whiscool
29.12.10,15:07
Chcem sa spytat mam nevysporiadany pozemok kde je 7 vlastnikov , a jeden mi uz slubil ze mi jeho podiel daruje , tak sa chcem spytat ci uz jemu mozem urobit darovaciu listinu , ci musia byt vsetci na jednom papiere , lebo niektory mi ten podiel daruju a niektory predaju. ci mozem kazdemu vystavyt papier samostatne , a druha vec ci musim ist s kazdym na overenie podpisu k notarovy ci staci na obecny urad
andiablo
29.12.10,15:15
no daj si každého na osobitný papier. Problém ale pri darovvaní je že dar sa môže kedykoľvek odobrať a tak sa risujú problémy do budúcnosti. Lepšie je pozemok odkúpiť za symbolickú sumu
vratnik
30.12.10,05:56
Drahsie je jednat s kazdym vlastnikom osobitne, kupu / darovanie riesit samostatnou zmluvou a vkladom. Moze byt aj jedna zmluva, tam ale hrozi, ze jeden ucastnik v poslednej chvili od prevodu odskoci, alebo ucastnici mozu byt nespokojni, ked uvidia, ze jeden predava za tolko a druhemu ovela menej. Ak nemate podiel, pozor na predkupne pravo. Overenie podpisu musi byt na kazdej zmluve. Lacnejsie vyjde overovanie na obecnom urade. Pripadne zmluvu moze autorizovat / overit notar / pravnik pri podpise pred nim. Vy budete mat pravdepodobne staru E - parcelu a tu notari nechcu autorizovat.
Ferdosondo
30.12.10,05:58
no daj si každého na osobitný papier. Problém ale pri darovvaní je že dar sa môže kedykoľvek odobrať a tak sa risujú problémy do budúcnosti. Lepšie je pozemok odkúpiť za symbolickú sumu
Myslím, že sa dar nedá kedykoľvek odobrať. Musia byť na to dôvody napr. porušenie dobrých mravov voči darcovi.
andiablo
30.12.10,09:54
Myslím, že sa dar nedá kedykoľvek odobrať. Musia byť na to dôvody napr. porušenie dobrých mravov voči darcovi.
no nikdy nevieš kedy čo komu preletí popod nos
Mária27
30.12.10,16:06
Ešte by sa mohlo stať, že bude chcieť podiely vykúpiť aj iný spoluvlastník. Dokonca by to mohol žiadať aj dodatočne - za tých istých podmienok.

§ 140 obč.z.
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.