mackoivan
29.12.10,08:50
V našom paneláku typ Baurig sme si na zhromaždeniach odsúhlasili kompaktný (kontaktný?) zatepľovací systém fasádným polystyténom hr. 10 cm. Exustujú o tom aj zápisy so zhromaždení SVB. Tak bol vypracovaný aj projekt za ktorý sme zaplatili 60 000 Sk. Vo výberovej komisii- prvé kolo- boli vybrané 4 firmy ktorých regulérne ponuky sa pohybujú od 73 po 75 tis. Eur. Do druhého kola predseda výb. komisie zaradil aj ponuku firmy, ktorá nerešpaktovala zadanie ani schválený projekt a jej ponuka je 108 tis. Eur (bez DPH) Vypadá to tak, že sa mu podarí presadiť túto firmu. Chcú to robiť systémom VinyTherm - plastové dosky zavesené na smrekových hranoloch, pod nimi nobasil- okenné špalety len plastové dosky(pre úzke okenné rámy sa už nevmestí nobasil.) Projekt uvažoval s polystyrénom 2-3 cm. Táto "odvetraná fasáda" pritom nemá čo u nás odvetrávať. Obvodové panely sendvičové(vo vnútry polystyrén), naviac sú nastriekané nepridušným náterom. Obvodové panely sú s vodovzdorného betónu (oklepové skúšky až 700 kg/cm2- nezvyčajne vysoké)
Šťítové steny pritom už máme zateplené polystyrénom aj logiie tiež polystyrén. Pivničné steny chce táto fitma zatepliť "zázračným" náterom ThermoShield aj tieto steny pritom chce urobiť o 2000 Eur drahšie od iných - v zadaní je -3 cm polystyrém.
Presadzovaná firma vznikla v r. 2007 a podľa referancii, doteraz urobila dva štíty na paneláku a jeden starý domček.
Mohol by mi niekto poskytnúť informácie o týchto dvoch systémoch VinyTherm a ThermoShield? Hlavne "vhodnosť a výhodnosť" ich použitia na sendvičových paneloch.
marleau
29.12.10,07:55
Nuž vyzerá to tak,že kompetentným záleží viac na tej firme ako na obyvateľoch domu.Neviem,ale nemáte právo rozhodnúť,ako bude váš dom vyzerať?
mackoivan
29.12.10,08:20
nuž to je nadlhé rozprávanie aj tu na porade som o našom dome už písal. Dva roky sme sa dohadovali s predsedom a jeho ľudmi, veľa schôdzovania vyhrážok až nakoniec som presadil zrušenie podvodne a nevýhodne podpísaných zmlúv. Predseda najprv vyšiel so 7.9 mil Sk potom zmluvu podpísal na základe sfalšovaneho rozhodnutia SVB na 161 tis Eur. Nové ponuky už boli férové- a teraz toto, ďalší podraz.
220870
29.12.10,08:52
K tej firme a jej produktu.po márnom hľadaní na jej stránkach a googlovaní som sa o tom produkte nedozvedel prakticky nič.Z toho mi vyplýva že je to veľmi tajný produkt s najvyšším utajením .Vrátane jeho tepelnoizolačných a všetkých fyzikálnych vlastností.Možno sa mýlim a zle som hľadal.Ale nenašiel som žiadny technycký list ani nezávislé skúšky od nezávyslích skúšobných komisií(certifikáty).Jedine čo som sa dozvedel bolo na nejakej DE stránke ,že tento systém je absolútna novinka.
Na to ,aby sa to dalo ,ako tak posúdiť musíme vedieť do akej výšky sa môže s týmto materiálom zatepľovať? či spĺňa protipožiarne ,hygienické ,požiadavky ,odolnosť voči poveternostným podmienkam, najmä vetru ,aká je jeho životnosť , aký má tepelný odpor tento materiál ,aký má tepelný odpor celá konštrukcia ,aká je záruka.Nedokážem k tomu povedať nič konkrétne len to ,že mi to celé smrdí podvodom.Ak takéto skúšky a certifikáty existujú prečo ich potom stavebná firma nemá na stránkach?a ani premúdrelý googl o tom neslýchal?
Samotný thermoshield je sprostý podvod.Škoda písať ďalej.
Inak osobne na činžiaky jednoznačne odporúčam odvetrané fasády.Odvetraná bude vždy drahšia ,ale stokrát lepšia.
Ak predsaeda bytového spoločenstva robí podvody prečo ho jednoducho neodvoláte?Nepodáte naňho trestné oznámenie?
mackoivan
29.12.10,10:45
K tej firme a jej produktu.po márnom hľadaní na jej stránkach a googlovaní som sa o tom produkte nedozvedel prakticky nič.Z toho mi vyplýva že je to veľmi tajný produkt s najvyšším utajením .Vrátane jeho tepelnoizolačných a všetkých fyzikálnych vlastností.Možno sa mýlim a zle som hľadal.Ale nenašiel som žiadny technycký list ani nezávislé skúšky od nezávyslích skúšobných komisií(certifikáty).Jedine čo som sa dozvedel bolo na nejakej DE stránke ,že tento systém je absolútna novinka.
Na to ,aby sa to dalo ,ako tak posúdiť musíme vedieť do akej výšky sa môže s týmto materiálom zatepľovať? či spĺňa protipožiarne ,hygienické ,požiadavky ,odolnosť voči poveternostným podmienkam, najmä vetru ,aká je jeho životnosť , aký má tepelný odpor tento materiál ,aký má tepelný odpor celá konštrukcia ,aká je záruka.Nedokážem k tomu povedať nič konkrétne len to ,že mi to celé smrdí podvodom.Ak takéto skúšky a certifikáty existujú prečo ich potom stavebná firma nemá na stránkach?a ani premúdrelý googl o tom neslýchal?
Samotný thermoshield je sprostý podvod.Škoda písať ďalej.
Inak osobne na činžiaky jednoznačne odporúčam odvetrané fasády.Odvetraná bude vždy drahšia ,ale stokrát lepšia.
Ak predsaeda bytového spoločenstva robí podvody prečo ho jednoducho neodvoláte?Nepodáte naňho trestné oznámenie?
Čo myslíš pod "odvetraná fasáda" - izolácia nobasil a podobne?
videl som už aj rôzne úpravy fasádného polystyrénu, dierovaný, tvrdený
220870
29.12.10,10:59
V zásade nemôžete porovnávať odvetranú fasádu s neodvetranou.Porovnávali by ste jablká s hruškami.
V tomto sa mýlite.
Táto "odvetraná fasáda" pritom nemá čo u nás odvetrávať. Obvodové panely sendvičové(vo vnútry polystyrén), naviac sú nastriekané nepridušným náterom. Obvodové panely sú s vodovzdorného betónu (oklepové skúšky až 700 kg/cm2- nezvyčajne vysoké)
Je to presne naopak.Zatepľlovanie panelových činžiakov kontaktným systémom bez toho aby sa dodatočne vytvorrilo odklimatizovanie vnútorných priestorov je zlé,nevhodné pre tieto činžiaky.Zateplením sa vo vnútri zvýši nie len teplota ale hlavne vlhkosť.Zvýšenou vnútornou vlhkosťou sa dosiahne skrátenie životnosti činžiaku.
http://www.klinkercentrum.cz/cs/pracovni-postupy/odvetrana-fasada/
http://www.odvetranafasada.sk/
Rôzne úpravy fasádneho polystyrénu je sprosté klamanie podvádzanie zákazníka.
mackoivan
30.12.10,08:22
V zásade nemôžete porovnávať odvetranú fasádu s neodvetranou.Porovnávali by ste jablká s hruškami.
V tomto sa mýlite.
Táto "odvetraná fasáda" pritom nemá čo u nás odvetrávať. Obvodové panely sendvičové(vo vnútry polystyrén), naviac sú nastriekané nepridušným náterom. Obvodové panely sú s vodovzdorného betónu (oklepové skúšky až 700 kg/cm2- nezvyčajne vysoké)
Je to presne naopak.Zatepľlovanie panelových činžiakov kontaktným systémom bez toho aby sa dodatočne vytvorrilo odklimatizovanie vnútorných priestorov je zlé,nevhodné pre tieto činžiaky.Zateplením sa vo vnútri zvýši nie len teplota ale hlavne vlhkosť.Zvýšenou vnútornou vlhkosťou sa dosiahne skrátenie životnosti činžiaku.
http://www.klinkercentrum.cz/cs/pracovni-postupy/odvetrana-fasada/
http://www.odvetranafasada.sk/
Rôzne úpravy fasádneho polystyrénu je sprosté klamanie podvádzanie zákazníka.
Strieľaš"od pása" Vlhkosť v panelákoch zateplených kontaktným systémom sa pohybuje pod normálom 50- 60% Paneláky niesú práčovne vývarovne, či plavárne http://www.gipsol.sk/sk/technicka-podpora/zateplovacie-systemy/kontaktne-fasady/?id=213
Pritom najčastejšie vyskytujúce sa tepelné mosty na okenných špaletách, pre úzke rámy okien, odvetraná fasáda neodstraňuje, ledva sa tam vmestia plastové dosky. Hlavne nad hornou najčastejšie dochádza k prachladzovaniu. Pri kontaktnom sys. pomôže aj 3 cm hr. polystyrén.
220870
30.12.10,09:04
V panelákoch pred zateplením bola vlhkosť hlboko pod normálnou úrovňou.Niekde okolo 30%(neviem presne).Pamätám ,že to bolo menej, ako v Saharskej púšti.Zateplením sa vlhkosť zvýši mierne nad normál.Pre deravé ,narýchlo stavané ,paneláky ,pre ich oceľové konštrukcie zvárané systémom, ako sa podarí tak bude,je zvýšenie vlhkosti niečo ,ako nôž do chrbta.Ja som to možno na rozdiel od vás videl stavať,pravidelne tieto bytovky opravujem rekonštruujem, sa s tou excelentne prevedenou prácou pravidelne stretávam.Stojím si za svojim zvýšením vlhkosti za zvyšuje zrýchľuje korózia oceľových častí konštrukcie panelákov.Navyše je absolútne neprípustné ,aby sa do fasády vŕtali diery pre kotvy.Preto ,že to vytvára cestu pre vlhkosť.Cez tie diery vniká hlbko do konštrukcie jednotlivých panelov vlhkosť.Kedysi dávno bol o tom odborný článok na jednom Českom webe,bohužiaľ to nemôžem nájsť.
Súhlasím s vami v celom tom poslednom odstavci.Ale kto chce ten chce a nič mu nebráni v tom, aby na špalety použil kontaktný zatepľovací systém.
Odborné a hodnotné názory nenájdete v neodborných diskusiách na weboch .relevantné a hodnotné články nájdete na weboch kde sa odborník pod svoj príspevok podpíše celým svojim menom prizná svoj titul . napríklad tu :
http://www.i-ekis.cz/?idp=4124
Najlepšie ak uvedie zdroj podporí svoje tvrdenia číslami a meraniami.
mackoivan
30.12.10,09:55
aj pri odvetranom systéme treba do panelov vŕtať diery a je ich ešte viac. Ako napríklad pri VinyTherme chcete pripevniť smrekové hranoly o panely. Bauringy vzhľadom na malé okná+ loggie majú členitú fasádu- tých hranolov bude treba nahusto...
220870
30.12.10,09:57
Baumit vyvinul lepiacu kotvu.
mackoivan
30.12.10,09:59
a tá vlhkosť v minulosti bola preto 30%, lebo sa byty vykurovali na 24 stupňov C. Teraz sa do nich namontovali "merače" na radiátory a ľudia ich zatvárajú - stači im 18- 20 stupňov, niekde ešte menej ľudi sa pretekajú v tom kto väčšiu zimu znesie.
mackoivan
30.12.10,10:14
V panelákoch pred zateplením bola vlhkosť hlboko pod normálnou úrovňou.Niekde okolo 30%(neviem presne).Pamätám ,že to bolo menej, ako v Saharskej púšti.Zateplením sa vlhkosť zvýši mierne nad normál.Pre deravé ,narýchlo stavané ,paneláky ,pre ich oceľové konštrukcie zvárané systémom, ako sa podarí tak bude,je zvýšenie vlhkosti niečo ,ako nôž do chrbta.Ja som to možno na rozdiel od vás videl stavať,pravidelne tieto bytovky opravujem rekonštruujem, sa s tou excelentne prevedenou prácou pravidelne stretávam.Stojím si za svojim zvýšením vlhkosti za zvyšuje zrýchľuje korózia oceľových častí konštrukcie panelákov.Navyše je absolútne neprípustné ,aby sa do fasády vŕtali diery pre kotvy.Preto ,že to vytvára cestu pre vlhkosť.Cez tie diery vniká hlbko do konštrukcie jednotlivých panelov vlhkosť.Kedysi dávno bol o tom odborný článok na jednom Českom webe,bohužiaľ to nemôžem nájsť.
Súhlasím s vami v celom tom poslednom odstavci.Ale kto chce ten chce a nič mu nebráni v tom, aby na špalety použil kontaktný zatepľovací systém.
Odborné a hodnotné názory nenájdete v neodborných diskusiách na weboch .relevantné a hodnotné články nájdete na weboch kde sa odborník pod svoj príspevok podpíše celým svojim menom prizná svoj titul . napríklad tu :
http://www.i-ekis.cz/?idp=4124
Najlepšie ak uvedie zdroj podporí svoje tvrdenia číslami a meraniami.
prečítal som si to Ing. Dan Staněk dáva za pravdu mne
220870
31.12.10,10:40
a tá vlhkosť v minulosti bola preto 30%, lebo sa byty vykurovali na 24 stupňov C. Teraz sa do nich namontovali "merače" na radiátory a ľudia ich zatvárajú - stači im 18- 20 stupňov, niekde ešte menej ľudi sa pretekajú v tom kto väčšiu zimu znesie.
Síce je to nepodstatné ale s týmto nesúhlasím.paneláky sú permanentne prekurované.Sem tam možno nejaký byt je výnimka.Pár linkov.
http://www.stavocentrum.cz/index.php?none=1&action=clanek&c_id=632
http://www.klasici.sk/node/361
http://www.ejot.sk/media/cennik/katalog-wdvs.pdf
Ferdosondo
01.01.11,06:58
a tá vlhkosť v minulosti bola preto 30%, lebo sa byty vykurovali na 24 stupňov C. Teraz sa do nich namontovali "merače" na radiátory a ľudia ich zatvárajú - stači im 18- 20 stupňov, niekde ešte menej ľudi sa pretekajú v tom kto väčšiu zimu znesie.
Všetko najlepšie v novom roku.
Tá vlhkosť bola v minulosti 30% pretože okná netesnili a vlastne stále vetrali. V súčasnosti má dosť veľa ľudí už okná vymenené a ani ich nenapadne, že by bolo vyvetrať aspoň 2x za deň. Akurát hromžia na rosiace sa okná.
A už pramálo to má niečo spoločné so zateplenou fasádou. V mojom byte , ktorý bol zateplený, ale staré okná, bola vlhkosť cez zimné mesiace okolo 25-33%:mad: Okrem vlhkomera sa to prejavovalo na plávajúcej podlahe v ktorej sa vytvorili až 4 mm medzery na spojoch. Cez leto, keď sa vlhkosť dostávala ku 60% sa medzery straili.
220870
01.01.11,07:45
Ferdosondo v podstate súhlasím,len ak by aj každý vetral nikdy to nebude ono.Vhodná klíma sa nedá dosiahnúť pravidelným otváraním okien.Ak sa priestor hermeticky uzatvorí tak prirodzené privetrávanie musí byť vytvorené mechanicky škárami vetrákmi klimatizáciou,a toto sa obchádza.Z našich činžiakov sa z vyschnutej púšte sa razom stal vlhký skleník a to sa skôr či neskôr niekde prejaví.
Škoda ,že nemôžem nájsť fotografie trhlín v spojoch panelov ,koróziou rozožratý 200 mm I profil a podobné lahôdky z opráv panelákov.Nikomu svoj názor nevnucujem len upozorňujem na fakty ,ktoré vám žiadna firma ktorá sa zaoberá zatepľovním činžiakov nepovie.

http://www.asb.sk/sprava-budov/obnova-bytovych-domov/diagnostika-fyzickeho-stavu-bytovych-domov-po-10-rokoch-a-vyskyt-systemovych-poruch-4146.html
vinylit
21.04.11,09:34
Je system Vinylit na zateplenie panelakov OK ???

Dobry den.
Byvam v 7 posch. paneláku (so 4vchodmi), ktory je zatepleny polystyrenom (hr= 10cm) z troch stran - (2 bocne + 1 zadna)

Juznu stranu(prednu) nam zatepluju systemom Vinylit tak, ze v rade kde su loggie davaju polystyren hr=4cm + sietka, stierka…
V rade kde su okna davaju mineralnu vlnu + Vinylit ktory je uchyteny hlinikovymi prof.

Myslim si, ze toto prevedenie (zlepenca) v tomto pripade je absolutne nevhodne riesenie, nevyhovujuce z teplotechnickeho prepoctu, zbytocne predrazene a ze je aj vhodnejsie a lacnejsie riesenie…

Okrem ineho je to v rozpore so stavebnym povolenim, takze sa momentalne riesi - Zmena stavby pred dokoncenim...
Otazne je - Kdo bude niest nasledky v pripade, ze stavebny urad to nepovoli... ???

Rad by som Vas poziadal o Vas nazor, prip.radu, alebo o informaciu k systemu Vinylit /VinyTherm/ na panelaky.