
Guľky boli menšie, asi ako talianska/milánska zmes a tie guľky boli zelené a tmavohnedé.
lujza.j
15.07.12,10:09
Ak sa dobre pamätám, boli guľkaté.
Plnka bola tekutá - presne ako rumové pralinky, určite to neboli Peperminky.
Guľky boli menšie, asi ako talianska/milánska zmes a tie guľky boli zelené a tmavohnedé.
ja sa pamätám, že boli aj také ako tvar pepermintiek a bola v nich tmavá plnka...no len tá nebola taká tekutá.... ale aj tak sa mi niečo marí...
ewita888
17.07.12,16:18
ewita888
17.07.12,16:29
misoft
17.07.12,18:48
Tie Vesny boli dobré!
ewita888
17.07.12,21:57
že?? aj Dukly boli fajn..
invest
18.07.12,06:05
tiež som ich milovala.
lujza.j
19.07.12,21:34
http://2.bp.blogspot.com/_x6ilHVxgtPs/TNmcZXApFBI/AAAAAAAAAPE/EsFLkRS4UcY/s1600/sfinx+bombonz.jpghttp://socikstyle.blogspot.sk/2010/11/vyrobcovia-cukroviniek-cssr.html
asedma
19.07.12,23:28
aj ja ich pamatam
ivuliatko
21.07.12,16:25
Toto mi dnes prišlo od kamaráta:

Čauko, tento mail som dostal od spolužiačky zo základky, po 22 rokoch si môžete zaspomínať na naše spartakiády !!!

"Ahoj. Ak si nájdeš 12 minút času, pozri si našu skladbu z Prahy, mali sme veľký úspech a chystáme sa do Fínska. Elena"

http://youtu.be/CXkYkyocSJU
gardenia
21.07.12,20:44
Bola som na obede v jednej nemenovanej reštaurácii a prestieranie (tmavohnedá so svetlou zelenou) mi pripomenula skvelé cukríky z raného detstva, na pohľad dačo ako milánska zmes, ale tu boli cukríky tmavohnedé a svetlozelené. Po zahryznutí mali konzistenciu ako rumové pralinky (pod polevou cukor) a vnútri v hnedých kávový likér a v tých zelených dačo ako "chartreuse" likér.
Nikto z môjho okolia si na ne nepamätá, čo som už taká stará?

Ja sa na nich veľmi dobre pamätám, aj na ich chuť, myslím, že stáli 2 Kčs, asi budeme rovnako staré :).
sito
21.07.12,21:00
Ale nie! Len sa pamätáte na rovnaké cukríčky. :);)
Kvaka
21.07.12,21:22
Ja sa na nich veľmi dobre pamätám, aj na ich chuť, myslím, že stáli 2 Kčs, asi budeme rovnako staré :).Nemáš na mysli ľadovky? Nie, asi to budú iné, už vidím, ako vyzerá Milánska zmes, tak to sú určite iné.
ivuliatko
21.07.12,21:45
Nemáš na mysli ľadovky?
Asi nemyslia ľadovky - tie si pamätám, to boli normálne cukríky s plnkou, tvrdý povrch bol tuším priesvitný a plnka hnedá... toto bolo niečo ako dražé, ale ani za svet si neviem spomenúť, ako sa volalo. A predtým tu niekto písal (neviem to nájsť) o pelendrekových cukríkoch v tvare malých šulčekov rôznych farieb, mali podobný povrch ako lentilky. Tiež ma jeduje, že si neviem spomenúť, ako sa volali, nedá mi to pokoj, už som sa pýtala všelikoho a nikto si nepamätá ich názov :mee:
lujza.j
21.07.12,21:51
Asi nemyslia ľadovky - tie si pamätám, to boli normálne cukríky s plnkou, tvrdý povrch bol tuším priesvitný a plnka hnedá... toto bolo niečo ako dražé, ale ani za svet si neviem spomenúť, ako sa volalo. A predtým tu niekto písal (neviem to nájsť) o pelendrekových cukríkoch v tvare malých šulčekov rôznych farieb, mali podobný povrch ako lentilky. Tiež ma jeduje, že si neviem spomenúť, ako sa volali, nedá mi to pokoj, už som sa pýtala všelikoho a nikto si nepamätá ich názov :mee:
milujem ich.....robí ich firma Haribo,musím okoštovať....
http://dratvova.blog.sme.sk/c/235946/Pelendreku-fandim-v-kazdom-veku.html
ivuliatko
21.07.12,21:58
milujem ich.....robí ich firma Haribo,musím okoštovať....
http://dratvova.blog.sme.sk/c/235946/Pelendreku-fandim-v-kazdom-veku.html

ani som nevedela... ale myslím, že za socíka sa nevolali pendreky... my sme im hovorili čertove hovienka :D
buchač
22.07.12,05:31
Asi nemyslia ľadovky - tie si pamätám, to boli normálne cukríky s plnkou, tvrdý povrch bol tuším priesvitný a plnka hnedá... toto bolo niečo ako dražé, ale ani za svet si neviem spomenúť, ako sa volalo. A predtým tu niekto písal (neviem to nájsť) o pelendrekových cukríkoch v tvare malých šulčekov rôznych farieb, mali podobný povrch ako lentilky. Tiež ma jeduje, že si neviem spomenúť, ako sa volali, nedá mi to pokoj, už som sa pýtala všelikoho a nikto si nepamätá ich názov :mee:
...lékořicové cukríky.....

http://www.lekorice.eu/cukrovinky
ja.nus.ka34
22.07.12,06:19
áno lékoricové cukríky to boli...jéééj a tie čo boli v tvare štvorčekov a trojfarebné...jednotlivé vrstvy sme pekne oddelovali,mňam,mňam...a tie malé šulčeky čo sa tu spomínajú od haribo vôbec nie sú také dobré aké boli tie kedysi :-(
ivuliatko
22.07.12,06:23
...lékořicové cukríky.....

http://www.lekorice.eu/cukrovinky

tie štvorcové sa volali LEKORKY a aj dnes sa vyrábajú pod týmto názvom, ale ako sa volali tie šulčekové?
Kvaka
22.07.12,07:14
Skúste tu pohľadať, možno nájdete, neviem si veru spomenúť. http://socikstyle.blogspot.sk/2010/11/vyrobcovia-cukroviniek-cssr.html
Kvaka
22.07.12,07:22
Nandrolon
22.07.12,07:47
chutné lékorky sa dajú kúpiť v ČR v malých obchodíkoch. U nás to vyrába neviem ako sa volá tá veľká firma ale nie sú moc dobré....
Nandrolon
22.07.12,08:16
lékořicové konfity a dajú sa kúpiť mám dojem v Tescu....
hubatá
22.07.12,10:15
Sereďania môžu len spomínať koľko mali roboty a okrem platu že dostali aj všelijaké príplatky, byty, dovolenky...... bol to veľký závod pre celé okolie
ivuliatko
22.07.12,10:27
lékořicové konfity a dajú sa kúpiť mám dojem v Tescu....

áno!!! tak sa volali!!! ďakujem... http://c.universalscraps.com/files/en/thank.you/thank_you_106.gif
misoft
22.07.12,11:08
babka - ježibabka
22.07.12,19:00
Bola som na obede v jednej nemenovanej reštaurácii a prestieranie (tmavohnedá so svetlou zelenou) mi pripomenula skvelé cukríky z raného detstva, na pohľad dačo ako milánska zmes, ale tu boli cukríky tmavohnedé a svetlozelené. Po zahryznutí mali konzistenciu ako rumové pralinky (pod polevou cukor) a vnútri v hnedých kávový likér a v tých zelených dačo ako "chartreuse" likér.
Nikto z môjho okolia si na ne nepamätá, čo som už taká stará?
Jéje - pralinky a "likérová káva" iný názov si nepamätám. Oboje som milovala.
lujza.j
22.07.12,19:16
chutné lékorky sa dajú kúpiť v ČR v malých obchodíkoch. U nás to vyrába neviem ako sa volá tá veľká firma ale nie sú moc dobré....



Co do svých léčivých účinků je kořen lékořice řazen mezi, a teď se nelekněte:expektorans, spazmolytikum, diuretikum, antiflogistikum, antiulcerosum a emenagogum.


Zjednodušeně řečeno, pomáhá při odkašlávání, odstraňuje křeče, napomáhá zvýšenému odvodu moči, tlumí záněty, zabraňuje tvorbě žaludečních vředů a upravuje nepravidelnou menstruaci. Skvělé zprávy, že?

Až někdy budete váhat, jestli si dopřát čokoládu (nic proti ní, čokoládě se nic nevyrovná, to ví každý) nebo jinou mlsací alternativu, zkuste sáhnout po lékořici – klidně v podobě černočerného pendreku.
jb0863
26.07.12,07:41
jb0863
26.07.12,07:44
jb0863
26.07.12,07:47
kimart
26.07.12,07:49
jéj..... to sú krásne spomienky:-) no len akosi rýchlo to ubehlo, načo asi budú spomínať naše deti?:-(
Zimama
26.07.12,12:09
jéj..... to sú krásne spomienky:-) no len akosi rýchlo to ubehlo, načo asi budú spomínať naše deti?:-(

Neboj nič, aj ony budú mať na čo spomínať... :---

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTMW3Yg2vfNRn_ZEoFOugGU_9mTIiSNm ZrneSd-L1wf5l5SNTga
misoft
26.07.12,13:44
Inak to bol jeden z najkvalitnejších magneťákov tej doby! Mal som ho.
misoft
26.07.12,13:48
avalik
26.07.12,14:04
toto som prave nasla u mamky - ta tusim odklada vsetko :D
misoft
26.07.12,14:25
Týýýýýýý brďo - poklad!
babka - ježibabka
26.07.12,18:58
Platne a oveľa staršie sa nájdu aj u nás. Gramofón nie, ale niečo iné. Možno niekedy na povale nájdem a odfotím.
KoxXxo
27.07.12,17:47
trisestri
27.07.12,17:54
ani zrno nazmar
misoft
27.07.12,21:37
http://ipolitika.sk/wp-content/uploads/2012/03/cenkovej_deti_obal.jpg
Hladný ako Čenkovej deti:
Pjosím kojunku!
Chlebík nechceš?
Pjosím chjebík!
KoxXxo
28.07.12,07:00
lujza.j
28.07.12,07:17
Nekúpiš bony?
http://www.chlifbikers.cz/bazar/bony.JPG
mimotemyjejó moje obľúbené....ked som si niečo kúpila tak som sa aj tešila.... teraz je v obchodoch všetko a teraz neznášam chodiť po obchodoch:cool: no síce teraz je to dosť o špacírovaní po OC a z toho mi je tiež na blitie....no ale to je už môj problém:D
Zdenka175
28.07.12,08:35
Zdenka175
28.07.12,08:37
Zdenka175
28.07.12,08:37
luja5
28.07.12,10:07
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/561017_328083697282194_890947727_n.jpg

Pamätám sa ;). Mali sme podobný zelený z tých možno skôr vyrábaných (preto trochu rozdiely) a na rúčku sme si dávali takú žltú sieťku na rôzne vecičky. Len sme nemali vtedy foťák a filmy na farebné fotky, tak pripájam čiernobiele :).
luja5
28.07.12,10:15
A takýto kočík si pamätáte? Alebo aspoň ako z neho neskôr niektorí šikovní oteckovia alebo dedkovia využívali podvozok na výrobu detskej káričky?
luja5
28.07.12,10:34
A keď už som pri kočíkoch, tak takýto šporťák ...:) ... ?
pinta
28.07.12,10:38
Mám to v živej pamäti
sito
28.07.12,10:47
trisestri
28.07.12,10:49
mimotemyjejó moje obľúbené....ked som si niečo kúpila tak som sa aj tešila.... teraz je v obchodoch všetko a teraz neznášam chodiť po obchodoch:cool: no síce teraz je to dosť o špacírovaní po OC a z toho mi je tiež na blitie....no ale to je už môj problém:D

tak teraz je takmer vsetko,ale uplne pochybnej kvalite,mozno skoda ze sa zrusili Tuzexy,lebo mohli byt sietou predajni s vysokokvalitnym tovarom odlisnym od bezneho predaja,skoda dobrej marketingovej znacky./aj ked tusim ju niekto zneuziva v internetovom biznise/
stormcatcher
28.07.12,12:32
Pre môj ročník, len sen. Dnes by nikto do toho nedal vnúčence.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=118455&d=1343470392

To by zodpovedalo dobe ... :);)
Napriek tomu z nich vyrástli zdravšie deti.
trisestri
28.07.12,12:44
Nekúpiš bony?
http://www.chlifbikers.cz/bazar/bony.JPG
bony,vole nekupis bony-uz legendarna hlaska z filmu http://www.csfd.cz/film/7037-bony-a-klid/
buchač
28.07.12,13:15
bony,vole nekupis bony...

...vole , bony bežne šli po 6 Kčs ...za 5,50 Kčs bola fasa cena .......vole , občas sa zadarilo aj po 5 Kčs , ale to sa už muselo väčšie množstvo kupovať...
lujza.j
28.07.12,13:54
...vole , bony bežne šli po 6 Kčs ...za 5,50 Kčs bola fasa cena .......vole , občas sa zadarilo aj po 5 Kčs , ale to sa už muselo väčšie množstvo kupovať...
ja vždy:--- ked bolo veľmi zle tak za 5,50....
pamätám, že najdrahšia podprda stála 45bonov ....čo ked som domov priniesla tak moja matka:eek: a jeansy /píšem úmyselne, minule som napísala rifle a mala som prednášku/:D 120,150,180 najdrahšie tuším 220 to bolo okolo roku 1985....
avalik
28.07.12,19:21
ja vždy:--- ked bolo veľmi zle tak za 5,50....
pamätám, že najdrahšia podprda stála 45bonov ....čo ked som domov priniesla tak moja matka:eek: a jeansy /píšem úmyselne, minule som napísala rifle a mala som prednášku/:D 120,150,180 najdrahšie tuším 220 to bolo okolo roku 1985....

tak ja som si v 1987 kupila saty za 200 bonov, mamka skoro infarkt chytila, ked ma v nich zbadala ... boli presne ako ma ta baba v tomto klipe od Michaela Jacksona ... no ale vtedy som mala aj taku istu postavu :D


http://www.youtube.com/watch?v=HzZ_urpj4As&feature=related
misoft
29.07.12,09:03
Nie si to náhodou ty? A aj s "Majklom" :D?
misoft
29.07.12,09:05
...vole , bony bežne šli po 6 Kčs ...za 5,50 Kčs bola fasa cena .......vole , občas sa zadarilo aj po 5 Kčs , ale to sa už muselo väčšie množstvo kupovať...

http://www.youtube.com/watch?v=ldM9F4-HWPo
Rozalka
31.07.12,18:00
Kto ste čítali "Nevedko v Slnečnom meste" - nespomínate si na takých troch fafrnkov - "vagabundov"?
potrebovala by som ich mená ...
veronikasad
31.07.12,18:27
Kto ste čítali "Nevedko v Slnečnom meste" - nespomínate si na takých troch fafrnkov - "vagabundov"?
potrebovala by som ich mená ...
našla som na nete týchto troch fešákov, ale či sú zo slnečného mesta neviem.

(Pampúšik, Šraubík, Šrofík...).
avalik
31.07.12,18:42
nie ... ja som vtedy bola blond :) ... a okrem toho s podpisanou prisahou ... styky s kapitalistickou cudzinou som musela hlasit a hrozil vyhadzov :D:D:D
Rozalka
31.07.12,18:48
Ďakujem Veronika, to sú z mestečka, kde Nevedko žil - volali sa kratuľkovia, keď sa vybral do Slnečného mesta, mal zázračný prútik a tam stretol 3 zlých fafrnkov.
A je celkom možné, že som to celé doplietla.
Potrebovala by som mená pre 3 mackov, ktorí vyzerajú ako takí "vagabundi" ...
veronikasad
31.07.12,21:53
Ďakujem Veronika, to sú z mestečka, kde Nevedko žil - volali sa kratuľkovia, keď sa vybral do Slnečného mesta, mal zázračný prútik a tam stretol 3 zlých fafrnkov.
A je celkom možné, že som to celé doplietla.
Potrebovala by som mená pre 3 mackov, ktorí vyzerajú ako takí "vagabundi" ...
Rozalka, nedoplietla, to sú postavičky z knihy Nevedko na mesiaci

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.litcentrum.sk%2Findex.php%3Fs-cv-contentID%3D53719%26t%3Dprint&ei=MlMYUNnCH8Gh4gTJx4DQBA&usg=AFQjCNGywSC6-7FsxfwQH2Jduo_hnScq6w&sig2=pRQ9fAs3R_eOKN8mX8o8EA

Mali sme doma knihu Nevedkové dobrodružstvá, ale asi niekomu požičali a zabudol ju vrátiť ...